eiden Regio egio verdeeld er toekomst v Zwemmen is gezond en hartstikke gezellig' Herkomst actiegroep Antifa onduidelijk Tegenvallers bij herstel bruggen Mediaspektakel luidt primeur voor Leiden in G19 JANUAR11999 ïEGMAN, 071 -5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 die itm te oor t nai van de honger, maar op vftmmen zou ze. En en leren was wat ze Ifs al was het oorlog en ook toen reeds de liet meer. Van het les- eerste moeizame en gespartel in de te aan de Haarlem- heeft ze nooit spijt Integendeel, nu ze 90 vert dat doorzettings- ;r ztjfl :n van toen haar van dag nog altijd onnoe- en p iel plezier op. lerson - zeg maar Tan- ant zo kennen ze haar in zwembad De Zijl - iuctiflaar n°g niet ver- edankt dat, naar eigen vooral aan het zwem- vijfinaal per week ver een periode van i halve eeuw haar natu recy lerel baantjes. Weer of geen weer - laatst kletterden de hagelste nen op het dak - ook op verge vorderde leeftijd is ze wekelijks twee ochtenden om half acht present. „Het houdt je jong, het houdt je fit", is haar even sim pele als heldere verklaring. Het behoedt je tevens voor een sociaal isolement, het schrik beeld van veel ouderen. Want zwemmen doet Tante Co (di ploma A en B) niet in haar een tje. Met een vast groepje van zo'n 15 gelijkgestemden - de jongste is 49, de oudste is zij - kwekken ze in het water en op de kant heel wat af. Na afloop drinken ze dikwijls nog een kop koffie waarbij de laatste nieuwtjes worden uitge wisseld. Nooit en te nimmer slaan ze een verjaardag van één der 'leden' over. De 90-jarige voelt zich nog als een vis in het water. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. n Eric-Jan Berendsen Op de vraag wat voor haar het zwaarste weegt, dat sociale as pect of het zwemmen, haalt ze de schouders op: „Jongen, het is gezond én het is gewoon hartstikke gezellig. Dat blijkt die maandagochtend als ze door haar groep, door het personeel van het zwembad en door de gemeente in de per soon van wethouder Pechtold in het zonnetje wordt gezet. Ter ere van haar 90ste verjaar dag, ter ere van het zwemmen, omwille van dat volhouden. Iedereen is gekomen, tot haar (niet zwemmende) zoon aan toe. Als aanvullende informatie, als wetenswaardigheidje, meldt zoonlief tussen neus en lippen door dat zijn moeder zowel van haar eigen als van haar mans' naam Van Iterson heet. Co van Iterson - Van Iterson dus. En dat vader en moeder voor hun trouwen nog buren waren ook. Nee, geen familie. Dat niet. „Zie ik er raar uit dan?" Vraagt de grappenmaker lachend. Maar dit geheel terzijde. Want dan zijn er bloemen, is er taart FOTO LOEKZUYDERDUIN en krijgt ze van de wethouder een gratis jaarabonnement op De Zijl. Waardering is er ook voor vriendin Rie. Want die haalt haar 's ochtends steevast van huis in de Spoorlaan. Zon der haar zat ze hier niet. Of ze voor de fotograaf even te water wil gaan om een baantje te trekken. Maar natuurlijk, daar is ze toch voor gekomen, ook al is het haar verjaardag. Van deze verrassing wist ze im mers niets af. Is het dan toeval lig dat, bij het betreden van het bad, uitgerekend 'Lieve oma' Het gat dat een van de 'anti-fas cisten' in de balie op het stadhuis sloeg terwijl hij een CD'er achter volgde. FOTO DICK HOGEWONING daar aan het doen waren, maakt deel uit van het onderzoek." Van de daders heeft de politie tot nu toe slechts een vaag sig nalement. Sommige actievoer ders waren mogelijk (deels) ver momd. „Het waren geen vijftien mannen in driedelige pakken. Quintus viert vierde lustrum leiden marc vlek Veel dassen, mantelpakjes, grij ze driedelen en fleurige vesten in de Hartebrugkerk gistermid dag. Studentenvereniging Quin tus begon hier met de viering van haar vierde lustrum met veel toespraken, gezang en kei harde sirenes. Gastspreker W. Wagenaar, rector magnificus van de Leidse universiteit, benadrukte het be lang van Quintus in de Leidse studentenwereld. „Quintus is destijds opgericht om de stu dentenwereld te vernieuwen. Hoewel de Leidse studenten een hoge participatiegraad in verenigingen hebben, zijn niet alle studenten lid. Laat Quintus zich nu hierop richten, zodat een Sextus of een Septimus niet nodig is." In twintig jaar kan veel veran deren, concludeerden ereleden en sprekers H. Weiland en B. van Noort. In een tweespraak haalden beiden herinneringen op. „Tegenwoordig is er meer eenvormigheid. Eerstejaars lie pen twintig jaar geleden met buttons en sjaaltjes, tegenwoor dig dragen ze allemaal hetzelfde T-shirt." Van Noort waarschuw de voor de toekomst: „Een te ruglopend ledenbestand is geen gevaar, dogmas zijn dat wel. Laat de vereniging zich vernieu wen." Het zijn krappe tijden voor de studentenverenigingen, maar de ceremoniemeester bleef op timistisch: „Het lustrum is als de broertjes De Boer. Je kunt er wel heel veel geld instoppen, gezelliger wordt het niet." Ondanks de ijskoude kerk lie ten de Quinten zich niet weer houden uit volle borst het vere nigingslied ten gehore te bren gen. Dat de organist halverwege het spoor bijster raakte, mocht de pret niet drukken. Na afloop togen de studenten in fakkelop tocht naar hun verenigingsge bouw aan de Boommarkt. door de luidsprekers schalt? Of is dat lied soms bestemd voor die tientallen andere bejaarden die onder het mom van 'Bewe gen voor ouderen' in het on diepe vrolijk meedeinen op de muziek? Jantje Smit zingt, het lijdt geen twijfel, bij deze gelegenheid uitsluitend voor Tante Co al leen. Het is toch per slot van rekening haar dag. Puberteit Vroeger ging het 'vanzelf voor bij, tegenwoordig kan je je er als ouder tegen 'wapenen'. We hebben het hier over de puber teit, de fase van veranderingen in het leven van zowel het op groeiende kind als de ouders. Dat 'wapenen' moetje dan zien in de zin van steun en ad vies, of het krijgen van concrete antwoorden op moeilijke vra gen. Wie behoefte heeft aan steun en advies, wie concrete ant woorden wil krijgen en wie kin deren heeft in de leeftijd tussen 12 en 16 jaar kan terecht op de cursus 'In de pubertijd' die in het voorjaar op twee plaatsen in de stad wordt gehouden. Waar: in de Roodenburger- straat bij de GGD. Start 22 fe bruari. Vijf avonden. Kosten f50,- Waar: Bernhardkade in buurt huis 't Spoortje. Start 23 febru ari. Vijf avonden. Kosten f50,-. Informatie: Mirjana Pannekoek 071-5766531 (ma. en dinsdag ochtend) of LWO - 071 - 5168168. ad van kaam leiden Vanaf 15 maart kunnen bel lers ook met creditcards beta len. Later in het jaar tevens met de chipkaarten van de banken en de Postbank. „In rap tempo vervangen we de telefooncellen. „Er blijft er geen een over", tri omfeert Van der Meulen. Sinds vandaag heeft KPN Telecom ook concurrentie op de grond. „Het laatste monopolie is door broken." Dat treinreizigers zich moge lijk storen aan het feit dat ze een tweede telefoonkaart in hun portemonnee moeten stop pen - de cel accepteert namelijk geen KPN-kaart - deert Van der Meulen niet. „Onze visie is om communicatie weer makkelijk te maken." En wat is nou sim peler dan muntgeld gebruiken? Uit een internationaal onder zoek blijkt, aldus de Telfort-di recteur, immers dat het verdwij nen van de munttelefoon als een groot gemis wordt ervaren. Om diezelfde reden heeft ook een van Telforts moeders in Groot-Brittannië weer duizen den coinphones geplaatst. robbert minkhorst Even na tweeën gaat maandag middag in de stationshal van Leiden-Centraal de telefoon. Een man op stelten, uitgedost in kleren van een wilde kleur blauw, neemt de reusachtige hoorn op en brabbelt iets on verstaanbaars. Telfort-directeur Koos van der Meulen neemt daarna zelf de hoorn ter hand en even later gaat de telefoon hoorbaar door de stationshal over. „Met Rob den Besten", klinkt het even later aan de an dere kant. De eerste verbinding in Nederland via een Telfort-te lefooncel is een feit. Leiden is de primeur van Tel fort gegund, volgens Van der Meulen omdat 'het een modem station heeft, centraal in de Randstad'. De komende maan den worden alle 770 KPN-tele- fooncellen op de perrons, in de stationshallen en op de pleinen, mits de NS eigenaar zijn van de grond, vervangen door die van Telfort. Hennepkwekerij op illegale stroom leiden ad van kaam Hij was een tijdje van de aard bodem verdwenen, maar gis teren trof de politie de 48-jari- ge Leidenaar op zijn huisadres aan. Het betekende, zo bleek later, een dubbelslag. De man, een notoire alcoho list, werd in eerste instantie gezocht vanwege mishande ling van een vrouwelijk fami lielid die hem eerder dit jaar drank weigerde. Bij de geweld dadige confrontatie fiep de zwangere vrouw zware kneu zingen en een hersenschud ding op. Bij het doorzoeken van zijn woning bleek dat de man zich de laatste tijd onledig had ge houden met het inrichten van een hennepkwekerij. De poli tie nam ter plekke 350 stekken in beslag, alsmede een aantal speciale lampen. De benodig de stroom voor de kwekerij tapte hij illegaal af. Het ener giebedrijf sloot daarop de stroom van de woning af. EIDE ifte van beroving m 19-jarige Leidenaar deed gisteren op het bureau ;ht aangifte van beroving. De man zou op de Haarlem- rond 17.00 uur door twee of drie jongens zijn geschopt in waarbij hij bewusteloos raakte. Toen hij weer bij zijn es, boflfnkwam, miste hij een geldbedrag van 500 gulden. De ;kt getuigen van dit voorval. bi ssenhe ad 260126 lerhouo gei /erwamfcel setoren i/erhutt iervice, II er weel lisch DP :mai ater- iuto tegen woonhuis ewoners van een huis aan de Zijlsingel schrokken van- 102.00 wakker van een harde klap. Bij nadere inspectie een auto eerst een andere auto en vervolgens de gevel md. De inzittenden van de personenwagen zagen zij im de hoek verdwijnen, hollend. De gewaarschuwde of in de nabije omgeving drie mannen aan, van wie er ioofdwond had. Een verband met de ster in de voorruit gelegd. Een van de drie, een 20-jarige Hagenaar, beken- pde auto te hebben bestuurd. Net als zijn companen ;hij niet over een rijbewijs. Bovendien had hij teveel al- nuttigd. leiden robbert minkhorst vervolg van voorpagina Bij de politie is weinig tot niets bekend over de actiegroep Anti fa, die gisteren twee CD'ers met knuppels en ijzeren staven mis handelde. Een grondig onder zoek is aangekondigd. Pas over enkele dagen verwacht politie woordvoerder Robert Blom meer duidelijkheid. Na de mishandelingen ver spreidde de groep zich over de stad. De politie heeft niemand kunnen aanhouden. Wel zijn getuigen gehoord. Die bevestig den de verklaringen van de twee slachtoffers. Overigens hebben de twee CD'ers nog geen aangifte gedaan. Antifa Leiden verwijt CD'ers stemmen te ronselen bij daklo zen en drugsverslaafden. Hun wordt 25 gulden beloofd als ze op het stadhuis een handteke ning zetten. Een politieke partij heeft in het kiesdistrict Leiden dertig handtekeningen nodig om mee te mogen doen aan verkiezingen. „Sinds enige dagen is de Rot terdamse CD'er Daan Meijer met enkele van zijn kameraden bezig om handtekeningen te kopen", schrijft Antifa Leiden in de verklaring. .Afgelopen vrij dag waren Meijer en zijn mak kers bij De Bakkerij, de daklo- zenopvang in het centrum van Leiden, aan het ronselen. Op dat moment was er ook politie bij aanwezig, maar die greep niet in." Het ronselen van handtekeningen is overigens niet verboden. De actiegroep ontleent haar naam aan de Europees actieve organisatie Antifa. Via de home page van Antifa op Internet is echter geen verwijzing naar Lei den. Een relatie met Eurodusnie is er evenmin, beweert een woordvoerder van het actie- en infocentrum aan de Boerhaave- laan. „Die groep heeft niets met ons te maken." Politiewoordvoerder Robert Blom zegt de zaak zeer hoog op te nemen. „Op maandag moet je rond het middaguur fatsoen lijk door de stad kunnen lopen. Ook al ben je lid van een groe pering als de CD. Zo'n actie is ontoelaatbaar. Dat pikken we niet." Op het moment dat de actie voerders het stadhuis binnen kwamen, was het rustig volgens Blom. „Hoeveel mensen er wa ren, weet ik niet. Rond twaalf uur is een vrij rustig tijdstip. De bewaking heeft niet kunnen in grijpen." De politie werd wel gewaarschuwd en kwam, aldus de woordvoerder, direct. Blom kan niet bevestigen of de twee CD-leden inderdaad op het Stadhuisplein handtekenin gen kochten. „De vraag wat ze lillende ideeën over locaties voor woningen en bedrijven raat 25| 1901 I ,r s voor I Vervolg van voorpagina ontwikkelingen aan de oostkant van Leiden i gisteren één van de onderwerpen op een infor- ""n"1a fond voor bestuurders uit de regio. Doel van de mst was, in de woorden van de Leidse wethou- in Rij, om de regio 'op te warmen om op één lijn n' als het gaat om de verschillende toekomst ig22! momenteel her en der worden ontwikkeld. 325 lijn was gisteren echter nog niet veel te merken. zijn gemeente. „Wij pleiten voor versterking van de leefbaarheid in kleine dorpen door nieuw bouw in de verouderde glas tuinbouwgebieden", aldus Ui- tenboogaard. De Leidse Groenlinkser P. Duijvensz sprak zijn "verbazing uit over het idee om Cronesteyn te bebouwen. En R. Hillebrand (PvdA) vroeg zich af waarom er in de Oostvfietpolder nog altijd een slibstort gepland staat wan neer de ruimtenood echt ze groot is.1 „Waórom is er geen mogelijk meegenomen waarbij er hier geen slibstort kortit. Zo'n slibstort is natuurlijk belangrijk, maar die moetje niet in zo'n vol gebied neerleggen. de inbreng uit Zoeter- Vethouder J. Stuijt ti zoals te verwachten ere poging tot verste- van de Grote Polder. Polder is groen en lang mogelijk groen aldus de wethouder, iwoudse oppositielei- tec deed er nog een Dvenop door de polder ipelen als 'uniek voor J tod reld'. madese WD'er C. Ui- ird bereed een plaat- ikpaardje door nog ma# eens te vragen om uwmogelijkheden in Naast de plannen voor de oostkant van Leiden, stond gis teren ook de 'gebiedsuitwerkmg Leiden-Haarlem-Amsterdam' op het programma. De gebieds- uitwerking speelt een belangrij ke rol in het ruimtelijke-orde- ningsbeleid van het Rijk. In de ze toekomstvisie liggen op dit moment twee scenario's voor. In één opzet is er alleen ruimte voor geconcentreerde woning bouw, in de andere visie wor den in grote delen van de regio woningen in het groen ge bouwd. De plannenmakers spreken in dit laatste geval van een 'rood-groene zwerm'. Voor welk toekomstscenario ook wordt gekozen, zowel de Grote Polder als vliegkamp Val kenburg worden op termijn be bouwd. Het vliegkamp staat in getekend als een woningbouw- lokatie waar de huizen dicht op elkaar moeten komen. De Grote Polder wordt in deze plannen grotendeels bestemd voor be drijven, terwijl een deel een ruim opgezette woonwijk wordt. telijk f> noordhallen komend weekeinde vol antiek oenoordhallen begint antiekbeurs. Het is ie keer dat dit evene- groni ats heeft. De beurs en met zondag. In de dhallen staan die drie een oppervlakte van I oe )ndst n ruim 6000 vierkante meter, 100 antiquairs uit Nederland en Bel gië. Het aangeboden antiek wordt verkocht met een schrif telijke garantie. De beurs is, door de groeien de belangstelling voor antiek, opnieuw uitgebreid. De organi satie er voor gezorgd dat alle mogelijke categorieën antiek liefhebbers in de Groenoordhal- len terecht kunnen. De antiekbeurs is vrijdag ge opend van 16.00-22.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. De entree bedraagt 8,50 gulden. De landhoofden van de Molensteegbrug verkeren in een slechtere staat dan gedacht robbert minkhorst Het is nog maar de vraag of de restauratie van de Molensteegbrug en de Vlietbrug in de Leidse binnenstad op tijd is voltooid. Delen van de bruggen over de Vliet blijken er slechter aan toe dan was gedacht. Pro jectleider W. McGillavry kan niet garande ren dat het werk voor 1 april is afgerond. „We hopen het", zegt hij. Bovendien kan de restauratie duurder uitvallen. Na 3 oktober vorig jaar is begonnen met het herstel van de twee oeververbindingen. De Vlietbrug is de oudste brug van Leiden. De restauratie daarvan was op 233.000 gul den begroot. Een deel van de brug was al eerder aangepakt. Voor de restauratie van de Molensteegbrug is 329.000 gulden be groot. „We zijn tijdens de restauratie dingen te gengekomen die we niet hadden voorzien", verklaart McGillavry. De landhoofden van de Molensteegbrug verkeren in een slechte re staat dan gedacht. Ook de povere kwali teit van enkele plekken in de Vlietbrug heeft de werkers verrast. Eerder had men deze nieuwe tekortko mingen niet kunnen ontdekken, zegt de ambtenaar. „De tegenvallers hebben we pas bij het graven ontdekt." Voor de restauratie is bijna al het water tussen de twee bruggen tussen de weerszij den van de Vliet weggepompt. Behalve het opknappen van de bruggen worden ook damwanden langs de Vliet geslagen. Tevens komt er een nieuwe kademuur langs een stukje aan het water. „Of de restauratie duurder wordt, is echt koffiedik kijken", al dus McGillavry. ,Als ik getallen noem, gaan die een eigen leven leiden. Op dit ogenblik kan ik het niet overzien."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13