l IftfOT/ Menselijke fout kost twee baby's in België het leven IRREG0IAK/ r dIle. GO HOME GOVim HUI ■nk zzurkije protesteert tegen rtrek Öcalan uit Italië Buitenland Demonstranten in Milaan keren zich tegen geweld en immigranten Gevlucht Brits echtpaar na vier maanden terecht De Klerk voelt zich diep beledigd door Mandela Aanklagers Clinton maken sterke indruk in rechtszaak Waarnemersmissie in Kosovo totaal mislukt NDAG 18 JANUARI 1999 k staat open voor Frans initiatief atowic Irak staat open voor 'goedbedoelde initiatieven'. Dat regering van Saddam Hussein gisteren weten. Het is de positieve reactie van Bagdad op Franse voorstellen om l*H( lie-embargo op te heffen, en een nieuw controlesysteem ie Iraakse bewapening in het leven te roepen. Parijs bracht orstellen afgelopen week naar voren in de Veiligheidsraad, .Pl n poging de impasse tussen Irak en de Verenigde Naties de ontwapening van Irak te doorbreken. Sinds de mislukte erks parlement achter regering ïft Hog ing van Koeweit in 1990 gelden strenge VN-sancties tegen zo lang niet zeker is dat het land zich van massavernieti- iwapens en lange-afstandsraketten heeft ontdaan. >g steef men. de vve Ie huii Het Turkse parlement heeft gisteren zijn vertrouwen nde ba sproken in de linkse minderheidsregering van premier Bu- com :^evit. Het vierde kabinet van de premier kreeg 306 van de ibrikat temmen. Het nieuwe kabinet komt in de plaats van de re- "evolg g.Yüniaz, die twee maanden geleden na een corruptie staats jdaal moest aftreden. Het kabinet-E^evit blijft aan de ?len v lt tot de vervroegde verkiezingen in april. De premier kan e) ma ,en op de steun van zijn eigen partij, de Partij van Demo- ;ch Links (DSP), en van twee grote conservatieve partijen: oederlandpartij van zijn voorganger Yilmaz, en de Partij iet Juiste Pad van oud-premier (giller. De grootste partij in staal] arlement, de fundamentalistische Partij van de Deugd, 111 de tegen de nieuwe regering, ordvof lie vliegtuigpassagier beschadigt ruit an ird rkooj 1 ;N» Een dolgedraaide Britse vliegtuigpassagier heeft zó tegen het raam van een deur geslagen, dat de binnenste riTK ïermingslaag kapot ging. Het incident gebeurde donder- ijdens een vlucht van British Airways (BA) van Londen I Bangkok. De amokmaker, die flink had gedronken, is bij ussenlanding in New Delhi uit het vliegtuig gezet. Daarna door veiligheidsbeambten van BA naar Londen gebracht, ins getuigen begon de man de vrouw die naast hem zat ten lite vallen. Hij trok haar de koptelefoon van het hoofd en milji die doormidden. Toen cabinepersoneel de man i mini irkant van het vliegtuig dirigeerde, werd hij zó kwaad dat ïdheii :ihard tegen het raam in een deur sloeg. Daarbij verwond- plan j zich aan de scherven. Uiteindelijk slaagden acht mensen Dij km tem te overmeesteren. ?cteui ireau ÏL zed ?r van Ni In de nalatenschap van de vorig jaar gestorven Duitse bekende brieven Hitier gevonden jver Ernst Jünger zijn onbekende brieven van Adolf Hitler nden. De brieven werpen een nieuw licht op de relatie tus- Qnger en de nazi's. De Duitse krant Welt am Sonntagheeft sigait er lovende brieven zaterdag geopenbaard. Volgens de krant gevee jzen de brieven uit de jaren 1926-1929 hoezeer de natio- draag socialisten zich in de jaren voor de machtsovername richt- ij het ip Jünger, die toen al beroemd was door zijn boek over de nens e Wereldoorlog, lm Stahlgewittern (De Stalen Storm). De t aaat jaar op 102-jarige leeftijd overleden schrijver was zijn le- ang omstreden. Jünger wordt wel gezien als een wegberei- an het nationaal-socialisme. In zijn geschrift 'De arbeider' 932 maakt hij zich sterk voor een totalitaire staat, onder lei van een arbeiderselite. Maar uiteindelijk waren de nazi's te :ten ti lir voor de conservatief Jünger. 'giftij lië haalt 34 vluchtelingen uit zee De Italiaanse politie heeft gisteren 34 vluchtelingen uit rmarl driatische Zee gered, nadat hun rubberboot was gezonken. :r de vluchtelingen, zowel Chinezen als Koerden, waren dien zwangere vrouwen en twee kinderen. Twee Albanezen die werden verdacht de vluchtelingen te hebben vervoerd, en gearresteerd. De rubberboot zonk bijna vijf kilometer kust bij het Zuid-Italiaanse Otranto, toen de vluchtelin- jrobeerden te ontsnappen aan de politie. Die patrouilleert rooh lijks langs de Italiaanse kust om te voorkomen dat vluchte- eden n aan land gaan. De afgelopen maanden proberen vooral r voofden steeds vaker naar Italië te komen. gret kandidaat-voorzitter Front De strijd om de leiding van de Franse extreemrechtse j Front National is een nieuwe fase ingegaan. De door op- ter Jean-Marie Le Pen uit de partij gezette Bruno Mégret, ide tweede man van het FN, heeft gisteren bekendgemaakt lij zich komend weekeinde op een partijcongres kandidaat voor het voorzitterschap. Mégret vindt dat op het congres ele partijorganisatie op de schop moet. Le Pen vindt dat het jres niet mag plaatsvinden, omdat onvoldoende leden dat n. Hij heeft al laten weten de besluiten van de bijeenkomst te zullen erkennen. Waarnemers denken dat er een scheu- in de Franse extreemrechtse beweging komt als de dissi- en het congres toch laten doorgaan. Veel leden en partijf- ionarissen vinden dat de nu 70-jarige Le Pen goed werk it°" t gedaan, maar dat zijn tijd voorbij is. mdslitse kerncentrales wacht hoge boete ini De exploitanten van de Duitse kerncentrales riskeren :es van honderden miljoenen guldens als ze de contracten de behandeling van uitgewerkte splijtstaven opzeggen. Het al van de claims kan wel oplopen tot 550 miljoen gulden, ijft de Berliner Zeitungyandaag. Volgens de krant staan in nracten met de opwerkingsfabrieken in Frankrijk en Groot- 1 1 annië afspraken over de opzegging van de contracten, rin ook boetebepalingen zijn opgenomen. De opwerkings- ieken van het Franse Cogéma en British National Fuel voe- ich compleet overvallen door de plannen van Duitsland op te houden met kernenergie en de opwerking van uitge ste splijtstaven. Zij zien een heel grote klant verdwijnen, rdoor de bedrijfsvoering in gevaar kan komen. man: VN mogelijk weg uit Angola yoRK» VN-topman Kofi Annan wil een einde maken aan de lie van de Verenigde Naties in Angola, wegens het oplaaien de burgeroorlog. „Bij het aflopen van het mandaat van de missie op 26 februari zullen de Verenigde Naties overgaan laar technische liquidatie", aldus Annan. De VN-missie m kort voor Kerstmis tussen twee vuren te zitten, toen de olese regering een offensief begon omdat Unita-rebellen [erden zich te ontwapenen. Door het neerschieten van hun [tuigen door Unita kwamen vermoedelijk alle 23 inzittenden twee VN-toestellen om het leven. niljo hans geleunse 21' K Koerdische rebellenleider dl tUah öcalan heeft Italië za- g verlaten. Turkije, dat tl wegens terrorisme wil •hten maar vergeefs om 'ering vroeg, protesteerde, bestemming van de PKK- was gisteravond nog niet pavi nd. Volgens het in Brussel figde Koerdische parle- in ballingschap was hij en veilige plaats' aangeko- Zowel de Russische als de aïense en Armeense rege- ontkenden geruchten dat 'Oerdenleider zich in hun 'bevond. Italiaanse minister van buitenlandse zaken Dini toon de zich gisteren 'voldaan' over het vertrek van öcalan, die in november na aankomst uit Moskou op het Romeinse vlieg veld Fiumicino werd gearres teerd. Volgens Dini had Duitsland, dat een uit 1990 daterend arres tatiebevel tegen öcalan had lo pen, om uitlevering van de •PKK-leider moeten vragen. Duitsland deed dat echter niet uit vrees voor grote spanningen tussen de Koerdische en Turkse gemeenschappen in eigen land. Omdat de Italiaanse wet uitle vering verbiedt aan landen waar de doodstraf nog geldt, werd öcalan niet aan de Turkse autoriteiten overgedragen. Duitse medicijnfabrikant plakte verkeerd etiket op ampullen glucose Hoogstwaarschijnlijk is een menselijke fout, gemaakt bij de Duitse medicijnenfabrikant Braun, de oorzaak van de dood in België van twee vroeggeboren baby's in het uni versitair ziekenhuis te Leuven. De zuigelingen stierven nadat bij hen een dosis kaliumchloride was geïnjecteerd. Het gif zat in ampullen waarop een etiket 'glucose' was geplakt, een onschuldige voedingsstof. Er zijn in totaal vijf ampullen met foutieve etiketten gevonden. leuven paul koopman correspondent In België werd groot alarm ge slagen, nadat zaterdag een kind van een dag oud aan een hart stilstand overleed, kort nadat het een dosis 'glucose' toege diend had gekregen. Uit een Boris Jeltsin met maagzweer in ziekenhuis moskou hans hoogenduk correspondent De Russische president Boris Jeltsin is gisteren hals-over-kop met een bloedende maagzweer naar een ziekenhuis in Moskou gebracht. Jeltsins woordvoerder noemde de toestand van de president 'stabiel', en zei dat een operatie waarschijnlijk niet nodig is. Jeltsin was al sinds we ken niet meer in het Kremlin gezien, maar zijn staf had steèds gemeld dat hij er prima aan toe was. Verwacht wordt dat de 67-ja- rige enige weken in het zieken huis zal moeten doorbrengen. Zijn voor eind deze maand ge plande bezoek aan Frankrijk zal vrijwel zeker niet doorgaan. Jeltsin heeft een buitenge woon lange ziektegeschiedenis. Elk jaar valt hij een paar maan den uit wegens gezondheids problemen. Mocht Jeltsin ko men te overlijden, dan fungeert premier Primakov maximaal drie maanden als staatshoofd, waarna vervroegde verkiezin gen plaatsvinden. De mogelijk heid dat Jeltsin vrijwillig af treedt, wordt in Moskou als ir reëel ingeschat. Arafat bereid om uitroepen eigen staat uit te stellen tel aviv ad bloemendaal correspondent De Palestijnse president Yasser Arafat wil met de Amerikanen onderhandelen over*het uitstel len van het eenzijdig uitroepen van een onafhankelijk Palesti na. Het Israëüsche dagblad Ha'aretz meldt vandaag dat Arafat bereid is de geboorte datum van de nieuwe staat uit te stellen van 4 mei naar 31 de cember. Met het uitstel wil Ara fat voorkomen dat de Israëli sche premier Netanyahu aan een nieuwe ambtstermijn wordt geholpen. Op 17 mei worden in Israël verkiezingen gehouden. Daarna heeft een nieuwe Is raëlische regering nog zes maanden de tijd om de status van de bezette gebieden defini tief te regelen, waardoor de Pa lestijnse staat kan worden ge sticht met goedvinden van Isra el, de Europese Unie en de Ver enigde Staten. Als Arafat 4 mei kiest, zou hij de steun van die partijen moeten ontberen. smaakproef bleek dat de ampul geen suikerwater, maar kalium chloride bevatte. Meteen werd een verband gelegd met een ba by die twee dagen eerder in Leuven onder soortgelijke om standigheden stierf. Minister van volksgezond heid Colla richtte een landelijk crisiscentrum in, er werd een nood-telefoonlijn geopend en alle ziekenhuizen in België wer den gewaarschuwd. Ook lichtte Brussel de lidstaten van de Eu ropese Unie in. Volgens Braun komen de vijf ampullen uit een zending van 135.000 eenheden, die in 1997 werd geleverd aan ziekenhuizen in België, Duits land, Luxemburg en Slowakije. Volgens Braun zijn inmiddels de meeste ampullen verbruikt, zonder dat de fabrikant één klacht heeft bereikt. Bestuurslid Hofer van Braun leidde daar gisteravond uit af dat van een technische fout bij de productie van de voedingsstof geen spra ke is geweest. „Wij denken aan Umberto Bossi (met bril) liep voorop in de demonstratie, waarin spandoeken werden meegedragen met tek sten als 'Immigranten en illegalen, ga naar huis', en 'Premier D'Alema in de regering, wij in de hel'. FOTO AP ANTONOI CALANNI rome hans geleunse correspondent Tienduizenden mensen hebben afgelopen weekeinde in Milaan betoogd tegen de recente golf van geweld in de Noord-Itali aanse industriestad. Demon stranten en politieke leiders keerden zich tegen de immi granten in de stad. Volgens on der meer burgemeester Alberti- ni en Umberto Bossi, leider van de rechtse Lega Nord, treedt de regering veel te laks op tegen ü- legale immigranten, en zijn de stijgende misdaadcijfers vooral aan deze groep te wijten. In de eerste negen dagen van het jaar werden in Milaan ne gen mensen vermoord. Vijf slachtoffers waren niet-Italia- nen. De stemming in de stad heeft zich vooral tegen buiten landers gekeerd door het optre den van bendes Albanese (ille gale) immigranten. Politiefunc tionarissen verklaarden vorige week dat de Albanese maffia in een heftige strijd om de macht is verwikkeld met Italiaanse en buitenlandse misdaadgroepen. Spandoeken als 'Hier geen multiraciaal Amerika, maar een Europees Padania' (de Lega Nord-naam voor Noord-Italië) waren illustratief voor de bui- tenlanderhaat van de betogers. Volgens hun voorman Bossi is het zonneklaar dat de Italianen geen multiraciale maatschappij wensen. Hij eiste een nieuwe strikte immigratiewet en zware gevangenisstraffen voor buiten landers die de wet overtreden. een menselijke fout in onze eti ketteerafdeling in Berlijn". Braun produceert jaarlijks een kleine 200 miljoen doses gluco se. Het Belgische gerecht heeft onmiddellijk een onderzoek naar de dood van de twee ba by's ingesteld. Ziekenhuizen en apothekers is gevraagd eventu ele verdachte ampullen be schikbaar te houden voor nader onderzoek. Omdat de Duitse fabrikant goed meewerkt, is voorlopig afgezien van het stu ren van een onderzoekscom missie. Er wordt nog bekeken of de fabrikant ook aansprakelijk kan worden gesteld. londen harm harkema correspondent Jeff en Jenny Bramley en hun' twee pleegkinderen Jade (5) en Hannah (3) zijn terecht. De Britse echtelieden hebben zich zaterdag gemeld bij de autori teiten, nadat ze vier maanden geleden op de vlucht waren ge slagen. Sindsdien waren ze spoorloos. De Bramleys hadden de wijk genomen omdat de kinderbe scherming hun adoptieverzoek voor de twee meisjes had afge wezen. Ze zouden te streng zijn. Op 14 september, de dag van hun vlucht, hadden de Bramleys de kinderen moeten afstaan. De afgelopen week stuurden Jeff en Jenny een wanhopige brief aan diverse kranten, waar in zij om steun vroegen. In een reactie liet de kinderbescher ming weten de kwestie aan de rechter te zullen voorleggen, zodat het echtpaar een nieuwe kans krijgt. Na die toezegging zochten de Bramleys vrijdag contact met een familielid, en lieten ze zich overreden de vlucht op te ge ven. Zij bleken zich in Ierland te bevinden, maar zijn ondertus sen op een geheim adres in En geland teruggekeerd. Volgens de kinderbescherming gaat het goed met de meisjes. Hoewel de Bramleys de beide kinderen formeel hebben ont voerd, heeft de politie al laten weten hen niet te zullen vervol gen wegens het 'speciale karak ter' van de zaak. kaapstad peter ter horst correspondent Ze wonnen voor hun bijdrage aan het einde van de apartheid samen de Nobelprijs voor de Vrede, Nelson Mandela en Fre- derik Willem de Klerk, maar van vrede in hun persoonlijke rela tie was geen sprake. De verhou ding tussen de laatste blanke president en de eerste zwarte president werd vooral geken merkt door ruzies, gekwetste ego's en beledigingen. Dit blijkt uit de voorpublicaties uit de au tobiografie van oud-president F.W. de Klerk. Het boek De Laatste Trek, een Nieuw Begin wordt binnenkort zowel in het De Klerk schrijft dat hij zich meermalen diep beledigd en zelfs vernederd heeft gevoeld door zijn politieke opponent Mandela. Na de vrijlating van Mandela, waartoe De Klerk als president in februari 1990 be sloot, was er aanvankelijk we derzijds respect. Maar de ver houding raakte ernstig ver stoord na een publieke uitval van Mandela. In een lange tira de veegde de ANC-president de vloer aan met De Klerk, die hij 'het hoofd van een onwettig, in diskrediet geraakt minderheids- regime noemde, niet in staat om er morele normen op na te houden'. De Klerk schrijft dat hij kookte van woede, maar hij besloot Mandela niet van re pliek te dienen, want 'het natio naal belang schreef voor dat ik mijn eigen ego oversteeg'. In de jaren daarna kwam het keer op keer tot botsingèn tus sen de twee leiders. Het diepte punt kwam toen Mandela het presidentschap overnam, en De Klerk vice-president werd in de regering van nationale eenheid. Mandela nam de ambtswoning in Pretoria over, en de familie De Klerk moest verhuizen naar een andere staatswoning. Het huis moest echter een flinke opknapbeurt ondergaan en een nieuwe inrichting krijgen. 'De definitieve vernedering' was volgens De Klerk dat Mandela persoonlijk kwam inspecteren of dat wel nodig was. Inmiddels is F.W. de Klerk van het politieke toneel ver dwenen. President Mandela liet via zijn woordvoerder beleefd weten dat autobiografieën van nature subjectief zijn, en niet per se een vertolking van de fei ten. „Maar de president heeft nooit de bedoeling gehad de heer De Klerk te vernederen of te beledigen." washington john wanders correspondent 'Reinig het presidentschap'. Met deze oproep aan de hón derd leden van de Amerikaanse Senaat hebben de aanklagers in de rechtszaak tegen president Clinton dit weekeinde hun drie dagen durende betoog afge rond. Vriend en vijand waren het er na afloop over eens dat de aanklagers stevige argumen ten aandroegen voor Clintons verwijdering uit het Witte Huis. Het team van aanklagers wordt gevormd door dertien Republikeinse leden van de jus- titiecommissie in het Huis van Afgevaardigden. De meest ef fectief van het stel bleek de 43- jarige Lindsey Graham uit Sou th-Carolina, sinds vier jaar lid van het Congres. Zelfs het Witte Huis moest erkennen dat Gra hams betoog wellicht een aan tal weifelende senatoren over de streep heeft getrokken. Graham trachtte onder meer duidelijk te maken dat er geen wezenlijk verschil is tussen voormalig rechter Harry Clai borne die bij een belastingop- gave loog over zijn inkomsten en president BUI Clinton, die als uitvloeisel van een proces we gens seksuele intimidatie loog over een affaire met een onder geschikte. Net als Clintons ad vocaten nu doen, betoogde Claiborne indertijd dat zijn 'kleine zonde' zijn functioneren niet beïnvloedde. De Senaat liet zich in het geval van Claiborne niet door dit argument overtui gen: Claiborne werd uit zijn ambt ontheven. Morgen begint Clintons ver dediging met haar pleidooi. Net als de aanklagers hebben Clin tons advocaten drie dagen de tijd hun verhaal neer te zetten. Zij zuüen de Senaat ervan pro beren te overtuigen dat de aan klacht tegen Clinton niet vol doet aan de grondwettelijke cri teria voor het afzetten van een president. Als het pleidooi is af gerond, kunnen de senatoren beide partijen in deze zaak vra gen voorleggen. sarajevo harald doornbos correspondent De Serviërs hebben het afgelo pen weekend duidelijk laten weten hoe ze denken over de bemoeienis van het buitenland met Kosovo. Onder de ogen van internationale waarnemers ver moordden ze 45 etnische Alba nezen. De grootste massa moord tot nu toe in Kosovo. Nou en? Wie maakt ons wat? Het cynische is echter dat de Serviërs deze keer voUedig ge lijk hebben. Want inderdaad, wie maakt hen wat? De internationale waarnemers? Die zijn ongewapend en in plaats van de beloofde 2000 zijn er op dit moment slechts 800 aanwezig. Het Joegoslavië-tri- bunaal? Dat wordt door het re gime in Belgrado als enig land in het hele voormalig Joegosla vië niet erkend. Einde mede werking, einde verhaal. De NAVO? Die komt niet verder dan uit te spreken dat de Ser viërs over de schreef zijn ge gaan, en dat er nog altijd de mogelijkheid bestaat om hen middels luchtaanvaUen tot de orde te roepen. Maar 'airstri kes', terwijl al die waarnemers daar als potentiële gijzelaars in Kosovo zitten, dat lijkt onmoge lijk. En wat te denken van de eindeloze meningsverschillen tussen Amerika, Europa en Rusland. De Russen, de tradi tionele bondgenoot van de Ser viërs, zullen ongetwijfeld vol houden dat luchtacties tegen Servië slechts plaats kunnen vinden wanneer de Veiligheids raad van de Verenigde Naties opnieuw haar goedkeuring daaraan geeft. Het 'ja-woord' van de NAVO is niet genoeg. De Russen hebben als permanent lid van de Veiligheidsraad het recht een besluit tot acties met een veto te treffen. Deze brute actie van de Servi sche politie leidt zo goed als ze ker tot wraakacties van Albane se rebellen. Kosovo lijkt weer terug bij af. En dat terwijl de waarnemers er voor moesten zorgen dat er niet meer werd gevochten, zodat er ruimte zou zijn voor een politieke oplos sing. Echter, sinds de komst van de waarnemers is er niet één keer overlegd tussen Alba nezen en Serviërs. De bevolking rouwt, het staakt-het-vuren is aan flarden geschoten, terreur en angst heersen overal. Familieleden van e 45 etnische Albanezen die vrijdag werden vermoord, rouwen naast de lijken. FOTO EPA LOUISA COULIAMAKI De waarnemersmissie lijkt zo ongeveer failliet. En dat was te voorzien. Opnieuw heeft de in ternationale gemeenschap de cruciale fout gemaakt door 'vre destroepen' naar een oorlogs gebied te sturen. In Kroatië en Bosnië dachten de VN dat licht bewapende vredestroepen de oorlog zouden kunnen beëindi gen. Het leidde in beide geval len tot een totale mislukking. In Kosovo gebeurt nu hetzelfde. Het lijkt er op dat niemand iets geleerd heeft uit het recente verleden. Vredestroepen, licht- of onbewapend, naai- een oor logsgebied sturen, is vragen om moeilijkheden. Ze kunnen geen vuist maken, niets afdwingen, zich niet eens verdedigen en zijn daardoor overgeleverd aan de grillen van de strijdende par tijen. Uiteindelijk doef zo'n missie meer kwaad dan goed. Want door de aanwezigheid van on gewapende waarnemers in Kosovo ontneem je jezelf de mogelijkheid om de dreiging met luchtaanvallen om te zet ten in daden. Immers bij de eerste luchtaanval zullen de waarnemers worden gegijzeld. Wat Kosovo verdient, is een harde aanpak. Wie niet luiste ren wil, moet maar voelen en dat geldt voor Serviërs én Alba nezen. Het inzetten van zwaar bewapende grondtroepen, zo als SFOR in Bosnië, lijkt de eni ge remedie. Want met deze waamemersmissie kom je er niet.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7