Mega-overname in telecom meer in Poolse overnt Risseuw zette Getronics goed op Europese kaart Sambacrisis laat beleggers in verwarring achter 'Meer economische groei brengt financiële stabiliteit' Economie Hoogovens ziet geen s Steeds meer armen in China Proces tegen Spaarbeleg over onduidelijkheid premie >IDA' MAANDAG 18 JANUARI 1999 Telefoonkaart niet geschiedenis ruswuk De komende drie gaat KPN Telecom een aantal bijzon dere telefoonkaarten uitgeven. Het gaat om taferelen met vader landse geschiedenis. Elk jaar worden vijf kaarten uitgegeven. El ke keer wordt teruggegrepen op een van de volgende vijf perio den: Middeleeuwen. Gouden Eeuw, Franse Tijd en de 19de en 20ste eeuw. foto anp Randstad nummer één in Duitsland piemen Met de overneming van Time Power Personal-Dienst- leistungen in Keulen wordt Randstad de grootste aanbieder op de Duitse uitzendmarkt. Time Power had in 1998 een omzet van 473 miljoen gulden. Met de vandaag aangekondigde verwerving van het bedrijf krijgt Randstad een marktaandeel in de Bondsre- publiek van acht procent. Japan rekent op kleine groei economie Tokyo» Voor het eerst in twee jaar zal de economie van Japan weer groei laten zien. In het komende begrotingsjaar, dat begint op 1 april, zal er sprake zijn van een bescheiden economische groei van 0.5 procent, zo blijkt uit een vanmorgen bekendge maakte prognose van de Japanse regering. Nog niet eerder heb ben de statistici in Japan een zo lage groeiraming gegeven. Niet- temin lijkt het Japan beter te gaan. Het vorige begrotingsjaar liet een economische achteruitgang zien van 0.7 procent. Meer Zweden zijn voor euro Stockholm Steeds meer Zweden voelen er voor dat hun land de euro gaat gebruiken. Uit een zaterdag gepubliceerde enquête blijkt dat 45 procent van de bevolking er voorstander van is. In december was dat nog 39 procent, zo schrijft de krant Svenska Dagbladet. Tegenstanders vormen nu 39 procent van de bevol- king. In december lag dat percentage 44. De soepele start van de nieuwe Europese munteenheid, op 1 januari dit jaar. heeft I veel Zweden van mening doen veranderen. Premier Persson be- sloot in 1997 niet met de euro mee te doen omdat er te weinig steun voor bestond onder de bevolking. Nederland belt en masse mobiel j den haag Dat Nederland massaal aan de mobiele telefoon gaat, I is niet meer alleen te zien in het straatbeeld, maar valt ook af te lezen uit cijfers. Het aantal mobiele bellers verdubbelde vorig jaar. van 1.7 tot 3.4 miljoen. De meeste mensen telefoneren nog via KPN. maar Libertel wint aan terrein en nieuwkomer Telfort sprokkelde ook al enkele procenten bij elkaar. Het grootste deel j van de mobiele bellers heeft een toestel met een abonnement, j Maar de telefoons met prepaidkaarten komen sterk op. blijkt uit I een overzicht van Planet Multimedia. Bij Libertel steeg het aan tal verkochte telefoons met een voorbetaalde kaan van 28.000 tot bijna 500.000. Bij KPN van nul naar ruim 600.000. Telfon heeft in totaal 47.500 telefoons verkocht. Telfort biedt eind dit I jaar een volledige landelijke dekking. Plan vliegveld Laarbruch. in lente klaar kleve» Het Twentse investeringsbedrijf WT Invest BV verwacht uiterlijk over drie maanden een businessplan klaar te hebben voor de exploitatie van het voormalige Britse militair vliegveld Laarbruch. net over de grens in Duitsland. Dat heeft directeur Welles gezegd tijdens een bijeenkomst in het Duitse Kleve. Het voormalige militair vliegveld moet een regionale luchthaven worden. WT Invest BV wil miljarden in de onderneming steken. Het bedrijf gaat met instemming van het verkeersministerie van Noord-Rijnland-Westfalen samenwerken met een adviesbureau uit München. Nederlandse managers vallen op in EU londen Nederlandse managers onderscheiden zich van hun Europese collega's door de gemakkelijke manier waarop zij met mensen omgaan. Britse bedrijfsleiders tonen vaak een bot ge drag en met Fransen is het uiterst lastig zaken doen. Italiaanse managers houden ervan met hun klanten te ontbijten. Dat blijkt uit een onderzoek onder 1.506 managers uit zeven Europese landen, waarvan de Britse zakenkrant The Financial Times van daag melding maakt. De Nederlandse managers tonen zich niet alleen gemakkelijk in de omgang, maar zijn ook sociaal inge steld. Ministers van financiën Europa en Azië: FRANKFURT AFP-DPA-Rtr Met meer economische groei in de industrielanden en een ongehinderde import van pro ducten uit opkomende ont wikkelingslanden kan de door financiële crises geplaagde wereldeconomie in een rusti ger vaarwater komen. Dit is de conclusie die 25 ministers van financiën uit de landen van de Europese Unie en Azië zater dag trokken na twee dagen van overleg in Frankfurt. De industrielanden moeten zorgen voor meer binnen landse vraag. De landen die door een crisis zijn getroffen, moeten hun hervormingsbe leid voortzetten en structurele veranderingen aanbrengen in hun economie. Verder moet het internationale financiële stelsel worder versterkt om monetaire turbulentie te voor komen, zo staat verder in de slottekst van het zogenoemde Asem-overleg. De groeiramingen zijn ver laagd is gevolg van de crises in Azië, Rusland en Latijns- Amerika, maar vooral in enke le Aziatische landen zijn de jongste ontwikkelingen weer bemoedigend. De uitdagingen blijven echter wel bestaan, concluderen de ministers. Britse Vodafone Group koopt grootste aanbieder mobiele telefonie sk si De voorzitter van het over leg, de Duitse minister van fi nanciën Lafontaine, verklaar de dat iedereen het erover eens is dat het nodig is de ka pitaalstromen in de wereld beter te beheersen. Hij toonde zich voorstander van een 'soe pele stabiliteit om ontsporin gen te voorkomen'. Japan heeft voorgesteld om een 'valutamandje" te maken van euro, dollar en yen. Op die manier hoeven ontwikke lingslanden niet langer hun munteenheid alleen aan de dolar te koppelen. „Dat had misschien de crisis in Azië voorkomen", aldus de Japan se minister Miyazawa. Zijn voorstel is in redelijk goede aarde gevallen, maar echt en thousiast reageerden de ande re ministers niet. 'Een interes sante gedachte', luidde de Duitse reactie. De vijftien Europese en tien Aziatische ministers wijdden verder een deel van hun over leg aan de recente ontwikke lingen in Brazilië. Daar is vol gens hen de conclusie uit te trekken dat er een grote nood zaak bestaat voor nauwere in ternationale samenwerking teneinde economische stabili teit en rust op de wisselmark ten te bewerkstelligen. C,VELSEN-NOORD ED BLAAUW Opl( 's Werelds grootste aanbieder van mobiele telefonie, het Amerikaanse AirTouch Communications, wordt overge nomen door de Britse Vodafone Group. Met de overna me is een bedrag gemoeid van ongeveer 56 miljard dol lar (105 miljard gulden). In Nederland is Vodafone meer derheidsaandeelhouder van Libertel. SAN FRANCISCO Rtr-AFP-ANP De twee bedrijven maakten de overeenkomst bekend, even na dat het Amerikaanse telecom- concern Bell Atlantic zich had teruggetrokken. Vodafone is al sinds 5 januari samen met Bell Atlantic betrokken in de strijd om AirTouch. Bell Atlantic zou Scheepsbouwers: markt afsluiten voor Aziaten ZOETERMEER ANP De Europese scheepsbouwers willen dat de Europese Com missie maatregelen neemt om de markt deels af te sluiten voor concurrenten uit Azië. Door de gedevalueerde munten, ver laagde lonen en internationale steunmaatregelen zijn de Azia tische werven in staat dertig procent goedkoper te werken dan collega's in West-Europa. Vandaag komen Europese scheepsbouwers in Frankfurt bijeen. Directeur Schouten van de VNSI (Vereniging Neder landse Scheepsbouw Industrie) verwacht daar tot een geza menlijke oproep tot protectie te zullen komen. ,,Ik ben ten dele voor protectie omdat anderen dat ook doen", zegt Schouten. „Je zal ook geen enkele Koreaan boten buiten zijn eigen land zien bestellen." Hij stelt dat vooral Japanners en Koreanen internationaal ac tief zijn met goedkope orders. Daarmee zitten zij met name Duitse. Spaanse. Amerikaanse en Italiaanse werven in het vaarwater. Die opereren in het zelfde segment. Schouten voor spelt dat de West-Europese werven op hun beurt weer or ders zullen zoeken op de markt voor specialistische schepen. Op die markt zijn vooral de Ne derlanders sterk vertegenwoor- niet meer dan 45 miljard dollar (85 miljard gulden) willen beta len. Vodafone had elf miljard dollar extra achter de hand. Ook het Amerikaanse MCI- Worldcom is in de markt ge weest. zeggen ingewijden. Het nieuwe bedrijf Vodafone AirTouch vertegenwoordigt een beurswaarde van 110 miljard dollar (207 miljard gulden) en bedient in de wereld 23 miljoen gebruikers van mobiele telefo nie. Het is met afstand het grootste in de branche, actief in 23 landen op vier continenten. AirTouch en Vodafone spra ken anderhalf jaar geleden ook al eens met elkaar, maar dat le verde niets op. Ze werken al sa men in Egypte en Zweden. De activiteiten in Europa vullen el kaar goed aan. AirTouch zit vooral in de zuidelijke landen en Vodafone heeft het zwaarte punt in het noorden. In Duits land zijn de twee concurrenten. Vodafone is op het gebied van mobiele telefonie de groot ste onderneming in Groot-Brit- tannië. AirTouch haalt drie kwart van zijn omzet buiten de thuisbasis aan de Amerikaanse westkust. Behalve in Europa en Egypte is de onderneming ook actief in Japan, India en Zuid- Korea. De aandeelhouders krijgen volgens de overeenkomst vijf gewone aandelen AirTouch plus negen dollar in contanten. Alle aandeelhouders van de twee concerns moeten nog met de transactie instemmen. Ook de kartelautoriteiten moeten hun goedkeuring eraan geven. Naar verwachting kan de over neming in de tweede helft van dit jaar worden beklonken. VELSEN-NOORD EP BLAAUW Hoogovens houdt het in Polen voor gezien. Het staal- en alu- miniumbedrijf heeft zaterdag laten weten te stoppen met de onderhandelingen over de pri vatisering van het Poolse staats bedrijf Huta Sendzimira. Hoog ovens denkt dat de toekomst van Huta zelfs met aanzienlijke financiële injecties toch proble matisch zal blijven. Ook het Oostenrijkse Voest-Alpine Stahl, waarmee Hoogovens een consortium vormde, trekt zich terug. Hoogovens en Voest zeggen de vooruitzichten op de Poolse staalmarkt nog steeds interes sant te vinden. Maar dan moet er wel 'een kader worden ge schapen voor een geïntegreerde J, s V - x r v - shanghai De nu al grote werkloosheid in China zal dit jaar verder toenemen. Staatsbedrijven zullen meer mensen ontslaan en er begeven zich te gelijkertijd meer jongeren op de arbeidsmarkt. Dat berichtte het Chinees Dagblad gisteren. Bijna 16 miljoen Chinezen in de steden zullen geen werk kunnen vinden. Dat is ongeveer elf procent van de stedelijke beroepsbevolking. Als ook de 130 miljoen werklozen op het platteland worden meegeteld, zou het percentage werklozen boven de zeventien procent uitkomen. Veel staatsfabrieken ontslaan miljoenen arbeiders om zich staande te houden onder de markthervormingen. Een beeld als dit - een arme die tussen het afval van Shanghai iets van zijn gading zoekt - wordt steeds minder ongewoon in het grote Aziatische land. foto ap eugene hoshiko nieuwegein anp den haag gpd Oprichter en bestuursvoorzitter van het automatiseringsbedrijf Getronics A.H.J. Risseuw (62) treedt per 1 mei terug. Hij wordt opgevolgd door C.G. van Luijk (49). die momenteel di rectievoorzitter is van Price Wa- terhouse in Nederland. De als autoritair en hard te boek staande Risseuw maakte in 23 jaar van Getronics de grootste ICT-dienstverlener van Nederland. Hij begon in 1983 met het uitkopen van het ma nagement van het toenmalige Geveke Groenpol, een werk maatschappij van de Steenko- lenhandelsverening (SVH). In 1985 werd het bedrijf als Getronics op de Amsterdamse beurs geïntroduceerd en begon een lange zegetocht. Nu heeft het concern wereldwijd 12.000 medewerkers en had het in 1997 een omzet van 2,8 miljard gulden. Over de eerste helft van vorig jaar groeide de winst met 43 procent. Zelfverzekerd als altijd stelt Risseuw nu dat zijn bedrijf 'goed op de Europese kaart staat'. „In Nederland zijn we de grootste, terwijl we op het punt W< De scheidende bestuursvoorzitter Risseuw (62) van Getronics: „In Nederland zijn we de grootste, terwijl we op het punt staan onze vleugels uit te slaan in de rest van Europa". foto gpd staan onze vleugels uit te slaan in de rest van Europa." Voor de bedrijven die in het kader van die Europese expansie worden overgenomen, is het volgens de scheidende man 'beter dat ze van doen krijgen met een jong bestuur'. Risseuw heeft Getronics als een autocraat maar ook als een zuinige procuratiehouder ge leid. De banken zagen hem weinig, want hij gaf de voorkeur overnames en andere grote operaties te financieren uit ei gen middelen. Stabiliteit kwam voor hem op de eerste plaats. Om deze filosofie en het duide lijke succes ervan, dwong hij de laatste jaren groot respect af en was er zelfs sprake van een ver ering voor Risseuw. Enige smet op het blazoen van Risseuw, was het niet door gaan van de fusie met Roccade, het geprivatiseerde voormalige Rijks Computer Centrum, waar van de aandelen in handen zijn van de staat. Nadat Risseuw met een bod van 1,3 miljard concurrenten als IBM uit de markt had geprijsd, vond hij uiteindelijk Roccade toch te duur. Afgezien van Roccade, kende Risseuw alleen maar successen. Zonder overigens dat hij daar zelf van onder de indruk was. Onlangs zei hij in een interview dat hij nooit trots is geweest en het pas zal zijn als hij drie jaar na opstappen over Getronics kan zeggen: „Het gaat nog steeds goed." Gedupeerde spaarders willen een rechtszaak beginnen tegen Aegon-dochter Spaarbeleg. Het bedrijf uit Nieuwegein heeft volgens de initiatiefnemers van de actie nieuwe klanten jaren lang onvoldoende duidelijk ge maakt dat een deel van hun geld wordt gebruikt voor het af sluiten van een overlijdensrisi- covezekering. Brein achter het plan is W. Rozeboom uit het Friese Ijlst. De eigenaar van een admini stratiekantoor diende eind vo rig jaar een klacht in tegen Spaarbeleg bij de ombudsman voor het spaarkasbedrijf. Hij spaarde bij Spaarbeleg Kas, een fiscaal vriendelijk spaarproduct van Spaarbeleg. Na enige tijd ontdekte de Fries dat een deel van zijn geld ver dween naar een overlijdensrisi- coverzekering. Van elke hon derd gulden inleg, vloeit vol gens de Fries dertig gulden naar deze polis. Dat had de Aegon- dochter onvoldoende duidelijk gemaakt in de bijbehorende voorwaarden. De ombudsman stelde Rozeboom in het gelijk en sommeerde Spaarbeleg tot terugbetaling van de verzeke- amsterdam gpd NIEUWSANALYSE De tumultueuze ontwikkelin gen in Brazilië laten beleggers in grote verwarring achter. Van daag pas verstrekt de centrale bank weer gegevens over haar nieuwe financiële beleid, nadat de koers van de munt, de real, afgelopen vrijdag dramatisch is gekelderd, waarop de beurs omhoog vloog. In Nederland wordt de situatie bezorgd gevolgd, maar kunnen financiële partijen er geen cho cola van maken. „Brazilië? Mijn beeldscherm is leeg", klinkt het bij ABN Amro. „Wij houden de situatie scherp in de gaten, er zijn ontzettend veel vragen. Wat er in elk geval niet moet ge beuren is dat mensen in paniek raken." De devaluatie van de Brazili aanse real wekt herinneringen aan de koersval van de Aziati sche munten en de Russische roebel vorig jaar. Deze luidden een plotselinge economische neergang en in een aantal lan den een regelrechte recessie in. Analisten verschillen van me ning of Brazilië dit lot gaat de len en de rest van de wereld economie meesleurt. Dit doemscenario is allerminst zeker, hoewel economen - in clusief gezaghebbende organi saties als het IMF en de OESO - er meermalen voor hebben ge waarschuwd. De mogelijkheid blijft bestaan dat de binnen landse economie, dankzij de aantrekkende (goedkope) ex port juist tot herstel kan ko men. Alleen het afbetalen van de buitenlandse schulden in dure dollars kan problemen veroorzaken. Dit is onder meer onderwerp van gesprek bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de groep van zeven rijkste landen G7. Er staan zelfs al noodkredieten klaar. De Nederlandse export naar Brazilië, waar een ernstige econo mische crisis dreigt, ligt vrijwel stil. Bronnen in het exporteren de bedrijfsleven stellen dat kredieten hiervoor in elk geval tijde lijk niet meer zijn te verzekeren. Het leeuwendeel daarvan is on dergebracht bij de Nederlandse kredietverzekeraar NCM in Am sterdam. Nederland exporteert jaarlijks voor ongeveer 1,4 mil jard gulden naar het in problemen geraakte land. Nederlandse banken als ABN Amro en ING zijn in de grootste economie van Latijns-Amerika relatief sterk vertegenwoordigd, ABN Amro kocht er vorig jaar zelf de middelgrote bank Banco Real. De Nederlandse bank wijst erop dat lokale leningen, die ter plekke worden aange trokken, hoge rentemarges op leveren. Ook de aandelen van Banco Real die de bank nog wil kopen, worden straks met goedkopere reals betaald. Aan vooruitblikken waagt de bank zich nu nog niet. „Dat hangt af van hoe het bedrijfsle ven zich houdt onder deze eco nomische omstandigheden. En hoe dit aankomt in de Brazili aanse samenleving, hoe houdt de sociale spankracht zich." Met andere woorden, moet het buitenland rekening houden met bijvoorbeeld voedselrellen en grootschalig verzet tegen de Ie Ir; oplossing voor de p productie in Katovvic je or zimira', zo heeft Hoe [ngv, sinds de zomer van z0' weten. En volgens 1 wi is dat kader nog stee de grond gekomen. Volgens beide 'w,rks drijven biedt de hui w. j- tuur onvoldoende bi ^rol gen structureel coi» ^evi kostprijs halffabrikai jernr duceren. Het gevolg -.yil dat de Poolse staats ,daa geen maatregelen i lt tot nomen, het (te) mo ien o met internationale concurrentie. Wat gebeuren met de van de Poolse staali ^ïer een kwestie van afw jg te dus een woordvo Hoogovens. |j sch L f oedt iet It Tabaksplan gj kost supermi drie miljard f£, DOETINCHEM ANP •nsg De supermarkten litev lijks ruim drie mil); die c omzet mis als mini trkai van volksgezondheii lihar krijgt met het plan van sigaretten bij kiu ïem verbieden. Directeur het Centraal Bureau delenhandel CBL zeg jongste nummer van cheblad Distrifood. jver Marktonderzoek k ider jaarlijkse supermark üngt het gebied van sigan er lo ten en shag ongevee jzen jard gulden bedraag soci Roos zou er bij het van de voornemens nister een groot aanttjaai plaatsen verdwijnen. Borst presenteerde week haar plan. Zi )321 scheiding tussen \vii gezonde producten ti lir vi en zaken waar artikelen langs de llië De sigarettenverkoo] alleen mogelijk zijn bakszaak. Supermarl irial stations, horecazakeprdt en snackbars vallen de boot. Roos waarschuwt procent van de jaan e ku 45 miljard gulden ve de verkoop van leen al om die reden n ai van de minister voefden aanvaardbaar' voorman. be Mogelijk 125 banen weg bi schippersinte ZOETERMEER ANP ringspremies. De Fries denkt dat duizenden Nederlanders in dezelfde situa tie verkeren. Hij heeft intussen verschillende telefoontjes ge had van lotgenoten en wil die klachten gaan verzamelen. Dat moet leiden tot een rechtszaak tegen Spaarbeleg en aanbieders van vergelijkbare producten waaronder Nationale Nederlan den. Aegon bevestigt de uitspraak van de ombudsman. „Er is sprake van een interpretatiever schil tussen aanbieders en de ombudsman over wat je wel en niet in de algemene voorwaar den moet melden", aldus een woordvoerster. Of er meer spaarders aan de bel zullen trekken, durft het bedrijf niet te voorspellen. „Daar kan ik niets zinnigs over zeggen. Dat hangt sterk af van de persoonlijke si tuatie van de klanten. Boven dien gaat het om spaarcontrac-, ten met een looptijd van vijftien jaar. Voortijdige beëindiging is financieel gezien niet bepaald gunstig." Inmiddels hebben Spaarbeleg en branchegenoten de algemene voorwaarden aan gepast. Klanten kunnen nu pre cies zien wat er met hun geld gebeurt. en 1 Op schippersintem dwijnen 125 van de nen. Dit zegt de Ab\ zijn leden gaat mobi ontslagen te voorkom het er nu uitziet w mensen gedwonge gen", zegt vakboni' Van Loon. De werk vestigen dat. Oorzaak voor het lies zijn de bezuinig het ministerie van v> heid, welzijn en spo len vakbond en „Die komen volkom wachts. Het gaat om niging van 5,6 miljol op een totaal van zes gulden. le. Ook de werkge r(j0l hoogst verbaasd ovei regel van het minis die bezuinigingen dan moeten er men yQR zegt directeur De Be begeleidingsorgaan schippers- (BIS). Hij heeft een schrift bij het minis diend, omdat ook hij heeft wat de reden maatregelen. „En ze gegaan, op 1 januari, er pas op 22 decern! de hoogte zijn gesteli directeur beduusd. 11 apt S its p. ieke HIJ «del mis oles regering. De Brazilië-analist van ING heeft het te druk met klanten om een reactie te geven. ING Bank heeft naar schatting vijf miljard gulden in het land uit staan - ABN Amro ongeveer acht miljard - en over het uit eindelijke lot valt op dit mo ment, weinig met zekerheid te zeggen. Vorig jaar verscherpte De Ne- derlandsche Bank (DNB) de fi nanciële eisen voor banken met uitzettingen in Azië, toen de crisis zich in volle hevigheid aandiende. Reden voor bedrij ven als Shell, Ahold en Philips, die op meer dan kleine schaal actief zijn ijl Brazilië, de vinger nog beter aan de pols te hou den. Ongetwijfeld zal een aantal minder sterke bedrijven het voor gezien houden. Het gevaar voor een diepe recessie is im mers niet geweken. De basis voor de 21' 18 t/m 23 je ui chti :eri Nieuw: Demonstratie van 2 melksys met 80 koeien Noviteitenpav nd. stig Openingstijden lt 18 jan. 10-18 u Toegang 50,-/op uilncü £c (o.a. pers, loonwerkers e gje| 19 t/m 22 jan. 9-17 uur 23 jan. 9-16 uur Toegang 30,-/op uitr www.rai.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6