Niemand klaagt als we alleen les hoeven geven' Onderwijssalaris achter op bedrijfsleven GOED KOOP ei Binnenland lAG 18 JANUARI 1999 'osenhart, Madeleine Elenbaas en Miranda Koole, drie twijfelende stakers schrijven als staker. Niet zozeer voor haar zelf, want zij vindt niet dat ze te weinig ver dient, maar voor collega's die financieel slechter af zijn. „Bovendien wordt het hoog tijd dat de salarisachterstand in het onder wijs wordt ingelopen. Maar ik zou er meer achter hebben gestaan als de bonden zich meer op de werkdruk in het onderwijs had den gericht." Koole weet het nog niet, omdat ze J woensdag 5-Havo heeft. „En ik loop achter met die groep". Een dag later heeft ze toch besloten om te staken. Als compromis heeft ze de eindexamenklassers een pakket opdrachten gekregen dat ze zelf moeten uitvoeren. Een discussiepunt bij de onderhandelin- gen is de invoering van wat Hermans 'com petentiebeloning' noemt. Leraren die meer presteren, moeten beter verdienen. De bonden willen er niet over praten. In het onderwijs, beaamt Rosenhart, is het nog al- tijd not done om hardop te zeggen dat sommige leraren uitstekend werk doen en j dat er ook leerkrachten zijn die er de kant jes van af lopen. Als er redelijke en objec- - tieve criteria kunnen worden gevonden om leraren op te beoordelen, zijn Rosenhart en Elenbaas in elk geval niet op voorhand te gen meer beloningsverschillen. Tenslotte: zouden de oude rotten op nieuw voor het onderwijs kiezen? Elenbaas: „Ik kom niet elke dag hoi-hoi de school binnen, maar ik ben nog nooit met tegen zin naar school gegaan. Maar het beroep is wel steeds zwaarder geworden. Of het zwaarder is dan andere beroepen vind ik moeilijk te zeggen, want ik heb nooit een ander beroep gehad." Rosenhart: „Je wordt ook ouder, dat kan ook een reden zijn waarom je het zwaarder vindt." Elenbaas: „Maar ik werk natuurlijk part- -time. Ik weet niet of ik het full-time al die tijd zou hebben volgehouden. Ik heb in elk geval bewondering voor collega's die het full-time hebben gered. En ik heb geen kinderen. Als ik zie hoe collega's met kin deren op hun tandvlees lopen. Als ik nu zou moeten kiezen, zou ik het onderwijs zeker overwegen. Maar ik weet niet of ik J het zou doen. Zeker ook omdat je nu na een studie Frans veel meer mogelijkheden hebt dan in 1971." Rosenhart: „Ik heb altijd graag geologie willen studeren en geoloog willen worden. Het lijkt me heerlijk om door het landschap te banjeren en aardlagen bloot te leggen En meteorologie, dat heeft me ook altijd prachtig geleken. Maar mijn wiskunde op de HBS was zo slecht dat dat niet in aan merking kwam. Als ik het zou mogen over doen, zou het denk ik geologie worden. Want wiskunde, dat is nog altijd niet veel." kaders scheppen omdat de ouders het la ten afweten." Hun werk is vooral zwaarder geworden, vinden ze, omdat er zoveel is bijgekomen buiten het lesgeven om. Toen hij net in het onderwijs kwam, herinnert Rosenhart zich, was het met drie vergaderingen per jaar wel bekeken. Maar nu zijn er de contacten met de ouders, de vergaderingen met collega's, de speciale projecten en andere buiten schoolse activiteiten - tijdens het gesprek wordt tot laat in de middag in de aula gere peteerd voor een uitvoering van het toneel stuk 'Turandot' -, de cursussen om allerlei problemen bij leerlingen sneller te herken nen en de fusiegolf die ook aan het Fioretti niet is voorbijgegaan. En, niet te vergeten, de onderwijsvernieuwingen. Momenteel worstelt het voortgezet onderwijs met in e belandden ze min of meer bij toeval in het on- piet Rosenhart ging naar de toenmalige kweek- omdat zijn neef er zulke enthousiaste verhalen irtelde. Madeleine Elenbaas dacht tijdens haar -rans niet aan onderwijs, maar gaandeweg hoor- aardige verhalen over en bovendien kon ze er na idie direct een baan krijgen. Miranda Koole wilde oekster worden, maar als begeleidster van biolo- enten - omdat je daar extra studiepunten mee rdienen - kwam ze er tot haar eigen verbazing art.' lal ze onderwijs leuk vond. loot leerkrachten aardrijkskunde, Frans van het Fioretticollege in Lisse niet klagen over hun vak. Les ge- t ar Rosenhart en Elenbaas, or bijna zestig jaar onderwijserva- uist het voor de klas staan wat het hen de moeite waard houdt. 'Be- net de leerlingen' is het antwoord baas op de vraag wat ze het leukst n haai- werk. Rosenhart houdt het ets lekker uitleggen'. En Koole, nu ar verbonden aan de scholenge- ebaa iap, vindt haar voldoening 'op het dat het kwartje valt. Dat je ze ziet o, zit het zo. Dat is de beloning'. 3 avcfcrt zegt later in het gesprek: „Als je aar les hoefde te geven, zou je vol- geen leraar horen klagen." j rlijk zijn de leerlingen anders dan rt eeuw geleden, maar geen van de etti-leerkrachten ziet echt een toe- on111 agressie. Wel moet de school er concurreren met de televisie, baantjes (Rosenhart: 'Mijn halve klas werkt bij die McDonald's die weken geleden in Hillegom is ge- met de sportclub, met uitgaan en inden en vriendinnen. Elenbaas: 5 je wel eens de steun van de ou- hebben niet altijd door dat een soms echt conflicteert met de Maar, relativeert Koole, de situatie is onvergelijkbaar met die op de Den Haag waar ze heeft gewerkt: hier kwam, wist ik niet wat me m. De leerlingen kwamen op tijd dden ook hun boeken nog bij zich. je niet de situatie dat Jantje maan- in klas zit en de andere leerlingen dat FC Den Haag gisteren heeft en dat hij dns nog op het politie- it." betrokkenheid van de ouders? valt in hun beleving wel mee. Als deren in de brugklas zitten, draaft dereen op tijdens ouderavonden, Ie meesten een huisbezoek van de Miranda Koole, Piet Rosenhart en Made leine Elenbaas (vlnr): „Ons werk is zwaar der geworden door andere zaken dan les geven." foto united photos de boer rob hendriks klassenleraar erg op prijs en willen ze pre cies weten hoe het met hun kind gaat. Die openlijke belangstelling neemt af naarmate de leerlingen ouder worden. „Maar", te kent Elenbaas aan, „we maken ouders ook duidelijk dat hun kinderen zelfstandiger worden en dat ze zich daar niet tegen moe ten verzetten. En ach, toen we zelf zo oud waren vertelden we toch ook niet meer al les aan onze ouders?" Koole: „Je merkt dat ze op de Havo zelf hun vakkenpakket kie zen zonder daf'ze hun ouders daar heel na drukkelijk bij betrekken." Ze voelen zich al evenmin in toenemen de mate overdragers van normen en waar den. Dat punt speelt, vermoeden ze, meer op de basisscholen. „Daar is echt veel ver anderd", meent Rosenhart, „daar moeten de leerkrachten veel meer dan vroeger de voering van de zogeheten de tweede fase, waarvan het studiehuis een onderdeel is. Rosenhart: „Het vergt een heel andere ma nier van les geven dan ik al dertig jaar ge wend ben. Ik sta niet meer iets uit te leggen voor de klas, de leerlingen moeten het zelf ontdekken. Voor ons maakt dat de lessen saaier. Je geeft instructie en daarna moeten ze zelf aan de slag." Elenbaas: „Die voortdurende veranderin gen vind ik het meest vervelend aan het vak. Elke keer als er weer een onderwijsver nieuwing aankomt, die op zich overigens best heel erg de moeite waard kan zijn, moet je daar enorm veel tijd en energie in steken. En de zaak is nog niet geëvalueerd, of er komt al weer wat nieuws." Het klinkt tegenstrijdig, maar inhoudelijke gesprek ken over hoe je les geeft zijn daardoor zeld zaam geworden. Koole: „Onlangs tijdens een afscheidsetentje van een collega kwa men we er achter dat dit de eerste keer was sinds lange tijd dat we eens uitgebreid en zonder steeds gestoord te worden konden bomen over onderwijs. We hebben ons ook voorgenomen om vaker met elkaar uit eten te gaan." De actualiteit: deze week staakt het on derwijs. Woensdag is het Fioretti aan de beurt. Wie doen er mee en waarom? Rosenhart twijfelt. Hij heeft alle vorige keren meegedaan en vindt eigenlijk dat nu anderen hun aandeel maar eens moeten le veren. Bovendien is hij net drie dagen ziek geweest en heeft hij daardoor lesachter- stand opgelopen. „Die woensdag kan ik ei genlijk niet missen." Elenbaas heeft woens dag haar vrije dag, maar laat zich wel in (plgend overleg et leiden akkoord' gkar lenvijsbonden willen koste wat iorkomen dat er een nieuwe de onderhandelingen voor iuwe Onderwijs-CAO komt. Van en week geleden liep het overleg Ude bonden en het ministerie van ijs vast. Minister Hermans biedt bonden te weinig loonsver- De gezamenlijke onderwijsbon- bben nu afgesproken alleen ver onderhandelen als er uitzicht is akkoord. volgende keer dat we samen om gaan zitten, moeten we eruit aldus voorzitter Tichelaar van ;mene Onderwijsbond (AOb) gis- .anders leidt dit tot beschadegin- ter en weer die niet meer te her zijn." De bond denkt dat de on- lonlijl delaars van beide partijen het 'ieel op grote lijnen eens moeten ordat ze hun overleg formeel her- „Een herhaling van een clash in lenbaar willen we natuurlijk voor- Je moet zoveel uitleggen als je ipt. Dat kan eigenlijk niet nog een collega Duijnhouwer van de On- ITime sbonden CNV is het hiermee Als je nu weer een situatie cre- oals maandag dan roep je het ip dat het overleg steeds strandt er niks uitkomt. Dat is niet goed. ichten nu op een serieus bod van rns waarbij zicht is op een ak- Het heeft geen zin om weer lang- onderhandelingen te houden die s uitlopen." j-onderhandelaar Duif van het larencentrum zegt dat het vol loonbod van Hermans over het ,ten minste een twee voor de neer op een gemiddelde loons- ing van 1,4 procent in 1999. Zij dat veel te weinig en zeggen dus ermans opnieuw met een beter >oet komen. „Wij gaan niet schui- oordat het ministerie een punt 'ereikt vanaf waar we samen kun- aan schuiven", aldus Duif. IM onderwijsbonden willen nu eerst III! nen te onderzoeken wat het CAO- ,p>|| lfd bij de politie betekent voor het Wil wijs. De politiebonden en het mi- - ie van Binnenlandse zaken bereik- feelopen zaterdag na langdurige handelingen overeenstemming jjtten nieuwe CAO. Premier Kok zei vJg na de ministerraad dat dit mo- jJ®en effect heeft op de besprekin- het onderwijs. Maar de onder banden wijzen erop dat er een !at zit tussen het loonbod van mi- Peper van binnenlandse zaken en «■i jnHermans. „De minister van on- m js zal nog heel wat werk moeten ijg0 titen om met iets vergelijkbaars 371' jde politie te komen", stelt Duijn- Wie kiest voor het vak van onderwijzer begint financieel gezien uitstekend, maar in de loop der jaren slaat de voorsprong om in een - be scheiden - achterstand. Dat is grofweg het beeld dat de onderwijssalarissen anno 1999 bieden. Wie vers van de pedagogische acade mie komt, verdient meteen een bijna modaal salaris van 3970 gulden bruto per maand. Wie vervolgens in het basisonderwijs blijft, ziet zijn salaris elk jaar met ongeveer zeventig gul den per maand stijgen (plus uiteraard de ver hogingen in de CAO's) tot hij uiteindelijk na 25 jaar 5730 gulden per maand verdient. In het speciaal onderwijs liggen de salarissen ho ger. Beginners verdienen 4119 gulden, terwijl na 24 jaar het eindniveau van 6294 gulden is bereikt. In het voortgezet onderwijs liggen de sala rissen wederom hoger. Hier geldt dat een le raar meer verdient naarmate het onderwijsni veau hoger is. MAVO-leraren verdienen tus sen de 4119 en 7359 gulden per maand, voor leraren die op HAVO en VWO les geven vari eert het salaris tussen een minimum van 4144 voor beginners tot een maximum van 8387 gulden bruto per maand. Ten opzichte van het particuliere bedrijfsle ven betaalt het onderwijs minder, vooral in het basisonderwijs. De achterstand dateert vooral uit de jaren tachtig. Toen werden de ambtenarensalarissen en uitkeringen een keer #met drie procent verlaagd en vervolgens ja renlang niet of nauwelijks verhoogd. De CAO- lonen stegen in de periode 1980-1990 in het bedrijfsleven als geheel met ruim twintig pro cent, terwijl ambtenaren er in tien jaar per saldo nog geen procent bij kregen. Een be langrijke uitzondering vormden de beginnen de leerkrachten. Om het onderwijs aantrekke lijk te maken werden vanaf het midden van de jaren tachtig de salarissen van beginnende onderwijzers flink opgetrokken. In de jaren negentig zijn onderwijs en bedrijfsleven rede lijk gelijk op gegaan. Volgens de meeste recen te CBS-cijfers steeg het uurloon in het onder wijs tussen 1990 en september 1998 met ruim 23 procent tegen 25 procent voor de gemid delde Nederlandse werknemer. In harde guldens blijven de onderwijssala rissen iets achter bij wat in het particuliere be drijfsleven wordt betaald aan werknemers met een vergelijkbaar opleidingsniveau. MBO'ers die in het onderwijs verzeild raakten, gingen in 1995 (de meest recente CBS-cijfers) naar huis met gemiddeld ruim 55.000 gulden bruto per jaar (inclusief vakantiegeld, spaar loon en dergelijke), een paar honderd gulden boven het gemiddelde in het bedrijfsleven. HBO'ers - de huidige pedagogische academie geldt als een HBO-opleiding - verdienden in 1995 met 70.600 gulden minder dan de ge middelde HBO'er, die met 74.000 gulden per jaar thuis kwam. Voor mensen die na de uni versiteit in het onderwijs verzeild raakten, geldt dat ze in 1995 met 88.700 gulden per jaar wat verder achter bleven bij het gemiddelde academische salaris van 95.700 gulden. Daar bij moet overigens wel de kanttekening wor den gemaakt dat in het onderwijs officieel 36 uur wordt gewerkt terwijl in het bedrijfsleven 38 uur de norm is. Dat lagere aantal uren 'dicht' goeddeels het gat bij de HBO'ers, maar universitair opgeleiden blijven ook dan in het onderwijs iets slechter af dan in het bedrijfsle ven. Helemaal vergelijkbaar zullen de belonin gen overigens nooit zijn. Het bedrijfsleven kent meer en veelal hogere onkostenvergoe dingen, beloningen in natura als lease-auto's en bijvoorbeeld winstdelingsregelingen. Een punt van kritiek op het huidige salaris gebouw in het onderwijs is de rigiditeit ervan. Ongeacht hun functioneren schuiven leer krachten geleidelijk aan door het loongebouw naar boven. Het kabinet wil dat automatisme voor een deel vervangen door een systeem waarbij leraren die meer presteren er meer op vooruitgaan en heeft daar 210 miljoen gulden voor uitgetrokken. Tot op de dag van vandaag willen de bonden van zo'n in het bedrijfsleven gebruikelijk beloningssysteem niets weten. Volgens hen is het functioneren van een leer kracht nauwelijks objectief te meten en leidt zo'n systeem tot vriendjespolitiek. In december werd al even gestaakt door de leraren. Dit meisje uit Enschede mocht even met haar juf mee, toen die zich bij de bond als staker liet inschrijven. Ook leerzaam als praktijkervaring in het kader van maatschappijleer. fotowfa mart-jan bakker Hermans wacht warm onthaal DEN HAAG ANP Het is puur toeval, zo verzeke ren de onderwijsbonden. Mi nister Hermans is vandaag op werkbezoek bij een school in Den Bosch en tegelijkertijd ko men in deze stad duizenden stakende leraren bijeen. De bonden hebben zich voorgeno men dat die gelegenheid niet onbenut voorbij mag gaan. Om de minister te laten zien dat het de leraren in Zuid-Nederland ernst is, krijgt de bewindsman een petitie aangeboden. Dit scenario hebben de actie leiders van de onderwijsstakin- gen afgelopen weekeinde in al- lerhaast in elkaar gedraaid. „Wij wisten niet dat Hermans naar Den Bosch zou komen", zegt CNV'er De Vries, „maar nu we het weten, hebben we maar snel iets georganiseerd. Daar is iedereen bij gebaat. Want als je niks organiseert, kan het uit de hand lopen. Dan zijn er altijd mensen die in een jolige of minder jolige bui zeggen: Her mans is in de stad, we gaan ei - naar toe. Ik wil er niet verant woordelijk voor zijn als er dan iets gebeurt. Daarom dus de petitie. Misschien haalt dat wat kou uit de lucht." BLOEMKOOL per stuk 12' krentenbollen zak 10 stuks van399" A9 UNOX m AA stevige soepen 1 WW alle smaken m blik 800 ml. NU Aanbiedingen geldig van ma 18 t/m za 23 )an. 1999 A&P Services BV tel. 035-5483333. elke dag goed nieuws 8

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5