Jazzmarathon: weinig jazz, veel pop Technisch behoorlijk niveau bij strijd om muziekprijs Leidse Blues Jazzweek Ambitieuze droomreis van Kindertheater Ploef AAU: klassiek met een vette knipoog Martens houdt Leidse armoniekapel aan banden Cultuur Kunst xpositie rond Mies van der Rohe NPAG 18 JANUARI 1999 instschilder Jan Makkes overleden pnROEK Kunstschilder Jan Makkes (63) is woensdag in ij, nstede overleden. De Velsense kunstschilder zou in het zie- iuis een heupoperatie ondergaan, maai- bezweek uiteinde- an hartproblemen. Kort na de glasnost hing zijn kleurige en tionele werk te kijk in Moskou. Honderdduizenden Russen ener een kijkje. Makkes was een controversieel kunstenaar, merk werd door veel critici genegeerd. Ook is er geen muse- )at zijn werk heeft aangekocht. iincen Het Groninger Museum viert de 75e verjaardag van jtograaf Paul Huf met een tentoonstelling van de Favorite- !(een reeks lp-hoezen voor klassieke platen. Ze behoren tot jkvangers van Hufs omvangrijke oeuvre. Volgens samen- jrSteenbergen zijn zij van beslissende betekenis geweest de commerciële toepassingen van de kleurenfotografie. ann ohne Eigenschaften eeuwroman chen r Het boek 'Der Mann ohne Eigenschaften' van de Oos- jker Robert Musil is uitgeroepen tot de belangrijkste stalige roman van de eeuw. Tot deze keuze kwamen 99 ijvers, critici en letterkundigen bij een onderzoek van het Li- urhaus in München en de uitgeverij Bertelsmann. De des- ligen zetten 'Der Prozess' van Franz Kafka op een tweede P; ts, Thomas Mann's 'DerZauberberg' op de derde. recensie hans keuzers Han Stubbe/klarinet, Buni Lens- 'n- Simon Lens/cello, Roel van Camp- deon Gezien: 16/1LVC, Leiden mensen, welkom bij het jit, we spelen nu voor u immer Traag." Spreekstal- van: [er Buni Lens van DAAU ;t een portie Belgische lelijkheid mee naar het LVC. Vroeger heette de grafit Bevvoon De Anarchistische dunterhaltung!, maar zelfs aallezer Philip Freriks die naam niet zonder n uit zijn mond en aan- de band verder de pre- heeft om door te breken merika was de verkorte van de bandnaam snel hoofdrol in het openings- ig is weggelegd n gres de klarinet van Han Stub- in tachtig doorlopende no- :ksen in fel tempo vanuit rachtig thema gespeeld, bij Drie slagstelsel ft' doet me ie het nog een keer. Hot met zijn subtiele con- n, refereert sterk aan de ncomuziek. Buni Lens aan het eind van het num- k roor de welbekende klap- en. AU is sterk in het weerge- sferen. Bij het ene f ner loop je in de straten 'arijs, even later over de >e Balkan en je besluit je ocht bij zigeuners thuis, je te vergelijken met de Russchische muziek uit midden jaren zeventig', hoor ik naast me zeggen. Moeilijk in een hok je te duwen en dat is juist wat DAAU wil. De groep heeft voor al filmisch repertoire, met het accent op up tempo materiaal. De muziek is vooral spannend. Het samenspel van accordeon, cello en viool indrukwekkend, maar soms zijn de nummers te lang uitgesponnen en missen ze de 'pointe'. Op We need new animals hun tweede cd geeft de band met de klassieke inslag een vette knip oog naar de diverse randgebie den van de pop. Tijdens het concert hinkt de groep een beetje op twee gedachten. De Belgen houden te veel vast aan gevarieerd klassiek en maken maar een paar korte uitstapjes. Bij het overstuurde Lady Delay horen we een heftige Chemical Brothers-beat op de achter grond. Dit doet voor deze band bijzonder geforceerd aan. Hin derlijk contrasterend licht rich ting publiek levert nog meer ir ritatie op. Het breekbare gezongen nummer Broken, de drumshuf- fle van Nix en de achter- grondreggae-beat van Oliphant. Juist bij deze drie nummers laat DAAU zich op de cd van hun meest avontuurlijke kant zien. Ze worden helaas niet gespeeld. Nu schopte DAAU bij vlagen virtuoos tegen de grenzen aan, maar bleef te veel bij het klas sieke genre hangen. Oude Vest', Leiden. eigenlijk niets mis aan het ivjaarsconcert van de Leid- armoniekapel, hooguit de late datum. Een aardig zaal luistert naar een heel 8 selend concert, dat precies van lengte en aanbod, bovenal valt de kwaliteit deze 50-jarige kapel op. Jo- Martens houdt de blazers 7 uu' usief slagwerk) met een su- directie aan zowel tech- als muzikale banden, en oud voelt zich thuis en alles wat aan kwaliteit en ikaliteit voorhanden t/rr !|ens, zelf bas-tuba en tenor- heeft vooral Edo de en Bernard Haitinks di- e bestudeerd en tussen hen middenweg gekozen. Heel entieus dus, maar het mag het min of meer waar kan f 12,10 programma wisselt van ill agen, ingetogen klanken 'Ye banks and braes unie Doon' van Percy en 'Sonnenaufgang' Strauss' 'Also sprach Zara- t/m» j13' tot de meest extroverte ische swing. Elke keer zijn tpaalde instrumenten die i slijk! CHEF JAN RIJSDAM, 071-5356444, PLV. CHEF ANNET VAN AARSEN 071 -5356443 Leidse avond van artistiek redelijke kwaliteit Dat het jazzgehalte vrij laag is in de Leidse Blues- en Jazzweek is al enkele jaren bekend. Maar dat je een hele avond kunt organiseren met acht groepen waarvan er slechts één met een beetje goede wil onder de jazz valt onder te brengen, is misschien een unicum. Maar goed, de concerten in de Waag zijn niet georganiseerd voor hobbyisten of muziekpu- risten, en een vergelijkbaar grootschalig muziekfestival is er niet in Leiden. Dus werd de Leidse Avond van de Jazzmara thon in 1999 er eentje van weliswaar alternatieve, maar ze ker niet al te nieuwe popmu ziek. Een uitzondering kan mis schien gemaakt worden voor de groep Maximum Overdrive die rond een uur of elf stevige gi- Jaargrunge bracht voor een halflege zaal. Misschien is goe de rock, mits niet nostalgisch, toch een beetje te veel gevraagd voor het jazzweekpubliek. De geringe aandacht voor de mu ziek van Maximum Overdrive was niet te wijten aan de groep zelf, want voor de presentatie en zeker het uitstekende slag werk hoeft de band zich niet te verontschuldigen. Dat geldt evenmin voor de ja ren vijftig-rock 'n roll van The King's Choice, waarvoor, hoe kan het ook anders, succe snummers van Presley de inspi ratiebron vormen. Een stijlvaste presentatie en goed zangwerk van Barry Overmeer en vlot so- lowerk van gitarist Bas Petersen maakten een gebrek aan origi naliteit ruimschoots goed. Dat het kwartet na het rustige Brid ge It met zangeres Brigitte Jaarsma het podium kon betre den, was misschien een voor deel, want in de koele ambiance van de Waag leek het kwartet voornamelijk te slaapwandelen, jazz of geen jazz. Hadden sommige groepen qua muzikale instelling nog iets met jazz te maken, namelijk swingende improvisatie op har monische structuren, dat kon zeker niet gezegd worden van de band Crackerman, die terug greep op de rock van het eind van de jaren zestig. De lekker brede gitaarsound ondersteun de de dynamische presentatie van zanger Fred Gressie die Jim Morrison als voornaaamste in spiratiebron moet hebben ge had. Een groter contrast met het duo Blue Verse, een goed arti culerend, maar een beetje on wennig duo, bestaand uit een vlotte zangeres en een wat stijve pianist, was nauwelijks denk baar. Ook de op het laatste mo ment geprogrammeerde groep It's A Secret, een bovengemid delde partyband die het zoekt in funk- en rhythm blues-hits, moet het hebben van nostalgie, maar dan van de jaren zeventig. Goede blazersarrangementen tilden de groep boven het feest- muziekniveau. Die feestelijk heid werd ook omineus gesug gereerd door de vermelding 'o.l.v. René Vallentgoed' in de jazzweekfolder, maar dit maal was de opperspreekstalmeester wel bijzonder karig met zijn kwinkslagen. Ook de eerlijke, maar slordig gebrachte 'Chi cago blues' van het trio Rino Blues Dino's kon daar weinig verandering in brengen. De Leidse avond was mis- The King's Choice: stijlvaste presentatie en goed zangwerk van Barry Overmeer. foto marklamers schien van een artistiek redelij ke kwaliteit, maar de organisa tie moet eens goed bedenken of de begrippen blues en jazz festival, of misschien nog enige slechts excuses zijn voor een betekenis hebben voor de in- groots opgezet locaal muziek- houd van de Blues- Jazzweek. Sinds geluidshinder het etiket milieuprobleem is opgeplakt, moet muziekminnend Leiden met lede ogen toezien hoe elke decibel achter peperdure wan den is gestopt dan wel een kop- pie kleiner gemaakt. Door de heksenjacht op decibellen zijn kroegen, de meest vanzelfspre kende podia, stilteplaatsen ge worden. Hoe lekker het is ge woon overdag muzikanten aan het werk te zien, rond koffietijd, tussen de boodschappen door, word je tijdens de Leidse Blues Jazzweek gewaar. Vooraf gaand aan de belegen ope ningshandelingen van het festi val. zaterdag, speelt de Haagse Big Band American School een steriele set in de Waag. Eigenlijk is de smetvrije big band, van tot in de puntjes verzorgde en lou ter blanke jongeren, zo fout als maar kan. Scherpe randjes wor den niet weggevijld maar -ge- hakt, muzikaliteit verliest het kansloze gevecht van discipline. De kleinste armgebaren van de ogenschijnlijk bedeesde orkest leider roepen Pavlov-reacties op bij de gedrilde muzikanten. Tij dens solo's blijft hun blik vast genageld op hun bladmuziek. Zelfs het applaus van het kleine publiek brengt daarin geen ver andering. Voor dochterlief, een van de jongsten in de zaal, is het concert ook uniek. Ze begint wild te swingen. Voor haar is dit kleuterhouse. Haar dans is evenwel volkomen misplaatst in deze ambiance, waarin je eer der geneigd bent om na elk stuk te salueren. Vele van haar dans- stappen eindigen vlakbij de in strumenten die bij het podium liggen te wachten om straks te worden bespeeld. De orkestlei der ziet het. Zijn blik ontmoet de mijne. We glimlachen naar elkaar. Een Amerikaanse moe der uit het publiek trekt m'n dochter op schoot en gaat met haar hand door haar haar. Pa vlov doet z'n werk andermaal want m'n oogappel kalmeert stante pede. Er voltrekken zich wonderen in de Waag maar met jazz heeft het allemaal niets te maken. uitspringen. 'Autumn leaves' begint breeduit, maar schuift steeds ritmisch op van rumba naar rock, met lekkere swinge lementen. De jongste welp gooit op tijd z'n woodblock er tegen aan (later zie ik hem ook met groot elan de bekkens bedie nen), hobo en fluiten moeten hier hun best doen om ritmisch gaaf, en zuiver te blijven. De percussie dramt en stampt op het s'cherp van de snede, het koper juicht; er vallen heel wat kleurige herfstbladeren. Ook het 'Air', het veel ge speelde deel uit Bachs Orkests uite nr 3, maakt indruk. De prachtig omfloerste homogene klank, het langzaam gedragen tempo, de klarinetten met hun warme penetrante toon, de mooie dynamische opbouw doen je de 'echte' Air bijna ver geten. In 'Earth, wind and fire', een medley van de hits 'Fantasy', 'I'll write a song for you' en 'Boogie wonderland' is het weer je reinste vuurwerk. De samba bal laat zich horen. Trompet en slagwerk geven de medley een extra push. De klarinetten mo gen klagend uithalen. Het grote koper staat als een muur achter deze bewegelijkheid van klan ken. In alle stukken wordt wer kelijk mooie muziek gemaakt onder leiding van de veelbelo vende dirigent Johan Martens. leiden Madeleine Bell legt haar muzikale zieleroerselen bloot, tijdens haar optreden in de Hooglandse Kerk, zaterdag, in het kader van de Leidse Blues- en Jazzweek. De zangeres liet zich begeleiden door Frits Landesbergen Friends. In haar programma zigzagde ze van klassiek naar pop naar Stevie Wonder naar gospel, naar salsa naar, jawel, jazz. foto taco van der eb» recensie ken vos Voorronde van de VSB Music Award. Ge zien: 16/1, de Waag, Leiden. De jaarlijkse competitite waar voor plaatselijke amateurs om de eer moesten strijden, is ver vangen door een heuse 'Music Award' - waarom niet gewoon 'muziekprijs'? - waarvoor nu muzikanten worden genomi neerd die al een zekere podi umervaring hebben opge bouwd. Een nadeel daarvan is natuurlijk dat relatief weinig fa milieleden de zaal vulden, zodat gedurende het hele evenement de publieke belangstelling in de Waag onder de maat bleef. Anders dan de naam van de prijs doet vermoeden, wordt van de kandidaten verwacht dat ze jazz of een aanverwante stijl spelen. Ook zijn het geen bands meer die de vierkoppige jury moeten behagen, maar solisten. Zeven genomineerden speelden ieder met hun eigen band een half uurtje om gespannen te wachten tot ze aan het begin van de avond te horen kregen welke drie volgende zaterdag voor de finale mogen opkomen. Het niveau was daarom in elk geval technisch behoorlijk, hoe wel niet alle solisten een band hadden meegenomen die goed ingespeeld was. De eerste kan didaat, de in Nederland wonen de Deense drummer Jonas Fil- tenborg, zorgde voor een aan trekkelijke podiumpresentie met een expressieve zangeres en de strakke rietblazer Willem Hellebreker die ook nog eens op de didgeridoo dubbelde. Als slagwerker is Filtenborg veelzij dig, maar domineert op het po dium niet. De twintigjarige gitarist Bram Bol,' de Leidenaars beter be kend, bracht met zijn kwartet technisch goede, maar weinig contrastrijke fusion op basis van eigen composities. De Belgische trompettist en bugelspeler Nico Schepers, de derde kandidaat, deed de bloeitijd van het Blue Note-label herleven met zijn op Lee Morgan geïnspireerde solo- werk. Omdat zijn begeleiders weten wat swing is en het dia lect van de hardbop goed onder de knie hebben, had Schepers het eigenlijk niet zo moeilijk. Het tegenovergestelde is het geval met de Duitse gitarist Sven Enge, die perfect Wes Montgomery na kan spelen, maar wiens overwicht te kort schiet om zijn muzikaal correc te begeleiders enige muzikale bevlieging m ee te geven. Dat slagwerker Martijn Groen de prijswinnaar van vorig jaar, altsaxofonist Bart Wirtz, in zijn groep heeft spelen, werd teniet gedaan door slordig samenspel. Ook het spelen van een bop- nummer hielp niet echt, want in de presentatie van eigentijd se fusion overtuigt Groen veel meer. Ook gitarist Tim Eijmaal klonk in zijn ambitieuze fusion- arrangementen het meest op zijn gemak. Zijn eigen, com plexe, op Joe Zawinul geïnspi reerde werk maakte een gefor ceerde indruk, maar zijn versie van Scofields 'You're Under Ar rest' met het spontane tenor- saxspel van Tom Beek was het hoogtepunt van de middag. Invaller John Braak had met zijn trio de ondankbare taak om voor de door ziekte uitgevallen Hilmar Luygens in te moeten vallen. Zijn romantische en me lodieuze gitaarrock heeft on danks improvisaties weinig van doen met wat onder jazz ver staan wordt, maar de Leider dorper maakte met zijn symfo nische, in zichzelf gekeerde ge luid wel de meest professionele indruk. De jury besliste dat Jonas Fel- tenborg, Nico Schepers en Tim Eijmaal het mogen uitvechten op zaterdag 23 januari. 3 ^-mrhein.anp wig Mies van der Rohe be- l0rt samen met Le Corbusier, ink Uoyd Wright en Walter "iius tot de belangrijkste en *st invloedrijke architecten deze eeuw. Maar niet al- in de bouwkunst heeft hij n gemaakt, ook de meu- ontwerpen van deze mees modernen zijn door vorm en eenvoud nog al- spraakmakend. Het Vitra Museum in het Duitse Weil am Rhein brengt (van 6 februari tot 26 april) voor het eerst alle meubelontwerpen samen. De meubels, ontstaan tussen 1927 en 1931, worden gepre senteerd in samenhang met zijn architectuur. De tentoon stelling is geconcentreerd rond drie van zijn gebouwen die elk een centrale rol spelen in zijn werk.' Voor de woningen in Weis- senhof-Siedlung in Stuttgart (1927) ontwikkelde Van der Rohe de beroemde stalen buis- stoel, zonder achterpoten: het zwevende sledemodel. Voor het Duitse paviljoen in Bar celona ('29) creëerde hij de le gendarische Barcelona-stoel en voor villa Tugendhat in Bmo ('30) ontwierp hij de eveneens beroemd geworden Brno-stoel. De expositie illustreert de nauwe samenhang in zijn werk tussen architectuur en design door meubilair en gebouwen parallel te presenteren. jeugdtheater recensie paulien koopmans Voorstelling: De droomreis van Klingeling Foé door Kindertheater Ploef. Gezien: 16/1, schouwburg, Lei- Als je s nachts droomt, "leef je dubbel, zegt een Chinees spreekwoord. Maar de Chinese wijsgeer Klingeling Foe beleeft s nachts helemaal niets. Daarom gaat hij op zoek naar dromen. Het is inmiddels een traditie dat het Leidse Kindertheater Ploef elk jaar met een grote voorstelling in de Leidse Schouwburg staat. Deze keer koos Ploef met De droomreis van Klingeling Foé voor een vertaling uit het Duits. In het stuk lopen een aantal ver haallijnen door elkaar heen. Ook is de voorstelling zoals het programmaboekje zegt éen mengeling van droom en wer kelijkheid. Tijdens zijn droomreis logeert Klinge ling Foe een nacht bij het echtpaar Slaapmuts en Nachtponnetje. Hij vertelt ze een verhaaltje voor het slapen en luis tert daarna naar hun nachtelijke avontu ren. Tegelijk is de buitenaardse Melk man op zoek naar Klingeling Foe, hij heeft de sleutel tot de droomwereld, maar de Chinees is bang voor hem. Een laatste verhaallijn is die van de witte Droomgeest. Zij wil iets doen aan haar naargeestige uiterlijk. Ze steelt daarom de bonte lakens van Slaapmuts en Nachtponnetje om een nieuwe jurk van te naaien. 'De droomreis van Klingeling Foé is een kleurrijke mix van toneel en muziek, met mooie decors en kostuums. De spe lers acteren vol overgave en hebben vaak contact met de zaal. Wanneer de Droomgeest bijvoorbeeld snikt dat nie mand met haar wil spelen, bieden ver schillende kinderen vanuit de zaal zich aan. Deze levendige wisselwerking maakt De droomreis van Klingeling Foé voor het publiek leuk. Maar met de keu ze voor een stuk met dubbele lagen is Pl oef ook behoorlijk ambitieus. Ondanks hun enthousiasme weten de spelers geen echte accenten te leggen in hun spel. Daarnaast wringen sommige rollen wat. Die van Nachtponnetje en Slaapmuts zijn paradoxaal. Zo eet Slaap muts tandpasta en geeft Nachtponnetje hem de kieteldood. Het echtpaar is vol wassen en tegelijk kind en dat is in de context van dit verhaal niet functioneel. Maar voor het publiek geeft dat niets. Door hun kinderlijke ingevingen zijn Nachtponnetje en Slaapmuts herken baar en daarom leuk. En dat maakt De droomreis van Klingeling Foé een ple zier om naar te kijken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27