Revolutionaire aanpak heupslijtage Gezondheid Ontkenning MAANDAG 18 JANUARI 1999 'De hoge kosten van de zorg-CAO leiden niet tot ondermaatse zorg voorde patiënten. Evenmin lig gen daardoor massaontslagen in het verschiet', heeft minister Borst in een brief laten weten. De 'klaagzang' van streekziekenhuizen uit het oosten van het land. die melden door de CAO financieel klem te zitten, zou niet representatief zijn voor de rest van Nederland. Ook in Zeeland blijkt één van de streekziekenhui zen - door een gebrek aan middelen en manschap pen - niet langer in staat om de nodige spoedeisen de zorg te garanderen en heeft om die reden de EHBO gesloten. Elders in het land kampen - ik ge loof al die berichten wel - allerlei instellingen met dusdanige budgettaire tekorten dat zij hun zorg verplichtingen nier kunnen nakomen. En in de geestelijke gezondheidszorg zijn de gevolgen van budgettaire tekorten ook merkbaar. De wachtlijs ten groeien en soms moeten zelfs hele afdelingen worden gesloten. Dit soort toestanden leidt meestal tot Kamervragen die door de minister ontkennend zullen worden be- antivoord. Zij is het zo gewend. Als het aandeel van de overheid aan de orde komt. wordt elke misstand of- als die misstand wel bestaat - elke verant woordelijkheid ervoor ten stelligste ontkend. De in stellingen zijn zelf verantivoordelijk voor misstan den in de zorg. geven door ondoelmatige inkoop te veel geld uit of werken verkeerd samen, zoals de minister onlangs constateerde toen het klemmende probleem van plaatsgebrek in de Amsterdamse geestelijke gezondheidszorg aan de orde kwam. Ontkenning is in de praktijk van de psychotherapie en psychiatrie een veel voorkomend verschijnsel. Het is een van de afweermechanismen, zoals ver dringing en projectie. Afweermechanismen zijn on bewuste mechanismen, onttrekken zich dus aan de vrije wil. en staan de mens ten dienste om zich te beschermen tegen overweldigende invloeden en im pulsen van binnenuit of van buitenaf, tegen de angst die daardoor ontstaat. Zij spelen daarom in het dagelijkse leven een belangrijke rol. Ieder mens heeft, hoe beroerd soms ook, een be paald evenwicht bereikt en probeert dat te behou den. Welke afweermechanismen worden gebruikt hangt af van de soort persoonlijkheid die iemand heeft en van de oorsprong van de verstoring van het evenwicht. Hoe groter de bedreiging des te gro ter het afweergeschut dat in werking gesteld dient te worden. Ontkenning, ook wel loochening genoemd, komt als afweermechanisme in het geweer om in de bui tenwereld of bij jezelf iets niet re hoeven waarne men, niet te hoeven voelen, omdat de wanhoop en angst anders te groot worden: bijvoorbeeld als je in de steek bent gelaten of als een geliefd persoon is overleden. Een afweermechanisme heeft een beschermende functie, maar dient wel in de juiste proportie en niet te lang worden toegepast. Anders leidt het tot symptomen: bijvoorbeeld de weduwnaar die na ja ren nog steeds niet beseft dat zijn vrouw is overle den. en zich afzondert van de mensen, vereen zaamt en verpietert of een patiënt die de ernst van de aandoening ontkent en zich veel te laat voor diagnostiek en behandeling op het spreekuur meldt. Zo bezien bestaat er nog kans dat de ontkenning van de minister geen bewuste daad is. maar dat zij de misstanden die zij zelf veroorzaakt niet kan aanzien uit angst haar burgers tekort te doen. Mis schien is er dan nog hoop. WOUTER VAN EWUK Psychiater HENK VAN 't VEEN De behandeling van heupklachten heeft een flinke sprong voorwaarts gemaakt door onderzoek van de Nijmeegse orthopedisch chirurg Marinus de Kleuver. Op verschil lende punten verbeterde hij be staande operatietechnieken aan de heupkom, waardoor een dreigende heupslijtage al bij jonge mensen kan worden verholpen. Eind vorig jaar promoveerde De Kleuver op zijn onderzoek. Dat viel in de smaak bij de vakwereld en leverde hem de Mathijsenprijs op van de Nederlandse Orthopaedische Ver eniging. Er zijn twee bekende manieren om een patiënt operatief van een pijn lijke heup af te helpen. Door ver vanging van de botkop van het bo venbeen door een kunstheup, of door de stand van de heupkom te veranderen. Beide ingrepen zijn er op gericht kop en kom weer in een - pijnloze - harmonie met elkaar te brengen. Want het slecht op elkaar passen van kop en kom is de oor zaak van de pijn. De vervanging van een versleten heup door een kunstheup is in de Nederlandse ziekenhuizen inmid dels routinewerk geworden. De an dere benadering, de zogeheten tri ple osteotomy of the pelvis', wordt vanaf het begin van de jaren tachtig toegepast. Onder meer in de Sint Maartenskliniek in Nijmegen. Daar heeft de Nijmeegse orthopedisch chirurg Marinus de Kleuver met zijn promotieonderzoek de ko mop era tie flink verbeterd. De ingreep wordt toegepast bij 'he updysplasie'. Dat is een afwijking van de heup waarbij de kop van het bovenbeenbot niet goed in de kom van de heup past. Daardoor ont staat pijnlijke druk op een kleine plek van de kom, wat leidt tot een vervroegde slijtage van de heup. Een slechte passing kan ook ont staan als een verbrijzelde heup niet goed is hersteld, of wanneer de heupkom langdurig op een plek be last is geweest. De Kleuver begon zijn onderzoek bij de fundamentele vraag of de al zo n vijftien jaar gehanteerde aan pak ook op langere termijn succes vol is. „We zijn er jaren mee bezig geweest zonder te weten of het de patiënten ook op langere termijn van de pijn afhielp. We hebben eerst een groot aantal patiënten op gespoord bij wie de operatie is uit gevoerd." Uit dit onderzoek blijkt dat tien tot vijftien jaar na de ope ratie tachtig procent van de onder vraagden nauwelijks klachten on dervindt. De Kleuver: ,,En dat is een mooi gegeven omdat een patiënt nu ook een goede afweging kan maken." Gesteund door deze resultaten was voor de Nijmeegse promovendus de weg vrij de gehanteerde aanpak verder te perfectioneren. Bij de operatie wordt in het bekken de heupkom op drie plaatsen losge zaagd en vervolgens onder een an dere hoek teruggeplaatst. De heup Chirurg Marinus de Kleuver met het model van een losgezaagde heupkom. maakt daarbij als het ware een 'swing' naar voren of achteren. De zaagarbeid tijdens de operatie is niet geheel zonder risico. Ligging en loop van bloedvaten en zenu wen over de botten zijn niet exact genoeg in kaart gebracht. En dat kan lastig zijn als een chirurg de zaag in een bot zet: hij kan daarbij een zenuw of een bloedvat doorsnijden. De Kleuver: „Een menselijk lichaam moet je toch niet zien als een Renaultje-4, waarvan alle on derdelen schroef-voor- schroef zijn be schreven. Werk plaatshandboeken voor het menselijk li chaam bestaan niet. Ove rigens gebeurde het hier op vallend weinig dat bij een ope ratie een vitaal lichaamsdeel als een zenuw of bloedvat werd ge raakt." Volgens De Kleuver komt dat door 'de grote ervaring' in het Nijmeegse ziekenhuis, dat geheel is toegespitst op behandeling van 'het bewegingsapparaat Door toepassing van een infrarood- camera en het gebruik van compu terbeelden heeft De Kleuver de heupoperatie tot een minder risico volle onderneming gemaakt. De beelden laten de chirurg precies zien waar hij te midden van de kwetsbare zenuwen en bloedvaten in het bot snijdt. De computerge stuurde operatietechniek leverde de Maartenskliniek een Europese primeur op. Een ander deel van de perfec tionering van de heupope ratie is de ontwikkeling van een berekenings wijze voor de ideale stand van de terug te plaatsen heupkom. Daarmee kan de uit het bek ken losgezaagde kom onder de juiste hoek worden vastge zet, en wordt de kop van het bovenbeen optimaal omsloten door de kom. Jaarlijks worden in de Maar tenskliniek tussen de vijftig en honderd patiënten met deze be handeling geholpen. De operatie wordt doorgaans gedaan bij patiën ten die nog weinig slijtage kennen, en die niet ouder zijn dan 40 tot 45 jaar. Dat heeft te maken met de spierkracht en de ontwikkeling van de spieren. „Een meisje van een jaar of 16,17 kan deze operatie goed doorstaan en herstellen. Je moet namelijk wel opnieuw leren lopen." Na de operatie loopt de pa- FOTO CPD/CEES MOOIJ tiënt twee maanden op krukken en heeft ten slotte nog één tot vijf maanden nodig om te revalideren. Een kunstheup heeft een levens duur van 10 tot 15 jaar bij jonge mensen, en 15 tot 20 jaar bij oude ren. Dat verschil heeft te maken met de mate van beweeglijkheid en de belasting van de heup. „Voor deel van de behandeling door kan teling van de heupkom boven de kunstheup is een winst van gemid deld vijftien jaar. Een kunstheup kan altijd nog worden geplaatst. Is dat het allemaal waard? Of heb ben we te maken met de zoveelste technologische vernieuwing die zwaar op de kosten van de gezond heidszorg gaat drukken? De Kleu ver: „De operatie zelf kost niet veel. Er gaat geen dure heup van twee tot vijfduizend gulden in. De kosten bedragen niet meer dan een week ziekenhuis en twee schroeven. Denk ook aan de sociaal-economi sche kant. Mensen kunnen hun werk blijven doen. Je hoeft in de woning geen speciale voorzienin gen te treffen omdat iemand ge handicapt is. Maar toegegeven, met computergestuurd opereren is wel veel geld gemoeid. Maar als dat bij draagt tot een beter uitgevoerde operatie boek je ook winst. Hoe nauwkeurig dat is, weten we nu nog niet." Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. iB.v. Omschrijving "dierenverblijf"'. Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) HORIZONTAAL: 1. Vergelding; 4 veldhospitaal; 7. handlanger; 9. gesteente; 10. rad; 11. dwaas; 13. rand; 14. deel v.e. drukpers; 17. vreemde taal; 18. goudland; 19. boete; 21. lengtemaat; 24. nakomeling; 26. roem; 27. vlag; 29. verdwenen; 30. verlosser; 32. schampe re opmerking; 33. monsterlapje. VERTICAAL: I. Spekhuid; 2. uitroep; 3. grondsoort; 4. Europeaan; 5. voer tuig; 6. kinderen; 8. ovenkrabber; 11. niet voorzien van; 12. muil; 13. schaakterm; 15. vogel; 16. dof geluid; 17. Ierland; 19. deel v.e. vaartuig; 20. vis; 22. moment; 23. prikkelbaar; 25. muziekgezelschap; 27. pluim; 28. lot zonder prijs; 30. belem mering; 31. vlug. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Ido. 5 sar; 7. ecotaks. 10. va; 12. kim: 14. ga; 15. eren; 17. ozon. 19. lo; 20. ra; 21. must; 23. eter; 25. ik; 26. sol; 28. be: 31. epaulet; 33. era; 34. rei. Verticaal: 2. De; 3. och; 4. etui; 5. ski; 6. as; 8 evenmin: 9. wandrek; II. ar. 12. knots; 13. morel. 14. go; 16. eis: 18 zat; 22. uk; 24. eb; 27. opus; 29. spa; 30. eer; 31. er; 32. te HEINZ TOM POES Zijn ontroering was te begrijpen, want het scherm was gevuld door een dreigende gedaante, die met een hol lachje zijn wapen op de.kijker richtte. Er galmde een schot door het eenvoudige vertrekje en terwijl kruit damp het beeld verduisterde, klonk de stem van de omroeper op ge dempte wijze uit het apparaat. ,,Dit was", zo sprak hij, ,,de veertiende af levering van Kid de Killer, de Schrik van de Dodenvallei. Het slot zal morgen op dezelfde tijd worden uit gezonden. Thans vragen wij uw aan dacht voor een vraaggesprek..." Joost draaide snel de knop om en leunde uitgeput achterover. „Foei", prevelde hij met een lichte zucht. „Dat was een zéér onderhoudend programma! Hoe komen ze erop! Gepaste ontspanning, als ik mij zo mag uitdrukken!" „Gepaste ont spanning", sprak ook mevrouw Zielknijper, die op dat moment door heer Ollie werd uitgelaten. „Daar gaat het om. Onze gedachten gaan REDACTIE: MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINCA Moedermelk 1 BW Ai Moedermelk is nog altijd beter dan flesvoeding, ondank ,en feit dat er giftige stoffen in zitten zoals pcb's en dio.xinei ze j stelt de arts-onderzoeker Garen Lanting in een proefsch 'ier^ over de effecten van deze gifstoffen op ongeboren en nt boren kinderen. Eind jaren tachtig werd ontdekt dat in i dermelk pcb's (polygechloreerde biphenylen) en dioxin [el. ten, die het lichaam Ga de voeding opslaat. Al tijdens de iat" zwangerschap krijgen kinderen deze gifstoffen binnen. 1 is schadelijk voor de mentale en motorische ontwikkeld kinderen. Pcb's worden nu niet meer geproduceerd, ma erVi ten nog steeds in het milieu, omdat ze niet afbreekbaar Ze werden onder meer gebruikt in verf, koelkasten en pl Dioxinen komen vrij bij verbranding van bijvoorbeeld al ^pj Lanting onderzocht kinderen die werden geboren tussei en 1978. Zij bekeek de hoeveelheid pcb's tijdens de zwai n 1 schap aan de hand van bloedmonsters van de moeder, i ïl door onderzoek van de navelstreng van net geboren kin g Kinderen die tijdens de zwangerschap aan een hoog pel der halte waren blootgesteld, bleken op drie-jarige leeftijd ei ie ir lichte mentale achterstand te hebben. Bovendien haddf era; een motorische achterstand op de leeftijd van anderhall ienl die was een paar jaar later verdwenen. Moedermelk 2 ld De blootstelling aan pcb's en dioxinen via moedermelki tief hoog in vergelijking met andere voedingsmiddelen,] koemelk. Bij kinderen van drie jaar oud die tenminste ze ken borstvoeding hadden gekregen, was het pcb-gehalte met bloed meer dan vier keer zo hoog, vergeleken met kinde ien die met de fles waren gevoed. Toch kon Lanting geen nt ve gevolgen ontdekken. De motoriek van kinderen die n dermelk hadden gekregen ontwikkelde zich uiteindelijk IH dan die van flesgevoede kinderen. Uit Lantings onderz» blijkt dat vooral blootstelling aan pcb's tijdens de zwang schap een negatief effect heeft op het kind. Onder de fle- voede kinderen van negen jaar kwamen twee keer zo vet °.et| te gebreken voor in de motorische ontwikkeling. Wetens jjn pers vermoeden dat de gunstigere ontwikkeling van bor a voede kinderen vooral te maken heeft met de aanwezig!] van meervoudig onverzadigd lange keten-vetzuren in m melk. Concluderend beveelt Lanting aan om baby's zeki "lte eerste twee weken borstvoeding te geven, ondanks de ve "t0 reinigingen. De hoeveelheid pcb's en dioxinen in het lid eP van de moeder worden bepaald door de voeding. Mees vel bevatten veel van deze stoffen. „Toch is het voor vroi 1S1 zinloos om tijdens de zwangerschap hun eetpatroon te gen", stelt Lanting. „Het duurt jaren voordat het lichaar pcb's en dioxinen heeft opgeruimd. Herseninfarct Mensen die een herseninfarct, of een voorbode daarvan M hebben gehad, krijgen doorgaans aspirine voorgeschrevt om de kans op een herhaling te verkleinen. Voor patiënt geen aspirine kunnen verdragen, is er een vervangend ra fe( Persantin Retard (dipyridamol). Het middel is even effet als aspirine. En in combinatie met aspirine is de werking nog effectiever, dan bij gebruik van alleen aspirine, stelti brikant. Uit onderzoek blijkt dat bij inname van beide mi len één op de drie herhalingen van een herseninfarct kan 0 den voorkomen: Bij aspirine is dit een op de zes. Jaarlijks den in ons land 25.000 mensen door een herseninfarct gi fen. Belangrijkste oorzaken zijn verhoogde bloeddruk ve ie' hoogd cholestorolgehalte. suikerziekte, hartziekten, stres it< ken, aden'erkalking en overgewicht. Het merendeel vani tiënten blijft hulpbehoevend. St Transplantatie varkenshuid 1 Een derde graads verbrande hand en het resultaat na verschill huidtransplantaties. FOTO' Heer Bommel en de Killers om te beginnen uit naar een boeiend vraaggesprek voor de televisie, me neer Bommel. Dat is een veelgevolgd medium, waar juist de minderont- wikkelden graag naar kijken. Maar ieder ander idee dat u mocht heb ben, is welkom. Denk er eens over. Ik reken op uw medewerking. Goe denavond." „Goedenavond", zei heer Ollie. „Ik bedoel eh... ik weet werkelijk niet... hmpff... goeden avond, bedoel ik." Onderzoekers van het Pig Research Institute of Taiwan zi als eersten in geslaagd een kunsthuid te maken op basisv varkenshuid die door de mens niet wordt afgestoten. Hil zijn de opperhuidcellen van een varken genetisch aange en geïmpregneerd met menselijke cellen. De kunsthuid hierdoor geschikt voor noodzakelijke huidtransplantatie voorbeeld bij brandwonden. Esther Middelkoop van het Brandwondencentrum Bev< heeft nog geen wetenschappelijke publicatie hierover gel maar reageert enthousiast op het bericht van de landbou raad in Seoul. „Het probleem bij huidvervangende matei is namelijk altijd dat die door het immuunsysteem van de mens wordt afgestoten. Vooral de opperhuidcellen reagei snel. Je moet dus die afstotingsreactie eerst opheffen. Eni zijn die onderzoekers uit Taiwan kennelijk in geslaagd D een hele stap vooruit." De Taiwanezen hebben eersi deci geïsoleerd uit de epidermis van het varken. In een cclkwe hebben ze bepaalde stukken van de varkensgenen uitges keld. Na die genetische verandering, die bekend staat als transfectie komen de eigenschappen van de varkenshuid ledig overeen met die van de ontvanger. Transplantatie varkenshuid 2 Op het Brandwondencentrum wordt gewerkt met kunsth op basis van een stukje huid van de patiënt zelf. Een lapje een vierkante centimeter kan binnen drie weken uitgroei een halve vierkante meter. Middelkoop: „Groter kan well de tijd is de beperkende factor voor toepassing. Je kunt ni langer wachten met behandeling, omdat dé kans op irifet en ontsteking dan te groot wordt. In de tussentijd wordt wond tijdelijk bedekt met een donorhuid. Maar ook diev na verloop van tijd door de patiënt afgestoten." Vervangil van de opperhuid door eigen kunsthuid is nog steeds nie gelijk, aldus de onderzoekster. Maar vervanging van de le huid door vervangingsmateriaal gemaakt uit eiwitten van derhuid en de opgerekte opperhuid van de patiënt zelf, fi wel. „Op die manier blijven er minder littekens zichtbaar.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12