Clinton moet mogelijk getuigen voor Senaat Wanhopig paar vlucht voor kinderbescherming intra Buitenland VN gematigd positief over Frans Irak-plan Op weg naar Macedonië Honger na orgie van geweld in Sierra Leone KRDAG 14 JANUARI 1999 gen ;K laat Servische gijzelaars vrij VOv l&ï 'oe8os'avische soldaten die werden vastgehou- door Albanese guerrillastrijders van het Kosovo Bevrij- sleger (U(^K), zijn gisteren vrijgelaten. Dit heeft de Organi- voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) be- Igemaakt. De OVSE bemiddelde de afgelopen dagen over rijlating van de acht, die vrijdag werden ontvoerd door 5ÜB5 [-strijders. Dit gebeurde bij een aanval op een konvooi van oslavische legervoertuigen in de buurt van Podujevo. Het ,-oslavische leger begon zaterdag een grote operatie om de bussfl mjjjtairen te bevrijden. De toestand kalmeerde zondag. De E legde de verantwoordelijkheid voor de opgelopen span- rom" jn Kosovo gisteren vooral bij het UQK. 1W regio uwe Jgemel d" Jioord over Duitse kerncentrales ie din t mei g De Sociaal-Democraten en de Groenen, de partijen die persi én de centrum-linkse coalitieregering vormen, hebben gis- .hun geschillen over de toekomst van kernenergie in sland opgelost. De kwestie bedreigde de samenhang in het besloti net van kanselier Schroder. Er is nu een akkoord over de die wordt gevolgd voor het sluiten van alle kerncentrales, was een hard punt voor de Groenen. Ook de SPD van op noi öder is geen voorstander van kernenergie, maar er trad ver- Alleen ecteur van mening op over hoe snel de Duitse kerncentrales, die lerde van de stroombehoefte leveren, zullen worden geslo- een w Een ander twistpunt was hoe om te gaan met kernafval, u nadi tils van de overeenkomst worden later bekendgemaakt. erbed drie Hodt ast mi aron ziet 'beperkt Palestina' Ariel Sharon, de Israëlische minister van buitenlandse letr* Sferen voor het eerst gezinspeeld op de vorming aliik 1 een staat. De beperkingen die hij daaraan wil besli en' ziïn ec^ter onac0eptabel voor de Palestijnen. Sharon zei U" ;n interview met de Franse krant Le Monde dat hij een onaf- j celijk Palestina voor mogelijk houdt. Later verklaarde hij 'nader. Een soevereine Palestijnse staat blijft volgens hem 'echt gevaar' voor Israël. Daarom moet deze flink worden ;rkt. De Palestijnse staat mag geen zeggenschap krijgen eigen strijdkrachten, mag geen soeverein buitenlands be- voeren en moet Israël te allen tijde toestaan over haar te vliegen. Bovendien moet een Palestijnse staat Jen ingesloten door Israël, om de Palestijnen te scheiden oe rest van de Arabische wereld. avigator ramptoestel lette niet op' met lëjeune De navigator van het Amerikaanse gevechtsvlieg- dat vorig jaar een kabelbaan in de Italiaanse Alpen door- de, waardoor twintig mensen in een gondel te pletter vie- met dlwas tijdens die noodlottige vlucht in de weer met een vi- gt J. :amera. Dat heeft een van de vier bemanningsleden van het eur e tel gisteren gezegd tijdens een hoorzitting. De verklaring is dt dit mstig van kapitein Chandler Seagraves, die achterin de EA- >rheei towler zat. De camera werd na de vlucht gevonden, samen id). A een blanco videocassette. De navigator, de 31-jarige kapi- Schweitzer, moet volgende maand terecht staan, evenals de loude piloot, kapitein Ashby. Zij worden elk afzonderlijk en G] huldigd van twintig gevallen van dood door schuld, nont |j>de bij schietpartij Westoever dn» Een Israëlische grensbewaker is gisteren om het leven rt teV imen bij een schietpartij met Palestijnen bij Hebron, op de oemii Ioever Volgens het Israëlische leger beschoten Palestijnen er eenheid die 'op geheime missie' was. Twee Palestijnen ecrisi len gewond- Bij de Klaagmuur in Jeruzalem bekogelden Pa ar (jg, jnen de Israëlische politie gisteren met stenen. Meer dan cteun lt*g stenengooiers zijn opgepakt. Ondertussen probeert de 1 rikaanse gezant Dennis Ross uitvoering mogelijk te maken het vorig jaar onder leiding van de Amerikanen tot stand imen Wye-akkoord. Hij sprak afzonderlijk met de Palestijn- ider Arafat en de Israëlische premier Netanyahu. takt. >0 "Kom direct naar Intra... en profiteer van de spectaculaire opruiming van designmeubelen" Wonen is een kunst. En Intra Woonkunst hangt daar tijdens de opruiming een heel aan trekkelijk prijskaartje aan. Vanaf 14 januari vindt u in onze show room en kelder een keur aan karpetten, dressoirs. salontafels en vele andere designmeubelen die aantrekkelijk zijn afge prijsd Zoals kasten van Molteni en Pastoe. Zitcomfort van Label, Montis en Harvink. Of glaswerk van Kosta Boda. Mot daarnaast nog veel kleinmeubelen, vitrines, verlichting en accessoires van gerenom meerde merken is het teveel om op te noemen. U begrijpt het, zeker tijdens de opruiming is ook snelheid een kunst. woon kunst CX^cY-V-^/ CC Zoet-CsA' Kooimcerlaan17 Alkmaar Zuid Telefoon: 072 5155256 Langs de ringweg richting Heiloo Donderdag koopavond De Amerikaanse president Clinton moet mogelijk getui gen in het proces dat de Senaat vanaf vandaag tegen hem voert. Volgens afgevaardigde Hyde is er nog niets besloten. ,,Maar we willen allemaal wel horen wat de president als getuige te zeggen heeft." WASHINGTON-NEW YORK AFP-Rtr-ANP Hyde is voorzitter van de 'ma nagers', de dertien Republi keinse leden van het Huis van Afgevaardigden die als aankla ger optreden. Zij krijgen maxi maal 24 uur de tijd om aan te tonen dat de president zich schuldig heeft gemaakt aan meineed en belemmering van de rechtsgang in zijn affaire met de vroegere Witte-Huissta- giaire Monica Lewinsky. Daarna kunnen de advocaten Strenge eisen voor Duitse nationaliteit BERLUN PETER VAN NUUSEN8URG CORRESPONDENT Buitenlanders die Duitser wil len worden, zullen aan een aantal strenge eisen moeten voldoen. Ze mogen geen straf blad en geen uitkering hebben, ze moeten de Duitse grondwet respecteren en ze moeten vol doende Duits spreken. Daar mee hoopt minister van bin nenlandse zaken Schily de ac ceptatie te vergroten van zijn omstreden voorstel om buiten landers bij naturalisatie ook de oorspronkelijke nationaliteit te laten behouden. Schily presenteerde gisteren in Bonn zijn wetsontwerp ter versoepeling van het 'burger schapsrecht'. Dit rood-groene voorstel stuit op verzet. De grootste oppositiepartij CDU/CSU gaat een handteke ningenactie tegen het wetsont werp voeren. Het voorstel van Schily neemt afscheid van het oude 'bloedrecht'. Dat betekent dat men in beginsel Duits bloed moet hebben om Duitser te kunnen zijn. De handtekenin genactie van CDU en CSU is omstreden. De partij zou zich in extreem-rechts vaarwater be geven. Neo-nazistische partijen hebben al aangekondigd de ac tie te zullen ondersteunen. Nieuwe coalitie in Japan rond tokyo Rtr-ANP-DPA De nieuwe coalitieregering in Japan is rond. De regerende Li beraal Democratische Partij (LDP) en de neoconservatieve Liberale Partij (LP) vormen sa men een regering. Premier Obuchi benoemde vanmorgen de secretaris-generaal van de Liberalen, Noda, tot minister van binnenlandse zaken. De andere posten in de nieuwe re gering van Obuchi blijven in handen van diens LDP. De nieuwe coalitie is van groot be lang voor Obuchi. Zijn LDP be schikt in het vijfhonderd zetels tellende Lagerhuis over een meerderheid van 263 zetels. Maar in het Hogerhuis slechts 104 van de 252 zetels. De LP heeft in het Lagerhuis 35 zetels en in het Hogerhuis twaalf. Daarmee komt de nieuwe coali tie nog altijd niet aan een meer derheid, maar wordt de situatie iets makkelijker. van de president in hetzelfde tijdsbestek aantonen dat hun cliënt onschuldig is. Of Clinton werkelijk als getuige wordt ge hoord, hangt af van de beslui ten van de honderd senatoren. De 55 Republikeinen en 45 De mocraten zijn ernstig verdeeld. Een gemengde commissie van vier senatoren zal na de pleidooien bepalen of er werke lijk behoefte bestaat aan het verhoren van getuigen. De meeste Republikeinen zijn daar voor. De Democraten, Clintons partijgenoten, vinden echter dat kan worden volstaan met de getuigenverklaringen die openbaar aanklager Starr heeft opgenomen. Getuigen kunnen een oproep om een verklaring af te leggen niet negeren. Dat geldt ook voor Lewinsky. Zij heeft voor alsnog echter weinig trek in medewerking aan het onder zoek. Uit een verklaring van de Gerechtelijke Commissie van het Huis van Afgevaardigden blijkt dat de managers haar ad vocaten vergeefs om een ge sprek hebben gevraagd. Clinton onderstreepte giste ren dat hij zich zo min mogelijk aan de alzettingsprocedure ge legen laat liggen, en zich vooral om belangrijker zaken bekom mert. Hij zei erop te vertrouwen dat hij de zwaarste crisis in zijn presidentschap zal overleven. De Amerikaanse minister van defensie Cohen heeft vijanden van de Verenigde Staten van morgen gewaarschuwd dat ze zich deerlijk vergissen als ze denken dat Clinton zich door het afzettingsproces laat aflei den van veiligheidszaken. Cohen zei tijdens een pers conferentie in Tokyo dat Clin ton zich door niets van de wijs laat brengen. Cohen, een Repu blikein in Clintons regering van Democraten, zei dat hij tijdens zijn huidige wereldreis overal respect ontvangt voor Clinton. „Bijna elke leider die ik ont moet, prijst de president Clin ton en vraagt me zijn steun over te brengen." parus-washington-bagdad Franse voorstellen om een ein de te maken aan de crises tus sen Irak en de Verenigde Naties zijn gematigd positief ontvan gen bij de VN-Veiligheidsraad en door Irak. Ook VN-chef An nan en de Amerikaanse rege ring hebben voorzichtig gerea geerd op de Franse ideeën. Parijs wil een nieuw controle lichaam voor de Iraakse bewa pening in het leven roepen. Dat orgaan moet een eigen en gro ter budget krijgen, en auto noom te werk gaan. De nieuwe missie hoeft niet meer in oude Iraakse voorraden te wroeten, maar moet voorkomen dat Irak nieuwe massavernietigingswa pens ontwikkelt. Parijs stelt ook voor de eco nomische sancties op te heffen, maar de olie-inkomsten van Irak moeten onder toezicht van de VN blijven staan. Daarmee zou de volkerenorganisatie zicht houden op wat Bagdad met het geld doet. De VN voor komen zo dat het regime nieu we massavernietigingswapens financiert. De spanning in Irak loopt on dertussen verder op met nieu we aanvallen door Amerikaanse gevechtsvliegtuigen. Voor de derde opeenvolgende dag heb ben Amerikaanse vliegtuigen gisteren radarinstallaties in Noord-Irak beschoten. Ze rea geerden volgens het Pentagon op Iraakse pogingen om gealli eerde toestellen in de noordelij ke 'no-flyzone' uit de lucht te schieten. Naar aanleiding van recente spionagebeschuldigingen tegen de VS, erkende de vroegere Unscom-wapeninspecteur Rit- ter gisteren dat hij vorig jaar op bevel van Unscom-voorzitter Butler een 'zwarte doos' in Bag dad heeft geplaatst. Hiermee konden de Amerikanen het ra dio- en telefoonverkeer in Irak afluisteren. Begin deze maand werd bekend dat de VS bij ope ratie 'Desert Fox' in december hebben geprofiteerd van Uns- com-informatie. soesterberg Familieleden en militairen zwaaien drie Nederlandse Chinook-trans porthelikopters uit, die vanmorgen vanaf de vliegbasis Soesterberg vertrokken naar Ma cedonië. Ze zullen in die Balkanstaat deel gaan uitmaken van de 'extractiemacht' voor Kosovo, die in het geval van een nieuwe oorlog in de Servische provincie moet zorgen voor de evacuatie van de duizenden westerse waarnemers. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE FREETOWN-CONAKRY ANP-DPA-Rtf Talrijke hongerende inwoners van de hoofdstad van het West- Afrikaanse Sierra Leone, Free town, zijn gisteren op zoek ge gaan naar eten en drinken. De Verenigde Naties hebben de strijdende partijen opgeroepen om voedseltransporten door te laten. Volgens het VN-Voedselpro gramma (WFP) drijft de relatie ve kalmte na dagen van verbit terde gevechten de bevolking de straat op, maar is er nergens voedsel. Freetown ligt op een schiereland, dat door rebellen van het Verenigd Revolutionair Front (RUF) is afgesloten van de rest van het land. De rebellen hadden de stad bijna veroverd op de West-Afri kaanse vredesmacht Ecomog. Die werd op 6 januari volko men verrast door de kracht van de aanvallers. De vredesmacht heeft de rebellen met inder haast aangevlogen versterkin gen en met luchtsteun de stad uitgejaagd: Diplomaten proberen intus sen het RUF te bewegen de wa pens neer te leggen. De gevan gen leider Sankoy werd dinsdag van Freetown overgevlogen naar het buurland Guinée. Hij had daar gesprekken met de speciale VN-gezant voor Sierra Leone, Okelo. Sankoh wil zijn moordende en plunderende manschappen wel bevelen de strijd te staken, maar hij wil eerst zijn vrijheid terug. Ook eist hij dat het RUF officeel wordt erkend als partij. londen harm harkema CORRESPONDENT Tot voor kort had vrijwel niemand van het Britse echtpaar Jeff (34) en Jenny Bramley (35) gehoord. Voor bekendheid was ook geen reden, want het paar leid de een onopvallend bestaan in het plaatsje Ramsey bij Cambridge. Jeff werkte in het postkantoor, waar hij Jennifer leerde kennen. Tien jaar gele den traden ze in het huwelijk. Verder viel er niet veel meer over hen te melden dan dat het tuintje van hun eenvoudige koopwoning keurig was aangeharkt, en dat Jenny's moeder om de hoek woon de. Sinds een paar maanden echter staan Jeff en Jenny volop in de schijnwerpers, samen met hun twee pleegkinderen, de halfzusjes Jade (4) en Hannah (3) Ben nett. De meisjes werden in maart 1997 aan hun zorgen toevertrouwd, omdat de verslaafde biologische moeder niet in staat was ze op te voeden. De Bramleys hebben alle aandacht te danken aan het feit dat ze vier maanden geleden al hun spaargeld opnamen - zo'n vijftienduizend gulden - en er in hun auto met de pleegkinderen vandoor gingen. Tot op de dag van vandaag weet niemand waar zij zijn. De reden voor hun vlucht is zo klaar als een klontje. De Bramleys, vervuld van een diepe kinderwens die geen werke lijkheid wilde worden, waren zó veel van hun pleegkinderen gaan houden dat ze een verzoek tot adoptie indienden. Juist op de dag dat ze op de vlucht sloe gen, zou de kinderbescherming de kin deren echter komen halen. Het adoptie- verzoek was afgewezen omdat Jeff en Jenny te streng voor de kinderen zouden zijn, en niet voldoende opvoedende vaardigheden zouden bezitten om de als 'moeilijk' beschouwde kinderen groot te brengen. Voor velen is de kinderbescherming nu de kwaaie piet, want uit de omgeving van de Bramleys komen alleen maar po sitieve geluiden. Een buurvrouw: „Het ideale gezinnetje. De meisjes zagen er altijd goed verzorgd en gelukkig uit". En Jenny's broer Dave Boddie: „Ze waren echt totaal wanhopig toen ze hoorden dat ze de kinderen niet mochten hou den. De meisjes waren helemaal niet overdreven moeilijk, hooguit druk. Maar Jenny en Jeff zijn juist heel rustig. Dat klikte heel goed." De politie heeft zeven man op de zaak gezet, want voor de wet zijn de pleegkin deren ontvoerd. Aanvankelijk werd er rekening mee gehouden dat het gezin netje zich in opperste wanhoop om het leven had gebracht. Maar in de loop der maanden kwamen er verschillende tips van mensen uit verschillende delen van het land, die zeiden het viertal te hebben gezien. Pas op nieuwjaarsdag was er het eerste echte spoor. Hun auto werd aangetrof fen in York. De politie was er inmiddels ook van overtuigd dat de Bramleys gere geld mensen tegenkomen die hen hel pen met bijvoorbeeld onderdak. „Ge zien alle publiciteit is het anders onmo gelijk zolang uit onze handen te blij ven", aldus een woordvoerder. Vorige week werden de Bramleys gesig naleerd door de conducteur op een toe ristisch treintje in Yorkshire. Hij schetste een beeld van een uitgeput en apathisch echtpaar, waarvan de vrouw ook nog sterk vermagerd was en er ziek uitzag. Een van de kinderen huilde onbedaar lijk, maar daar werd door de ouders niet op gereageerd. Dat versterkt het vermoeden dat de Bramleys hun vlucht niet lang niet meer kunnen volhouden. Een ontknoping lijkt naderbij te komen, nu de Bramleys gis teren zelf de publiciteit zochten. In een wanhopige open brief schreven zij dat beide meisjes niets liever willen dan bij hen blijven, en vragen zij hulp om als nog 'hun mammie en pappie voor altijd te kunnen worden, zodat de hoop en de dromen van deze twee geweldige meis jes worden vervuld'. De biologische moeder van de kinderen deed vervolgens een dramatische op roep aan de Bramleys om tevoorschijn te komen. Ze zei twee maanden geleden nog dat ze de kinderen terug wilde heb ben, hoewel ze hen eerder voor adoptie had afgestaan. Nu zei ze zich alsnog sterk te zullen maken voor adoptie door de Bramleys. Cook vraagt om uitlevering van verdachten De Britse minister van buiten landse zaken Cook heeft Libië gisteren opnieuw opgeroepen om de twee verdachten van de Lockerbie-aanslag uit te leve ren. ,,Als ze onschuldig zijn, dan hoeven ze niet bang te zijn om terecht te staan", zei Cook. Gistermorgen bezocht Cook Kamp Zeist, waar het proces te gen de twee Libiërs moet wor den gehouden. Hij zei onder de indruk te zijn van de moderne faciliteiten en de snelheid waar mee de gebouwen in gereed heid zijn gebracht voor het Loc- kerbie-proces. De twee Libiërs worden ervan verdacht schuldig te zijn aan de bomaanslag op de Boeing 747 van Pan Am die op 20 decem ber 1988 neerstortte op het Schotse Lockerbie. Daarbij kwamen 270 mensen om. Libië heeft steeds aangedrongen op een proces in een 'derde land', wat Nederland is geworden. „We hebben onze uiterste best gedaan", zei Cook. „Het is nu aan de Libische regering om dit te accepteren." De minister zei dat Groot-Brittannië zich sterk zal maken voor het op schorten van de VN-sancties te gen Libië, als het meewerkt aan de berechting van de twee. Ze ker nu Nederland zelf lid is van de VN-Veiligheidsraad, kan Li bië er volgens Cook op rekenen dat deze belofte zal worden na gekomen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7