'Hypotheekrente al jaar te hoog' Bank Stroeve volgt fiscale vluchtelingen Lucent koopt Ascend voor bijna 40 miljoen IP-directeur Eijken stapt op Economie ECT stopt geld in Maasvlakte Nederlander eet meer vlees en eieren Duitse 'lijken in de kast' kosten HBG 168 miljoen Papierfabriek stoc voordelig op Brits DONDERDAG 14 JANUARI 1999 DERC Dingier naar Corporate Express beverwuk Dingier Kantoorcentrum in Beverwijk is per 1 januari overgenomen door het Amerikaanse Corporate Express. Ding ier. leverancier van onder meer kantoorartikelen en -automati sering. bestaat ruim 150 jaar en heeft 45 mensen in dienst. Tot drie jaar geleden was het familiebezit en werd toen door het huidige management overgenomen. De afgelopen vijf jaar is Dingier sterk gegroeid. Corporate Express begeeft zich voor het eerst op de Nederlandse markt. De werknemers blijven in dienst van Dingier. Corporate Express heeft zijn hoofdkantoor in Broomfield (Colorado). Er werken 28.000 mensen, verdeeld over vijfhonderd vestigingen. Ook hulplijn flexwet voor werkgevers den haag Ruim een week nadat de vakcentrale FNV een infor matielijn over de nieuwe flexwet heeft ingevoerd, komt het be drijfsleven met een soortgelijke helpdesk. De nieuwe regelingen omtrent uitzendkrachten en andere flexibele werknemers roe pen veel vragen op. Ondernemers en personeelsfunctionarissen kunnen vanaf vandaag met hun vragen terecht bij een geauto matiseerde informatielijn, waar ze 24 uur per etmaal naar twin tig verschillende onderwerpen kan luisteren. Persoonlijk advies volgt op afspraak, en tegen betaling. Verkoop Peugeot steeg 8,5 procent parus Het Franse concern Peugeot (Peugeot en Citroen) heeft de verkoop van personenauto's en lichte bedrijfwagens vorig jaar met 8.5 procent vergroot tot 2.3 miljoen stuks. De afeet in Europa groeide met 8.2 procent tot 1.9 miljoen wagens. Het concern had daarmee een marktaandeel van twaalf procent en bleef tweede achter Volkswagen. In Frankrijk nam de verkoop toe met 10.7 procent tot 676.600 wagens, wat overeenkomt met een marktaandeel van 29.5 procent. De wereldverkoop van Ci- troën groeide met 7,5 procent tot 965.500 stuks en kwam daar mee voor het tweede achtereenvolgende jaar op een recordni veau. Het merk Peugeot ging met 9,2 procent vooruit naar 1.314 miljoen. Genoeg capaciteit recyclen apparatuur eindhoven De Nederlandse Vereniging Verwijdering Metalektro Producten (NVMP) heeft een contract gesloten met het bedrijf Mirec in Eindhoven voor de verwerking van huishoudelijke ap paraten. Er is nu voldoende capaciteit om de verwachte stroom afgedankte tv's, video's en dergelijke aan te kunnen. Mirec heeft voor de NVMP een capaciteit opgesteld om 120.000 tv's (samen drieduizend ton) en duizend ton overige apparatuur te verwer ken. Met ingang van dit jaar is de verwerking van wit- en bruin goed verplicht. Mirec maakt onder meer tv-beeldbuizen ge schikt voor toepassing in keramische producten en nieuwe beeldbuizen. Telegraaf koopt uitgeverij in Zweden Amsterdam Voor het eerst in zijn bestaan heeft het Telegraaf concern een stap gezet buiten het Nederlandse taalgebied. Gis teren is bekendgemaakt dat begin deze maand De Telegraaf ei genaar is geworden van de Zweedse uitgeverij Svensk Special Press in Stockholm. De Zweedse uitgeverij verzorgt twee tijd schriften op het gebied van zeil- en motorboten. Bovendien geeft Svensk Special Press in licentie Golf Digest uit. De jaarom zet bedraagt negen miljoen en er werken twintig mensen. De Zweedse loot wordt toegevoegd aan de Telegraaf Tijdschriften Groep. Het bladenpakket van TTG biedt de mogelijkheid om bepaalde tijdschriften in licentie door SSP in Zweden te laten uitbrengen. CAO bereikt voor beroepsvervoer utrecht Bonden en werkgevers in het beroepsgoederenvervoer hebben een onderhandelingsresultaat bereikt voor een CAO van ruim twee jaar. De CNV noemt het bod van de werkgevers van Transport en Logistiek Nederland weliswaar mager, maar legt het wel voor aan de leden. Het betreft tegen de 90.000 van de in totaal 110.000 werknemers in deze sector. De bonden vToegen 6,5 procent loonsverhoging voor een periode van twee jaar en kregen 5,75 voor 27 maanden. Ronduit ontevreden zijn de bonden, volgens woordvoerder Immerzeel van de CNV, over de toezeggingen rond verbetering van de arbeidsomstandighe den en de vermindering van stress voor de chauffeurs. Volgens hem zit de FNV op hetzelfde spoor. Schoonmaak wil werklozen inzetten arnhem Schoonmaakbedrijven willen dit jaar meer bij particu lieren aan de slag, maar kampen met een tekort aan werkne mers. Daarom wil de branchevereniging OSB meer werklozen inzetten, aldus OSB-voorzitter Van Weerdenburg. Daarbij doelt hij op de zogenoemde witte-werksterregeling die vorig jaar met subsidie van de toenmalige minister Melkert van sociale zaken en wergelegenheid is ingevoerd. Een schoonmaakondememing ontvangt alleen steun een werkloze die langer dan een jaar naar baan zoekt, in dienst wordt genomen. De OSB-voorzitter er vaart die bepaling als 'zeer remmend'. Een periode van maxi maal een half jaar is in zijn ogen passender. murray hill krf-anp Lucent Technologies, vooral sterk is in het aanleggen van te lefooncentrales, gaat zijn activi teiten flink uitbreiden. Het Amerikaanse technologiecon cern neemt Ascend Communi cations, producent van soft ware voor telecommunicatie- en datanetwerken, over voor rond de twintig miljard dollar (bijna 38 miljard gulden), aldus een bekendmaking gisteren. De transactie had plaats via een aandelenruil. Het concern hoopt dat de samensmelting met Ascend Communications in de zomer van dit jaar rond is. Lucent, voormalig partner van Philips, probeert al langer op het gebied van datanetwerken voet aan de grond te krijgen. Tot nu toe werden vooral klei nere ondernemingen overgeno men. Door de overneming van As cend hoopt Lucent de concur rentie aan te kunnen gaan met de grootste Amerikaanse aan bieder van datanetwerken, Cis co Systems. Ook de marktposi tie van de Europese marktlei ders, zoals Siemens en Alcatel, zou kunnen worden aangetast. Lucent komt voort uit haar grootste klant, de Amerikaanse telecomgigant AT&T. De onder neming is vooral gespeciali seerd in vaste telefoonlijnen. Een gezamenlijke onderneming met Philips in de mobiele tele fonie liep vorig jaar oktober op de klippen. Lucent verkocht daarop het merendeel van zijn aandeel in de joint venture aan het Amerikaanse Motorola. Phi lips ging alleen verder. Amstelveen anp 220 van de 600 arbeidsplaatsen teneinde een besparing van veertig miljoen en een winst van tachtig miljoen (in 2000) te bereiken. HMG-vlaggenschip RTL 4 was lange tijd het lievelingetje van de reclameaanbieders. Dit seizoen kwam de klad er een beetje in. Kijkcijfers bleven ach ter bij de verwachtingen, reden waarom IP de adverteerders een tariefskorting (vijf procent) moest geven. Om de reclamewereld te paaien, pompte Porsius tegelijk met zijn bezuinigingsoperatie tientallen miljoenen extra in de programmering van de zenders RTL 4, 5 en Veronica. Frank Eijken (44) gaat weg als directeur van IP, het reclame - verkoopkantoor van de Holland Media Groep (RTL 4, 5 en Vero nica). HMG-topman Porsius zal hem tijdelijk vervangen. Het vertrek is het gevolg van de overname van IP door HMG, zo zegt IP. ,,Dit vind ik èen mooi moment om te vertrekken", zegt Eijken, die IP tien jaar gele den oprichtte. Geruchten als zou hij ruzie hebben met Porsi us ontkent Eijken. Sinds zijn komst in 1998 hield Porsius aardig huis in de top van HMG. Een aantal managers nam of kreeg ontslag. Ook schrapte hij Makelaars en huiseigenaren maken rekensom De hypotheekrente moet verder omlaag want hij is al een jaar te hoog. Dat zeggen de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) en de Vereniging Eigen Huis (VEH). Op basis van historische gegevens is de hypo theekrente volgens NVM een half procent te hoog. Eigen Huis spreekt van minimaal 0,2 procent. De verstrekkers zijn het daarmee niet eens maar een aantal verlaagt de zer dagen toch hun tarieven. den haag gpd De verenigingen kijken naar het verschil tussen de hypotheek rente en de 5-jaars rente op de kapitaalmarkt tussen 1993 en 1997. De NVM heeft berekend dat de hypotheekrente toen een half procent hoger was dan de kapitaalmarktrente. De VEH die dagelijks de rentestanden meet. komt tot een verschil van 0,92 Groen licht voor pepermuntjes breda anp Snoepfabriek Red Band Venco mag een nieuw kauwbaar pe permuntje op de markt bren gen. Dat was gistermiddag de uitspraak in het kort geding dat concurrent Van Melle (Mentos) bij de Bredase rechtbank in Breda had aangespannen tegen Red Band. Rechter Kooijman zegt in zijn beoordeling dat er geen gevaar is voor verwarring bij de consu ment. Het nieuwe snoepje is kleiner, het uiterlijk van het doosje van Red Band wordt ge domineerd door het woord- merk King. Bij het Van Melle- snoepje staat duidelijk Mentos vermeld. Hierdoor is er volgens de rechtbank ook geen sprake van merkmisbruik. Van Melle vreest die verwarring wel en wilde dat Red Band de snoepjes van een andere verpakking zou voorzien. Dit zou Red Band op een minimale schadepost van 2,5 ton jagen. Wat betreft de naam op de verpakking. The Chewy Mint (Van Melle) en 'chewmints' (Red Band), is de rechter van oordeel dat de naam in combi natie met het woordmerk vol doende duidelijk is voor de ko pers van het snoepje. Red Band is direct na de uitspraak be- gonnnen de orders voor het nieuwe snoepje te verwerken. Vandaag zullen ze de magazij nen verlaten. Van Melle over weegt in hoger beroep te gaan. procent in die periode. Gedu rende 1998 en tot de dag van vandaag bedroeg het verschil volgens de NVM één procent. De VEH komt op 1.1 procent. Zij menen dat de banken nu meer verdienen aan de lenin gen die zij verstrekken. De kos ten zijn niet toegenomen. NVM-voorzitter Timo Smit zegt terug te willen naar de oude marge van 0,5 procent. Franck Aldewereld van de VEH sluit zich hierbij aan. ,,De marge zou moeten dalen tot het oude ni veau, 0,2 procent eraf dus. Maar er kan meer af. Door de grote vraag naar geld kunnen de banken het geld groot inko pen wat de kosten verlaagt. Daarnaast sneden de banken in in de afgelopen jaren in de kos ten door meer en betere auto matiseringssystemen aan te schaffen." De hypotheekverstrekkers zijn niet van plan de hypo theekrente te verlagen. ,,Wij blijven bij ons eigen beleid", al dus Jan Willem Dreteler van Nationale-Nederlanden. Hij zegt dat de huidige tarieven tot stand komen door 'stevige con currentie' tussen de aanbieders enerzijds en de hypothekenvra- gers anderzijds. „Er is vraag ge noeg. Dat scheelt in de tarie ven. Als er geen vraag is zal de marge minder groot zijn." Desondanks verlaagt Natio nale-Nederlanden op 18 januari de tarieven met 0,3 procent. De meest verkochte 5-jaars hypo theek krijgt dan een rente van 4,8 procent. ABN Amro verlaagt vandaag de tarieven met 0,3 procent waardoor het 5-jaars tarief op 4,8 procent komt. De Rabobank verlaagde gisteren haar tarieven met 0,3 pet tot ook al 4,8 procent. De 5-jaars kapitaalmarktrente bedraagt nu 3,7 procent. Woordvoerder Van Doeselaar van de Rabobank is het niet eens met de cijfers die de NVM en VEH hanteren. „Wij zijn het zelf nagegaan en komen alleen in 1994 tot een verschil van 0,5 procent. In de andere jaren rotterdam Containeroverslagbedrijf ECT gaat dit jaar fors investe ren in de uitbreiding van de Delta-terminal op de Maasvlakte. Voor nieuwe kadekranen en rollend materieel was vorig jaar al 140 hiiljoen gulden vrijgemaakt Daar komt dit jaar nog eens 250 miljoen bij. Er wordt 150 miljoen gulden gestoken in nieuwe kranen, rollend materi eel, computersystemen en de uitbouw van het containerschiereiland Delta 2000-8. Ook wordt een begin gemaakt met de aanleg van de Rail Terminal West. Als Delta 2000-8 uiterlijk in 2006 is afgerond ontstaat weer ruimtegebrek. Een snel besluit over de Tweede Maas vlakte is volgens ECT noodzakelijk. ECT presenteerde onlangs samen met Ballast Nedam en ING Bank het Binnenmeerconcept voor een tweede Maasvlakte. Het huidige investeringsproject levert vijf nieuwe ligplaatsen voor grote containerschepen op. ECT's grootste concur rent, Antwerpen, heeft plannen voor twintig nieuwe ligplaatsen. FOTO ANP COM-FOTO den haag gpd De vleesconsumptie is vorig jaar heel licht gestegen. Per hoofd van de bevolking werd 88,2 kilo vlees geconsumeerd, een procent meer dan in 1997. Dat blijkt uit cijfers van het Pro- duktschap voor Vee Vlees en Ei eren (PWE). Ook het aantal ge nuttigde eieren per hoofd van de bevolking steeg, en wel met twee stuks tot 178. Er werd afgelopen jaar voor tien miljard gulden aan vlees en eieren geproduceerd. De export bedroeg 10,5 miljard gulden, twee procent minder dan in 1997. Dat lag vooral aan de la gere prijzen voor de vleespro ducten. De verkoop van varkensvlees in Nederland steeg met vijf pro cent. Dat had vooral te maken met de lage prijzen door het overaanbod. Het afgelopen jaar kwam de productie van var kensvlees weer op gang in Ne derland. De buitenlandse con currentie was echter al in dat gat gesprongen, zodat er sprake was van een flinke overproduc tie. De Nederlandse varkens- ruswuk anp De consumptie van varkensvlees steeg het afgelopen jaar met vijf pro cent. FOTO ANP WIM VAN VOSSEN vleessector slaagde erin het ver loren gegane marktaandeel weer te veroveren. Vooral de af zet van bacon naar Groot-Brit- tannië groeide fors. De kalfsvleesproductie bleef op een hoog peil. Bij de runde ren daarentegen ging het slech ter. Vooral het wegvallen van de Russische markt zorgde voor een daling van de export. Dat leidde weer tot lagere prijzen voor de slachtrunderen. Ook de binnenlandse afeet daalde. Die daling werd mede veroorzaakt door de toegenomen consump tie van pluimveevlees, vooral van kippen. Gemiddeld at de Nederlander het afgelopen jaar 21,9 kilo pluimveevlees. De Duitse bouwmarkt blijft ook voor HBG een waar slagveld. Nederlands grootste bouwer maakte gisteren bekend een ex tra afwaardering van 168 mil joen gulden te hebben getrof fen voor de projectontwikke lingsportefeuille van Wayss Freytag. Dit op grond van slechte contracten bij het be drijf die werden aangetroffen na het vertrek van twee Duitse bestuursleden. HBG schreef al eerder forse bedragen af. In totaal heeft het concern een verlies van rond de 280 miljoen gulden genomen. De Nederlanders verwierven begin 1997 voor 230 miljoen een belang van 74 procent in Wayss, maar beleefden weinig plezier aan de overneming van het belang van AGIV in Frank furt. Destijds verstrekte infor matie hebben ertoe geleid dat HBG deze maatschappij aan sprakelijk heeft gesteld voor de schade in de ontwikkelingspor tefeuille. Topman Veraart gaf gisteren ManageitK i streekver in nieuw schommelde het verschil tus sen de 0,7 procent en een pro cent." Van Doeselaar vindt daar naast dat de kapitaalmarktrente niet één-op-één met de hypo theekrente mag worden verge leken. „Bij hypotheekrente spe len ook andere dingen mee. De kapitaalmarktrente is belang rijk, maar we kijken ook naar de korte rente en de concurrentie. Daarnaast verandert de rente iedere dag. Je kunt hypotheken daar niet elke dag op aanpas sen." Het ABP. dat vorige week al tot een verlaging overging, zegt de redenering van de NVM en VEH te kunnen volgen. Volgens woordvoerder De Jager is het dan ook 'geen irreëel scenario' dat de tarieven verder omlaag haarlem rudolf klj Igeni; rijlatii :-stri]< Dslavi islavi Streekvervoerbedrij ook de NZH-bussei Haarlem en de ZW de Leidse regio krijgt een nieuwe i tuur. Naast algeme Anker komen er drii teuren en drie din worden belast met lijk financiën, perst en de ganisatie en met ontwikkeling. Daartoe is beslote§net v; rige maand twee de drie directeuret was e en Schretlen op not öder den gesteld. Alleen algemeen directeur aan. Volgens een w van VSN is nu nad; tilsva kozen voor het regiodirecteuren ot te besluitvorming maken. „Steeds vt' delijk dat bij ven ning binnen het re ment uiteindelijk - Utrecht een besluit men. Nu is het de teur die de knoop k ken." Streekvervoerbed opgesplitst in drie samenvallen met de den van busbedrijvt l huidige ondernemi gegaan. De bussenI alsnog de oude nt ZWN, Midnet en land voeren. Direct regio Noordwest (j NZH-gebied met j Haarlem) wordt G. de regio Zuidwest de.v Zuid-Holland met d Boskoop) krijgt J. ven als directeur e tel gi Wetering wordt dir msti den/Oost (voorheet towl Oost-Nederland). A een financiën is A. Hodt F. Tolen is belast mi ioi en organisatie en G met strategie en ont De benoeminge nog worden voorge IQC ondernemingsraad aan het personeel teur Anker vaart tev achter de benoemit ,w de onrust die er door de directiecrisi fen I maand. Vandaar dal lnen van de zes directeun lü|s kend zijn gemaakt. milit E lege in Kc Ivan lerde Een c are n.ne een F de re avi Rijden op I wordt goed den haag gpd toe dat ook HBG verkeerde in schattingen heeft gemaakt. „Wayss is te duur gekocht. Zo hadden we ons de zaak niet voorgesteld." Hij bleef bij de verwachting, dat de winst over 1998 op het peil van 1997 komt (120 miljoen). Veraart heeft zijn geloof in de Duitse markt behouden, ook al is in de Bondsrepubliek een ware slachting op de markt gaande. „En willen wij werkelijk een Europees concern zijn, dan kunnen we niet om Duitsland heen." Van de HBG-omzet komt nu zo'n dertig procent uit Duitsland, wat beloften in houdt bij het na de eeuwwisse ling verwachte herstel van de markt. Bij Wayss is vorig jaar de lei ding vernieuwd, de structuur veranderd en men is bezig het aantal medewerkers met een kwart te verlagen tot 2.900. Om de handen geheel vrij te heb ben, komt er een bod op de vijf procent nog op de beurs van Frankfurt genoteerde aandelen. Dat kost nog eens bijna 27 mil joen gulden. Staatssecretaris Ver nanciën) komt no mer met voorstel rijders fiscaal te Dit past in het kal om autorijden op ne brandstoffen maken. De motor lasting op auto's mi installatie is nu for? die op auto's met motor. De maatregelen meend moeten in Het vorige kabinet aan te streven naari ger percentage LPG- eindelijk moet één automobilisten op Maar mede door de torrij tuigenbelasting bouwkosten van ee: latie is LPG-rijden ren juist minder worden. Ruim zes de automobilisten LPG. Openbaar-vervoert die omschakelen na den dit jaar al doorl dersteund. Ze krijg nanciële tegemoetkr het ombouwen van' vendien komen opc voerbedrijven in voor een accijnsve LPG. hulc o:ri- lider Sf Samenwerking met Belgische bank om Nederbelgen te behagen antwerpen gpd De Nederlandse zakenbank Stroeve gaat activiteiten ont plooien in België om fiscale vluchtelingen als klant binnen te halen. Samen met de Belgi sche Degroof Bank is in Ant werpen een afdeling vermo gensbeheer opgezet om Neder landers ter zijde te staan. Vol gens een conservatieve schat ting zijn de welvarende Neder belgen goed voor een vermogen* van zestig miljard gulden. De Belgische partner zal vooral dienst doen als fiscaal adviseur. Stroeve zal vooral haar kennis van de Nederland se aandelenmarkt inbrengen. Samen hebben de twee banken acht specialisten aangetrokken. De voormalige familiebank Stroeve concentreert zich al 180 jaar vooral op het vermogens beheer van welvarende particu lieren. De laatste jaren echter vertrokken steeds meer klanten naar België, waar het fiscale re gime aanmerkelijk gunstiger is. „Je volgt ze dan een tijdje, maar uiteindelijk verlies je ze toch uit het oog", aldus directeur J. Stroeve. „We vroegen ons gek scherend af of er niet meer rijke Nederlanders in België wonen dan in Nederland." Met de joint-venture hoopt Stroeve een deel van de klanten weer terug te winnen. Degroof is volgens de Neder landse bank een ideale partner. De belangrijkste families van België zijn er klant en de bank speelt een grote rol bij bijna vijftig procent van alle beursin troducties in België. Bovendien is Degroof met een balanstotaal van 27 miljard gulden tien keer zo groot als Stroeve. De bank profileert zich daarnaast met haar discretie, iets waar Neder belgen uiterst gevoelig voor blijken zijn, en heeft ervaring met de zeer persoonlijke bege leiding waar dit soort klanten om vraagt. Degroof heeft zelf ook pogin gen ondernomen om fiscale vluchtelingen binnen te halen, maar verder dan een tiental klanten komt de bank niet. Cul tuurverschillen speelde daarbij een rol. Bovendien willen de in België woonachtige Nederlan ders vooral beleggen in Neder landse aandelen, maar daar ligt de expertise van Degroof niet. „We combineren nu het beste van twee werelden", aldus Stroeve. De banken verwachten niet dat de exodus van welvarende Nederlanders naar België zal stilvallen nu er ook in Brussel steeds meer stemmen opgaan voor de invoering van een ver mogensbelasting. De financiële instellingen wijzen erop dat de woningmarkt in België veel gunstiger is dan in Nederland. Bovendien zitten veel Neder landers in België omwille van de gunstigere successierechten. Na tien jaar woonachtig te zijn in Beigië kunnen de Nederlan ders veel makkelijker hun ver mogen overdragen op de vol gende generatie. Tenslotte wijst Stroeve erop dat veel Nederbel- gische zakenmensen hun on derneming nog moeten verko pen, waardoor er alleen maar meer vermogen naar België zal stromen. Overigens trekken steeds meer Nederlandse banken de grens over om de Nederbelgen als klant binnen te halen. Be halve grote banken als ABN Amro, ING en Rabobank azen ook kleinere spelers als Mees- Pierson, Kempen Co. en Del ta Lloyd op de fiscale vluchte lingen. velsen noord jan butter De papierfabriek Crown van Gelder verwacht door het be trekken van Brits aardgas jaar lijks één k twee miljoen gulden te besparen op de gasrekening. Dat zegt adjunct-directeur M. Hartvelt. Het Velsen-Noordse bedrijf heeft een contract afge sloten voor de levering van 84 miljoen kubieke meter per jaar. Dat is de totale bedrijfsbehoef- te. Crown van Gelder is een van de eerste bedrijven dat gebruik maakt van de recente liberalise ring van de gasmarkt in Neder land. Hiervoor is een contract getekend met energiebedrijf EnTrade van de PNEM/MEGA Groep in het zuiden des lands. Hartvelt spreekt van een tech nische overeenkomst. Het goedkopere 'Britse' gas is na melijk hetzelfde (dure) gas dat de huishoudens in de IJmond gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6