'Laat Turkse gemeenschap deelnemen aan stille tocht' 'De Groene Harttunnel is een schaamlap' korting Binnenland arlemse Iraniër ft in hongerstaking Button voor bondskanselier Opgedoekt xtc-bedrijf grote 'cash and carry' Zwembad Ede wapent zich tegen pedofielen Kok geeft 'vriend' Kohl hoogste onderscheiding m IRDAG 14 JANUARI 1999 Ld op industrieterrein in Lelystad Op industrieterrein Oostervaart in Lelystad heeft een de brand gewoed op een bedrijvencomplex. Volgens de ijn er geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Er is ook vaar voor anderen omdat het industrieterrein niet in de ui woningen ligt. In het bedrijfscomplex zijn ondermeer weringzaak, een meubelinrichting en een metaalbedrijf d. Inten naar ziekenhuis in Duitsland IN. Ziektekostenverzekeraar RZG gaat binnenkort pra- Duitse ziekenhuizen in het grensgebied om na te gaan logelijkheden er zijn om Nederlandse patiënten daar te handelen. Manager zorgcontractering Bart Dreijer van [verwacht veel van die gesprekken. „Veel mensen uit ied die wachten op een ingreep, staan soms langer dan op een wachtlijst. In Duitsland zouden ze eerder gehol- inen worden." Het gaat met name om mensen die een dische ingreep moeten ondergaan en die het geen pro inden om in een Duits ziekenhuis te worden behandeld. pa praat met Patijn over veiligheid burgemeester Boone van Gouda overlegt 18 februari in lam met burgemeester Patijn over het veiligheidsbeleid steden. Het gesprek gaat vooral over de aanpak van de ïatiek rond Marokkaanse jongeren. De delegaties van :den verwachten van eikaars aanpak en ervaringen te jnd de jaarwisseling werd in Gouda met groot succes imenteerd met 26 Marokkaanse surveillanten in de wijk ei. Het initiatief daarvoor kwam uit de Marokkaanse ge- iap zelf. Boone gaat in Amsterdam tekst en uitleg geven je aanpak. Aan de andere kant hoopt de Goudse verte- rdiging het nodige te kunnen opsteken van de aanpak linaliteit en de bevordering van de veiligheid in de d. en Taxicentrale leggen conflict bij Het bestuur van de Taxicentrale Amsterdam (TCA) kale WD-fractie hebben een hoogopgelopen ruzie bij- De afgelopen weken werden raadsleden van de liberalen keren bedreigd en lastig gevallen door chauffeurs van- famili m politieke opvattingen over het toestaan van meer Jentie in de taxibranche. Fractievoorzitter F. Houterman teren een 'zeer indringend gesprek' gevoerd met twee leden van TCA. Zij hebben zich uitdrukkelijk gedistanti- i de praktijken van verschillende chauffeurs, en afge- slechts nog inhoudelijk over het onderwerp te praten. zoekers in hongerstaking pm Twaalf asielzoekers uit Sri Lanka in het Grenshos- >p Schiphol zijn sinds zondag in hongerstaking. Ze wil- rotesteren tegen hun uitzetting. Hun asielaanvraag :e maanden geleden afgewezen. De twaalf Tamils zijn ze bij terugkomst op Sri Lanka direct worden opgepakt arteld. De Tamils weigeren voedsel, maar drinken wel nationale politie in Dinxperlo Damia ^et Achterhoekse Dinxperlo en het Duitse Suder- jgen een gezamenlijk politiebureau. De agenten worden •K est in een politiebureau in Dinxperlo. Volgens L. Witjes PA H jolitie Noord- en Oost-Gelderland wordt Dinxperlo de rensoverschrijdende politiepost van Nederland. Het 'ordt voor 50 procent gefinancierd door de Europese en duurt vijf jaar. Nederlandse en Duitse agenten amen surveillancediensten draaien. De 'vreemde' agent 'erzoek van zijn partner ondersteuning verlenen. In een lersituatie mag de buitenlandse agent ook gebruik ma- zijn dienstwapen. felicit! IIEKE DE KWANT igratie en Naturalisatie ND) bereurt het dat de aker Mostafa Alahyari- ;aat met zijn honger- :erwijl er aan zijn aan- e eis -een snelle uit zijn asielprocedure- is De 1ND heeft besloten te zetten omdat zijn 'niet authentiek' zijn. rian zegt door te gaan als politiek vluchteling ';end. Hij woont nu bij- jaar in Nederland en dm een jaar geleden Ie asielprocedure, met lewijsmateriaal. Bijna :n geleden ging hij in aking omdat hij het ichten niet meer aan- IND zette daarop ter de zaak en maakte bekend dat de docu- 'an de Iraniër 'niet au- Advies PvdA-raadslid Sari naar aanleiding van dodelijke schietpartij in Gorinchem De voorzitter van de Turkse Jeugd- en Arbeidersvereni ging in Gorinchem, het PvdA-raadslid A. Sari, adviseert de Turkse gemeenschap in zijn woonplaats om zaterdag deel te nemen aan de stille tocht, ter nagedachtenis van de twee dodelijke slachtoffers van de schietpartij in mu ziekcafé Bacchus. Het Openbaar Ministerie heeft gisteren nadrukkelijk af stand genomen van de uitlatin gen van burgemeester IJssels van Gorinchem. IJssels legde een relatie tussen het gedoog beleid voor koffieshops en de dramatische schietpartij. Eén vein de verdachten zou de eige naar zijn van een koffieshop, die IJssels tervergeefs heeft ge probeerd te sluiten. Een groot aantal politiere- GORINCHEM-DEN HAAG-TILBURG ANP Sari acht de kans groot dat 'de relatie tussen de Turkse ge meenschap en de autochone bevolking van Gorinchem mo gelijk beschadigd is door de schietpartij'. Hoewel het Openbaar Minis terie dit niet wil bevestigen, is het in Gorinchem een publiek geheim dat de vermoedelijke daders van Turkse afkomst zijn. gio's heeft eind deze maand een nieuwe 'veiligheidsscan' beschikbaar voor horecaonder- nemingen, waarmee een on derneming kan worden doorge licht op punten als preventie te gen inbraken, diefstal, overval len, fraude, bedrog en vandalis me. Met behulp van deze toets kunnen cafés en disco's hun bedrijf laten doorlichten op vei ligheid. Het is de bedoeling dat in 1999 duizend horecazaken zich vrijwillig aan de test onder werpen. Sommige mensen beschou wen de horeca als onveilig. Hoewel dat percentage volgens recent onderzoek slechts 3,5 zou bedragen, vrezen de hore cazaken een groeiend gevoel van onbehagen. De jongste fa tale schietpartij in Gorinchem heeft de publieke discussie over de veiligheid in het uitgaansle ven doen oplaaien. De gemeente Terneuzen mag als een van de eerste gemeen ten in Nederland een came rasysteem in het uitgaanscen trum gaan gebruiken voor op sporingsdoeleinden. Daarvoor heeft de Registratiekamer, die waakt over de privacy van bur gers en instellingen, deze week het groene licht gegeven. De beelden mogen 24 uur na een incident nog worden ge bruikt om aanstichters van bij voorbeeld straatgeweld te ver volgen. utrecht Een meisje uit de Utrechtse wijk Lombok speldt een button op met de afbeel ding van Kohl en de tekst 'Ich bin ein Lom- bokker'. De wijk besteedt speciale aandacht aan ex-bondskanselier Helmut Kohl, omdat hij billboard met diezelfde tekst. Met name bij de er mede voor zorgde dat Europa de achter- Turkse bevolkingsgroep is Kohl populair, standswijk vorig jaar met 14 miljoen gulden foto anp Raymond rutting steunde. Zijn foto prijkte toen op een groot thentiek' zouden zijn. Hij zal daarom worden uitgewezen. Een woordvoerder van IND: ..Alahyarian heeft volgens de regels vier weken de tijd om te reageren op ons bericht." De Iraniër is dat vooralsnog niet van plan. „Mijn advocaat wil verder gaan maar ik kan dat niet meer aan. Ik heb geen an dere keus dan doorgaan met mijn actie. Ik ben niet bang voor de dood. Wel voor de mar teling in Iran. Als ik doorsla, breng ik ook anderen in ge vaar." Aahyarian verblijft in kerkelijk centrum Stem in de Stad in Haarlem. Het bestuur beslist vanavond of het de actie van Alahyarian blijft steunen, nu aan de aanvankelijke eis is voldaan en de hongerstaking een kritieke fase ingaat. Artsen zeggen dat gezonde mensen maximaal zes weken kunnen leven op water. EINDHOVEN. AMSTERDAM WANDA VERVEST De politie heeft de afgelopen dagen een bende opgerold, die opereerde als een groothandel in synthetische drugs. De ben de leverde op grote schaal grondstoffen en productiemiddelen aan onder meer XTC- laboratoria, maar produceerde zelf ook grote hoeveelheden harddrugs en ontwik kelde nieuwe soorten 'designer drugs'. Het ging om een 'miljoenenbedrijf dat zich als ogenschijnlijk legaal chemisch bedrijf in de Amsterdams Petroleumhaven had geves- tigd. Hoofdverdachte is een 42-jarige Amster dammer, een chemicus die weliswaar nooit is afgestudeerd maar zich met behulp van zelfstudie in het vak bekwaamde. „Een échte kenner in de drugswereld", aldus landelijk officier van justitie J. Pieters. „Ie mand die zich in het verleden ook openlijk heeft uitgelaten voor de legalisering van chemische drugs." Ook zijn een 56-jarige Amsterdammer, een 54-jarige man uit Cal- lantsoog en een 29-jarige Bredanaar aange houden. In het Amsterdamse bedrijf werk ten tussen de acht en de tien mensen. De politie verwacht de komende dagen dan ook meer arrestaties te verrichten. „Er werd zoveel mogelijk de schijn opge houden dat het hier een legaal chemisch bedrijf betrof," aldus P. Reijnders, het hoofd van de landelijke Unit Synthetische Drugs dat de actie coördineerde. Het be drijf was in gesprek met de gemeente Am sterdam een vergunningaanvraag in het ka der van de Wet Milieubeheer. In het bedrijf bevond zich voor miljoenen guldens aan apparatuur zoals pillenmachines, kolken en drukvaten. Volgens Reijnders ging het in Amsterdam om een uitermate risicovol be drijf. Niet alleen werd met voor de volksge zondheid gevaarlijke stoffen gewerkt, op een vlierinkje in het bedrijf lag bovendien Naar de wc gaan 'op z'n Frans', moeten de bezoekers van het nieuwe zwembad in Ede straks. Het toilethok, dat vlakbij de zwemzaal komt te staan, krijgt hurktoiletten, dus zonder pot om op te zit ten. De voor ons land onge bruikelijke toiletvorm is on der meer bedoeld om pedo fielen geen kans te geven een kind op schoot te nemen. Maar dat is niet de enige reden, benadrukt directeur Anja van Raam van Aqua In- door, dat onlangs is begon nen met de bouw van het zwembad. „Kinderen die zwemles krijgen moeten vaak naar het toilet. Meestal zit daar geen deksel op en ze glijden eraf. Bovendien, als ze het toilet bevuilen, kunnen we het zo schoon spuiten." Omdat de toiletten dichtbij het bad staan is ook makkelij ker te controleren of jongetjes zich gedragen. „Het is voor gekomen dat ze meisjes naar de toiletten dreven, waarna ze onzedelijk werden betast. Er is nu altijd controle, het personeel kan het heel ge makkelijk in de gaten hou den." Dat het hurktoilet pedofie len geen mogelijkheid biedt om een kind op schoot te trekken, vindt Van Raam wel een belangrijke bijkomstig heid. In het zwembad van Aqua Indoor in Soest heeft men een paar keer last gehad van pedofielen. Daar mogen op woensdgamiddag geen mannen die alleen komen meer in. „Het is een keer ge beurd dat de deur van een toilet moesten worden inge trapt. Er zat een man met een ontkleed kind op zijn schoot." In Ede kan de ge bruiker zijn voeten niet optil len, waardoor hij ook zicht baar blijft onder het deurgat. DEN HAAG ANP Oud-bondkanselier Helmuth Kohl heeft gisteren in Den Haag de hoogste Nederlandse onder scheiding gekregen. Hij ontving uit handen van premier Kok het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Kohl, die zestien jaar bonds kanselier was, kreeg de onder scheiding voor zijn bijdrage aan de verbeterde relatie tussen Ne derland en Duitsland en zijn werk voor de Europese integra tie. Het is uniek dat een derge lijke onderscheiding gaat naar iemand die geen staatshoofd is of is geweest. Alleen de Britse premier Churchill ging Kohl als niet-staatshoofd voor. Kok stak uitgebreid de lof trompet over zijn 'vriend' Kohl, die van alle Duitse bondskanse liers het langst in functie is ge weest. Volgens de Nederlandse premier is Kohl vooral de kan selier van de Duitse hereniging geweest. Tegelijkertijd was hij volgens Kok ook de 'kanselier vanTuro- pa'. Hij roemde Kohls moed en inzicht bij het zekerstellen van de onomkeerbaarheid van het EMU-proces. Zijn inbreng is van beslissende betekenis ge bleken bij de vormgeving van de Economische en Monetaire Unie, aldus Kok. Kok prees Kohl ook voor diens 'onverwoestbare streven' naar goede betrekkingen tussen Duitsland en Nederland. Hij zei in dit verband het officiële be zoek van Kohl in mei 1995, vijf tig jaar na de oorlog, persoon lijk te beschouwen als een van de meeste bijzondere momen ten die hij als minister-presi dent heeft meegemaakt. Een zichtbare geëmotioneer de Kohl sprak op zijn beurt warme woorden over Neder land en aan het adres van Kok, die hij zei te beschouwen als een persoonlijke vriend. Hij on derstreepte dat tussen hem en Kok de afgelopen jaren een bij zondere verstandhouding was gegroeid die tot uiting kwam bij allerlei Europese vergaderingen en bijeenkomsten in Europa. Na afloop van de bijeenkomst ging Kohl met zijn echtgenote Hannelore op bezoek bij konin gin Beatrix. een hoeveelheid brandbare stoffen die na contact met zuurstof zouden ontbranden. De politie kwam de bende op het spoor door de combinatie van materiaal over kleinere drugslaboratoria in Nederland, België en Duitsland. Bovendien bracht een aantal illegale dumpingen van chemisch afval, soms met de sticker van het Amster damse bedrijf er op, de politie aan het den ken. Het bedrijf van de chemicus ont sprong eerder de dans. Kreeg men lucht van een politie-inval, dan werd de boel ver huisd. Pieters: „We denken dat het bedrijf eerst in Leusden was gevestigd." Pas na de vestiging aan de Amsterdamse Petroleumhaven, bereikte het bedrijf zijn huidige omvang. Volgens Pieters is het waarschijnlijk een van de grootste 'cash carry' bedrijven in drugs van Europa. Naast een productie en facilitair bedrijf bevond zich op het terrein ook een portacabin met daarin een experimenteel laboratorium. Parker /M Jotter l •KF" lp# d?5 jf 10 gulden t PARKER op HP Cartridges' raisssss brunaP Bel voor dichtstbijzijnde bruna-winkel 0800 023 05 35 (gretis) tEVENHAGEN Voomialig minister Pieter Winsemius verwijt overheid machogedrag AMSTERDAM HANS SONDERS „Het gaat mis met de inspraak in dit land waar het grote pro jecten betreft. Belangengroepe ringen worden niet voldoende serieus genomen. Ze krijgen hooguit wat kruimels toegewor pen waar ze soms helemaal niet om hebben gevraagd. Er wordt te veel voorgekookt en dan blijkt het voor de overheid vaak moeilijk de eenmaal ingeno men stellingen weer te verlaten. Vooral bij grotere projecten, denk aan de hoge snelheidslijn (HSL), Schiphol en de A73 heeft de natuur- en milieubeweging niets bereikt, helemaal niets." Pieter Winsemius, de voormali ge, populaire minister van mi lieu, noemt dat een gevaarlijke ontwikkeling. „Het leidt tot een onnodige verharding van standpunten en tot een te be perkt vertrouwen in de over- heid. Ik vraag me zelfs af of de milieubeweging nog wel aan zo'n Schipholoverleg moet deelnemen als er geen waar borgen zijn dat de overheid dit maal wel serieus met de afwe gingen van alle belangen wil omgaan." Hij verwijt dezelfde overheid dan ook machogedrag. „De be stuurders blijven doorhameren op eenmaal ingeslagen wegen. Het is een vorm van voor 'Jan de Wit'-spelen, in de trant van: er moet toch wat gebeuren in dit land." Eind vorig jaar legde hij het voorzitterschap van de Vereni ging Natuurmonumenten neer, maar zijn betrokkenheid bij de natuurbeweging is er niet min der om geworden. De Vereni ging groeide onder zijn leiding in tien jaar van 270.000 leden in 1988 tot 910.00 nu en beheert thans zo'n 76.000 hectare na tuurgebied. „Die ledenstijging staat haaks op internationale ontwikkelingen. In het buiten land daalde het lidmaatschap van natuur- en milieubewegin gen in diezelfde periode." De mede-firmant van het ad viesbureau McKinsey maakt zich er grote zorgen over „dat de overheid blijkbaar niet met de burger kan omgaan". En verontwaardigd: „denk eens aan Beek, het huidige vliegveld Maastricht-Aachen Airport. Ja renlang heeft de overheid ge zegd dat die niet kan bestaan zonder een oost-west baan voor nachtvluchten. Nu kan het ineens wél en dan zegt de ver antwoordelijke gedeputeerde: 'dat hebben we toen alleen maar gezegd als onderdeel van de onderhandelingen'. Dat kén toch niet." Pieter Winsemius: „Het gaat mis met de inspraak in Nederland." foto gpd harmen de jong Hij kan het rijtje voorbeelden van bestuurlijke onmacht om met inspraak van burgers of be langengroepen om te gaan moeiteloos aanvullen. Schip hol, de gasboringen in de Wad denzee, de hoge snelheidslijn, enz. enz. „Voor de beslissing over toestemming voor de gas boringen in de Waddenzee werden we door het toenmalige kabinet uitgenodigd om mee te praten,. Maar dat bleek niet meer dan een rituele dans. Je had het gevoel of je als Jan Klaassen een toneelstukje tus sen de schuifdeuren mocht op voeren, meer niet." Even erg of nog erger vindt hij het dat de natuurbelangen er vaak met het spreekwoordelijke kluitje in het riet af komen. „Een bos bij Schiphol aanleg gen voor 280 miljoen gulden," schampert hij, „dat is geen ech-' te compensatie, dat brengt de zaak niet serieus in evenwicht. Of die tunnel voor de HSL on der het Groene Hart. Daar zit niemand op te wachten, voor dat geld zijn betere dingen te bedenken. En die dassentunnel onder de A73, de snelweg van Venlo naar Maastricht. Als die weg aan de goede kant van de Maas lag, zou die tunnel hele maal niet nodig zijn. Het is vaak een afkoop, een soort schaam lap." De voormalige voorzitter van Natuurmonumenten vindt dit des te ernstiger omdat het bij de inrichting van ons land gaat om zaken met grote gevolgen, vooral voor de kwaliteit van on ze samenleving op langere ter mijn. „De aanleg van de eerste spoorlijn in ons land, van Am sterdam naar Haarlem, heeft tot op de dag van vandaag ver strekkende gevolgen gehad voor de inrichting van het gehe le gebied. Dat was in 1839, meer dan 160 jaar geleden. Maar het gaat in Den Haag al leen maar om zaken als de WAO, bijvoorbeeld. Terwijl over 200 jaar niemand in Nederland nog weet wat de WAO was!" Winsemius, zijn kantoor troont hoog boven de hoofdstedelijke Amstel, meent dat het roer in bestuurlijk Nederland om moet en denkt ook te weten hoe. „Burgers en belangengroepe ringen moeten in een vroeg sta dium bij de plannen betrokken worden. Lang voordat die wor den vastgelegd. Bijvoorbeeld al tijdens de nut- en noodzaakdis cussies. Alle betrokkenen erbij en om de tafel. Leg ze de vraag voor: welke voorstellen voor een fysieke vormgeving zouden jullie hebben als we politiek tot de slotsom zouden komen dat een bepaald project door moet gaan. En neem die voorstellen, als ze niet te gek zijn, dan seri eus mee in de verdere besluit vorming. Je weet als milieu groepering best dat je niet alles wat je wilt ook zult kunnen bin nenhalen. Je moet rekening houden met anderen, want je weet dat puur het belang van de natuur het toch niet redt. Als je alleen daarop let, dan sta je al gauw buiten spel."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5