Soap kijken is gezond TV WEER Het Gesprek van de Dag Stoppen met roken i! funest voor concentrat Vogels vergeten li door verkeersluw; DONDERDAG 14 JANUARI 1999 erda< COMMENTAAR Tikkende tijdbom De hypotheekrente in ons land is op het ogenblik ongekend laag. Voor een lening met een vaste rente voor vijf jaar is het percentage inmiddels onder de vijf procent gezakt. En dat is sinds de jaren zestig niet meer voorgekomen. Het brengt vooral veel jongeren ertoe - meteen als de ouderlijke woning wordt verlaten - een huis te kopen. De meer tradi tionele weg om eerst in een huurwoning een aardig bedrag je te sparen alvorens de 'grote stap' te wagen, wordt niet vaak meer bewandeld. Daarvoor is iets te zeggen omdat nieuwkomers vaak wonin gen krijgen aangeboden met huren van 1.100 tot 1.300 gul den per maand. Er is niet veel ingewikkeld cijferwerk nodig om - rekening houdend met de fiscale voordelen - vast te stellen dat kopen op het ogenblik voordeliger is dan huren. In het verleden legde de bank. voordat een hypotheek werd verstrekt, kandidaten een waslijst van vragen voor om te beoordelen of de hypotheeknemer aan zijn verplichtingen zou kunnen voldoen. Voor het verkrijgen van de zogeheten gemeentegarantie werd nog aantal extra hindernissen op het hypotheekpad gelegd. Een aantal banken heeft inmiddels - mede door de grote concurrentie op deze markt - de normen een flink stuk ver legd. De 'veilige' uitleennorm van maximaal 3.5 maal het bruto jaarinkomen hebben zij achter zich gelaten en er zijn gevallen bekend waarin zonder blikken of blozen tot zes maal het jaarinkomen wordt geleend. Consumentenbond, de Vereniging Eigen Huis en het Na tionaal Instituut voor Budgetvoorlichting NIBUD maken zich daarover terecht zorgen. Het gemak waarmee wonin gen van drie, vier ton worden gekocht met een hypotheek die tot ver boven de nok van het dak reikt, begint nu zelfs al de makelaars te verontrusten. Met de huidige lage rente en de niet malse koopprijzen is een over-de-top-hypotheek een tikkende tijdbom. Stijgen de rente, een dip in de woningprijzen die ook in de jaren zeventig voor onmogelijk werd gehouden of zich plotseling wijzigende persoonlijke omstandigheden kunnen iemand met een torenhoge last snel in grote financiële problemen brengen. Meen al daarom is het hoog tijd voor een objec tieve draagkrachttoets en een keurmerk voor gewetensvolle hypotheekverstrekkers. Regen en storm Informatie kan het beste worden verpakt in amusement Als Jessica in GTST zegt, dat veel bier drinken slecht is dan heeft dat veel meer effect dan het eindeloos herhalen van een anti-alcoholspotje. De dag erop namelijk, is overmatig drankgebruik overal het onderwerp van gesprek. Indirect dragen soaps op die manier bij aan een gezonder en socialer gedrag van de kijker. Dat stelt promovenda Martine Bouman. Zij promoveert deze week aan de Landbouwuniversiteit Wageningen op een wetenschappelijk onderzoek naar het effect van voorlichting via spelprogramma's, soaps en dramaseries. In totaal bestudeerde ze twaalf tv-programma's, waaronder Fa milie Ouderijn, Way-of-Life Show, Villa Borghese, Oppassen en Medisch Centrum West. Het middelbare schoolslaapje Hoor!Een draaiorgel. En daar verschijnt na tivee seconden warem pel al een schilderij van een kerk in beeld. Als de stem van Henk van Ulsen vertelt, dat steden 'al in de middeleeuwen het centrum van cultuur bij uitstek waren'pingelt er iemand op een clavecimbel. Waar zijn wij nu weer in beland? "Steden Hun Verleden heet het programma. Serietje van Teleac. de lesboer van de Nederlandse televisie. En omdat er van de middel eeuwen betrekkelijk weinig authentiek beeldmateriaal te vinden is, komen er voortdurend schilderijen in beeld, grafstenen, kerkinteri- euren, goed gevulde bibliotheken en schattige straatjes. Ontdek-je- plekje. In een tempo waar wij Buysen niet echt wakker bij blijven. Een halfuur lang stort Van Ulsen een lawine van middelbare school-weetjes en algemene ontwikkeling over ons uit. Zo leren wij dat ook na de reformatie het zuiden des lands overwegend katho liek bleef. Dat de Antiuerpse schilder Rubens een soort schilderstu dio had (zoals wijlen striptekenaar Willy Vondersteen maar dan ar tistiek), en dat hij daar heel aardig van kon leven. Dat de boekdruk kunst het leven danig heeft veranderd. Dat soort dingen. De clavecimbel wordt een fluit, de fluit een luit en de luit een doe delzak. Op de achtergrond klinkt voortdurend zachtjes historische muzak. De Haarlemse SintBavo komt voorbij, Frans Hals, een schilderij van een maliebaanMaliën, kaatsen en klootschieten zijn spelletjes die in de vergetelheid zijn geraakt", zegt de zalvende stem van Van Ulsen. Dat blijft zo. want wat voor spelletjes dat pre cies zijn. vertelt hij er niet bij. Dit is geen televisie, dit is een soort bewegende encyclopedie. Brede rivieren van kennis die traag door je toestel kabbelen. Joost mag we ten waarom dit herhaald wordt. Maar ach, het is vast goedkope zendervulling. Na een halfuurtje zijn wij allemaal weggezakt in zo n vluchtig middelbare school-slaapje. En dat is eigenlijk ook wel lekker. Er komen nog een paar afleveringen. Voor als wij weer eens vroeg naar bed willen. Als Ferri Somogyi, alias Rik uit de TV-serie GTST in een soap gaat skaten, wil plotseling 'heel Nederland' gaan skaten. foto anp koen suyk Soapseries vormen volgens haar een ideaal podium om voorlichting te geven. Via geen enkel ander medium wordt een zo grote en brede doelgroep be reikt. Zaak is wel, dat een popu lair karakter de boodschap uit draagt. Doet een slechterik het, dan is het effect zelfs averechts. Informatie kan vandaag de dag het best worden verpakt in amusement. Ook als de kijker niet bij voorbaat is geïnteres seerd in het onderwerp, blijkt hij de uitgedragen boodschap toch op te pikken. Programma makers en voorlichters dienen er alleen wel voor te zorgen dat amusement de boventoon blijft voeren. Gebeurt dat niet, dan haakt de kijker af. Velen vinden traditionele voor lichting doorgaans saai en bele rend. Het beldijft slecht omdat vaak slechts één zijde wordt be licht. Soap is zo ideaal omdat het de mogelijkheid biedt ver schillende meningen tegenover elkaar te zetten. Personages bij voorbeeld. die absoluut voor het afstaan van organen zijn en personages die daar niets van willen weten. Wat je verder no dig hebt, zijn de twijfelaars. Zij wikken en wegen op basis van de aangedragen argumenten. Uiteindelijk Idezen ze natuurlijk voor de positieve rolmodellen en daarmee voor de boodschap die de voorüchters willen uit dragen. Door gebruik te maken van de ze rolmodellen gaat de kijker actief aan de slag met de infor matie. Hij gaat zich afvragen: 'wat zou ik doen?'. De kans is groot dat de voors en tegens worden besproken met vrien den. De laatste ontwikkelingen in een soapserie worden nogal eens de volgende dag doorge nomen tijdens theekransjes of op de werkvloer. Zo bezien, is soap kijken zelfs gezond. De programma's dragen volgens Bouman indirect bij aan gezon der en socialer gedrag. Met een doorsnee voorlichtingsfilmpje wordt dat effect maar zelden bereikt. Meest ideaal is het wanneer voorlichters vanaf het begin be trokken zijn bij de opzet van bijvoorbeeld een nieuwe soaps erie. Karakters kunnen dan nog helemaal naar wens worden ge vormd. Probleem bij bestaande series is dat de personages niet altijd even consequent zijn in hun opvattingen en gedragin- In de puberteit Het weerglas slaat op hol. Althans tussen IJsland en Schotland. Daar ontwikkelt zich tijdens het komende etmaal een megadepressie met een kerndruk van rond 925 hPa. De isobaren, lijnen die plaatsen ver binden waar dezelfde luchtdruk heerst, liggen zo dicht bij elkaar dat, er in dat gebied (vooral benoorden Schotland) orkaanwinden gaan waaien. Zwiepers tot ruim 150 kilometer per uur zijn bepaald niet uit gesloten. Bij ons gaat het er minder heftig aan toe maar rustig zal het zeker niet zijn. Aan de voorzijde van het frontensysteem van het Atlantisch monstrum, trekt de zuidwestenwind vrijdagavond en deels zaterdag nacht aan de kust aan tot stormachtig. Mogelijk wordt zelfs enige tijd stormkracht 9 bereikt. Het weerbeeld kenmerkt zich door veel bewol king en nu en dan regen. In de loop van zaterdag trekt het regengebied naar Duitsland weg. Daarachter kan het 's middags wat gaan opklaren. Ook de wind neemt enigszins af ofschoon het aan zee aanhoudend hard of stormachtig blijft. Dat is natuurlijk niet zo venwonderlijk want het omvangrijke lage drukgebied blijft tijdens het weekeinde op oorlogssterkte. De temperaturen komen vrijdag uit op maximaal 8-9 graden, zater dag zou dan er nog een graadje bij kunnen komen. Op zondag wordt het iets minder zacht en in de loop van de'dag bindt ook de zuidwester aan kracht in. Voor maandag en dinsdag staat een nieuwe depressie, met bestemming het noordelijk deel van de Noordzee, op het program ma. Het wisselvallige weerbeeld wordt dus geprolongeerd. In Groningen hield het wintertje gisterochtend nog even stand. El ders, zoals bij ons in het westen, verdween de sneeuw. De thermome ters waren dan ook'weer behoorlijk op dreef en vooral 's ochtends vie len er ook enkele buien. Maximaal werd het in Bloemendaal aan Zee 6,9, Valkenburg (ZH) 5,9 en op Schiphol 5,7 graad. Verder stond er op IJmuiden en Zandvoort 's ochtends eerst nog een harde noordwes tenwind. Gisteravond begon het opnieuw te regenen onder invloed van een volgende storing ter hoogte van Schotland. Zou VU-hoogleraar hormonenleer Louis Gooren hebben bestaan toen ik in de puberteit kwam. dan was ik nu een man geweest. Mijn hele kindertijd door vond ik het vreselijk om een meisje te zijn. Keek ik met een bran dende jaloezie naar jongens Maar het ergste kwam nog: de puberteit. Het stadium waarin je meer dan in welke andere fase van je leven wordt vastgenageld op je identiteit als vrouw of man. Waarin een vastberaden overval van de natuur duistere, onbedwingbare krach ten in je mobiliseert die je totaal veranderen. Er is. denk ik, geen kind dat niet in verwarring, zelfs pa niek kijkt naar het eerste schaamhaar, de groeiende borstjes, de groter wordende penis, kortom, naar al die vreemde verschijnselen waarmee het vrouw- of man- worden gepaard gaan. En er zullen maar weinig kinde ren zijn die niet bevrijd zouden willen worden van deze metamorfose, die je voorgoed uit de zorgeloze, geheime tuin van je kindertijd slingert en je de jungle van het volwassen leven binnen voert. Transseksueel Dirk Jan de Boer vertelde in een krant dat hij als vierjarig meisje al wist dat hij net zo als de jon gens op het plein wilde zijn. Hij weet ook nog precies dat op zijn dertiende de broek voor meisjes in de mode kwam en hij zijn moeder gek gezeurd heeft om zo'n ding. Dat heb ik dan met hem gemeen. Ik herinner me ook nog haarscherp de radeloosheid toen ik op mijn dertiende aan de beha en jarretelgordel moest. Striemende voorzieningen die mij een onvrij ge voel gaven. Toevallig lees ik dezer dagen de biografie die Deirdre Bair over Simone de Beau voir heeft geschreven. Simones boek: 'Herinneringen van een welopgevoed meisje' was voor mij het geneesmiddel dat ik nodig had om mij te verzoenen met mijn vrouwenli chaam. Want het waren vooral de be perkingen die door de cultuur werden opgelegd aan de bezitsters van dat li chaam, het 'anatomie als lof dat vrouwen kregen toebedeeld, waarmee ik niet kon leven. Ik herkende mijn diepste wezen daar niet in. 'De maatschappij waarin zij was opge groeid, had haar geleerd zichzelf te zien als seksueel ondergeschikt aan de man, in sommige opzichten gehandicapt en tot mislukken gedoemd wanneer ze het HELEEN CRUL tegen de man wilde opnemen', schrijft Bair over De Beauvoir. 'Thuis en op school werd me verteld dat meis jes minder waren dan mannen, maar ik moest me wel als meisje gedragenzegt Simone de Beauvoir zelf Ten slotte kwam ik tot het inzicht dat ik niet jaloers was op de penis van mannen - zoals in die dagen algemeen werd gedacht van meisjes - maar op hun privileges. Had Gooren toen bestaan, dan was ik één van die meis jes geweest die hij nu in behandeling heeft. Gelukkig be stond hij niet. Want vanaf het moment dat ik inzicht kreeg in de mechanismen die mij ervan weerhielden mij zelf te kunnen zijn, werd ik meester over mijn eigen leven. Ik kon die mechanismen gaan negeren of hante ren, de essentie van het emancipatieproces. Vanaf mijn twintigste jaar heb ik nooit meer een aarzeling gekend over mijn vrouwzijn. Sterker nog: ik zou niet met man nen willen ruilen. Ik vind het clan ook veel te vergaan om bij kinderen moedwillig de puberteit te gaan vertragen met experi mentele hormonenkuren waarvan niemand weet welke nadelige effecten deze op de lange duur zullen hebben. De gemiddelde leeftijd waarop de puberteit begint is lussen de tien d twaalf jaar. Op die leeftijd weet je nog niet wie je bent en wat je unit. Verwarring over je seksu ele identiteit, onzekerheid over je seksuele voorkeur ho ren bovendien bij de puberteit. Dat is normaal. Zelf heb ik de indruk dat typisch jongens- en meisjesge drag weer sterker wordt gestimuleerd dan, pakweg, tien jaar geleden. Zolang onze samenleving het onderscheid tussen de seksen stringent hanteert in de opvoeding op school, in de sport, kortom in denken en doen, zullen er kinderen zijn die dat als een aanslag op hun individua liteit en identiteit ervaren. Die ruimte willen hebben voor de sterke andere kant van hun persoonlijkheid die wat mannelijker of vrouwelijker is. Hormonen zijn daarvoor geen oplossing. Psychothera pie door objectieve therapeuten kan dat wel zijn. De be oordeling van eventuele transseksualiteit moet je niet overlaten aan de direct belanghebbenden die er een mo nomane kijk op hebben, zo hun eigen markt creëren en onherstelbare schade kunnen aanrichten. Want wat voor een alternatief heb je als kind als je eenmaal in handen bent gevallen van mannetjes- en vrouwtjesma ker Gooren? Tegen de tijd dat je de jaren des onder scheids hebt bereikt, hebben hormonen en hij al een an der mens van je gemaakt. gen. Dat komt de geloofwaar digheid van de uit te dragen in formatie niet ten goede. Boven dien is het oppassen geblazen dat de gewenste boodschap wordt uitgedragen door de goe de personages. „Als je een malafide arts als dokter Erik in Medisch Cen trum West gebruikt als drager van je boodschap, raak je als gezondheidsvoorlichter alleen maar verder van huis", zegt Bouman. „Koppel de goede boodschap nooit aan een ver keerd persoon. Kijkers willen het namelijk niet eens zijn met zo'n negatief iemand." Het in de markt zetten van een nieuwe informatieve soapserie is echter niet gemakkelijk. Villa Borghese, opgezet met dat doel, flopte gigantisch. Een lange adem is vereist. Eerst moet het publiek zich betrokken gaan voelen bij het programma. Daar kan wel eens een paar jaar overheen gaan. Pas als de emo tionele betrokkenheid er is, kunnen voorlichtingsbood- schappen worden ingeweven. Die betrokkenheid van kijkers gaat volgens Bouman heel ver. „Mensen gaan een relatie ont wikkelen met de hoofdrolspe lers alsof het hun buurman of buurvrouw is. In hun hoofd voeren ze hele gesprekken met die personages. De omschrij ving 'intimiteit op afstand' past misschien wel het beste", zegt de promovenda. In ons land wordt door voor lichters nog betrekkelijk weinig gebruik gemaakt van soap- en dramaseries. „Je ziet dat veel instanties het medium niet seri eus genoeg achten. Veel voor lichters halen hun neus erbij op", aldus de communicatie deskundige. Wat haar betreft een volstrekt misplaatste hou ding: .Alleen al het enorme be reik van zulke programma's. Het is toch zonde als je als voorlichter dat potentieel laat liggen." Als de voorlichters het helemaal goed willen doen, laten ze de soap-aflevering onderdeel zijn van een totaal mediaplan. Bou man ontdekte dat het grootste effect wordt bereikt als kijkers direct na afloop van een uitzen ding actie kunnen ondernemen door bijvoorbeeld te bellen of informatie op te vragen. HANS BEKKERS MENSELJ üüi RIENVAN DEN ANKER teur van de HaagscheQ 10biele en uit dien hoofde ooki c( voor de GPD, heeft deP Toerisme 1998gewonn verkiezing van de 'toeri; )pa journalist van het jaar'n tiatief van het Algemeei |uur"ge bond van ReisorganisaG ANWB, KLM, de buiten verkeersbureaus in Ned- de Jaarbeursen de Nat Hogeschool voor toerisn keer. De prijs werd opd, dag van de Vakantiebey Utrecht uitgereikt doorj ,nl voorzitter Ed van Thijn. van de Stichting Perspn me moest een keuze ma artikelen die waren inge dooreen lezerspanel.be pe uit bezoekers van de Va! beurs vorig jaar. Ook de houders van de tot zond staande durende beursl een stem.Volgens het ju |NCEN, geeft Van den Anker vee ^n" de achtergrondinformati mjcus compacte schrijfstijl. „I ematj sfeer over te dragen en r spontaan mee op pad, zt [jngv; toeristisch waardevolle^ e als in steden", aldus Vai homo's en lesbiennes mi boete van 2500 guldenl aan TAWNEY SHERIDA! Jjf mannelijke transeksueel at__. toegang tot het damestoi ien~ d geweigerd. Dat heeft het senrechtentribunaal in vincie British Columbia£U( Ten tijde van het incidei 1995 - was Sheridan noj man die wel al in afwach d van een geslachtsoperat ze vrouw en woont ze sar haar nieuwe man in 0r( „Transseksuelen in het"40ND. gangsproces maar geesti jerv? lid van de gewenste seks |er jS ten beschouwd worden a DeVr< van die sekse", beslooto pVan bank. De eigenaar vandt netje die Sheridan de toegang n; damestoiletten verbood: e klachten van vrouwelijke gangers, heeft nog nietb of hij in beroep gaat. Oi lijk vindt hij de beslissii „Dit betekent vrij baan v^stad man die een jurk aantrek vrouwen te begluren in ten." ooi \ruba In een ziekenhuis in de! ring plaats Swindon is gitans ustiti RY PRITCHARD van Thefrachi nes aan een hartaanval oi den. Pritchard was samen Rod Allen een van de opr van deze in de sixties en ties bekende band. De E man verliet twee jaar gele Fortunes omdat hij last r zijn hart. De gitarist werd gen door Bob Jackson, f vetrok naar de Costa del S hij een restaurant begon.! overleed in Engeland tijde miliebezoek. The Fortune g den grote hits in Europae rkleir rika met onder meer You your Troubles, Caroline, S a Teacup, Here it comes J This Golden Ring en Seas mod the Sun. Verstokte rokers die stoppen riskeren brokken te maken op hun werk. Wie de sigaret of shag plotsklaps afzweert, loopt grote kans te kampen te krijgen met concentratieverlies. Britse verslavingsdeskundigen con cluderen dat na studie naar de effecten van de Britse antiroók- dag, zo meldt het jongste num mer van FNV Magazine. De on derzoekers signaleerden op de betreffende woensdag veel meer ongelukken op het werk dan op dezelfde dag e erna in de rest van het ja De deskundigen schnj toenemend aantal ongf ncje toe aan de plotselinge van het nicotinegehalte door verslapt een aanti digheden, zoals het con |oor tievermogen. De onder. (e opperen dat rokers die i meer gebruik moeten van nicotinepleisters. De zangvogels in Groot-Brittan- nië raken hun deun kwijt. Ver keerslawaai heeft veel vogels toondoof gemaakt, waardoor van hun lied alleen een schor gekakel overblijft. De gevolgen zijn voor sommige soorten rampzalig, omdat zij door zingen een partner vin den, zegt de Britse vereniging voor vogelbescherming. De al in hun voortbestaan bedreigde gouden wielewaal, woudzanger en appelvink zijn het ergst ge troffen, meldde de Sunday Ti mes zondag. Vogels in de buurt van autowe gen kunnen elkaar niet meer horen, waardoor zij moeilijker hun lied kunnen leren en com municeren met mogelijke part ners, zei een woordvoerder van de vogelbescherming. Menselij ke activiteit stoort de natuur op onverwachte wijze. Zo gaan vo-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2