Geesink kan verdenking niet wegnemen ligeluksvogel blijft het proberen 'Ajax overschat de waarde van de gebroeders De Boer' Sport Fans eisen terugkeer Aad de Mos 'Dopinggebruik van Korda is niet logisch' epe/5ydney rene van hattum gpd-verslaggever ,,Ik steek voor niemand mijn hand in het vuur, alleen voor mezelf', zegt Jacco Eltingh over de dopingaffaire Korda. „Hij heeft geen fantastische reputatie. Ik kan wel goed met hem door één deur, maar het is een zeikerd als het niet gaat zoals hij wil. Aan de andere kant: „Dat hij zou hebben gebruikt is niet logisch voor iemand die al een Grand Slamtitel heeft,.ge wonnen en die nog maar één jaar wil tennissen." In zijn laatste twee seizoe nen moest Eltingh een keer of acht plassen op comman do. „Je wordt direct van de baan getrokken en die man blijft de hele tijd bij je. Zelfs als je plast, staat-ie te kijken of je niet iets doet dat niet mag." Tijdens ieder toernooi kunnen spelers worden ge controleerd. Soms worden er vijftien uitgepikt, soms moe ten alle spelers opdraven Vrijwel altijd zijn het de ver liezers die moeten plassen. Na de finale moet de win naar ook. Een huisbezoek van een dopingteam is ook mogelijk. Eltingh: „Of zoals Paul Haarhuis een keer bij het WK in Hartford overkwam. Hij werd op het vliegveld opge wacht en het eerste wat hij in het hotel moest doen. was plassen." der Kooy heeft Dakar wéér niet gehaald der Kooy is weer terug Dfjland. Maar het had niet :heeld of hij was nooit uggekomen. Dertig uur 0(] d er niets van hem ver waarde hij in zijn eentje woestijn. Toch baalt de Zoeterwoudenaar er- hij niet meer in Noord- bndrijdt op zijn motor, "onsizevende keer is Van der de 'Dakar-rally' be- nkan voor de zevende keer -23 Xj de strijd staken. „Het ^JJstrerend, het geeft me ftje een hulpeloos ge- Leafirnast de robuuste mo- 2n>ur. „Ik heb me maar op yk gestort, maar ik baal ?e,erf als een stekker." ts de vijfde etappe ging 'anrojniet Van der Kooy. Na 1 s'Jdlometer koos hij een Lantie richting en belandde Jen bergrug. „Misschien jf^melsbreed maar zeven s) i|r uit de koers, maar ik iterd over die bergen heen", raceJij- „Ik had kunnen om- 32 Inaar koos ervoor om rijden."" Dat werd een racefan 150 kilometer." H* Sfreurs beschikken over ""Igatiesysteem, waarmee and J satelliet hun positie Ma«Pen' "^P een gegeven Koriii» tijd je in een groepje d94jgaan er vier linksaf en K^dJ 'e weet we' waar je ta) V niet wat de beste weg is, dus dan is het kiezen welke groep je volgt." Van der Kooy ging rechtsaf. De foute keuze. De rally naar het Senegalese Dakar volgt iedere keer een an dere route, maar de meeste her kenbare plekjes kent hij intus sen. .Alleen in de woestijn ver andert het hele landschap ieder uur. Daar kun je ook 300 km rij den zonder iemand tegen te ko men en dan staat er plotseling een dorp, zomaar midden in het zand, geen groen te zien. In Marokko heb je nog die stenen paadjes, waar al honderden ja ren karavaans overheen trek ken. En die karavaans zie je nu nog gaan. Prachtig, een hele an dere wei eld." Van die hele andere wereld heeft Van der Kooy, in het dage lijks leven baas van een snack barketen, niet echt kunnen ge nieten. De lange omweg leverde hem een lege benzinetank op, die hij vulde door in een cola blikje brandstof van passanten te bietsen. Daar waren ook in heemsen bij, die vervuilde ben zine in zijn blikje goten. „Heel vriendelijk, maar ik had er niets aan. De filters raakten vol vuil en ik moest stoppen om ze schoon te maken - en opnieuw om benzine gaan bedelen. In tussen was ik al vier uur achter op'schema." En daarmee begon de ellende pas. Van der Kooy begon aan een inhaalrace. Met snelheden van soms 150 kilometer per uur joeg hij door de woestijn. Onderweg sloeg hij twee keer over de kop, maar beide keren kon hij op krabbelen, zijn stuur weer rechtbuigen en doorjagen. „Het deed natuurlijk wel pijn", geeft Van der Kooy toe, „maar vanaf dag één doet het pijn. Als rally rijder voel je 't alleen nog als er iets gebroken is. Je zit de hele dag te vechten en te zwoegen aan dat stuur, smerig en stin kend kom je aan in het bivak - of niet - en dan ga je sleutelen, een beetje eten, slapen op de grond en voor dag en dauw weer op weg. Dan zit je daar op je motor echt te denken 'waar om doe ik dit?' Het is de kick, de ultieme uitdaging in de sport die ik gekozen heb. Als ik was gaan wielrennen had ik de Tour willen rijden." Intussen was het na zessen en viel de duisternis met een doffe dreun op de Sahara („Dat gaat zo snel, je weet niet wat je ziet" De koplamp van de motor bleek niet meer te werken, maar de rest van het traject achteruit rijden zag Van der Kooy niet zit ten. Langzaam vervolgde hij zijn weg. Hij vond een pad en van lieverlee ging hij toch weer steeds sneller rijden. Tot het pad eindigde, abrupt, in een gat. „Mijn tank vloog van de motor, het stuur was in stukken en ik was even buiten bewust zijn", herinnert de Zoeterwou denaar zich. Het was de beslis sende klap, zijn rally zat erop. Met een dikke knie, een pijn lijke pols en een knik in zijn rug wilde de coureur nog steeds niet opgeven. Hij hoopte erop, dat voorbijrijdende vrachtwa gens hem misschien aan mate riaal zouden kunnen helpen. „Er zit een zendertje op de mo tor", vertelt hij. ,Als je dat in drukt dan word je de volgende ochtend opgehaald. Maar dat zag ik niet zitten." Achter een zandheuveltje, met de binnen- muts van zijn helm voor zijn ge zicht gedraaid, bracht Van der Kooy de koude woestijnnacht door. De volgende ochtend overzag hij de schade en wist hij dat het - alweer - voorbij was. „Het lijkt of ik het over me af roep", zucht de Zoeterwoudse ongeluksvogel. „Vier maanden heb ik ervoor getraind. Hardlo pen, de sportschool in, pasta's eten. niet roken, niet drinken. En binnen vijf dagen is het dan afgelopen." Met een Franse filmploeg mocht hij - tegen be taling - meeliften naar het bi vak, waar iedereen intussen al vertrokken was voor de volgen de etappe. „Het hele jaar was ik niet één keer uitgevallen, en nu zat ik even uit koers en is het af gelopen. Dakar blijft Dakar." Alle uitvallers moeten meteen naar huis gaan. Maar ook dat heeft nogal wat voeten in de aarde. „Als je je arm breekt ben je eerder thuis", lacht Van der Kooy. Vanuit het plaatsje Bama ko, een paar honder kilometer verderop, zouden de uitvallers naar Parijs gevlogen worden. In Bamako woedde op het mo teRDAG 14 JANUARI 1999 ir'fÜAM Volendam heeft alsnog een akkoord bereikt met )0'TeBoer over een ontslagregeling. De arbitragezaak inzake popsom die maandag bij de KNVB zou dienen, gaat niet Pick de Boer werd op 30 november ontslagen als trainer 95 ilendam Maar nog voordat de zaak is voorgekomen, heeft s eieren voor haar geld gekozen, isafl "ttibley verkocht n. D uidii Wembley verwisselt voor ruim 320 miljoen gulden van br. De Englisch National Stadium Development Co ltd, (chteronderneming van de Engelse voetbalbond FA, is gis- pl«et de huidige eigenaar van het stadion fot overeenstem- bekomen. Op de 'heilige grond' moet in het jaar 2003 een t functioneel stadion staan. De kosten voor het nieuwe 'ley, dat een kleine 90.000 zitplaatsen krijgt, bedragen 70 miljoen gulden. heel Barneveld krijgt tv-programma .Mint <t. [BLï Raymond van Barneveld wordt nu ook een tv-ster. De 6-3 darter is door producent Joop van den Ende gecontrac- ei |joor een serie tv-programma's waarin zijn sport centraal h Jet is de bedoeling dat de serie in het voorjaar van start en Je wereldkampioen werd gisteren in het Zuiderpark door oegjen Haag-voorzitter Van Ifingelenstein benoemd tot Club- ta ifadeur van de eerstedivisionist. Ook ontving hij een shirt jarop zijn bijnaam Barney en het symbolische rugnum- }0. In het Haagse stadhuis werd hij daarna uitgeroepen tot ber van Den Haag. guon gpd 'De Mos si, Ojeda no'. Twee da gen na diens onverwachte ont slag hebben de voetbalsuppor ters van Sporting Gijon massaal aangedrongen op de terugkeer van de Nederlandse trainer en het hoofd geëist van de nieuwe voorzitter. In woord en gebaar lieten de 25.000 toeschouwers gister avond tijdens de bekerwedstrijd tegen Deportivo La Coruna hun misnoegen blijken over het ge voerde bestuursbeleid. Hartelijk en spontaan waren in het sta dion de toejuichingen voor De Mos, ongemeen fel klonken de fluitconcerten voor Ojeda. Na de wedstrijd, die met 0-1 werd verloren, kende de woede van de supporters in de richting van de voorzitter bijna geen grenzen meer. De nederlaag be tekende uitschakeling. In de heenwedstrijd, met De Mos op de bank, had Gijon Deportivo nog op 1-1 gehouden. Na afloop moest Ojeda ijlings een onderkomen zoeken om de menigte te ontvluchten, 's Mid dags had de voorzitter het ook^ al zwaar te verduren gehad tij dens een rechtstreeks uitgezon den enquete onder de suppor ters van Gijon op het lokale tv- station. Niet minder dan 81 procent bleek De Mos te steu nen, 19 procent de voorzitter. Frank de Boer is dinsdag valse hoop op een snelle transfer naar Barcelona gegeven. Volgens mr. H. Knijff, advocaat van de ge broeders De Boer, leek zich tus sen Barcelona en Ajax een ak koord over de verdediger af te tekenen. Maar gisteren moest de raadsman erkennen dat er nog geen zicht op overeenstem ming is. Penningmeester Arie van Os hield staande dat Ajax zich houdt aan het 'gentlemens agreement' dat na de arbitrage zaak van afgelopen zomer werd afgesloten. De Amsterdamse club toonde zich destijds bereid mee te wer ken aan een overgang van Frank en Ronald de Boer per 1 juli 1999 naar Barcelona. In de woorden van Ajax' penning-1 meester tovert Barcelona nu echter een 'konijn' uit de hoed. „En dat had ik wel verwacht. Ze willen nu plots alleen Frank. Het optimisme bij Frank de Boer werd dinsdag ingegeven door een fax van Barcelona na recente onderhandelingen over een tussentijdse overgang. De Spaanse transfertermijn loopt morgen af. Barcelona zou ak koord gaan met de gewaagde vergoedingssom voor Frank de Boer van, zo werd gezegd, twin tig miljoen gulden. Knijff: .Ajax heeft de bereid heid tot verkoop getoond, voor elf miljoen dollar oftewel twin tig miljoen gulden per speler." Barcelona gaat simpelweg uit van een deling van Ajax' totale vraagprijs, nu de belangstelling alleen Frank de Boer geldt. Maar in de internationale ver houdingen is de transferwaarde van de aanvoerder van het Ne derlands elftal tegenwoordig hoger dan die van zijn broer Ro nald. Sinds het wereldkampioen schap van vorig jaar is Frank een internationaal gerespec teerde centrumverdediger. Van Ronald is daarentegen alom be kend dat hij al jaren een kwets bare knie heeft. Van Os wil niet praten over bedragen. De penningmeester stelt echter nadrukkelijk dat voor Ajax momenteel slechts een transfer van beide De Boers bespreekbaar is. „We hebben na de arbitragezaak iets be loofd, en aan die verplichting houden we ons nog steeds. We zouden de gebroeders De Boer beiden naar Barcelona brengen. Daar was het ze toen toch ook allemaal om te doen? Het is nu de tegenpartij die probeert die opzet uit elkaar te trekken." Verwijten uit het kamp van de gebroeders De Boer dat Ajax zich niet bereidwillig zou op stellen, worden door Van Os weggewuifd. ,Ajax overschat de waarde van de gebroeders De Boer", zei advocaat Knijff giste ren. Maar Van Os noemde het in het kader van voornoemd he renakkoord een 'genoegdoe ning' dat Ajax over een tussen tijdse overgang heeft willen pra ten. „De sfeer wordt er natuur lijk niet beter op", sprak hij, doelend op de dalende popula riteit van Frank en Ronald de Boer als gevolg van de slepende affaire. Van Os toonde zich gisteren geërgerd over de rol van Rob Cohen, de schoonvader van Ro nald de Boer, die dinsdag het vermeende akkoord over Frank de Boer in de openbaarheid bracht. Knijff ('Cohen is nu eenmaal begaan met het lot van de be trokken spelers') omzeilde de vraag in hoeverre de loslippig heid van Cohen de besprekin gen had geschaad. „Ik hoop dat de partijen zo verstandig zijn het overleg voort te zetten", zei de Haagse raadsman. „Op basis van de faxwisseling tussen Barcelona en Ajax viel dinsdagavond redelijkerwijs een akkoord over de transfer van Frank de Boer te verwachten", benadrukte Knijff. „Maar nu Ajax vasthoudt aan - verkoop van beide spelers, is dat voor Barcelona voorlopig een brug te ver. Ik durf echt niet te voorspellen of de partijen voor vrijdag nog tot een oplos sing kunnen komen." 'ANd Jadze mag alweer weg bij Ajax Georgi Kinkladze mag alweer weg bij Ajax. De nieu- ier Jan Wouters ziet voor de 25-jarige middenvelder geen tief meer in Amsterdam. Volgens de oud-international Georgiër niet in het systeem van Ajax. Kinkladze mocht 'e deze week al niet mee op trainingskamp naar Zuid- Het bestuur wist de technicus vorig jaar los te weken bij iester City. Kinkladze heeft een contract tot medio 2003 in nA. Naast Kinkladze heeft ook Mariano Juan zijn langste Ajax gehad. De 23-jarige Argentijn speelt de rest van het dit l11 °P huurbasis bij Racing Club in Buenos Aires. "r$ n0hjek en Hose wacht schorsing le lij De aanklager betaald voetbal heeft gisteren schikkings- I wjellen gedaan aan Brutil Hosé (Ajax) en Michel Kreek p die). De onafhankelijke functionaris heeft beide spelers een ginajng van vier duels 'aangeboden'. Het aangeklaagde twee- g let voor morgenochtend half tien laten weten of ze ak- liet [gaan met het schikkingsvoorstel. Hosé en Kreek begingen Lefember overtredingen die op het veld onbestraft bleven. Op slettan tv-beelden en schriftelijke verklaringen ging de aankla- w ajnog over tot vervolging van het duo. in Ij rijdljicek onderuit in Sydney Richard Krajicek is in de tweede ronde van het tennis- u|öi in Sydney uitgeschakeld. De als zesde geplaatste Ne- 1 rl per ÉPn8 gisteren in twee sets onderuit tegen de Australiër ^Btoltenberg: 6-3 6-4. Sjeng Schalken haalde in Auckland derde ronde. Hij won in twee sets van de Tsjech Daniel 1 J 6-4 6-4. De Tsjech Petr Korda is nog niet in de vorm die om zijn titel in de Australian Open te verdedigen. De Iaan Andre Agassi sloeg hem gisteren met 6-2 6-1 van de ^jij een toernooi in Melbourne. erenveen bindt spelers aan zich lgelj /pstyeen Sportclub Heerenveen heeft de contracten van vier Renjielers opengebroken en verlengd. Doelman Vonk had een torienis tot medio 2001 en tekende een nieuw contract tot oudDe verdedigers Klompe en Houttuin, van wie de overeen- jersfen tot 2002 en 2001 liepen; blijven ook tot 2004 bij de club. Maitract van middenvelder De Visser is omgezet van 2000 we«2. Voorzitter Riemer van der Velde maakte bovendien be- Wilat de club een samenwerkingsverband is aangegaan met pe tweededivisieclub Kups Kopio. aan 'voJoord tussen Volendam en De Boer Toetreding kroonprins tot IOC lijkt alienninst zeker jsea ziet af van De Bilde hoevfEH Chelsea ziet af van Gilles de Bilde. De zaak is afge- ptndat de Engelse club de spits wil huren. PSV is alleen be- JBelg te verkopen. Chelsea wilde De Bilde op huurbasis Müfken wegens de blessures van de spitsen Casiraghi en Flo. m .tal Vergeer trainer Veldkamp Tnd* Pascal Vergeer (27) is de nieuwe trainer van de nsenr°lploeg van Ban Veldkamp. Vergeer is afkomstig uit War-, 36. en rijdt zelf marathons als B-rijder. De ploeg-Veldkamp. fcst de schaats-Belg bestaat uit Marnix ten Kortenaar en de flim Sajoetin. werd getraind door Conrad Alleblas. Hij anager van het team. Hans Veldkamp blijft coach. Ajax speelde gisteren een oefenwedstrijd tegen het Zuid-Afrikaanse Ajax Cape Town. De Amsterdammers wonnen het oefenduel met 5-0. Op de foto probeert Jesper Gronkjaer de bal te veroveren. foto ap Jaap van der Kooy: 'Het is zó frustrerend, het geeft me een beetje een hulpeloos gevoel.' foto henk bouw man ment dat Van der Kooy aan kwam een zandstorm, zodat de Hercules-vliegtuigen die de ex- deelnemers op kwamen pikken drie of vier keer moesten aan vliegen voor ze konden landen op het zand. En ook het opstij gen was een hachelijke zaak. „De eerste keer dat ik mee deed ging die terugreis nog veel moeizamer", Van der Kooy krijgt er nog steeds een pijnlijke trek van om zijn mond, „Ik had twee armen en twee benen ge broken en een wervel bescha digd. In een lekker hobbelend busje werd ik naar een zieken huis gebracht - of wat daar voor moest doorgaan. Daar zijn ze me gewoon drie dagen verge ten, hebben ze me gewoon la ten liggen. Tot iemand mij mis te en ik werd opgehaald. Ik dacht toen meteen: die Dakar rally is een leuk spelletje, maar niet voor mij." Tot hij voormalig wereldkampioen Jacky Martens tegenkwam. „Die zei 'Allez, Jaap, gij gaat toch ook wei weer mee naar Dakar? Ik heb nog wel 'nen leuke motor voor u staan'. Toen was ik weer verkocht." De Zoeterwoudenaar is vast van plan om het volgend jaar weer te proberen. .Als ik 's mor gens niet verdwaald was, was er niets aan de hand geweest. Ik rijd die rally een keer uit." Deel name aan de grootste rally van de wereld kost minimaal 75.000 gulden, 'maar Van der Kooy heeft goede sponsors achter zich staan. „En iedereen die bij onze snackbars komt eten, be taalt een beetje mee..." Anton Geesink is of lakoniek met de afhandeling van zijn post of hij speelt de vermoorde onschuld. Feit is dat de Utrechter zegt wel een brief te verwachten van de com missie die een onderzoek instelt naar corruptie onder IOC-leden, maar nog geen schrijven heeft gezien. De post ligt er nog en de fax is tijdelijk buiten werking. De verdenking kan Geesink er niet mee wegnemen, want het Nederlands IOC-lid behoort onmiskenbaar tot het twaal ftal dat zich moet verantwoorden voor schenkingen uit Salt Lake City. utrecht henk stouwdam gpd-verslaggever In juridische termen gesproken is Geesink verdacht en loopt hij het risico te worden gestraft, in extremis met ontheffing uit zijn functie als IOC-lid. De algehele verwachting - met Geesink voorop - is dat het zo'n vaart niet zal lopen. De Nederlander heeft met 5000 dollar een rela tief laag bedrag ontvangen, dat hij niet in eigen zak heeft gesto ken. Bovendien is de schenking aan de Stichting Vrienden van Anton Geesink boekhoudkun dig volledig afgedekt, hetgeen wordt bevestigd door Joop van der Reijden, die de kwestie in tern heeft laten uitzoeken en persoonlijk vindt dat „er niets aan de hand is." De interim-voorzitter van NOC'NSF kan op basis van de hem beschikbare gegevens tot geen andere conclusie komen, dan dat Geesink op het randje heeft gelopen, maar er niet overheen is gestapt. Van der Reijden kan zich niet voorstel len dat barbertje voor dit ver grijp moet hangen. De oud staatssecretaris gaat er voorals nog vanuit dat het Nederlands IOC-lid er met een berisping vanaf zal komen. Inmiddels heeft Van der Reij den wel vaart gezet achter ont manteling van de Stichting Vrienden van Anton Geesink, de instelling die Geesinks olympi sche activiteiten financiert. De oud-judokampioen voelt weinig voor opheffing van de stichting, maar verzet zich er inmiddels niet meer tegen. Sterker, Geesink heeft zijn contribuan ten, waaronder Philips, telefo nisch laten weten dat zij voor 1999 geen hernieuwd verzoek voor een donatie zullen krijgen. Geesink. „Dit jaar zingen we het nog wel uit. maar per 1 januari 2000 zal de kas leeg zijn en kun nen mijn overheadkosten der halve voor rekening van NOC *NSF worden genomen." Maar eerst zal Geesink de on derzoekscommissie onder lei ding van de Canadees Richard Pound, vice-voorzitter van het Internationaal Olympisch Co mité, gerust moeten stellen. Daarvoor heeft hij ruim een week de tijd, want de commis sie zal haar bevindingen vrijwel zeker op zondag 24 januari we reldkundig maken. Geesink weet al wat hij zal antwoorden. Opvallend, want zijn eerste reactie was dat niet hij, maar de stichting de schen king uit Salt Lake City nader zou moeten verklaren. Het Neder landse IOC-lid beschouwt de stichting als ontvanger van de 5000 dollar als partij en niet zichzelf. Een standpunt dat hij deelt met Van der Reijden, die het onbegrijpelijk vindt dat Pound c.s. de stichting nog niet om op heldering hebben gevraagd. „Het eerste wat ik heb gedaan toen ik van Geesinks verden king hoorde, was de jaarstukken van de stichting opvragen. Dat had die commissie toch ook kunnen doen", spreekt hij zijn verbazing uit. „En ze zullen toch met een goed rapport ko men, want ook de FBI heeft zich op de zaak Salt Lake City ge stort." En die zal geen zoete broodjes bakken, wil de inte rim-voorzitter van NOC*NSF maar zeggen. De verwijzing naar de donatie voor de stichting zal één van de drie onderdelen zijn waarop Geesinks antwoord wordt geba seerd. De tweede zal zijn dat de gewraakte 5000 dollar anderhalf jaar né toewijzing van de Win terspelen aan Salt Lake City op rekening van de stichting is ge stort. En ten derde zal Geesink de commissie schrijven dat het geld een terugbetaling betrof van de reis- en verblijfkosten voor Tom Welch toen die in 1993 door de stichting voor een lezing naar Nederland was ge haald. Welch is de inmiddels gewezen voorzitter van het or ganisatiecomité van Salt Lake City. Het is overigens opmerkelijk dat Geesink met geen woord meer rept over de mobiele olympische academie, waaraan het geld volgens hem was be steed. Het IOC-lid heeft zijn verklaring gewijzigd en stelt nu dat de 5000 dollar gewoon op rekening van de stichting is ge stort. In de grote pot derhalve. In de schaduw van affaire Geesink speelt ook nog de kwestie van de kroonprins. Over dienst toetreding tot het IOC is inmiddels een polemiek in Ne derland ontstaan. En het is niet ondenkbaar dat ook Willem- Alexander, die tijdens de IOC- sessie van 17 tot 20 juni in Seoul Anton Geesiqk. officieel tot IOC-lid moet wor den beëdigd, indirect het slachtoffer van de corruptie wordt. Mocht Geesink schuldig wor den bevonden, dan is het vol gens Van der Reijden niet on aannemelijk dat het kabinet een stokje steekt voor de olympi sche 'aspiraties van de kroon- foto GPD prins. In politiek Den Haag wordt met meer dan gemiddel de interesse uitgekeken naar de uitkomsten van het IOC-onder- zoek Premier Wim Kok heeft al laten weten pas dan te zullen reageren. Maar Van der Reijden weet op voorhand al dat het bij een slechte afloop „een moeilij ke zaak zal worden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25