'Uitbreiding winkelaanbod belangrijker' Computer bedreigt de handel in de beurshal Outsiders Leimuiden houden vast aan toezegging gemeente Rijn Veenstreek PvdA Alkemade wil wijziging monumentenwet DE BOER OP Jan Klein stapt op bij WLTO ÏRDAG 14 JANUARI 1999 chef tim brouwer de koning. 071-5356417. plv -chef marieta kroft. 071 -5356411 el door hoge-drukslang Bij een ongeval op het dak van een nieuwbouwpand Middelweg in Ter Aar heeft een 29-jarige man uit Lange- wendig letsel opgelopen. Toen de man bezig was met een jukleiding. kreeg hij de losspringende slang met grote tegen zijn lichaam. De man is overgebracht naar het Leiden. De arbeidsinspectie onderzoekt de zaak. [jaar subsidie voor lokale omroep «am den run» Het voortbestaan van de Lokale Omroep Al- LOA) is voor het komende half jaar gewaarborgd. De tsing jssje Uitvoeringszaken ging gisteravond akkoord met een >evan 12.000 gulden tot 1 juli 1999. Wel willen de fracties i beleidsplan zien waarin de omroep haar toekomstplan- jaronder sponsoring, uiteenzet. Of voor de tweede helft t jaar eenzelfde bedrag wordt betaald, hangt af van de in- ran dat beleidsplan, zei burgemeester N. Schoof. De eerste van het stuk ligt inmiddels, voorzien van opmerkingen gemeente, weer bij de LOA. Schoof verwacht voor 1 fe- een definitief plan. Dan is waarschijnlijk ook de luister- eid bekend. In de onlangs gehouden stadspeiling is die tocht. dingroof met behulp van fietsenrek aan den rijn* Uit een winkel aan de Raadhuisstraat in Al an den Rijn is vannacht een nog onbekende hoeveelheid l gestolen. De dieven vernielden met een fietsenrek de de voordeur. Vervolgens laadden zij de kleding in een ro- sonenauto en gingen er vandoor in de richting van win- itrum De Aarhof. De politie achtervolgde een rode auto in iting van Waddinxveen, maar dit bleek niet het gezochte ig te zijn. hense schudt tasjesrover af i aan den run* Een 21-jarige Alphense is gisteravond om urhet slachtoffer geworden van een poging tot beroving, (uw liep over het voetpad langs de Prins Bernhardlaan in n aan den Rijn, toen een ongeveer 17-jarige jongen op een aar ter hoogte van het Bospark benaderde. Hij schopte n probeerde de tas van haar schouder te trekken. Het jffer hield de tas vast en begon te schreeuwen, waarna de onder buit vluchtte in de richting van het Bospark. omobilist loopt nekletsel op aan den run Een 21-jarige Zoetermeerder raakte op giste- ivond bij een kop-staartbotsing op de Hoorn in Alphen in Rijn. De man reed in de richting van de Prins Bernhard- jen hij plotseling moest remmen voor een auto die voor eed. Een 35-jarige Alphense automobilist zag dit te laat en achter op hem. De Zoetermeerder is met nekletsel over- naar het Langeland Ziekenhuis in Zoetermeer. nuidense gewond bij aanrijding )enBij een aanrijding tussen een bestelbusje en een iris gistermiddag rond kwart voor zes bij De Rietlanden in üden een 18-jarige vrouw uit Leimuiden gewond geraakt, auffeur van de bestelbus, een 29-jarige man uit Zoeter- s, reed De Rietlanden in om te keren. Hij stopte toen hij de irzag. De chauffeur van de scooter, eveneens een 18-jarige uit Leimuiden, zag het busje niet en reed het rakelings j. Daarbij kwam haar passagiere te vallen. Zij is met ver ingen aan haar hoofd en rug overgebracht naar het Rijn- jekenhuis in Leiderdorp. rdrijders massaal bekeurd kerk aan den run Bij snelheidscontroles op de Hoogewaard udekerk aan den Rijn en de Alkemadelaan in Oude Wete- leeft de politie ruim een kwart van de 986 voorbijkomende ïobilisten op de bon geslingerd. De hoogst gemeten snel- is op de Hoogewaard 88 kilometer per uur en op de Alke- ilaan 94 kilometer per uur. Op beide wegen is slechts 50 ki- ter toegestaan. onzen Spruit voor Leimuidenaar Tuinder Jan Koot uit Leimuiden heeft de Bronzen it 1998 gewonnen. De onderscheiding is een initiatief van Onbouwstudieclub Zuid-West Nederland en de veiling The nery International. J. Sonneveld uit Zoetermeer en P. van uit Tinte kregen respectievelijk de gouden en zilveren on- Jieiding overhandigd. De winnaar van de laatste Elfsteden- en tevens de bekendste spruitjeskweker van Nederland. lAngenent uit Woubrugge, kwam niet voor op de lijst van ntig beste spruitentelers. Jacobswoude huiverig voor nieuwe Keet leimuiden ewout van der dussen Het college van Jacobswoude hikt aan tegen de kosten van een nieuwe 'Keet' voor de Outsiders aan de Kerkweg in Leimuiden. ,,Het lukt ons niet dat voor een schappelijke prijs aan te bieden", zei wethouder Dambrink dinsdagavond tijdens de raadscommissie welzijn ter voorbereiding op een gesprek met de jongeren. De Outsiders maken uit het gesprek van gister middag met Dambrink op dat het college liever geen nieuwe Keet wil, zegt een woordvoerder van de stichting. ,,Zet mijn naam er maar niet bij, want dan spreekt iedereen me er weer over aan. We zijn sinds een half jaar niets opgeschoten. Wij houden vast aan de toezeggingen van de ge meente bij de sloop van de oude keet." Na de sloop, in mei vorig jaar, beloofde de ge meente aan de jongeren een nieuw onderkomen op dezelfde plek. Als voorwaarde stelde zij de op richting van een nieuwe stichting die verant woordelijk is voor het beheer. Die stichting is er inmiddels en heeft al gezorgd voor diverse bouw plannen met offertes. Ook is zij bereid met vrij willigers een aantal voorzieningen te treffen. De gemeente wil vanwege de kosten en de toe komstige woningbouw op het terrein aan de Beu kenlaan een semi-permanent gebouw. De offer tes daarvan komen niet onder een ton. „Ik ben bang dat deze prijzen niet in goede aarde vallen bij de gemeenteraad", zo zei Dambrink tegen de commissie. Haar WD-partijgenoot J. van Dam wil inderdaad een goedkoper alternatief en stelde zelfs voor de nieuwe Keet „nog even in het wachthok te zetten." CDA en D66 stonden posi tiever tegenover de plannen, zonder dat zij aan gaven hoeveel geld zij willen uittrekken voor het onderkomen voor de Outsiders. Ook Dambrink, die niets loslaat over haar onderhoud met de Outsiders, noemt geen bedragen. De nieuwbouw kan volgens de Outsiders niet kleiner worden dan de oude Keet. „Daarop zijn de offertes gebaseerd", zegt de woordvoerder. „Liever zagen we een goed geluidsdicht stenen gebouw, dat daar kan blijven staan als die woon wijk wordt gebouwd. Een gebouw van dam wand (een goedkoop alternatief) is geen gezicht. Maar we geven de moet nog niet op. Ik kan me niet voorstellen dat het plan afketst op een verschil van 25.000 gulden." Gemeentebelang ziet duur multifunctioneel verenigingsgebouw niet zitten Voor Gemeentebelang Ja cobswoude bestaat Plan 2000 niet meer. Dat bleek gisteravond tijdens het vol le open huis van de politie ke partij in een zaaltje in Woubrugge. Gemeentebe lang-wethouder Jaap Haas broek sprak in plaats daar van over het 'masterplan 2000'. woubrugge tim brouwer de koning Als het aan Gemeentebelang ligt, blijft er weinig over van het plan dat voetbalvereniging Woubrugge ruim twee jaar gele den lanceerde. Uitbreiding van winkelcentrum De Batehof en woningbouw in het dorpshart verdienen volgens de partij de voorkeur boven een multifunc tioneel gebouw van 1,8 miljoen gulden bij de voetbalvelden aan de rand van het dorp. Voetbalvoorzitter Henny van den Berg had het zwaar te ver duren tussen de brainstormen de harde kern van Gemeentebe lang. De partij vindt dat de voetbalvereniging in haar plan, dat het vorige college van bur gemeester en wethouders als leidraad had genomen, meer oog moet hebben voor andere dan verenigingsnoden in Wou- Fractievoorzitter Frans Witte- man denkt daarbij in eerste in stantie aan uitbreiding van het winkelaanbod in De Batehof. Als het bouwvallige verenigings gebouw De Wijk tegen de vlakte gaat, moet de vrijkomende grond ten goede komen aan ne ringdoenden, zei de Hoogma- Voetbalvoorzitter Henny van den Berg (midden): „Hoe veel is het Woubrugse verenigingsleven u waard?" denaar. Uit een recente enquête van de Kamer van Koophandel blijkt namelijk dat Woubrugge- naren zitten te springen om een slager en een groenteboer. Waar de gebruikers van De Wijk dan naartoe moeten, weet Witteman nog niet. De sugges tie om biljarters, tafeltennissers en andere gebruikers van De Wijk op het terrein van de voor malige Amax te vestigen heeft hij nog niet doorgerekend. Bo vendien biedt zo'n oplossing de voetballers geen soelaas. Zij denken het best af te zijn met een multifunctioneel gebouw tussen de voetbalvelden en sporthal Oudendijk. Volgens Van den Berg, projectontwikke laar van beroep, kost dat de ge- FOTO LOEK ZUYDERDUIN meente Jacobswoude negen ton naast een structurele jaarlijkse subsidie van een ton. „Is het Woubrugse verenigingsleven u dat waard", vroeg Van den Berg. Niemand van Gemeentebelang antwoordde bevestigend. Liever koppelt de partij alle onderdelen van het Plan 2000 (winkels, (senioren)woning- bouw, dorpshuis en verenigin gen) los van elkaar. Als het moet, betoogde Van den Berg, kan de 400 leden tellende voet balvereniging haar eigen broek ophouden. „Met zo'n vier ton kunnen wij wel extra kleedka mers realiserenzei hij. „Het zou alleen jammer zijn als de gemeenteraad vlak daarna tot de conclusie komt dat Plan 2000 zo gek nog niet is." Van den Berg betreurt het dat politiek Jacobswoude anderhalf jaar zo weinig met het voetbal plan heeft gedaan. Wethouder Haasbroek voelde zich aange sproken. maar had een excuus bij de hand. Na de zomerkva kantie stond dit punt op de agenda van het college, maar toen belandde ik (met een hart infarct) in het ziekenhuis, ter wijl ik me juist het meest in de materie had verdiept." Vervolgens stoeide wethouder Mieke Dambrink nog wat met de ongeduldige biljarters, die inmiddels los van de voetbal vereniging op zoek zijn naar een alternatief voor hun gam mele zaaltje in De Wijk. Van de biljartvereniging waren overi gens geen bestuursleden aan wezig in het open huis. Ook bij de volgende bespre king van het Plan 2000 staan zij buitenspel, omdat het op dins dag 19 januari een besloten raadsvergadering betreft. Die bijeenkomst is volgens Witte man niet bedoeld om besluiten te nemen. Wel probeert zijn viermansfractie de andere elf raadsleden te winnen voor haar voorstel om Plan 2000 om te dopen tot masterplan 2000. alkemade De PvdA-fractie in Alkemade wil een wijziging van de monu mentenwet. Dat zei E. Ouds- hoom tijdens de vergadering van de Alkemadese monumen tencommissie naar aanleiding van een boze brief van van Rijksdienst voor Monumenten zorg aan het college van B en W. De dienst berispte de ge meente, omdat zij de termijn had laten verstrijken, waarna automatisch een sloopvergun ning moest worden verleend aan de eigenaren C. Borst en A. Hogeboom van het rijksmo nument Koppoellaan 3. Borst en Hogeboom lieten het pand vrijwel direct afbreken. Nu is het nog zo dat er een zesmaandelijkse termijn kan verstrijken, waarna een sloop vergunning automatisch wordt verleend. Na deze termijn is het voor belanghebbenden niet meer mogelijk beroep aan te tekenen tegen sloopbesluiten. J. Kret sprak van ondoenlijke termijnen. „De fatale datum is gepasseerd zonder dat de be trokkenen dat doorhadden. Kunnen wij Monumentenzorg niet vragen de gemeente wak ker te houden?" Wethouder L. Beelen legde uit dat de datum verstreek, ter wijl de gemeente bezig was een compromis te sluiten met de eigenaren van het bewuste pand. ..Toen wisten we niets van die datum." De fractie werkt inmiddels met Tweede-Kamerleden aan vragen aan de minister. „Het is een gat in de wet", concludeer de Oudshoorn. „Dat moet wor den gedicht, niet alleen voor Alkemade." jacobswoude Bruna in jury striptekenwedstrijd voor Jacobswoudse scholieren het onderwerp 'dieren'. Op twaalf februari maakt Cultura de winnaars op de scholen be kend. De stichting stelt drie prij zen beschikbaar: één voor de kinderen in de groepen 1 en 2, één voor de groepen 3, 4 en 5 en een prijs voor de beste strip tekenaar uit de groepen 6. 7 en 8. De prijzen zijn voor individu ele inzendingen, maar Cultura accepteert ook groepsinzendin- gen. Tot 28 januari is er de tijd de striptekeningen in te zenden. De bekende tekenaar Dick Bru na gaat de striptekenwedstrijd van de schooljeugd in Ja cobswoude beoordelen. De cul turele stichting Cultura heeft voor alle leerlingen van de ba sisscholen een striptekenwed strijd uitgeschreven. Zij moeten voor 28 januari een striptekening van maximaal twee velletjes A4 inleveren met Honderden kwekers en handelaren wekelijks bijeen in Hazerswoude Brandstichter van basisschool Roelofarendsveen aangehouden roelofarendsveen r nog wat voor je bij Arie", de Boskoopse handelaar 'an Eek in de beurshal in swoude-Dorp aan een kweker. De kweker tuurt niet te zien. De aanwezigen handelen uitsluitend op papier. Handelaren hebben lijsten met producten die ze willen hebben en de kwekers kijken of ze iets kunnen aan- thij Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering aandacht voor de beurs voor boomkwekers op het Hazerswoudse ITC-terrein. Van el zaken. De man biedt ehonderd kersentakken er de prijs zijn ze het ns en ze spreken af dat eker de takken volgende bij Van Eek brengt, dinsdagochtend. Tradi- rouw trekken enkele hon- boomkwekers en circa erd handelaren naar de bal op het ITC-terrein. In felling tot bloemenveilin- koeienmarkten is het tiet dat wordt verhandeld men, struiken of planten aan hem kwijt kan. .Als je een kwar tier te laat bent zijn de krenten uit de pap", legt voorzitter Bram van Bockel van de Stich ting Beurshal uit. Behalve voorzitter is Van Bockel ook boomkweker in Boskoop. Ook hij probeert zijn producten te verkopen. „Het is niet ge lukt", zegt hij. Van Bockel blijft er laconiek onder. „Ik heb toch weer wat contacten gelegd." Boomkwekers en handelaren Boomkweker en voorzitter van de Stichting Beurshal Bram van Bockel kijkt op de lijst van de handelaar of er iets van zijn gading bijstaat. uit het hele land vinden sinds vier maanden hun weg naai Nederlands grootste beurshal voor de boomkwekerij op het ITC-terrein. Daar staat een splinternieuw gebouw, dat er kon komen nadat de Rabobank de oude hal aan de A.P. van Ne slaan in Boskoop had gekocht. Ongeveer een kwart tot een der de van de circa tweeduizend professionele boomkwekers in Nederland zet hier op dinsdag ochtend of donderdagavond zijn producten af. Hoeveel geld de Stichting Beurshal voor het nieuwe ge bouw met parkeerplaats voor FOTO MARK LAMERS vijfhonderd auto's neertelde, wil Van Bockel niet zeggen. „Met de prijs die de Rabobank ons gaf, was het mogelijk een nieuw gebouw neer te zetten", is het enige dat hij daarover kwijtwil. In de zomermaanden is er geen beurs. Dan is er te weinig vraag en aanbod. Kwekers kunnen hun bomen dan nog wel recht streeks verkopen aan een han delaar, afzetten via bloemenvei lingen of via de computer. Dat laatste is de toekomst, zegt Van Bockel. Steeds vaker gebruiken kwekers hun computer om pro ducten aan te bieden. Gemakkelijker kan het bijna niet: 24 uur per dag kunnen kwekers de producten vanuit hun eigen bedrijf op de markt brengen. Deze manier van han delen zou, aldus Van Bockel, die in de beurshal kunnen verdrin gen. „De handel hier zou wel eens een eindige zaak kunnen zijn.", zegt hij in zijn nieuwe kantoor. Weggegooid geld is de bouw van het nieuwe pand in elk ge val niet, verzekert Van Bockel. „Toen wij in 1989 begonnen met de aanbieding van het ge automatiseerde vraag- en aan bodsysteem werd er al gezegd: dan kun je de deur van de beurshal wel sluiten. Maar zelfs nu, tien jaar later, zou de pleuris uitbreken als we de hal op slot deden. Zolang honderden kwe kers hier blijven beurzen, blijft de beurshal bestaan." Het is niet alleen de aan- en verkoop waarvoor mensen naar de beurshal trekken, aldus de voor zitter. „Ze komen ook voor de sociale contacten." Dat blijkt wel. Tegen half elf, als de beurs zo goed als afgelopen is, stroomt de hal leeg. Aan de koffiebar is het des te drukker. hazerswoude-dorp marieta kroft De politie heeft een 15-jarige jongen uit Roelofarendsveen aangehouden die ervan wordt verdacht op 9 december brand te hebben gesticht bij basis school De Veenkragge in zijn woonplaats. Hij zou kranten en een spuitbus deodorant te gen de deur van een berging van de school in de fik hebben gestoken. Een vrouw die voor bijkwam, bluste het vuur tij dig. De jongen heeft bekend en moet de schade van enkele honderden guldens betalen. Tevens pakte de politie deze week een 15-jarige jongen uit Oude Wetering aan. Hij wordt ervan verdacht op oudjaarsdag een stuk vuurwerk door de brievenbus van een woning aan de Boeier in zijn woon plaats te hebben gegooid. Hierbij ontstond schade aan de brievenbus en de deurmat. Ook hij heeft bekend. De jon gen is voor een alternatieve straf aangemeld bij het bureau Halt. Ook hij moet de schade vergoeden. het wordt tijd dat een jonger ie mand de taken overneemt. Er zijn genoeg jonge kandidaten te vinden, weet ik." Klein wil zo weinig mogelijk aandacht geven aan zijn nade rend vertrek. „Dinsdagavond ga ik even afscheid nemen en dan is het voorbij. Het is mooi ge weest. Die ouwe is al zo vaak in de krant geweest, mensen ken nen me nu wel", aldus de tuin der. roelofarendsveen ivo pommerel Jan Klein (59) geeft na vijf jaar het voorzitterschap van de afde ling Roelofarendsveen van de WLTO op. Dinsdag 19 januari mag Ger Loos uit Oude Wete ring de voorzittershamer in ont vangst nemen. Als redenen voor zijn vertrek noemt de tulpenbroeier de hoge werkdruk en zijn leeftijd. „Ik ben nu bijna zestig jaar oud en www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23