Leidsch üi Dagblad 'Beperk verkoop rookwaren' 9 25 Bemanning NAVO-vliegtuig overleeft crash niet uhersse!W!CE VËg UPERSALE Vorig jaar veel minder klachten over Schiphol RPF: Katwijk op zondag autovrij Verdachten schietpartij al eerder veroordeeld Franse inbrekers op visite bij Nederlandse agenten Watersporter slaat haai weg OF BEL 071-5128030 ■III lERDAG 14 JANUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 bsprek van de Dag Kijken naar soaps is goed voor een mens Economie Cultuur en Kunst Makelaars: 'Hypotheekrente is al een jaar te hoog' Introdans met levende muziek en tape iSport Geesink kan verdenking niet wegnemen Swingen tijdens de Leidse Blues Jazzweek Zie aanbieding elders in de krant iper biedt litiebonden 5 procent politiebonden en het isterie van binnen- |se zaken zijn van gen begonnen met iwe besprekingen over nieuwe politie-CAO. ister Peper heeft de den een saJarisverho- t o_ oden van 2,15 cent per 1 april en op 2000 nog een 2 pro- Het ministerie geeft Ier de garantie dat als prijzen meer stijgen nu voorzien, de lonen aar navenant omhoog Jet dit nieuwe bod van procent in twee jaar it Binnenlandse Zaken eigen zeggen de den tegemoet. In de- iber vorig jaar bood ister Peper 2 procent isverbetering voor een van een jaar. De be- dsman is niet bij het eg aanwezig, hij ver in het buitenland, et was vanmorgen onbekend hoe de po- bonden op dit bod n gereageerd. Eer stelden ze eventuele voor volgende week Ihet vooruitzicht ge- SU et politiekorps Hol- ^^s-Midden heeft nog i concrete stakings- men. Volgens een jrdvoerder van de po- in Leiden is er wel no om het werk neer ;ggen, maar wachten 'enten eerst het over- ïet de minister af. fc* nc dam gpd-anp rzen tonen it herstel Minister Borst: Niet meer in supermarkten, snackbars en benzinestations Minister Borst van Volksgezondheid wil af van de ver koop van sigaretten in supermarkten en benzinestations, snackbars, horeca en kantines. Tabaksproducten horen wat haar betreft in een tabakswinkel. den haag/regio anp caroline van overbeeke Sigaretten naast gezonde arti kelen in een supermarkt, vindt Borst 'een slecht signaal'. De minister zei dit gisteren bij een actie van de project groep Smoke Free Kids, die jon geren ervan wil weerhouden te beginnen met roken. Borst zou de verkoop willen binden aan een vergunningenstelsel. Hoe snel dit kan, weet zij niet. Dat ligt ook aan de Kamer. De coali tiepartijen zijn verdeeld over het plan van Borst: de PvdA is voor, de WD tegen en D66 is gereserveerd. "Waardeloos", noemt H. Tuk ker, inkoper bij het Leidse pompstation Janson BV, het plan. „Per week koop ik 5000 gulden aan tabak in. Als deze plannen zouden doorgaan, lo pen we op jaarbasis 260.000 gulden mis. Drank mogen we ook al niet meer verkopen. En de benzine wordt steeds duur der. Ik denk dat veel bedrijfjes over de kop zouden gaan."' Ook bedrijfsleider C. Westdijk van Van Vliet Supermarkt uit Katwijk is tegen. „Dit plan zou de winst en werkgelegenheid in mijn zaak aantasten: van de dertien arbeidsplaatsen zouden er zekér anderhalf moeten ver dwijnen. Tabak is een legaal product en mensen moeten zelf beslissen of ze het gebruiken of niet." Sigaretten- en sigarenverko- per C. Barnhoorn uit Noordwijk denkt dat het plan er niet door komt. „Ze roept het al jaren, maar er gebeurt niks. De ver koop van sigaretten is bij ons steeds minder geworden omdat mensen dag- en nacht terecht kunnen bij pompstations. De supermarkten en pompstations houden dit plan vast tegen." ,Als mevrouw Borst haar zin krijgt, kan ik wel gaan vissen", zegt C.G. van der Lelie, een Leidse exploitant van sigaret tenautomaten. „Maar ik geloof er niets van dat dit doorgaat. Die juffrouw heeft wel meer vreemde plannetjes bedacht, waar we niets meer van ge hoord hebben." De minister blijft erbij dat er een wettelijk verbod moet ko men op de verkoop van tabaks waren aan jongeren onder de 18 jaar. De detailhandel wil on der dat verbod uitkomen door op vrijwillige basis de verkoop van tabakswaren aan jongeren onder de 16 aan banden te leg gen. Oorzaak neerstorten nog onduidelijk i urzen in :uropa zijn gis- ïard onderuit gegaan. Be- reageerden daarmee op eds kritiekere situatie in waar de munt onder druk staat. De Amster- effectenbeurs, behoorde fn min van bijna 5,5 pro- de groep van grootste ters. Vanmorgen herstel- Damrak zich echter weer 512,12, oftewel een plus lijna vijf punten (+0,95 nt). idelaren in Europa keken orgen uiteraard reikhal- uit naar wat 'Azië' van- zou doen. De meeste ef- ibeurzen in het Verre Oos- erden inderdaad meege- door de verscherping van sis in Brazilië. De belang- Aziatische beurs, die in wist echter tegen de ti in een flinke winst te 'n. De lapanse Nikkei-in- met 335,26 punten rocentj tot 13.738,86. >e verliezen leden beleg- in Zuid-Korea (4,5 pro- de Filipijnen (4,8 pro- en Indonesië (3,6 pro- In andere landen bleek lersdaling veel beperkter, ht ook mede doordat Wall gisteravond het verlies 'kt kon houden tot 1,3 itijns-Amerika vielen klappen. De Bovespa- in Brazilië verloor 5,05 tnt en in Argentinië kelder de aandelenkoersen ge- eld zelfs met 10,2 procent. rest van de landen wer- 'erliezen geleden van tus- edrie en vijf procent. 'a 8: Van de beursvloer RTINGEN TOT 70% bankstellen EETHOEKEN kasten salontafels - fauteuils slaapkamers (Jencikova) Met groot materieel en honderden mensen werd vannacht gezocht naar de lichamen van de vier inzittenden van het neergestorte vliegtuig. schinveld/geilenkirchen gpd Een Amerikaans militair vliegtuig is gisteravond bij de NAVO-luchtmachtbasis in het Duitse Geilenkirchen, op korte afstand van de Limburgse grens, neergestort en in brand gevlogen. De vier Amerikaanse beman ningsleden hebben de ramp niet overleefd. De zoek tocht naar de lichamen van de twee nog vermiste leden van de crew is vanmorgen hervat. De resten van de Boeing KC-135 liggen over honderden meters ver spreid. Vanmorgen werd ter plaatse ook een Ameri kaans onderzoeksteam verwacht, aldus" een NAVO- woordvoerder. Bij de brandweerkorpsen van Brunssum en Onder- banken kwamen rond half negen de eerste meldingen van de crash binnen. Ooggetuigen spraken van een enorme vuurbal en hevige lichtflitsen. Het tankvlieg tuig kwam in het bosgebied tussen Schinveld en de Duitse vliegbasis terecht, op zo'n 150 meter van de Ne derlandse grens. ,,Als het toestel vierhonderd meter verder in bewoond gebied was neergestort, was de ramp niet te overzien geweest", aldus burgemeester Jacobs van Brunssum. De Boeing had kort voor de crash nog een Awacs- vliegtuig bijgetankt boven Duits grondgebied. Om nog onbekende redenen mislukte de landing op de lucht foto REUTERS MICHAEL URBAN machtbasis, waarna de piloot een doorstart maakte. Wellicht kreeg het toestel daarna niet voldoende hoog te meer. Drie kilometer verderop stortte het neer. Het vliegtuig had naar schatting nog 18.000 liter kerosine aan boord. Met volle voorraadtanks kan het 90.000 liter vervoeren. Direct na het ongeval snelden brandweerkorpsen uit Duitsland en Nederland te hulp. Politie en militaire politie sloten de toegangswegen tot de basis en het omliggende gebied hermetisch af. De politie hield een aantal 'ramptoeristen' aan en nam ook camera's van tv-ploegen in beslag. haarlem theo van der kaal) De klachten over vliegtuigla waai zijn vorig jaar met twin tig procent afgenomen ten opzichte van 1997. Totaal 'dienden 12.500 personen 197.000 klachten in. De Commissie Geluidhinder Schiphol tekent hierbij aan dat het jaar ervoor buitenge woon veel werd geklaagd. In 1997 nam het aantal Wach ten toe met tachtig procent, door verandering van meer dan vijftig vertrekroutes en de drie maanden durende reparatie van de Kaagbaan. Ten opzichte van 1996 steeg het aantal klachten vorig jaar met 45 procent. Het aantal klagers liep echter terug met zeven procent. De commissie noemt het aantal klagers tamelijk sta biel. Opvallend is dat per klager steeds meer klachten worden aangemeld. In 1994 noteerde het klachtenbureau acht klachten per persoon, in 1998 bijna zestien. In die periode steeg het aantal vliegbewegingen van 300.000 tot 380.000. Van genoemde klachten hadden er 28.500 betrekking op nachtvluchten. Deze mel dingen kwamen het meest uit Amstelveen, Leiden, As sendelft, Heemskerk en Hei- loo. Overdag werd het meest geklaagd door bewoners van Amstelveen, Amsterdam Zuid, Amsterdam West en Hilversum. Eden van de adviezen van de commissie aan de lucht haven luidt om vliegtuigen op dertig tot veertig kilome ter van Schiphol niet te sterk te laten dalen. De huidige vliegprocedure leidt tot veel klachten van mensen die op grote afstand van Schiphol wonen. katwuk eric de jager De autoloze zondag keert terug. Tenminste, als het aan de Katwijkse RPF-fractie ligt. Fractievoor zitter J. ten Hove pleit voor invoering van een 'autovrije zondag' in zijn gemeente. De RPF vindt de autovrije zondag niet alleen een kans om mensen te laten nadenken over het nut en de noodzaak van autogebruik, maar ziet tevens voordelen voor de zondagsrust. De RPF wil een autovrije zondag op vrijwillige basis. Dat zou niet alleen de bewustwording van automobilisten stimuleren, maar tevens de min ste bedreiging vormen voor de zondagsrust. Bij een verplichte autovrije zondag, met afgesloten straten of wijken, is volgens de partij de verlei ding tot het organiseren van evenementen in de straat groot. „En straat- en buurtfeesten passen niet bij het karakter van de zondag als rustdag", aldus Ten Hove. Tegen de zin van CDA-wethouder A. Berkheij ('We hebben het al druk genoeg' en 'Ik heb er geen bal zin in') praat de Katwijkse politiek vol gende maand over het RPF-plan. 10-24 januari 1999 De Leidse kerken rekenen op u! Een Zuid-Afrikaan heeft een vier meter grote witte haai op zijn snuit geslagen die hem aanviel toen hij op een surf plank aan het peddelen was. Volgens de watersporter haalde hij in een reflex uit waarna de haai zijn tanden niet in de man maar in zijn surfplank zette. De beet in het kunststof was 42 cm groot. De man, Evan Ridge, was vijf tig meter voor de kust van Bon- Vertrouwen in Europolitiek is niet groot ruswuk anp Meer dan de helft van de Ne derlanders (55 procent) heeft geen vertrouwen in de Europe se politiek. Dat blijkt uit een en quête van het Nipo en de actu aliteitenrubriek 2Vandaag. Eén op de drie ondervraagden zegt bovendien minder vertrouwen te hebben gekregen in de Euro pese politiek door de beschul digingen van fraude van de af gelopen tijd. Het zijn vooral de ouderen die met argwaan de verwikke lingen van het parlement in Straatsburg bezien: 65 procent van de 55-plussers en 61 pro cent van de mensen tussen 35 en 55 heeft er weinig vertrou wen in. Onder de jongeren tot 35 is dat 41 procent. Aan de en- quête deden 617 mensen mee. De Nederlandse euro-ambte naar Van Buitenen, bedreigd met ontslag omdat hij informa tie doorsluisde, kan rekenen op een behoorlijke steun: 65 pro cent weet van zijn strijd, 66 procent daarvan vindt dat zijn ontslag onterecht is. Daarente gen vinden degenen die op de hoogte zijn van de beschuldi gingen tegen eurocommissaris Cresson (54 procent), in over grote meerderheid (82 procent) dat de Fran^aise en haar Spaanse collega Marin hun bie zen moeten pakken. Een motie van die strekking haalde het vanmorgen in het Europarlement echter niet. Het parlement stemde het voorstel om Cresson en Marin weg te sturen compleet weg. De parle mentariërs nemen voorlopig genoegen met het voorstel van de Commissie om de beschul digingen diepgaand te onder zoeken. HET WOORD IS AAN Albert Helman Ik vraag mij ook wel eens af waarom lesbiennes geen 'neven' genoemd worden. 8710° 477° 277° 80% 50% 50% 10% 30% 20% Uitgebreid weerovemcht op pagina 2 2 VANDAAG ?8 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur -3.5 7 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving18 Regio17,19,21,23 Rubrieken14 RTV/programma's15 Sport 24,25 Strips14 Uitgaan12 Op de tentoonstelling 'Kat- wijkers op de walvisvaart' in het Katwijks Museum met de bon op de pagina Uitgaan een boekje over het onder werp. Na vechtpartij in ander café dordrecht» anp Twee verdachten van de schiet partij in muziekcafé Bacchus in Gorinchem zijn vorig jaar door de rechtbank in Dordrecht ver oordeeld voor openlijke ge weldpleging in een ander café in Gorinchem. De schietpartij van afgelopen weekeinde kostte twee meisjes het leven. Politierechter mr. A. Hameete veroordeelde de twee broers uit Gorinchem op maandag 25 mei voor een vechtpartij in café The Golden Rose. Daar gingen ze verhaal halen omdat een mede werker van hen er klappen zou hebben gekregen. Meerdere ge tuigen zagen hoe de twee man nen in het café begonnen te vechten. De rechter veroordeel de de grootste vechtersbaas van de twee tot drie maanden cel, waarvan zes weken voorwaar delijk. Zijn broer kreeg een boe te van duizend gulden, waarvan vijfhonderd voorwaardelijk. De straf voor de eerste broer was ook zwaarder omdat bij hem thuis na de vechtpartij een pis tool was gevonden met munitie en patroonhouder. Pagina 5: 'Laat Turkse ge meenschap deelnemen aan stille tocht' valmorel anpnationale politie skikampioen schappen. Twee agenten van het korps Haaglanden arresteerden het duo met hulp van collega's uit Utrecht. De dieven hadden vijf tien skiboxen opengebroken. De buit bestond uit zeven paar ski's en twee snowboards. Voor twee Franse inbrekers pakte woensdag een bezoek aan een appartementencom plex in het skioord Valmorel onverwachts uit. Hun doelwit bleek het onderkomen van ruim honderd Nederlandse agenten, die deelnemen aan de aetnentop hei Leidsch Da ghiad. i Johannesburg rtr za Beach, in de oostelijke Kaap provincie, aan het peddelen. Het is volgens deskundigen vrij ongebruikelijk dat daar in deze tijd van het jaar haaien voorko men. Ze zeggen dat Ridge onge looflijk veel geluk heeft gehad. Vorig jaar verslond een witte haai nog een zwemmer. Met grote netten proberen de Zuid- Afrikaanse autoriteiten aan de populairste stukken kust de badgasten tegen de levensge vaarlijke beesten te bescher men. Postcode: -Wat Tel: (I.v ontrole bezorging- 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iD Per maand Per kwartaal Qautomatisch ;f 96.90) 7 Oacceptgiro if. 97.90) i automatisch (f. 33.70) I Nr. bank/giro- - Handtekening: Bij machtiging tot automatische~betaling Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. I-cidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden g 712141 4 maandag t/m 00114" vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1