'Oorlogsfoto's vind ik niet leuk' ormloop j|ochtonen op meentebaan IGoochelen en spel Leiden Regio flat wordt dringen 1 de kamerplanten WANDEL Waterschappen willen meer kiezers trekken Supermarkt Albert Heijn in Stevenshof verbouwd drtM, RPAG 14 JANUAR11999 ken dend d kt erke CHEF WIM WEGMAN, 071 -5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 vrijwilligers gezocht De Stichting Internationale Jongeren Uitwisselingen op zoek naar vrijwilligers tussen de 18 en 25 jaar voor bereiden van een internationaal uitwisselingsprogram- [erland. Van 21 tot 29 maart komt een groep Ierse jon- ar Leiden en omgeving om ideeën uit te wisselen rond Vluchteling in Nederland en Ierland'. Naast een reeks !S over de vluchtelingenproblematiek in beide landen ook allerlei excursies ondernomen. Informatie: telefoon it J#84 °f 071-5220152. nd', djdie voor kankeronderzoek et )e Nederlandse Kankerbestrijding heeft onlangs subsi- rooi 'kend aan veertien nieuwe onderzoeksprojecten aan de n d teit Leiden en het LUMC. Samen met de eerder begon- ij eei ecten komt het aantal projecten dat in Leiden door de ioeni estrijding wordt gesubsideerd op 46. Landelijk geeft de 'an d tie dit jaar 57,9 miljoen gulden uit aan 300 onderzoeks- n. Van het budget van de Kankerbestrijding gaat dit jaar 90 miljoen gulden naar wetenschappelijk onderzoek. in honderd hoogopgeleide allochtonen hebben n van de acht tijdelijke banen bij de gemeente gesolliciteerd. Dat hoge aantal aanmeldingen I zogenoemde trainee-project overtreft wethou- laaijens' (personeelsbeleid) stoutste verwachtin- aantal hoog opgeleiden werk loos is. Bedrijven staan te sprin gen om deze mensen. Toch ko men allochtonen niet aan de bak. Het feit dat ze migrant zijn is dus een handicap." Van de ruim honderd sollici tanten voldeden meer dan ne gentig mensen aan de eisen die Leiden vooraf had gesteld. Ze moesten een hbo- of weten schappelijke opleiding hebben voltooid en een jaar of langer geen werk in hun vakgebied hebben uitgeoefend. Volgens de wethouder was de helft van het aantal kandidaten 'volledig werkloos'. De andere helft had een baan (ver) ondèr het oplei dingsniveau. De verdeling tus sen het aantal mannen en vrou wen is ongeveer gelijk. De acht allochtonen krijgen een tijdelijke aanstelling als be leidsmedewerker. Ze zullen in die twee jaar op verschillende afdelingen werken. Tegelijk vol gen ze een cursus Nederlands, afgestemd op het beroep dat ze uitoefenen. Ook krijgen ze een cursus gemeenteadministratie. mix INKHORST ge le sif ^-bestuurder maakte id tijdens een com- vai gadering melding van ngekomen sollicitatie- De gemeente heeft kent uididaten uitgenodigd ea gesprek. De acht geko- lan per 1 april voor aan de slag. De ge- wi ïeeft de intentie om enstjna een vaste baan Tijdens hun training e allochtonen voorbe- carrière als ambte ruil: 1 kl t project is tussen de zad jn 800.000 gulden ge- iet is vooral bedoeld me Drgen dat het perso- and meer een afspie- bed irdt van de Leidse sa- vorc g. Bij de gemeente ig v aar verhouding te wei- Igefl tonen. :ote aantal sollicitaties u verbaasd", al le E jens. ,,Ook ben ik ge- et blijkt dat zo'n groot Zie pagina 28 Thomas van Rees Vellinga 11) uit Lisse mogelijk lid internationale fotojury LISSE ANNETTE VAN DER ELST Thomas van Rees Vellinga (11) uit Lisse kijkt vol span ning uit naar komende zater dag. Dan doet hij in Amster dam mee aan de selectie voor het Nederlands kinderjurylid in de internationale World Press Photo Kinderjury. Toen hij het bericht kreeg voor de. selectiedag te zijn uitgekozen, kon hij het eerst niet geloven. ,,Ik vind het heel spannend. En het lijkt me wel gaaf als ik in de internationale jury kom." De internationale World Press Photo Kinderjury wordt georganiseerd door World Press Photo in samenwerking met UNICEF en de Stichting DOEN. De jury bestaat uit ne gen kinderen uit negen ver schillende landen. Dit jaar zijn dat Nederland, Frankrijk, De nemarken, Finland, Honga rije, Azerbeidjan, Peru, Bangladesh en Zimbabwe. De kinderen zullen van 15 tot en met 17 februari - eveneens in Amsterdam de World Press Photo Children's Award 1999 kiezen. Aan de selectiedag, die za terdag op de fotoredactie van de-Volkskrant wordt gehou den, doen tien kinderen mee, onder wie Thomas. Eén van deze kinderen mag in de in ternationale kinderjury Ne derland vertegenwoordigen. Zaterdag krijgen de tien kan didaten een aantal foto's in vier verschillende categoriën - belangrijk nieuws, dagelijks leven, natuur en milieu en sport - onder ogen. Daaruit moeten ze hun favoriete foto kiezen. Welke dat is, speelt in de beoordeling door de vijf koppige jury, met onder ande re televisiépresentator Martijn Krabbé, fotograaf Bert Ver- hoeff en het Nederlands kin derjurylid van vorig jaar, Dou- we de Vries, geen rol. De jury kijkt vooral naar hoe de kinde ren hun keuze motiveren en aan anderen kunnen uitleg gen. En dat gaat Thomas goed af. Hij heeft al eerder met het bijltje gehakt en zat namens het Leidsch Dagblad in de Krantenfotokinderjury, die in december in Rotterdam de beste krantenfoto van het jaar koos. Thomas legt uit waaraan volgens hem een goede kran tenfoto moet voldoen. ,,Een foto is voor mij een aanleiding om iets te lezen. Het moet je grijpen. En ik kijk of er actie in zit." Thomas van Rees Vellinga. ,,lk heb het helemaal zelf gedaan, want ik kan goed interviews geven." Nauwgezet volgt hij de ac tualiteiten op televisie en in de kranten. ,,Ik kijk naar het jeugdjournaal, het journaal van acht uur en naar Netwerk. En in de krant lees ik span nende dingen, die in de hele wereld gebeuren. Als er bij voorbeeld in China net een aardbeving is geweest, ga ik foto dick hogewoning snel naar het artikel dat daar over gaat", aldus Thomas, die later wel journalist, maar lie ver nog piloot wil worden. De foto die de internationa le World Press Photo Kinder jury vorig jaar uitkoos was een tamelijk harde; die van een verslaafde straatprostituee die net een shot nam. Thomas houdt niet erg van geweldda dige of harde foto's. „Oorlogs foto's vind ik niet leuk. Kinde ren die vechten vind ik ook stom, net zoals jongens die zich uitsloven en stoer doen als er ineens meisjes bij zijn", zegt hij vastberaden. In Rotterdam viel zijn keuze op de (naar later bleek win nende) foto van twee hazen. „Ik hou onwijs veel van die ren. Ik heb zelf een konijn dat Lola Bunny heet. En we heb ben twee kanaries - Jaap en Arie - en een hond Argos. We hadden ook nog een poes, maar die is overreden." Ook sportfoto's vindt Tho mas heel mooi. Zelf doet hij veel aan sport. Op campings in Engeland, waar altijd wel een golfterreintje bij ligt, heeft hij leren golfen. „Niet omdat ik een kakker ben. Iedereen zegt dat het een makkelijke sport is en alleen voor rijkerds. Maar dat is niet zo", beweert Thomas en hij doet voor hoe je op de juiste wijze een golf club moet hanteren. Met zijn vriendje Maarten van der Put ten wil hij binnenkort leren snowboarden. „En ik heb vo rig weekeinde onwijs veel naar darts en Barney gekeken. Ik zat op het puntje van mijn stoel." Zaterdag belooft het voor hem weer een enerverend dagje te worden. Rondom de selectie van het kinderjurylid is een heel programma opge zet. Zo krijgen de kinderen een uitgebreide rondleiding op de redactie van de Volks krant. Wie uiteindelijk in fe bruari aan de internationale kinderjury mag deelnemen, wordt 's middags bekendge maakt in het - met sluiting bedreigde - technologiemuse um NewMetropolis in Am sterdam. De kinderen mogen hier tevens een kijkje nemen, iets wat Thomas wederom 'erg gaaf vindt. „Want ik ben er nog nooit geweest." De Lissenaar krijgt alle steun van zijn twee oudere broers, zijn vader en moeder, de meester en de meeste kin deren van zijn groep van de Josephschool. „Maar sommi ge kinderen zijn jaloers. Die zeggen: ah man, je hebt alleen maar onwijs veel geluk gehad. Maar ik heb het zelf gedaan. Want ik kan goed interviews geven." Contactmiddag 'Ouders van een overleden kind' De landelijke zelfhulporganisa tie 'Ouders van een overleden kind' houdt op zaterdag 30 ja nuari een contactmiddag voor ouders die hun verdriet over de dood van een kind proberen te verwerken. Juist andere ouders die de zelfde ervaring doorgemaakt hebben, zijn aanwezig om hulp te bieden aan hun lotgenoten. De contactmiddag heeft plaats in de aula van het Beroe- pencollege Het Gilde aan de Boerhavelaan. Aanvang is om half drie. Belangstellenden kunnen meer informatie inwinnen bij Linda van den Berg (071- 3615611), Hetty Bonte (071- 5760639 of Corrie Meijer (071- 5173929). Leraren gezocht voor fietslessen Om mensen die nog niet kunnen fietsen vertrouwd te maken met de fiets en het verkeer, worden er het gehele jaar door op diverse plaatsen in Leiden fietslessen gege ven. Hiervoor zoekt de Leidse Welzijns Organisatie vrijwilli gers die graag les willen ge ven. Voor meer informatie kun nen geïnteresseerden contact opnemen met de LWO, tele foon 5769120. Gasthuishof zoekt naar vrijwilligers Het Sint Elisabeth Gasthuishof is op zoek naar vrijwilligers die in staat zijn verscheidene werk zaamheden te verrichten voor de bewoners. Het verpleeghuis staat aan de Caeciliastraat 16. Meer informa tie via 071-5171234. Geen dokters Door een misverstand zijn gis teren, in het bericht over de ac tie van Da Vinei voor het Ugan- dese dorp Kagando, Philip Pie~- terse en Jan Willem van der Plas getypeerd als artsen. De beide medewerkers aan de actie zijn echter intensive-care-verpleeg- kundigen. rubriek voor zakelijk nieuws. telefoon 071-535 64 26, fax 071-532 19 21 0 n half jaar is goochelen oep, daarvoor was het een hobby. De Voor- >e Marlies Greve, alias lochelaar Carlijn, moet je wennen aan de iituatie. „Ik merk dat ik nu ik ondernemer ben in. Ik wil. professioneel len, kwaliteit uitstralen. 30i en 8een sPel meer, ik dijker gaan denken. tek oit begon als een aar- op kinderpartijtjes en eden in het buurthuis is 'tartende onderneming. Ik wist niet eens dat ik mer kon worden. Het :nlijk mijn belastingad- die me op het idee Ik heb vroeger voor de taan. Later heb ik spel- gestudeerd, ik publi- stijarover en geef lezingen, ik nu als zelfstandig on er doen. Maar gooche- iSifijn hoofdactiviteit. Daar ilemaal voor gaan." 's show is een combina- goochelen en een vertellen. Ze speelt af- id een boze en een goe de heks, een koning of een tove naar. Het goochelen onder steunt de verhaallijn. „Ik vraag veel van mijn publiek. Ik wissel actief meedoen af met luisteren. Kinderen moet zichzelf ook een tovenaar voelen. Zij moeten helpen met het uitspreken van mijn toverspreuken, anders luk ken de trucs niet." Greve maakt haar eigen trucs. „In het begin koop je ze kant en klaar in de winkel, maar ik wil graag mijn eigen stijl ontwikke len. Het is niet leuk als kinderen een truc al kennen. Ik wil steeds nieuwe dingen in mijn show. Ik denk noöit 'het is goed, zo houd ik het een tijdje'. Dat vind ik niet interessant voor mezelf, dan gaat het me vervelen. Ik liep al twee jaar rond met het idee om poppen te gebruiken in mijn voorstelling. Sinds januari laat ik popp.en zelf goochelen, maar het heeft lang geduurd voordat ik daarover tevreden was." Het bedenken van de techni sche details van de poppen en het decor kost Greve de nodige tijd. De met glitter- en glimstof Publiciteitscampagne begint deze maand Marlies Greve, alias Carlijn: „Sinds januari laat ik poppen zelf goochelen, maar het heeft lang geduurd voor dat ik daarover tevreden was." foto henk bouwman behangen stellages moeten im mers snel zijn af te breken en zonder problemen in de achter bak passen. Om één van de poppen 'ja' te kunnen laten knikken, is Greve weken bezig geweest. „Ik gebruik een scha kelaar die ik met de voet kan bedienen. Hij mag niet hape ren. Het geheel ziet er nu heel simpel uit, maar er zit veel denkwerk in." Het decor, de poppen en an dere attributen zijn slechts mi nimaal verzekerd. „De spullen vallen onder mijn inboedelver zekering. Als ik in mijn opslag ruimte brand krijg, wordt alleen het schuimplastic vergoed waarvan ik de poppen heb ge maakt. Maar niet het bedenken, ontwikkelen en maken van de poppen. Ik zou niet weten hoe ik ze moet verzekeren. Ik heb dit jaar wel voor het eerst een aansprakelijkheidsverzekering genomen. Stel dat er iets met het publiek gebeurt tijdens de voorstelling, dan ben ik toch verantwoordelijk. Nu Marlies Greve eert kleine zelfstandige is geworden, moet ze meer nadenken over de toe komst. „Ik ben bezig met een heus ondernemingsplan. Dat betekent dat ik een prognose voor het komende jaar moet maken en dat ik word geacht een bepaalde winst te halen. Dat is nog vreemd voor me. Ook bij mijn klanten moet een mentaliteitsverandering optre den. Zij zien dat ik een uur lol heb met de kinderen en dat ik nog geld toe krijg ook. Dat de voorbereiding me zeven uur kost, zien zeniet." GERRY VAN BAKEL 'ert Heijn-supermarkt in winkelcentrum de Ste- loem wordt momenteel verbouwd, /van de bui- dt Ie verandert er niets. Maar door het verdwijnen *et postagentschap en het opofferen van een Magazijnruimte krijgt de zaak in de Stevenshof eehonderd vierkante meter winkelruimte bij. 20 januari gaat de vernieuwde winkel weer open. De zaak heeft straks ruimere paden, een groter assortiment en uitgebreidere versafdelingen. Er komt een grotere oven zodat het personeel meer brood en banket in de winkel kan afbakken. De groenteafdeling biedt straks meer panklare groenten en ook het aan bod aan kant-en-klare maaltijden wordt groter. Voor de kleintjes is er straks een vernieuwde kinderspeel hoek. Op de parkeerplaats voor de bibliotheek komt een nieuw aansluitpunt voor winkelwagens. Klanten die de boodschappen in de auto laden, kunnen hierdoor hun wagentje wat gemakkelijker kwijt. De winkel wordt in tien dagen tijd verbouwd. Vanaf volgende week woensdag gaat de zaak weer open en worden in de supermarkt diverse festiviteiten gehou den. De openingstijden blijven ongewijzigd: de zaak blijft elke dag van acht tot acht open en op donderdag en vrijdag een uur langer. ibca De in 1997 afgesloten samen werkingsovereenkomst tussen het International Business Con sortium in Alphen aan den Rijn (IBCA) en Europe House, een in Amerika gevestigde Business Development Onderneming, begint vrucht te dragen. Het consortium, dat bestaat uit zes bedrijven, richt zich sinds 1991 op handelsbevordering. IBCA werkt zonder winstoogmerk en heeft zich het afgelopen jaar bij voorbeeld gericht op verbete ring van het imago van de Eu ropese Unie in de Verenigde Staten. Het consortium helpt het Nederlandse bedrijfsleven om producten en diensten in het buitenland aan de man te brengen. Geïnteresseerde be drijven kunnen meer informatie krijgen via de webpagina van Europe House: http://www.europehouse- .com. Prijs De Etoswinkel aan de Beatrix- straat in Leiden is een van de vijf winnaars van een landelijke wedstrijd die de drogisterijketen onder haar 403 vestigingen heeft gehouden. Etos organi seerde de wedstrijd om de fran chisenemers en filiaalhouders te inspireren hun vestiging zo goed mogelijk aan de klant te presenteren. De keten heeft haar winkels beoordeeld op klantvriendelijkheid, sfeer en netheid. Keurmerk Rolff Electrogroothandel B.V. in Zoeterwoude-Rijndijk mag voortaan het predikaat ISO 9002 dragen. Het bedrijf ziet dit als een beloning voor de wijze waarop het zijn producten be en verhandelt. Ook beschouwt Rolff Electrogroothandel het predikaat als bewijs voor de goede dienstverlening aan rela ties. Twaalf waterschappen in Noord- en Zuid-Holland, waar onder het Hoogheemraadschap van Rijnland, houden in april de waterschapsverkiezingen voor een nieuw bestuur. Met de slo- gap 'Uw stem over het water draagt verder dan u denkt' be ginnen zij deze maand geza menlijk een publiciteitscam pagne. Anders dan bij gemeentebe sturen is het bestuur van een waterschap geen afspiegeling van regionale politieke verhou dingen, maar van persoonlijke betrokkenheid. De bestuursle den vertegenwoordigen catego rieën die belang hebben bij het werk van het waterschap, zoals inwoners, grondeigenaren en bedrijven. Van maandag 25 tot vrijdag 29 januari kan iedereen zich kandidaat stellen, mits de kan didatuur wordt ondersteund door tien handtekeningen van mensen uit de categorie waar hij of zij zich voor wil inzetten. De uiteindelijke verkiezingen zijn van 12 tot .27 april. Uit praktische overwegingen wordt er telefonisch gestemd. De 3,5 miljoen stemgerechtigden krij gen een kandidatenlijst thuisge stuurd van het waterschap uit hun regio. Wil of kan iemand niet telefonisch stemmen, dan kan dit ook per brief. Bij de verkiezing zijn onder meer het Hoogheemraadschap van Rijnland en de waterschap pen Groot-Haarlemmermeer en De Oude Rijnstromen betrok ken. Konmar Avondmenu Stamppot boerenkool Is het buiten guur en koud dan heeft u vast en zeker trek in deze heerlijke stamppot boerenkool. Vers bij o traiteur. Schotel 1 van 8.95 v "Iff jtctujc etc cLxzJ- O"

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19