Orgel Hervormde Kerk als vanoud Gereformeerde dominee voor biecht Kerk Samenleving Schuld belijd® werkt bevrijden Heilige Thérèse maakt rondreis Zwitserland beducht voor sektft urt de Leidsch Dagblad DONDERDAG 14 JANUAR11999 redactie dick v Engelenstem bij de paus Vaticaanstad. Charlotte Church is met haar 12 jaar de jongste zangeres die ooit haar CD in klassieke hitlijsten over de hele we reld zag belanden. Van haar debuutalbum Voice of an Angel werden in Engeland meer dan zeshonderdduizend exemplaren verkocht, goed voor twee platina platen. Gisteren was de zange res met de stem van een engel op de wekelijkse audiëntie van paus Johannes Paulus II. foto ansa Sektenbestrijder voor rechtbank brussel Een sekte in België heeft sektenbestrijder Jean-Albert Fisch voor de rechter gedaagd. Fisch heeft voor een parlemen taire commissie gezegd dat de Kerk van Raël een gevaarlijk sekte is, waarvan leden zich schuldig maken aan pedofilie. De Raëliërs eisen schadevergoeding. De leden geloven in de komst van bui tenaardse wezens die hun scheppers zouden zijn. Hun leider, de Fransman Vorilhon, wil een 'ambassade' bij Jeruzalem bouwen om de 'elohims' (de buitenaardse wezens) te ontvangen. Na een korte formele zitting van de rechtbank in Brussel zei Fisch, dat hij in het bezit kon komen van video's die de sekte in opspraak zouden brengen. Hij verwees naar eerdere rechterlijke uitspra ken die de pedofiele praktijken van de Raëliërs bevestigen, on der meer van het hof van beroep in Luik en een Zwitserse fede rale rechtbank. Fisch beschuldigt op zijn beurt de sekte van las ter. In een geschrift hebben de Raëliërs beweerd, dat Fisch zijn ex-vrouw heeft vermoord. Politie verhindert homoprotest Vaticaanstad De Italiaanse politie heeft woensdag een protest actie van een groep homoseksuelen op het Sint-Pietersplein ver hinderd. De homo's wilden een lauwerkrans neerleggen op de plaats waar een 39-jarige Siciliaan zich vorig jaar in brand stak uit protest tegen de discriminatie van homoseksuelen in de Rooms-Katholieke Kerk. De politie hield de demonstranten te gen, omdat het plein een 'plaats van aanbidding' is. Het herden ken van de doden staat juist centraal in de katholieke eredienst, liet Sergio Lo Giudice, hoofd van de Italiaanse homo-organisatie Arcigay, daarop weten. Giudice zei dat de delegatie van vijftien demonstranten bewust klein was gehouden. „We wilden geen ongeregeldheden veroorzaken. We wilden alleen een beetje tijd en ruimte om onze martelaar te herdenken." Maar zonder toe stemming van het Vaticaan mochten de demonstranten geen voet op Vaticaans grondgebied zetten. Wel kregen zij uiteindelijk toestemming om, onder toezicht van de politie, de lauwerkrans op de afzettingshekken te leggen die Rome van het Vaticaan scheiden. Italiaanse missionarissen vrijgelaten rome/freetown Rebellen in Sierra Leone hebben twee ontvoer de Italiaanse missionarissen vrijgelaten. De paters verblijven ge zond en wel in een gebied dat onder controle staat van de West- Afrikaanse vredesmacht Ecomog, zo heeft een woordvoerder van de missionarissen gisteren gezegd. Pater Maurizio Boa en Giuliano Pini, die tot de orde van Giuseppini del Murialdo beho ren, werden enkele dagen geleden in de hoofdstad Freetown ontvoerd. Een derde missionaris, Mario Guerra, is nog altijd in handen van de rebellen. Guerra (64), die in november vorig jaar werd ontvoerd, mocht dinsdag wel even contact opnemen met zijn orde. BEROEPINGSWERK zoetermeer anp De gereformeerde predikant P. Weij is voor stander van een vrijwillige biecht in de re formatorische kerken. Mensen hebben de behoefte hun fouten uit te spreken om daarmee schoon schip te maken, zo leidt hij onder meer af uit de populariteit van televi sieprogramma's als Het spijt me. Weij houdt het pleidooi voor de invoering van het oude roomse sacrament in zijn boek 'Mijn zonden heb ik U gebiecht', dat begin februari uitkomt. Hij ziet de biecht als een gunstige gelegenheid om bijzondere geestelijke bijstand te ontvangen. Het moet wel op vrijwillige basis gebeuren. Vanuit de pastorale psychologie noemt de predikant uit Sint Jansklooster in zijn boek argumenten voor invoering van de biecht. De mens kent de ervaring van schuld en heeft de behoefte die uit te spre ken. Dat vraagt een luisterend oor en aan vaarding, schrijft Weij. Hij illustreert dit met berichten over inbrekers die wroeging krij gen en zich spontaan bij de politie melden. Weij ziet de biecht als een vertrouwelijk gesprek waarin iemand vrijwillig bekent wat hem of haar op het hart ligt. De biecht kan na een afspraak worden afgenomen, maar het is ook mogelijk dat een pastoraal ge sprek spontaan het karakter van een biecht gesprek krijgt. Degene die de biecht aan hoort moet na de schuldbelijdenis de belof te (absolutie) uitspreken dat God de zonden van de biechteling vergeeft, meent de au teur. De biechtstoel, die in de Rooms-Katholie- ke Kerk wordt gebruikt, is niet geschikt, vindt de predikant. Het gesprek kan heel goed plaatsvinden in de kerk, maar het kan ook gewoon bij iemand thuis. De biechte ling is daarbij niet enkel aangewezen op een pastor of ambtsdrager. 'Absolute voor waarde' is dat de biechteling zich veilig voelt bij degene bij wie hij of zij het hart uit stort. Weij erkent dat in veel reformatorische kerken tijdens de ochtenddienst al een schuldbelijdenis plaatsvindt. Die wordt uit gesproken door de predikant of gezongen door de gemeente. Maar daar is hij geen voorstander van, omdat de spontaniteit ontbreekt. Ook in rooms-katholieke kring gaan stemmen op om meer aandacht te beste den aan het sacrament van de biecht. Op aandringen van paus Johannes Paulus II beloofden de Nederlandse bisschoppen vo rig jaar tijdens hun vijfjaarlijks bezoek aan het Vaticaan zich hier sterk voor te maken. le m der pu -evi DeSt op z< berei lerlar lar Le leusden «anp De gereformeerde synode voorzitter ds. J. Doff vindt dat de biecht goed bruikbaar is in het pastoraat. „Het uitspreken van schuld en concrete fouten kan helpen bij de verwerking ervan", zegt hij in reactie op het pleidooi voor de biecht van de gereformeerde predi kant P. Weij. Volgens Doff heeft Weij in zijn nog te verschijnen boek 'Mijn zonden heb ik U ge biecht' een thema aangeroerd dat de laatste jaren volop in de belangstelling staat. Het boek !sov< ook a van Weij noemt hi 'niet zo schokkend'. Doff benadrukt d en pastoraat niet lo kaar mogen staan, moeite met de rooi ;kenc lieke versie van d teitl Daar blijft het bij eet ectei ten stukje boetedoen estrij Ook H. Kuyk van djtie d: men-op-Wegkerken voorstellen dat een lijdenis bevrijdend „Langzamerhand in de kerk tot de erke schuld in het voor kort bijna geen de." in. Va Chris van der Ouw laat en kele klanken op 'zijn' in strument horen en kijkt te vreden. De restauratie van het orgel van de monu mentale hervormde kerk in Koudekerk is goed verlo pen. ,,De klank is veel beter dan voor de restauratie. Organisten van elders maakten mij erop attent dat er wat aan mankeerde. Als je al 22 jaar een orgel bespeelt wen je aan be paalde zaken", aldus de or ganist van de dorpskerk. koudekerk aan den run kees van kuilenburg Het instrument van de kerk in het Rijndorp wordt zondag weer officieel in gebruik genomen, na een restauratie van drie maan den. De opknapbbeurt is uitge voerd door orgelbouwer Elbert- se uit Soest en heeft 45.000 gul den gekost. Na de dienst is er zondag vanaf 11.45 uur een kof fieconcert. De beide organisten van de kerk. Chris van der Ouw en Gerrit Bosch, bespelen het instrument. Ook treedt het Her vormd Kerkkoor onder leiding 'van Karin Jense op. Het Knipscheerorgel werd in 1926 vanuit Pemis naar Koude kerk gehaald. „De kerkvoogdij heeft er destijds 4000 gulden ges< laai] plaats in Soest. Da schoongemaakt, uit{ waar nodig vervang secretaris Wim Lekxf11 gelcommissie. De heeft het geld voor h pen bijeengebracht. Volgens Van der restauratie ook de ii het instrument vera trompet had een om klank. Ook is de mis ükhc de stem, helder ge kunt zeggen dat de sti \-be meer op elkaar zijn id i Er is een eenheid vai gade Mijn vader, die ook nist van deze kerk het instrument kent jndii thousiast over het r Wim Lekx en Chris van der Ouw voor het gerestaureerde orgel van de Hervormde Kerk in Koudekerk. voor betaald", weet Chris van „Een kwart tot een derde is der Ouw uit de archieven. „Voor nog origineel. Herman Knip- een dergelijk instrument betaal scheer was in de vorige eeuw je nu heel veel meer." Het in- een bekende orgelbouwer. Bij strument is in de loop der jaren vier restauraties is er het een en sterk veranderd. ander veranderd. De wensen van de organist worden veelal door de kerkvoogdij gehono reerd en door de orgelbouwer uitgevoerd. Dat is niet vreemd, dat kom je bij heel veel orgels tegen", zegt Van der Ouw. foto annette lameijer Bij de restauratie van nu is het hoofdklavier opgeknapt. Al le pijpen en pijpjes zijn uit de kast gehaald. „Medewerkers van Elbertse hebben alle pijpen meegenomen naar de werk- Het orgel werd 'verbouwing' toch wi u bruikt in de eredienst na e had ons wel een vervj geitje aangeboden, hebben we geen géén c gemaakt. Nu gebruik leen het tweede kl t pr klinkt een stuk zacb n 8 het is te doen. Het is niet te vergelijken me di hoort." Het is niet de bedfcrdt het orgel alleen won g. voor de begeleiding v a; dienst. Zo is er volgen toni nog een concert van den Berg uit Delft, keer in Koudekerk. E jens Ouw denkt dat het df et b blijft. utrecht anp De stoffelijke resten van de heilige Thérèse van Lisieux maken vanaf volgende week vrijdag een rondreis door Nederland. Gelovigen kunnen bij de relieken bidden of mediteren. Elders in de we reld konden de relikwieën van de Franse religieu ze al op een grote belangstelling rekenen. De als heilig beschouwde overblijfselen van Thérèse doen in een maand tijd veertien steden en dorpen aan, te beginnen in Den Haag. De rondreis vindt plaats op verzoek van de Neder landse bisschoppen en op initiatief van een aan tal rooms-katholieken. Belangstellenden kunnen behalve bidden ook deelnemen aan vieringen rondom de relikwieën. De stoffelijke resten van Thérèse van Lisieux (1873-1897) zijn de afgelopen jaren de hele we reld rondgegaan. De karmelietes heeft een be langrijke invloed gehad op de christelijke spiritu aliteit van deze eeuw. Zij herondekte God ais lief devolle Vader. Dat maakte haar tot een van de populairste heiligen van deze tijd. Kort nadat ze op 24-jarige leeftijd overleed, werd Thérèse van wege haar vroomheid heilig verklaard. In 1997 verhief paus Johannes Paulus II haar tot kerkleraar, een belangrijke getuige voor de kerkelijke overlevering. In Normandië staat een speciale basiliek ter ere van Thérèse. Samen met Jeanne d'Arc is zij de beschermheilige van Frank rijk. Het aantal karmelietessen, volgelingen van de heilige, wordt geschat op 10.000. De relikwie- en van Thérèse trekken na Den Haag naar Til burg, Enschede, Helvoirt, Heerlen, Sittard, Roer mond, Den Bosch. Oisterwijk, Eindhoven, Am sterdam, Utrecht, Leiden en Nijmegen. geneve anp De Zwitserse autoriteiten zit ten in de maag met een in Ge- nève georganiseerd wereldcon gres van de sekte 'Menselijke universele energie', die onder leiding staat van goeroe Kong King Khang. alias Luong Mihn Dang. Op de eigen website riep de sekte onlangs alle volgelin gen op 29 januari aanstaande 'te reïncarneren via vertrek naar een andere planeet'. Kong King Khang, een Viet namees met Amerikaans pas poort, werd eerder deze week in Brussel gearresteerd en ver hoord voor het illegaal uitoefe nen van de geneeskunde. De sekteleider had een baby van enkele maanden oud met een dodelijke spierziekte een 'chakra-behandeling' gegeven, met de belofte aan de wanho pige ouders dat zijn interventie het kind zou redden. Op de website van de sekte beweert Kong King Khang nog veel meer te kunnen genezen; her pes, constipatie, coma, aids en alle andere vormen van kan ker. Na een golf negatieve publi citeit in enkele Zwitserse dag bladen over de vermeende ge neeskunst van goen King Khang en de sche 29e januari, v» website van de sekte van het Internet. Op ment rinkelde bij de ten van het kanton G alarmbel. De massale sche zelfmoord van van de Zonnetempel jaar terug in Cheery, in de Franse Vercors vers in het geheugen. De Geneefse politie mogelijke voorbereii" troffen om de bijeenk de omstreden sekte te kunnen volgen. [esp leef Tij e all I Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANN01899 ANN01974 Zaterdag 14 Januari LEIDEN Dezer dagen vervoegde zich bij een winkelier te dezer stede een jonge dame die zei- de te Alfen te wonen en vroeg of haar mama ook al in de winkel was gekomen, daar deze haar wachten zou, doch op het ontkennende ant woord van den winkelier zeide het meisje intus- schen een boodschap te zullen gaan doen en vroeg daarom 0,71 ter leen. De winkelier, die geen argwaan koesterde, gaf haar het geld, maar het meisje kwam niet terug, terwijl de mama zich evenmin liet zien. De politie, met de zaak in kennis gesteld, slaagde erin de oplichtster op te sporen, die reeds bekend heeft. Zij is de dochter van een ar beider en gaat als dame gekleed. Naar wij verne- men is het niet de eerste maal, dat de aangehou- i dene kennis maakt met de politie. 1 GEMENGD NIEUWS Op een dorp bij Nijme gen sterft een koe 'aan de tering'. Schade leed de boer niet, want hij was 'in de fonds'. Maar toch, het beestje in den grond stoppen zou jam mer zijn. Het zou allicht nog een kooper vinden, en zoo geschiedde ook. De dooie koe bracht 9 op, werd in stukken gesneden, in een mand ge- pakt en onder het étiquette 'porselein' vervoerd naar... ja, wie zal zeggen waarheen? Thans zijn er ook Mormonen te Sliedrecht. De heele familie W. v.d. G. aldaar is tot deze sekte j toegetreden. Vader en zoons hebben op een zandplaat bij de spoorbrug de onderdompeling ondergaan. Moeder en dochters zijn voor deze ceremonie naar Dordrecht geweest. Maandag 14 januari LEIDEN De Leidse veemarkt heeft vandaag de vorige week ge nomen voorsprong op Utrecht in de strijd om de overneming van de Rotterdamse veemarkt ver groot. Op alle fronten was de aan voer in Leiden beter. Totaal: 2898 stuks in Leiden tegen 636 in Utrecht. Wat de slachtrunde- ren betreft: 1357 in Leiden, 232 in Utrecht. Varkens: 232 tegen 60. Vorige week was de totale aanvoer in Utrecht 643, terwijl er toen in Leiden 2526 dieren wer den aangevoerd. LEIDEN Het internationale spektakelstuk 'Spel zonder gren zen' van de NCRV zal dit jaar op 18 september in Leiden worden gehouden. Pogingen van de 3 Oc- tobervereeniging om op die ma nier de festiviteiten rond de vie ring van het vierde eeuwfeest van Leidens ontzet te laten beginnen zijn succesvol gebleken. De uit zending zal in een 'historische sfeer' worden gemaakt voor ruim tachtig miljoen televisiekijkers in Europa en Noord-Amerika. Molen de Valk zal het fraaie middelpunt worden. Aan de spel-uitdenkers zijn suggesties gedaan de historische achtergronden van Leiden in de spelletjes te betrekken. Zeer waarschijnlijk zal er iets specta culairs worden uitgedacht met haring en wittebrood. VW-direc- teur Dekker:Er moet nu door de gemeente hard worden gestu deerd om de consequenties te be kijken." ,,De organisatie zal nogal wat problemen met zich meebrengen. Het terrein voor De Valk zal moe ten worden geëgaliseerd, er moe ten aparte telefoonlijnen komen, noem maar op." Wat de financiële kant van de zaak betreft kon niemand iets zin nig zeggen. Dekker denkt dat het bedrag tussen de 15 en 25 mille zal liggen. o o F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 OOuur 071-5128030 directie B.M. Essenberg, W.M J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie JRijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F Wegman, chef redactie Leiden AJ B.M Brandenburg, chef eindred. regio F Blok. chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red. Duin en Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn-en Veenstr E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301 RUBRIEKSADVERTEN Olt Maandag t/m vrijdag van 8 30 e O] ABONNEMENT^6 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half |aar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging' het automatisch afschrijven v, geld, ontvangen 1,- korting perk taai VERZENDING PER PO! 8' Voor abonnementen die per post 1 iro' worden verzonden geldt er aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASSi jjn Voor mensen die moeilijk lezen, leil hebben of blind zijn (of een ande 'ss hebben), is een samenvatting nieuws uit het Leidsch Dagblad opi beschikbaar Voor informal":- (Centrum voor Gesproken Ledum) K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 ik i ndi Een aanval van Rijnsburgse Boys op het Koudekerkse-doel. Rechts de tevergeefs springende Rijnsburger Bas van de Berg. Uiteindelijk behaalde Rijnsburgse Boys een verdiende 2-1 zege op Koudekerk, foto archief leidsch dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18