,eiden Regio 'Baggerdepot naar zuidhoek polder' Milieu Beheer gaat ook dit jaar vreemd wee jaar cel geëist voor 1370 kilo hasj 'Maansteenpad is prima plek voor biljartcentrum' >eiï; Loket2000 moet einde maken aan bureaucratie PERDAG 14 JANUARI 1999 mwegman. 071-5356414, plv -chef* herman joustra, 071 -5356430 ikers doen geen aangifte De krakers die sinds eind december verbleven in de ou- [rumentmakersschool aan de Nieuwsteeg hebben nog langifte gedaan van diefstal of vernieling. Wanneer dat ag ook niet gebeurt, gaat de politie er van uit dat bouwbe- iersman niets onrechtmatigs heeft gedaan. De bouwer spullen van de krakers afgelopen dinsdag illegaal hebben haald. De Haagse rechtbank had eerder bepaald dat de s mochten blijven totdat er een concreet bouwplan was. f ontkomt na bedreiging met mes Door met een vlindermes te dreigen heeft een autoradio- de Langebrug in Leiden gistermiddag kunnen ontkomen, ging s de diefstal aan het afronden, toen de 27-jarige eigenaar iden aan kwam lopen. De dief sprong met de radio op een ïaar staakte zijn vluchtpoging toen voorbijgangers pas- in. De 27-jarige pakte hem beet. De dief liet de radio val- febm [aar bedreigde de man wel met een mes. leef v ege o mei die ochi rekers vergeten stereotoren Inbrekers zijn er gistermorgen met de inhoud van twee sten uit een zaak in de Herenstraat vandoor gegaan. De braken een deur open om binnen te komen. Een klaar rke e stereotoren was blijven staan. Een 22-jarige fietster uit Leiden is gisteren gewond 0_ bij een verkeersongeval op het Schuttersveld. Ze is met een S?0 wond en kneuzingen naar het Diaconessenhuis vervoerd, gen )uw wilde het Schuttersveld oversteken. Een eerste auto i"jjj maar een tweede reed de vrouw aan. "-kir onzen Bever' naar De Binnenvest )anDe Leidse Woonconsumentenprijs, ook wel bekend als onzen Bever', gaat dit jaar naar Stichting De Binnenvest, itantie voor maatschappelijke opvang krijgt de prijs voor erdiensten op het gebied van huisvesting aan de onder- an de woningmarkt. Directeur Wilbert Bots heeft de trofee ddag in ontvangst genopien. De Woonconsumentenprijs 5 995 opgezet door Woningbouwvereniging Ons Doel. Als d doi is gekozen voor de bever, een dier dat goed zorgt voor roze ;en woonmilieu. alle Ma oi i lenaar ontkent beschuldigingen tsster gewond na botsing Bewoners Oostvlietpolder hebben alternatief plan Bewoners van de Oostvlietpolder hebben een alternatief plan bedacht voor de aanleg van een baggerdepot. Ze stellen voor om de slibstort te verplaatsen naar de zuid westhoek van de polder, veel verder van de woningen en volkstuinen vandaan. Wethouder A. Pechtold (milieu) geeft het alternatief echter weinig kans. leiden robbert minkhorst Eén ding moet duidelijk zijn, de bewoners blijven een fel tegen stander van de komst van het depot en de overslag, zegt D. van der Hoek, voorzitter van de Stichting Belangenbehartiging Oostvlietpolder. Het plan van de bewoners vindt hij vele ma len beter. ,,De gemeente ver snippert de polder, maakt niet optimaal gebruik van de grond. In ons voorstel blijft toch de helft van de polder groen." De gemeente heeft het bag gerdepot op tientallen meters van de Vlietweg ingetekend. Bi zar, zegt Van der Hoek, omdat volgens hem milieurichtlijnen aangeven dat een slibstort min stens 300 meter van aangeslo ten bebouwing (zoals een woonwijk) moet liggen. Van der Hoek: „Lintbebouwing wordt niet als woonkern gezien." In het plan van de bewoners verhuist het baggerdepot naar de zuidwesthoek van de polder, grenzend aan recreatiegebied Vlietland. Daarvoor moet het tracé van de eventuele rijksweg 11-west worden verlegd. Die vormt in het alternatief de grens tussen het bedrijventerrein en het depot. Een dijk rondom de plas is niet nodig. Het levert een winst op van acht hectare grond. De ecologische groene zone slingert rondom de dwars we te ring door de polder. De volks tuincomplexen 'klappen dub bel'. Alle tuinen die voorbij de wetering liggen, komen in een strook naast de andere tuinen. De verhuizing van de slibstort heeft volgens Van der Hoek voor de gemeente nog een bij komend voordeel. Zolang de plas nog volloopt met elders weggezogen slib mag op het aangrenzend bedrijventerrein niet worden gebouwd. Onder zoek in opdracht van de ge meente Leiden heeft dat uitge wezen. In het huidige plan grenst veel meer bedrijven- grond aan het depot. In het be wonersplan nog maar een klei ne strook. „Leiden kan dan bij de Europaweg beginnen en naar het Nll-tracé toewerken." Overigens is het plan van de be woners ook beter als er alleen een bedrijventerrein komt, en de aanleg van een slibstort niet doorgaat, voegt Van der Hoek toe. Wethouder Pechtold vreest echter dat het alternatief sneu velt. Het plan is bij hem en de gemeente nog globaal bekend, maar hij voorziet al een groot probleem: het verleggen van het tracé van de Nil. „Daar heeft niet alleen de gemeente Leiden iets over te zeggen. Ik zie het daardoor somber in. Het plan zal wel getoetst wor den op alle voorwaarden die de gemeente heeft gesteld. De wet houder ziet het alternatief van de bewoners als een variant op het plan van de volkstuinders. Daarvan heeft hij gezegd dat dat 'serieus wordt bekeken'. 15 iet in bezit hebben en importeren 170 kilo hasj is gisteren tegen een V0( ige Leidenaar 24 maanden gevan- traf geëist met aftrek van voorar- 0 )e advocaat van de verdachte, P. ;ns, vroeg echter om uitstel. Hij gde voor de Haagse rechtbank dat voldoende bewijzen zijn om de i e veroordelen en vroeg rechter F. 'A ?kker om de zaak aan te houden. emde daar niet mee in, omdat dat ovember vorig jaar ook al was tier van justitie E. Visser voerde amelijk bewijzen aan die verkre- varen uit afgetapte telefoonge- ;en. Daartoe was de Criminele In- igen Dienst (CID) overgegaan om- verdachte voor de politie en de sr-commissaris zijn mond stijf Pa ïield. „Het was mijn eer te na om Ie politie te praten", verklaarde de die in 1995 ontslag nam bij de po- ollands Midden en in 1996 na een jaar proeftijd werd ontslagen bij de poli tie Haaglanden. Tussen april 1996 en 6 mei 1998 zou de man hebben geprobeerd 26 kilo hasj Nederland binnen te smokkelen. Bij Hotel Nieuw Minerva werd hij betrapt met een auto waarvan de deuren vol met hasj zaten. De verdachte houdt vol dat hij tien zilveren borden uit Marokko kocht, en geen hasj. De auto zou van de eigenaar van een coffeeshop zijn. De 27-jarige kluste tussen oktober 1997 en 15 mei 1998 aan een touringcar die hij wilde doorverkopen. Onder in de bus maakte hij een ruim dat hij dicht liet lassen. Op 12 mei liet hij de bus naar zijn afnemer in België vervoeren. De rechter kon maar moeilijk geloven dat de ruimte niet bestemd was voor het vervoeren van drugs. De officier beschuldigde de man bo vendien van het opzettelijk in handen hebben van 1344 kilo hasj. Deze in plas tic verpakte verdovende middelen wer den in een container in Rijpwetering ge vonden, die tussen 1 en 12 mei gedu rende een aantal dagen in handen van de verdachte was. De verdachte hield vol dat hij in plastic verpakte dekens in de container bewaarde. In april liet hij iemand in Marokko echter weten dat hij 'een veilige weg zoekt om het hier te krijgen' en krijgt hij te horen dat ze 'bezig zijn het spul naar boven te krijgen'. „Dit taalgebruik duidt meestal op drugs, maar dat is het zeker niet?" Vroeg de rechter. „Inderdaad. Dat is een manier van spreken", zei de verdachte. De rechter bleef het vreemd vinden dat in de telefoongesprekken niet één keer expliciet over de zilveren borden, de dekens of de auto's werd ge sproken, maar steeds over 'het spul' en 'die dingen'. De officier van justitie achtte de verdenking van de export van 200 kilo hasj naar Duitsland uiteindelijk niet bewezen. Aan het begin van de rechtszaak be toogde advocaat Doedens dat er nog twee extra getuigen moesten worden gehoord en dat hij uitdraaien uit diverse computersystemen van de politie ter in zage wenste. De officier van justitie zag hier niets in. „U wilt het onderzoek van de rijksrecherche en het arbeidsverle den van uw cliënt bij de politie opnieuw ophalen, maar dat is al behandeld. We hebben het nu over deze feiten. U pro beert de zaak onderuit te halen door te zeggen dat er begonnen is met de ver keerde informatie, maar dat is niet waar." De rechter wees alle verzoeken af. „U zoekt naar een U-bocht in een hooiberg." De raadsheer vond het maar vreemd dat de officier wel noemde dat de ver dachte onderdeel uitmaakt van een cri minele organisatie, maar dat hij het niet mee nam in de uiteindelijke telasteleg- ging. Bovendien had hij zijn vraagte kens bij de telefoontaps. „Naast die taps heeft de officier geen bruikbaar bewijs." De officier erkende dat, maar vond des ondanks dat de taps voldoende bewijs vormen. Doedens vroeg ten slotte om, in geval' van veroordeling, de straf gelijk te stel len aan de duur van het voorarrest van zijn cliënt (inmiddels acht maanden). De rechtbank doet over twee weken uit- herman joustra Het stuk grond aan het Maansteenpad waar voor heen school de Hoeksteen stond, is een zeer ge schikte plek om een biljartcentrum te beginnen, zegt de Stichting Leidse Biljart Academie. De fun deringen van de school, die in 1992 afbrandde, zijn nog aanwezig en maken de bouw ervan rela tief eenvoudig. Bovendien is de plek - tussen To paaslaan, Opaalstraat en Agaatlaan - goed te be reiken en zijn in de omgeving voldoende parkeer plaatsen. Maandag overlegt de stichting met sportwethouder A. Pechtold over haar plannen. Eerdere pogingen van de organisatie om een cen trum van de grond te krijgen mislukten. Zo had de stichting haar oog laten vallen op een leeg staand pand aan de Flevoweg. Omdat daar echter een bedrijfsbestemming op rust, wilde de ge meente geen vestigingsvergunning afgeven. Hoe wel het bezwaar tegen die beslissing nog in be handeling is, heeft de stichting de hoop op de in gebruikname van dat pand inmiddels al laten val len. „Het zou anders een tijdrovende kwestie worden", licht voorzitter H. Mulder toe. En de plek aan het Maansteenpad is een bijzonder aan trekkelijk alternatief. Geeft de gemeente toestemming, dan is de ver wezenlijking van het centrum een kwestie van maanden, zegt Mulder. „Het bestuur zit in de startblokken. Het ontwerp is klaar, het meubilair en de biljarttafels zijn uitgezocht, twee teams die uitkomen in de nationale competitie hebben zich al aangemeld, er is een horecaondernemer die de zaak wil pachten en er zijn verschillende mensen uit het bedrijfsleven die willen sponsoren. We vragen de gemeente ook niet om geld, we vragen alleen om een accommodatie, of een plek voor een accommodatie. De stichting is vorig jaar in het leven geroepen om de biljartsport in Leiden weer uit het slop te halen. Hoewel de belangstelling voor het biljarten in de stad onverminderd groot is volgens de stichting, melden steeds meer beoefenaren zich aan bij clubs buiten de stad. Deze verenigingen beschikken dikwijls over betere faciliteiten, zoals grote wedstrijdtafels. In de Leidse cafe's, waar de meeste tafels staan, ontbreekt veelal de ruimte voor deze 'kolossen'. Het biljartcentrum moet in deze behoefte voorzien. ivenals vorig jaar geeft de entelijke afval- en bestra te iienst een kalender uit llerlei tips. Ter bevorde- an het Leidse welzijn, zul- e maar zeggen, bro eldt echter niet voor de e vormgevers en drukke- Die worden geen cent rij- deze jaarplanner voor Jos Milieu Beheer heeft na- een Amsterdamse vorm- gecharterd die weer een rase drukker in dienst genomen. En dus gaan de i 00 guldens aan de Leids,e voorbij, ran der Pluijm, voormalig raadslid in Leidei), be^. daar niets van. „Het dóet jn aan m'n hart als ik zie dat die kalender in Haarlem is gedrukt", klinkt het verbitterd uit de mond van de man die van huis uit graficus is. „Zo'n prachtige order, die laat je niet buiten je eigen gemeen tegrenzen maken. We hebben hier een aantal van die prachti ge drukkers zitten! Drukkerij Groen, drukkerij De Bink, druk kerij Sparta... Die drukkers zul len niet gauw zeggen dat zij het willen doen, maar dit gaat ze aan het hart, geloof mij." „Dit is een kwestie van bezui nigen op de verkeerde manier" vervolgt hij. „Zo stoot je de werkgelegenheid in Leiden af. Ik kan me voorstellen dat je een aantal bedrijven uitnodigt om een offerte te maken, zodat je wat prijzen kunt vergelijken. Maar dat doe je niet buiten Lei De Blauwe Steen, die al 700 jaar ïn de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. den. De gemeente moet zoveel mogelijk werkgelegenheid pro beren binnen te halen. Als dit doorgaat dan gaat het Leidse bedrijfsleven kapot. „Kan Van der Pluijm zich niet ergens anders druk om maken? vraagt directeur Milieu Be heer Pedro Peters als hij op de hoogte wordt gesteld van de klacht. „Het beleid is dat er of fertes worden gevraagd en dat daaruit de beste wordt geko zen. We vragen ook altijd Leid se bedrijven om mee te doen met de offertes, maar we geven onze orders niet koste wat het kost aan een Leids bedrijf." De Amsterdamse vormgever In Beeld die vorig jaar als beste uit de bus kwam rollen, kreeg de klus dit jaar opnieuw toebe deeld. Evenals vorig jaar nam die de Haarlemse drukker Boom-Planeta in de arm. De 57.000 kalenders postten Milieu Beheer 150.000 gulden, in clusief kosten voor de vormge vers en de fotografen. Johan Schoonderwoerd van Drukkerij De Bink weet meteen waar het over gaat als we hem bellen. „Wij zijn daar wel een beetje verdrietig over, ja. Ik krijg de kalender net in de bus. Dit is toch niet nodig met al die grafische bedrijven hier in Lei den? Wij zijn niet eens bena derd!" Volgens directeur Schoonder woerd is het product echt iets voor 'zijn' drukkerij. „Wij wer ken veel voor de overheid. Dat kun je alleen doen als je een scherpe prijs neerlegt. Dus de prijs moet voor ons geen pro bleem zijn. Bovendien is dit Wim van der Pluijm met de gewraakte kalender. „Het doet me pijn aan m'n hart als ik zie dat die in Haarlem is gedrukt." FOTO LOEK ZUYDERDUIN een product dat perfect op on- niet. Hij schatte de kalenders ze machines past." op 15 gulden per stuk en de Dat had Van der Pluijm goed klus daarmee op een miljoen, ingeschat. Eén dingetje echter Peters moet daar hartelijk om lachen. „Het heeft ons bij lange na geen miljoen gekost. Hij moet eens een keer langsko men, dan kunnen we hem een goed bureautje aanwijzen." Visitekaartjes Woningbouwvereniging Ons Doel kreeg vorige week een bij zondere brief. Vierentwintig velletjes aan bijlagen bevatte het schrijven. Het waren echter geen boze huurders die in de pen geklommen waren. Afzender was Buurtcentrum De Kooi, die de brief weer van Buurthuis Stevenshof kreeg, en die weer van het Centrum Beeldende Kunst, en die weer van... Juist, ja. We hebben hier te maken met een kettingbrief. Waar gaat het om? Sonia Chris tina is een meisje van zeven jaar. Het Portugese meisje heeft kanker en is ongeneeslijk ziek. Haar grootste wens is om in het Guiness Book of Records te komen. Daartoe verzamelt ze visitekaartjes. Annbelle Lock van Ons Doel kreeg de brief en besloot mee te doen. „Ik vond het zielig en dus deed ik mee. Voor haar is het wel leuk om nog iets te be reiken." Het is echter de vraag of dat nog kan. „We hoorden later van Bureau Halt, aan wie wij de brief onder andere stuurden, dat zij deze brief twee jaar geleden ook al heb ben gekregen. Dus misschien leeft ze wel niet meer..." Het record zal ze inmiddels wel gebroken hebben. janneke de jonge. 'Voor een losse tegel kun je nu twaalf nummers bellen leiden robbert minkhorst Wie de gemeente Leiden wil op bellen, kan in het telefoonboek of in de gemeentegids kiezen uit meer dan 150 telefoonnum mers. Dat is geen voordeel maar een nadeel, hield ambtenaar H. Goossensen gisteravond de le den van de commissie perso neelsbeleid voor. „We zijn er achter gekomen dat we veel te veel 'loketten' hebben." De gemeente moet in het be gin van de volgende eeuw over gaan op een aanzienlijk publieks vriendelijker en logischer apparaat. Gekozen is voor Lo- ket2000, een project waar ook gemeenten als Alphen aan den Rijn, Tilburg, Nijmegen en Eindhoven mee bezig zijn. Gisteravond hield projectleider Goossensen een eerste presentatie van aan wel ke veranderingen de ambtena ren zelf denken. Waarom de vernieuwingen? Ten eerste moet de gemeente uitbannen dat mensen van het kastje naar de muur worden ge stuurd. „Als iemand een loslig gende stoeptegel voor zijn deur heeft, kan hij in principe twaalf afdelingen bellen". aldus Goossensen. In het slechtste ge val wordt zijn probleem pas na het twaalfde telefoontje opge lost. Het is verder de wens, de ver wachting én de bedoeling dat straks meer via de telefoon of Internet gaat. Standaardinfor matie moet dus veel gemakke lijker voor handen zijn. Het mag daarom uiteindelijk niet meer uitmaken of iemand langs de balie gaat, opbelt of naar het di gitale stadhuis surft. Het aantal loketten zal dus af nemen. De projectleider toonde als voorbeeld clusters van bou wen wonen, leefomgeving, burgerzaken belastingen en onderwijs, sport, cultuur wel zijn. Maar dat zal het niet pre cies worden, zei Goossensen. Wat dan wel, wist hij nog niet. Waar schijnlijk een combinatie daarvan. Stel dat iemand een steiger voor zijn huis wil zetten, aldus Goossensen. Via bouwen wo nen krijgt hij een vergunning. Nu dreigt die steiger om te val len en de overbuurman belt met iemand van leefomgeving. Afdelingen mogen niet langs el kaar heen gaan werken. Door een probleem op te lossen cre- eer je immers meteen een vol gend. De service aan het loket kan en moet ook beter. Dat is pu blieksvriendelijker. De analyse van het functioned ren van de dienstverlening aan inwoners is bijna klaar, zei de projectleider verder. Dit voor jaar beginnen de ambtenaren aan het maken van een plan. Daarna zal worden geëxperi menteerd. Goossensen schat dat in april 2002 daadwerkelijk Loket2000 een feit is.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17