5.75 X Tool Op en top vakantie in de Alpen Ctioqing nieuws! De lekkerste frikandel, nu extra voordelig! GOE IEUWS Verschijtit wekelijks in een oplage van 2.957.571 van Den Helder tot Maastricht. Bk' L De Alpen vormen de hoogste en machtigste bergketen van Europa. Dit gebergte omvat maar liefst 330.000 vierkante kilometer, gelegen in Frankrijk. Italië, Zwitserland, Duitsland en Oostenrijk. Voor veel mensen zijn de Alpen een geliefd vakantiegebied. In de zomer om te wandelen, klimmen of deltavliegen en te genieten van bloemen, planten en frisse lucht. In de winter, als de bergtoppen schuil gaan onder een dikke laag sneeuw, zijn de Alpen het winter sportgebied bij uitstek. Al sinds het einde van de vorige eeuw - nu dus zo'n honderd jaar geleden - wordt er geskied in de Alpen (het alpineskiën). Daarvóór werden ski's vooral gebruikt als vervoermiddel op de Skandinavische sneeuwvlakten. Ook dit jaar vertrekt weer een groot aantal Nederlanders naar de besneeuwde Alpen: op naar de frisse lucht, de hele dag lekker buiten, met zon op je gezicht, oogverblindende sneeuwvlaktes en gezellige après-ski'. Met deze Goed Nieuws in de hand kunnen de vakandevierders de nodige voorbereidingen treffen. Maar ook de thuisblijvers vinden hier deze week natuurlijk weer het nodige goede nieuws. Naar de Vakantiebeurs Wie thuis blijft deze winter, maar wel vast een dagje wil mij meren over verre oorden, zon nige stranden of avontuurlijke reizen, kan van 13 t/m 17 januari terecht op de Vakantiebeurs. In de Utrechtse Jaarbeurs hallen presenteren onder andere verkeersbureaus, WV-instanties, touroperators en reisagenten een keur aan vakantiemogclijkheden zoals: actieve vakanties, jeugd- en jongerenvakanties, tropische be stemmingen, watersportmógelijk heden, wintersporten en cultuur- en studiereizen. Ook komt u alles te weten over handige vakantieartikelen en vakantie producten. De Vakantiebeurs is dagelijks geopend van 9.30 uur tot 17.30 uur en op donderdag en vrijdag tot 21.30 uur. Meer informatie? Bel met de Vakantielijn (030) 295 50 90. Begin dit jaar is Friesche Vlag met nieuwe Choq Half vol GST gekomen. Een nieuw product in een nieuwe ver pakking voor ieder een die bewust met zijn voeding omgaat. GST staat voor 'geen suiker toege voegd' en dat bete kent dat halfvolle Choq voortaan even veel calorieën bevat als gewone halfvolle melk. Met Choq Halfvol GST krijgen kinderen alle belangrijke bouw stoffen van melk en genieten ze van het lekkere van choco lade. Op momenten dat u uzelf of uw kinderen wilt ver wennen, is nieuwe Choq Halfvol GST dus een lekkere en verantwoorde cho colademelk. Evenals de ver trouwde Choq Vol is Choq Halfvol GST verkrijgbaar in literpakken en in handige meeneempakjes. Did you have your '.today? Nostalgisch tranendal Een echt tranendal in de Alpen; tearjerkers als Heidi en The Sound of Music zijn wel licht verbonden aan jeugdherin neringen, maar spreken nog steeds tot de verbeelding. 'Heidi' werd in 1880 geschre ven en vertelt over het weesje Heidi dat door haar grootvader naar de Zwitserse Alpen wordt gestuurd. De Alpen betekenen ook een ingrijpende verandering in het leven van de jonge gou vernante Maria die verliefd wordt op de vader van de kinde ren waarvoor ze zorgt. Via Do- Re-Mi en Edelweiss werd de hele wereld verliefd op de musi cal The Sound of Music, geschre ven door het Amerikaanse duo Rogers en Hammerstein II. In de bibliotheek en de videotheek zijn beide te vinden. Genieten dus, niet alleen voor kinderen! Met de trein naar de Zwit serse Alpen? Let dan goed op als de trein door de Grauholztunnel van Bern naar Olten rijdt. Wie in deze tunnel uit het raam kijkt, ziet namelijk geen zwarte muur, maar een spectaculair reclame filmpje van Swatch. De bekende Zwitserse hdrlo- gefabrikant liet maar liefst 750 verschillende beeldjes op de tunnelwand aanbrengen. Door de snelheid waarmee de trein langsrijdt, vormen ze samen een echt filmpje. De tunnelfilm is uniek. Nergens anders op de wereld wordt op deze manier reclame gemaakt. Maak zelf glühwein Glühwein hoort bij kou, buiten èn 'ontberingen', zoals schaatsen of skiën. Niets heerlij kers dan na een intensieve sessie op ijs of sneeuw een glas warme, heerlijk kruidig ruikende wijn. En, heel gemakkelijk zelf te maken met de volgende ingre diënten. Een fles rode wijn, een citroen, vijf kruidnagelen, twee kaneelstokjes en twee eetlepels suiker. Snijdt de citroen in de schil in, steek de kruidnagelen in de inkepingen. Doe vervolgens de wijn in een pannetje, voeg daaraan toe de kaneelstokjes, de citroen en de suiker en laat het geheel langzaam heet worden. Het mag vooral met koken! Zodra de wijn goed warm is, kan hij worden gedronken. Gegaran deerd dat alle kou als sneeuw voor de zon uit tenen en vingers trekt en de wangen gaan gloeien! Top 5 De Alpen bestaan uit on telbare bergen en dalen, maar een aantal toppen steekt letterlijk met kop en schou ders boven alles uit. Wij hebben de hoogste toppen voor u op een rijtje ?>z": j Mont Blanc (4.807 meter) in Frankrijk 2 Monta Rosa (4.634 meter) op de grens van Zwitserland en Italië 3 Lyskamm (4.556 meter) in Zwitserland 4 Dom (4.545 meter) in Zwitserland 5 Weisshorn (4.512 meter) in Zwitserland Mijn eet keer: Op school had nen die wintersport lepel kregen ingea december vroegen behoorde echter tof de klas voor wie een| kleurige huid in febni weggelegd. Ik bleef' Tot halverwege Want op dat mome 'wat' met Mark, die de sneeuw opzocht ouders. Onze een halfjaar oud, di mee. En ik leerde uniek wintersportgi want ze gingen nam< camper. Zo'n gri kaanse, met alle gt boord. In de file bij rijkse grens zaten tafel met stripboekei 01 en verse koffie. Dan niet zo erg als je eed slakkengang vooruit Tegen de avond i ¥rl aan in Oostenrijk, sneeuwd dorp, auto'i gen en ski's op het d doI in fluorescerend rozcp>er pakken, het was alk nieuw voor mij. Ma vreemdste kwam nL ping. Een sfeervol .pe vol met campers e tussen de pistes. En, getjes waar mensem boots, dikke jas en tri de arm naar het toi glibberden. Een 15 vreemde herinnering Overigens was Mark twee maai l7( voorbij, maar niet va 8® Ik hoop dat 't kinderen nog i Maar of we naar ec gd gaan? Ik weel idd Besneeuwde toppen, absolu te stilte, frisse lucht en overwel digende vergezichten. Dat biedt een ballonvaart over de Alpen. Tijdens dit onvergetelijke avontuur stijgt de ballon tot ruim een kilometer boven de hoogste toppen van de Alpen. Bij mooi weer is het zicht soms wel tachtig kilometer en kunt u in één oogopslag een groot deel van de Alpen zien. Per ballon gaan vijf passagiers mee en afhankelijk van de weers gesteldheid duurt de ballonvaart anderhalf tot twee uur. Natuur lijk worden voor de vaart de nodige veiligheidsmaatregelen genomen. Zo is er altijd extra brandstof voor de ballon aan boord en overlevingspakketten voor het geval de ballon moet landen op een afgelegen plaats. Wie de Alpen eens van de andere kant wil bekijken kan voor meer informatie bellen met City Ballooning in Amersfoort (033) 455 78 78. Verkeers- en sneeuwinfo? Even bellen! De ANWB Meteoconsult Sneeuwlijn, 0900 - 96 23 0,75 per minuut), geeft de actuele sneeuwhoogten per plaats, de weersvoorspelling, het weekend advies, de mogelijkheden voor skiën dicht bij huis en het weer onderweg. U kunt deze informatie ook per fax ontvangen door de ANWB Meteoconsult Skifax- dienst te bellen 0900 - 910 91 04 (ƒ1,- per minuut). Tenslotte de ANWB Reis- nieuwslijn 0900 - 910 91 01 0,75 per minuut). Deze tele foonlijn geeft informatie over files, mist, gladheid, sneeuwval en andere zaken die tot een grote verkeersdrukte kunnen leiden op de route naar het land van uw bestemming. Goed Nieuws van: Mora Frikandellen pak 20 stuks a 70 gram m Alleen tegen inlevering van deze coupon geldig bij Cl 000 van donderdag 4 januari t/m woensdag 20 januari 1999. 8 710408 0091 55 Weekendje wintersport Wie weinig tijd of niet ge noeg vakantiedagen heeft, maar toch even lekker wil skiën kan tot 5 maart een Sneeuw- Weekend boeken bij de NS. Elke vrijdagavond vertrekt de trein naar Oostenrijk, waar u kunt kiezen uit vijf verschillende reisdoelen. Zaterdagochtend bent u op de plaats van bestemming en kunt u nog de hele dag skiën, snowboarden, langlaufen of wandelen. U verblijft tot en met maandag in een Gasthof, pension of bij particulieren in de plaats van uw keuze. Maandagavond vertrekt de trein weer en dinsdagochtend komt u uitgerust terug in Nederland. De NS-weekreis naar de sneeuw wordt gemaakt met dc Alpen Expres, de speciale trein die tot 12 maart reizigers naar wintersportgebieden in Oosten rijk, Zwitserland en Frankrijk brengt. De Alpen Expres vertrekt wekelijks op vrijdagavond vanuit Den Haag CS, Utrecht CS, Eindhoven en Venlo, en gaat een week later op zaterdag weer terug. U blijft dus minimaal één week op uw vakantieadres. Voor informatie en/of boe kingen belt u met NS Travel (030) 297 72 91. De Alpen op tafel met Zwitserse kaasfondue Heimwee naar de winter sport? Dan helpt een romige kaasfondue. Altijd gezellig en ook lekker makkelijk en snel te maken. Zwitserse kaasfondue met knoflook en bieslook. Hoofdgerecht voor vier personen Bereidingstijd ca. 15 rail 1 teentje knoflook 3 dl droge witte wijn 250 gram geraspte Emmentaler 250 gram geraspte oude kaas 1 eetlepel maïzena 125 gram verse roomkaas met kruiden 3 eetlepels fijngeknipte bieslook 2 stokbroden C Wnjf een fonduepai ije teentje knoflook wijn in de fonduepai bruisen. Roer de gi door de wijn en blijf de kaas gesmolten ii koken). Leng dc n met een beetje water papje door del Roer de kaas en erdoor, doorwan^ het brood leg ze in ed b zet dat op ei fonducpan in heti de tafel op een rech e telkens een stukje bn «i fonduevork en donip P' kaasfondue. J°fw - ie Een goede voorbereiding is het halve werk Elk jaar komt weer een groot aantal mensen van de wintersport terug met de gipsvlucht. Natuur lijk kun je altijd ongelukkig terechtkomen, maar door goede voorbereiding zijn veel blessures te voorkomen. Bijvoorbeeld door in goede conditie aan de winter sportvakantie te beginnen. Ter voorbereiding op de wintersport kunt u deelnemen aan Sneeuwfit. Met deze cursus van de Nederlandse Ski Vereni ging kunt u de strijd aanbinden met stramme ledematen en conditicgebrek. Natuurlijk kunt u ook ski- of snowboardlessen nemen op een van de vele kunstskibanen in Nederland. De Nederlandse Ski Vereniging raadt wintersporters in ieder geval aan niet afgebrand van start te gaan en goed uit te rusten van de lange reis voordat ze de piste betreden. Ook het juiste materiaal is heel belangrijk. Zorg voor goed passende ski-schoenen, ski's of snowboard (ook als u huurt!). Denk ook aan voldoende be schermende materialen, zoals een ski- of goede zonnebril (ook als de zon niet schijnt), handschoe nen (zelfs als het niet koud is), en knie- en/of polsbcschermers voor snowboarders. En, smeer vooral uw neus, oren en lippen goed in met een beschermende crème. Begin de afdaling altijd met een warming-up en zorg dat u de regels en uw eigen grenzen kent. Met skiën en snowboarden verliest u veel vocht, dus drink regelmatig iets. Maar bewaar alcohol voor de après-ski, want het vermindert uw reactiever mogen!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16