Vetzuren in flesvoeding goed voor de baby Peulvruchten steeds minder populair Smaak DONDERDAG 14 JANUARI 1999 Babyvoeding lijkt veel op echte moedermelk, maar er is een es sentieel verschil, hl moeder melk zitten vetzuren (de onder delen waaruit vet is opge bouwd). die van groot belang zijn voor het ongeboren en net geboren kind. Vooral in de pe riode dat de hersenen een groeispurt doormaken: in de maanden vlak voor en na de ge boorte. Het gaat met name om arachidonzuur en docoSahexa- eenzuur, lange-keten-meervou- dig-onverzadigde-vetzuren. Ze worden soms toegevoegd aan flesvoeding. Meestal wordt dan de Engelstalige afkorting icp's gebruikt. Wereldwijd is er veel onderzoek gedaan naar de functie van de ze stoffen. Het lijkt erop dat lcp's een grote rol spelen in de goede ontwikkeling van herse nen. ogen en zenuwstelsel van het jonge kind. Ook voor de aanstaande moeder is het van belang om bepaalde vetten te eten, waaruit deze vetzuren kunnen worden gevormd. Via de placenta komen ze bij de nog niet geboren baby. Als dat niet gebeurt is. zijn de gevolgen meetbaar. Bij de baby's van vrouwen die weinig linolzuur of alfa-lino- leenzuur (want daar gaat het om) in hun voeding hadden, werd een kleinere schedelom- vang gemeten. Onderzoek aan onder meer de universiteit van Maastricht gaf aan, dat met In moedermelk zitten speciale vetzuren die nauwelijks in flesvoeding voorkomen. Onderzoeken tonen aan dat baby's zich dankzij die vetten beter ontwikkelen. foto cpd moedermelk gevoede kinderen iets beter waren met taal, met zien en het herkennen van plaatjes. Ook dat wordt toege schreven aan een betere her- senontwikkeling dankzij de speciale vetzuren. In flesvoeding komen die speci ale vetzuren nauwelijks voor. In het bloed van een met de fles gevoed kind is de hoeveelheid arachidonzuur ongeveer de helft van wat bij een met moe dermelk gevoed kind wordt ge vonden. En bij docosahexaeen- zuur (dat ook wel cervonzuur wordt genoemd) is het zelfs maar een kwart. Die gegevens komen uit een Amerikaans on derzoek, afgedrukt in Voeding Nu, het nieuwe vaktijdschrift van het Voedingscentrum. In een tabel is ook het effect van de nieuwe babyvoeding van Milupa te zien, waarin die vet zuren zijn toegevoegd. Die melk blijkt het resultaat van moedermelk zeer dicht te bena deren. Milupa is de naam van een in oorsprong Duits voedingsmid delenbedrijf. vergelijkbaar met het in Nederland bekende Nu- tricia. Nutricia is een dochter onderneming van Numico, evenals Milupa. Beide concerns zijn actief op de Nederlandse markt. In tegenstelling tot Nu tricia doet Milupa wel extra ara chidonzuur en docosahexaeen- zuur in babyvoeding. In onder meer Duitsland is de aangepas te voeding al een jaar of vijf te koop. Nutricia vindt, meldt Voeding Nu, dat het onderzoek naar de werking van de speciale vetzuren nog te veel verschil lende uitkomsten laat zien. Datzelfde geluid is ook te horen bij het Voedingscentrum zelf. „Er zijn aanwijzigingen dat het positief werkt, maar die zijn toch nog niet zodanig, dat wij vinden dat we deze zuigelin genvoeding moeten propage ren", zegt Patricia Schutte van het Voedingscentrum. Ze voegt er overigens aan toe, dat de speciale voeding wel wordt HANS BELTERMAN Gerechten waarin gedroogde peulvruchten worden verwerkt stonden twintig, dertig jaar ge leden, veel vaker op ons winter- menu dan tegenwoordig. Er is nog wel belangstelling voor ge kookte peulvruchten in blik of glas. Daardoor staan in veel ge zinnen 's winters nog wel eens witte en bruine bonen en kapu cijners op het menu. En dat we erwtensoep blijven eten, al is het mondjesmaat, komt omdat we die soep kant-en-klaar bij de slager, groenteman en super markt kunnen kopen. Vroeger werd in ons land een grote verscheidenheid aan peulvruchten geteeld. Nu komt veel uit het buitenland. De ka pucijner is nog typisch Hol lands. De peulvrucht, ook wel raasdonder genoemd, wordt al van oudsher geteeld in Noord- Holland en de drie noordelijke provincies. Ook grauwe erwten, nauw verwant aan kapucijners, worden nog altijd op beperkte schaal in Noord-Holland ge teeld. Kapucijners vertegen woordigen een écht Nederlands peulvruchtenras, dat buiten ons land niet of nauwelijks meer voorkomt, 's Zomers, meestal in juni en juli, worden ze ook vers, gehuld in een blauwpaarse schil, verkocht. Linzen behoren in ons land tot de peulvruchten, waarvan we wel steeds meer zijn gaan eten. Linzen worden geïmporteerd, omdat ons klimaat zich niet leent voro de groei. Er zijn ver schillende linzenrassen, die zich onder andere kenmerken door hun kleuren (groen, rood of grauw). Linzen van de meest recente oogst zijn het lekkerst. Ze behoeven nooit te worden geweekt. Linzen van eerdere oogsten moeten een tot drie uur weken: Nooit langer omdat er dan schadelijke stoffen kun nen vrijkomen. Witte bonen worden in ons land niet meer geteeld. Wellicht zijn er nog particulieren die er een veldje met witte bonen op na houden. Veel kunnen het er niet zijn, want ons klimaat leent zich niet goed voor het kweken van deze peulvruchten. Tegen woordig komen de witte bonen die wij eten uit de VS, Chili en soms Oost-Europa. De Ameri kaanse witte bonen worden ge teeld van de nakomelingen van de bonen die Nederlandse im migranten honderden jaren ge leden hebben geplant in de omgeving van New York, met name in de omgeving van Flus hing Meadows. De bruine bonen in ons land komen nog wel voor een deel van eigen bodem. Met name in Zeeuws-Vlaanderen worden ze nog altijd geteeld. Daar kan men 's zomers de houten rui ters in het veld zien staan, waarop de peulvruchten wor den gedroogd. Een beeld dat vroeger beeldbepalend was voor de land- en tuinbouw op het platteland, maar dat nu al leen nog maar in dat stukje Ne derland bezuiden de Wester- schelde is te zien. Behalve bruine bonen worden er in ons land ook veel groene erwten geteeld, al neemt het aantal, sinds de jaren tachtig, af. Men neemt aan dat de groe ne erwt behoort tot het aller oudste peulvruchtenras dat er is. De Perzen, Grieken en Ro meinen waren er al dol op. Na de komst van de aardappel op ons menu (anderhalve eeuw geleden) heeft de groene erwt evenals de meeste andere soor ten aan populariteit ingeboet. Spliterwten zijn ook groene erwten, zonder het buitenste schilletje. Ze kunnen zonder voorweken worden bereid. Driekwart van alle groene erw ten die in ons land worden ge teeld komen als spliterwten in de handel. Een belangrijk deel van de spliterwten wordt in de voedingsmiddelenindustrie tot puree verwerkt. Die puree vormt meestal de basis van de kant-en-klare erwtensoepen die u in de winkel kunt kopen. Ook het grootste deel van de in ons land geoogste bruine bonen en kapucijners wordt gekookt in blik of glas verkocht. Het be zwaar daarvan is dat de peul vruchten eigenlijk te gaar zijn. Daarom lenen ze zich ook niet zo goed voor de bereiding van een aantal traditionele gerech ten. Daarvoor heeft men de ge wone gedroogde witte of bruine bonen nodig. De ongekookte peulvruchten moeten worden afgespoeld en 8 tot 10 uur in ruim water wor den geweekt. Vervolgens koken in het weekwater (oude witte of bruine bonen vragen een kook tijd van soms wel meer dan twee uur). Aan het weekwater van gedroogde peulvruchten mag nooit zout worden toege voegd, omdat dit de kooktijd kan vertragen. Voeg het zout daarom pas tegen het einde van de kooktijd toe. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Snor; 9. bewijsstuk; 10. stand der edelen; 11. muzieknoot; 12. zwaarlijvig; 14. Chinese munt; 15. duivelsrog; 17. vlekken water; 19. watering; 21. vreemde munt; 22. Spaanse uitroep; 23. via; 25. akelig; 27. man van adel; 30. op deze wijze; 32. ik (Latijn); 33. loofboom; 34. hetzelfde; 36. bouwloods; 38. gast. VERTICAAL: I. Verkoopplaats; 2. in orde; 3. grondtoon; 4. rustteken; 5. soort appel; 6. compact-disc; 7. onderwereld; 8. keur; 13. hectogram; 15. gomhars: 16. wandelweg; 18. vlaktemaat; 20. lidwoord; 23. taai; 24. zelfkant; 26. gebaar; 28. proefopname v.e. muziekuit voering; 29. god v.h. vuur; 31. lofdicht; 33. plechtige gelofte; 35. voegwoord; 37. landbouwwerktuig. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Alvast; 7. toast; 8. haast; 9. risee; 10. haan; 11. kar wei; 12. tanger. Verticaal: 2. Lethe; 3. alpaca; 4. tuiten; 5. ster; 6. passeren; 10. hier; IIkat. R W/ÊÊÊÊÊ p HEINZ TOM POES Heer Bommel en de Killers „Ik zal je niet langer ophouden", zei de burgemeester, afscheid nemend. „Maar ik verwacht, dat je iets doet. Als wij ons niet bezig houden met de Vrijetijdsbesteding van eenvoudige lieden; wie moet het dan doen? Denk er eens over na, Bommel! De ernst van dit vraagstuk gaat boven je theewater!" Na deze woorden ver dween de magistraat in de scheme ring en heer Ollie wierp haastig de deur dicht om zich naar de keuken te reppen. „Kijk nu eens", prevelde hij wrang. „De hele gang staat blank van mijn verkookte thee. Wat kan het mij schelen wat eenvoudige lie den met hun tijd doen? Is er soms ie mand die aan een heer van stand denkt?" „Ollie, jongen," zei mijn goede vader altijd, „vrije tijd is het begin en het einde van iedere be schaving. Daar heb ik mij altijd aan gehouden en daarom is het bitter om nu in mist en nevel door de keu ken te gaan redderen. Vrije tijd? Bah! Zijn gemompel ging verloren in het gegil van de fluitketel, dat op zijn beurt al spoedig overstemd werd door het gerinkel van neerstortend porselein en weggeworpen vaatwerk. Deze huiselijke geluiden stoorden Joost in het volgen van zijn televisie programma „Heer Olivier schijnt thee te zetten", mompelde de trou we knecht. „Dat is erg onrustig, als ik zo vrij mag zijn. De laatste schoten van Killer Kid heb ik niet goed kun nen volgen - en ik overweeg om me te beklagen. Tenslotte heb ik recht op gepaste ontspanning en dit verg alt mijn genot." REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA'r aangeraden voor te vroeg gebo ren baby's. In het buitenland wordt er weer anders over ge dacht. De Wereld Gezondheids organisatie en onder meer de Britse Voedingsraad vinden wél dat aan de gewone zuigelingen voeding lcp's moeten worden De zuigelingenvoeding van Mi lupa (Aptamil Start met Mi- lupan) is bedoeld voor baby's, die op tijd worden geboren. Het advies is om de voeding de eer ste twee tot drie maanden te gebruiken. Dan is de behoefte het grootst. Daarna kunnen ou ders volstaan met zuigelingen voeding die wat goedkoper is dan deze speciale. In de zoge heten opvolgmelk worden de speciale vetzuren niet toege voegd. s De producent mag overigens geen reclame maken die recht streeks op ouders is gericht. Daarom wordt alleen informa tie gestuurd naar artsen en con sultatiebureaus, die geacht worden aanstaande ouders er over te informeren. Dé speciale vetzuren worden gewonnen uit onder meer vis- vet en eigeel. Voeding Nu meldt dat een van de onderzoeksinsti tuten in Wageningen exper- menteert met een bepaalde alg (Crypthecodinium cohnii), om deze vetzuren te produceren. Maar het duurt nog zeker twee jaar voordat dit onderzoek is af gerond. Aspartaam 1 Regelmatig verschijnen er arti kelen over de vermeende on veiligheid van aspartaam. Vol gens het Voedingscentrum gaat het om publicaties die achter haald zijn. Bovendien zitten er vaak fouten in de artikelen, waardoor het allemaal nog er ger lijkt, stelt het centrum. Zo verwees een Nederlands week blad vorige maand naar een lijst met 92 gezondheidsklach ten die de Amerikaanse FDA (vergelijkbaar met de Neder landse Inspectie Gezondheids bescherming) zou hebben op gesteld. Maar volgens het Voe dingscentrum heeft de FDA as partaam juist goedgeke toegelaten. Te meer om herhaald onderzoek na bezwaar tegen het gebi aspartaam is gevondea gens deskundigen is hei bruik van 40 mg aspaiti kilo lichaanisgeu icht vt mand van 60 kilo kan di mg (2,4 gram) aspartaaj dag gebruiken. Dat is oi 130 tabletjes of 4 liter fij met aspartaam. Zelfs al suikers in voeding en fr door aspartaam worde» vangen, wordt deze g overschreden. Aspartaam 2 Aspartaam bestaat uit twee aan elkaar gekoppelde amino zuren, namelijk fenylalanine en asparaginezuur. In het li chaam wordt aspartaam om gezet in deze twee losse ami nozuren. Deze aminozuren komen normaal in de voeding voor, onder andere in melk. Er zijn mensen die lijden aan de erfelijke aandoening 'phenyl- ketonurie' (pku): zij missen in hun lichaam een enzym dat het fenylalanine afbreekt, waardoor dit aminozuur zich Nagelpiercing 1 Nagelpiercing ontwikkelt zich tot gen nationale rage. In te genstelling tot andere pier cings is de doorboorde nagel nep. Nagelpiercing is te verge lijken met neptatoeage. „Ei genlijk is er niets nieuws on der de zon", vertelt Anja Elich van Nagelstudio Siboa in Apeldoorn. „Kijk maar naar de tijd van Cleopatra, de Maya's, India en Bali. Daar waren de mensen al lang bezig met dit soort versieringen. Ook het verven van de handen met henna is zoiets. In Nederland staan we daar tegenwoordig kan gaan ophopen. Dei mensen mogen geen a] taam gebruiken. De zo( kracht van aspartaamii tot 200 maal zo groot aj van suiker. Aspartaam evenals cyclamaat en si ne. veel gebruikt in frist ken. limonadesiroop a snoep. Het zijn alle drie stoffen die geen calorie veren. Suikervrije kauw bevat vaak sorbitol. Dit zoetstof die wél calorie! vert. meer voor open. En a ook nog eens iemand al Brard met allerlei schild gen op haar hand op tel komt en Anouk met een gelpiércingAls zulke sen dat doen, komen er meer." Het piercen van nagel ré zo gepiept. Dei is pijnloos. Kunstnagel eigen nagel, gaatje erdo piercing erin. Tien mini werk. Desnoods kan de ook door het witte, levei deel van de nagel. Ook] loos, verzekert Elich. Het doorboren van de kunstnagel voor het aanbrengen van cing. foto cpo/caj Nagelpiercing 2 De keus van de aan te bren gen afbeeldingen is onuitput telijk. Van bloemetjes en hart jes tot het wildere werk als spinnenwebben en bliksem schichten. Tekst? Dat kan ook. Voor een eenvoudige piercing met kunstnagel rekeftt Elich 25 gulden. Maar het kan ook veel duurder, bijvoorbeeld met een edelsteen van duizen den guldens. Elich: „Nagel* piercing is niet aan leeftijd ge bonden. Zelfben ik 41. Maar ik kan niet meer zonder. Je kunt het aan je stemming aan passen. Als ik in een uitbundi ge bui ben, dan zet ik er een compleet spinnenweb op." Een andere tevreden piercing draagster is Janet van der Steeg (27). Ze heeft eenl ringetje door de pinkna een jinglebelletje dat ha klingelend haar handbei gen volgt. „Ik zag het 1 n[J moest het hebben. Iksta een videotheek. Daar be: ger steeds met je handen be See Van der Steeg heeft al ee ime bonte veivameli: v ersieringen op haar nil "1 staan. „Vorig jaar kerst h rhi ik met rode nagels. Anpl eep daar een kerstmannetje' 11,1,1 aangebracht dat dooree ir buiten kijkt.H u< fijn. Met oud en nieuwl zwarte nagels met zilver IR' goud en op een nagel 20-' champagnefles."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14