Leidsch Dagblad winter 22 23 Verdeeldheid over videobewaking TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 1 Krijtrotsen ontploft Waarschuwing voor 'verzameluitgave' Ecu-munten 'Geen heldenverering maar een herinnering' hoeveel Rondjes moeten er nog af? fjSDAC 13 JANUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41899 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 esprek van de Dag Nederland kan niet zonder vrijwilligers Buitenland Onrust over - immigranten in Milaan Cultuur en Kunst Kunst Na Arbeid: vanuit de mestput naar de repetitie •Sport Barcelona en Ajax ontkennen akkoord over Frank de Boer LeidschigjCDagb I ad Acht jaar geëist na doden van echtgenote DEN HAAG/LEIDEN HET WOORD IS AAN Madzy Ford Je kunt alleen maar iets aan iemand leren als je om die ander geeft. robbert minkhorst De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren acht jaar celstraf geëist tegen een 36-jarige Leidenaar die zijn vrouw doodde. Hoewel de verdachte ontkende dat hij de vrouw met verschillende messteken om het leven bracht, achtte de officier doodslag be wezen. De advocaat van de ver dachte, A. Moszkowicz, vroeg De man zou in de nacht van 12 op 13 juli vorig jaar zijn vrouw, met wie hij twee maan den daarvoor in Egypte was ge trouwd, in hun woning aan de Willem de Zwijgerlaan op brute wijze met een mes in haar hart, lever, milt en borsten hebben gestoken. Hij belde zelf even na drieën in paniek de politie. Agenten troffen hem aan met de telefoon nog in zijn hand. De vrouw lag dood in de woon kamer. De verdachte werd gear resteerd. Omdat de man in al zijn ver klaringen stelselmatig bleef ontkennen dat hij zijn vrouw had gedood, was het voor het openbaar ministerie onmoge lijk de precieze toedracht te achterhalen. Ook het motief bleef onduidelijk. Officier M. Horstman kon slechts gissen. Uitgebreid weeroverzicht op pagina24 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie -3,5 7 21 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Meningen16 Regio14,15,17,19 Rubrieken 10 RTV/programma's11 Sport23 Strips10 Sale! Baalbergen ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, hebben we voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen. De mooiste meubelen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang, want op B ACHTSWEG INFO-TELEFOON 0 7 I -402 81 5 --- - Postcode:Plaats: - 1 Tel: .i,-.1,. v.: t\',: ll.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: l Per maand Per kwartaal Qautomatiseh (f. 96.90) l automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) Nr. bank/giro:Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Antwoordnummer 10050,2300VB leiden g 400114 OF BEL 071-51 28 030 maandag t/m vrijdag groot aantal inwoners van :n en gemeenten in de om- ig hebben gisteravond niet ïen kijken naar de tv-zen- RTL 4 en 5, SBS 6 en Vero- De storing was een gevolg het weer. De televisiescho- die de signalen doorgeven, ten volgesneeuwd. Volgens lexploitant Casema heeft toring een aantal uren ge- 1 Toen de schotels weer i schoongemaakt, was het sl verholpen. )k Schiphol kampte gister- ïd met problemen door de De luchthaven was een uur lang niet in staat het mend vliegverkeer binnen odsen. Doordat de sneeuw- prioriteit gaf aan de rekkende vluchten lag de ruk op het schoonhouden de Kaagbaan. beachy HEADMet een enorme knal zijn aan de zuidkust van Engeland de krijtrotsen van van de laatste maanden, gecombineerd met het winterse weer van de afgelopen Beachy Head ontploft. Ruim tweehonderd meter kust is weggeslagen. De vuurtoren week. Door bevriezing zette het regenwater uit waardoor de rotsen uiteenspatten, bleef ongedeerd. Deskundigen schrijven de ontploffing toe aan de enorme regenval foto ap Stephen lawrence ■parlement Cresson en irin ontslaan *2 SBURG MARC PEEPERKORN H PONDENT ckenheid bij fraude, cor- en vriendjespolitiek de Europese commissa- Cresson (onderwijs) en (Middellandse-Zeebe- fataal te worden. Een lerheid in het Europees nent (christen-democra- beralen en Groenen) eist ltslag. De socialistische spreekt van 'willekeur' •ent dat bij vertrek van het al ook commissievoorzit- nter moet opstappen. - rin en Cresson begonnen in allerijl een ne-offensief om hun te- wil te overtuigen. Libera- j i Groenen werden vereerd een bezoekje waarbij de lissarissen uiteenzetten j zich nooit schuldig heb- gemaakt aan fraude. Wel inen zij dat er bij de mil- nprogramma's die onder /erantwoordelijkheid wor- itgevoerd, sprake is van management. Ze hebben ldels maatregelen toege- D-europarlementariër en CDA-europarle- Maij-Weggen toon- ich na afloop van de blik- ezoekjes absoluut niet on- le indruk. Het parlement iverigens geen individuele issarissen naar huis stu- illeen de hele commissie. Europarlement debat- ndaag over de zaak. De ming over de toekomst de Europese commissaris morgen. ibel-tv heeft t van sneeuw Minister Korthals hoopt met camera 's veiligheid te vergroten Korpschef R. Straver van de politie Hollands Midden en de Noordwijkse burgemeester J. van der Sluijs vinden dat videocamera's in uitgaansgebieden een goede aan vulling kunnen vormen op bestaande veiligheidsmaatre gelen. Straver volgt een experiment met camera's in Ede met grote belangstelling. De Leidse loco-burgemeester T. van Rij is tegenstander van de maatregel die door mi nister Korthals van justitie wordt bepleit. LEIDEN/REGIO WIM KOEVOET CONNIE VAN UFFELEN Burgemeester J. van der Sluijs van Noord wijk zegt dat van vi deobewaking weliswaar 'niet al le heil' moet worden verwacht maar 'een principieel tegen stander' is hij zeker niet. Korps chef R. Straver van Hollands Midden zit op dezelfde lijn, maar woordvoerder R. Blom van het politiedistrict Leiden- Voorschoten zegt in een eerste reactie dat met camera's slechts schijnveiligheid wordt gecre- eerd. Minister Korthals lanceer de zijn plan gisteren, tijdens een werkbezoek bij de Centrale Recherche en Informatiedienst (CRD. Hij stond daar uitgebreid stil bij het drama in Gorinchem, afgelopen zondag, waar het vuur werd geopend op de deur van een café. De kogelregen kostte het leven aan twee meis jes van 17 en 18 jaar. Een derde slachtoffer ligt nog in het zie kenhuis. N. van der Spek, eigenaar van The Champ aan De Grent, is het volledig eens met de burge meester van Noordwijk. ,,Ik heb zelf al zo'n zeven jaar videoca mera's in mijn zaak. In het be gin staken mensen wel eens de draak met die videobewaking, maar nu zijn ze er aan gewend. Verder heb ik sinds 1 januari ook een pasjessysteem inge voerd. Als er nieuwe klanten binnenkomen, benaderen wij ze met de vraag of ze zich wil len laten registreren en een pasfoto willen afgeven. Die ge gevens sla ik op in de compu ter. Klanten zijn op die manier met naam en toenaam bij mij bekend." De Leidse horecaondernemer D. Wansink van het Jazz Café The Duke (Oude Singel) weet dat privacy een 'heet hangijzer' is. ,,Big Brother is watching you. Dat gevoel hè. Maar je moet afwegen wat belangrijker is. Privacy of mensenlevens." Pagina 3: Acht jaar geëist te gen dodelijke schutter Tiel Pagina 17: Plaatsen van came ra's kan niet zonder wetswijzi ging De Nederlandse Munt waar schuwt tegen de aanbieding van een speciale muntuitgave van de zogeheten 'Europa-ECU 1999', die bij een paar miljoen Nederlandse gezinnen in de bus is geploft. De brief spreekt van een 'mogelijke waardestij ging' van deze bijzondere uitga ve. Maar volgens muntmeester Van Draanen van de Neder landse Munt is dat zeer de vraag. Van Draanen: In de brief zit een aantal onduidelijk heden. Zo blijft vaag om wat voor een soort munt het gaat: is het een vergulde houtsnede of zijn het metalen munten?" Volgens de brief, verzonden door 'Benelux Muntkantoor Goede' in het Limburgse Echt komt 'een van de mooiste ECU's op de markt als buiten gewone, met de hand geëmail leerde kleurendruk'. Verderop in de brief wordt gesproken over een 'gepolijste plaat waar van wereldwijd slechts 5.555 uitgaven in schitterende verf techniek zijn gedrukt'. Volgens Van Draanen verte genwoordigt een speciale her- denkingsmunt pas waarde wanneer er een bijzondere ge beurtenis aan vastzit. Als voor beeld noemt hij de Escher-eu- ro, die speciaal is uitgebracht naar aanleiding van de ten toonstelling in Baarn over het werk van de graficus Maurits Escher. De Europa-ECU 1999 heeft volgens hem geen waar de. „Iedereen is nu druk met de nieuwe euromunt. Dan is dit natuurlijk een prachtige ver kooptruc." Marinus van der Lubbe krijgt eerste gedenksteen in Leipzig De lucht boven Leipzig is grauw als een dweil. Een stoet journalisten en hoogwaar digheidsbekleders knerpt over het be sneeuwde grind naar de laatste rustplaats van Marinus van der Lubbe. Voorop, een beetje verloren in de menigte, Elizabeth van der Lubbe - een nichtje van Marinus - en mevrouw Derix-Sjardijn, zijn halfzuster uit Dortmund. Marinus van der Lubbe kreeg vandaag een gedenkteken in Leipzig, de stad waar hij wegens brandstichting in de Duitse Rijksdag met de valbijl werd onthoofd. De gedenksteen, die door de Nederlandse am bassade in Bonn per vrachtwagen naar Leipzig is vervoerd en is ontworpen door het Nederlandse kunstenaarsduo Kurpers- hoek-Sluik, is vanochtend met enig cere monieel geplaatst op het Südfriedhof, de grootste begraafplaats van Leipzig. Het monument is op initiatief van de stichting 'Een graf voor Marinus Van der Lubbe' opgericht vlakbij de laatste rust plaats van de Leidse metselaar, wiens graf geen steen meer draagt en wiens stoffelijke resten nu sluimeren onder de graven van andere doden. Een blazer speelt Solitude. Duke Elling ton schreef dat nummer op het moment dat Marinus van der Lubbe werd terechtge steld. Loco-burgemeester Tescherse van Leipzig neemt het woord. Hij schetst Van der Lubfie als held en dat is bijzonder. Nog nooit eerder kreeg een Duitse topfunctio naris dergelijke woorden over zijn lippen. „Het staat vast dat Marinus van der Lubbe bij de lange reeks van mensen hoort die het slachtoffer zijn geworden van de nationaal- socialistische geweldsheerschappij en dat hij het naziregime uitdagend het hoofd heeft geboden." Ook de Nederlandse regering is vertegen woordigd. Mr. G.C.H. Kersten van het Ne derlandse gezantschap in Berlijn prijst zich in zijn toespraak gelukkig dat de Neder landse ambassade de gedenksteen nog op tijd heeft weten af te leveren, dat wil zeg gen: precies op de 90ste verjaardag van Marinus van der Lubbe. Hij benadrukt nog eens dat het gedenkteken niet wordt ge plaatst uit een zucht naar 'heldenverering', maar veeleer als herinnering. De Leidse wethouder Pechtold filosofeert over wat de Leidse metselaar zelf gewild zou hebben, en of zijn beenderen in Leiden moeten worden herbegraven. „Of zo'n ce remonie voor hem geëigend zou zijn? Ik denk het niet. We doen hem de meeste eer als we het bij de gedenkstenen laten. Het is goed dat zijn rehabilitatie in deze vorm ge stalte krijgt." Pagina 22: 'Het is goed dat dit gebeurt' Opkikker maakt het u makkelijk om te gaan lijnen. Opkikker ie drinkbouillon van Maggi waar bijna geen calorieën in zitten her hartig voor tussendoor, met een radijsje of jQckertje. Daar merkt de weegschaal niets van. eetje van jezelf, en een beetje van Maggi

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1