raak begraaft staten-ambities Monumentenzorg boos op gemeente Alkemade i Teleskibaan komt eraan Nieuwe controleurs kwistig met bonnen Rijnwoude bereidt zich voor op de toekomst Geen oudejaarssnip voor minima Alphen C: iderzoek herinrichting lustriesterrein begonnen edrijfswoning in loods Oordeinde toegestaan 'Zo'n medailletje is toch wel een beetje "Lag 13 januari 1999 974 19 Rijn Veenstreek chef tim brouwer de koning. 071-5356417*. plv -chef marietakroft, 071 -5356411 olieren slaan leerling 'Woning had niet mogen worden gesloopt' den run De politie Rijn- en Aarlanden heeft twee Alp- i in van 14 en 15 jaar oud opgepakt die verdacht worden j shandeling van een 13-jarige medescholier. De twee jon- I jdden afgelopen vrijdag het slachtoffer tijdens een vecht- J V00fi) n een school aan de Henri Dunantweg in Alphen zo ge- -I en geslagen dat hij een scheur in het bot in zijn arm en schaafplekken opliep. De twee hadden hun medescho- ;er gepest. De jongens zitten nog vast. jenden guldens uit huis gestolen ian den run Een onbekende heeft gisteren tijdens een in- n een woning aan de Juweelstraat in Alphen vele duizen- i3 Wens buitgemaakt. De inbreker drong de woning tussen »n 14.45 uur binnen door de achterdeur te forceren. De - «stond ook nog uit een videocamera en sieraden. De tech- recherche stelt een onderzoek in. fe: gehouden voor bedreiging i randen rijn Een 24-jarige Alphenaar heeft gisteren in een J öeruimte van een inrichting aan de Eikenlaan een 49-jari- I? itsgenoot bedreigd. De man probeerde zijn slachtoffer F in mes te steken. De politie heeft de Alphenaar aangehou- 1 vastgezet. j iwe telefoonnummers politie bliieuwkoop De politie Rijn- en Aarlanden heeft nieuwe ^nnummers voor Ter Aar en Nieuwkoop. Het bureau in Lis bereikbaar onder nummer 0172-484400. Het nummer _|t bureau in Nieuwkoop is 0172-484350. Het districtsbu- pdag en nacht bereikbaar op 0172-484555. Het nummer lireau 'Centrum' in Alphen is 0172-4844300. Üe brandspuit naar Argentinië De afgedankte tankautospuit van de brandweer jöubrugge gaat naar Argentinië voor een tweede leven. De ■van de brandweerwagen is niet meer bedrijfszeker en vol- pet meer aan de diverse Arbo-regels. Gistermiddag droeg pieester Van Beek de nieuwe brandweerauto van bijna K) gulden officieel over aan het vrijwilligerskorps. ntje Pils op Plasduikersfeest Blaaskapel Kleintje Pils luistert de 33ste v< jde Langeraarse carnavalsvereniging De Piasduikers. Als ik van het achtste Plasduikersfestival verzorgt het Sassen- gezelschap met discotheek Christiaan Beuk Music op za- |30 januari 's avonds de muziek in sporthal De Vlinder, agzijn daar een minikermis en een spellencircuit. Kaarten et festival kosten 25,-. Ichtelingenwerk gefuseerd 'oegstceest/warmondDe Stichting Vluchtelingen Werk ide en de Oegstgeestse- en Warmondse afdeling zijn ge- I. De nieuwe naam is Stichting Vluchtelingen Werk Oegst- iVarmond, Alkemade (VOWA). De betrokken gemeenten tekenen vrijdag om drie uur in het kantoor van de stich- an de Warmonderweg 2 in Oegstgeest de nieuwe overeen- met de stichting. Volgens de coördinator van de stichting otbeek ligt een fusie voor de hand. Hij werkt voor beide af- ;en een aantal uur per week. Bepaalde taken, zoals de louding, worden zodoende dubbel gedaan. De fusie tussen stichtingen maakt het werk efficiënter. rupwetering marc vlek De rijksdienst voor monumentenzorg heeft de gemeente Alkemade op de vingers getikt. De gemeente had nooit mogen instemmen met de sloop van de monumentale woning aan de Kop- poellaan 3 in Rijpwetering. Dit blijkt uit een brief van monumentenzorg aan het gemeentebestuur van Alkema de. De eigenaren A. Hogeboom en C. Borst verzochten de gemeente ja renlang om toestemming voor sloop van de Woning. Aangezien het om een monument gaat, protesteerde met na me de gemeentelijke monumenten commissie fel tegen sloop. Zij pleitten voor restauratie van het leegstaande pand. Onlangs werd het pand dan toch met de grond gelijk gemaakt. Dat kon omdat de gemeente Alkemade een procedurefout heeft gemaakt. Door het besluit op de aanvraag om sloop te lang voor zich uit te schuiven, was de gemeente op een gegeven moment verplicht hiervoor toestemming te ge ven. Spijtig De rijksdienst vindt dat het college de wet hoort te kennen. „Sloop van dit rijksmonument is te meer spijtig", schrijft het regjohoofd T. Visser van monumentenzorg, „omdat'medewer kers van de gemeente Alkemade, leden van de gemeentelijke monumenten commissie en medewerkers van onze dienst alles in het werk hebben gesteld om sloop te voorkómen." De dienst betreurt het dat de gemeente er niet in geslaagd is een restauratieplan van de grond te krijgen. Wethouder L. Beelen van Alkemade spreekt van een vervelende zaak. „Het is duidelijk dat de gemeente de termijn overschreden heeft. We hebhen ver geefs naar een compromis gezocht. Ik kan wel allerlei verzachtende omstan digheden aanvoeren, maar dat lost ook niets op." Beelen hoopt wel dat de eigenaren een mooi nieuw pand neerzetten. „Het is een in het oog springend stuk van Rijpwetering." alphen aan den run» Het horecapaviljoen staat al, nu de rest van de teleskibaan nog. Op 1 maart gaat het waterspektakel in de Alphense Zeger- plas open. Er lijkt nog een hoop te moeten gebeuren voordat de eerste skiër het water op kan, maar volgens exploitant M. Verkerk is het meeste werk al verricht. De verankerde masten, die nu nog op het land liggen, kunnen deze week worden afgezonken. Dan is goed te zien hoe de teles kibaan er uit komt te zien, met vijf masten die ongeveer negen meter boven het wateroppervlak uitsteken. Het paviljoen wordt de komende we ken verder ingericht. Behalve een horecagelegenheid komen er kleedkamers, douches en toiletten voor gebruikers van de skibaan en andere strandgasten. foto annette lameijer alphen aan den run Pas opgeleide snelheidscontroleurs hebben op Oudshoornseweg in Alphen aan den Rijn in een half uur een opmerkelijk groot aantal automobilisten bekeurd. Bij een snelheidscontrole van het politie korps Rijn- en Aarlanden kregen 45 van de 106 gecontroleerde au tomobilisten een bon. Politievoorlichter H. Schimmel ontkent dat de hoge 'score' te maken heeft met de aanwezigheid van agenten die de controleap- paratuur voor het eerst bedienden. „Zij lopen al langere tijd mee en gingen bovendien vergezeld van ervaren controleurs. De controle was volkomen rechtsgeldig." Schimmel wijt het hoge percentage aan het feit dat de Ouds hoornseweg weinig zijstraten heeft en hier al lange tijd geen snel heidscontrole heeft plaatsgehad. „Dan gaan de mensen harder rij den." unaniem afgesproken, de voor bereiding mag niet veel ambte lijke tijd kosten. Het initiatief voor een toekomstdebat kwam van de WD tijdens de begro tingsbehandeling. De datum van het is nog niet bekend. Veel verder dan een besluit dat een groepje raadsleden bij elkaar komt om de volgende bijeen komst van de commissie ruim telijke ordening voor te berei den, kwamen de politici gister avond nog niet. Hoe moet Rijnwoude er in 2005 of 2015 uitzien, bijvoorbeeld op het gebiecj van woningbouw, windmolenparken en bedrij venterreinen? Deze vraag staat centraal in een openbaar toe komstdebat dat het gemeente bestuur wil organiseren. Leden van de commissie ruimtelijke ordening begonnen gisteravond met de eerste voorbereidingen daartoe. Want, zo heeft de raad wethouder aangeslagen door negatieve uitspraak rechter alphen aan den run» 3ir 'ethouder E. Kraak van Ter Aar heeft aangeslagen ;eerd op de negatieve uitspraak van de bestuurs- ir. Die wees gisteren haar verzoek om een voorlopi- e q irziening af. Kraak, die haar ontslag als wethouder icht, geeft toe dat'de hele zaak haar meer heeft aan- )en dan zij had vermoed. De fractievoorzitter van rogressief Akkoord trekt zich daarorp terug als kan- statenlid voor de Onafhankelijken Zuid-Holland. tim brouwer de koning tie gaf de rechtbank niet. Wel liet rechter C. Dedel van Wal- ?Stwiweet n'et °P welke gron- beek vorige week tijdens de zit- bestuursrechter haar in ting doorschemeren, dat hij gelijk stelde. Een motiva- Kraak op grond van eerdere ju- eker ig Z' e risprudentie weinig kans gaf. Kraak, met een cynische onder toon: „Er valt kennelijk weinig in te brengen tegen w,at de ge meenteraad in zijn oneindige wijsheid heeft besloten. Dat had ik wel verwacht." Oneigenlijk De oud-wethouder vindt nog steeds dat de gemeenteraad haar op oneigenlijke gronden naar huis heeft gestuurd. Zij be strijdt nog steeds dat haar ver trek noodzakelijk was om de provincie Zuid-Holland gunstig te stemmen. Gedeputeerde sta ten concludeerden na een on derzoek dat Ter Aar rijp is voor herindeling. De keuze voor één van de vier herindelingsvarian ten hangt af van het plan aan pak van de gemeente. Een raadsmeerderheid van CDA. Gemeentebelangen en een deel van de WD oordeelde dat de wethouders Kraak en I. Riedel (WD) in het belang van de ge meente het veld moesten rui- Kraak, die afziet van verdere gerechtelijke stappen, beperkt zich voorlopig tot de plaatselijke politiek. Haar ambities om te rug te keren in de provinciale staten heeft Kraak begraven. Zij laat zich schrappen van de gros lijst van de nieuwe partij Onaf hankelijken Zuid-Holland, waar zij de tweede plaats bezette. „Ik hijs het niet. Maar dat gemeen- teraadswerk in Ter Aar kan ik bij wijze van spreken met mijn ogen dicht vanaf mijn ziekbed doen." Nu zij is afgehaakt bij de On afhankelijken. haalt Kraak („in de luwte") de banden weer aan met de statenfractie van Groen- Links. Voor die partij was Kraak jarenlang statenlid voor zij in april 1998 wethouder werd. Groen Links staat echter een dubbelfunctie van raadslid en statenlid niet toe. Waarnemend-burgemeester L. Lyklema, die het raadsbesluit vorige week verdedigde, was blij met de snelle uitspraak van de rechter. saskia buitelaar Het alom geroemde Alphense armoedebeleid ten spijt hebben Alphenaren die van een mini muminkomen moeten rondko men, in december geen einde jaarsuitkering van honderd gul den gekregen. Het daarvoor be schikbaar gestelde geld, 95.000 gulden, is opgegaan aan de stij gende aanvragen voor bijzon dere bijstand. Burgemeester en wethouders benaderen de zaak positief: steeds meer minima weten de financiële regelingen te vinden. Bleef de welzijnswethouder voorheen zitten met geld in zijn zak, nu komt hij duiten tekort. Aan bijzondere bijstand is het afgelopen jaar 1,3 miljoen gul den uitgegeven, in plaats van de gereserveerde 1 miljoen. De krappe ton voor de eindejaars uitkering is dus hoe dan ook bij de doelgroep terechtgekomen, meent het college. De PvdA en Groenlinks toon den zich in de commissieverga dering niet gelukkig met die re denatie. Volgens PvdA-er P. Sijl- van Veen is december een 'dub- beldure' maand voor mensen met een uitkering. A. de Groot van Groenlinks vond het wrang dat Alphen. onlangs door de Verenigde Naties geprezen om het armoedebeleid, de snip niet uitkeert. nderzoek naar de herin- mbu ig van de industrieterrei- febr Pogewaard in Koudekerk i Mphense Gnephoek is be ll. Beide gemeenten kij- amen met de Kamer van landel (KvK) Rijnland en ovincie Zuid-Holland, of mte op een andere ma- en If in worden ingedeeld, rijfsterrein is schaars in roene Hart en de twee in- eterreinen worden niet ef- gebruikt. De vele rest- n leveren ruimteverlies erindeling van de grond 1 Koudekerk en Alphen le tter dan twintig procent bedrijfsruimte op, bere- onderzoeksbureau Bode- nderhalf jaar geleden in cht van Rijnwoude. Kamer van Koophandel neert het onderzoek van de Noordelijke Rijnoevers, zoals het project is genoemd. Zij legt verschillende varianten om het gebied aan te passen onder de loep. De door Rijnwoude ge wenste nieuwe Beatrixbrug over de Heimanswetering wordt ook in het onderzoek meegenomen, evenals de 's Molenaarsbrug. De vervallen villa's onderaan die brug krijgen ook aandacht. De onderzoekers zoeken naar een passende bestemming voor de panden. Het onderzoek kost 150.000 gulden: De twee gemeenten be talen elk 25.000 gulden, de pro vincie en de KvK namens de on dernemingen in het gebied, be talen elk 50.000 gulden. De ge meenteraad van Rijnwoude stelde de bijdrage al beschik baar, in Alphen ging de ge meentelijke commissie Plan en Beleidsvorming gisteravond ak koord. swoude heeft terecht toestemming gegeven voor de bouw *n bedrijfswoning op Noordeinde 64a in Leimuiden. De bestuursrechter E. Houweling achtte gisteren de bezwaren Wentink, die naast de toekomstige bedrijfswoning woont, rond. Wentink vreesde te veel inkijk in zijn huis dat op 'een paar meter afstand van de de loods staat. Op de eerste 'Ping van die loods wil R. van der Voort een woning bouwen !en huurder van de loods. De woning die al in aanbouw was 111 binnen enkele weken worden opgeleverd. De Jong landskampioen driebanden weteringbrug marc vlek Het kan Weteringbrug moeilijk ontgaan dat Aart de Jong de nieuwe nationaal kampioen driebanden is. De ramen van zijn Café Ijs de Jong in Wete ringbrug zijn behangen met af fiches waarop zijn succes wordt bejubeld. „Dat hebben de le den van biljartvereniging De Sport en de stamgasten ge daan", zegt de 40-jarige café baas, de nieuwe Nederlands kampioen driebanden eerste klasse op het kleinbiljart. In het café vertelt hij over zijn bevindingen. „Ik kreeg het biljarten met de paplepel inge goten. Als kind liep ik al in dit café rond en dan pakte ik ook eens een keu." De familie De Jong geeft de biljarttraditie door, want ook de kinderen van 11 en 7 leggen geregeld een biljartje. „Dat krijg je als je va der een café heeft. Ze spelen nu al bij de jeugdafdeling van de biljartvereniging hier." Het café is vernoemd naar zijn vader IJsbrand. Vroeger heette het De Sport, net als de biljartvereniging, maar toen hierachter een nieuwe biljart zaal kwam, hebben wij deze naam gekozen. De mensen uit Weteringbrug zeiden vroeger altijd 'we gaan naar Ijs de Jong' als ze naar het café gingen, vandaar." Het café kijkt uit over de Ringvaart van de Haarlem mermeer. „We gaan al om zes uur 's ochtends open voor de vissers en we sluiten 's avonds om half acht." De Jong kwam in de compe titie uit voor biljartvereniging Roelofarendsveen. Hij betreurt het dat deze vereniging tot nu toe geen belangstelling heeft getoond voor zijn verrichtin gen. „Ik heb nog geen contact met ze opgenomen, dus het kan zijn dat er een reden voor is. Maar jammer is het wel." Gelukkig was er vanuit zijn ou de vereniging wel overweldi gende belangstelling. „Ze zijn hier met zijn allen in het café geweest en hebben voor me gezongen." Drie jaar geleden ging hij weg bij De Sport, aangezien de ze vereniging geen driebanden team bijeen kon krijgen. „Ik denk erover om terug te gaan. Als je geen Veender bent. kun je daar toch moeilijk aarden. De dorpen in de omgeving konden vroeger slecht met el- Aart de Jong: „Als je geen Veender bent, kun je daar toch moeilijk aarden." kaar overweg en misschien is wel een beetje mager. Ze had- Nederlandse titel. In 1976 werd dat nog steeds zo." den er op zijn minst een oor- hij nationaal wielerkampioen Bij de uitreiking kreeg hij een konde bij kunnen doen. Ieder- bij de junioren op de weg. medaille en een Edammer een kan zo'n medaille laten „Maar dit is net zo'n mooie kaas. „Een klein medailletje. maken." overwinning, je bent tenslotte Niet dat ik zonodig een enorme De Jong behaalde het afgelo- toch de beste van Nederland." beker moet hebben, maar dit is pen weekeinde niet zijn eerste Nu hij kampioen is geworden ■I foto hielco kuipers „Daar zitten de biljarters met een gemiddelde dat hoger is dan 0.700. Het wordt een stuk moeilijker om daar te winnen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19