Banken eisen miljoenen van hypotheekfraudeurs Economie Klaar voor stroom vakantiegangers KPN telefonisch vaak moeilijk bereikbaar Fabriek fosforzuur dicht door strenge milieueisen Bouwsector verwacht groei van twee procent Vakbond: Tabaksfusie leidt tot banenverlies Yellow lonkt naar jonge consument AG 12 JANUARI 1999 -fcr WAO'ers door werkende vrouw Opvallend veel vrouwen komen in de WAO terecht, Eet psychische klachten, zegt het CNV. Volgens de vak- He is het gebrek aan kinderopvang de voornaamste oor- bn dat verschijnsel. „De politiek verzuimt maatregelen te h die ervoor zorgen dat mensen arbeid en zorg kunnen [neren zonder dat ze daar gestrest en overspannen van ji", aldus CNV-voorzitter Terpstra in zijn nieuwjaarsrede, ijs het CNV is de gemiddelde werktijd per werknemer wel- t gedaald in de afgelopen jaren, maar neemt voor vrou- je 'leefdruk' toch toe. Meestal zijn zij degenen die de zorg ol ïnderen moeten combineren met een betaalde baan. bus door grens van 500 orders Airbus heeft vorig jaar orders binnengekregen voor 556 ligen. Het is voor het eerst dat de Europese vliegtuigbou- één jaar meer dan 500 orders kreeg. Die groei betekent euw record. Concurrent Boeing maakte vrijdag bekend in jelopen jaar vaste orders te hebben gekregen voor 656 Jen. Het aantal bij Boeing bestelde vliegtuigen is 15,5 pro- oger. Het consortium van Europese vliegtuigbouwers vorig jaar een omzet van ruim 25 miljard gulden tegen jard het jaar ervoor. Er werden 229 vliegtuigen afgeleverd, heeft nog 1.309 vliegtuigen in zijn orderportefeuille. :d jaar voor Evenementsreizen idam Het gaat Evenementsreizen voor de wind. Het aan- isagiers steeg vorig jaar met zeven procent tot 155.000 en izet nam met vijftien procent toe tot 190 miljoen gulden, nst komt uit op ongeveer drie procent van de omzet. „Dat rde reisbranche een goed resultaat", vindt directeur R. de n. Het jaar 1999 ziet er ook veelbelovend uit. Het gaat uit- jd met de boekingen voor de winter, en de belangstelling tamerreizen is boven verwachting. Evenementsreizen no loor het grote aantal vroege reserveringen een stijging van procent. Evenementsreizen organiseert vooral reizen naar eten buikbestemmingen als de Canarische Eilanden. iedreiging van Duitse vakbond Als de werkgevers in de Duitse metaalsector niet voor 28 ri een aanvaardbaar loonaanbod doen, komen er acties, eeft de Duitse metaalbond IG Metall, met ruim 2,7 miljoen de grotste vakbond van Duitsland, gisteren laten weten, tall eist een loonsverhoging van 6,5 procent en heeft al laten weten daar niet van te zullen afzien. De afgelopen lebben de bonden zich in hun looneisen gematigd we- le trage groei van de economie. Nu de economie er wat voorstaat, willen ze een inhaalslag plegen. neyland Parijs wil uitbreiden Het pretpark Disneyland bij Parijs wil ter gelegenheid jn tienjarig bestaan in 2002 uitbreiden. Het is de bedoe- at er een tweede park komt met projecten uit de filmwe- 0 heeft een woordvoerder van de gemeente waar het at- ipark is gevestigd, gisteren gezegd. De onderhandelingen 1e aankoop van een terrein zijn bijna afgerond. Het gaat [is hem om een investering van 1,5 miljoen gulden, jyland Parijs is in de zeven jaar van zijn bestaan uitge- tot de best bezochte attractie in Europa. Vorig jaar kwa- :rruim 12,5 miljoen bezoekers. lname DaimlerChrysler in Nissan IQ DaimlerChrysler, de Duits-Amerikaanse autogigant, hogelijk deelnemen in de Japanse autoproducent Nissan Topman Jürgen Schrempp zei dat gisteren op de auto- jnstellng van Detroit. Daimler-Benz is eerder dit jaar over- gonnen over deelneming in Nissan Diesel, de vrachtwa- visie van Nissan. De besprekingen daarover lijken vrijwel afgerond. Onlangs verklaarde hij nog dat zijn concern ac- moet worden in Azië, maar dan op eigen kracht wat de [ïenwagens betreft. 1 vindingrijkste onderneming ik_ï Voor het zesde achtereenvolgende jaar blijkt IBM de vindingrijke onderneming te zijn. Aan de computergigant Drig jaar 2.658 patenten verleend. Dat zijn er 934 meer dan 7. Volgens een ranglijst van het Amerikaanse onderzoeks- u IFI/Plenum Data Corporation staat het Japanse Canon tweede plaats met 1.925 patenten. NEC staat derde i, Motorola vierde (1.406) en Sony vijfde (1.315). inBakker haalt theelichtjes terug k_; Meubel- en inrichtingszaak LeenBakker heeft vandaag rertenties klanten opgeroepen een bepaald model thee terug te brengen. De firma is niet tevreden over de hitte- ndigheid ervan. Het gaat om een soort staand schemer- je, in blauw, wit of geel waarin een waxinelichtje wordt ge it. De klanten krijgen hun geld terug. V-ledental groeit met 12.000 tDAM De FNV heeft het ledental vorig jaar zien groeien 2.000 tot ruim 1,2 miljoen. De Abvakabo neemt het groot- iel van de groei voor zijn rekening met 9.500 nieuwkomers. >uw- en Houtbond kromp met 1.600 leden tot 162.000. In een roerig stakingsjaar, groeide de bond nog fors. De Kun- Informatie- en Mediabond (Kiem) zag 1.000 leden weglo- n telt er nu ruim 48.000. FNV Bondgenoten (industrie, j ng, diensten en vervoer) telt nu bijna een half miljoen le- De Abvakabo staat op de tweede plaats met 360.000. De benoemt de Horecabond als 'runner up' met een goede van 1.400 extra tot 28.000. llennium kost Shell ruim miljard Mc» De Koninklijke Shell Groep verwacht dat het oplos- i an het millenniumprobleem haar in totaal ruim 1,1 miljard tl gaat kosten. Vrijwel alle groepsmaatschappijen denken ijk eind juni met het werk aan de essentiële bedrijfssyste- klaar te zijn. De bedrijven hebben dan de rest van het jaar im het hele karwei te klaren. Volgens het bedrijfsblad Slièll ter is men binnen het concern ook overal bezig met het ikkelen van noodplannen, waarbij rekening wordt gehou- net de effecten van storingen die zouden kunnen optreden invloeden van buitenaf. Te denken valt aan bedrijven die taken niet goed hebben geregeld. l'ANP Waarde met vervalste documenten opgekrikt V: Bedrijven moeten meer en voor arbeidsongeschikten nieuwjaarsreceptie van de vak centrale in Brussel. Zij. heeft weinig vertrouwen in de bereidheid van de werk gevers om het probleem aan te pakken. „Ze hebben daar de af gelopen jaren alle tijd voor ge had", aldus Roozemond. De FNV overweegt via een beroep op de Wet Openbaar heid Bestuur een rapport over de ziektewet uit een lade van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid te krijgen. In het rapport, opgesteld door de internationale arbeidsorga nisatie ILO, zou staan dat de privatisering van de ziektewet te ver is doorgeslagen. Het ka binet zou de wet niet of onvol doende hebben getoetst aan Europese regelgeving en inter nationale overeenkomsten. De FNV probeert al geruime tijd het rapport in handen te krij gen. Veertien door hypotheekfraude benadeelde banken heb ben tegen acht verdachten in de zogeheten Fortis-affaire een civiele procedure aangespannen. Ze eisen terugbe taling van maximaal zeven miljoen gulden. Dit bleek gis teren op de eerste zittingsdag van een proces voor de Amsterdamse rechtbank dat drie dagen zal duren. Het gaat om een van de grotere fraudes op hypotheekgebied. De banken verstrekten te hoge bedragen, omdat de waarde van de panden via vervalste documenten kunst matig was opgekrikt. AMSTERDAM ANP Nadat de fraude aan het licht kwam, deed de in Utrecht ge vestigde bank Fortis namens de andere banken aangifte bij jus titie. Bankadvocaat mr. M. Gu- ensberg meldt dat verdachten hoofdelijk worden aangespro ken. Daarmee wordt voorko men dat de banken moeten be wijzen wie veel of weinig schuld heeft. „De makelaarsfamilie is de spil, maar duidelijk is het alle maal niet. Ze ontkennen alle maal." In de ogen van de ban ken speelde de notaris daarbij een kwalijke rol. „Die heeft alles fout gedaan wat fout kon gaan. Er waren verschillende aktes per dossier", aldus Guensberg. Naast de hoge bedragen die verduisterd werden, wordt de zaak ook gekenmerkt door de sterke onderlinge banden van de vermoedelijke fraudeurs. Niet alleen is er een Amster damse makelaarsfamilie bij be trokken, maar konden de be trokkenen ook rekenen op de hulp van een hypotheekbemid delaar én een notaris uit Pur- merend. Volgens het openbaar ministerie werd gebruikt ge maakt van valse werkgeversver klaringen, taxatierapporten en loonstrookjes. Advocaat N. Meijering geeft de banken de schuld voor het debacle. Hun controlemaatre- UTRECHTVanaf morgen tot en met volgende week zaterdag kunnen vakantiegangers, die nog niet precies weten waar ze dit jaar hun vrije weken zulllen doorbrengen, terecht in het Jaarbeursgebouw in Utrecht. Daar wordt weer de jaarlijkse Vakantiebeurs gehouden. Gisteren waren de reisor ganisaties en touroperators nog druk bezig om hoge stapels gidsen en brochures in hun stands klaar te leggen voor de tienduizenden bezoekers die worden verwacht. Vandaag mochten de vakmensen alvast 'voorproeven'. FOTO ANP KOEN SUYK DEN HAAG ANP De bereikbaarheid van KPN laat te wensen over. In maar 42 procent van de gevallen is het personeel van het telecombedrijf bin nen de normen te bereiken. Vorig jaar was dat nog 54 procent. Vooral het niet terug bellen stoort de klanten, zo meldt het be drijf in het bedrijfsorgaan 'KPN Nu'. „Steeds vaker belt een gezochte persoon niet terug binnen 24 uur. En dat terwijl het tijdig beantwoorden van de telefoon toch voor alle KPN'ers 'part of the job' is. „Het bedrijf levert nota bene zelf diensten die het aantal gemiste telefoontjes bij klanten moeten verminderen", luidt de zelfkritiek. KPN meet de eigen bereikbaarheid sinds 1997. Directeur Kwaliteit O. Kuis noemt het niet terugbellen 'erg'. „Dat komt bij de klant hard aan. Die denkt: KPN zal zich ook niet aan andere afspraken houden." En Kuis gaat nog even verder: „Als de klanten het bedrijf al slecht kunnen bereiken, dan zal het met de interne telefonische contac ten niet veel beter zijn. En dat heeft weer zijn effect op onze bedrijfsvoering." Overigens is KPN niet het enige bedrijf waarbij het slecht gaat met het (interne) te lefoonverkeer. Nog geen maand geleden kwam, wederom uit eigen KPN-onderzoek, naar buiten dat de telefonische bereikbaar heid van bedrijven verder is gedaald. Voor al met doorverbinden en terugbellen gaat het mis. VLAARDINGEN ANP gelen bij de aanvraag voor hy potheken zijn laks, zo meent de advocaat die een van de leden van de makelaarsfamilie verde digt. Dat wordt volgens hem veroorzaakt door de sterke con currentie die een goede fraude preventie in de weg staat. Bij de vaststelling van een straf moet zeker gekeken worden naar het controle-apparaat van de bank, meent de advocaat. Meijering en zijn zeven me de-advocaten betoogden verder dat de schade helemaal niet zo groot is als eerder werd be weerd. De panden zijn meer waard dan eerder aangegeven. Ook waren de verdachten be reid het schadebedrag terug te betalen. Daarvoor is overleg met de banken geweest. Fosforzuurfabriek Hydro in Vlaardingen gaat eind dit jaar dicht. De huidige milieuver gunning loopt dan af en de ei sen die aan een nieuwe vergun ning worden gesteld, kosten het bedrijf te veel geld. Bij het be drijf verdwijnen 85 van de 167 banen. Bij de fabricage van fosfor zuur komt als afvalproduct gips vrij. Nu loost Hydro dat in de Nieuwe Waterweg. Om een nieuwe vergunning te krijgen, zou Hydro vanaf volgend jaar negentig procent van het gips moeten hergebruiken. „We hebben met alle markt partijen gesproken, maar kon den geen garantie krijgen dat ze zelfs de kostprijs zouden beta len", aldus directeur E. Amlie. Hydro zou dus geld moeten toeleggen op het hergebruik van het gips. Volgens Amlie is dat niet mogelijk, omdat nau welijks aan fosforzuur wordt verdiend. De Vlaardingse fa briek maakt slechts marginaal winst. De fabriek produceert sinds 1935 fosforzuur, dat vooral ge leverd wordt aan de kunstmest industrie. Sinds 1985 is de fa briek in handen van Hydro. Met de vakbonden is gespro ken over een sociaal plan. Via bureaus wordt geprobeerd het overtollige personeel aan ander werk te helpen. Hydro heeft ook een vestiging in het Zeeuws-Vlaamse Sluiskil. In Vlaardingen gaat het bedrijf door met de productie van meststoffen. AMSTERDAM ANP vooral aangewezen op bestaan de, goedkopere woonruimte. De woningverbetering zit in de lift. Dit jaar is er een stijging met 3,5 procent. De jaren erna zal de groei op gemiddeld drie procent uitkomen. Meer dan de helft van die productie komt voor rekening van eigenaren- bewoners. De bouw van be drijfspanden groeit dit jaar 3,5 procent. In de volgende jaren is er een lichte daling. De onder- houdsmarkt blijft volgens het EIB vrij stabiel. De markt voor de grond-, wa ter- en wegenbouw neemt dit jaar 3,5 tot 4 procent toe. Voor een flink deel gaat het om werk dat vorig jaar niet is uitgevoerd wegens regenval. Een extrta im puls zijn de openbaar-vervoers- projecten. De werkgelegenheid steeg vo rig jaar met 4.000 tot 363.000 manjaren. De groei deed zich vooral in het westen van het land voor. Omdat de productie beperkt stijgt, verwacht het EIB dat er jaarlijks een half procent minder werknemers nodig zijn. De Nederlandse bouwmarkt groeit dit jaar twee procent. Daarmee volgt deze bedrijfstak in grote lijnen de ontwikkeling voor de hele economie. Direc teur Buur van het Economisch Instituut voor de Bouwnijver heid (EIB) zei dat vandaag op een congres in Amsterdam. De afzwakking in de econo mische groei is vooralsnog niet zichtbaar in de hoeveelheid werk die onderhanden is en de bouwplannen die in een verge vorderd stadium zijn. Boven dien is er enige overloop van projecten als gevolg vertraging. Die is vorig jaar ontstaan door slecht weer. De komende vijf jaar zal het aantal nieuw te bouwen wonin gen afnemen. Dit jaar zijn het er nog 92.000. In 2004 is het aantal gedaald tot 88.000. Meer dan de helft van de nieuwe hui zen valt in de dure sector. Het aantal goedkopere nieuwbouw woningen neemt af. Wie een la ger inkomen heeft, is daardoor AMSTERDAM-LONDEN ANP De fusie tussen de tabakgigan ten British American Tobacco (BAT) en Rothmans Internatio nal - jaaromzet 65 miljard gul den - die gisteren werd bekend gemaakt, is bedreigend voor de werkgelegenheid. CNV Voeding vreest dat de twee verkoopkan toren in ons land worden sa mengevoegd. Rothmans heeft in Nederland een sigarettenfabriek in Zeve naar met ongeveer 1.000 werk nemers. Verder werken er zo'n 400 mensen bij de marketing en verkoop van sigaretten in Am sterdam. Rothmans is ook eige naar van Niemeyer, de Gro ningse fabrikant van shag (Samson, Javaanse Jongens en Jakobs) en pijptabak (Clan en Sail). Daar zijn 550 mensen in dienst. Op het gebied van siga ren heeft Rothmans het merk Nieuw jongerenmerk mikt in eerste jaar op 100.000 leden NAARDEN-BUSSUM GPD Yellow is het nieuwe jongeren merk waarmee KPN Telecom, Radio 538, Postbank en de Ne derlandse muziekzender The Music Factory zich met ingang van maart storten op de jonge consument. Met kortingen, voorrang bij kaartverkoop en interactie via YellowNet probe ren de bedrijven jongeren van 12 tot en met 25 jaar aan zich te binden. „Als je de jongere niet kunt bereiken met Radio 538 of TMF, dan lukt het nooit", aldus Yellow-directeur Harry Steen kamp. Met veel geel en een videoclip lanceerden de vier bedrijven gisteren in de TMF studio's Yel low, genoemd naar het bankbil jet van 25 gulden (geeltje) dat jongeren voor een jaarabonne ment zullen moeten betalen. Voor dit geld krijgen de leden een pas waarmee ze onder an dere korting kunnen krijgen op evenementen, popconcerten, computerspelletjes, boeken, kleding, discotheken en tele- communicatieapparatuur. Daarnaast krijgen ze voorrang bij de kaartverkoop voor con certen, en toegang tot de virtu ele ontmoetingsplaats Yellow Net en tot de VIP-ruimte van TMF/Radio 538-programma Showcase. Voor tien gulden per maand extra krijgt de jongere Van rechts naar links Lex Harding (The Music Factory), Kees van Rossum (Postbank), Erik de Zwart (Radio 538) en Sjeer Mestrom (KPN Telecom) presenteerden gisteren hun gezamenlijke jongerenconcept Yellow. toegang tot Internet. In het eer ste jaar verwacht Yellow 100.000 leden. Over driejaar moeten dit er 400.000 zijn. Na vier jaar wil het zelfstandige be drijf Yellow, waarin de vier be fore) WFA FOTOBURO DIJKSTRA drijven een gelijk aandeel heb- jonge consument. „Een van de ben, winstgevend zijn. belangrijkste doelstellingen is Volgens directeur Erik de Zwart om een bindmiddel te hebben van Radio 538 moet het marke- met deze doelgroep", aldus De tinginstrument voor een goede Zwart. Belangrijk daarbij is de verstandhouding zorgen met de interactie met haar jonge pu bliek. Via telefoon, fax, evene menten, maar vooral via Yel lowNet kunnen de leden aange ven wat ze graag zouden willen doen. „Stel, dat ze willen bun gee jumpen, dan gaan wij op zoek naar een bedrijf dat bereid is dit met korting te organise ren", aldus De Zwart. Ook worden er onderzoeken gedaan en enquêtes gehouden via Internet. Hierdoor krijgen de bedrijven een goed beeld van de jongeren: wat ze hebben te besteden en waar hun inte resses liggen. Steenkamp legt uit dat het marketinginstru ment moet worden gezien als een lange-termijninvestering. Hij is niet bang dat Yellow faalt ondanks dat jongeren voor re clamemensen een moeilijk te vangen doelgroep zijn. „We hebben een trucje geleerd van Radio 538 en TMF en dat is dat je binding kunt krijgen met jon geren door interactie". De kortingen op producten zijn mogelijk door deelname van andere bedrijven waaronder Philips, PTT Post, Bruna, Kip ling en Apple Computers. Jon geren hoeven niet bang te zijn dat ze allemaal reclame krijgen thuisgestuurd, legt De Zwart uit. „Alle reclame loopt via Yel low en jongeren krijgen alleen bericht wanneer zij daarvoor belangstelling hebben en als er speciale kortingen zijn". Schimmelpenninck, dat wordt geproduceerd in Wageningen. BAT heeft geen productie in Nederland. Bij het concern werken in ons land bijna hon derd mensen in de verkoop en marketing. De fusie moet nog worden goedgekeurd door concurren- tie-autoriteiten. Dat zou in sommige landen problemen kunnen opleveren,omdat zeer sterke posities ontstaan op de sigarettenmarkt. In Nederland krijgt de nieuwe groep een fors marktaandeel van zo'n 46,5 procent. BAT-directeur voor Noord-Eu ropa, P. de Mare, verwacht ech ter geen grote moeilijkheden. „Op de sigarettenmarkt zijn nu eenmaal maar een paar grote spelers. Bovendien wordt wei eens vergeten dat er nog veel staatsmonopolies zijn, zoals in China." Eurogeld komt niet eerder in roulatie BRUSSEL' GPD Het ziet er niet naar uit dat de euromunten en -biljetten eer der dan op 1 januari 2002 in roulatie worden gebracht. De Europese Commissie, de in stantie die het initiatief tot zo'n vervroegde invoering zou moe ten nemen, reageerde gisteren koeltjes op suggesties in die richting uit Belgische en Duitse regeringskringen. De Belgische minister van economische zaken Di Rupo zei vorige week dat de huidige overgangsperiode van drie jaar tussen de invoering van de euro in het girale betalingsverkeer (per 1 januari 1999) en de komst van het contante geld, veel te lang is. Medio deze maand wil België tijdens een vergadering van de Europese ministers van financiën nagaan of er steun is voor een snellere introductie. De Duitse regering reageerde alvast instemmend. Maar een woordvoerder van Europees commissaris De Sil- guy (monetair beleid) zei niet veel te zien in een eerdere in voering van de euromunten en -biljetten. De centrale banken in de elf deelnemende landen zouden de drie jaar hard nodig hebben om voldoende contant geld te kunnen vervaardigen. Ook hebben de overheden en bedrijven zich al op een lange overgangstermijn ingesteld. Volgens de commissie is een versnelde invoering daarom 'praktisch onhaalbaar'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9