Europese Commissie belooft beterschap Buitenland Amerikaanse waarschuwing voor Irak Rapport: 'Amerikaans drugsbeleid faalt volledig' Protest tegen parlement Clinton: Beschuldigingen zijn geen grote misdrijven Belgrado verlengt ultimatum U£K-commandant: 'Wij hebben die acht Joegoslavische soldaten' SDAG 12 JANUAR11999 .ili f Indonesische soldaten gearresteerd (^rtaj De Indonesische militaire politie heeft gisteren elf sol- ^nüangehouden en verhoord nadat Indonesische troepen - ;r burgers zouden hebben gemarteld en doodgeslagen. Moge- p izouden er meer verhoren volgen. De soldaten hadden zater- g een dorp in Aceh overvallen en tientallen inwoners gearres- >rd omdat ze islamitische separatisten zouden ondersteunen. I* ,]gens mensenrechtenactivisten werden de burgers opgeslo- p in een gebouw in en zijn ze vervolgens door soldaten aange- llen. Behalve de vier doden vielen er 23 zwaargewonden. In Indonesische provincie Aceh vechten groepen rebellen al ntallen jaren voor een onafhankelijke islamitische staat. ji forens wil leiderschap Likud I_aviv De voormalige Israëlische minister van defensie en jjtënïandse zaken Moshe Arens stelt zich kandidaat voor het emierschap in de aanloop naar de verkiezingen van mei. Dat 'tekent dat hij het binnen de Likudpartij in de strijd om het litiek leiderschap gaat opnemen op tegen premier Netanya- De partij kiest op 25 januari haar premierskandidaat. De 73- ige Arens, die Netanyahu begin jaren tachtig op het politieke neel haalde, was indertijd fel tegen het vredesakkoord met rypte van 1979 en tegen terugtrekking van Israël uit de Sinaï. f vindt nu dat de akkoorden met de Palestijnen onomkeer- rzijn evenals een Palestijnse staat. Hij heeft herhaaldelijk la- blijken het niet met de politiek van Netanyahu eens te zijn. we gevallen van BSE in Frankrijk is». Op twee Franse boerenbedrijven is vorige week een koe igetroffen met de gekke-koeienziekte BSE. Het Franse minis- 1813(jfrie van landbouw heeft gelast de veestapels van de bedrijven vernietigen. De twee besmette koeien vertegenwoordigen de ite twee gevallen van 1999 in Frankrijk en het 50ste en 51ste sinds 1990. Vorig jaar raakten 18 koeien besmet en stelde ministerie van landbouw een onderzoek in naar het aan- luden van de ziekte. Minister van landbouw Glavany zei vori- iweek dat er mogelijk problemen zijn met het veevoer. talië kan Öcalan geen asiel geven' bMEDe Koerdische leider Abdullah öcalan kan waarschijnlijk fdijnereen asjel krijgen in Italië, heeft de Italiaanse premier Massimo 'Alema gisteren gezegd. De ernst van de beschuldigingen die gen de PKK-leider zijn ingebracht maken dat volgens D'Alema !n pal imogelijk. D'Alema sloot nogmaals uit dat de Koerdische lei- r aan Turkije zal worden uitgeleverd en zei dat öcalan een j man is. „Hij kan elk moment vertrekken", zei D'Alema. Als dat niet doet, behoudt Italië zich evenwel het recht voor hem 122151 ilf te berechten, zei de premier, die Turkije verweet dat het <aasr et heeft willen meewerken aan een oplossing waarbij öcalan een derde land zou worden berecht. TA hervat afpersing van bedrijven idridOndanks het door haar zelf afgekondigde bestand in ar geweldscampagne, heeft de gewapende Baskische afschei- ngsbeweging ETA haar afpersingspraktijken tegen bedrijven s mat, zo heeft de Spaanse minister van binnenlandse zaken ime Mayor Oreja maandag bevestigd. De ETA heeft een veer- [tal ondernemingen in de noordelijke Baskische regio brieven ischreven, waarin ze gewaarschuwd worden dat ze-het doelwit n de gewapende organisatie zullen worden als ze geen 'revo- t'ona're belasting' afdragen, zo meldde eerder de Madrileense \it El Mundo. Het bericht valt samen met een toeneming van laatvandalisme en geweld in Spaans Baskenland die wordt igeschreven aan jeugdgroepen van de ETA. larm over hongersnood Freetown 'own Internationale hulporganisaties hebben gisteren arm geslagen over het lot van de burgerbevolking in Free- tvn, hoofdstad van de door een burgeroorlog getroffen Afri- anse staat Sierra Leone. Als de zware gevechten voortduren arden honderdduizenden inwoners met hongersnood be- eigd. Door de zware strijd tussen de Ecomog-vredesmacht en l erraleoonse rebellen kunnen de inwoners van Freetown nau- ilijks hun huizen uit, zei het Internationale Rode Kruis in een klaring. De recente aanval van de rebellen op de hoofdstad eeft de inwoners volledig verrast. Zij hebben geen voedsel- lorraden aangelegd en elke dag neemt de honger toe. plitsing Front vrijwel officieel j int cloud Met de aankondiging dat hij een door rivalen bin- in de partij belegd partijcongres niet zal bijwonen heeft de anse ultrarechtse politicus Jean-Marie Le Pen gisteren de 31 ilitsing van zijn Front National vrijwel officieel gemaakt. „Er is >or mij absoluut geen reden om een uitnodiging van opstan- elingen te beantwoorden", zei Le Pen. Rivaal Bruno Megret, 2jbt voor kort de tweede man in de partij, heeft het speciale con- l es voor 23 en 24 januari uitgeschreven. Het conflict tussen Le I en en Megret brak uit nadat de laatste toenadering had ge- 1! icht tot gematigder rechts. Le Pen wil daar niets van weten. De artij was bij de laatste verkiezingen goed voor zo'n 15 procent 12-S inde stemmen. 155 )ostbloklanden eerder NAVO-leden j; rlun» Polen, Tsjechië en Hongarije zullen al begin maart in de II AVO worden opgenomen, anderhalve maand eerder dan eerst S erd gedacht. Dat heeft de Berlijnse krant Tagesspiegel gisteren smeld. De krant haalde bronnen bij de verdragsorganisatie I an die hadden gezegd dat troepen uit 19 landen, in plaats van 1'5 it de huidige 16 lidstaten, zouden meedoen aan een parade in ij r Inissel ter viering van het 50-jarige bestaan van hèt bondge- M Eiootschap. Volgens de bronnen is de toetreding vervroegd om- 3 koo: at de NAVO op een jubileum-top in Washington met de nieu- koo: re, uitgebreide organisatie voor de dag wil komen. nderzoek naar Diana niet afgesloten' Het Openbaar Ministerie in Parijs ontkent dat het onder- >ek naar het verkeersongeluk, dat prinses Diana het leven ostte, is beëindigd. Britse dagbladen hadden gisteren gemeld at de zaak was gesloten. „Het onderzoek is niet gesloten en het voorbarig om conclusies uit de werkzaamheden van rechter ephan te trekken", zei het bureau van de openbare aanklager, nderzoeksrechter Herve Stephan zal vermoedelijk niet voor aart een punt zetten achter zijn onderzoek, zeiden bronnen ij justitie. Aangenomen wordt dat dè voornaamste oorzaken het ongeluk dronkenschap en te snel rijden waren. lomoseksualiteit veelal verboden igCELQNAIn de helft van alle landen ter wereld is homosek- ualiteit nog steeds verboden. Dat blijkt uit het jaarrapport lensenrechten voor Lesbiennes en Homo's dat gisteren in Bar- elona werd gepresenteerd. Bovendien zegt in een ruime meer- erheid van de landen de wet niets over homoseksualiteit. Dis- iminatie op grond van seksuele voorkeur is in die landen niet itrafbaar. Slechts twaalf landen (Canada, Frankrijk, Nieuw-Zee- ^nd, Zuid-Afrika, Denemarken, Luxemburg, Noorwegen, Span- Ecuador, Slovenië, Zweden en Nederland) kent wetgeving ie discriminatie op basis van seksuele voorkeur verbiedt. 0 jV U-ambassadeurs terug naar Minsk 4QiKoy_i De ambassadeurs van landen van de Europese Unie eren zondag terug naar de Wit-Russische hoofdstad Minsk. De mden van de Europese Unie trokken de ambassadeurs vorig 'ar juni terug uit Minsk na een conflict over de residenties in e diplomatenwijk Drozdy. Het conflict tussen de autoritaire V't-Russische president Loekasjenko en buitenlandse diploma- en in Minsk ontstond in april vorig jaar toen alle ambassadeurs jUn woningen moesten verlaten, omdat er werkzaamheden aan e riolering en aan de water- en stroomtoevoer moesten wor- len uitgevoerd in de wijk. Velen meenden dat Loekasjenko, die |alf ook in de wijk Drozdy woont, de ambassadeurs niet langer buren wilde. Fraude en vriendjespolitiek zullen worden aangepakt TOM JANSSEN De Europese Commissie zal de strijd tegen misbruik en verspilling van belastinggeld verder opvoeren. Ook vriendjespolitiek bij het vergeven van lucratieve contrac ten of baantjes moet binnenkort tot het verleden beho ren. Met deze toezeggingen nam de commissie gister avond goeddeels de kou uit de lucht in haar gespannen verhouding met het Europees Parlement (EP). Het is vrijwel uitgesloten dat een meerderheid van de parle mentariërs de commissie donderdag naar huis stuurt. STRAATSBURG MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Voor commissaris Cresson (on derwijs) ziet de toekomst er iets minder rooskleurig uit. De Franse socialiste weigerde on danks een indringend verzoek van het parlement, antwoord te geven op de vele vragen over fraude die vooral haar kabinet treffen. De Spaanse commissa ris Marin, wiens naam ook stee vast valt als het over corruptie gaat, nam die moeite wel. Hij verklaarde 'heel veel fouten' te hebben gemaakt, maar zich nooit te hebben ingelaten met fraude. Alle commissarissen waren naar Straatsburg afgereisd voor het debat met het parlement over hun mogelijke aftreden. De parlementariërs hekelen de afhoudende en slappe reactie van de commissie het dage lijks bestuur van de Europese Unie op het steeds groeiende aantal affaires over financieel wanbeheer. De leider van de Europese christen-democraten Martens sprak van een 'zware politieke crisis' die door de commissie zelf is veroorzaakt. De socialistische fractie vroeg commissievoorzitter Santer binnen drie maanden een plan van fraudeaanpak gereed te hebben. Veel kritischer waren de liberalen. Fractieleider Cox hekelde de wijze waarop de commissie als geheel haar le den Cresson en Marin in be scherming nam. De Groenen gingen het verst en eisten on verwijld het vertrek van Santer en zijn collega's. De commissievoorzitter greep het debat echter aan om een acht-puntenplan te presen teren om fraude, vriendjespoli tiek en ondoorzichtigheid aan te pakken. Santer sprak van een 'zero-tolerance' benadering van welke fraude dan ook. Het be noemen van familie of kennis sen als hooggeplaatste en dik betaalde tijdelijke krachten wordt met onmiddellijke in gang stopgezet. Het uitbeste den van miljarden-projecten aan adviesbureaus zal eveneens kritisch worden doorgelicht. Verder zegde Santer toe dat de nieuwe fraudebestrijdings dienst OLAF geheel onafhanke lijk zal kunnen optreden. WASHINGTON-BAGDAD DPA-ANP-Rtr De Amerikaanse minister van defensie Cohen heeft Bagdad vandaag gewaarschuwd dat de Irakese strijdkrachten 'de prijs zullen blijven betalen' voor het uitdagen van Britse en Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen. Gisteren deed zich opnieuw een incident voor. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen bestookten met raketten en precisiebom men twee raketianceerinrich- tingen bij het noordelijk gele gen Mosul, die de toestellen in het vizier hadden genomen. De Iraakse acties zijn waar schijnlijk bedoeld om de Veilig heidsraad verder uit elkaar te spelen. Drie van de vijf perma nente leden - China Rusland en Frankrijk - waren niet geluk kig met de jongste bombarde menten op Irak en zijn voor stander van een verlichting van de sancties tegen Irak. Washington gaf te kennen, ongeacht het Iraakse wapenge kletter, te zullen blijven contro leren of Bagdad het vliegverbod boven het zuiden en noorden naleeft. Boven Irak werden na de Golfoorlog in 1991 no-flyzo- nes ingesteld om de sjiieten en Koerdische minderheid te be schermen tegen luchtaanvallen van Saddam Hussein. De VS staan ook 'klaar om te rug te slaan' als Irak zijn buur landen of de Koerden in het grensgebied met Turkije be dreigt, zei Cohen. Als antwoord op de recente dreigementen van Saddam aan zijn buurlanden bracht Koeweit een deel van zijn strijdkrachten in de hoogste staat van paraat heid. Sinds de Golfoorlog is het leger van Koeweit altijd paraat geweest. Een paar keer werd het in verhoogde staat van pa raatheid gebracht, maar niet eerder in de allerhoogste staat. Irak lijkt wel succes te boeken in zin campagne tegen de wa peninspecteurs van Unscom. Unscom-hoofd Butler zei dat de inspectievluchten met U-2- toestellen boven Irak worden opgeschort totdat de Veilig heidsraad heeft besloten wat de toekomst van de ontwape ningscommissie is. Unscom kwam in opspraak na berichten over het doorspe len van inlichtingen aan de Amerikaanse inlichtingendien sten. Ecevit presenteert minderheidskabinet ANKARA AFP-Rtr De Turkse sociaal-democrati sche leider Bulent Ecevit heeft gisteren zijn minderheidsrege ring gepresenteerd nadat presi dent Demirel hem oficieel tot premier had benoemd. De formatie heeft zes weken geduurd. De vorming van een nieuwe regering was nodig door het aftreden van het min- derheidskabinet-Yilmaz op 25 november wegens een corrup tieschandaal. Ecevit heeft twee pogingen gedaan een regering te vormen. Zijn eerste zag hij vorige maand mislukken. Vorige week woens dag mislukte een formatiepo ging van de rechtse politicus Yalim Erez. Hij slaagde er niet de leiders van de twee conser vatieve partijen, Yilmaz van de Moederlandpartij en (filler van de Partij van het Juiste Pad, dichter bij elkaar te brengen. Yilmaz en giller hebben Ece vit toegezegd een regering on der zijn leiding in het parle ment te steunen. WASHINGTON ANP-Rtr Hispanics neigen niet meer naar drugsgebruik dan blanken, maar hebben wel 3,5 keer zo veel kans om aan drugs te over lijden dan blanken, schrijft Drucker. Ze belanden gemid deld zeven keer vaker dan blan ken op de intensive care. Afro-Amerikanen hebben vier keer zoveel kans opgepakt te worden in verband met drugs als blanke Amerikanen. Die on eerlijke behandeling is volgens Drucker een gevaar voor de sa menleving. Het strenge Amerikaanse be leid leidde vorig jaar zomer in ons land nog tot veel commotie bij het bezoek van 'drugstsaar' generaal Barry McCaffrey. Die beschuldigde Nederland ervan dat het veel te laks optreedt. Het Nederlands gedoogbeleid noemde hij een 'volledige ramp' en een vorm van 'legale hypocrisie'. Na zijn bezoek aan dmgsprojecten in Amsterdam en Rotterdam noemde hij die een 'kleine ramp'. De Amerikaanse 'war on drugs' faalt aan alle kanten. Dat is de conclusie van een analyse van 25 jaar Amerikaans drugsbeleid door het Montefïore Medisch Centrum in New York. De be vindingen zijn gisteren gepubli ceerd in het tijdschrift Public Health Reports. Het beleid van het verbieden van drugs en het actief vervol gen van gebruikers heeft niet geleid tot bescherming van ge bruikers maar juist meer doden door overdosis tot gevolg ge had, aldus het rapport. Onder zoeker Ernest Drucker schrijft dat het drugsgebruik in de VS is afgenomen, maar dat het aantal ziekenhuisopnames na gebruik van cocaïne of heroïne sterk is toegenomen. Het strafbaar stellen van drugsgebruik leidt er volgens Drucker toe dat gebruikers cri mineel worden om maar aan hun spul te komen. Zwarten en advocaten niet zo ernstig als de grote misdrijven of overtredin gen die de stichters van de Amerikaanse staat hebben be doeld in de grondwet. De aan klachten zijn in strijd met de strikte grondwettelijke criteria die het land door de geschiede nis heeft aangehouden, aldus het document. „Dienovereen komstig zouden de beschuldi gingen moeten worden afgewe zen". Clinton ontkent dat hij mein eed heeft gepleegd toen hij op 17 augustus voor een grand jury een getuigenverklaring af legde. Ook bestrijdt hij dat hij de rechtsgang heeft belem merd. WASHINGTON AFP-Rtr De Amerikaanse president Clin ton heeft gisteren formeel de beschuldigingen tegengespro ken die de Senaat vrijdag ove hem naar het Witte Huis stuur de. Het is Clintons officiële re actie op het proces dat binnen kort tegen hem begint en waar bij hij kan worden afgezet. Clinton zei dat de beschuldi gingen waar de Senaat zich over buigt geen grote misdrij ven of overtredingen zijn. Hij deed dat in een document van dertien bladzijden dat zijn ad vocaten hadden voorbereid. De twee aanklachten over af zetting zijn volgens Clintons port-au-prince Demonstranten in Haïti eisten gisteren dat president Rene Preval het parlement naar huis stuurt. De demonstranten zijn kwaad over het besluit van het parlement om enkele staatsbedrijven te verkopen, waardoor meer dan 5.000 werknemers van deze bedrijven op straat ko men te staan. Bij de demonstratie in de Haitiaanse hoofdstad Port-au-Prince werden barricades van autobanden in brand gestoken en bussen met stenen bekogeld. FOTO AP DANIEL MOREL belgrado-geneve dpa-Rtrbak. De minister riep de rebel len van het Kosovo Bevrijdings- Belgrado heeft gisteren in de leger (U^K) op de militairen op opstandige provincie Kosovo vrije voeten te stellen. Het werd een beetje de druk van de ketel niet duidelijk welk tijdstip Bel genomen. De Joegoslavische grado de guerrillastrijders heeft machthebbers verlengden het ultimatum aan de Albanese re bellen om acht Joegoslavische soldaten vrij te laten. De regering in Belgrado toon de zich wat soepeler na een ge sprek met de huidige voorzitter van de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (OVSE), de Noorse minister van buitenlandse zaken, Volle- De U^K-woordvoerder in Zwitserland, Mahmuti, ver klaarde gisteren dat hij vandaag de vrijlating van enkele Servi sche militairen verwacht. De strijders houden de acht sinds vrijdag in gijzeling, waarop Joe goslavische troepen zaterdag een klopjacht op de ontvoer ders begonnen. BAJGORA HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT De berg en de mijn zouden iedereen rijk kunnen maken. Zink, goud, lood en soms zelfs diamanten zitten hier in de grond en in de bergen van de Trep- ca-mijn. Maar de meeste huizen in het stadje Stari Trg, dat midden in de dag bouwmijn ligt, zijn in brand gestoken. Overal ligt vuilnis, een tank staat op een fabrieksterrein. Maar het kan nog erger. Sinds vrijdag dient de berg namelijk als toneel voor een drama dat mogelijk grote gevolgen kan hebben voor Kosovo's toch al on zekere toekomst. Ergens hier hoog in de dicht beboste bergen tussen de met ijs en sneeuw bedekte velden en hel lingen, bevinden zich de acht Joego slavische soldaten die door Albanese rebellen van het Kosovo Bevrijdings Leger, U^K, gevangen worden gehou den. Als ze niet snel worden vrijgela ten, zo hebben de Servische autoritei ten op dreigende toon laten weten, zal er een grootscheeps offensief worden ingezet tegen de rebellen. De voet van de berg is in handen van de Servische politie. Een paar tanks van het Joegoslavische leger staan ver dekt opgesteld op het terrein van de mijn. Zwaar bewapende politieman nen blokkeren de weg en kijken om hoog naar de berg. De Servische commandant voelt zich machteloos. „Als de terroristen ook maar een van onze jongens een haar krenken, dan zal hier een hel losbre ken zoals we dat nog nooit in Kosovo hebben gezien", zegt hij. Het weggetje dat naar de top van de berg leidt, slingert zich door dichte bossen en langs diepe ravijnen. Overal versperren rotsblokken de doortocht. En hoe hoger je komt, des te meer sneeuw en ijs ligt er. Na drie kilometer rijden verschijnen de eerste U^K-re- bellen langs de weg. Groene unifor men, rode insignes. Vuisten met daar in mitrailleurs gaan omhoog als er een auto langs rijdt. Het is duidelijk dat de Serviërs geen tanks of pantserwagens kunnen gebruiken in het geval ze de acht soldaten willen bevrijden. Dit is puur guerrilla-gebied. Een Servisch of fensief zou alleen maar zin hebben als ze soldaten sturen die moeten kunnen klauteren, glibberen, vallen en op staan. Grondtroepen zijn echter altijd erg kwetsbaar. Zeker wanneer de te genstanders rebellen zijn die dit ge bied uitstekend kennen omdat ze hier geboren zijn. Op de top van de berg, op zo'n 1300 meter hoogte, staat een klem woon huis dat dienst doet als regionaal hoofdkwartier van het U^K. „Ja, wij hebben die acht Joegoslavische solda ten in handen", zegt commandant His. „Ze zullen worden vrijgelaten als de Serviërs negen van onze mannen laten gaan die vorige maand aan de grens met Albanië werden gearres teerd". His en zijn mannen beschouwen de acht als krijgsgevangenen. Volgens het U£K maken de soldaten het goed. Ie dere dag krijgen ze drie maaltijden voorgeschoteld. Bonen, rijst, kip en brood. En natuurlijk koffie of thee. En de onvermijdelijke sigaretten. Zullen de acht worden gedood in het geval de Serviërs de aanval openen? His: „Het gaat goed met de krijgsgevangenen. Wij zullen hen niet doden. Wij houden ons aan internationale verdragen". Ze laten een videoband zien met daar op korte gesprekken met de acht onge- lukkigen. De soldaten zien er goed en ontspannen uit. Zittend op de grond drinken ze koffie en roken sigaretten. „Wij zijn met ons voertuig verdwaald en daarna door het Kosovo Bevrijdings Leger gearresteerd", vertelt een van de soldaten op de band. .Alles verliep heel rustig. We zijn nooit mishandeld en krijgen goed te eten. Het enige wat we willen, is naar huis". De andere soldaten knikken. Geen van de UQK'ers wil vertellen waar de acht soldaten zich precies be vinden. Maar de internationale waar nemers zeggen dat zij de soldaten op zondag nog hebben gezien. „Ze bevin den zich op een plek niet ver hier van daan", zegt een Britse waarnemer, die onder geen beding zijn naam wil noe men. „De acht soldaten maken een goede indruk", vervolgt hij, „wij be zoeken ze bijna iedere dag". Beneden zitten de Serviërs. Boven de Albanezen. Op beide plekken bevin den zich waarnemers. Pendelen tus sen beide partijen is de enige manier waarop ergens halverwege de berg een compromis gevonden kan worden. Zo niet, dan zal het goud verbleken en de rode kleur van bloed domineren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7