Kostscholen bepleit voor Marokkanen Nederlander vaakst slachtoffer inbraak Kinderbescherming schiet vaak tekort Binnenland en stoute jongen, die ep uit winkel stal' Geuzenpenning voor Turkse organisatie Resten uitgebrande raderboot - 12 JANUARI dan ep Apotheker tegen varkensvonnis nde Minister Apotheker van landbouw gaat in hoger be- rus en een tussenvonnis van de Haagse rechtbank. Die be- 3eg\ n december dat de bewindsman boeren die hun var- ze pel gedwongen moeten inkrimpen, een goede schadere- noet bieden. Apotheker wil niet wachten op het defini- nnis dat 26 januari komt, zo schrijft hij in een brief aan er. Hij wil vasthouden aan de Wet herstructurering var- ^Djuderij. waarin geen schaderegeling is opgenomen. De aalt dat de varkensstapel met twintig procent moet wor- f\J ekronipen. Dat moet het mestoverschot terugbrengen tszaak was aangespannen door de Nederlandse Vak- irkenshouders (NVV), die vindt dat de wet is gebaseerd eerde cijfers over het mestprobleem. uar, MG tegen Robin Hoodscenario lief}. De artsenvereniging KNMG ziet niets in plannen wel- ;n tegen bijbetaling met voorrang te behandelen. Zij ge- et dat er daardoor meer ruimte komt in de reguliere HUI2 let probleem is naast het geld ook het gebrek aan ver- 5To mdigen en dokters", aldus J. Minderhoud van de KNMG. [voldoende capaciteit zijn in de zorg. Geef je welgestel- jrrang, dan is de capaciteit waar zij beslag op leggen, kt en dus niet meer beschikbaar voor mensen met min- 1. Verleden week opperde de directeur van het Acade- liekenhuis Groningen, J. Hamel, om particulieren die arne in extra te ^eta^en' voorrang te geven bij behandeling. gebruik voedingssupplementen Een kwart van de Nederlandse bevolking gebruikt een ner jssupplement. Bijna de helft van alle huishoudens heeft 3nct jssupplementen in huis. Dit zegt TNO Vitamine Infor- 3atl ureau in Utrecht, gebaseerd op de voedselconsumptie- 1 1 1997/1998. Daaruit blijkt dat 24 procent van de bevol- antinepreparaten gebruikt. De multivitamine is het n h [ebmikt. Op de tweede plaats staat vitamine C, op de nho itamine A en/of D. liter overlijdt aan nekkramp icen In Vlaardingen is vorige week een leerling uit Jvan de basisschool overleden aan de gevolgen van nek- Tüat heeft de GGD gisteren bekendgemaakt. In Heems- ndrie gevallen van nekkramp geconstateerd. Het gaat e meisjes van 7 en 9 jaar oud, beiden uit hetzelfde gezin, meisje van 8 jaar. De toestand van de twee zusjes is sta- fedrie gaan naar verschillende scholen in Heemskerk. Uit gzijn de onderwijsinstellingen geïnformeerd. Ook zijn |ers van de leerlingen via brieven op de hoogte gesteld. ite jongen, die snoep winkel stal. Veel meer 24-jarige marechaus- 7 september vorig jaar en overtuiging niet uit- t toen hij op Schiphol fljd met een vrouw uit X. Natuurlijk, als grens- m had hij zijn lusten vrije loop mogen laten, n een verkrachting zo- -jarige dame in kwestie is volgens hem geen 1* ,lk heb nooit verkracht fl Jt ook nooit doen", zei tmeester uit het Noord- ie Boxtel gisteren voor tire strafkamer van de 2 se rechtbank. Officier titie Van Dusschoten andere mening toege- j eiste 2,5 jaar cel. ich de 17e september op Schiphol heeft afge weten alleen de wacht en de Ecuadoriaanse. renscontrole besloot de eester de Ecuadoriaan- oegang tot Europa te :n, omdat ze niet in ing kwam voor een Jgunning. Op weg naar santenverblijf, bestemd elijke opvang van men- naar hun eigen land teruggestuurd, loodste haar onder het mom laar ging fouilleren een 5 or gehandicapten in. rond van haar uiterlijk S noorden op zijn vragen J e wachtmeester dat het prostituee ging. „Ze zei n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Vhaussee ontkent verkrachting dat ze voor mannen -werkte. Daaruit leidde ik af dat ze haar geld met het bedrijven van de liefde verdiende", aldus de wachtmeester. Tijdens zijn toe naderingen bood de vrouw geen enkel verzet. „Geen won der, meneer greep naar zijn wa pen en beval het slachtoffer de handen omhoog, de benen uit elkaar en de kleren uit te doen", reageerde de officier. „De ver dachte heeft zijn functie ernstig misbruikt. Bovendien heeft hij de positie van de Koninklijke Marechaussee in diskrediet ge bracht". De verdachte erkende dat hij een fout had begaan. „Het is niet normaal wat ik heb ge daan. Ik schaam me daarvoor. Lopend naar het passantenver blijf kreeg ik het idee seks met haar te hebben. Maar ze deed vrijwillig mee", zei de wacht meester, die zijn baan bij de marechaussee inmiddels kwijt is en al drie en een halve maand in voorarrest zit. Zijn advocaat Mozkowicz schilderde de Ecuadoriaanse af als een slimme en geraffineerde vrouw, die het met de waarheid niet zo nauw neemt. Om dat beeld te bevestigen, liet hij twee collega's van de marechaussee als getuigen opdraven. Zij bege leidden de vrouw nadat ze de verkrachting had gemeld. Beide wachtmeesters hadden bij haar geen spoor van emotie kunnen ontdekken. „Er is geen enkel bewijs voor verkrachting of on tucht", motiveerde de advocaat zijn pleidooi voor vrijspraak. Hard politieoptreden is geen oplossing Een kostschool waar leerlingen door de week intern ver blijven, kan helpen om Marokkaanse jongeren op het goed spoor te houden. Op de gewone middelbare school gaat het vaak mis met deze jongeren, meent het Tweede- Kamerlid Arib (PvdA). Zij stelt voor kostscholen in te richten waar Marokkaanse jongeren intensieve begelei ding krijgen. Het bedrijfsleven zou daaraan mee moeten betalen. DEN HAAG-HAARLEM ANP De kostschool is niet bedoeld als een strafinrichting, aldus Arib. Jongeren moeten op basis van vrijwilligheid kunnen kie zen voor zo'n school. De school kan hen intensief begeleiden, iets wat vaak op een gewone school ontbreekt. Dat wreekt zich vooral bij jongeren die niet zelfstandig genoeg zijn om het huiswerk te maken en wier ou ders weinig mogelijkheden hebben om te helpen. Leerlingen zouden op deze school, behalve de algemeen vormende vakken, ook een be roep moeten leren, zodat ze daarna een baan kunnen vin den. Het bedrijfsleven zou der gelijke scholen moeten sponso ren. Arib vindt het ook belang rijk om hoog opgeleide Marok kanen bij de opzet en uitvoe ring van de school te betrekken. Zij kunnen fungeren als 'voor beeld' voor de leerlingen. Het PvdA-Kamerlid ontvouw de haar plan gisteren in een in gezonden stuk in Het Parool. Ze vindt dat de overheid Marok kaanse jongeren meer steun in de rug moet geven om uit hun maatschappelijk achtergestelde positie te komen. Het heeft vol- Amsterdam In de Amsterdamse haven liggen de resten van de uitgebrande radarboot Mark Twain. De boot stamde uit 1911 en werd vooral voor toeristische tochtjes gebruikt. De brandweer schat de schade op 1 miljoen. foto anp cor mulder MAASSLUIS «ANP De Geuzenpenning gaat dit jaar naar de onafhankelijke Turkse mensenrechtenorganisatie IHD. Minister Herfkens (ont wikkelingssamenwerking) zal de penning op 13 maart in de grote kerk te Vlaardingen uitrei ken. De jaarlijkse onderschei ding is een initiatief van de Stichting Geuzenverzet 1940- 1945. De Stichting Geuzenverzet zegt dat er uit Turkije steeds weer berichten komen over ernstige schendingen van de mensenrechten. De IHD-mede- werkers blijven „ondanks ge vaar voor eigen leven met vol harding en op betrouwbare wij ze de mensenrechtenschendin gen in Turkije aan de kaak stel len", aldus de stichting. De IHD werd in 1986 opge richt door een aantal advoca ten, schrijvers en andere men senrechtenactivisten. De orga nisatie, die nu ongeveer 20.000 leden heeft, verricht onderzoek, organiseert conferenties en spreekt zich openlijk uit tegen schendingen van mensenrech ten. De afdelingen van de IHD in Zuidoost Turkije zijn als gevolg van de noodtoestand - die heerst in verband met de strijd met de PKK - vrijwel allemaal gesloten. De medewerkers van deze vestigingen zijn gearres teerd, gemarteld of verdwenen. Sinds 1991 zijn tien medewer kers om het leven gekomen. De IHD is niet verboden maar staat onder zware druk van de Turk se overheid. De Geuzenpenning is voor het eerst uitgereikt in 1987 aan Amnesty International Neder land. Daarna ging de onder scheiding onder anderen naar De Moeders van Plaza de Mayo in Argentinië, de Chinese dissi dent Harry Wu, de Tsjechische president Havel en Artsen zon der Grenzen. Proef met 's avonds vracht lossen Om verkeersopstoppingen te gen te gaan begint maandag 18 januari bij zes supermarkten in Haarlem een proef met het los sen van vracht in de vroege avond van zeven tot negen uur. Over de vier maanden duren- .de proef is met de betrokken wijkraden overleg geweest. Haarlem is uitgekozen voor dit project door het Samenwer kingsverband Goederenvervoer Randstad en het Platform Ste delijke Distributie. In het pro ject Dalurendistributie Rand stad werkt de overheid samen met 25 bedrijven. In het project werkt de over heid samen met 25 bedrijven. Doel is efficiënter vervoer. Frans onderzoek wijst uit: PARUS-DEN HAAG Nederlanders worden van alle Europeanen het vaakst slacht offer van inbraak. Gemiddeld melden 38 op de duizend inwo ners per jaar een inbraak, zo blijkt uit een Frans onderzoek. Nederlanders staan daarmee op eenzame hoogte. Nummer twee en drie op de lijst zijn Groot-Brittannië met 22 mel dingen per duizend inwoners en Denemarken met 21 meldin gen. Onderaan de lijst staan Spanje (zes), Griekenland (vier) en Portugal, waar per jaar slechts twee van elke duizend inwoners een inbraak melden. Nederlanders in wier huis is ingebroken, lopen bovendien veel kans binnen lutteler weken opnieuw het slachtoffer te wor den van inbraak, zo blijkt uit onderzoek van het ministerie van justitie. In Groningen en Enschede was bij eenvijfde deel van alle inbraken sprake van herhaling, in Maastricht ging het om eenzevende deel. Veel slachtoffers krijgen al in de eer ste weken na de inbraak op nieuw te maken met ongewenst bezoek. Ongeveer de helft van de herhalingen vindt plaats binnen een half jaar, de rest la ter. Van herhaald slachtoffer schap is volgens de onderzoe kers sprake als een woning bin nen drie jaar vaker dan één keer doelwit was van een inbraak of een poging tot inbraak. Uit het onderzoek blijkt dat het niet zozeer gaat om 'rijke' buurten met potentieel veel buit, maar vooral om achter standsbuurten die weinig socia le controle kennen en waar het beveiligingsniveau laag is. Volgens de onderzoekers la ten Britse ervaringen zien een aantal weken extra politiesur- veillance in buurt van een wo ning waar is ingebroken, kan vruchten afwerpen. Een andere mogelijke maatregel is het in stalleren van een camera bij een woning waar vaker is inge broken. ENHAGEN 'Vroeger werd je opgesloten als je een appel had gestolen' WenHETWIS^WÉ) in gRSkiê pea73...) AMSTERDAM WANDA VERVEST tefc,NAN\eu* wou H&T I£É)E£ uofci ALlFoomastA ÉTEWSPAOTSoehEM WAPEN' De kinderbescherming is niet in staat ef fectief op te treden tegen de zwaarste ge vallen van kindermishandeling, incest en jeugdcriminaliteit. Dat stelt Mieke Komen in haar promotieonderzoek Gevaarlijke kinderen, kinderen in gevaar. Komen be keek tweehonderd dossiers uit de periode 1960-1995. „De ernst van de problemen is toegenomen, maar de justitiële kinderbe scherming is minder hard gaan optre den", zo concludeert ze. Volgens Komen hebben ouders en kinde ren zich de afgelopen vijftien jaar steeds gemakkelijker kunnen onttrekken aan con trole door de kinderbescherming, bijvoor beeld door zich ongemotiveerd op te stel len of weg te lopen. „Vroeger maakte het niet uit of je gemotiveerd was of niet, om een maatregel opgelegd te krijgen. Er werd je helemaal niets gevraagd. Je had je straf maar te slikken. Maar nu heerst de opvat ting dat je gemotiveerd moet zijn omdat de maatregel anders geen zin heeft." Het probleem van het niet afdoende op treden speelt vooral bij de 'ernstige' geval len van jeugdcriminaliteit. „In de jaren zes tig werd je al opgepakt als je bij wijze van spreken een appel had gestolen", vertelt Komen. „En je werd ook rustig voor jaren in een inrichting geplaatst Wanneer je wegliep werd actief gezocht. En als je dan gepakt werd, kwam je in een inrichting met een nog zwaarder regime." Komen vond het dossier van een wegloper voor wie zelfs Interpol werd ingeseind. „Het was een In dische jongen die vastzat voor iets dat je nu niet eens meer diefstal zou noemen. Hij was er achter gekomen dat zijn doodge waande moeder toch nog leefde in Indone sië, en ging naar haar op zoek." Het optreden tegen jeugdige criminelen was destijds effectief. Maar terwijl in de loop der jaren de ernst van de criminaliteit toenam, nam de effectiviteit van de maat regelen af. Wie een maatregel opgelegd krijgt hoeft nog maar hooguit een half jaar of een jaar naar een inrichting. Komen: „Waaruit het makkelijk ontsnappen is, ter wijl ze vervolgens niet actief naar je op zoek gaan. Dat werkt dus niet." Ook schiet de kinderbescherming vaak te kort als het gaat om incest of mishandeling. „Vroeger werden kinderen zwaarder mis handeld. Er kwamen er pollepels of zelfge maakte zwepen aan te pas", aldus Komen. „Slaan mocht in de opvoeding. Er werd on derscheid gemaakt tussen 'verdiend' en onverdiend' geweld. Maar werd eenmaal kindermishandeling geconstateerd, dan werd bijzonder hard opgetreden. Direct uithuisplaatsing. Nu is het geweld lichter, en wordt veel minder streng tegen de mis handelende ouder opgetreden." Bij incest kwam het vroeger wel voor dat een kind niet werd geloofd. Komen: „Of er werd gezegd dat de dochter 'er zelf om had gevraagd'. Ook werd wel gezegd dat het verhaal was gefantaseerd. Maar als er dan overduidelijk bewijs was. bijvoorbeeld als vader of stiefvader meerdere kinderen had misbruikt, ging hij gelijk de cel in. Voor ja ren. Als hij werd vrijgelaten ging dat meest al op voorwaarde dat hij zich liet castreren. Nu worden kinderen wel eerder geloofd, maar wordt er minder effectief opgetreden. Zo'n vader weet heel lang uit de cel te blij ven." Onveranderd is dat vooral de soeiale on derklasse met de kinderbescherming te maken krijgt. Dat is volgens Komen makke lijk te verklaren uit het feit dat juist daar vaak meerdere problemen tegelijk spelen. Opvallend is ook dat de verwaarlozing van kinderen eigenlijk onveranderd is gebleven. Mieke Komen: „Nu is het geweld lichter en wordt minder streng tegen de mishandelende ouder opgetreden." foto »gpd harmen de jong Komen: „Ik had verwacht dat het alleen in de jaren zestig ging om kinderen met ge scheurde kleren, die naar urine stonken en die te weinig te eten kregen. En meer re cent vooral om kinderen die te veel patat en te weinig fruit eten. Maar het tegendeel is waar. Ook nu nog gaat het om kinderen die zonder eten naar school worden ge stuurd, en waar het thuis een zwijnenstal is." Ook de oorzaken voor de verwaarlozing zijn dezelfde. Komen: „Armoede en het maken van schulden, alcoholisme of drugsverslaving en alleenstaand moeder schap." gens haar weinig zin om tegen de groep als geheel steeds re pressiever op te treden, omdat daarmee de slechte verhouding tussen de politie en de Marok kaanse jongeren alleen maar scherper wordt. Zinniger lijkt het haar om jonge criminelen veel sneller na hun misdaad de straf op te leggen die de rechter heeft gegeven. Juist voor jeugd- criminelen geldt dat straf alleen effectief is als deze zo snel mo gelijk wordt uitgevoerd, aldus het PvdA-Kamerüd. Haar fractie overweegt om hiertoe een initi atief-wetsvoorstel in te dienen. Het CDA steunt het plan van de PvdA. Maar in tegenstelling tot Arib vindt het CDA-Kamer- lid Van de Camp dat minister Hermans (onderwijs) best geld voor die scholen mag uittrek ken. Als de onderwijsminister een stevige vinger in de pap heeft, kan hij ook de kwaliteit van deze vorm van onderwijs controleren. Milieuorganisaties willen maatregelen uitstoot kooldioxide DEN HAAG-WASHINGTON «ANP-AP Het kabinet moet meer en strengere maatregelen nemen om de uitstoot van kooldioxide te verminderen, stellen vier mi lieuorganisaties in een brief aan minister Pronk van Milieu. Bur gers moeten bijvoorbeeld meer belasting gaan betalen voor hun energiegebruik. De indu strie moet huishoudelijke appa raten kleiner maken, en druk kerijen moeten lichter papier gaan gebruiken. Gisteren werd juist bekend gemaakt dat het afgelopen jaar het warmste jaar was, dat ooit is gemeten. Het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA zei dat de gemiddelde wereldtem- peratuur vorig jaar - 14,72 gra den Celsius - 0,18 graad hoger lag dan het voorgaande record. Dat werd in 1995 werd geme ten. Sommige onderzoekers menen dat de stijging te wijten is aan het broeikaseffect. Nederland moet in het jaar 2010 zes procent minder broei kasgassen uitstoten dan in 1990. Dat komt neer op 50 me gaton C02. Maar volgens Greenpeace, Stichting Natuur en Milieu, Vereniging Milieude fensie en het Wereld Natuur Fonds moet Nederland inzetten op een reductie van 63 mega ton. Want de lage brandstof prijzen, de liberalisering van de energiehandel en de groei van de energie-intensieve industrie zullen er voor zorgen dat het energieverbuik zal stijgen. In de brief aan Pronk som men de milieuorganisaties een aantal bekende maatregelen op, maar volgens hen is er meer mogelijk. De industrie kan nog zuiniger doen met energie, en minder materiaal gebruiken. In de bouw moeten er strengere isolatienormen komen voor nieuwe huizen. Naast nieuwe kantoren moet er ook voor be staande kantoren een energie- APK komen. Ook vinden zij dat het kabinet de industrie met belastingvrij stellingen en groe ne hypotheken moet stimule ren om energie te besparen. Verstekelingen opsporen met superstethoseoop Hoek van Holland GPD De marechaussee in Hoek van Holland wil met een 'superste thoscoop' vreemdelingen gaan opsporen die illegaal de over steek naar Engeland willen wa gen. Het apparaat kan dwars door metalen wanden van bij voorbeeld containers de hart slag meten van personen die zich daarin hebben verstopt. Hoek van Hollland is vorig jaar onder illegalen populair gewor den als doorvoerhaven. De Avian Heartbeat Detector (zoals de superstethoscoop heet), die de marechaussee in Hoek van Holland wil beproe ven, heeft zijn nut al bewezen in Engelse en Amerikaanse ge vangenissen. Daar wordt het uitgaande verkeer met het ap paraat gecontroleerd. De marechaussee ziet zich genoodzaakt haar toevlucht te nemen tot het apparaat omdat in Hoek van Holland de stroom vreemdelingen zonder verblijfs vergunning voor een EU-land moet worden ingedamd. In 19S7 werd nog geen enkele ille gaal uit vrachtwagentrailers ge plukt die met de Stena Line de oversteek naar Engeland wilde maken, vorig jaar werden er maar liefst 220 gepakt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5