'Dit is onmenselijk en absurd' Noord, oost, zuid, west... lueTravel Polis is't best. Tussen eisen van bonden en bod Hermans gaapt een gat Binnenland 'Schietpartij was een wraakactie' POSTBANK i) i1 e Postbank. Van 15 miljoen mensen. Haagse arts schrijft verhuizing voor uit Schilderswijk DAG 12 JANUARI 1999 erde Pers Diensten jrnafval ECN naar Borssele laag; Kernafval van het Energie-onderzoek Centrum Ne- fend(ECN) mag worden opgeslagen bij de kerncentrale in jsele. Volgens de Raad van State kan de Centrale opslag voor fcactief afval (Covra) de vierhonderd splijtstofstaven wel de- I veilig opslaan. Milieuorganisatie Greenpeace had de Raad nmonders wonen lekker :rdam Inwoners van de Rijnmond oordelen positiever .hun leefomgeving dan mensen buiten de Rotterdamse re- Uit een onderzoek naar de milieubeleving blijkt dat Rijn- iders het vaker eens zijn met de stelling dat het in de Rijn- id goed wonen is. Buitenstaanders kijken vaker tegen de re- ,an als 'het meest vervuilde gebied van Nederland'. Dat nt niet weg, dat er over de milieukwaliteit nog vele klachten aan. In Hoek van Holland en Vlaardingen bestaat nu meer Ier van stank en stof. Vooral in De Hoek is er een van stank- er. Het verkeerslawaai is vooral een bron van ergernis in ndrecht, Dordrecht en Delft. Opvallend veel klachten zijn er aardingen-Noord over vliegtuiglawaai. Ilectie echte en ovi frdam Het medisch centrum Jan van Goyen in Amster- is sinds de jaarwisseling geen privékliniek meer, maar een enpolikliniek van twee Amsterdamse ziekenhuizen. Het Slo- er cine aartziekenhuis en het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis dragen >rantwoordelijkheid voor de bestuurlijke gang van zaken, centrum Jan van Goyen verricht specifieke operaties en Jonge ,e ingrepen voor de twee andere ziekenhuizen. Daarbij gaat it inde niet name om oogoperaties. In de IJmond hebben het Ken- ,r twi iergasthuis (met vestigingen in Haarlem en IJmuiden) en als et )ogheelkundig Medische Centrum (OMC) zich al eerder in stichting met elkaar verbonden. Het kabinet besloot begin rter oi ;den Jaar ^at privéklinieken voortaan een vergunning nodig egeni )en. Zij krijgen die alleen wanneer zij aansluiting zoeken bij „Ou ziekenhuis. nderzoek dossiers asielzoekers jvékliniek samen met ziekenhuizen alleet ik nog wam voor! IAAGHet ministerie van justitie laat zo n 1400 medische brekei 'ers van vreemdelingen opnieuw bekijken. Het gaat om ster 01 indelingen die in de periode maart 1997 tot maart 1998 op ,E lische gronden een verblijfsvergunning in Nederland heb- aangevraagd. In die tijd werd de Geneeskundige Inspectie •heven en vervangen door het Bureau vreemdelingenadvi- harlu ig (BVA). De criteria voor de beoordeling van de medische I in he liers waren in die beginperiode van de BVA niet helder. Nu ntic e ïelderheid er wel is worden uit oogpunt van zorgvuldigheid 400 betrokken dossiers opnieuw bekeken. De helft van de asielaanvragen zijn inmiddels afgehandeld. Ma iend vast na dood vrouw eft. n skanaal In een huis in Stadskanaal is gisteravond het le- oze lichaam van de 37-jarige bewoonster aangetroffen. De an10|arige vriend van het slachtoffer had een ambulance gebeld anwe 'at de vrouw onwel zou zijn geworden. Toen de ambulance- en all lewerkers constateerden dat de vrouw dood was, vertrouw- ze de zaak niet en waarschuwen ze de politie. De vriend elde de politie dat de vrouw na een val onwel was geworden it Boe 's 8ev°lg daarvan was overleden. Omdat een misdrijf echter f ,ja(| kon worden uitgesloten hield de politie hem aan om te on- inder öeken of hij eventueel de hand heeft gehad in de dood van vriendin. ais je :rken vangen asielzoekers op Iknf icen De kerken in het Achterhoekse Eibergen gaan uitge- edeerde asielzoekers opvangen. Het gaat om Dublin-asiel- ;ers, vluchtelingen die Nederland via een ander Europees I zijn binnengekomen en daarom niet voor asiel in ons land opbri anmerking komen. De Eibergse werkgroep die zorgt voor de be! ^8- gebruik maken van een leegstaand kantoorge- Jn( w. Het biedt plaats aan vijftien mensen. De vluchtelingen n bele ien naar verwachting een dezer dagen naar Eibergen. S en DB samen in hogesnelheidstrein ;cht» De Nederlandse Spoorwegen en Deutsche Bahn gaan len de hogesnelheidstrein op de route Amsterdam-Frankfurt ie At loiteren. De zogenoemde ICE-3-trein zal naar verwachting rerwege 2000 de huidige Eurocity naar Keulen vervangen. VS meldde vandaag dat de groei van het internationale iverkeer vorig jaar is doorgezet. De omzet kwam veertien cent hoger uit dan in 1997 en bedroeg 227 miljoen gulden, samenwerking tussen de Nederlandse en Duitse spoorwe- betekent dat er vanaf halverwege volgend jaar dagelijks ze- treinen naar Keulen zullen gaan, waarvan er twee doorrij naar Frankfurt. egen ist?" of be f' luihci ch La [en ïen b: NS Vriendinnen van tweede overleden Gorkumse slachtoffer: corinchem ton voermans De 18-jarige Marianne Roza uit Gorinchem overleed in de nacht van zaterdag op zondag in een muziekcafé in haar woonplaats nadat ze was ge troffen door een vanaf de straat afgevuurde kogelregen. De even oude Inge van Boxtel uit Schel - luinen raakte zwaargewond. Het derde slachtoffer, de 17-ja- rige Froukje Schuitmaker uit Sleeuwijk, raakte in een coma en overleed gisteravond. Froük- jes twee Gorkumse schoolvrien dinnen Mieke Roubos en Anne- mieke Kooijman (beiden 17) waren tijdens het drama van zaterdagnacht bij haar en doen hun verhaal. Ze wisten het gistermiddag al. Froukje wordt niet meer wak ker. „Ze ligt in een coma. En als ze er al uit komt zal ze nooit meer zelfstandig kunnen le ven", vertelt Mieke. Muziekcafé Bacchus was zaterdag het laat ste café van een gezellig avond je stappen voor de drie vrien dinnen. Ze kennen elkaar al vijf jaar. Annemieke: „Het was de tweede keer dat Froukje met ons meeging. Omdat ze in Sleeuwijk woont, zou ze die nacht bij mij blijven slapen." Bacchus is favoriet bij school gaande tieners. Iedereen kent elkaar en je kunt er de avond swingend eindigen. „Om half twee wilden we weggaan. Ik had mijn jas al gekregenzegt Mieke. De vader van Annemie ke zat aan de rand van het au tovrije centrum al in zijn auto op de drie meiden te wachten. „Toen we daar stonden, klopte er iemand op de deur. Er werd ook aangebeld en iets door de deur geroepen. Ik weet niet wat. Plotseling schreeuwde een van de portiers: 'Terug, alle maal terug!" Annemieke: „Toen hoorden we harde knallen. Ik wist niet wat het was en dacht dat ie mand ballonnen lek prikte." De 'ballonnen' bleken kogels te zijn. Met een wapen werd de deur doorzeefd. In het tumult viel Annemieke op de grond. „Toen ik opkeek zag ik Froukje liggen, helemaal onder het bloed." Mieke zocht binnen in de dancing haar vriendinnen. „Ik kon ze nergens vinden. Toen zag ik Annemieke en die zei: Froukje ligt er nog. Toen pas kreeg ik door dat er geschoten was. De politie en de ziekenau to's kwamen heel snel. We mochten dan ook niet meer bij Froukje komen. Anderhalf uur lang mocht zelfs niemand naar buiten. Steeds als er iemand van buiten kwam vroegen we: 'Kunt u iets vertellen?' In het begin werd ons steeds verteld dat de slachtoffers allemaal bij bewustzijn waren, maar later kregen we te horen dat Froukje in coma lag." Klasgenoten en vrienden van het gymnasium in Gorinchem houden Mieke en Annemieke tijdens het gesprek stevig vast. Een hand in een hand en een De dag na de schietpartij in Gorinchem legden scholieren en andere inwoners uit de streek bloemen en kaarsen voordeed. Er was ook een tekening van een lieveheersbeestje bij, symbool van de actie tegen 'zinloos geweld'. gorinchem anp De schietpartij bij het Gorkumse muziekcafé Bacchus, die het leven heeft gekost aan twee tieners, was waarschijnlijk een wraakactie van de Turkse verdachten gericht tegen enkele Joe- goslaven. Dat blijkt uit de verklaring die één de portiers van het établissement tegenover de po litie heeft gedaan. Eén van de portiers van het café die tijdens de schietpartij aan het werk waren heeft zondag tegenover de politie verklaard dat de drie ver dachten die maandag zijn gearresteerd, kort voor de schietpartij iemand zochten met wie ze nog een rekening te vereffenen hadden. Maar die was niet aanwezig. Deze man had drie we ken geleden een werknemer van een van de verdachten zwaar mishandeld na een ruzie om een barkruk. De Dortse persofficier mr. C. Nooy bevestigt desgevraagd dat de portier deze verklaring heeft afgelegd. „Maar behalve de lezing van deze por tier beschikt justitie over nog eens tal van ver klaringen. Wij kunnen daarom over het motief van de schietpartij nog niets zeggen, omdat het onderzoek nog niet is afgesloten." Ook zondagochtend ontstond in de Kerksteeg aanvankelijk een vechtpartij, ditmaal tussen de drie verdachten en de portiers. „De verdachten vochten met kapotte bierglazen en flessen. Een van onze portiers is daarbij gewond geraakt aan zijn nek, maar uiteindelijk zijn de drie weggelo pen, onder de bedreiging te zullen terugkomen met een pistool. Toen de drie inderdaad terugkeerden, schreeuwden ze dat we de deur moesten ope nen. Ze dreigden te schieten als de Joegoslaven niet naar buiten kwamen. Het was toen onge veer één uur 's nachts. Daarop heb ik iedereen die in de hal stond terug naar de bar gema noeuvreerd. Alleen de drie meisjes bleven ach ter bij de garderobe om hun jas aan te nemen." Volgens de portier vlogen daarop de kogels bij Bacchus naar binnen en werden de meisjes getroffen. „Een kogel vloog rakelings langs mijn hoofd. Ik ben ervan overtuigd dat ze gericht op mij hebben geschoten. Als meer mensen in de hal waren achtergebleven, waren er zeker meer slachtoffers gevallen. Er zitten tien kogelgaten in de deur." arm rond de schouder. Ze wor den niet meer losgelaten. De hele dag volgen de tranen en de troost elkaar op. Gisterochtend maakten zo n tweehonderd leerlingen van het gym en van de scholengemeen schap Oude Hoven (waar de twee andere slachtoffers op school zaten) spontaan een stil le tocht naar Muziekcafé Bac chus aan de Kerksteeg. „Wij voorop. We hebben dezelfde route gelopen als zaterdag avond toen alles nog gezellig was", zegt Annemieke. De twee zijn vol lof over het café. Soms was er wel eens een opstootje. Annemieke: „Maar dat werd dan door de twee be wakers altijd heel goed afge handeld. Ruziezoekers werden al pratend buitengezet. Er wa ren over het algemeen altijd leuke bezoekers en er is aardig personeel." Van de ruzie op die avond, waarbij ook de drie aangehou den verdachten betrokken zou den zijn geweest, hadden ze wel wat gemerkt. Annemieke: „Het moet even voor één uur zijn geweest. Er vlogen wat glassplinters rond. Ik kreeg er zelfs eentje tegen mijn hand en Froukje een tegen haar hoofd". De uitsmijters wisten de drie mannen buiten te werken. Een half uur later vlogen de kogels door de deur. Zes. zeven meis jes staan in de hal. Drie meisjes worden geraakt. Het leven van op de plaats waar de tragedie zich FOTO WFA ETIENNE BUSINK Mieke en Annemieke verander de op dat moment voorgoed. ..Het is onmenselijk. Degene die het gedaan heeft weet niet wat hij de families heeft aange daan. Hij weet niet wat hij heeft aangericht." De anderhalf uur na de fatale schoten waren onwezenlijk voor de tieners. „Wachten en huilen. Zorgen om Froukje en de andere slachtoffers, maar ie dereen was heel behulpzaam en vriendschappelijk", zegt An nemieke. „Toen een agent onze gegevens had genoteerd zijn we naar buiten gerend." Hun ongeruste vaders ston den te wachten. Mieke's vader had drie kwartier gewacht op zijn dochter en haar vriendin nen. Daarna reed hij Annemie- kes huis. Samen met haar vader ging hij op zoek naar de drie meiden. Pas later kregen zij door dat er een schietpartij bij Bacchus was geweest. Die ouderlijke ongerustheid verbleekt bij de pijn die de Mie ke, Annemieke en de andere leerlingen van gymnasiumklas vijf voelen. Onbewust vertelden ze gistermiddag al in de verle den tijd over Froukje. Sinds de schietpartij leven ze in een soort roes. „Het is zo onbegrij pelijk", zegt Annemieke. „Froukje en geweld". De ge dachte tovert de eerste maar ook enige lach tijdens het ge sprek op de monden van de twee vriendinnen. „Zo absurd. Froukje werd al kwaad als je een mier doodtrapte. Dat is echt gebeurd. Fr puk je was ons zonnetje", zegt Annemieke. den haag anp snsei ?n hui De i nenu 21 veil st de nderj irnar Met de Blue Travel Polis zit u altijd goed. Het CAO-overleg tussen de onderwijsbonden en minister Hermans van onderwijs is opnieuw op niets uitgelopen. Hermans heeft de bonden gis teren een nieuw bod gedaan, maar de bonden vinden het onacceptabel. Ze noemen het iets be ter dan zijn eerste bod, maar vinden het nog steeds te mager om verder te onderhandelen. Hieronder staan de eisen van de bonden en verder het eerste en tweede bod van Hermans op een rijtje. De CAO geldt voor het personeel in het basisonderwijs, voortgezet onderwijs, beroeps onderwijs en de volwasseneneducatie. Dat be treft samen circa 350.000 mensen. Eisen van de onderwijsbonden - 3,5 procent loonsverhoging - 0,5 procent eindejaarsuitkering - 1,75 procent loonsverhoging om de opgelopen salarisachterstand weg te werken - 0,5 procent voor overige maatregelen zoals kin deropvang en naschoolse opvang Eerste bod van minister Hermans voor een nieuwe CAO van anderhalf jaar: - 2,25 procent loonsverhoging - 0,2 procent eindejaarsuitkering (eenmalig in 1999) - Onderzoek naar competentiebeloning om lera ren meer carriereperspectief te bieden - Geld voor het verkorten van de wachtlijsten in de kinderopvang voor 0 tot 4-jarigen. Ook komt er een onderzoek naar de mogelijke invoering van naschoolse opvang van 4 tot 13-jarigen - Stimuleren van spaarverlof en meer mogelijk heden creëren om ADV te verzilveren - Bespreken hoe mensen die lange tijd een uitke ring hebben gehad, weer in het onderwijs kun nen worden geïntegreerd - Langdurig werklozen zoveel mogelijk inschake len voor onderwijsondersteunend werk. De posi tie van schoolleiders moet duidelijker en lichter worden Tweede bod van minister Hermans voor een nieuwe CAO van anderhalf jaar: - 2,8 procent loonsverhoging en als de inflatie hoger uitvalt dan 1 procent volgt er een verdere loonsverhoging - Doorstroming van leraren naar hogere loon schalen makkelijker maken door de gebruikelijke stops in periodieken af te schaffen. De mensen die in het verleden nadeel van deze regeling heb ben ondervonden, worden gecompenseerd - Onderzoek naar de werkdruk in het onderwijs - Invoering van competentiebeloning binnen het onderwijs voor modernisering van personeelsbe leid leraren - Geld voor het verkorten van de wachtlijsten in de kinderopvang voor 0 tot 4-jarigen. Ook komt er een onderzoek naar de mogelijke invoering van naschoolse opvang van 4 tot 13-jarigen - Stimuleren van spaarverlof en meer mogelijk heden creëren om ADV te verzilveren - Bespreken hoe mensen die lange tijd een uitke ring hebben gehad, weer in het onderwijs kun nen worden geïntegreerd - Langdurig werklozen zoveel mogelijk inschake len voor onderwijsondersteunend werk. De posi tie van schoolleiders moet duidelijker en lichter worden Weduwen vechten verlaging uitkering aan voor rechtbank den haag anp Het verlagen van de uitkering van weduwen is een schending van het recht op eigendom, in strijd met internationale ver dragen en in strijd met (inter- nationale rechtsbeginselen. Die stelling betrokken drie raadslieden in een zaak voor de rechtbank in Den Haag waarin de Algemene Nabestaandenwet (ANW) centraal staat. De zaak is te beschouwen als een proef proces. De ANW kwam in de plaats van de Algemene Weduwen en Wezenwet (AWW) en werd op 1 juli 1996 van kracht. Voor de meeste mensen die vroeger een AWW-uitkering kregen, bete kende dit dat ze per 1 januari 1998 er flink in inkomen op achteruit zijn gegaan, tot bijna duizend gulden netto per maand. In de nieuwe wet werd de hoogte van de uitkering af hankelijk van het eigen inko men van de weduwe of weduw naar. Tegen de verlaging van de uitkeringen zijn honderden be zwaarschriften ingediend bij de Sociale Verzekeringsbank (SVB), die de bezwaren inmid dels heeft verworpen. De be trokkenen stappen nu in een gecoördineerde actie naar een aantal rechtbanken. Na een vonnis van de afdeling be stuursrechtspraak van de ar rondissementsrechtbank zal vrijwel zeker een zaak volgen bij de Centrale Raad van Beroep, de hoogste rechtelijke instantie in dit soort kwesties. De raadslieden van drie we duwen die vroeger een AWW- uitkering kregen en er vorig jaar fors op achteruit gingen, stel den gisteren voor de Haagse rechtbank dat de korting op de uitkering in strijd is met artikel 1 van het Verdrag tot bescher ming van de rechten van de mens. Het recht op een uitke ring zou gezien moeten worden als eigendom en daaraan mag alleen getornd worden als dat in het algemeen belang is en is voldaan aan algemene beginse len van internationaal recht. De raadsman van de SVB stelde dat de wetgever bij de ANW wel degelijk rekening hield met het algemeen belang. Zo werd de wet veranderd met het oog op de gelijke behande ling van man en vrouw (we- duwnaren kwamen lange tijd niet in aanmerking voor een AWW-uitkering) bij de AWW en tussen gehuwden en ongehuw- den (achtergebleven partners van samenwonenden kregen al evenmin AWW). Ook speelden de rijksuitgaven een rol bij de afwegingen. Toen weduwnaren en achterblijvende partners van samenwonende stellen recht kregen op AWW, namen de kosten sterk toe. Door een over gangsregeling te treffen voor de mensen met een AWW-uitke ring trachtte de wetgever het juiste midden te vinden tussen het beginsel van de rechtsze kerheid (de betrokkenen dach ten tot hun 65e te kunnen reke nen op een hoge uitkering) en het gelijkheidsbeginsel. Dat laatste was van belang omdat nieuwe gevallen' onder de ANW slechter af zijn dan de AWW-ers Volgens de raads man van de SVB is het nu niet aan de rechter om over de rechtsbeginselen te oordelen. De rechtbank zal binnen twaalf weken uitspraak doen. BTW op drinkwater in strijd met wet den haag anp Ons land handelt in strijd met Europese wetgeving door twee BTW-tarieven te heffen op drinkwater. Dit staat in een brief van de Europese Commis sie aan het CDA, dat de zaak in Brussel aankaartte. De regering wilde drinkwater onder het ho ge BTW tarief brengen, maar de Tweede Kamer besloot daarop dat het verbruik tot een bedrag van 60 gulden toch onder het lage tarief moest blijven. De Eerste Kamer had er grote moeite mee en ging pas ak koord toen staatssecretaris Ver meend beloofde in de loop van dit jaar met nieuwe voorstellen te komen over het belasten van drinkwater. In de brief van de Europese Commissie staat dat het heffen van twee BTW-tarieven op wa ter in strijd is met de zesde BTW-richtlijn van de Europese Unie. Die bepaalt dat één BTW- tarief moet gelden voor al het drinkwater. se B( Iden! eegf lsn(=rde doorlopende reisverzekering van de Postbank bent t. Da nsTi kif f 50,- een heel jaar prima verzekerd, waar u ook e wir lenli gaat. De Blue Travel Polis kunt u met één telefoontje tlegc vasd e hoi afsluiten. Bel (058) 244 93 33, kijk op www.postbank.nl. of loop binnen bij het postkantoor. den haag gpd Een Haagse huisarts heeft twee van oor sprong Nederlandse patiënten als 'recept' een verhuizing voorgeschreven uit de Schilderswijk, de volksbuurt die een smelt kroes is van zo n zestig nationaliteiten. Hij heeft de patiënten een brief meegegeven waarin hij om medische redenen pleit voor een urgent vertrek van de bewoners uit hun wijk. De betrokken patiënten voelen zich dermate onveilig dat zij met ernstige psy chische klachten op het spreekuur versche nen. De gezondheidsproblemen hebben te maken met berovingen en ander geweld in de wijk. Huisarts Bonarius vindt het beter voor het welzijn van zijn patiënten als zij naar een 'rustiger' wijk verhuizen. Hij schrijft: Met dit 'verhuisrecept' kunnen de bewo ners naar de GGD en de woningbouwver enigingen stappen om voorrang te krijgen bij het vinden van een nieuwe woning in of rondom Den Haag. Bonarius zegt te zijn geschrokken van het beeld dat zij hem schetste. „Ik werk niet in de Schilderswijk, maar als je van je patiën ten hoort hoe het daar toegaat, denk ik dat daar iets mis is. Het levert mijn patiënten in ieder geval flinke problemen op".

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3