'Lassie is de enige ster die onbedorven bleef c TV- WEER Doorpraten over WAO Mosterd na de maaltijd Het Gesprek van de Dag DINSDAG 12 JANUARI 1999 COMMENTAAR Een werkgever moet verplicht worden een bepaald percentage ar beidsongeschikten in dienst te nemen. FNV-bestuurder K. Rooze- mond roept dit omdat de bazen in Nederland 'niets' zouden heb ben gedaan om arbeidsongeschiktheid te voorkomen. Daarnaast laten veel werkgevers 'het volledig afweten' waar het gaat om het herintreden of reïntegreren van arbeidsongeschikten. Gespierde taal, die achterban en politiek moet laten zien dat de vakbeweging zich niet door werkgeversvoorzitter Blankert (VNO- NCW) op het verkeerde been wil laten zetten. Die zei immers vori ge week dat hoogte en duur van de WAO-uitkering ter discussie moet worden gesteld vanwege het simpele feit dat de laatste an derhalf jaar het aantal WAO'ers weer stijgt en boven de 900.000 is uitgekomen. Vroeger lag de zaak simpel. Als een werknemer het hoge tempo niet meer aan kon en daardoor vaak ziek was, was het relatief een voudig om zo iemand te laten afkeuren. Via de WAO waar werkne mers en werkgevers gezamenlijk voor betaalden, werd vervolgens gezorgd voor een min of meer acceptabele uitkering. Nu wordt de werkgever sinds begin vorig jaar via zogenoemde pre miedifferentiatie afgerekend op het aantal WAO'ers dat hij 'produ ceert'. Hoewel het verband in sommige gevallen wellicht moeilijk te leggen valt, heeft de politiek terecht voor deze prikkel gekozen. De werkgever wordt zo via zijn portemonnee gedwongen de ar beidsomstandigheden te verbeteren. Terecht maken zowel werkgevers als werknemers zich zorgen over het groeiend aantal WAO'ers, dat vorig jaar met naar schatting vijf tienduizend is gegroeid. Het is daarbij te hopen dat via de Wet reïntegratie gehandicapten, die sinds een half jaar van kracht is, straks inderdaad duizenden arbeidsongeschikten aan een werk plek worden geholpen. Het is echter de vraag of dat voldoende is om het tij te keren. Duidelijk is dat Blankert via het beknibbelen op hoogte en duur van de uitkering uit is op minder 'strafpremie' voor nieuwe WAO'ers. Dat lijkt vooralsnog erg kort door de bocht en niet gere deneerd vanuit de verantwoordelijkheid van de werkgever. Maar het dwingen van werkgevers vijf procent (deels) gehandicapten in dienst te nemen, zoals de FNV wil, zet de werkgevers vast ook niet aan om zich positiever op te stellen. Mensen definitief afschrijven gaat in tegen het solidariteitsgevoel van een belangrijk deel van de bevolking. Werkgevers en werkne mers zouden het dan ook als een uitdaging moeten zien samen een modus te vinden om gedeeltelijk gehandicapten geheel of deels weer aan de slag te helpen of te houden. Niemand is er im mers bij gebaat, wanneer het aantal WAO'ers verder blijft stijgen. Er bestaan mensen die altijd braaf zijn. Die, al is het om drie uur 's nachts op een verlaten landweg, keurig netjes wachten tot het stop licht op groen springt. Die de stuiver die ze op straat vinden keurig netjes naar het politiebureau brengen. En die zeggen dat de Aso- show een verschrikkelijk asociaal programma is dat verboden zou moeten worden. Het zou mensen maar op ideeën brengen. Voor wie het programma nog nooit heeft aanschouwd: het is een soort Poets, met een verborgen camera die registreert hoe argeloze Nederlanders voor het lapje worden gehouden. Op een asociale ma nier. willen de programmamakers ons al jaren doen geloven. Is dat ook zo? Neem nou de uitzending van gisteravond, waarin we niet bijster veel kregen voorgeschoteld. Filmpje één: we zien mensen wachten voor een kassa. Alleen zit er niemand achter de kassa om hun geld in ontvangst te nemen in ruik voor een kaartje. Dus worden de klanten boos. Mopperdemopper, het is portverdriedubbeltjes toch wat, het is toch geen stijl en laten we een klacht indienen. Reacties van die strekking. Dat was alles. Meer had het niet om het lijf. Filmpje twee: twee voor-de-gek-houders bekijken een paar gepar keerde auto's in een straat. Ze zijn van plan zelf een auto te kopen, maar willen eerst nog een paar modellen zien, luidt hun verklaring. Maar tsjongejonge, wat doen ze naar tegen die autobezitters. Wat een lelijke auto heeft u. meneer, een karige bedoening, een saaie mannen-wagen, al lijkt het op zich wel weer op een bordeel. Op merkingen van die strekking. Meer zeiden ze niet. Niet echt schok kend dus. En dan is daar ineens wel de schok: de kale kop van Pim Fortuyn komt in beeld. En vertelt dat Koningin Beatrix zo'n heerszuchtig ty pe is. dat iedereen in haar handtasje heeft. Inclusief Alexander. En Emily. Het is hoog tijd, betoogt Fortuyn, dat het eens afgelopen is met dat asociale gedoe van de Koningin. En Emily en Alexander moeten gewoon hand in hand gaan lopen. Hoog tijd? Dat noem ik nou mosterd na de maaltijd, zo'n opmer king. Ook al meldt de KRO onder in beeld dat Emily een dag na de opnames de breuk bekendmaakte. Wat zou het? Om dit gereutel maanden later nog uit te zenden, dat is pas echt asociaal! Ik ben het voor één keer met alle brave borsten eens: de Aso-show zou verbo den moeten worden. WIL BUYS Instabiele atmosfeer Ongelofelijk maar waar! Op veel plaatsen was het vanochtend een volkomen witte wereld. Hier en daar lag de sneeuw zelfs een centi meter of vijf dik. Een kennis vanuit Haarlem meldde dat er op het dak van zijn auto zowaar 8 centimeter sneeuw lag. De sneeuwbuien ontstonden in onstabiele luchtmassa's boven de Noordzee en dat ze tot ver in het binnenland vielen had te ma ken met het geleidelijk krimpen van de stroming. Kwam de wind gistermiddag nog uit het noordoosten, vanochtend was er sprake van een west tot noordwestenwind. De instabiliteit van de atmos feer had ook te maken met het onvoldoende tot ontwikkeling ko men van een gebied met hoge barometerstanden. Daardoor is het de afgelopen nacht niet zo sterk afgekoeld. Vanmiddag en vanavond gaat het opnieuw sneeuwen. Dit neer- slaggebied is gekoppeld aan een diepe stormdepressie bij IJsland. In het binnenland kan zich weer een sneeuwdek van mogelijk meer dan 5 centimeter opbouwen, in de kustgebieden is de kans op een sneeuwdek niet zo groot. Dat komt omdat de sneeuw ver gezeld gaat van of overgaat in regen. De komende nacht vallen er hoofdzakelijk enkele buien en gaat het kwik in een naar westelij ke richtingen draaiende stroming omhoog tot 3-4 graden. De nog aanwezige sneeuw zal dan snel smelten. Morgen is het gebeurd met het miniwintertje van januari. De temperatuur stijgt 's middags tot een graad of 6 en later op de middag en tijdens de avond gaat het op nieuw regenen. De nattigheid hangt samen met een sterk uitdiepende depressie die over het noordelijk deel van de Noordzee naar Denemarken koerst. De de pressie veroorzaakt woensdagavond aan de kust een krachtige tot harde westenwind. Na woensdag blijft het wisselvallig en winderig met temperaturen oplopend tot omstreeks 8 graden. Bepalend voor het weerbeeld is dan een 'megadepressie' boven IJsland. Het omvangrijke systeem bepaalt tot na het weekeinde het weerbeeld. Kneuterigheid In de tuin van mijn schoonvader staat een gietijzeren lantaarnpaal. Na decen nia trouwe dienst in de grote stad kwam die lantaarnpaal ter veiling en mijn schoonvader - opgegroeid tussen dat soort lantaarnpalen - adopteerde hem. En wat een wonderlijke lantaarn paal is het. De lampekap heeft plaats voor uitneembare ruitjes, alsof er een kaars in zou moeten. Onder de lampekap zit een gietijzeren dwarsstaafje, waarschijnlijk bestemd om oude fietsbanden omheen te gooien. Het dwars staafje is niet recht en glad, maar heeft een knopje aan elk uiteinde. Een dubbel knopje! Volgen wij de oude gietijzeren lan taarnpaal verder naar beneden, dan zien wij rondom staande rib bels, zoals in griekse zuilen. Bolle ringen met een bloemachtig motiefje rondom, de paal verdikt en verdunt, en staat als een boom met een brede onder kant in de grond vast. En ding is zeker: op geen enkele manier is hier geprobeerd om een goedkope, makkelijk 4 JUSTUS VAN OEL MENSELIJK schilderbare, zo licht mogelijke lan taarnpaal te maken. De calvinistische zuinigheid die wij onze voorouders zo vaak - half bewonderend -verwijten, is in hun lantaarnpalen op geen enkele manier terug te vinden. Nergens eigen lijk, als je eens om je heen kijkt. Ik was erbij toen de oude Spaamekerk klaar was voor de sloop, liij deed nog tijdelijk dienst als opslagruimte voor de aannemer bij wie ik werkte. Gemetsel de gewelven. steen voor steen gemaakt op een manier die geen hedendaagse metselaar meer begrijpt. Sommige ste nen geglazuurd, andere juist niet. Pila ren, muren, vloeren, aan alles was een motiefe, een sierrandje of een te gelstripje meegegeven. Het is waar, die kerk was het werk van praalzieke ka tholieken, maar loop eens gewoon de straat en bekijk een huis van voor de oorlog. Boven ieder raam een half zon netje van uitivaaierende baksteen, in een afwijkende kleur. Kozijnen waar veel meer randjes in zitten dan nodig. Dakranden waar urenlang in gefiguur zaagd moet zijn, abofeen rechte dak rand het niet doet! Ik zeg u: onze opa's en oma's waren spilzieke gekken, of ze nou een brug maakten of een station, liet mocht nooit eens goedkoop of func tioneel. Geen bouwwerk zonder leeuw tjes in de trapleuning, geen villa zonder torentje of stenen lelies. Een filosoof verklaarde ooit da t 'ver spilling het kenmerk van beschaving b'. Zoiets, dan. In dat licht beschouwd b Nederland een stuk minder be schaafd geworden. Jaja, natuurlijk wordt er nog wel eens iets op straat ge zet dat op mag vallen, bijvoorbeeld een vijver met lichtjes in de bodem en in het midden een multi-duidbaar plas tiek: verspilling is het zeker, maar is het ook beschaving? Hoeveel wijzer b het niet om van twee miljoen lantaarpalen die je toch moet neerzetten iets bijzon ders te maken. Wat wij doen is eerst al gemene lelijkheid scheppen, en die ver volgens bestrijden met kunst-temidden-van-het-niks. Je kan het kneuterig noemen, die voor oorlogse smaak waar met miljoenen kleine gebaren aan het alledaagse iets bijzonders werd meegegeven. Maar het uitgangspunt deugt. En ik voorspel u nu al: over tien, twintig jaar ontstaat een algemene verbijstering over hoe on ze generaties zijn omgegaan met wat onze overgrootouders bij elkaar kneu terden. Even uniek ab Herengracht b in Amsterdam de Czaar Peter-straat, de laatste enigszins gave 19e eeuwse straat die nog over is. Landschaps- en tuinarchitecte MIEN RUYS is zaterdag op 94- jarige leeftijd in haar woonplaats Dedemsvaart overleden. Ruys werd vooral bekend door haar tuinen in die Overijsselse plaats. Verder schreef ze talloze tuin- boeken en was ze redacteur van het door haar opgerichte tijd schrift voor amateurtuiniers On ze Eigen Tuin. Ruys studeerde in Berlijn en in het Britse Tun- bridge Wells om het vak te leren. Ze begon in 1925 te experimen teren met planten, materialen, Dat alcohol meer kapot kan ma ken dan je lief is geldt ook voor vogels. Inwoners van het Califor- nische Santa Rosa werden afge lopen dagen geconfronteerd met meer dan 100 roodborstjes die uit de bomen vielen en dood op de stoep of in hun voortuin ble ven liggen. Oorzaak: overmatige alcoholconsumptie. MARTHA BENTLEY van het plaatselijk Centrum voor de Redding van Vogels kwam achter de doods oorzaak nadat ze had gezien hoe een grote groep vogels rondom een paar grote esdoorns fladder de. Ze hadden allemaal paarse vlekjes rondom hun snavels van de besjes die hun favoriete voed sel vormen. Door het ongebruike- ruimte en vorm in Dedemsi Nu liggen er 25 tuinen, me p totale oppervlakte van 20.0 vierkante meter, die jaarlijk door tienduizenden mensei den bezocht. In de jaren tvi maakte ze deel uit van De8 Opbouw, waarin ze samen* g met architecten als Rietveli Ruys gebruikte het eerst de als de tuin een weke onderj jg' had. De biels werd daarnai saai in de Nederlandse tuinj* gebruikt. lijk koude weer bleven de t* langer aan de boom en zijn; aan de tak gaan gisten Hollywood and Whine is een boek dat elke filmliefhebber als ideale bedlectuur kan worden aanbevolen. Na een dag waar weer van alles aan mankeerde is er niets zo verkwikkend als het lezen van een dosis jammer klachten uit de Amerikaanse amusementsindustrie. Ook de levens van de 'rich and famous' zijn blijkbaar geen pretje. Boek vol jammerklachten en roddels uit Hollywood Sylvester Stallone: „Ik sta versteld van mensen die achttien jaar no dig hebben om iets te schrijven." FOTO REUTERS Publicist Boze Hadleigh heeft in Hollywood and Whine een fraaie collectie uitspraken ver zameld van filmsterren die het moeilijk hebben met hun be kendheid, met kritieken, de schandaalpers. de gefrustreerde ambities, de collega's, de gena deloze competitie en de onmo gelijke verplichting om eeuwig jong, mooi en aantrekkelijk te blijven. Het betreft ergernissen die soms treffend worden ver woord in bijtende 'wisecracks' zoals deze van Vivien Leigh: „Het klassieke patroon voor de filmster is dat het publiek van je houdt tijdens de weg omhoog, het verfoeit en haat je wanneer je de top hebt bereikt en het vindt het leuk of is onverschillig wanneer je begint weg te glij den. Tegen die tijd is het druk met het ontdekken en bewon deren van nieuwe sterren." Actrice Colleen Dewhurst liet noteren: „In Hollywood zal men het je vergeven dat je twee tongen hebt, maar nooit dat je twee kinnen hebt" Vanuit de marge weten sommi gen, zoals kostuumontwerpster Edith Head de absurde gang van zaken in 'Tinseltown' met ironie te verwoorden: „Ik moet nog de eerste ster tegenkomen die volledig onbedorven is ge bleven, met als uitzondering Lassie." Jayne Mansfield: „Recensies zijn verschrikkelijk, echt ver schrikkelijk oneerlijk en ik kan dat uitleggen. Recensies zijn verschrikkelijk omdat ze ac teurs pijn doen en recensies zijn ook verschrikkelijk omdat er bomen dood moeten vanwe ge al dat papier. Begrijp je?" Maar Lon Chaney wist al dat „het belangrijkste wat elke ac teur zou moeten onthouden is dat hij nooit vanwege zijn her sens tot ster is geworden maar vanwege zijn acteren." Deson danks zijn het talrijkst in dit boek de onthutsende ontboeze mingen van een omhoog geval len slag mensen dat elke bin ding met de realiteit buiten de enge eigen leefwereld is kwijt geraakt. Sylvester Stallone: „Ik sta ver bluft van mensen die achttien jaar nodig hebben om iets te schrijven. Dat is zo lang als die kerel nodig had om Madame Bovary te schrijven. En heeft hij daar ooit de bestsellerslijst mee Lassie, de enige die onbedorven is gebleven. Mae West: „Ik draag mijn me moires op aan mijn moeder. Zonder haar zou ik misschien heel iemand anders zijn ge weest." Een speciale afdeling heeft Bo ze Hadleigh samengesteld met citaten van filmsterren over zichzelf. Van bescheidenheid hebben er maar weinig last. Charlie Chaplin: „Ik ben be kend in delen van de wereld waar ze nog nooit van Jezus Christus hebben gehoord." Brooke Shields: „Ik ben wellicht niet zo getalenteerd als sommi ge oudere actrices, maar de mensen blijven me vertellen dat ze gelukkig zijn naar mij te kunnen kijken, omdat ik zo mooi ben. En dat is een talent op zichzelf." Jodie Foster: „Ik bewaar mijn op mij valt." rivél Nog leuker is de collectief meningen en regelrechte!! heden van filmsterren ovl 's kaar. ppo Cineast Visconti over cini iartzl Antonioni: eranl „Het schijnt dat saaiheid centl van de grote ontdekkinge ie 'nl van onze tijd. Als dat indi met i zo is, moet hij zonder tvvi er8a worden beschouwd als et nier." stich Helena Bonham Carter o ^en Woody Allen, haar tegens in Mighty Aphrodite: ,,0n lakens hield hij niet alleei kleren aan, maar ook nog jdc schoenen. Ik vroeg waaro dat deed en hij zei: voorh val er brand zou uitbrekei 'ers Actrice Elsa Lanchester oi mde Maureen O'Hara: „Ze zag alsof boter niet zou smelt aanl haar mond." phev Rex Harrison over Charlu *8 1® Heston: „Hij is goed in he l'ers tretteren van arrogantie e held' bitie. Maar op dezelfde m 400 als een dwerg goed kan at asl( dat hij klein is." Gloria Swanson over Mat jgf Dietrich; „Het zou kunne zij langere benen heeft, ni SKM heb zeven kleinkinderen. oze Roseanne over Tom Arno ben niet overstuur vanwe ^at mijn scheiding. Ik ben allt 'ew<- overstuur omdat ik geent ze a we ben geworden." e^e Dean Martin over Pat Boe 's „Tenminste ik geloof datl ^on was...of anders een ander ;oe* met witte schoenen. In ell VTie val werd ik er attent op ge dat drinken zoiets is als je Jffc langzaam vergiftigen. Ik n erom lachen en zei tegen [^- Ach, wie heeft er haast?" :ecie Kortom, er bestaan, of beice^ den, ook nog beroemdhet *z'j' die zelfspot kunnen opbri 31111 en gewoon laconiek in hei ^6 ven staan. Volgens Mauni w- Chevalier is ouderom hele ien zo verschrikkelijk niet: „Al kijkt naar het alternatief.' g PIETER VAN LIEROP Hollywood and Whine. Ail Boze Hadleigh. A Birch L Press Book, verschenen bif rol Publishing Group. 264Pve Prijs: $19,95. Oscars naast de badkuip. Als ik dan een bad neem, kunnen ze naar me kijken. Wat moet je an ders met ze?" Brad Pitt: „De mensen vinden dat ik er fantastisch uitzie. Het is net of eigenlijk bijna iedereen Jodie Foster: „Ik bewaar mij cars naast de badkuip. Kunn naar me kijken."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2