Ajax neemt club over in Kaapstad Brouwer herstelt zich na baaidag gemser: 'Haringa heeft zich vertild aan de klus' Sport fichael Jordan stopt Sanchez naar Alaves Vincent van der Kooij geveld door Pfeiffer Topsporter? DAG 12 JANUAR11999 chef willem spierdijk. 071 -5 1. plv -chef janet van dijk. 071-5356463 Mos ontslagen bij Gijon a Het bestuur van Gijon heeft trainer Aad de Mos ontsla- itd Volgens 7.aakwaarnemer Ger Lagendijk is de aanleiding een issie over het aankoopbeleid. Beide partijen konden hier litkomen, waarop de Spaanse club besloot niet verder te met de oefenmeester. De Mos kreeg bij zijn aantreden vo- ar oktober de toezegging dat hij nieuwe spelers mocht aan- ;en. De nieuwe voorzitter die in november aantrad, zei zich leze belofte te houden. De nieuwe aanwinsten ontbreken iteeds en vrijdag sluit in Spanje de transfermarkt. De Spaan- rmatie was voor De Mos de vijfde club in zes jaar. Eerder stee« ok hij voortijdig bij Anderlecht (1992), PSV (1994), Werder ei jen (1996) en Standard Luik (1997). uijff de beste van de eeuw stni sic irc/fulda» Johan Cruijff is gisteren uitgeroepen tot Euro voetballer van de eeuw. De oud-speler van onder andere Feyenoord en Barcelona kreeg de voorkeur boven de Duit- ranz Beckenbauer en de Spanjaard Alfredo di Stefano bij de de internationale federatie van geschiedenis en statistiek HS) uitgeschreven verkiezing onder journalisten, historici en rts. De tweede Nederlander in het klassement is Marco van en. De voormalige steraanvaller eindigde als tiende. Via de ein n8 kwam de IFFHS tot zeven genomineerden voor de ereti- II(eckenbauer, de Engelsman Bobby Charlton, Di Stefano, de jgees Eusebio, de Hongaar Ferenc Puskas en de Fransman iel Platini. Het klassement luidt als volgt: 1Johan Cruijff 1) 753 punten, 2. Franz Beckenbauer (Dui) 709, 3. Alfredo di nio (Spa) 708, 4. Ferenc Puskas (Hon) 667, 5. Michel Plantini 505,6. Eusebio (Por) 370, 7. Bobby Charlton (Eng) 303, 8. ley Matthews (Eng) 282, 9. Gerd Müller (Dui) 259, 10. Marco lasten (Ned) 230. jeL ikjht doden bij voetbalwedstrijd ïom Acht mensen zijn om het leven gekomen toen zij in ite een voetbalwedstrijd wilden bezoeken. Dertien bezoe- raakten gewond. De slachtoffers kwamen om in het ge- ig toen ze het stadion probeerden in te komen. Zo'n 25.000 chouwers wilden het complex binnen voor de kwartfinale de Egyptische Cup tussen de clubs Al-Ittihad en Al-Koroum. woordvoerder van de politie schreef de tragedie toe aan de ;ondiging dat de live-uitzending van het duel op het laatste ►vioient werd afgelast. Veel mensen besloten daarop toch nog **»het stadion te gaan. li ïusi40VEN* PSV gaat niet akkoord met het schikkingsvoorstel n f de openbare aanklager in het betaalde voetbal inzake het m, gedrag van de aanhang bij de thuiswedstrijd tegen De nei ifschap (2-2). De Eindhovense club dient een bedrag van 00 gulden te betalen. 'Onaanvaardbaar', foeterde voorzitter jqa ry van Raaij gisteravond tijdens de nieuwjaarsreceptie in het c ipsstadion. Tijdens het turbulente duel met De Graafschap, ecember vorig jaar, gaf arbiter Van Egmond de rode kaart PSV-spits Ruud van Nistelrooy wegens vermeend natrap- De arbiter staakte de wedstrijd halverwege de eerste helft 7ii :een tiental minuten wegens kwetsende spreekkoren aan adres. Bij het verlaten van het veld kreeg hij een duw1 •^verhitte supporter, die over het hek was geklommen. De g e{ ibare aanklager vond het algehele wangedrag van de PSV- ijkn ian8 'goed' voor een boete van 15.000 gulden. IV pikt 'afkoopsom' niet Jgl van gevangenis naar ziekenhuis '8SP E!D* Jesus Gil y Gil is gisteren van de gevangenis naar het een enhuis overgebracht. De voorzitter van Atletico Madrid heeft n- van te hoge bloeddruk. Gil, ook burgemeester van Marbella, 1 dt verdacht van verduistering en valsheid in geschrifte voor ste' bedrag van 6,5 miljoen gulden. Volgens doktoren wordt de e e bloeddruk bij Gil veroorzaakt door stress. Artsen verwach- Kweekvijver voor nieuwe talent Het voetbalbedrijf Ajax heeft gisteren zijn eerste over zeese branche geopend. Met de onthulling van het nieu we clubshirt kondigde Ajax in Kaapstad de oprichting aan van de 'franchise'-club Ajax Cape Town, die de Zuid- Altikaanse kweekvijver moet worden voor Ajax-talent. kaapstad cpd In Ajax Cape Town fuseren twee clubs uit Kaapstad, die beide in de hoogste divisie van het Zuid- Afrikaanse voetbal spelen: Se ven Stars en Cape Town Spurs. De clubs fuseren in juni en zul len als Ajax Cape Town deelne men aan de volgende competi tie. Ajax-voorzitter Michael van Praag sprak tijdens de officiële bekendmaking van de franchi- se-club, in het beroemdste fran chise-restaurant van Kaapstad, Planet Hollywood, van 'een nieuw tijdperk in professioneel voetbal, niet alleen in Zuid-Afri- ka of Europa, maar wereldwijd'. Ajax arriveerde gisteren in Kaapstad voor een tiendaags trainingskamp. Met het overnemen van de Zuid-Afrikaanse voetbalclub voert Ajax het plan uit om het geld dat de beursgang oplever de vooral te investeren in de op leiding van jeugdspelers. Het contact met de Kaapse clubs werd gelegd tijdens de transfer van de Zuid-Afrikaanse sterspe ler Benni McCarthy, die zowel voor Seven Stars als Cape Town Spurs speelde. Ajax wil de omvang van de in vestering niet bekendmaken. De Amsterdamse voetbalclub neemt een belang van 51 pro cent in de Zuid-Afrikaanse dochter, de twee fuserende clubs krijgen een minderheids aandeel. Via een notering aan de aandelenbeurs van Johan nesburg wil de club nieuw kapi taal aantrekken. Het geld zal vooral worden geïnvesteerd in de jeugdopleiding, die volgens de Ajax-werkwijze zal opereren. Zo moet ook Zuid-Afrika gelo ven aan het TIPS-model (Tech niek, Intelligentie, Persoonlijk heid en Snelheid) dat de kwali teit van Amsterdamse jeugdspe lers meet. Ajax stuurt een tech nisch directeur en trainers naar Zuid-Afrika. Het nieuw te bou wen trainingscomplex in Kaap stad, dat ruim twee miljoen gul den kost, krijgt dezelfde naam als dat in Amsterdam: de Toe komst, ofte wel Ikamva in de lo kale zwarte Xhosa-taal. De twee clubs die opgaan in Ajax Cape Town hopen als bij- Zeilers in de 49'er klasse zoeken een goede startpositie op het WK in Melbourne. hael Jordan zal vermoede- morgen officieel bekend :en aat hij gaat stoppen, erse personen in zijn naas- mgeving hebben echter al estigd dat 'His Royal Air s' zijn besluit definitief is. beste basketballer aller tij en de meest herkende man ter wereld heeft r woensdag een persconfe- tie belegd, maar Ameri- nse kranten brengen van- g het grote nieuws al uit- idig op de voorpagina's, let het vertrek van Michael Z ndscoach en titelverdediger Postma niet op WK allround ia O Jordan, die tien keer in de All Star-wedstrijd speelde en vijf keer werd uitgeroepen tot meest waardevolle speler, komt tevens een einde aan de grote tijden van de Chicago Bulls, die hij zes keer in de laatste acht jaar kampioen van de NBA maakte. Nu Jordan niet terugkeert zullen vermoedelijk ook man nen als Scottie Pippen en Den nis Rodman hun plunje bij de Bulls inleveren. Pippen zal zijn loopbaan vermoedelijk elders voortzetten, Rodman zou ook wel eens kunnen stoppen. melbourne janet van puk Carolijn Brouwer toonde zich vanochtend tevreden met de eerste en zesde plaats die zij behaalde op de tweede dag van het WK zeilen in Melbourne. De Voorhoutse titel verdedigster was met een 'angstig gevoel' gestart vanwege haar diskwalificatie op de eerste dag. De eerste plaats in de eerste race ging verloren omdat zij volgens de jury te \Toeg van start ging. „Ik durfde niet zo goed op de startlijn te gaan liggen, omdat ik me nu weinig fouten kan permitteren", aldus de 25-jarige zeil ster, die na vijf races haar slechtste prestatie mag schrappen, en na negen wedstrijden nog een resultaat kan aftrekken. Het we reldkampioenschap in de Europe-klasse be staat uit maximaal elf wedstrijden. Haar start van de eerste wedstrijd was volgens de Voorhoutse vandaag erg slecht, maar ze kon vanuit de tweede fijn goed te rugkomen. Bij de tweede race was dat een stuk moeilijker. „Het moet je een beetje meezitten. In de tweede wedstrijd moest ik me in meer bochten wringen om naar vo ren te komen", aldus Carolijn Brouwer. Het weer zat wel mee, de lichtere om standigheden liggen de zeilster beter, maar een moeilijke factor was de 'kwakkelige wind met veel draaiingen'. Carolijn Brouwer heeft gisteren overigens nog wel even overwogen om protest in te dienen tegen de straf. „Ik heb het met een aantal mensen besproken en het toen toch maar niet gedaan, omdat de diskwalificatie terecht was. Ik was gewoon te gretig", aldus de zeilster, die vroeger 'nooit' te vroeg start te. „Het is de afgelopen week iets vaker voorgekomen, bijvoorbeeld ook in de Open Week, de trainingsweek voor dit wereld kampioenschap. Dat heeft me toen de eer ste plek gekost", aldus Brouwer, die de Open Week als derde afsloot. „Ik moet nu nis haske johann mast on ngewone situatie doet zich it weekeinde van 6 en 7 fe- jei ri voor, dat de coach van de idi )nale kernploeg het wereld- lal pioenschap allround terfatsen voor de televisie volgen. Nederland wordt rei het WK vertegenwoordigd tai de 'privé-rijders' Rintje ml na en Martin Hersman. Zij en hun eigen trainer mee, rt Kuiper. „Het is voor me- niet zo dramatisch, maar tief gezien is het niet te men dat de titelverdediger lal meedoet", vindt bonds- :n 'h Henk Gemser. on ïmser zag zondag in huize ma op televisie hoe Gianni n mie er niet in slaagde een startplaats voor het WK te stellen. Zaterdagavond in Gemser en Ids Postma Ie hotel al verlaten, een onwe- iil 'jke situatie voor de rege- M 1 wereldkampioen en zijn fh. „Ik heb me zondag om 's middags afgemeld Ab Krook en Peter Mueller, ma ben ik bij Ids thuis aan 'geschovenaldus Gemser. dens de dweilpauzes zijn we 'en een stukje over het erf pen en hebben even bij een koe gekeken." e coach van de kernploeg Itde gisteren twee gesprek- met Postma, wiens seizoen 'e valpartij op het EK en het Henk Gemser ontfermt zich over de ontgoochelde Ids Postma. Beide Friezen gaan niet naar het WK-allround in Hamar. missen van het WK allround als mislukt beschouwd kan wor den. Gemser wil Postma scherp krijgen voor het NK sprint van komend weekeinde in Gronin gen plus het WK sprint en het WK afstanden, de aansprekende toernooien die hem nog resten. Ook in het wereldbekercircuit zijn er nog prijzen te verdienen. Liever was Gemser echter met de titelverdediger naar het WK allround in Noorwegen gegaan. „Ids is beter dan vorig jaar. maar mag niet meedoen. Ik slaap altijd goed, maar hier heb ik wakker van gelegen. Ik word niet opstandig, maar sportief gezien is dit niet te pruimen. Ik zie overigens nog wel ruimte in de discussie. Voor mij is het duidelijk: de wereldkampioen FOTO CPD/JAN DE VRIES moet zijn titel kunnen verdedi gen. Ids heeft Ritsma twee jaar alle hoeken van de ijsbaan laten zien. Nu kunnen ze Rintje de eerste prijs meteen wel geven", aldus Gemser. Aanleiding voor het afhaken van Postma voor het WK was mede het falen van Gianni Romme, de stayer die onder lei ding van Gemser in Nagano twee olympische gouden me dailles won. „Toen Ids zag hoe Gianni op de tien kilometer reed. bespeurde ik een kleine paniekreactie", aldus Gemser. „Het laat mij zelf ook niet on verschillig, want ik heb drie jaar met Gianni gewerkt. Dat is nu voorbij vanwege dat stomme geld." De commercialisering van het schaatsen en vooral de polarisa tie die daarmee gepaard gaat is Gemser, aanhanger van het har moniemodel, een doorn in het oog. Het stak hem dat Ritsma en Romme bij. de gemeen schappelijke persconferentie voor het EK hun pijlen op de KNSB richtten. Gemser zat erbij en hoorde de kritiek geërgerd aan. Toch stuurde hij Romme zaterdag niet weg, toen die zijn vroegere coach om advies vroeg. „Spijtoptanten moeten altijd ruimte krijgen, maar ik kan niet in twee, drie zinnen vertellen wat er mis is bij Gianni. Boven dien heb ik als KNSB-man mijn belangen. Ik wil met Carl Ver- heijen naar de eerste plaats en dat gaat gebeuren ook. Maar als ik eerlijk ben zou ik Gianni het liefst in mijn groep opnemen. Ingrid Haringa (de coach van Romme, red.) heeft zich vertild aan de klus. Het is een schat van een mens, maar ze heeft te veel de instelling gehad van 'dat doe ik wel even, ik zal hem wel even motiveren'." kantoor van een gerenommeer de Europese club eindelijk een rol van betekenis te kunnen spelen in de Zuid-Afrikaanse competitie, die wordt gedomi neerd door clubs uit Johannes burg en Durban. Voetbal is in Kaapstad veel minder populair dan rugby en cricket. Maar Ajax-voorzitter Van Praag maakte duidelijk dat het fusieplan geen ontwikkefings- hulp-met-bal betreft. Ajax ver wacht rendement van de inves tering, door zo jong mogelijk beslag te kunnen leggen op Afri kaans talent. „Wij zijn ervan overtuigd dat Zuid-Afrika Ajax zal voorzien van een gestage stroom van toekomstige spe lers", zei hij. Ajax krijgt in ruil voor de in vestering het recht om als eerste een speler van Ajax Cape Town te contracteren, en de talenten uit Kaapstad op te nemen in het Ajax-trainingsprogramma in Nederland. Met de Afrikaanse investering steunt Ajax volgens Van Praag ook de poging van Zuid-Afrika om in 2006 het wereldkam pioenschap voetbal te organise ren. Om de fusie ook op he veld te vieren, speelt Ajax mor genavond in Kaapstad alvast te gen een gecombineerd team van Seven Stars en Cape Town Spurs. proberen me over dat angstige gevoel heen te zetten." Na de 'baaidag' van gisteren, was ze van daag extra blij met haar overwinning, ook al steeg ze daardoor nog niet naar een goede plek in het algemeen klassement. „Ik ben nu nu het hele kampioenschap aan het te rugvechten, ik heb het mezelf wel moeilijk gemaaktbeseft de Voorhoutse, voor wie het wereldkampioenschap toch belangrijker blijkt dan ze aanvankelijk dacht. Het WK past goed in haar voorbereiding voor de Olympische Spelen in 2000 in Sydney, waarop zij al haar pijlen richt. Maar nu het kampioenschap eenmaal is begonnen, wil ze graag haar prestatie van vorig jaar herha len. „Ik ga er toch voor, dat zit gewoon in me. Bovendien ziet iedereen me hier als ti telverdedigster. Ik moet nu gewoon niet op geven. De situatie is nog niet hopeloos. Wat mij overkwam, kan de concurrentie ook ge beuren." rotterdam cpd Pablo Sanchez hoopt vandaag in Spanje rond te komen met een nieuwe werkgever. De Argentijnse aanvaller is in onderhandeling met Alaves uit de Primera Division over een transfer voor de rest van dit seizoen met een optie om hem aan het eind van de compe titie definitief over te nemen van Feyenoord. Sanchez lijkt de eerste te zijn van de drie eerder dit seizoen op een zijspoor gezette buitenlandse spelers, die een eind kan maken aan zijn moeilijke situatie in de Kuip. Fernando Picun en Igor Kor- nejev, die in november vorig jaar tegelijk met Sanchez de wacht werd aangezegd, wachten nog op een buitenlandse club. ter opnieuw toe. Hij kampte vijf dagen met hevige keelontste king. Een antibioticakuur hielp niet. „De koorts nam alleen maar toe. In het ziekenhuis dachten ze wel aan een virus, maar ze durfden op voorhand nog geen uitspraak te doen. Van de week bleken er dus Pfeiffer- -cellen in mijn bloed aanwezig.' De renner van de Zundertse vereniging Sauna Diana moet vier weken volledige rust hou den. Hij mist daardoor waar schijnlijk de voorbereiding in het Spaanse Calpe. „Dit is natuurlijk ontzettend balen, maar ik moet me erbij neerleggen. Die fiets kan ik voorlopig wel op zolder zetten, want ik voel mijn hart al in mijn keel na een kleine duinwande ling. Voor mijzelf is het belang rijk dat Nico Verhoeven heeft gezegd, dat ik niet hoef te gaan lopen twijfelen. Pfeiffer gaat in 95 procent van de gevallen van zelf weer over. Aan die weten schap moet ik me maar vast klampen." leiderdorp marc van der jact Wieleramateur Vincent van der Kooij heeft de ziekte van Pfeif fer. Tot die conclusie zijn artsen van het Rijnlands Ziekenhuis in zijn woonplaats Leiderdorp ge komen. Een reeks testen wees de infectieziekte aan. De 19-jarige coureur hoeft zich vol gens Nico Verhoeven, ploeglei der van de Rabo-amateurploeg, nog geen zorgen te maken over zijn sportieve toekomst. Van der Kooij stopte eind vo rig seizoen een maand eerder, omdat hij last had van een aan houdende peesblessure in zijn hamstring. Hij miste maanden daarvoor al een groot aantal wedstrijden door onjuiste waar den in zijn bloed. Toch mocht de geplaagde Leiderdorper voor een jaar bijtekenen bij Rabo. Van der Kooij trainde tot eind december zonder problemen en profileerde zich zelfs nog tijdens een zwaar trainingskamp in Valkenburg. Direct na de jaar wisseling sloeg het noodlot ech- Door de - zoals Gemser het noemt - 'versnippering' in het schaatsen, zijn de onderlinge verhoudingen oppervlakkiger geworden. Dat spijt hem ener zijds, maar anderzijds haalt hij zijn schouders er over op. Gem ser staat niet, zoals topsport coördinator Ab Krook, 'boven de partijen'. Hij is partij. „Deze situatie is niet bevredigend. Sportief gezien is er geen flikker aan. Voor het Sanex-team, met uitzondering van Geert Kuiper, is het een gniffelend genoegen dat ze ons er nu af gereden heb ben. Dat dient de schaatssport niet", vindt Gemser. Zelf piekert de coach uit Ou- dëhaske er niet aan om bij de KNSB aan de slag te gaan in een 'boven de partijen'. Ooit was hem een dergelijke betrekking beloofd, maar liet de bond hem barsten. „Ik maak mijn twee laatste seizoen als kernploeg- trainer af en dat is het. Het ove rige is een gepasseerd station. En nu wil ik Ab Krook ook niet in de wielen rijden." Deze week begeleidt Gemser zijn pupillen Ids Postma en Jan Nijboer in hun voorbereiding op het NK sprint. Ab Krook is met de overige twee kem- ploegleden Carl Verheijen en Jelmer Beulenkamp naar Davos. Twee stagiaires, Jochum Uytde- haage en Dennis van der Gun, vergezellen hen. Gemser wil de kernploeg op termijn terug brengen naar zes personen. Uier jaar lang heb ik me op niets anders dan op olym pisch goud gericht. Sociale con tacten heb ik verwaarloosd, m'n maatschappelijke toe komst heb ik vergooid, m'n re latie is naar de knoppen, elke nacht heb ik last van hart-rit- mestoornissen, de tol die de da gelijkse loodzware trainingen hebben geëist. Veel verdiend heb ik nooit met m'n inspanningen, we konden voor 300 gulden per maand een olympische Volkswagen leasen. Dar stond wel interes sant, maar na aftrek van de kosten bleef er precies 250 gul den over om van te leven. Dan at ik twee keer per week pan nenkoeken, goedkoop en het vult toch. Soms stond onze ploeg in de publiciteit, soms positief, soms negatief. Dan werd er geschre ven dan we een sekte vormden. Moest ik thuis weer een hoop uitleggen; dat de trainer heeft gezegd dat er na de Spelen een lucratief contract in Italië klaar ligt; dat ik dan na m 'n sportieve loopbaan nooit meer hoef te werken. Van de bond zeiden ze dat ik best een studie naast de trai ningen kon volgen. Sommige ploeggenoten deden daten zijn keurig afgestudeerd. Maar die konden rustig afzeggen voor een belangrijk toernooi en wer den daarna weer geselecteerd. Ik was bang dat ik m 'n plaats kwijt zou zijn. De eerste keer dat we kam pioen werden, stonden er zeker 50 mensen op Schiphol. M'n ouders en m 'n zusje kwamen me afhalen. Van de bond kre gen we toen nog een boeket bloemen, dat was wel leuk. Na de Olympische finale dacht ik dat ik wel een bekende Ne derlander zou zijn, er hadden immers 1,2 miljoen mensen naar onze jacht op goud geke ken. We stonden ook met de kroonprins op elke voorpagina. De eerste weken na de Spelen kreeg ik veel reacties, maar de belangstelling ebde snel weg. Laatst hoorde ik m'n naam nog vallen bij een televisiequiz, maar de kandidaat dacht dat ik een acteur in een soapserie was. Na de Spelen ben ik een tijdje gestopt, maar nu ben ik toch weer in training gegaan. Er is geen ploeg met perspectief, maar als ik het zou doen kon ik weer een Polootje krijgen. De vergoedingen zijn nu beter ge regeld, dus ik hoef niet zo vaak pannenkoeken meer te eten. Natuurlijk heb ik vaak m'n tivijfels, vraag ik me af wat ja renlange toewijding aan abso lute topsport me nu eigenlijk heeft opgeleverd. En dan denk it Was ik maar gaan pijltjesgooi- WILLEM SPIERDIJK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19