Groene Hart bouwt 2500 huizen extra 'Rijnoord ge hoofdvestigii Niet bezuinigen op klinkers Veel bezwaren tegen bestemmingsplan Jacobswoi 'We hebben hier geen toekomst' I Rijn Veenstreek Boete da bierdief i plaats va Biljartti Aart de Plannen Alsu-terr weer in de prullen DINSDAG 12 JANUARI 1999 CHEF TIM BROUWER D IG, 071-5356417. PLV.-CHEF MARIETAKRo KOG-voorzitter Verhoef baart opzien Het Groene Hart zit op slot en toch ook weer niet. Als be loning voor medewerking aan ingrijpende herstructure ringsplannen in de glastuinbouw kunnen gemeenten in het Groene Hart waarschijnlijk binnenkort 2500 extra woningen bouwen. Met deze opzienbarende uitspraak overdonderde P. Verhoef, voorzitter van de Kerngroep Ontwikkeling Glastuinbouw (KOG), een ongelovige com missie ruimtelijke ordening van Jacobswoude gister avond. In de Rijn- en Veejistreek zou het gaan om 300 tot 500 extra woningen. Mavileo wil eigen clubgebouw JACOBSWOUDE MARUN KRAMP Jacobswoude heeft meer dan dertig bezwaren binnengekregen tegen de nieuwe bestemmingsplannen voor de kernen Leimuiden en Rijnsaterwoude. Zo heeft ook de Leimuidense drum fanfare Mavileo gereageerd op de teke ningen. De vereniging verzoekt de ge meente om het stuk grond ten oosten van de zonneweide van zwembad De Kleine Oase zo te bestemmen dat de club er een eigen gebouw kan neerzet ten. Naast Mavileo heeft tevens Beuk Patisserie grootse plannen in het dorp. Het bedrijf geeft aan geen problemen te hebben met mogelijk uitplaatsing, maar wil dan wel op het stuk grond aan het Noordeinde twintig woningen bouwen. De eigenaar van Beuk, B. Blinkers, wil wel praten over verplaatsing van zijn bedrijf. Hij tekent daar wel bij aan de zoektocht naar een nieuwe locatie en een verhuizing tijd vergen. Vooruit lopend op de verplaatsing dient hij al vast bij de gemeente een verzoek in voor een contigent van ongeveer twin tig woningen. Dit aantal past volgens Brinkers op de kavels die na de verhui zing vrijkomen. Wanneer Mavileo zijn plannen wil realiseren is evenmin duidelijk. De club wil in de toekomst een eigen ge bouw en vindt de plek bij het zwem bad daarvoor geschikt. Voorzitter C. Angenent schrijft aan de gemeente dat het bestuur begrijpt dat de ge meente als exploitant van Het Spant, het gebouw waarvan de drumfanfare nu gebruik maakt, niet de voorkeur geeft aan het voorstel van de vereni ging. „Maar ik neem aan dat u wil en kan meewerken om het muzikaal on derwijs binnen de gemeente te stimu leren." De bewoners van het Kloofpad heb ben ook bezwaar aangetekend tegen het bestemmingsplan. De gemeente wil in de toekomst op een stuk groen dat aan de straat grenst woningen bouwen. Zo'n 35 bewoners zijn hierop tegen. Zij willen dat het en kindvriendelijk' blijft. De gemeente heeft alle vers uitgenodigd om "hi mondeling toe te lichten van de commissie ruimt ning. Dit gebeurt in twee eerste vergadering is maa nuari om 19 uur in Het muiden. De tweede vet woensdag 20 januari om gemeentehuis in Rijnsatern JACOBSWOUDE IVO POMMEREL In het kader van de op handen zijnde presentatie van het Inte graal Ontwikkelingsplan voor de glas- en tuinbouw (IOP) aan de provincie begin volgende maand reist Verhoef met een kleine delegatie de betrokken gemeenten af. Het IOP beoogt een vergaande herstructurering van de tuinbouw, waarbij de kassen in het gebied zo veel mogelijk bij elkaar moeten ko men. De vrijkomende ruimte zou dan voor natuur of woning bouw moeten worden gebruikt. Het KOG is nauw betrokken bij de opstelling van het IOP. Omdat uitvoering van het plan duur is en gemeenten hun tuinbouwgebieden liever niet wegsaneren, heeft het KOG bij het bestuurlijk platform Groene Hart aangedrongen op com pensatie. In dit platform zijn overheid, provincie en gemeen ten vertegenwoordigd. M. Schu ring. medewerker van de Gront- mij, het technische adviesbu reau dat het IOP voor het KOG heeft ontworpen, meent dat het de goede kant opgaat' met de discussie voor meer wonin gen in het Groene Hart. Verhoef deelt die mening. „Ik begrijp wel dat u denkt dat wij op wolken lopen, maar die extra woningen lijken er toch steeds meer aan te komen" hield Verhoef de verbouwe reerde commissieleden voor. „Woningbouw is de drager van Jiet plan. De opbrengsten daar van kunnen worden besteed aan subsidies voor verplaatsing van kassen. Opgetrokken wenkbrauwen waren zijn deel. J. Grovenstein (CDA): „Ik sta hier sceptisch te genover. Wij hebben als ge meente de grootste moeite vijf tien nieuwe woningen los te peuteren bij de provincie ter compensatie van de HSL die door ons gebied gaat rijden. Nu komt u ons vertellen dat er 'zo maar' 300 woningen in de streek bijkomen? Waar komt deze toverhoed vandaan? Ik wil v an u keiharde garanties dat die 'extra' woningen niet van ons al toegezegde woningbouw af gaan. Dus niet dat wij straks de 'extra' woningen leveren aan gemeenten waar grootscheepse herstructureringplaatsheeft." Wethouder J. Haasbroek was niet onder de indruk van de aankondiging. „Ik krijg het on aangename gevoel dat die 300 woningen toch ergens vandaan moeten komen. Ik kan u verze keren dat als er een vermoeden bestaat dat die bij Jacobswoude worden weggehaald de ge meenteraad nooit met dit plan akkoord gaat." Nadat het ongeloof was weg geëbd. sprak de commissie zich in principe uit vóór aansluiting van Jacobswoude bij het plan. Daaraan stelde zij een aantal harde voorwaarden. Het plan mag de gemeente geen geld en geen grond kosten. Jacobswoude heeft van de Groene-Hartgemeenten overi gens het minst met het IOP te maken. Slechts in Woubrugge heeft glastuinbouw van beteke nis plaats. Het IOP is in de Rijn en Veenstreek vooral gericht op Roelofarendsveen, Ter Aar en Nieuwveen. Het plan is volledig op vrijwilligheid gebaseerd en de overheid, de provincie en ge meenten hebben dus geen en kel rechtsmiddel om tuinders te dwingen te verkassen. Onderwijzerspaar vertrekt uit Alphen ALPHEN AAN DEN RUN ROBBERT MINKHORST Iwan Stieltjes staat waarschijn lijk nooit meer voor de klas. Hij en zijn echtgenote Willie Sut- torp vertrekken bovendien zo gauw mogelijk uit Alphen. Stieltjes' leven en dat van zijn echtgenote nam een tragische wending toen hij op verden king van ontucht met een vier jarig meisje vier dagen in een cel doorbracht. Ten onrechte, bleek al gauw. Daarna mislukte hun poging om terug te keren in het Alphense onderwijs. De gemeente wil niet zeggen of ze op een andere manier nog iets kan betekenen voor het echt paar. „We houden het hier niet meer uit", zegt de leraar van de openbare basisschool Het Startblok. „We blijven hier geen dag langer dan nodig." Oud- coUega's kan hij niet meer on der ogen komen, zegt hij. „Wat moet ik doen als ik in Alphen een collega tegenkom? Ik vrees dat ik ontplof." Beiden - Suttorp werkt op de Hobbitburcht - voelen zich in de steek gelaten door collega's en vinden dat de gemeente hen heeft tegengewerkt. Zodra hun ontslag en de financiële scha deloosstelling rond zijn. gaan ze op zoek naar een woning el ders. Stieltjes heeft eind vorig jaar in een brief aan de ge meente medewerking geëist. Of Alphen ermee instemt, is onduidelijk. Via een woord voerster laat wethouder F. Da- les van onderwijs en perso neelszaken weten dat de ge meente over werknemers naar buiten toe geen mededelingen doet. „Stieltjes probeert op alle mogelijke manieren een reactie te krijgen. Op elke brief die hij schrijft, krijgt hij antwoord." In de zomer van 1997 vertel de een vierjarige kleuter van de openbare basisschool De Hob bitburcht haar ouders dat ze seksueel was misbruikt. Stiel tjes werd valselijk beschuldigd en kreeg daarvoor later smarte- geld van de staat. 15.000 gul den. Van de gemeente Alphen verlangde hij behalve mede werking voor een terugkeer op zijn school ook rehabilitatie. Al phen weigerde dat. Rehabilita tie is een zaak van justitie. Op 8 september 1997, de dag van zijn aanhouding, meldde Stieltjes zich ziek. Sindsdien is hij niet meer aan het werk ge gaan. Ook zijn vrouw is over spannen geraakt. „Wat een se pot voor ontucht voor je bete kent? Dat je nergens meer aan de bak komt. Mijn carrière is naar de mallemoeren. Er blijft altijd een smet op mijn naam. Een gesprek dat hij zou heb ben met zijn collega's op het Startblok illustreert dat, vindt Stieltjes. In overleg met de school, wethouder Dales, Stiel tjes' Arbo-arts en zijn advocaat ontmoetten elkaar op 4 juni 1998. Het gesprek zou gaan over de affaire en over Stieltjes' terugkeer als onderwijzer. Het werd voor hem een teleurstel lende en vernederende erva ring. „De directeur en vier leer krachten stapten meteen op en liepen weg. Ik kon wel door de grond zakken. Dales had aan- Iwan Stieltjes: „Mijn carrière is naar de mallemoeren.' gegeven dat er geen problemen waren. Hij gaf mij de illusie dat de school akkoord zou gaan met mijn terugkeer." Dales wil niet ingaan op de gebeurtenis van toen. „Het volkomen gebrek aan empathie en collegialiteit wa ren de nekslag. Ik heb later de ouders van de leerlingen geïn formeerd en op een informatie avond bleek dat ze woedend waren over de aard van mijn ziekte. Ze wisten dat ik over spannen was, maar niet waar om. Nadien heb ik veel steun betuigingen gehad. Stieltjes is de afgelopen an derhalf jaar geregeld dagenlang van slag geweest, vertelt hij. Zijn vrouw zegt: .-.Ik werd en word door nachtmerries en hartkloppingen wakker. We sla pen dankzij medicatie. Ik kan FOTO LOEK ZUYDERDUIN het steeds maar niet afsluiten. Dat komt ook omdat de dader nog altijd niet gevonden is. Voor ons is dat vreselijk, voor het meisje en haar ouders na tuurlijk evenzeer." Stieltjes en Suttorp overwegen om met hen nog contact te zoeken. „Misschien dat als de zaak uiteindelijk voor de rechter komt, we dit hoofdstuk kunnen afsluiten." I ALPHEN AAN DEN RUN. Een 55-jarige dakloz uit stelen gegaan in hij daardoor een na politiebureau kon j dat het een koude worden, bezocht dic supermarkt in vvii ®UMI Aarhof en pikte daa pa;" jes bier. De politie p, bracht hem n reau. Een nacht in bureau was hem ed gund. Hij kreeg eet m0P 240 gulden en wet uur weer op straat de man de nacht to bracht, weet de poli! ■weg, rie-Ë Luit de ci dran War WETERINGBRUG Aart de Jong uit Weti Nederlands kampioi den eerste klas Heerhugo waard veertigjarige biljartei le Abbekerker Dam, aan-nekrace (30 om boles). De Jong had na e< gin niet meer op dl winning gerekend, genaar werd dit jaar en gewestkampioen zich zo voor het NK ste klasse komen b die een gemiddelde tot 0,700 halen. Rits; batr Het nieuwe stadshart voor Alphen aan den Rijn komt steeds dichterbij. De voorbereidingen zijn achter de rug; het werk gaat nu beginnen. De architecten maken hun ontwerpen bekend, de grond wordt bouwrijp ge maakt en de wethouders hebben 'de eerste paal' al in hun agenda's genoteerd. In een serie van negen afleve ringen belichten we alle kanten van het oude en nieu we stadshart, pand voor pand. In aflevering 7 staan de kleur van de klinkers en straatmeubilair centraal. Veel is er nog niet bekend over de inrichting van de straten, stoepen, uitrusthoekjes, ofwel de inrichting van de openbare ruimte in het nieuwe stadshart. Veel wordt het mogelijk ook niet, vreest Leo Kleingeld, frac tievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad. Want het eerste waarop zo nodig wordt bezui nigd, zijn juist het straatmeubi lair en de klinkers. De gemeente heeft sinds de eer ste ideeën over een vrijwel com pleet nieuw stadscentrum, ze ker het gedeelte op de Hoge Zij de, vooral hoog ingezet op de komst van de gebouwen. Pro jectontwikkelaar MAB schotelde Alphen een fraai pakket voor. Met een nieuw stadhuis, een heus theater met bioscoop, een flinke hoeveelheid extra vier kante meters winkelruimte en een centrum beeldende kun sten. Een Masterplan dat ambi tie, lef en kwaliteit ademt, vond de gemeenteraad eind novem ber 1996. Maar, waarschuwt Kleingeld, panden van hoogstaande archi tectuur komen pas tot hun recht als ze samen ook een een heid vormen. Daarover waakt weliswaar stadsarchitect Gun nar Daan, maar hoe zit het met de inrichting van de straten, de pleinen? Hoe gaan de lantaarn palen eruit zien? Hoe fraai wor den de bankjes, de kleuren van de straatklinkers, de stenen in de parkeerplaatsen? Als gebou wen duurder blijken dan be groot, is de inrichting van de openbare ruimte vrijwel altijd het kind van de rekening. Dat mag nu niet gebeuren, vindt Kleingeld. Gerust is hij er alleen nog lang niet op. „Wat ik mooi vind? Wat ik be langrijk vind, is dat we een vrij groot gedeelte van het centrum in één keer aanpakken. Het gro te probleem van de ruimtelijke ordening van Alphen is dat alles wat we de afgelopen jaren bouwden, vaak ten koste van de kwaliteit is gegaan. Dat we op zich mooie plannen kaal bezui nigden. Dat zie je aan de gebou wen. Het schortte aan samen hang. Het is een rotzooitje ge weest." Samenhang is het belangrijkste, vindt de fractievoorzitter. Hij pleit voor een opknapbeurt van de Hoge Zijde. De westkant van het Alphense centrum is altijd achtergebleven. De Lage Zijde kreeg bijvoorbeeld in de jaren ALPHEN AAN DEN RUN* SASKIA BUITELAAR Het Alphense Rijnoord Zieken huis kan zich in de toekomst profileren met een sportkliniek en centra voor oogheelkunde en revalidatie dagbehandeling. Maar een volwaardig zieken huis, als hoofdvestiging van het Rijnland Ziekenhuis ten koste van het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp is ondenkbaar. Die boodschap bracht de raad van bestuur van het Rijnland Zie kenhuis gisteravond aan de Al phense raadscommissieleden algemeen maatschappelijkbe- leid. Op verzoek van de gemeente lichtten zij de voortgang van de toekomstplannen voor Rijnoord toe. In Leiderdorp moet plaats zijn voor alle basiszo accent op spoedeisen het Rijnoord word complexe, kortduret lingen verricht. De Alphense poli; echter weer voor post in Rijnoord. spoedeisende hulp operatiekamers, sp« andere faciliteiten vendien zou het zieb dag en nacht open in Daarop is geen enkel De revalidatie da ling begint dit jaar, de sportkliniek zijn handelingen met a raars nog gaande, king met het naastgi pleeghuis Oudshooi op dit ogenblik uit a en gezamenlijk koken )S Van Leo Kleingeld hoeft Alphen niet te bezuinigen op straatmeubilair. FOTO HENK BOUWMAN '80 een groot (en druk bezocht) winkelcentrum. Bovendien is daar de weekmarkt. De hoeveel heid winkels op de Hoge Zijde steekt schril af bij het aantal aan de overkant van de Oude Rijn. De enige publiekstrekkers zijn het postkantoor en de super markt van Hoogvliet. Kleingeld: „We hebben eindelijk de kans er iets van te maken." Van het toekomstige Rijnplein, tussen winkels, de Rijn, de Juli- anastraat en het theater ingete kend, heeft de PvdA'er hoge verwachtingen. „Dat moet straks oergezellig worden. Een plein waar iedereen naar toe komt. Alphen had zoiets tot nu toe niet. Het Rijnplein, daarvan zegt de architect van het thea ter, daar heb ik wel ideeën over. De architect van het winkelcen trum zegt hetzelfde. De archi tect van het gebouw dat bij de Alphense brug moet komen, ook. Zo heb je drie architecten die allemaal hun eigen denk beelden hebben over het plein. Ze moeten met elkaar aan tafel om daar uit te komen, want als je dat niet doet, krijg je alsnog gebouwen in een rommelige omgeving." Van het Rijnplein is voorlopig niet meer bekend dan een schets in het Masterplan. Daar uit blijkt dat het plein uitkijkt over de rivier. Het is langgerekt en open, dus ingericht als ont moetingsplaats. Over de rest van de openbare ruimte ont breekt ook informatie. Een bu reau stelt in opdracht van de gemeente een plan op, maar wat dat inhoudt of wanneer dat klaar is, is onbekend. „In de openbare ruimte loop je. Daar ben je. Iedereen ergert zich aan uitstallingen die dwars over de weg staan. Iedereen ergert zich aan schreeuwende reclamebor den." De politicus wil dat de ge meente regels opstelt, voor waarden verbindt. „Een parkeerplaats krijgt zwarte stenen. Krijgen we die ook als we een volgend stuk van het centrum aanpakken? Hoe zie je dat er een eenheid is tussen dit punt en een ander punt?" Kortom, een stadscentrum is pas een eenheid als de ruimte met zorg wordt ingericht, con cludeert Kleingeld. Van afraffe len mag, kan geen sprake zijn. Opdat Alphen een hart krijgt dat iedereen verlangt: „Een cen trum waar je je happy vóelt. ROBBERT MINKHORST LEIMUIDEN IVO POMMEREL De vele meters hoge geluidswal naast café Keijzer komt er niet. De commissieleden van ruimte lijke ordening van Jacobswoude spraken gisteren hun afgrijzen uit over het plan. De wal zou twee geplande nieuwbouwwo ningen op het terrein van de voormalige supermarkt moeten beschermen tegen lawaai uit het naastliggende café. Uitein delijk stond zelfs de woning bouw gisteravond ter discussie. T. Kroes (WD) trapte af door te stellen dat de wal 'er nooit door zou komen'. „Zoiets is een aanfluiting voor Leimuiden", al dus de liberaal. „Ik zet sowieso vraagtekens bij woningbouw op die plek. Dat is vragen om moeilijkheden." K.Jacobs (Ge- meenteBelang) was het daar mee eens. „Er staan al huizen om dat café heen. Ik woon er zelf vlakbij. Waarom moet er nu opeens een wal komen? Waan zinnig. Als je naast dat café wilt wonen, neem je W1*1 maar voor lief. Kroegbaas J. Keijze am de gisteravond ook te 3111 te zijn. De hoge kos« ood zijn berekening ruim onduidelijkheid ovei sprakelijkheid als er mis zou gaan met de voor hem al voldoen 3ur af te wijzen. Pet nh ko< Wf

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16