Leiderdorp zet Vliko klem 'Het moest gebeuren' I 'Het viel er uit toen ik er tegenaan liep' Regio Christo slaat toe in Oegstgeest Houtvezelbedrijf weg uit Leiderdorp Onderzoek Oegstgeest naar exploitatiekosten GERECHT 12 JANUAR11999 CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY fJIHOF 071-5356415 *ïipg in het Fries p. Een lezing over oude kerken in Friesland is vrijdag ji te beluisteren in de zaal van de Scheppingskerk aan ston Oelgeestlaan in Leiderdorp. De voertaal is Fries. Spreker 'staj is bestuurslid van de stichting Aide Fryske Tsjerken die per vert voor behoud van monumentale kerken en torens, n d e Knte een Friese vereniging die zetelt in Leiderdorp - of ert de bijeenkomst, die om 20 uur begint. omgereden na aanrijden jongen Dea De bestuurder van een rode personenauto is gister- rin t ÏÓorgereden nadat hij een 12-jarige Leiderdorper op de he iflaan in Leiderdorp van zijn fiets reed. De jongen raak te wond. de fiets lag in de kreukels. De jongen fietste van- ser 't Hooft-school linksaf de Buitenhoflaan op. De rode un uit de richting van Leyhof. De politie roept de be- op zich alsnog te melden. Ook vraagt de politie getui- het ongeval zich te melden. Telefoonnummer: 5810101. K irma lesjes op weg in Zoeterwoude |lun iupE De Hoge Rijndijk in Zoeterwoude was gisteravond lf uur afgesloten nadat een vrachtwagen twintig kratten ^bierflesjes verloor. Het wegdek lag vol met glasscher- ens het opruimen is het verkeer omgeleid over de paral ip m c'e Rflneke Boulevard. Om zeven uur 's avonds is de oegstgeest Het lijkt wel alsof de kunstenaar Christo zelf heeft toegeslagen in Oegst geest. Dit appartementencom plex in de wijk Morsebel is op een wijze ingepakt waar de Hongaar toch patent op heeft. Toch is het in dit geval de aan nemer zelf geweest die dit bouwplan, Wilskracht geheten, in de nieuwbouwwijk wil be schermen tegen de vrieskou, regen en sneeuw van de afge lopen dagen. Sneeuw vriest daarom niet vast aan de stenen zodat het werk niet stilgelegd hoeft te worden en de bouw vakkers het minder koud krij gen. Tegelijkertijd biedt het plastic rond de steigers vol doende bescherming tegen vallende stenen en ander ma teriaal. Leiderdorp ziet in een recente uitspraak van de inspec teur ruimtelijke ordening van het ministerie van VROM een middel om uitbreiding van Vliko te dwarsbomen. „Zodra Vliko meer afval gaat verwerken, dus meer dan volgens de nu nog geldende vergunning mag, gaan wij handhavend optreden", aldus wethouder V. Molkenboer. In het uiterste geval kan dat tot - tijdelijke - sluiting van het bedrijf leiden. specteur zo groot, dat van ont heffing van het bestemmings plan geen sprake kan zijn. Eer der zei de inspecteur milieuhy giëne van hetzelfde ministerie al dat ontheffing ongewenst' is. Molkenboer stelt dat de pro vincie Zuid-Holland het balletje bij Leiderdorp legt, door vast te houden aan de nieuwe vergun ning voor Vliko. „Daar gaan we dan ook naar handelen", zegt afke van der toolen Het afvalbedrijf heeft toestem ming van de provincie Zuid- Holland om uit te breiden, maar de inspecteur ruimtelijke orde ning stelt dat de voorgenomen uitbreiding van Vliko in strijd is met het bestemmingsplan. De verkeersoverlast die het bedrijf veroorzaakt, is volgens de in- hij. Hij heeft Vliko daar al voor gewaarschuwd. De gemeente doorloopt mo menteel verschillende procedu res om de milieuvergunning voor de uitbreiding van Vliko aan te vechten. Het bedrijf wil twee- tot driemaal zoveel afval gaan venverken. De gemeente wil dat niet, omdat Vliko nu al veel verkeersoverlast veroor zaakt in het dorp, en dat wordt dan alleen nog maar meer. Maar de provincie kijkt voor het verstrekken van een milieuver gunning niet naar verkeersza ken. Gisteren nog kreeg de ge meente nog nul op het rekest bij de Raad van State: de milieuvergunning van Vliko kan niet worden aangevochten met Stiltegebied in de Lagewaardse Polder hoeft niet stil te zijn een verwijzing naar de verkeers overlast. „Als er verkeersproble men zijn, is het aan de gemeen te om daar maatregelen tegen te nemen", stelde staatsraad L. Bakker. Ook hij legt het initiatief dus bij Leiderdorp zelf, conclu deert wethouder Molkenboer. De provincie Zuid-Holland ontkent overigens niet dat er een verkeersprobleem is. „De ontsluiting is inderdaad niet op timaal", zeiden vertegenwoor digers van de provincie gisteren tijdens de zitting. „Maar we zijn over een oplossing daarvoor in overleg met Leiderdorp." Dat laatste verwijst volgens de wet houder naar het idee om Vliko naar een andere plek te ver plaatsen. Vliko is daar in princi pe niet op tegen. leiderdorp/koudekerk Stil zijn in het 'stiltegebied' in de Lagewaardse Polder vlakbij Leiderdorp hoeft niet. Dat bleek gisteren tijdens een zit ting van de Raad van State over de milieuvergunnning van Vliko. De provincie Zuid- Holand blijkt het gebied geen geluidsnormen mee te hebben gegeven. Er zijn dus geen mo gelijkheid om de stilte in het gebied te handhaven. De Samenwerkende Actie groepen Leiderdorp (SAL) zet ten gisteren het stiltegebied in om de uitbreiding van Vliko te dwarsbomen. Het volgens hen lawaaiige bedrijf ligt op een paar honderd meter van het gebied. Staatsraad L. Bakker wilde van de provincie wel eens weten welke grenzen daar dan aan het geluid zijn gesteld. „Geen", zo luidde het antwoord. Dat kwam Zuid-Holland op een paar opgetrokken wenk brauwen te staan: „Zo komt er van een stiltegebied natuurlijk weinig terecht. In andere pro vincies doen ze dat anders", zei de staatsraad. De vertegen woordigers van de provincie verdedigden deze bewuste na latigheid met een verwijzing naar Heineken en rijksweg A4. Dat zijn al zulke lawaaiprodu- centen dat het instellen van stiltenormen geeri zin had, al dus de provincie. Van der Zwan verhuist-om 'logistieke redenen' naar het midden van Nederland. foto mark lamers leiderdorp afke van der toolen Leiderdorp is niet blij dat het terrein van houtvezelbedrijf Van der Zwan in handen komt van de plaatselijke projectontwikke laar Bavelaar. „We gaan nauw lettend in de gaten houden wat Bavelaar daar allemaal wil gaan doen", zegt wethouder V. Mol kenboer. De directe buur van Van der Zwan, Vliko-directeur H. Koen, weet te melden dat Bavelaar een stuk of tien ver schillende bedrijfjes op het ter rein aan de Achthovènerweg wil vestigen. Directeur J. Fleuren van Van der Zwan wil op dit moment al leen bevestigen dat hij plannen heeft om naar het midden van het land te verhuizen. Hij wil weg omdat een plek midden in het land 'logistiek gunstiger' voor hem is: zo krijgt hij beter toegang tot Duitsland en Frank rijk. samen goed voor 80 tot 90 procent van de omzet. Fleuren nam in 1990 de onderneming over, maar het houtvezelbedrijf zelf is al meer dan zestig jaar in Leiderdorp gevestigd. Vliko-directeur Koen is teleur gesteld over de verkoop van het terrein aan Bavelaar, zij het om andere redenen dan de ge meente. „De wethouder heeft mij gevraagd de grond niet te kopen, terwijl ik dat graag ge noeg wilde. En nu gaat een pro jectontwikkelaar daar allemaal bedrijfjes neerpoten. Vliko mag niks vanwege de verkeersover last, maar wat gaat er nu dan al lemaal komen?" Wethouder Molkenboer ont kent dat er sprake is geweest van een 'vraag' aan Vliko. „We hebben Vliko gewaarschuwd dat verdere uitbreiding aan de Achthovenerweg niet kan. jken automobilist opgepakt itof 1 te Ki Op snelweg A4 is vannacht een dronken automobi- ïhouden. De 55-jarige Zoetermeerder kreeg een rijver twaalf uur opgelegd en zijn rijbewijs is afgepakt. Getui- re( :n de man slingerend op de weg rijden, ter hoogte van rela en. Zij achtervolgden hem en belden de politie. Die Da m om twee uur ter hoogte van Stompwijk in de kraag, lijk ermeerder had zoveel gedronken dat een ademtest op i iebureau niet lukte. de ers bekeurd in Oegstgeest go De politie heeft gisterochtend vroeg in een half uur etsers bekeurd bij de kruising Haaswijklaan en Irislaan geest. Vijf keer fietste men door het rode verkeerslicht, naai hadden de fietsen niet de juiste verlichting. De po- tigde voor de komende weken nieuwe controles aan. ie's Rits moet toko mooi maken den: ze zijn blij dat het oude dorp op deze manier aan leven digheid wint. Alleen GroenLinks vroeg zich af of het niet bezwaarlijk is dat het toestaan van horeca op die plek ook vestiging van een café mogelijk maakt. „Sfèl je voor dat het restaurant niet loopt. Ie dereen weet: van eten word je arm en van drinken rijk. Voor je het weet zit je dan met een café. Weet de wethouder hoe de buurt daarover denkt?" Molkenboer antwoordde daarop dat Hennie's Rits hele maal niet van plan is om een café te beginnen. „Maar inder daad, de mogelijkheid daartoe creëren we wel door horeca toe te staan. Maar een café is ook een vorm van levendigheid." Ch Rits mag best een 'vei che afhaaltoko begin- ,,an de Hoogmadeseweg, 'eecmoet de buitenkant 'ger- jand - de voormalige e te er op de hoek met de ruijnestraat - er wel it komen te zien dan voonvaarde stelde de Vfi pse gemeenteraad gis- Wethouder V. Mol- beloofde erop toe te vildj de bedoeling van de Je pijkerbroekenverkoper 11 v )ko uit te bouwen tot r0"|urant. Ook dat stuitte verzet bij de raadsle- Serieverkrachter tijdens rechtszitting: den haag «ruud sep vervolg van voorpagina Officier van justitie M. Horstman vond vooral het planmatige karakter van de verschillende ver krachtingen opvallend. De Zoetermeerder ging steeds goed voorbereid aan de slag. Hij vermom de zichzelf en verzon smoezen om bij de vrou wen binnenshuis te komen. Verder nam hij touw mee om zijn slachtoffers vast te binden en een mes of een pistool om ze te bedreigen. „Op een gegeven moment stapte ik 's morgens de deur uit met het gevoel dat het moest gebeu ren. Ik parkeerde mijn auto ergens en zag een vrouw aan het keukenblok staan", verklaarde de verdachte gisteren over de aanleiding tot de ver krachting op 15 oktober 1996 in Zoetermeer. Hij praatte zich naar binnen met het verhaal dat hij de meter kwam opnemen. Wat volgde was een brute verkrachting. Voor de vrouw was dat het begin van een lange lijdensweg. Door de ver krachting raakte zij in een diepe depressie en liep haar relatie op de klippen. Omdat zij het in Ne derland niet meer uithield, vertrok zij naar haar geboorteland Israel. Voor de zitting van gisteren was zij echter teruggekomen, met een schade claim van 78.000 gulden. Bij de poging aan de Leiderdorpse Bosdreef kreeg de vrouw het alarmpistool van de man te pakken. Ze loste een schot, waarna de man het hazenpad koos. Overigens had de Zoetermeerder deze keer speciaal een videocamera meegeno men waarmee hij de verkrachting had willen fil men. Bij zijn overhaaste vertrek verloor hij een pasfotootje, dat enige tijd later tot zijn aanhou ding leidde. De verdachte is de afgelopen maanden uitge breid geobserveerd in het Utrechtse Pieter Baan Centrum. De deskundigen oordeelden dat de man narcistisch was, iets wat hij had overgehou den aan een moeilijke jeugd. Hij zou geen idee hebben van het leed dat hij zijn slachtoffers aan doet. Overigens ontkende de verdachte dat ten stelligste. Vrouwen die hij bij de verkrachting had aangekeken, bezorgden hem nog lange tijd nachtmerries. De officier van justitie vond de dwangverple ging die de deskundigen voorstelden prima, maar zij wilde eerst 'afrekenen'. Voordat de behande ling kan beginnen moet de man wat haar betreft nog zes jaar in de cel blijven. Bovendien nam zij de schadeclaim van het Zoetermeerse slachtoffer grotendeels over. De rechtbank doet op 25 januari uitspraak. 'Er is niets verrot in dit gebouw' maarten keulemans Een onafhankelijk bureau gaat uitzoeken wat het precies kost om het nieuwe Oegstgeestse ge meentehuis te exploiteren. Dat heeft wethouder M. Smitsloo gisteravond op aandringen van Leefbaar Oegstgeest tijdens een commissievergaderingbeloofd. LO is niet gerust op de ge- bruiks- en onderhoudskosten van het raadhuis, nu blijkt dat het pand talloze gebreken ver toont. „Ik lees hier dat er 450.000 gulden wordt uitgetrok ken voor de afwerking. Maar als ik die grote zweren op de mu ren zie, lijkt me dat absoluut onvoldoende." zei LO'er C. Ou dendijk. „Ik weet bovendien niet hoe de stalen constructie in de muren eraan toe is. Is die niet verrot, met al dat vocht in de muren?" Volgens ambtenaar en pro jectleider R. den Ouden valt het met de stalen onderdelen van de oude Jelgersmakliniek wel mee. „Er is niets verrot in dit gebouw. Dat weet ik bijna wel zeker. De staalconstructie is apart beoordeeld. En er is geen reden om aan te nemen dat het niet voldoet aan de eisen van de tijd." Toch lijkt het Smitsloo 'een goede suggestie' om de exploi tatiekosten van het gemeente huis nog maar eens door ex perts te laten berekenen. Smit sloo noch Den Ouden durfden hardop te beloven dat het nieu we raadhuis in de toekomst geen nieuwe tegenvallers ople vert. Het nieuwe raadhuis en de aanleg van de omliggende tuin pakken in totaal ruim 1,6 mil joen gulden duurder uit. De ge meente had rekening gehouden met een overschrijding van ze ven ton. Een plan om extra par keerplaatsen aan te leggen bij het raadhuis - goed voor 70.000 gulden - is voorlopig van tafel, omdat Oegstgeest eerst met de buren wil overleggen. Den Ou den benadrukt intussen dat de overschrijding 'slechts' 450.000 gulden bedraagt: de rest van het geld was al door de gemeente raad opzij gezet, of is nodig voor extra's die met de verbouwing zelf niets te maken hebben. De gemeenteraad is echter sceptisch over de kosten. „Ik heb heel sterk het gevoel dat er tijdens de vorige raadsperiode op politieke gronden te lage ra mingen zijn gemaaktzei Ou dendijk. „En dat wil ik niet meer herhaald zien." Waarop hij een oud idee van zijn fractie aanhaalde: dat het veel beter is om een raadhuis te huren van een projectontwikke laar. „Ik vrees dat nu blijkt dat LO daarin gelijk krijgt." Raadhuis pas in 2001 klaar Het nieuwe Oegstgeestse g meentehuis is pas ver na de eeuwwisseling helemaal klaar. Het gebouw moet eerst maar eens rustig 'uitwerken', voordat het schilder- en stuc werk kan worden afgemaakt. Volgens ambtenaar R. den Ouden kan dat 'uitwerken' anderhalfjaar duren. De muren van de Jelgers makliniek zijn veel natter dan tot voor kort werd aan genomen. Reden is de jaren lange leegstand van.het ge bouw, die ertoe leidde dat het dak lek raakte en het bin nenste van de kliniek werd blootgesteld aan regen en kou. Toen bouwkundigen de staat van het pand onder zochten. was het vocht al te diep in de dikke muren door gedrongen om het nog te kunnen ontdekken. De pro blemen kwamen kort na de ingebruikname van het ge meentehuis aan het licht, toen verf en stucwerk op sommige plaatsen spontaan van de muren begon te val len. Hoewel momenteel wel het statige hekwerk in de hal wordt bijgeverfd, laat Oegst geest vooral de muren voor lopig maar voor wat ze zijn. Den Ouden: „We proberen door een tijdje niets te doen nieuwe schades te voorko- al vaker langs de molen Alleen uit pure belang- Üep hij naar binnen, ar. Het was die dag im- ngv tionale Molendag? iiw aarna gebeurde, daar- lfl" Schilden de meningen. pos tegen het geldkistje dacht u: ha. een buiten- ".daagde politierechter na de verdachte giste- 58 «den uit. n wist niet dat er een tg- Ik liep er toevallig ,p, waardoor het op de - iel. Toen ik het geld op- w. wilde die jongen van de h: neteen de politie bei dde u wat meenemen? eerde Kingma opnieuw, rcelde de magere fietser. ;ezegd...wel." •eg Kingma toe. „In het jegt u dat er wat anders e- Daarin vertelt u: Ik de deur een geldbakje d' en gaf er met mijn hand top. Met een klein rukje bakje open." Wat moet [dachte hiermee? „Het üit toen ik er tegenaan 1 andere zaak maar. „U bent ook gedaagd voor het weg nemen van een portemonnee uit een tas in een koffieruimte van een winkel. De cheffin zag de dader weglopen. De porte monnee viel op de grond, de dader pakte die weer op en liep vervolgens rustig de winkel uit. Later zag de vriend van de be stolen vrouw de dader. Iemand met rood haar en een rode snor. Een grijzig jack. En mager." Vrouw, cheffin, vriend: dat zijn er drie. Maal twee... „Nou dat lijkt me zes handen op één buik", sputterde de roodharige man in zijn donkergrijze jack. „Ten eerste mag ik die winkel niet meer in, ten tweede weet ik niet dat daar een koffieruimte is en ten derde... Als die cheffin me zag: waarom sprak ze me dan niet aan?" De verdachte had een lang jus titieel verleden en zit in een af kickproject. Was hij wel op zoek naar een zinnige dagbesteding? „Ik fiets veel om Leiden maar achter me te laten. Als ik een politiewagen zie, heb ik al schrik. Na bijna 20 jaar versla ving, valt het niet mee een 40- urige werkweek te beginnen. Ex-gebruikers geloven niet dat lijke gevangenisstraf, met een proeftijd van twee jaar. Daar kwam 19,95 gulden vordering bij voor een nieuw slot op het kistje. Ook advocaat W. Janssen vond dit een stok achter de deur. Kingma streek tenslotte maar met zijn hand over zijn hart en ging alekoord. Waarop de ge daagde zijn stalen ros opstapte en weer vrolijk wegfietste. Merkkleding Hij was gisteren niet de enige. Een straatventer die werd ver dacht van invoer van vervalste artikelen uit Antwerpen, fietste hem even later met een waar schuwing op zak achterna. Hij verkocht merkkleding. Van die dure. Hoewel: een sweater van 24 gulden was toch niet echt duur te noemen, vond officier van justitie Bos. De verkoop verliep via zijn ken nissenkring, koffietenten en klanten. De inkoop via adver tenties. Namen van de leveran ciers kon hij niet noemen. „Ik ken alleen maar voornamen." Hoe hij zijn administratie dan bijhield? „Aan de hand van fac turen natuurlijk!" Maar daar staat dan toch een naam op? „Ja... soms koop je ook wel eens wat zonder bonnetjes, om wat geld bij te verdienen." Dit nu vond Bos toch wel erg naar ma lafide tussenhandel rieken. Om dat de straatventer eerder voor het verkopen van nepkleding was veroordeeld, had hij beter moeten weten. Eis: twee maan den gevangenisstraf, waarvan een voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. „Heeft u hierop nog commentaar?" De grote man werd opeens heel klein. „Het bloed trekt uit mijn gezicht. Ik ben wat imitatie be treft onwetend. De rechter kon de vorige keer ook het verschil niet zien. Soms is imitatie zelfs beter van kwaliteit dan het ori gineel." Kingma vond de opzet van de man niet bewezen. De vrijspraak moest de handelaar echter wel als een waarschu wing opvatten. Maar ja, wat is nu echt? Je ziet tegenwoordig het verschil niet meer, he? Merkkleding moet in ieder geval flink duur zijn. U bent gewaarschuwd. ik weer wat van mijn leven wil maken. Als ik ze op straat te genkom, willen ze me het we reldje weer insleuren. Maar dan fiets ik snel door." Officier van justitie R. Bos vond het dossier van de gestolen por temonnee niet compleet en stelde daarom vrijspraak voor. In het geval van het geldkistje wilde hij rekening houden met de afkickpogingen en eiste daarom een week voorwaarde-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15