Haarlem wil van Punt af So W-kerken moeten seksueel misbruik registrer Poster verdee Britse gelovig Kerk Samenleving 'Grondwet' voor RK K Duitse kerkgenootschappen roepen op tot samenwerkinj uit de Leidsch Dagblad DINSDAG 12 JANUAR11999 Actie CDU/CSU valt slecht bad neuenahr De voorzitter van de grootste protestantse kerk in Duitsland, Manfred Koek. heeft maandag kritiek geuit op de handtekeningenactie van de christen-democratische partijen CDU/CSU tegen een dubbel staatsburgerschap. Hij waarschuw de tegen 'buitenparlementaire stemmingmakerij'. Koek, voorzit ter van de Evangelische Kerk in Duitsland, noemde de petitie niet in overeenstemming met het CDU-beleid om allochtonen in de Duitse samenleving te integreren. Hij sprak in Bad Neu enahr. waar de synode van de regionale kerk van Rijnland verga den. Paus en maagd in Mexicaanse chips mexico stad Wie in Mexico een zak chips koopt, kan daarin een fotootje van paus Johannes Paulus II of de heilige maagd van Guadelupe aantreffen. Een deel van de opbrengst van de chips komt ten goede aan het bezoek dat de kerkleider later deze maand aan het Midden-Amerikaanse land brengt. In totaal ko men er tien verschillende foto's in de chipszakken. Er komt ook een verzamelalbum op de markt. Als alle negen miljoen albums worden verkocht levert dat ongeveer 3.4 miljoen gulden op. Een woordvoerder van de chipsproducent zegt met de actie te willen bereiken dat de boodschap van de paus in elke hoek van Mexico bekend wordt. Hij beweert dat van een reclamestunt geen spra ke is, maar voorwerpen met afbeeldingen van de paus en de hei lige maagd zijn in Mexico erg populair. 'Bommen op Irak lossen niets op' Vaticaanstad De bombardementen op Irak hebben volgens paus Johannes Paulus II aangetoond, dat met oorlog geen pro blemen worden opgelost. De paus zei dit gisteren in zijn jaarlijk se rede tot de buitenlandse diplomaten, waarin hij zijn kijk op internationale problemen geeft. .Alleen een oprechte dialoog, bezorgdheid over het welzijn van mensen en respect voor de in ternationale orde kan tot oplossingen leiden voor het gebied waar onze religieuze tradities hun oorsprong hebben", hield de paus de diplomaten voor. De paus veroordeelde al eerder de Amerikaanse en Britse bombardementen op Irak als agressie en schending van de wereldorde. Hij ontmoet op 26 januari tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten president Clinton. De paus zei te betreuren dat het vredesproces in het Midden-Oosten moeizaam verloopt. Verder besteedde hij aandacht aan het lij den van de bevolking in Algerije en aan de militaire conflicten die in zeventien van de 53 Afrikaanse landen woeden. Route van Jozef en Maria cairo» De Egyptische regering geeft een beschrijving uit van de route die Jozef en Maria met het kindeke Jezus in Egypte zouden hebben afgelegd. Het ministerie van toerisme, dat nauw samen werkt met de Koptisch-Orthodoxe Kerk. wil met het boekje de vele toeristen in het jaar 2000 van dienst zijn. Volgens de kerk zouden Jozef en Maria ruim vier jaar met de kleine Jezus in Egypte hebben verbleven, nadat ze uit Bethlehem waren ge vlucht voor de vervolging door keizer Herodes. Het gezin zou 1240 kilometer op de rug van een ezel hebben afgelegd. De kerk meent te weten dat de heilige familie via de grensstad Rafah het land is binnengekomen. Ze zouden in 24 etappes door Egypte zijn gereisd. Op enkele plaatsen zouden daarvan sporen zijn achtergebleven, waar zich later wonderen zouden hebben voor gedaan. Bijbellezingen in Streekschool leiden 'De vier bazuinen.Dat is het thema van een viertal le zingen die D. Steenhuis en J. Ouweneel de komende maanden houden in de Streekschool in Leiden. De eerste lezing, op vrijdag 22 januari, is getiteld 'De bazuin voor de gemeente'. Volgende lezingen (de 'bazuinen' voor Israël, de wereld, en God) worden gegeven op 12 februari, en 5 en 26 maart. De toespraken begin nen steeds 's avonds om acht uur. Voor de liefhebbers is er een kwartier voor aanvang samenzang. De Streekschool is gevestigd aan het Lammenschanspark 1, vlak achter het NS-station Lei- den-Lammenschans. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Kampen (wijkgem. 3): G. de Fijter te Vriezenveen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaar gesteld: B Hovinga. Schuringaweg 50, 9076 GV Sint Annaparochie: mw. T. Zijlstra. Zamenhoflaan 21, 3706 VA Zeist. CHR.GEREF. KERKEN Bedankt: voor Nieuwkoop: A.A Egas, kandidaat uit Werkendam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Naaldwijk: A.J. Gunst te Benthuizen, die bedank te voor Rijssen-Zuid. Bedankt: voor Berkenwoude: G.J. van Aalst te Ridderkerk. EVANGELISCH-LUTHERSE KERK Beroepen: te Leeuwarden (partti me): mw A.E. Reichman-Schef- fer, kandidaat uit Tietjerk, die dit beroep heeft aangenomen. redactie dick van der driebergen .anp De drie Samen-op-Wegkerken moeten een landelijk meldpunt instellen voor de registratie van predikanten en ker kelijk werkers die zich schuldig hebben gemaakt aan seksueel misbruik. Ook moet er een beroepscode komen voor pastores. Dat staat in de nota 'Schuil plaats in de wildernis?', die eind janua ri ter sprake komt op de gezamenlijke synodevergadering van de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken. Het vertrouwelijke registratiepunt moet de grote kans op herhaling van misbruik bij daders verkleinen. De ker ken moeten ook onderzoeken of het wenselijk is in beroepings- en benoe mingsprocedures van pastores een verplicht onderzoek te doen naar mo gelijk seksueel misbruik. De SoW-commissie pleit verder voor uitbreiding van de mogelijkheden voor predikanten en kerkelijk werkers om zich rondom de problematiek van seksueel misbruik bij te scholen. Predi kanten zijn zich vaak onvoldoende be wust van de macht, die zij door hun centrale positie, kennis en taalvaardig heid hebben. Macht is volgens de nota het belangrijkste mechanisme dat een rol speelt bij seksueel misbruik door pastores, maar ook bij incest en pedo filie. Bijscholing en verplichte werkbege leiding kunnen seksueel misbruik in pastorale relaties te voorkomen. Bij de begeleiding van daders is het noodza kelijk voortdurend het belang van de slachtoffers in het oog te houden, schrijft de commissie. Dat kan beteke nen dat de dader niet meer in zijn of haar kerk welkom is. Elke gemeente zou een onafhankelijke vertrouwens persoon moeten aanstellen. Het was aanvankelijk de bedoeling de nota over kerkelijk beleid rond seksueel misbruik vorig jaar februari te bespreken. Maar het omstreden pleidooi van de gereformeerde predi kant L. van Drimmelen voor acceptatie van pedofilie had een maand eerder tot grote commotie in de kerken ge leid. De synodebesturen bliezen de be spreking van de nota af. De SoW-kerken moeten uitspreken dat seks tussen volwassenen en kinde ren ontoelaatbaar is. De auteurs van de nota dringen aan op een onderzoek naar de mogelijkheid van een meer Pastores in actie voor progressieve bisschop Priesters en pastorale wer kers in het bisdom Haar lem zijn een lobby begon nen om hulpbisschop mgr. J. Punt (53) benoemd te krijgen als bisschop in Gro ningen. Zij willen niet dat de conservatieve hulpbis schop de enkele maanden geleden overleden Bomers opvolgt. Hun voorkeur gaat uit naar een vooruitstre vende bisschop. haarlem koos bulsma/gpd In verband met het bereiken van de 75-jarige leeftijd heeft de zittende Groninger bisschop mgr. J. Möller eind oktober zijn ontslag aangeboden. De proce dure om in deze vacature te voorzien is volop gaande. Be halve in Groningen is de functie van bisschop ook in Haarlem vacant. Bisschop Bomers stond be kend als conservatief. Dat geldt ook voor hulpbisschop mgr. Punt, die nu nog als plaatsver vanger optreedt. Voordat Punt in mei 1993 in Haarlem werd benoemd diende hij jarenlang onder de Rome-getrouwe bis schop Gijsen, waaraan hij zich steeds heeft geconformeerd. Punt is sterk gehecht aan de leer van de Kerk. Hij is wars van compromissen op dit terrein. De voorkeur van een aantal rk-pastores in het bisdom Haar lem gaat uit naar een meer vooruitstrevende bisschop. Zij willen graag voorkomen dat Punt wordt aangewezen als op volger van Bomers. Het effect hiervan zal immers zijn dat het behoudende beleid in stand blijft. Om die reden wordt druk uitgeoefend vanuit 'Haarlem' om de hulpbisschop naar Gro ningen te laten 'wegpromove- anonieme vorm van pastori oel» dofielen. Het gevaar bestasIS ^es sen met een pedofiele gen 'ertY gestigmatiseerd worden, d e Kril hulp durven vragen of i ert de Daardoor kan het risico seksueel misbruik komen to j De gezamenlijke synod gCf zich deze maand ook ovi Godsdienst en Incest. De g< projectgroep pleit daarin c i°orf voor uitbreiding van he '^aai doopformulier met de belo :W0,n integriteit van het kind naser l. en geest te behoeden". anlU1 ropz het o philadelphia/utrecht» anp De Rooms-Katholieke Kerk moet democratisch worden bestuurd. Ook voor rooms-ka- tholieken gelden de funda mentele rechten van de mens. De gekozen leiders moeten verantwoording voor hun be leid afleggen. Dit staat in de 'ontwerp-grondwet' voor de Rooms-Katholieke Kerk, die is opgesteld door de Amerikaan se Vereniging voor de rechten van rooms-katholieken in de kerk. Bisschoppen en priesters moeten meteen beginnen met het opstellen van een demo cratische bestuursvorm voor hun bisdom of parochie. Op basis van het fundamentele recht op informatie hebben volgens de ontwerp-grondwet alle rooms-katholieken toe- tl rvnj: gang tot alle informa kerldeiding over hun welzijn heeft. De jj^ mogen ook in het him afkeuring uiten sluiten van de kerki riteiten. Katholieke hebben recht op aca vrijheid. Verder hebben tholieken, leken z |(gl priesters, het recht oi wen. ongetrouwd te celibatair te leven. ehot ben ze, nog steeds vo ze grondwet, het rei nde scheiden als een rela en-l- tief gebroken is. Da m gen zij weer kerkelijk 'rn Verder heeft een jflebu tholiek volgens de het recht zelf de g het gezin te bepalen sluiten om voorbt dellen te gebruiken. londen dpa ren'. Woordvoerder T. Kuis van het bisdom Groningen bevestigt de Haarlemse lobby en wijst de actie af. Rk-Noord-Nederland zou het liefst zien dat het pro gressief getinte beleid, zoals Möller dat jarenlang heeft ge voerd, wordt bestendigd. Kuis kan zich dan ook niet voorstellen, zegt hij, dat Punt serieus in aanmerking komt voor het hoogste ambt in het bisdom Groningen. Het Kathedraal Kapittel, het hoogste adviesorgaan binnen het bisdom, heeft inmiddels reeds een zogenoemd Tema', een voordracht, uitgebracht voor de vervulling van de bis schopsvacature. De zegsman van het bisdom Groningen kan zich naar eigen zeggen niet voorstellen dat de naam van hulpbisschop Punt hierbij zit. Britse gelovigen hebben ver deeld gereageerd op de uitgave van een poster door de geza menlijke kerken. Jezus wordt daarop Afgebeeld als de marxis tische vrijheidsstrijder Ché Gue vara. Behoudende kerkgangers vinden de poster godslasterlijk. Volgens de critici is Jezus' boodschap van vrede niet te verenigen met het agressieve marxisme dat Ché uitdroeg. De Anglicaanse bisschop Stephen Sykes zegt niet onder de indruk te zijn van het commentaar. „Het was de bedoeling een dis cussie op gang te brengen en dat is gelukt." De komende da gen moet de poster in vijftigdui zend kerken en parochies ko men te hangen om Pasen onder de aandacht te brengen. De omstreden afbeelding n ers iel Sla I d Iruij k. f. vo ve p' heeft veel weg van zwarte poster van Ch jaren zestig en zevei lche slaapkamermuur van denten sierde. Alleec van Ché is vervangen pane doornenkroon. De te Br 0 mild. As if. Discover l' us. Church. April 4. zachtmoedig. Alsof, echte Jezus.) ging vatieve anglicanen katholieken te ver. De ontwerpers wild poster het tradition van Jezus ter discuss de „We willen af van Westerse softie in v [j^ hemd. Jezus was revt ura] der dan wie dan ooki tigste eeuw." Jezus vu de voorstanders nieti tisch. „Dat is in di maatschappij erg nair." belc ijkt frankfurt am main dpa/afp De religieuze gemeenschappen in Duitsland wil len nauwer samenwerken. De tolerantie tussen aanhangers van verschillende godsdiensten moet toenemen en de angst voor elkaar afnemen, zo maakten zij in een brief bekend. De vertegenwoordigers van de religies roepen op tot een brede dialoog tussen de beide christe lijke kerken, joodse, islamitische, boeddhistische en orthodoxe groepen en de Bahaï-beweging. De brief is onder anderen ondertekend door de rooms-katholieke bisschop Hermann Josef Spital en de protestantse bisschop Karl Ludwig Kohlwa- ge. Alle ondertekenaars zeggen samen verant woordelijk te zijn voor een goed onderling sa menleven in Duitsland. De dialoog tussen de godsdiensten staat in het land nog in de kinderschoenen. Daardoor ont breekt brede steun van de bevolking. Kansen tot samenwerking ziet bisschop Kohlwage in feesten van rooms-katholieken en moslims. Het Vaticaan heeft moslims en christenen vrij dag ook opgeroepen op bepaalde punten samen te werken. Beide godsdiensten veroordelen een gebrek aan naastenliefde en bijvoorbeeld discri minatie op basis van geslacht, ras of religie. Is dat niet een enorm terrein van overeenstemming, vroeg kardinaal Francis Arinze zich af. Arinze, voorzitter van de pauselijke raad voor de interreligieuze dialoog, deed zijn een boodschap aan alle moslims ter ge (a van het naderende einde van de islamiif^ tenmaand ramadan. „Ik ben me ervan bewust dat chii j moslims elkaar niet altijd zo hebben lie gerespecteerd als God dat van ons vraa bestaat dit gebrek aan wederzijdse liefi leen in het verleden, maar ook in het he Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 ANN01974 Donderdag 12 Januari LEIDEN INGEZONDEN. De Rijn- en Schiekade. Toen het wetsontwerp tot verandering der grenzen in Lei den in behandeling was, werd door den toenmalige Minister van Binnenlandse Zaken de verwachting uitgesproken dat het gemeentebestuur van Leiden aan de nieuwe ingezetene van Leiden gelijke behandeling zou weten te verschaffen als aanoud-Leidenaars. Sinds dien tijd zijn ruim twee en een half jaar voorbijge gaan. Met mooie redevoeringen en courantartikelen zijn wij be groet en welkom geheeten, maar de Rijn- en Schiekade, Mijnheer de Redacteur, de geliefde wandeling bij mooi weer van professoren en raadslieden, die een uurtje tijd hebben, is gebleven onder beheer van de provincie. Langzamerhand heeft de provinciale waterstaat langs de vaart het pad doen ophoogen en onder de boomen een grep pel doen graven ter afvoer van het mengsel van water en nog wat, dat van den weg moet afvloeien, maar dien plicht slecht vervult en thans is de Rijn- en Schiekade een modderpoel, zooals elders in de omgeving van Leiden tevergeefs zal wor den gezocht. Kan ons gemeentebestuur, dat de belangen zijner ingeze tenen bij hoogere auroriteit kan, mag en moet voorstaan, het provinciaal bestuur niet overtuigen dat hierin verandering moet komen, dan is het te hopen dat de tegenwoordige Mi nister van Binnenlandse Zaken de verwachting van zijn voor ganger in daden zal weten om te zetten of als dit niet kan, erkennen dat de tegenstanders van de annexatie gelijk had den toen zij vreesden, dat zij wel de lasten, maar niet de lus ten van Leiden deelachtig zouden worden. Intusschen zou een onderzoek in loco door onze afgevaardigden in Gemeen teraad en Provinciale Staten zeer wenschelijk zijn. Leiden, 11 Januari 1899. Een bewoner. Zaterdag 12 januari LEIDERDORP Al meer dan 20 jaar speelt de Leiderdorpse Bridgeclub zijn moeilijke bie dingen af in het circa tweehon derd jaar oude Dorpshuis, vroe ger openbare school, inde Hoofdstraat. De met ongeveer honderd leden spelende 32-ja- rige bridgeclub heeft pas weer een wapenfeit op zijn naam staan. In de strijd om de lande lijk verspeelde Martinicup heeft een team van de LBC, al dus trotse voorzitter Piet v.d. Bijl, de winnaar van vorig jaar in de eerste ronde gewipt. Dat betrof het team van Bridge kring '35 uit Rotterdam, die o.a. ex-wereldkampioen Hans Kreijns als speler heeft. OLIE-CRISIS In Nederland start vandaag de eerste benzi nedistributie in de geschiede nis. Vanaf vanmorgen dienen er, voor elke liter benzine die wordt getankt, benzinebonnen ingeleverd te worden. Vandaar dat er gisteren nog een run was op de benzinestations om met een volle tank aan de distribu tieperiode te beginnen. Op de laatste 'vrije' dag heb ben de oliemaatschappijen De ongeveer honderd leden van de Leiderdorpse Bridgeclub in de oude aangekondigd, dat ze de benzi neprijs aan de pomp met bijna een dubbeltje willen verhogen. De automobilist zal dan onge veer 97 cent voor een liter su per moeten gaan betalen. De prijs is nu 87.7 cent, sinds de benzine-accijns vorige week werd verhoogd. ADVERTENTIE Bar-Dancing Samantha's Club met op de le etage een Engelse pub voor hen die gezelligheid, sfeer en exclu sief uitgaan weten te waarde ren. Geopend iedere dag vanaf 20.00 uur. Zondags vanaf 15.00 uur. Langebrug 6a, hoek Papengracht, Leiden. i LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-5128030 DIRECTIE B M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (ad/unct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red. Duin en Bollenstr W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30: ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half |aar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging? het automatisch afschrijven van M aar geld. ontvangen ƒ1,- korting perk ichj VERZENDING PER POS te_ Voor abonnementen die per postdac worden verzonden geldt een toesk in portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE Me Voor mensen die moeilijk lezenj hebben of blind zijn (oieen ands jn hebben), is een samenvatting van k /s uit het Leidsch Dagbladopj j* vilc Auteursrechten voorbeha Ad era Eel K N H U ONGEVALIENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14