jiiden Regio HMKi 'Fraudebeleid in Leiden een successtory' 'NaDe Binnenvest komt eigenlijk de goot' me Joop tussen de Oranje's 'tig bezwaarschriften n aanleg baggerdepot uwe kinderwijkraad leuker speelplein Houten bescherming p LWG mag zich geen stadspartij noemen ,C 12 JANUAR11999 Rona speler Multy. igeVo» wegman. 071 -5356414, plv.-chef herman joustra. 071-5356430 iniobiiist mishandeld Een 20-jarige Leidenaar is gisteren door twee mannen )SCH deld na onenigheid in het verkeer. Het duo kreeg het op over h insingel aan de stok met de man die achter hen reed. De waa der remde plotseling, dwong de achterligger tot stoppen, zijn portier en schopte hem in zijn zij. Toen de 20-jarige auto stapte om verhaal te halen, diende de andere man ee vuistslagen in het gelaat toe. Vervolgens ging het er vandoor. a ent slaapt door Wilbert Bots vertrekt bij 'het laatste vangnet' Een 18-jarige student heeft zijn leven te danken aan een •woonster van de flat aan de Klikspaanweg. In zijn appar- brak rond half vier vannacht brand uit. De student sliep door. Een alerte medebewoonster wekte hem, haalde in zijn kamer en poogde vervolgens de brand te blussen, dhed"'te n'et' brandweer moest er aan te pas komen om het e w ider controle te krijgen. De student en zijn beschermen den voor de zekerheid overgebracht naar het LUMC in met ingeademde rook. dbbertminkhorst DSE ipjp' aanleg van een bag- in de Oostvlietpolder len e e gemeente Leiden tot erern ruim vijftig bezwaar- binnengekomen. •r D. van der Hoek van iting Belangenbeharti- itvlietpolder telt anders te it het op 'meer dan ndtekeningen'. De ter- n bezwaar te maken eravond. Dtesten zijn vooral af- uit Leiden-Zuidwest, kvereniging Stichting v Zuidwest haalde meer I handtekeningen op. je inwoners van Voor- is ook tegen en riep bo- plaatsgenoten op be- maken. Ook bewoners Vlietweg dienden be- iriften in. De slibstort p 'Re, le tientallen meters van J Sur» hun achtertuinen vandaan. „Het idee om als inwoonster van Leiden de komende 25 jaar last te zullen hebben van bo demverontreiniging, stankdam- pen en geluid van een bagger- meer en de dagelijks gif-bagger- transporten is echt onverteer baar", schrijft E. Bonte aan bur gemeester en wethouders. De gemeente kan nog niet precies aangeven hoeveel men sen bezwaar hebben gemaakt, zegt een woordvoerster. Nog niet alle protesten zijn verwerkt en daarmee niet geregistreerd.' Van der Hoek verwacht dat uiteindelijk meer dan 2.000 Lei- denaars bezwaar hebben ge maakt. Eén brief met honderd handtekeningen telt de ge meente ook als één protest. Van der Hoek is het met die telling niet eens. Het aantal van 2.000 is voor de voorzitter boven ver wachting. leiden constante)n hoffscholte De directeur, zakelijk: „Een laag drempelig aanbod van een breed pak ket. Dat is onze uitdaging." De directeur, oprecht: „Mijn mede werkers typeer ik als hele betrokken mensen, heel professioneel ook, met een sociale 'drive'." De afscheid nemende directeur, mij merend: „Het is wel even wennen, De Binnenvest zonder Bots." 'Mijn vertrek bij De Binnenvest' staat er boven de tekst die Wilbert Bots onlangs in het medewerkersblad liet zetten. Een simpel zinnetje, nuchter ook, en toch heeft het iets persoonlijks. „Ik was langzamerhand toe aan wat anders, een nieuwe uitdaging. De be langrijkste overwegingen waren mijn leeftijd en het feit dat ik al elf jaar in de zorgsector werkzaam ben." Het is de directeur over zijn vertrek. „Ik kom regelmatig over de vloer bij onze hulpverleningscentra. Dan hoor je de verhalen, kom je klanten tegen. Die dingen inspireren me." Directeur Wilbert Bots is trots op Stichting De Binnenvest, de in Leiden gevestigde organisatie die zorg draagt voor maat schappelijke opvang in het noorden van Zuid-Holland. Hij heeft het er 'ontzettend' naar z'n zin, maar is nu klaar voor een andere baan. En een nieuwe functie heeft de per 1 februari afscheid nemende directeur al gevonden: Bots wordt hoofd woon diensten bij de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS). Een baan die raakvlakken heeft met de maatschap pelijke opvang. „De combinatie huis vesting en zorg komt er in terug." Bij de SLS wordt ook verwacht dat je op een sociale manier omgaat met de ver deling van woonruimte, dat spreekt me aan", zegt Bots, die via De Binnen vest in contact kwam met zijn nieuwe werkgever. De stichting werkt al twee jaar nauw met de SLS samen, onder meer bij de oprichting van het Slaap- huis, een vorig jaar geopend pand waar dak- en thuislozen de nacht kun nen doorbrengen. Centrum Onderdak Wilbert Bots begon in 1988 als leiding gevende bij het Centrum Onderdak, dat in 1994 fuseerde met het toenmali ge centrum voor begeleid wonen. Met Bots aan het hoofd kwamen beide functies samen in Stichting De Bin nenvest. Inmiddels heeft de stichting er een derde aandachtsgebied bij: de dak- en thuislozen. Vooral in Leiden bleek steeds meer behoefte aan begeleiding en huisvesting voor deze groep. Naast het Slaaphuis beschikt De Binnenvest over nog twee afdelingen op dit ge bied. In het Dienstencentrum aan de Oude Rijn vinden daklozen een luiste rend oor voor hun problemen, terwijl het Sociaal Pension aan de Haagweg met 27 bedden geldt als woonplaats voor korte of langere tijd. Beide instellingen zijn een succes, weet Bots. „Het Dienstencentrum wordt nu bijvoorbeeld dagelijks be zocht door zo n tachtig mensen. Het aantal dak- en thuislozen blijft groeien, dat heeft me toch wel verbaasd. Oor zaken? De tweedeling tussen arm en rijk, individualisering van de maat schappij, minder bedden in de psychi atrie en misschien ook de gevolgen van de Koppelingswet." Wilbert Bots: „Ik was langza merhand toe aan wat an ders." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Hoewel de meeste aandacht de laatste jaren uitging naar de dak- en thuislozen, is de directeur ook erg trots op de afdeling Crisisopvang. Aan de Rembrandtstraat worden jaarlijks 300 mensen opgenomen, die gemiddeld 3,5 weken bij De Binnenvest verblij ven. Bots: „Bij de Crisisopvang wordt de crisis omgezet in een kans. We knippen de problemen in stukjes en zoeken zo naar een oplossing." Geduld is daarbij een schone zaak, iets dat De Binnenvest hoog in het vaandel heeft staan. „In een woon voorziening zijn bijvoorbeeld regels, maar we hebben een lange adem als die worden overtreden. Dat moet ook, want wij zijn het laatste vangnet. Na De Binnenvest komt eigenlijk de goot." Behalve voor Bots zelf, natuurlijk. aruto parungo izigheid van wethouder is de nieuwe kinder- Tuinstad/Staalwijk gis- Icieel geïnstalleerd. De bestaat uit acht kinde en de tien en de twaalf een initiatief van de Welzijnsorganisatie en heeft tot doel de betrekken bij de zorg lm zJ1 leefbare wijk voor kin- nng dr|j' el van de Kasteelen, lid vervi ivijkcomité, installeerde rwijkraad. „Wat kinde- Iftfeen over de verbetering woon- en leefomstan- i is belangrijk. Het lité zal naar de mening inderen luisteren." installatie gingen de meteen aan de slag. n let houder en de overige gen werd gevraagd om een speelpleintje aan de Stad houderslaan te bekijken. Elkie Marcelis somde de slechte toe stand op van dit speeltuintje: „Er staan vuilcontainers in de weg. De heuvel is gevaarlijk voor kleine kinderen. Er staan grote blokken, waarin veel wordt geplast - en niet door honden! Er worden zakjes ge vonden waarin drugs zat. De blokken zijn ondergespoten met graffiti. Dat vinden we sme rig en lelijk." Het verbeteren van het plein tje is nog maar een van de ac tiepunten waaraan de kinderen willen werken. Ze overhandig den de wethouder alvast een lijstje waarnaar hij serieus be loofde te kijken. De andere le den van de raad zijn Marjolein Ris. Esmee de Jong, Elmer Over- devest, Thari Rietveld, Peter van de Kasteelen, Steffan Teske en MayaArnoldi. yM f /jj .v f ml! Aj Ljf f leiden Grote bomen in het Plantsoen zijn sinds kort voorzien van een bijzonder jasje. De houten platen zijn rond de bomen be vestigd om ze te beschermen tegen machines die binnenkort worden gebruikt om de asfalt paden uit het park weg te halen. De paden bestaan straks uit natuurlijke ma terialen. De wortels van de bomen kunnen hierdoor beter ademen. Ook de ijzeren paal tjes die een afscheiding vormden tussen het park en de weg zijn gesloopt. De werkzaam heden maken deel uit van een grote opknap beurt van het park. FOTO MARK LAMERS atI iet buurtje van het ko- 17 u thuis, in Leiden-Noord. ïiiin ar na: de namen van bun i oudjes als Willem de Anna van Saksen, An- lowna, Charlotte de 0 ui 'n prijken daar op de laambordjes. En ook de Oranje's zijn wat dat flink vertegenwoordigd j/i rijk. Juliana, Bernhard en hebben ook elk hun ei- aatje. En tussen al die eden krijgt 'Ome Joop' rn binnenkort naar alle Pijnlijkheid ook zijn e. kap neentelijke commissie in de zoveel tijd op de in komt met suggesties Wet euwe straatnamen, e Leidse wethouders kortgeleden voorgesteld het aan te leggen fietspad van Mar- nixstraat tot aan de IJsselmeer- laan het Johannes Vervoornpad te noemen. Naar de officiële naam op zijn geboortebewijs. En daarmee krijgt ook het wijk- comité Plan Noord zijn zin. Want die schreef vorig jaar, vlak na het overlijden van Ome Joop, een brief aan de gemeen teraad met het verzoek een straat te noemen naar zijn ere lid. Een begrijpelijk verzoek. Want Ome Joop, die ook wel de bur gemeester van Leiden-Noord werd genoemd, was mede-op richter en voorzitter van het wijkcomité. Zijn leven lang verdedigde hij de belangen van zowel het De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Noorderkwartier als de Kooi. Dat er een fietspad naar hem genoemd wordt en niet een brede weg, zou hij zelf waar schijnlijk als een groot compli ment hebben opgevat. Ome Joop stond in de jaren vijftig aan de wieg van de Tour de Frats, een fietstocht voor min der bedeelde kinderen. En nu, vijftig jaar later, krijgt de kleine kale man een plekje tussen de leden van het koninklijk huis. Toch niet gek voor iemand die de Oranje's waarschijnlijk al leen kende van de foto's in de krant en van de televisie. Polizei Goed, de euro is een feit. En of je wilt of niet, daarmee is al weer een stap gezet op weg naar de definitieve eenwording van Europa. Het is zo onder hand onomkeerbaar geworden: er is geen weg meer terug. Voor sommigen kan dat proces niet snel genoeg gaan, de ver wording van al die culturen tot één grote eenheidsworst. Maar wij van de Steen hebben zo on ze twijfels. Niet eens zozeer met de integratie op zich, maar vooral met snelheid waarmee die door je strot wordt geperst. Het is haast niet meer bij te houden, al die plannen, ver wikkelingen en veranderingen. Want laten we wel wezen: Keu len en Aken zijn toch zeker ook niet op één dag gebouwd. Daar hebben ze toch ook eeuwen de tijd voor genomen. Al wandelend door de stad en dat zo overpeinzend, sloeg ons van de Polizei aan de Langegracht. de schrik om het hart toen we die Duitse politiewagen voor het bureau Langegracht ont waarden. Wat moet die groene bus daar, vraag je je dan ach terdochtig af? Hebben we soms weer wat gemist en is alles niet alleen onomkeerbaar, maar ook al inwisselbaar geworden - tot agenten aan toe? Surveille ren er soms al Duitse platpet- ten hier in Leiden en Hollandse dienders daar in Bremen? En om die lijn door te trekken: is er al een 'bobby' gesignaleerd op de Breestraat en handelen 'carabinieri' de zaakjes verder af op het Noordeinde? Dat zal een mooie babylonische spraakverwarring worden. Op zo'n cultuuromslag zijn we nog lang niet berekend. Maar gelukkig, dat viel dit keer mee. Nee, er was nog geen sprake van grensvervagende activiteiten op het gebied van de surveillance en nee, die Duitse groenjassen waren hier maar voor even, ze gingen zo weer weg. Wat kwamen ze dan doen met die bus? Even op bu reau wat informatie uitwisselen en wat expertise inbrengen in zake twee landgenoten die hier vorige week bij een vechtpartij tje in een coffeeshop verwik keld waren geraakt, aldus poli- tievoorlichter Blom. Zo simpel is dat. O, zit dat zo. Maar moesten ze voor zo'n akkefietje daar hele maal voor uit Bremen komen? Is er dan tegenwoordig geen te lefoon, fax, telex of computer- FOTO MARK LAMERS net, om zulke zaakjes af te han delen? Nee, het moést even. Maar zo zie je maar weer: gaat het om de euro - een bijzonder complexe materie waar wereld wijd nog niemand de exacte gevolgen van kan overzien - dan kan Europa niet snel ge noeg zo klein zijn als haar kleinste lidstaat Luxemburg is. Douw d'r doorheen, wat maakt het uit, dat zien we later wel. Maar gaat het daarentegen om het simpel uitwisselen van wat persoonlijke gegevens dan is de afstand Leiden - Bremen anno 1999 gewoon nog 400 kilome ter. Houden zó. Zo lang als het kan. herman joustra ad van kaam Gemeente in beroep tegen boete Leiden scoort goed met maatregelen tegen uitkerings fraude. .Anonieme tips van inwoners nagaan is daarom niet alleen onwenselijk, maar ook volstrekt onnodig. „Het fraudebeleid van de gemeente Leiden is een succes story", zei de advocaat van de gemeente E. van der Schans gisteren voor de bestuursrechter in Den Haag. Ju risten van het ministerie van sociale zaken beaamden dat voor de rechter. Ie omstandigheden ontoelaat baar moeten worden geacht'. De twee juristen van het mi nisterie van sociale zaken spra ken ook niet tegen dat de kans bestaat dat informatie is gesto len. R. Schenkels: „Maar de ge meente legt een tip terzijde. Ze maakt geen afweging. Dat is het cruciale in het hele verhaal. De advocaat van de gemeente zei dat het onderzoeken van anonieme tips geheel overbodig is. „Leiden behaalt prima resul taten met het fraudebeleid. Dat erkent de minister zelf ook. Hij hecht er alleen te weinig belang aan. Die resultaten worden be haald ondanks - of misschien zelfs dankzij - het feit dat geen onderzoek wordt verricht op basis van anonieme tips." „Lei den scoort goed met fout be leid?" Vroeg de bestuursrechter later aan de juristen van Sociale Zaken. Beiden beaamden dat. Bovendien gaat Leiden vertrou welijk om met de informatie en de indentiteit van een tipgever, zei Van der Schans. Een reden om je naam niet te noemen hoeft er dus niet te zijn. Verder was de opgelegde boe te in strijd met andere regels over het verstrekken van bij standsuitkeringen, vond Van der Schans. Aan de ene kant laat het ministerie gemeenten vrij om zaken naar eigen inzicht te regelen, aan de andere kant legt ze een boete op als een ge meente dat vervolgens doet. De bestuursrechter doet bin nen zes weken schriftelijk uit spraak. leiden robbert minkhorst Van der Schans en wethouder J. Laurier (sociale zaken) versche nen voor de rechter omdat Lei den in beroep was gegaan tegen de boete die het ministerie van sociale zaken haar had opge legd. Het Rijk heeft in 1995 be paald dat anonieme tips over fraude moeten worden nage trokken, maar Leiden weigert dat. Om die reden kortte het ministerie de bijdrage aan Lei den over 1995 met 38.000 gul den. Wethouder Laurier legde voorafgaand aan het pleidooi van Van der Schans uit waarom hij en de andere wethouders in het college principiële bezwa ren hebben tegen anonieme tips. „Wanneer instanties en overheden anoniem klikken als middel inzetten, wordt deze wijze van omgaan met elkaar geaccepteerd. Zeker anoniem klikken biedt de mogelijkheid om gevoelens van ontevreden heid, wraak of jaloezie af te rea geren. Verificatie is niet moge lijk. Voor de verklikte is er geen sprake van een faire verweerpo- sitie." In het onderzoeken van ano nieme tips schuilt verder een groot gevaar, vertelde Van der Schans. Het is bijvoorbeeld mo gelijk dat de gegevens afkomstig zijn van een arts, die vertrouwe lijke informatie heeft doorge speeld van een patiënt. De Ho ge Raad bepaalde in 1992 dat het gebruik van onrechtmatig verzamelde gegevens 'onder al- leiden ruud sep Leiden Weer Gezellig (LWG) mag zich geen Stadspartij Lei den Weer Gezellig noemen. Het centraal stembureau van de ge meente heeft het verzoek tot naamswijziging afgewezen om dat de nieuwe naam tot verwar ring zou leiden. De nieuwe naam wekt volgens het stembu reau de indruk dat er een fusie is geweest met de Stadspartij Leiden, terwijl dit niet het geval is. LWG gaat tegen de beslissing in beroep bij de Raad van State. LWG heeft in het verleden al eerder het plan gehad om sa men met het toenmalige 'Leef baar Leiden' door te gaan onder de naam 'Stadspartij'. Maar be sprekingen met voorzitter A. Abcouwer van Leefbaar Leiden liepen op niets uit. waarna Ab couwer zijn partij tot woede van de LWG omdoopte tot 'Stads partij'. Nu de Stadspartij bij de laatste gemeenteraadsverkie zingen niet meer van de partij was, zag LWG de kans schoon om alsnog de titel op te eisen. Voor het kiesregister bestaat de Stadspartij immers sinds maart van dit jaar niet meer. Maar bij de Kamer van Koop handel staat de partij nog altijd ingeschreven, en dat is voor het stembureau voldoende reden om de naam als beschermd te beschouwen. Het enige raadslid van de combinatie LWG/De Groenen, M. Vlasveld, is het daar echter niet mee eens. „Vol gens mij gaat het erom of een partij in het kiesregister voor komt. Ik denk dat ze weer een fout maken. De Stadspartij be staat bovendien niet echt. Ze bestaat alleen nog maar uit Ab couwer. en volgens de statuten is het bestuur alleen hande lingsbevoegd wanneer er meer dere mensen zijn", aldus Vlas veld.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13