Goed slapen zit 'm niet in een nieuw bed 'VfJ Trends Ouder worden betekent kleiner wonen IJ DINSDAG 12 JANUARI 1999 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA ALEX VAN HOOF Stress, lawaai, ellende, verdriet, of wat dan ook: steeds meer mensen klagen dat ze niet meer goed slapen, zo blijkt uit een re cent onderzoek. Wie niet naar pillen grijpt, zoekt de remedie gewoonlijk in een nieuw bed. matras en kussen. De bedden winkel. die zich tegenwoordig slaapspeciaalzaak noemt, plukt daarvan de vruchten. Maar doorgaans worden slaapproble men echter niet met een andere matras opgelost: de werkelijke oorzaak Ligt in te gejaagd leven. ..Er zijn steeds meer mensen met allerlei zorgen, waardoor ze moeilijk slapen", zegt neuro loog dr. Kamphuisen van de slaapkliniek van het Medisch Centrum Haaglanden in Den Haag. Nederland telt drie van deze centra en allemaal hebben ze lange wachttijden. ..Tegen woordig is slechte nachtrust een belangrijk en serieus ge zondheidsprobleem." Om dit vraagstuk op te lossen, houdt de kliniek van Kamphuisen ses sies, waar patiënten onder meer ontspanningstips krijgen om het piekeren in bed tegen te gaan. ..Het getob en gewoel zijn sig nalen van een latente ofwel ver borgen depressie en ze zijn vaak te wijten aan een druk le ven en stressvol beroep. Dit ge jaagde bestaan leidt onder meer tot nachtelijke zorgen en houdt mensen uit de slaap. Hierdoor vallen sommigen overdag kortstondig in slaap, hebben ze een slecht humeur, kunnen zich moeilijk concen treren en zijn vergeetachtig", vertelt de neuroloog. Geen pro bleem van een enkeling, want uit een onderzoek van bedden- en matrassenfabrikant Konink lijke Auping blijkt dat drie van de vijf Nederlanders niet uitge slapen is bij het afgaan van de wekker. Bijna veertig procent van de Nederlanders verklaart daarnaast kortere nachten te maken dan vijf jaar geleden. De vermoeidheid overdag is vaak te wijten aan een slechte nachtrust, maar dit verband is niet altijd even duidelijk. Zoge noemde apneu-patiënten zijn ook vergeetachtig, slecht gehu meurd en doen graag overdag een dutje, maar mensen met dit syndroom denken dat ze 's nacht wel goed hebben gesla pen. Enkele malen per uur ma ken zij echter tijdens de slaap en zonder klaarwakker te wor den opeens een soort gorgelend geluid, waarbij ze lucht naar buiten stoten. Hierdoor raken ze net niet in een diepe slaap verzeild, zodat overdag al snel vermoeidheid optreedt. „Men sen met een apneu denken dat ze goed hebben geslapen, om- Een kussen gevuld met speltkaf. dat ze niet wakker hebben gele gen. Ze wijten hun vermoeid heidsprobleem daarom aan an dere oorzaken zoals een drukke baan", zegt woordvoerder Paul Milder van de Nederlandse Ver eniging van Slaap Apneu Pati ënten. „Het syndroom is deels gene tisch bepaald en heeft daar naast te maken met een onge- FOTO CPD/JOHAN DE GROENE zonde levensstijl, zoals onder meer weinig beweging en slechte voeding. In Nederland lijden ongeveer 30.000 mensen aan apneu, maar lang niet ie dereen is zich hiervan bewust en dat kan levensbedreigend zijn." Milder legt uit: „Tijdens de slaap sluiten zachte weefsels zoals de huig en tong de lucht wegen af. Dit veroorzaakt elk uur geregeld zuurstofgebrek. Om langdurige ademstilstand te voorkomen, geven de herse nen een signaal af, waardoor het plotselinge geluid van gor gelend luchttrekken ontstaat en er weer normaal adem kan worden gehaald. Wanneer niets tegen apneu wordt gedaan, kan op termijn bijvoorbeeld hart stilstand voorkomen." Volgens professor Kamphuis worden de problemen van slechte slapers meestal niet door nieuwe bedproducten op gelost. „Mensen schaffen welis waar vrij snel een hedendaags bed en matras aan, maar daar door verdwijnt niet het getob en de korte nachtrust." Kussens en matrassen kunnen echter wel andere klachten verhelpen, zoals spierpijn in de nek en on derrug. Fabrikanten hebben het aanbod kussens, matrassen en bedden de laatste jaren fors uit gebreid. Zo zijn er kussens, ge vuld met boekweit of spelt (een oude graansoort). Daarin zakt het hoofd niet te diep weg, zo dat met rechte nekwervels ge slapen kan worden. Dit is be langrijk, want wanneer het hoofd lager of hoger ligt dan de nekwervels kunnen onder meer nekklachten en hoofdpijn ont staan. De kussens zijn populair, mede door het gebruik van na tuurlijke materialen. Er bestaat ook een waterkussen ofwel hydro pillow. Het kussen heeft min meer hetzelfde prin cipe als dat van een waterbed en belooft allerlei gezondheid- en slaapproblemen op te los sen. De Consumentengids, het magazine van de Consumen tenbond, oordeelde echter in een test vernietigend: het wa terkussen is te duur, oncomfor tabel en slecht afgewerkt. Er is meer enthousiasme voor het zogenoemde anatomische kussen, waarin een soort stevi ge van bijvoorbeeld latex ge maakte rol zit die de nek onder steunt. Bijzonder belangrijk voor een goed effect van een anatomisch kussen is de dikte van de rol. Die moet evenveel centimeters bedragen als de af stand van de buitenkant van het schouderblad, waarop bij een zijligging wordt geslapen. Bij veel volwassenen is deze af stand twaalf centimeter. Van daar dat de meeste anatomi sche kussen twaalf centimeters dik zijn, maar voor een klein en tenger persoon is een minder dik exemplaar vereist. Er is een variant in de handel met een rol, die tot de gewenste omvang kan worden opgepompt. Meer informatie: de Slaapservi- celijn: 0900-3005020, Neder landse Vereniging van Slaap Apneu Patiënten: 058-2883232. THEA WAMELINK Op een dag is het zo ver: de kin deren zijn de deur uit en daar zit je in je grote huis. Hoe moet het verder? Het onderhoud wordt er niet minder op, en de trap naar boven lijkt alleen maar hoger te worden. Het is natuurlijk fijn om logeerkamers te hebben voor kinderen en kleinkinderen, maar wordt het toch geen tijd om kleiner te gaan wonen? Als het besluit eenmaal is geval len, kiezen veel ouderen voor een appartement: alles gelijk vloers en gemakkelijk schoon te houden. Is het bovendien een naar de nieuwste opvattingen gebouwde seniorenflat. dan lig gen er geen drempels en zijn de deuren breed genoeg voor een rolstoel. Dat is handig voor mensen, die eerder meer dan minder hulpbehoevend wor den. Zo'n verhuizing betekent meestal dat niet alle eigendom men mee kunnen. Voor erg gro te meubelstukken is vaak geen plaats. Het is trouwens de vraag of het wel verstandig is om een kleinere woning in te richten met meubels, cüe ooit voor een veel grotere omgeving zijn aan geschaft. Stoffering, wandbekleding en vloerbedekking worden \Tijwel altijd nieuw aangeschaft. Dat geeft de mogelijkheid om met een paar dingen rekening te houden. Een vertrek kan op tisch worden vergroot door het toepassen van lichte kleuren, vooral bij grote vlakken als wanden, deuren, raampartijen en wandkasten. Een goede ma nier om een kleine ruimte gro ter te laten lijken is door de hele flat heen dezelfde vloerbedek king leggen, behalve wellicht in de keuken. Door het ontbreken van drempels staat dat boven dien erg mooi. Misschien valt de keus toch op linoleum, vinyl, laminaat of parket, met in de zithoek een weelderig tapijt als voetenwarmertje. Bij harde vloerbedekking en de mogelijke geluidsoverlast is het goed om van te voren te kijken in het huishoudelijk reglement van het appartementencomplex. Wie besluit nieuwe meubelen te kopen, dient zich te realise ren dat in een kleinere ruimte de meubelen ook kleiner van afmeting moeten zijn, om een esthetische combinatie te kun nen maken. Gelukkig is er vol doende aanbod aan comforta- Een kleine werkkamer of werkhoekje weinig ruimte in beslag nemen. bele fauteuils en banken met bescheiden maten. Kies bij de aanschaf van bergmeubelen bij voorkeur voor ladekasten. In la den kan men veel meer ver stouwen dan op planken. Ei- kan toch functioneel worden ingericht met eenvoudige meubelen die FOTO GPD genlijk geldt de 'schaalverklei ning' voor alles in het interieur. Dus ook voor lampe(kappe)n, wandversiering, vazen en zelfs het serviesgoed. Borden met een iets kleinere diameter doen een kleine tafel royaler lijken. Koffie- en theekopjes zijn er ook in alle soorten en maten. Een beetje overdreven om zelfs op het formaat van de kopjes te letten? Het blijkt in de praktijk wel degelijk een goede moge lijkheid om kleine ruimten gro ter te laten lijken. Vooral als men het idee heel consequent uitvoert. Een belangrijk vertrek voor veel ouderen die geen dagelijkse ar beid meer verrichten is een hobbykamer. Om te tekenen of te schilderen, wandkleden te maken, bezig te zijn met de postzegelverzameling of mis schien wel te internetten. In re centelijk gebouwde senioren- flats zit vaak zo'n extra kamer tje. Het is dikwijls wel beperkt van omvang. Om daar toch vol doende werk- en bergruimte te scheppen kan men voor de in richting gebruik maken van tie nermeubelen. Over het alge meen hebben die vrij smalle en niet al te diepe kastelementen en een werk- blad/tafel van een bescheiden formaat. Te denken valt ook aan ladenkastjes op zwenkwielen die na gebruik on der de werktafel geschoven kunnen worden. Zo'n hobbykamer kan soms te vens dienst doen voor een logé, tenminste als er ruimte is voor een slaapbank. Met een combi natie van (uitklap)bed en werk tafel slaat men twee vliegen in één klap. P u Z Z E L 123456789 10 Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een zes letters te wor den ingevuld. Het ters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1, het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. ALs de hele puzzel juist is inge- letters in de vet omlijnde kolom een 1. Plezier - doopgetuige - kind tussen 2 en 4 jaar; 2. rivier in Siberië - verlangen - het Oosten; 3. venster - treurspel - grote vloot; 4. schooljaar - plankje bij beenbreuk - haardracht; 5. metalen haak - woonvertrek - mom; 6. gesneden hengst - boomtop - impressie; 7. grote menigte - voorstelling in de slaap - ezel; 8. verrichten - wielerkoers - gerommel bij onweer; 9. indruksel - voorstel - ontroering; 10. verdriet - splitsen - bezield. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1 Vete; 4 verf; 7 etter; 9 de; 10. aar; 11. ra: 13. hes; 14. roef; 17. sage; 18. elp; 19. stel; 21. Ares: 24. tel; 26. ar; 27. tee; 29. eb; 30. manie; 32. tref; 33. kier Verticaal: Veder; 2. te; 3. Eta; 4. ver, 5. er; 6. frase; 8. tak; 11 regie: 12. we; 13 ha: 15. otter: 16. fel; 17 spa: 19. start: 20. el; 22. re; 23. sober: 25. ven; 27. taf; 28. eik; 30. me; 31. ei. S T I HEINZ Op een avond in de herfst was heer Ollie bezig in de keuken. Buiten klaagde de najaarswind om de to rens, maar in het oude slot hing een diepe stilte, die slechts verbroken werd door het fluiten van de ketel en het rinkelen van vaatwerk. „De af was", sprak heer Bommel tot zich zelf. ,,Die heeft Joost maar laten staan. Die komt morgen wel, dacht hij zeker. Welja, het kwam natuurlijk niet in hem op dat ik persoonlijk thee moest zetten, nu hij een vrije avond heeft. En waar heeft hij de theepot gelaten? Hoe kan ik nu voort, wanneer het hele servies door de keuken verspreid ligt?" Zo mom pelende bewoog hij zich moeilijk voort tussen allerlei porselein en kookgerief, terwijl de gillende ketel het vertrekje met mist vulde. Ten slotte viel zijn blik op de theepot, die ongewassen in de ajfrvasteil rond dreef en knorrig viste hij het ding uit het sop. „Toe maar," hernam hij, „dat zie ik nu eens net! Hoe dikwijls heb ik al gezegd, dat zeep de smaak van thee aantast? Het personeel doet maar tegenwoordig - en de oude be schaving wordt met voeten getreden. Als meneer zijn vrije avond maar heeft..." Op dat moment ging de bel. Het schelle gerinkel vermengde zich met het gefluit van de ketel, zodat de P s slovende heer geheel in paniek raak te. „De bel gaat", prevelde Joost, die het gerucht boven in zijn kamertje waarnam. „Bezoek voor heer Olivier, wed ik. Dat is gezellig, als ik zo vrij mag wezen." Hij glimlachte en trok het tafeltje wat dichter naar zich toe om de thee binnen handbereik te hebben. Zodoende kon hij zich laven zonder de blik van het televisietoe stel te hoeven afwenden. „Een uit stekend programma", sprak hij te vreden. „De Killer Kid is zeer ont spannend na een welbestede dag. En het mooie is, dat men er nog wat van opsteekt." Afvallen 1 Bij elk nieuw jaar nemen veel mensen zich voor wat aan hun gewicht te doen. De pondjes die er met de feestda gen zijn bijgekomen moeten er weer af. En vaak het liefst nog wat extra. Voor de mees ten is het niet de eerste ver mageringspoging. Sommigen storten zich op een bekend di eet, anderen zoeken een nieu we aanpak. Het is belangrijk om je eetgewoonten geleide lijk zo te veranderen, dat het gewichtverlies blijvend is. Dat kan door ervoor te zorgen dat je voeding in balans komt met wat je lichaam nodig heeft. Wie meer eet dan hij ver- Afvallen 2 Het veranderen van eetge woonten is de bottleneck bij afvallen en op peil houden van het goede lichaamsge wicht. Toch zijn er een paar eenvoudige regels, waarmee je al veel kunt bereiken. Gebruik van levensmiddelen magere of halfvolle varianten. Eet bij voorbeeld kaas van 20+ of 30+, maar niet van 48+ of volvet. Drink geen volle, maar half volle melk of karnemelk. Ge bruik halvarine in plaats van roomboter of margarine. Maak voor het winkelen een boodschappenlijstje, zodat je niet in de verleiding komt meer te kopen dan je nodig hebt. Haal zo min mogelijk kant-en-klaar voedsel in huis. Als je de maaltijden zelf be reidt, heb je in de hand hoe vet je ze maakt. Eet zo veel Vergrijzing AG 1 IER bruikt, wordt dikker minder eet dan verbr af. Lichaamsbewegin om overtollige energi e branden. Maar dezei ,s|(jt« is lange termijnwerk, dere methoden werfa Ier, maar zijn minder Daarbij zit de winst v het verlies van lichaai Bijkomend nadeel vermageren is, dat de [e77ka meestal weinig tot n« over de verbetering v eetgewoonten. Na de jfgan vliegen de pondjes er ){eeri reet weer aan. omdat eetgewoonte weer yvq gepakt. ecjer| agse jorta nses de H< mogelijk op vaste tijd k. Afl geen maaltijden over. min mogelijk snoep rijke pol in huis. Beperk het el rldwi tussendoortjes. Ben iristi van wat je eet. Eet voAsent een feestje of op visite Klaa een goede, caloriebep van c maaltijd. Je komt dan snel in de verleiding het feestje te veel te srinnisc Probeer regelmatig et iith c chaamsbeweging te n S-Joi want dat helpt je om wicht goed te houden uali' meer informatie over itatu geren kan bij het Voer laf. centrum de brochure wicht in balans' word igrar steld, door 7.50 guide m p maken op giro 43 23 het Voedingscentrum Haag o.v.v. brochureli r Kro nummer 1501 the spori sdrij' isenl Vergrijzing is het schrikbeeld van de watersportbranche. Het verschijnsel doet zich vooral voor in Duitsland, maar ook Nederland kampt met het probleem. Volgens projectmanager Abdul Adib van Boot 99. de grootste bo- tenshow van Westeuropa, is de gemiddelde leeftijd van de Duitse watersporter 58 jaar. In Nederland ligt die niet veel la ger. aldus Ban de Ven van Hiswa Export Group Holland Yachting Industry. Hoe die vergrijzing kan worden onder vangen. wordt momenteel on derzocht. Volgens Bart de Ven moet het mogelijk zijn vol gend seizoen passende maat regelen te nemen, om een goede afzet ook in de toe komst te verzekeren. Voorlo pig heeft de hoge leeftijd ech ter geen gevolgen voor de ten toonstelling in Düsseldorf en Romantiek 1 Veel vrouwen vinden dat ze romantischer zijn dan hun partner. Maar ook mannen hebben een liefdevolle kant. Dat blijkt uit het Romantiek Rapport van uitgeverij Har lequin, 's werelds grootste uit geverij op gebied van roman tische lectuur. Meer dan 7800 mannen en vrouwen uit 20 landen werden ondervraagd over hun opvattingen aan gaande romantiek. Meer dan de helft van de vrouwen claimt dat zij de meest roman tische persoon is binnen de relatie. Is dat terecht? Mannen blijken bijvoorbeeld voorop te lopen als het gaat om atten ties, zoals een bloemetje of een romantisch uitstapje. Vrouwen schrijven weer vaker een lief briefje. Beiden zijn dus romantisch, alleen vult de ene sekse het begrip anders in dan de andere, concludeert Harlequin. Er valt meer te melden. Vergeleken met man nen denken vrouwen met meer plezier terug aan hun eerste liefde. Ook vinden zij de Romantiek 2 Zowel man als vrouw zijn voorgaans niet bereid te ver anderen om hun partner een plezier te doen. Sommige vrouwen willen nog wel iets aan hun gewicht of kapsel doen en sommige mannen zijn bereid om te stoppen met roken. Romantische Romeo's en Julia's zijn zeldzaam. De meeste mannen en vrouwen willen liever 'rouwen en alleen verder leven' dan 'samen ster ven'. Elke cultuur kent speci fieke romantische uitingen. Hongaren en Duitsers ver- FOTO UNITED PHOTOS de. voor de Hiswa in Amsi De dertigste editie van Düsseldorf. die van 16 met 24 januari wordt den, staat in het teken herstel van de Duitse 1J sportmarkt. Er zijn IR santen uit 37 landen. land is met 206 expos? het best vertegenwoonl gevolgd door Italië, Fr^ en Groot Brittannië. I< vormen de hoofdmool| gewoonlijk. In totaal v» er zo'n 2000 boten geti van kano's tot megajat Voor Nederland blijft I dorf nog steeds belang want op het ogenblik ii procent van de Nederl jachtvloot in Duitse ha en Nederlandse onder zullen er alles aan mor doen om dat marktaai behouden. eerste kus indrukweklflj Mannen zeggen die e zoen allang vergeten t< Vrouwen beschouwen! vendien hun trouwdag mooiste dag van hun le meer dan mannen. Al li fen de heren wel d belangrijk die dag voor partner is geweest. wennen hun partners 1 meest met bloemen. en Portugese vrouwen i het liever met zijden b goed. Nederlandse mat en vrouwen gaan het li men op reis, in tegensti tot veel stellen uit ande den. En ondanks alle patie: in vergelijking iï dere landen zijn er opv veel vrouwen in ons k het onromantisch vind hun partner meehelpti huishouden, of luistert haar dagelijkse pro bleu

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10