eiden Regio Gemeente verkwanselt )nze polder' Piet: Groink! Knorr! Knorr! 'In deze twee zie ik het eerlijk gezegd niet zitten Boven water Katalyse moet 'rijke' kinderen voortrekken 'Doorrijder' aangehouden ANDAG 11 JANUAR11999 ibraak Groenoordhallen den De politie heeft vannacht op de Willem de Zwijgerlaan "j ndrietal mannen uit Utrecht aangehouden op verdenking van jnnt braak in de Groenoordhallen. Terwijl het alarm bij de hallen 2-16 (ing. belde even nadien een getuige met de mededeling dat n auto met hoge snelheid de Merenwijk inreed. De politie zet- de wijk af en de auto - met inbrekersspullen - kon worden Helt ngehouden. De identiteit van twee verdachten (18 en 23 jaar) ur' bekend; een derde verkoos te zwijgen. ',ViM WEGMAN. 071 -5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 Met de nieuwe burgemeester over de Para Normaal Beurs een treinen imnM/LEiDENDoor een dodelijk ongeval in Hillegom heeft leiden ad van kaam treinverkeer tussen Leiden en Haarlem enige tijd stilgelegen, j het ongeluk kwam vanochtend vroeg een 27-jarige man om t leven. chting Oostvlietpolder: inspraak rond de toekomst van de Oostvlietpolder kt een farce, zegt de Stichting Belangenbehartiging itvlietpolder. De gemeente Leiden heeft het gebied cwanseld door een deal met de provincie en Bagger- lot Zuid-Holland BV te sluiten, aldus de stichting. is allemaal doorgestoken kaart geweest", beweert rzitter D. van der Hoek naar aanleiding van uitlatin- van wethouder A. Pechtold in deze krant. De wet- i ider en zijn collega T. van Rij noemen de aantijging ens Van der Hoek wilden oepsi noid (milieu) en Van Rij ntelijke ordening) nooit n 20 even ^at er sprake was van lei, A deal over de komst van een oeker jerdepot en een bedrijven- -in. Eind vorige week meld- 'echtold echter: „We zijn voorstander. We moeten anders hadden we er nu bedrijventerrein bij gekre- De koppeling die Pecht- legt tussen de slibstort en bedrijventerrein is het be- dat er wel een deal ligt. Van :ryl vafHoek: „Dit werpt een heel ir licht op de zaak. Het be lt dat de discussies en in- over de polder een jnvertoningzijn." een verklaring schrijft de iting dat de verantwoorde wethouders van alles te rijten is. „Pechtold, die pal moeten staan voor het 16 eu, verkwanselde samen Van Rij de laatste groene rische polder voor een stuk ijventerrein. De afspraken al gemaakt en de verdere di 19 T/m3 /an Mi Al anderhalve maand lang kib belen ze in Den Haag over wie de opvolger van Cees Goekoop moet worden als burgemeester van Leiden. Dat besluit blijft maar uit omdat er een ingewik kelde samenhang bestaat tus sen de verdeling van de macht in Rotterdam, Utrecht en Lei den. Hogere politiek, waar de burger niets mee kan. Hoogste tijd derhalve om in die schim mige wereld van andermans be langen zelf maar eens op zoek te gaan naar wat helderheid. Wel, en waar kan je in zo'n geval beter je licht opsteken dan op de Para Normaal Beurs in de Pieterkerk. De zevende afleve ring daarvan schermt niet voor niets met het motto 'Wat zal er in het jaar van 1999 gebeuren?' Een interessante vraagstelling. Want wat de toekomst brengt, dat weet je niet. Althans, dat geldt voor ons, gewone sterve lingen. Maar er zijn natuurlijk men sen die dat wél weten. Mensen die beschikken over speciale ga ven. Bovennatuurlijke gaven. Zoals paragnosten, helderzien den, numerologen, astrologen, handlezers, wichelroedelopers en tarotleggers, om er eens een paar te noemen. Ze zitten, zo'n 150 in getal, ta feltje aan tafeltje tussen de zui len van de monumentale Pie- robbert minkhorst inspraakprocedure zal weinig invloed hebben." Van de stich ting mogen beide bestuurders opstappen, omdat ze de tuin ders. bewoners en de politiek 'hebben voorgelogen'. Onzin, menen Pechtold en Van Rij. „Het woord deal heeft iets smerigs. Een idee dat iets in een achterkamer is beklonken. Dat is dus niet zo", laat de eer ste weten. „Wij hebben onze wensen op tafel gelegd. Als het aan de provincie had gelegen, was er geen volkstuin overge bleven." Van Rij zegt dat het be drijventerrein er sowieso was gekomen. Alleen door de komst van een baggerdepot is dat de pot een kwartslag gedraaid, zo dat de bedrijven vlak langs rijks weg A4 kunnen worden ge bouwd. Directeur G. Bresters van Baggerdepot Zuid-Holland, ini tiatiefnemer van de slibstort, meldt dat hij met de provincie en de gemeente 'een bestuurlijk akkoord af heeft gesloten waar in we het op hoofdlijnen eens zijn geworden'. „Ik zou dat geen deal noemen." terkerk. Op eeuwenoude graf stenen van ons reeds lang ont vallen stadgenoten. De tafeltjes zijn vaak opgesierd met waxine lichtjes en wierook. In de verte klinkt new-age muziek. Een spi ritueler decor is nauwelijks denkbaar. Als er ergens een ant woord te krijgen is, dan zou die hier in hoger sferen kunnen rondzoemen. De meeste van de pakweg 1000 bezoekers van dit week einde, komen naar de alterna tieve- paranormale- en gezond- heidsmarkt voor een persoon lijk advies, voor troost, hulp of genezing. Een consult op de beurs varieert tussen de 15 en 25 gulden. Er zijn opvallend veel vrouwelijke bezoekers. Sommi ge hebben hun man meegeno men. Ook 'achter' de tafeltjes zijn mannen in de minderheid. Wél zien die er in de regel alter natiever uit. Een willekeurig tafeltje dan maar. In elk geval eentje waar je direct aan de beurt bent en geen volgnummertje hoeft te trekken, zoals bijvoorbeeld bij de bekende parganost Gerard Heutink. Mevrouw Louisa Nout komt uit Breda en de 72 jaren die ze telt, toont ze niet. Een doorsnee-dame, keurig gekapt en met een mooie bril. Net als vrijwel al haar collega's thera peuten en paragnosten 'doet' ze de beurzen in het weekeinde en heeft ze haar praktijk als helder ziende aan huis. Ze zit al 40 jaar in de paranormale geneeskun de. Leerlingen van haar hebben tafeltjes verderop. Van een op handen zijnde burgemeestersbenoeming in Leiden heeft ze nooit gehoord. Maar ze is gespecialiseerd in 'vermissingen', dus in die zin zijn er raakvlakken. Per slot van rekening mist Leiden al een tijdje iemand, notabene zijn eerste man of vrouw. Wie weet ziet zij, wat ze in Den Haag niet zien maar wat wij onderhand nu wel eens dolgraag willen we- Normaal geeft ook Louisa Nout persoonlijke adviezen. Maar voor de verandering wil ze best proberen wat licht in de duisternis te scheppen aan de hand van twee meegebrachte foto's. Want ze doet ook foto- waamemingen, staat er op het kaartje bij haar tafel. „Alleen jammer dat dit geen originele foto's zijn, maar prints. Dat is gewoon papier en daaraan voel je niet veel. Heb je de geboorte data? Daar kan ik in de regel wel iets mee." Op het ontkennende ant woord, pakt mevrouw Nout de prints van Erica Terpstra en Fred de Graaf op. „Haar ken ik ergens van. O, ze is de voorma lige staatssecretaris. Ja, ik heb haar wel eens ontmoet. Stevige tante. Ze drukt, als ik de hoof den bijelkaar houd, die man tel kens weg. Niet een beetje, maar steeds meer en steeds verder." Ze concentreert zich nu op de contouren van Terpstra's gelaat. Laat haar handen langs ogen, neus en wangen glijden. Het beeld, zo zegt ze, wordt alsmaar duidelijker. „Ze is dominant. Maar ze komt op voor de min- der-bedeelde mens. Ze zou een goeie zijn in het drugsbeleid. Jongeren, ja. Daar kan ze het goed mee vinden." De helderziende houdt de prints vervolgens tegen het leiden De jaarlijkse onderwater- opruimactie van de Katwijkse Duikschool rond de terrassen van Annie's Verjaardag aan de Hoog straat, bracht niet meer boven dan een paar tafeltjes, stoelen, asbak ken en glazen. Het zat er ook wel in dat de 'oogst' zou tegenvallen. Leiden was afgelopen zomer speerpunt van een landelijke actie waarbij het schoonmaken van de grachten centraal stond. Toch had een duik in de Rijn gisteren nog wel degelijk nut. De duikers zoch ten namelijk gericht naar een por temonnee en een zaktelefoon. Na een klein uurtje zoeken, stak één van de duikers triomfantelijk zijn hand omhoog met daarin de por temonnee die chef-kok Arjen eni ge tijd geleden in het water had laten vallen. De biljetten (in totaal 150 gulden) waren doorweekt, maar nog bruikbaar, evenals de pasjes. De telefoon daarentegen kwam niet boven water. FOTO HENK BOUWMAN ie omgeving van de Haven rond het Ankerpark in Lei- gold hij als een zeer opval- de verschijning en trok hij, i de leiband bij zijn bazin, I bekijks. Maar al komt Piet aat 11 liddels niet meer buiten - rai i naam zal na zaterdag ook tr0. 'en lande met ontzag wor- Ai i uitgesproken. Dan is hij, hij samen met Reinout Oer- ïans - Arnie uit Goede Tij- i - de hoofdrol heeft ge leld in het nieuwe RTL-pro- esew nima 'Gekkenhuis' in elk i Arro ral voor even een BN. Een 10 2- ;ende Nederlander. Groink! ïmag die Piet dan wel we ll dat-ie zomaar samen met iout - het nationale knuffel- ursc' rtoch - eenmalig de show g stelen op de set van Ende- >1 in Aalsmeer? Wel, Piet is op zijn beurt het privé-knuffel- dier van Selma Linschooten en Herman Joustra en we hebben het in dit geval over een vol wassen Vietnamees hangbuik- zwijn van 125 kilo schoon aan de haak. Piet scharrelt vrolijk rond op de benedenetage van hun huis aan de Oude Vest. En slaapt in een hok in de tuin. Knorr! Een hangbuikzwijn als huis dier; dat vonden ze zelfs in Aal smeer - en daar zijn ze toch wel het een en ander gewend - een opmerkelijk fenomeen. Want doorgaans kom je deze uit heemse diersoort uitsluitend tegen daar in Azië zelf of hier hooguit op de kinderboerij. Of Piet derhalve bereid was om op te treden in het nieuwe pro gramma van Oerlemans. Dat Piet het hangbuikzwijn heeft meer aandacht voor de lekkernijen die zijn baasje Selma in handen heeft dan voor de camera van RTL. Zaterdag is dit bijzondere huisdier te gast bij Reinout Oerlemans in diens show. FOTO MARK LAMERS De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad naar verluidt vooral luchtig van aard zal zijn. Groink! Geen probleem voor Selma en Herman. Met dien verstande dat de opnames van Piet - het eigenlijke 'interview' zeg maar - aan de Oude Vest dienden plaats te vinden. Want vanwege zijn imposante gewicht - vol strekt normaal overigens voor een zwijn van vijf jaar - gaat Piet tegenwoordig niet meer zo ver van huis. „Ik was laatst drie uur onderweg, heen en terug naar het Ankerpark", zegt Sel ma lachend. „Hij kan het ge woon niet meer belopen. Piet en baasje kwamen compleet kapot thuis. Plus, naar de stu dio zou hij in een auto moeten. Dat is hij niet gewend. Hij kan in de stress raken. En dat weer zou hem het leven kunnen kos ten. Ze hebben hem dus hier in zijn eigen omgeving gefilmd en wij gaan in zijn plaats naar de studio voor het verhaal erach ter." Groink! Hangbuikzwijnen zijn, net als hun neven van de Europese tak, gewoontedieren. Prima in huis te houden, zindelijk in een dag, aaibaar, niet-agressief, leergierig, intelligenter dan honden, maar - nogmaals - echte gewoontedieren. Alles wat afwijkt van het vaste, dage lijkse patroon, vatten ze op als vreemd en laten daar eventueel luidkeels hun ongenoegen over blijken. „De kachel hoeft maar een paar graden lager te staan dan anders en hij kan daarover tekeer gaan als een beest." Groink! Groink! Rondschuifelend door het huis legt Piet de andere huisdieren, de hond (van 17 jaar) en de kat (zonder staart), geen strobreed in de weg. Integendeel, ze zijn gesteld op elkaar. Zo mag poes graag een dutje doen op Piets' brede rug, daarover hoor je hem niet. Of hij er veel van merkt is trouwens een ander verhaal, want zelf is hij dage lijks toch gauw een uurtje of 16 onder zeil. Overdag slaapt hij voor de kachel, 's nachts ligt hij comfortabel in zijn hok met stro. Knorr! Als hij wakker is. gaat zijn inte resse vooral uit naar eten. Hij blijkt daarin even kieskeurig als een kind. „Groenten als spruit jes en kool hoefje hem echt niet te geven. Meng je het met worteltjes dan pikt hij de wor tels er tussenuit. Hij is gek op fruit. Het voordeel daarbij is, dat hij ook de schil niet ver smaadt." Knorr! Over eten gesproken. Het heb ben van een hangbuikzwijn en de band die de dagelijkse ver zorging schept, geeft je als van zelf een hele andere kijk op de leefomstandigheden van zijn neven, onze 15 miljoen Hol landse varkens. Sinds Piet vijf jaar geleden in huis kwam, ver dween bij de twee vrijwel direct de trek in varkensvlees en van lieverlee de behoefte aan alle vlees. Al weer dik drie jaar zijn ze vegetariër. Ze voelen zich er wel bij. Net als Piet. Groink! Ze dragen de gedachte die daar achter zit ook uit. zeker in hun naaste omgeving. Al is het niet zo dat ze, a la Youp van 't Hek, ook een ware kruistocht voeren tegen de vaak mens- en dieron- waardige uitwassen van de he dendaagse bio-industrie. „Het is bij ons", zegt Selma, „meer zoiets van 'verbeter de wereld, begin bij jezelf. Maar in dit ka der is het wel leuk dat Piet op tv komt. Zien de mensen thuis hoe leuk zo'n varken wel niet is. Wie weet helpt het." Knorr! Knorr! ad van kaam licht. „Die man komt alsmaar killer over. Wie is die kandidaat? O, de burgemeester van Vught. Ken ik niet. Nee, daar heb ik geen goed gevoel bij. Hij komt donker over. Ik durf het bijna niet te zeggen, maar hij komt zelfs onsympathiek over. Ik zou hem niet nemen, als ik jullie was." Vriendelijk als ze is, veront schuldigt ze zich. Ze heeft nu eenmaal te weinig in handen om meer vastigheid te kunnen bieden. Helderziende Louisa Nout houdt de foto's van Erica Terpstra en Fred de Graaf tegen het licht. Geen geschikte kandi daten voor het burgemeester schap vond de Bredase. FOTO LOEK ZUYDERDUIN „Zijn er nog meer kandida ten? Ja? Dat is goed. Want in de ze twee zie ik het eerlijk gezegd niet zo zitten. En wanneer pre cies valt die benoeming te ver wachten? Over twee weken? Dan zal Leiden nog wat geduld moeten oefenen, vrees ik." Nee, hoor, laat dat geld voor het consult maar zitten. Ik vond het wel leuk. Weer eens wat an ders. Ik hoop alleen, dat ik met die twee niet mis heb." 'We staan met de rug tegen de muur' leiden robbert minkhorst Kinderen van wie de ouders bij de Leidse praktijk voor geestelij ke gezondheidszorg Katalyse de behandeling deels niet kunnen of willen betalen, moeten daar door langer wachten. Het parti culiere gezondheidscentrum trekt kinderen op de (lange) wachüijst met 'rijke' ouders voor. Het centrum spreekt van 'een noodgedwongen tweede- 'ing'- „We staan met de rug tegen de muur", zegt beleids- adviseur Si- mone Roos van Katalyse, voluit een praktijk 'voor multi-metho- dische psychi atrie en psy chotherapie'. En het probleem zit hem juist in dat multi-me- thodische, legt Roos uit. Wie bij Katalyse in behande ling gaat, belandt meestal niet alleen bij de psuychiater op de sofa, maar bezoekt bijvoorbeeld ook een spel- of bewegingsthe rapeut, een arts of een (ortho)pedagoog. Alleen de be handeling bij de pychiater wordt vergoed. Dat is in de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ) vastgelegd. „De wet deugt niet. Dat is erg vervelend. We vinden het zelf een schande, maar de wetge ving is dus nu eenmaal zo. Wij kunnen niet anders." Katalyse vroeg het ministerie van volks gezondheid om een vergoeding, maar die is geweigerd. „Zelfs een proefstatus was onbe spreekbaar." Katalyse heeft zorgverzekeraar Z Z overigens aan zijn zijde. Katalyse vindt het juist beter als iemand niet alleen door een psychiater wordt behandeld, maar ook hulp krijgt van thera peuten. Zorg op maat noemt Roos dat. „Volgens de AWBZ móet je, als je geen geld hebt, naar een psychiater voor be handeling, ook al is in jouw ge val een therapeut of psycholoog beter." Een woordvoerder van het ministerie laat weten dat Kata lyse 'geen gebruikelijke zorg le vert die algemeen aanvaard is'. „Het is geen behandeling waar van is bewezen dat die ook helpt. Bij behandelingen door psychiaters is dat wel het ge val." de Leidse praktijk twee dingen doen: of alle behan delingen voor kinderen (voor hen is de wachtlijst met bijna 400 per sonen het langst, en het pro bleem dus het meest nijpend) laten doen door de psychiaters in de praktijk, „óf we laten de keus aan de ouders", aldus Roos. „We vonden het afschu welijk om te moeten vragen. We zijn geen elitaire privékliniek." De maatregel treft vooral ou ders en hun hyperactieve kinde ren. De landelijk bekende kin derpsychiater Noordzij heeft zich gespecialiseerd in de her senfunctiestoornis Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) en heeft zich naast een eigen praktijk ook verbonden aan Katalyse. Volgens de Roos is negentig procent van de ouders met een kind op de wachtlijst bereid om de behandeling voor het kind deels zelf te betalen. De andere tien procent krijgt daardoor al leen hulp van een psychiater. „Zodra die een gaatje heeft in zijn praktijk, wordt iemand van de tweede wachtlijst geholpen. Het alternatief was om alle kin deren alleen naar de psychiater te sturen. Dan is hij 85 als de wachtlijst is weggewerkt." leiden leende. Dank zij zijn signale ment kon de politie hem even wel snel aanhouden. Daarbij kwam de aap uit de mouw: de jongen was er stiekem vandoor op de brommer van zijn moe der, zonder certificaat en zon der verzekering. Bij het ongeluk brak de fietser overigens een tand en liep een snee in de kin Een 16-jarige jongen op een bromscooter ging er zaterdag als een speer vandoor nadat hij betrokken was geraakt bij een botsing met een fietser op het kruispunt Hooigracht/Nieuwe Rijn. Dat was des te opvallender omdat niet hij, maar de vrouw met de fiets geen voorrang ver- op. Man zwemt in water Rijn- en Schiekade leiden» Omwonenden van de Rijn- en Schiekade zagen tot hun niet geringe verbazing za terdag rond 13.30 uur een man in het ijskoude water zwem men. Toen de politie arriveerde, klom hij op een woonboot, sloeg een ruit in en ging naar binnen. Eenmaal aangehouden bleek dat 43-jarige man (zonder woon- of verblijfplaats) onder- koelingsverschijnselen vertoon de en een snijwond aan zijn hand had. Hij was dusdanig in de war dat opname in een in richting noodzakelijk was.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9