102' Serviërs dreigen met offensief in Kosovo GOED KOOP Buitenland Niemand aangeklaagd voor dood prinses Diana 9-' Hoe een derdeklas ambtenaar een eersteklas martelaar werd Medicijnen schaars in Irak DA' =f IAG 11 JANUARI 1999 S. Zn nll 3 jan 3ats\ jrbajev herkozen tot president President Nazarbajev van Kazachstan is gisteren bij de M( [itsverkiezingen in zijn land herkozen. Hij behaalde vol- eerste resultaten 78,3 procent van de stemmen. Nazar- 8) is ai sinds 1991 president. In 1995 liet hij zijn ambs- via een referendum met nog eens vijf jaar verlengen. In schreef hij vervroegde verkiezingen uit. De enige politi- eventueel een bedreiging had kunnen vormen voor Na- r, oud-premier Kazjegeldin, werd na een administratieve 'esloten van de verkiezingen. De Organisatie voor Vei- en Samenwerking in Europa (OVSE) - waarvan Kazachs- - heeft verklaard de uitslag niet te zullen accepteren. in' is niet van Clinton Kj Het DNA van de zoon van een vroegere Afrikaans- aanse prostituee uit Little Rock, Arkansas komt in de erte niet overeen met dat van president Clinton. Daar- it een einde aan jarenlange speculaties en roddels dat dertien jaar geleden, toen hij gouverneur was van Ar- een kind zou hebben verwekt bij de vrouw. De roddel orige week weer op toen Amerikaanse media meldden nhofjiioeder om haar gelijk te bewijzen het DNA van haar 4 jar ;t onderzoeken. sö jele resten mensachtige gevonden EBA* In de Ethiopische Awash-vallei zijn de fossiele res- pnden van een mensachtige waarvan wordt aangeno- ,t ze 5 miljoen jaar oud zijn. Dat heeft de Engelstalige ,yti thiopian Herald gisteren gemeld. Het fossiel werd ge- door een team met onderzoekers uit 13 landen. In 1974 in de Awash-vallei de resten gevonden van 'Lucy', ook onder de wetenschappelijke naam Australopithecus is, een mensachtige die 3,2 miljoen jaar geleden leefde, dst werd vrijdag op een bijeenkomst op de Universiteit i lis Abeba bekendgemaakt. Op de plek werd eveneens tot 3 miljoen jaar oud fossiel van een schedel gevonden, at e ongeveer twee jaar kan met nader onderzoek de oud- n de fossielen exacter worden bepaald. s hij lEff Deg: amnestie voor dood Biko ;sburg De Zuid-Afrikaanse Waarheids- en Verzoenings- ssie heeft de amnestieaanvraag van een van de vijf poli ten die betrokken waren bij de dood van de zwarte leider lU iko in 1977 afgewezen. De aanvraag werd afgewezen de vijf niet hebben toegegeven dat zij een misdrijf had- jaan. De agenten verklaarden voor de Waarheidscom- dat Biko hen in het politiebureau had proberen aan te ofschoon hij in zijn eentje tegenover vijf man stond en en opsluiting uitgeput was. Zij lieten hem struikelen. ME! jor Biko met zijn hoofd tegen een muur sloeg. Biko werd ens in een politiebusje naar het 1.200 kilometer verder LUE i Pretoria gebracht, waar hij aan hersenletsel bezweek. DEI oofde Edward «ijst titel prinses af De toekomstige vrouw van de Britse prins Edward. Rhvs-Jones. wil niet dat zij met prinses wordt aange- LUi i- Sophie wil voorkomen dat er vergelijkingen worden j KE :t met wijlen prinses Diana. Sinds de jongste zoon van jn Elizabeth en Sophie woensdag bekend maakten later te gaan trouwen, krijgt de Britse pers er geen genoeg van te vergelijken met Diana. Rhys-Jones voelt ook weinig titel Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses Edward om- let ouderwets vindt dat zij bij haar mans naam zou wor- ngesproken. dweer teistert Spanje en Frankrijk "imii Bijna de hele noordelijke helft van Spanje en het zui- Frankrijk zijn gisteren door sneeuwstormen geteisterd, igen waren wegens de hoog opgehoopte sneeuw onbe- Duizenden chauffeurs zaten uren vast in de sneeuw. In Iheeën in de provincie tïerona moesten elf mensen per iter uit eerrbergkamp worden geëvacueerd. In de Zuid- anse Pyreneeën kwamen 40.000 huishoudens zonder te zitten nadat talrijke elektriciteitskabels onder de irlast waren bezweken. In het noordwesten van Frankrijk de wegen spekglad, wat slippartijen tot gevolg had. mog verdrijft rebellen uit Freetown i/n_ï De West-Afrikaanse vredesmacht Ecomog is bezig de n van het Sierraleoonse Revolutionair Verenigd Front uit de hoofdstad Freetown te verdrijven. Dit heeft minis- informatie Spencer vandaag gezegd. Spencer zei dat de in het eind van de dag waarschijnlijk weer helemaal in n van de Ecomog zal zijn. De in het nauw gebrachte re- :NV hebben op hun terugtocht in delen van de hoofdstad tal- liizen in brand gestoken. Ze dreigden de inwoners van de et nog omvangrijkere branden. Maar na de komst van honderden soldaten uit Nigeria om de Ecomog te ver- kozen de rebellen voor verdere terugtrekking. «partij wint verkiezingen Nigeria ACQS» De regionale verkiezingen in Nigeria zaterdag zijn s de eerste uitslagen gewonnen door de hervormingsge- Democratische Volkspartij (PDP). Zij levert de gouverneur 'an de 33 deelstaten waar gisteravond reeds een uitslag jhvas. Ook in de regionale parlementen van veel deelsta- eft de PDP van ex-president Obasanjo een meerderheid d. Verliezer van de verkiezingen is de Partij van het Hele c°r (PP) van de vorig jaar overleden militaire dictator Sani a. Zij kreeg volgens de voorlopige uitslagen slechts in ne- elstaten een meerderheid achter zich. De verkiezingen iderdeel van het plan van het militaire regime om uiterlijk na vijftien jaar afstand te doen van de macht. dseskaders hervatten acties vicente de caguanRechtse doodseskaders in Colom- ,p bben sinds woensdag volgens de politie circa 110 mensen Nacht. Met acties in twee noordelijke provincies maakte Joden AUC een einde aan een bestand dat de beweging lf had opgelegd or de periode van de kerstdagen en het van het nieuwe jaar. Gisteren werden in het dorp El Pinon len boeren uit een kerkdienst gehaald. Zeker dertig van erden voor het kerkgebouw doodgeschoten. Zaterdag n in het dorp Playon de Orozco zeker 21 mensen ver- l. Van woensdag tot vrijdag waren al tientallen mensen d. Onder de doden zouden zeker vier leden van de linkse beweging zijn. De FARC voert sinds donderdag vredesbe- ;liji ngen met de regering. p/i 10fgistratie koeien vertoont hiaten' Het Britse registratiesysteem waarmee de herkomst van wordt gecontroleerd, vertoont hiaten. Dit schrift de krant La Croix vandaag op basis van een rapport van de ese Rekenkamer. Van 229.000 koeien die in Groot-Brittan- >sen augustus 1996 en juni 1998 zijn geslacht, is van 1 dieren niet met zekerheid vast te stellen wat ermee ge- is. aldus de Rekenkamer. In het kader van de strijd tegen tkenkoeienziekte BSE heeft de Rekenkamer volgens de ook kritiek op Nederland. Er zou geen bewijs zijn dat alle taart 1996 geïmporteerde en vervolgens afgemaakte Brit deren 'op een adequate manier zijn vernietigd' rlopers bereid terecht te staan i De twee belangrijke Rode Khmer-leiders die enkele we ieden overliepen naar de regering in Phnom Penh zijn 1 zich te verantwoorden voor een internationaal tribunaal, 'eetal, voormalig staatshoofd Khieu Samphan (67) en par oloog Nuon Chea (71), eist wel dat alle Cambodjanen dat 1- Door de Verenigde Naties ingehuurde deskundigen on tken de mogelijkheid voor een internationale rechtbank. ijkbaar met het Rwanda- en Joegoslavië-Tribunaal. Hun h wordt eind januari verwacht. Tijdens het gruwelijke be- van de Rode Khmer tussen 1975 en 1979 kwamen onge le miljoen Cambodjanen om het leven. Waarnemers onderhandelen over Joegoslavische gijzelaars Internationale waarnemers in Kosovo doen nog altijd hun uiterste best om acht Joegoslavische soldaten vrij te krijgen die vrijdagmiddag werden gegijzeld door Albane se rebellen van het Kosovo Bevrijdings Leger (UQK). Fa len van de onderhandelingen, zal leiden tot nieuwe ge vechten. zijn bij de actie betrokken. Zaterdag gingen de Serviërs al over tot de aanval. Volgens een woordvoerder van het leger zouden ze zelf hun acht kame raden wel bevrijden. Officieel is het gebruik van tanks en zware wapens door de Serviërs verboden sinds het ok tober vorig jaar afgesloten ak koord tussen de Joegoslavische president Milosevic en de Ame rikaanse onderhandelaar Hol brooke. Maar aangezien het U£K de afgelopen week al de nodige politiemannen en Servi sche burgers had vermoord, lijkt de internationale gemeen schap de inzet van zwaar mate rieel door de Serviërs nu te ge dogen. Het U£K heeft laten weten dat zij de acht soldaten alleen wil vrijlaten als de Serviërs ook enkele van de twee duizend Al banezen vrijlaten die in Servi sche gevangenissen zitten. De Joegoslavische autoriteiten be schouwen dit echter als het toe geven aan, wat zij noemen, 'ter roristen'. Zij eisen een onvoor waardelijke vrijlating van de soldaten. PRISTINA HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT De Servische autoriteiten heb ben tenminste 35 tanks en tien tallen pantserwagens in het ge bied gestationeerd. Op zaterdag gingen de Serviërs al tot de aan val over, maar staakten die gis teren om onderhandelingen een laatste kans te geven. Het U£K kreeg de acht solda ten vrijdag op een presenteer blaadje aangereikt. De laatste pantserwagen in een konvooi van het Joegoslavische leger raakte vanwege zeer dichte mist contact kwijt met de rest, sloeg een verkeerde weg in en stuitte zomaar op een barricade van het U£K. De verbaasde Albane se rebellen arresteerden de sol daten meteen, waarna de Ser viërs groot alarm sloegen. Tientallen kilometers rond om het plaatsje waar onderhan deld wordt, Stari Trg, is sinds vrijdag een ring van staal aan gelegd door het Joegoslavische leger. Tenminste 35 tanks, meer dan 30 pantserwagens, zware machinegeweren op vrachtwa gens en ongeveer 300 soldaten Hillary Clinton gaat mogelijk in de politiek WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Het is nog vroeg en het is spe culatief. Niettemin is het in Washington een van de popu lairste gespreksonderwerpen: Hillary Rodham Clinton zal zich volgend jaar in de staat New York kandidaat stellen voor een zetel in de Amerikaanse Senaat. Hillary was afgelopen najaar tot vier keer toe" op campagne in New York ter ondersteuning van haar partijgenoot Charles Schumer. Het viel toen op hoe zeer de Newyorkers dweepten met Hillary. „De mensen hou den van haar. Zij moet hier in 2000 zelf meedoen aan de ra ce", opperde Bill Clinton. Hillary Rodham Clinton is een politiek dier, tjokvol ambi tie. Zij is de meest politiek en invloedrijkste First Lady sinds Eleanor Roosevelt. Niet het type dat zich na haar vertrek uit het Witte Huis in de vergetelheid zal laten duwen. Haar rol van First Lady is - voor zover het de buitenkant betreft - voorname lijk een ceremoniële. Als sena tor kan zij zich naar hartelust profileren als raspoliticus. Willy Claes nu ook in België in beroep BRUSSEL ANP Ex-secretaris-generaal van de NAVO Willy Claes tekent nu ook in België beroep aan tegen de uitspraak van het Hof van Cassatie in de omkoopzaak- Agusta/Dassault. Claes moet dit beroep aantekenen om sterker te staan in zijn verweer voor het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. Hij maakt daarmee gebruik van de laatste beroepsmogelijkheid. Het Hof van Cassatie veroor deelde Claes kort voor Kerstmis tot drie jaar voorwaardelijke celstraf, verlies van zijn burger rechten en een zware boete. Claes was volgens het Hof schuldig aan omkoping door de Franse en Italiaanse defensiefir ma's Dassault en Agusta. De Belgische politicus wil het verlies van zijn burgerrechten laten corrigeren. Door dit ver lies kan hij niet meer stemmen of verkozen worden. Een Albanese familie verhuist zijn vee uit angst voor Servisch geweld. De spanningen in Kosovo zijn de afgelopen dagen hoog opgelopen, nadat het Kosovo Bevrijdings Leger acht Joegoslavische soldaten had gegijzeld. foto reuters radu sigheti SFOR-troepen schieten verdachte Gagovic dood SARAJEVO-DEN HAAG ANP-AFP-Rtr Franse troepen van de stabilisa tiemacht SFOR hebben zater dag Dragan Gagovic doodge schoten bij een poging hem in Oost-Bosnië te arresteren. Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag zocht de Bosnische Ser viër wegens misdaden tegen de menselijkheid. Bij protesten van de Servische bevolking raakten na het incident vijf VN- medewerkers gewond. Volgens de NAVO. die leiding geeft aan SFOR. verzette Gago vic zich tegen de arrestatiepo ging vlakbij de stad Foca. Hij reed met zijn auto in op de Franse soldaten die vervolgens uit zelfverdediging schoten. De 38-jarige Gagovic was vol gens een 1996 uitgevaardigde aanklacht van het tribunaal ver antwoordelijk voor 'wrede etni sche zuiveringen' in Foca, waar hij in 1992 chef van de politie werd. Duizenden moslims en Kroaten werden in diverse kampen opgesloten. Tijdens hun detentie werden veel bur gers gedood, geslagen of seksu eel misbruikt. In juli 1992 verkrachtte Gago vic volgens de aanklacht per soonlijk een vrouw die een dag ervoor een klacht had inge diend over de permanente aan randingen door Servische be wakers. De Foca-aanklacht was de eerste van het tribunaal die was toegespitst op verkrachting als oorlogsmisdaad. Na de mislukte arrestatiepo ging gingen inwoners van Foca voor een protestbetoging naar het centrum van de stad. Een menigte belaagde het kantoor van de IPTF. de VN-politie- macht. en bekogelde het ge bouw met stenen. Tijdens de demonstratie raakten vijf VN- medewerkers gewond. Hoofdaanklaagster Louise Ar bour van het tribunaal liet za terdag weten dat zij 'de afloop van het incident betreurt'. LONDEN DPA-ANP-Rtr Voor het auto-ongeluk, waarbij prinses Diana in augustus 1997 om het leven kwam, wordt nie mand aangeklaagd. De enige die mogelijk schuld had, chauf feur Henri Paul, stierf zelf ook bij het ongeluk in een tunnel in Parijs. Dat zijn volgens de Britse krant Sunday Mirror de conclu sies van het onderzoeksrapport van de Franse rechter Hervé Stephan. De krant schrijft giste ren dat Stephan zijn onderzoek Pinochet in financiële nood SANTIAGO DPA-Rtr De vroegere Chileense dictator Augusto Pinochet is door hoge advocaatkosten in financiële nood geraakt. Pinochets vrouw Lucia Hiriart, die haar man sinds zijn arrestatie half okto ber in Londen gezelschap heeft gehouden, is ijlings naar Chili teruggekeerd om familiebezit te verkopen. De 83-jarige Pinochet zou al meer dan 3 miljoen gulden kwijt zijn aan advocaten. Ook de inzamelingsactie van de Pi- nochetstichting kan het gat niet meer dichten. Op 18 januari be slissen de Engelse Law Lords voor een tweede keer of de Chi leense senator-voor-het-leven onschendbaarheid geniet of niet. Als Pinochet geen on schendbaarheid geniet, kan hij worden uitgeleverd aan Spanje, dat hem wil vervolgen voor het schenden van mensenrechten. Op 25 november verwierpen vijf oordelende Lords met een meerderheid van drie tegen twee dat Pinochet immuniteit geniet. Eén Law Lord bleek echter banden te hebben met de men senrechtenorganisatie Amnesty International en het hoogste Britse rechtscollege besloot daarom de beslissing te her overwegen, nu zonder die mo gelijk bevooroordeelde Lord. Als de Lords Pinochet on schendbaarheid verlenen, mag hij direct terug naar Chili. Zijn negen advocaten kosten Pino chet 40.000 gulden per dag. naar de dood van prinses Diana en haar vriend Dodi al-Faved vorige week afrondde. De krant zegt te beschikken over de be langrijkste conclusies van het rapport. „Uit het algehele onderzoek van de feiten blijkt dat het on geluk waarschijnlijk te wijten is aan een te hoge snelheid, de specifieke kenmerken van de weg, de aanwezigheid van een Fiat Uno bij het begin van de tunnel en de slechte controle over het voertuig door de chauffeur", citeert de krant uit het rapport van Stephan. Eerder stond al vast dat chauffeur Henri Paul een veel té hoog alcoholpercentage in zijn bloed had. De fotografen die de auto van Diana achter volgden van het Ritz-hotel wor den niet verantwoordelijk ge houden voor het ongeluk. PAGE PLUS TOILETPAPIER pak 24 rollen van JZ9T FRIKI KIPFILET 500 gram 99 GERASPTE KAAS AAP fetvices B V te 1» ELKE DAG GOED NIEUWS 'Twee keer geel is rood' voor Europese Commissie Fraude en politiek gestuntel heb ben de Europese Commissie in grote problemen gebracht. Deze week heslist het Europees parle ment over haar lot. BRUSSEL PAUL KOOPMAN MARC PEEPERKORN Les één uit de pr-handboeken luidt 'erken uw fouten direct en ruiter lijk' om erger re voorkomen. Het is een les die de Europese Commissie in Brussel, het dagelijks bestuur van de EU, ter harte kan nemen. De Commissie blijft namelijk beschul digingen van miljoenenfraude hooghartig van de hand wijzen. De affaires stapelen zich op. maar Brussel doet alsof het allemaal schone was is die buiten wordt ge hangen. Met als gevolg dat het ima go van de Commissie steeds verder besmeurd raakt. 'Onnodig dom' noemen europarle mentariërs deze houding. En een beetje triest ook, want vriend en vij and zijn het erover eens dat de hui dige Commissie onder voorzitter schap van de Luxemburger Santer meer aan fraudebestrijding doet dan haar voorgangers. Dat neemt niet weg dat er óók onder de vleugels van deze Commissie za ken fout lopen. Met naiqe de Franse socialistische Commissaris Cresson (onderwijs) moet het ontgelden bij de aanhoudende beschuldigingen, alsook haai' (eveneens socialisti sche) collega Marin (relaties Mid dellandse Zeegebied) uit Spanje. Trefwoorden uit de aantijgingen zijn steevast 'fraude' en 'vriendjes politiek'. De verdachtmakingen beperken zich echter niet tot louter Commis sarissen van socialistische huize. Zo kleeft aan de liberale Duitse Com missaris Bangemann (industrie) een duistere affaire over EU-subsidies ten behoeve van een eigen jacht. En de Nederlandse Commissaris Van den Broek (buitenlands beleid) wordt ernstig mismanagement ver weten bij het EU-programma dat Oost-Europese kerncentrales veilig zou moeten maken. Nu gaat er in grote organisaties al tijd wel wat mis. Typerend voor de Europese Commissie is evenwel haar reactie: toedekken of afbekken is het motto, maar vooral: heel lang ontkennen dat er iets fout zit. Ter wijl het allang niet meer om 'krui melwerk' gaat De Rekenkamer heeft ernstige twijfels over de beste ding van vijf procent (tien miljard gulden per jaar) van het EU-budgct Het Europees parlement is dan ook bovenop de affaires gesprongen. Na maanden van gesteggel w eigerde het parlement afgelopen december dc begrotingsuitgaven over 1996 goed te keuren. ..Een duidelijk ge val van een gele kaart", volgens PvdA-europarlementariër Dankert. De Commissie reageerde als een amateur-voetballer die na bestraf fing de scheidsrechter bedreigt. Santer daagde het parlement uit de Commissie naar huis te sturen als de goedkeuring over de begroting van '96 uitbleef. Hij kreeg de euro socialisten zelfs zover een motie van wantrouwen in te dienen, waar over pas een maand later gestemd zou worden. Een meerderheid van het europarlement zou het beslist niet aandurven deze 'atoombom' tot ontploffing te brengen, verwachtte de Commissie-voorzitter. En een verworpen motie van wantrouwen zou vervolgens aan het volk gepre senteerd kunnen w orden als zijn te gendeel: een blijk van vertrouwen. Hoog politiek spel. want tussen me dio december en de beslissende stemming aanstaande donderdag, is het aantal affaires alleen maar ver der toegenomen. Daags na Kerstmis onthulde de Belgische europarle mentariër Maes nieuw belastend materiaal over Cresson. Maar het meeste rumoer veroorzaakte de Commissie zélf. door de Nederland se ambtenaar die de misstanden had aangekaart, onverwijld te schorsen. Met één klap w erd zo van een een voudige ambtenaar-derde-rang een eerste klas martelaar gemaakt. De sfeer in het parlement is dan ook gespannen. De kans dat de ge- w raakte motie van wantrouwen de ze week de benodigde tweederde meerderheid krijgt is nog steeds klein. Maar de oorspronkelijke sympathie voor de Commissie van eurosocialisten en christendemocra ten brokkelt steeds verder af: Daar bij komt dat de liberale europarle mentariërs op het vertrek van alleen Cresson en Marin w illen aandrin gen. Dankert v oorziet nog meer onheil v oor de Commissie: de controle over de begroting '97 staat voor maart geagendeerd. „Dat wordt wéér een gele kaart", verzekert de PvdA'er. ..En twee keer geel is rood'De afstraffing is volgens hem onvermijdelijk, tenzij Santer komende dagen beterschap belooft „Alle boeken open. externe contro le. en volledige informatie voor het parlement." bagdad Een Iraakse vrouw haalt haar medicijnen op bij een drogisterij in Bagdad. Sinds de economische sancties, die de Verenigde Naties Irak na de Golfoorlog in 1991 heeft opgelegd, zijn medicijnen een schaars goed. foto reuters yvesherman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5