Tussen dart-oren moeten rozen bloeien TV WEER Deskundigen waarschuwen voor trendy baby-driewieler Het Gesprek van de Dag Zenuwslopende spanij»; op thuisbasis Barne^ MAANDAG 11 JANUARI 1999 ia! COMMENTAAR Kunst voor een breed publiek De start van het nieuwe kabinet mag dan niet overtuigend zijn ge weest, als staatssecretaris van cultuur heeft Rick van der Ploeg in middels een wervelende entree achter de rug. De benoeming van de internationaal befaamde econoom tot cultuurbaas was één van de verrassingen van de kabinetsformatie. Een troostprijs, was de algemene opvatting. Wellicht is dat waar, het neemt niet weg dat Van der Ploeg met aanstekelijk enthousiasme is begonnen. In zijn twee in de afgelo pen jaren verschenen boeken spuide hij al een aantal interessante ideeën waarvan hij de uitvoering nu ter hand lijkt te willen nemen. Van der Ploeg is bijvoorbeeld niet de eerste die constateert dat kunst en cultuur in de praktijk een aangelegenheid zijn voor een elite, die nu zwaar gesubsidieerd aan zijn trekken kan komen. Het zijn vooral hoger opgeleiden die concerten, toneelvoorstellingen en andere kunstuitingen bezoeken. En het is. zoals hij gisteren nog eens opmerkte, eveneens een kleine elite die in de kunstwereld de dienst uit maakt. Van het aloude sociaal-democratische ideaal om (via subsidies) kunst en cultuur naar het 'gewone volk' te brengen en dat zo te 'verheffen', is in de praktijk nooit wat terecht geko men. Daar wil de PvdA'er wat aan doen. Dat vernieuwende ideeën op verzet van de gevestigde garde kun nen rekenen, heeft Van der Ploeg al ondervonden. Zijn uitstekende voorstel om te grasduinen in de opslagplaatsen van de Nederlands musea en een deel van dat anoniem opgeslagen culturele erfgoed op openbare plaatsen ten toon te stellen, kreeg vanuit de muse umwereld meteen een kritisch onthaal. Dat zal nog meer gelden als hij de nu ingeslagen weg volgt en met zijn eerder geopperde idee komt om een deel van de kunstsubsi dies te vervangen door 'cultuurvouchers'. Die kan iedere burger naar eigen inzicht besteden. Daar spreekt voor een deel de eco noom die Van der Ploeg nu eenmaal is, maar zo'n systeem van waardebonnen past tegelijkertijd uitstekend in het al eerder ge noemde oude sociaal-democratische ideaal van 'verheffing'. Lager opgeleiden zullen met zo'n vouchersysteem sneller en gemakkelij ker naar tentoonstellingen en evenementen gaan, kunstenaars moeten zorgen dat ze iets brengen waar behoefte aan is en de macht van de kunstpausen is goeddeels verleden tijd. De voor de hand liggende kritiek dat zo'n aanpak leidt tot een algehele ver vlakking van het cultuuraanbod, wil Van der Ploeg ondervangen door een deel van de subsidies in te (blijven) zetten voor vernieu wende kunst (vormen). Wordt het de komende jaren revolutie in kunstland? Waar zijn voorganger Nuis vooral opviel door gedwee de kunstpausen te vol gen, laat Van der Ploeg net als tijdens zijn kamerlidmaatschap zien dat hij tegen de stroom durft op te roeien. Maar plannen alleen zijn niet genoeg, het komt aan op daden. Aan dadendrang on- breekt het Van der Ploeg niet, maar voorlopig blijft het de vraag of hij de macht van de kunstelite de komende jaren echt kan breken. Mysteries in Thialf Meer dan een halve eeuw geleden schreef Joris van den Bergh al dat mysterieuze gebeurtenissen onverbrekelijk met de topsport zijn ver bonden. Maar in de moderne wereld van kenners en deskundigen waarin nu eenmaal voor alles een onverbiddelijke verklaring moet zijn. proefje keer op keer bij hen de weerzin tegen alles wat buiten de ratio valt. Waarom bracht Gianni Romme. de schaatsvorst van vorig jaar. er nu ineens zo weinig van terecht? Tijdens de schaatsreportages van dit weekeinde is er door verslaggevers en deskundigen in de studio wat over gesteund en gekreund. Het zat natuurlijk, daar kon je op wachten, 'russen de oren', het was 'een post-Olympische depressie', het was een kwestie van ontoereikende 'concentratie', hij had voor dit seizoen moeten overschakelen op een 'een andere denkwijze', hij miste in zijn commerciële clubje 'de sfeer van een echt ploegver- band' en ga zo maar door. Iedereen riep maar wat en niemand wist het, kon het ook weten. Hoe serieus iemand ook bezig is met zijn sport, topvorm is iets on grijpbaars. Hij is er of hij is er niet. In een nog nabij verleden was Hein Vergeer twee keer achtereen overtuigend wereldkampioen en het jaar daarop was het ineens over met hem. Ja, waar lag dat nou aan? Het is niet te verklaren; het mysterie berust bij het Opperwezen of iets dat minstens zo erg is. Maar dat hoor je nooit iemand zeggen. Nog zo'n mysterie: waarom verandert alles wat schaatscoach Peter Mueller in handen krijgt plotseling in goud? Tonny de Jong en An- namarie Thomas die vorig jaar weinig klaarmaakten, reden nu bij hem de sterren van de hemel. Zelf konden ze ook niet aangeven waaraan het lag. En geen der verslaggevers kijkt de Amerikaan bij trainingen blijkbaar ooit op de vingers. Maar gelukkig daar was de verslaggever met de onvermijdelijke vraag aan goeroe Peter Mueller: Wat is het geheim van Peter Mueller'. Die tuurde even door zijn donkere kijkglazen en zei vervolgens: 'The secret of Peter Mueller is the secret of Peter Mueller'. Zo mogen we het horen. Dat is tenmin ste echte toverkollentaal. De verslaggeving van de wedstrijden in Thialf vond ik wat wissel vallig. Het rekenwerk (en dat is schaatsen voornamelijk) was voor zover ik het meemaakte, wel in orde. Maar de beoordelingen waren niet altijd 18-karaats. Zo reed Ritsma niet, zoals werd beweerd, 'be houdend' op de 5000 m, hij ging, voor iedereen duidelijk zichtbaar, stuk. Nog iets over Mart Smeets. Over zijn kwaliteiten als 'anchorman hoeven we het niet te hebben, maar zijn arrogantie ('Hersman moet zich niets van de pers aantrekken want die heefter geen verstand van') en zijn slordigheid (roepen dat Gunda Niemann tien jaar ge leden nauwelijks kon schaatsen, terwijl ze in 1988 al bij het Euro pees kampioenschap tweede was) irriteren wel eens. Januari moet zich schamen Ik roep al jaren tegen mijn schoonfamilie in Barcelona 'jullie zou den eens getuige moeten zijn van een echte Hollandse winter met ijs en sneeuw'. Sommigen hebben gehoor gegeven aan de uitnodi ging maar tot de verbeelding sprekend winterweer met vrachten (stuif)sneeuw en strenge vorst heeft men nimmer aan den lijve on dervonden. Dat schijnt alleen nog maar voor te komen in plakboe ken zoals bijvoorbeeld de winter van 1978-1979. Kortom, ik roem de Hollandse winters niet meer. De afgelopen dagen wassprake van licht winterweer: leuk voor no vember maar januari zou zich er voor moeten schamen. Vanaf morgenmiddag is het gerommel rond het vriespunt alweer voorbij en krijgen we te maken met diepe, soms zelfs zeer diepe oceaan depressies in het zeegebied tussen Schotland en IJsland. Fronten van een dergelijk systeem veroorzaken in de loop van dinsdagmiddag van het westen uit regen, mogelijk voorafgegaan door smeltende sneeuw. De temperaturen, de komende nacht nog dalend tot waarden rond -5 graden, lopen morgenmiddag op tot het vriespunt. Tijdens de avond stijgt het kwik naar 2-3 graden. De wind gaat uit het zuiden tot zuidwesten waaien en neemt langs de kust toe tot krachtig. Op woensdag beweegt een nieuwe, sterk uitdiepende depressie zich naar het noorden van de Noordzee. Onder invloed van dit systeem gaat het vooral later op woensdag (waarschijnlijk tegen en tijdens de avond) opnieuw regenen en waaien. Ook op donderdag en vrijdag blijft deze depressie bepalend voor het weerbeeld in on ze streken. Aanhoudend wisselvallig weer dus waarbij de tempera turen geleidelijk oplopen tot omstreeks 7-8 graden. Gisternacht heeft het in onze regio enkele graden gevroren (Val kenburg -4,4, Bloemendaal aan Zee -4,0) maar tegen de ochtend begon het kwik te stijgen doordat wolkenvelden van de Noordzee kwamen binnendrijven. Pas later op de middag losten ze groten deels op. JAN VSSER* Een internationaal gelauwerd biljarter raakte eens verzeild in een Oldenzaals café. nam op uitnodiging van aanwezige leden van dartclub Bijna Raak Is Mis voor het eerst van zijn leven de pijltjes ter hand - en gooide de ene triple 20 na de andere. „Een kwestie van concentratie", legde hij uit aan de stomverbaasde darters. Darten is een zenuwen- spel, een denksportje waarin de duistere krachten vooral mentale krachten zijn. Alleen de mentaal sterksten overleven in Embassytoernooi Bamey kust zijn hangertje, kijkt naar het bord en zijn ogen spuwen vuur. Hij kan niet meer missen. De organisatie van het Embassytoernooi hield zijn hart vast toen in het begin van de jaren 90 grote namen als Eric Bristow, John Lowe, Dennis Priestley en ook Jocky Wilson uit het gewone circuit stapten en voor zich zelf een supercommerciële elite-competitie begonnen. De vrees dat daarmee de kwali teit van het Embassy zou dalen bleek ech ter ongegrond. De prestaties werden alleen maar beter, nieuwe spelers maakten naam: Steve Beaton, Colin Monk, Andv Fordham. De afgelopen week Helen de Embassy-re cords weer als herfstbladeren. Nog nooit werden zoveel 180's gegooid, nooit eerder kwamen zoveel spelers in de buurt van een perfect game van negen pijltjes (180-180- 141). Slechts één speler op het WK is dat ooit gelukt: de Amerikaan Paul Lim deed het in 1990. Raymond van Barneveld was vorig jaar in de finale zeven pijltjes op wég. Deze week zei hij blij te zijn dat het mis ging, het zou hem waarschijnlijk de partij hebben gekost. Van Paul Lim is in het dart- circuit na 1990 bitter weinig vernomen. Een topprestatie is onhaalbaar voor een darter die niet in puike conditie verkeert. Vooral tussen de oren moeten de rozen bloeien. En elk pijltje kan het keerpunt zijn. Een dubbel één keer op een haar na mis sen, zoals Martin Adams deed in zijn kwartfinale tegen Chris Mason. Dat vreet aan je, dat zaait twijfel. Adams verloor er door, met 5-4 na een 4-1 voorsprong. Ma son betaalde wel de tol: in de halve finale tegen Van Barneveld bleef hij bij opnieuw een 4-1 achterstand kansloos. Alleen de mentaal aller sterksten overleven. Raymond van Barneveld heeft keer op keer, juist in het Embassy, aangetoond tot dat selecte gezelschap te horen. Van Barneveld houdt van het Embassytoernooi zoals Boris Becker van Wimbledon hield en het Em bassy houdt van hem. Bij één van zijn eer ste optredens, een jaar of acht geleden, maakte een piepjonge Bamey al furore door in een partij tegen meervoudig kam pioen John Lowe een maximale finish van 170 te scoren. De zaal, waarin zich nog maar weinig Nederlanders bevonden, beju belde de nieuwe ster aan het dartfirma ment. Al in het midden van de jaren 80 voorspel- FOTO CPD AD VAN HASSELT den Britse sportbladen dat de Nederlandse jeugd in de toekomst de Britse dartshege monie ernstig zou gaan bedreigen. Van Barneveld, Scholten en Stompé maken het waar. De BBC is dol op de Nederlanders. De gerenommeerde omroep raakte niet uitgepraat over het moment waarop Van ^ameveld in de tweede-ronde-partij tegen Les Wallace aan het begin van de derde set zijn Bamey-hangertje kuste en na twee ver loren sets vervolgens alles won. Vorig jaar, in de finale ging dat ook zo. War was dat toch met dat hangertje? Een geluk- brengertje, stom bijgeloof dat blijkt te wer ken? Duistere krachten? Bamey weigerde gewoon te verliezen en zette zichzelf op scherp. Hij kuste het han gertje, keek op naar het bord en zijn blik, die zei alles. Een blik zoals die, waarmee Mohammed Ali in zijn beste jaren zijn te genstanders al voor de wedstrijd bijna knock-out kon krijgen. De ogen van Van Barneveld spoten vuur. En je wist: dit kan niet meer missen. JOS OUDE HOLTKAMP Alle armen gaan gestrekt naar boven als de laatste dart van de wedstrijd zich in de 'dubbel zestien' boort. Een oorverdo vend lawaai klinkt op, bier spat in het rond. Raymond van Bar neveld is weer wereldkampioen geworden. Tranen van geluk vloeien over de wangen van de trouwe aanhang in café Carrou sel, de thuisbasis van 'Bamey'. Hun maatje heeft het weer ge flikt en is daarmee toegestreden tot de grootsten van de dart spon. Vlak voor het begin van de fina le is de pijpela afgeladen. In een broeierige sfeer kijkt men naar de twee beeldschermen. De adem ingehouden bij elke leg die kan worden 'uitgegooid'. Luid gejuich als Bamey de be slissende double of triple gooit. Doodse stilte als de Engelsman Baxter een 'one hundred and eighty' produceert. Sigaret na sigaret wordt opgestoken. De wedstrijd gaat gelijk op. Maar ook als Barney in sets even achterstaat heeft het pu bliek alle vertrouwen in hem. Raymond speelt niet zijn beste wedstrijd, zijn aanhang weet dat, maar niemand zegt het hardop. De teleurstelling over een gemiste kans door een slechte worp wordt samen ge deeld. Een goede worp van Baxter samen vervloekt. De partij krijgt het slot van een bloedstollende thriller. Na 5-5 in de beslissende set en een voorsprong van 2-0 in legs dur ven sommigen al niet meer te kijken. Anderen richten vertwij feld het hoofd naar boven als het vervolgens weer 2-2 wordt. 'Kus je medaillon' roept een meisje in zichzelf, haar ogen gefixeerd op het scherm. De laatste twee legs zijn zenuw slopend. En als Baxter zijn laat ste kans mist door naast de dubbel twintig te gooien, is het publiek al niet meer te houden. Men ruikt de overwinning en gezamenlijk kijken ze de twee de dart van Bamey in de dubbel defi' zestien. Hun vriend hf alleen maar te gooien! Dan plotseling barst hl0| los. Valt men elkaar inPe|( men, schreeuwt en ju*Lg de armen omhoog entu, taan een polonaise in.r luk in de Carrousel-baL een hoogtepunt. Afgezien van de oranjl q tjes, die nu aan de ge\f gen, is de Carrousel et vallend café. Net bret om te darten. Dat woi volop gedaan want erl negen teams, van de en met de eredivisie, hoogste team zitten van Barneveld, Coos 'het talent' Braulio R< ,,Dat is de volgende Frimley Green gaat. ten", aldus Ed TuurerJ De zoon van eigenaar] meent dat het Nederl ten in de zaak van zijl begonnen. „Allen diet wereldkampioenschap r meegedaan, hebben r speeld. Inclusief Bert gerbroek, de eerste dit geland ging. Raymont eerste die profession; worden", legt Tuurei „Het klikte vanaf het ment dat we mekaar ten. We zijn strik en st£' als het ware. Samen re heel wat af. Vorig jaar ook bij. In Londen bei gevallen voor zijn zusj Daar heb ik nu verkei De Carrousel zal haari een van de komende eigen wijze huldigen, is nog niet bekend. Ti hout: „De eerste dagei mond daar geen tijd vtj ben. Dan moet hij alk ele dingen regelen. D; len we een avond vooi Onder elkaar zonder mera's. Het geld zijn het inzamelen. Daarv pen we deze t-shirts. maar, de enige echte."!6 htv BAS GROOT WESSELDUK Ze duiken steeds vaker op, trendy driewielers die gebruikt worden als kinderwagens. Eenvoudig door een maxi-cosi (babyzitje) bovenop de stoere Babyjogger of Mountain-buggy's te plaatsen, zo dat ook jonge baby's vervoerd kunnen worden. „Niet doen", waarschuwen deskundigen. „Tot dat ze stevig kunnen zitten, moeten zuigelingen zoveel mogelijk plat liggen." Een baby kan pas zitten als zijn of haar mg- en nekspieren goed zijn ontwikkeld. „Hoe lang dat duurt, varieert per kind", zegt kinderfysiothera peut Lentze van het Julianaziekenhuis in Den Haag. „De een zit met zes maanden, de ander met negen. Ik zou voor alle zekerheid wachten totdat de baby ongeveer een jaar is. Tot die tijd hebben ze extra steun nodig voor niet ontwikkel de spieren. Mijn belangrijkste adviezen zijn: niet te jong, niet te lang en goed opletten of de baby stevig zit. Even boodschappen doen kan best, maar geen flinke wandeling door het bos." P. van Sijers van de afdeling inkoop en veiligheid van Prénatal, met tachtig babyspeciaalzaken in Nederland, kent de risico's van de trendy drie wielers voor te jonge baby's. „De waarschuwin gen komen vooral vanuit de kraamzorg en fysio therapie. Onze medewerkers adviseren klanten de Mountain-buggy pas te gebruiken als het kind zelfstandig los kan zitten. Dat is meestal vanaf zeven maanden." Sinds kort hebben enkele fa brikanten een 'terreinwagen' met daarbij een reiswieg, die bovenop de buggy kan worden ge zet. Van Sijers: „Daarin kunnen zuigelingen dus wel horizontaal liggen." De woordvoerster van Prénatal stelt dat de beste oplossing is om eerst een kinderwagen te gebrui ken en later over te gaan op de driewieler. „Dat kost natuurlijk een flinke duit en dat hebben veel mensen er niet voor over. Ze kiezen dan toch voor leuk en trendy." De Landelijke Federatie van Consultatiebureau- Artsenverenigingen (LFC) heeft nog geen veront rustende signalen binnen gekregen over verkeerd gebruik van de nieuwe buggy's. Bij de federatie zijn 670 artsen aangesloten. „In de consultatie bureaus proberen we ouders vooral inzicht te ge ven in de ontwikkeling van hun kind", vertelt LFC-secretaris Van Deursen. „Het is eigenlijk de zelfde problematiek als het kinderzitje achterop de fiets. Ook daarvoor moeten baby's eerst goed kunnen zitten en voldoende spierspanning heb ben. Als ouders twijfelen, kunnen ze altijd bij ons terecht." Dat lang niet alle ouders op de hoogte zijn van de manier waarop ze de borelingen veilig kunnen vervoeren, blijkt uit talrijke reacties op d net-pagina van Ouders Online. Medewej Scherpenberg: „De maxi-cosi is en blijft tostoeltje, maar wordt oneigenlijk gebnn Mountain-buggy. Er heerst verwarring a gebruik van de driewielers, ook omdat fj ten daar niet altijd even duidelijk in zijn! Bij het blad Ouders van Nu heeft de prol tiek ook volop de aandacht, stelt redacte Ooms. Ze heeft net een verhaal klaar voc eerstvolgende nummer, dat begin februi schijnt. „Ik bespreek diverse modellen. moeten goed nadenken waar ze mee be; Een ding is wat mij betreft heel helder: v eerste jaar is een gewone kinderwagen h beste." Gedupeerde geluksvogels De Nederlandse taal zit vol onbegrijpelijke uitdrukkingen. Neem nou: 'Geld maakt niet gelukkig. Dat klopt niet. Het moet zijn: 'Geld maakt andere mensen niet gelukkig. Had u soms, net als die mevrouw in die straat in Te- teringen, zo gezeurd over die paar nare tele foontjes als de Nationale Postcode Loterij net 4,2 miljoen gulden op uw girorekening had bijgeschreven? En wat nou ongewenste publiciteit? Al zouden Henny Huisman, Ron Brandste de r en Caroline Tensen zich gezamen lijk bij mij aan de voordeur melden met een cheque van zeven cijfers, dan nog zou ik ze keurig te woord staan als waren het fatsoenlijke mensen. Die klagende mevrouw uit Tete- ringen (in alle krantenartikelen over haar geschonden privacy stond heel informatief dat ze Dassen heet en een 62-jarige we duwe is) was de zoveelste in een rij tobbers die de afgelopen jaren in één klap boven Jan was. Laatst had iemand een aantal van die geluksvogels opgezocht. Het me rendeel zat nog steeds te verzu ren in een benauwde eengezins woning. Een enkeling had een Grand Café gekocht waar hij nog harder werkte dan voorheen. Heel trots meldden ze steevast dat ze inmiddels beschikten over meer geld dan ze gewonnen hadden. 'Nee, we doen geen gekke dingen. In de ruzie die inmiddels is uitgebroken tus sen de Staatsloterij en de Nationale Postcode Loterij over de privacy van het goklustig pu bliek, valt inmiddels de term 'gedragscode'. De Staatsloterij sprak openlijk haar afkeuring uit over de manier waarop de Postcode Lote rij haar hoofdprijzen uitreikt. „Wij bedrijven geen commercie over de ruggen van de prijs winnaars", stelde een woordvoerder van de Staatsloterij tevreden vast. De directeur van de Nationale Postcode Lote rij, Ronald van der Giessen, wuifde de kritiek weg. 'Die mevrouw in Teteringen was gewoon een beetje in de war. Ik sta aan de kant van Van der Giessen. Als er al een gedragscode moet komen, is dat er één voor de deelnemers. Om te voorkomen dat grote geldbedragen aan zeurkousen worden overgemaakt, moet iedereen die een prijs bo ven een miljoen wint een plan indienen om er zo aangenaam mogelijk van te leven. En als er binnen een jaar geen sprake is van flin ke geldsmijterij, moet het bedrag worden te rugbetaald. En bij de Staatsloterij moeten ze geen grote broek aantrekken over nare telefoontjes waar prijswinnaars mee te maken kunnen krijgen. Laat ik u hier maar eens een woordelijk ver slag geven van het eerste belletje dat ik in 1999 pleegde met 0900-300 49 50 (75 cent per minuut): 'Goedemiddag Welkom bij het senncenwnmer van de Neder landse Staatsloterij. Voor de Staatsloterij kiest u een 1. Voor de Oudejaarsloterij een 2.' Ik kies een 2. 'Voor de uitslag van de Oudejaarsloterij kunt u nu de laatste drie cijfers van uw lotnummer invoeren in de volgorde zoals die op uw lot vermeld staat. Ik tik848. 'De door u ingevoerde eindcijfers zijn 8 4 8. Als dit juist is kiest u 3. Ik kies 3. 'Gefeliciteerd! Op dit lotnummer is een geld prijs gevallen. Om te kunnen bepalen hoe groot de door u gewonnen prijs exact is, kunt u nu uw complete lotnummer ingeven. Mijn complete lotnummer! Kruimelprijs jes vallen alleen op het laatste cijfer. Ik hou erg van mijn werk, maar ik denk toch dat ik mijn baan opzeg. We gaan niet weg uit de wijk waar we nu wonen (dat zouden de kin- deren niet willen), maar verhuizen wel naai de duinrand, waar die villa's van een miljoen staan. En we kopen een huis in de bui Nice, op het schiereilandje van St. Jem Fen at of in Beaulieu. Niks bijzonders gewoon een Provenqaals optrekje met overkapt terras en een besloten tuin in op zee. Op vrijdagmiddag, als de nazi school komen, nemen we de lijnvluch Nice, halen onze auto (ik twijfel tussei Saab cabriolet of de cabrio-versie van vo V70) uit de garage en rijden langs weg naar ons weekendverblijf. Op zon avond gaan we weer terug. In de schot kanties blijven we natuurlijk langer. Met trillende vingers tik ik 976848. 'Het door u ingevoerde lotnummer is 8. Als dit juist is, kiest u 3. Als een Parkinsonpatiënt tik ik 3. 'Als u een Oudejaarssuperlot van 50 ff heeft, kiest u een 1.' Waar zit die 1, waar zit die 1 Ik kies 'Gefeliciteerd. Op dit lot is in de Oude ter ij een prijs van... (stem verandert in de metalige toon spraakcomputer) '30 gulden gevallen! 'Nogmaals hartelijk gefeliciteerd. Een begin van 1999 had u zich niet kunne sen. We wensen u nog een heel gelukk De uitdrukking: 'Geld maakt niet gek klopt niet. Het moet zijn: 'Als hetbedn de moeite waard is, maakt geld niet ff DICK VAN DER PLAS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2