En toch is 'Barney' nog niet de allerbeste UIT Iedereen etrokken voelt zich bij Madjoe Sport SLOOS sport UN DAG 11 JANUAR11999 N DIJK chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv -chef janet van dijk. 071-5356463 SI 2 00. Van Gil agemnigaat goed met Madjoe. De eerste drie teams van de ijnsburgse korfbalvereniging bezetten in de veld- (Erpi 4 letitie alle de hoogste plaats op de ranglijst. Het eer- van s iu nog in de derde klasse, lijkt er klaar voor om een e hoger te gaan spelen. Toch zijn niet alleen deze JJJ irs voor de club belangrijk. „Iedereen betaalt even ts. 6 (contributie, ook de mensen die niet echt hoger hoe- zegt voorzitter Hans Vrolijk. CLUB van de WEEK Madjoe ci Ru.r ij zijn net zo belangrijk als aplers die de vereniging een jioens» hoger kunnen laten spe- 2 Bwant natuurlijk willen we jortief gebied een stap om- maar Madjoe moet vooral •llige vereniging blij- jen Maleis-Nederlands letstrafienboek ter hand neemt, Abbot-Win opzoeken dat de lvereniging in het Neder- bonkl1Voorwaarts' zou heten. Niejib dankt haar exotische aan één van haar oprich ters, de heer Geldhof. In 1962 werd Geldhof, die al vele jaren korfbalde, gemeente-secretaris in Rijnsburg. Nadat korfbalvere niging De Aanhouder Wint (DAW) in 1950 ter ziele was ge gaan, beschikte Rijnsburg niet meer over een eigen korfbal club. Samen met de heer Mul, die schoolhoofd was, besloot Geldhof een nieuwe club op te richten. De gemeente-secretaris had in Azië in het leger gediend en vond 'Madjoe' een mooie naam voor een sportvereniging. Vanaf 4 april 1962 kon er in Rijnsburg weer worden gekorf bald. Gerrit Ravensbergen is één van de leden van het eerste uur en nog steeds actief in het vierde team van Madjoe. „Voordat hij naar Rijnsburg kwam, had Geldhof gespeeld bij Swift in Middelburg. Het oranje shirt en de zwarte broek zijn dan ook ei genlijk gewoon van die club overgenomen", vertelt Ravens bergen. „Jarenlang heeft de club daarna op Mul gedraaid. Altijd was-ie aanwezig. Hij was voor zitter, penningmeester en se cretaris tegelijk. Als hij toen was verhuisd, dan had de vereniging nu niet meer bestaan. Ravens bergen weet nog goed dat de omstandigheden in die begin periode wel wat anders waren dan tegenwoordig. „De eerste twee jaar moesten we onze wedstrijden spelen op het ter rein van voetbalvereniging KRV uit Katwijk, omdat we geen ei gen veld hadden. Trainen de den we gewoon op een stuk weiland van Klaas Zandbergen. Maar daar moesten we dan wel nieu t de ingn laa: etitie iltijd de pl dat we" e, F'i' d l,cha r< wins or d J n Stf teg Bri hijf v it ve naai kei t ver e°e Ie u Een discutabele score tijdens de training. eerst de koeien vanaf jagen." Begin jaren zestig waren er twee korfbaibonden in Nederland, de Koninklijke Nederlandse Korf bal Bond (KNKB) en de Christe lijke Korfbal Bond (CKB). Mad joe werd lid van de 'algemene' KNKB, terwijl Rijnsburg van oudsher toch een christelijk dorp is. „We werden lid van de algemene bond omdat Mul hoofd was van een openbare school. Daar gingen dus alle niet-christelijke kinderen uit Rijnsburg heen. Het zou een beetje vreemd zijn geweest als de club dan lid zou worden van een christelijke bond", vertelt Zandbergen. Dertig jaar geleden fuseerden beide bonden tot het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond, de KNKV. Op dit moment telt Madjoe zo'n tweehonderd leden. Vooral het schoolkorfbaltoernooi dat elk jaar aan het eind van het sei zoen wordt gehouden levert de club veel nieuwe leden op. „Het LID van de WEEK Peter Star Al meer dan tien jaar speelt Peter Star in het eerste team van Madjoe. Negentien jaar geleden werd hij lid. „Op school ging er een briefje rond van een paar meisjes die jongens zochten om mee te korfballen", herinnert Star zich. „Er waren te veel mei den. Met een aantal van mijn klas besloten we ons aan te mel den. Door professionele training begon ik steeds fanatieker te worden en kon ik af en toe bij het eerste invallen. Vanaf mijn ze ventiende ben ik, op de korte tussenperiodes na, een vaste kracht in het eerste." Naast speler is Star ook trainer van diverse jeugdteams. „Als ik dat enthousiasme bij die kinderen zie, weet ik waarvoor ik het doe. Ik speel nu met spelers in het eerste die ikzelf nog training heb gegeven. Sterker nog: ik heb nog samen gespeeld met de moeder van één van mijn teamgenoten. Ik speel nu dus met de tweede generatie. Ooit zat Star in de rust met zijn team opgesloten in een kleedka mer, maar dat is niet het vreemdste dat hij ooit meemaakte. Hij heeft namelijk de twijfelachtige eer om één van de meest curieu ze gele kaarten uit de Nederlandse korfbalgeschiedenis op zijn te hebben staan. Dat was in een zaalwedstrijd tegen ADO bij een 18-0 achterstand. „Dat was een jaar of acht geleden. We draai den toen absoluut niet goed. Tijdens een wedstrijd werd er om geroepen dat onze tegenstander de honderdste goal van de competitie kon maken. Toen heb ik op m'n eigen korf geschoten om die honderste op mijn naam te krijgen, waarop de scheids rechter geel trok", lacht Star. „Overigens heeft die kaart nooit consequenties voor me gehad." schoolkorfbaltoernooi is onze voornaamste bron van aan was", vertelt voorzitter Vrolijk. „De groei van onderaf is voor ons ook heel belangrijk. Op die manier kunnen we de senioren teams verjongen en je ziet dan ook dat de gemiddelde leeftijd vergeleken met een paar jaar te rug aardig naar beneden is ge gaan. Zo krijgen de junioren ook een betere aansluiting met de senioren. En hoe groter de doorstroming binnen je vereni ging, des te langer de mensen ook bij de club blijven." Binnen de vereniging heerst een grote mate van zelfwerkzaam heid. Het geld voor de nieuwe lichtmasten is door de leden zelf ingezameld door middel van allerlei acties. Voor de vol gende aanschaf zal Madjoe ech ter de steun nodig hebben van de gemeente. „We zijn toe aan een nieuw veld. Het is onze wens om een kunstgrasveld te hebben. Overal om je heen zie je het gebeuren dat korfbalvere nigingen kunstgras aanschaffen, omdat je dan gewoon veel min der afgelastingen hebt", zegt Vrolijk. „Maar voor een kunst grasveld hebben we wel de hulp van de gemeente nodig. Bin nenkort gaan we praten." Twintig jaar geleden was het nog zo dat veel werk op de ver eniging door een kleine groep mensen moest worden gedaan. Dat is ondertussen wel veran derd. „Iedereen voelt zich be trokken bij de club. Het maakt ook absoluut niet uit of je in de selectie zit of in een lager team speelt. Je ziet ook dat veel men sen niet alleen voor de trainin gen of de wedstrijden komen, maar ook voor de gezelligheid", zegt de voorzitter. „En gezellig heid en verbondenheid komt de hele club ten goede. Daar ga je beter van presteren." tekst raymond grimbergen foto's taco van der eb Naam: Madjoe Oprichtingsdatum: 4 april 1962 Ledenaantal Tweehonderd, waarvan 150 jeugdleden en vijftig senioren Contributie: ƒ180,- t/m ƒ295,- Secretariaat 071-4026347 (Bram Breebaart) Hoogtepunt Het 35-jarig jubileum twee jaar geleden Dieptepunt Degradatie uit de derde klasse naar de afdeling Rijndelfland in 1972 ©IMS krijgt sportmaleriaal aangeboden aoor: Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 ERTUSSENIN ree keer heeft hij nu het leest prestigieuze darts- nooi gewonnen en nog hij zich officieel niet de al- :ste ter wereld noemen, tns insiders is niet Ray- van Barneveld maar een int"6 P'li' Tay|or de ware n ser bij het mondiale pijl- rgöoien. Taylor doet echter i'en niet meer mee aan 'The J)assy', net zo min als een win<XV0' professionals waarvan Bristow en John Lowe de :ndste namen zijn. Zij heb- hun eigen bond en hun ei- in Nederland zwaar on- lelichte, kampioenschap in od d wac^ten 's nu °P c ceon le Giants', want on de Battle ongetwij- zal binnenkort een Engelse j- of andere grote sponsor Ar )6ren Taylor en Van Barne- voor veel geld en op een ende locatie tegen elkaar te i gooien. s het eerste WK in 1979, indsdien door de BBC lijks vanuit de Lakeside ntry Club in Frimley Green uitgezonden, maakte een grote opleving in •tBrittanië mee. Het café- t werd waanzinnig populair et maakte van de betere r ers zoals Bristow plotsklaps int it gelden die zelfs bij de uit- BDO en WDF. Voorzitter Olly Croft zou een ondoorzichtig fi nancieel beleid voeren. Het werd nooit duidelijk waar de grote sommen geld bleven van sponsors als sigarettenfabri- kant Embassy, congrescentrum The Lakeside en de aan de BBC verkochte tv-rechten. Verder hadden de topspelers bezwaar tegen het feit dat de staatszen- der slechts een keer per jaar ruim aandacht aan hun sport besteedde. Het clubje 'afvalligen' richtte de World Darts Council op, met een eigen toernooien-cy clus die bij de commerciële zender Sky op meer aandacht en meer geld kon rekenen. Het .was een hard gelag voor met name de BBC, dat één van zijn best bekeken programma's plotseling van zijn hoofdrolspe lers zag beroofd. Mannen die het darts ook buiten de speel zaal kleur gaven, verdwenen van het toneel. Onder hen de flamboyante en arrogante Eric Bristow en zijn koele tegenstre ver John Lowe, de eerste man die ooit een zogeheten 9-darts- finish op tv had laten zien. Dan waren er nog Bob 'de cow boy' Anderson die steevast de arena betrad alsof hij aan een rodeo ging meedoen. Bobby George, die verkleed als Dracu- la met mantel en kandelaar met brandende kaarsen het po dium opklom en het onooglijke Schotse onderdeurtje Jocky Wilson, van wie ooit een we reldtitel werd ontnomen omdat hij te dronken was om bij de prijsuitreiking op zijn benen te blijven staan. En de laatste ja ren voor de splitsing was er de opkomst van Bristows protégé Phil Taylor, domweg de beste Raymond van Barneveld moet nog maar bewijzen of hij de beste van de wereld is. Een duel tegen Phil Taylor, wereldkampioen van de World Darts Council, kan daar uitsluitsel over geven. foto c van het gezelschap. Wat voor de BBC overbleef was een toernooi van de beste ama teurs en semi-profs, voorname lijk afkomstig uit de rangen der mijnwerkers en bouwvakkers uit de meeste obscure gehuch ten en met de rauwste accen ten. Harde werkers zonder franje. Ze kwam op in hun zon dagse hemd, gooiden emotie loos hun pijltjes en waren na afloop nauwelijks tot èen zinni ge analyse in staat. Drie jaar ge leden werd Hagenaar Roland Scholten als gastcommentator bij de BBC gevraagd omdat zijn Engels weliswaar niet vlekke loos klonk, maar in ieder geval beter verstaanbaar was dan dat van de Britse pijltjesgooiers. Het antwoord dat de WDF en de BBC op deze leegloop en dus lagere kijkcijfers hadden, luidde: mondialisering. Zo kreeg Nederland, dat jarenlang werd vertegenwoordigd door Rijswijker Bert Vlaardinger- broek (die altijd in de eerste ronde sneuvelde) plotseling twee startbewijzen. Het nieuwe beleid pakte op het eerstvol gende WK in 1995 al direct ver keerd uit. De Nieuw-Zeelander Black kreeg de grootste ovatie die ooit iemand in The Lakesi de te beurt viel. In navolging van de rugbyploeg uit zijn land voerde hij de Maori-krijgdans - de Hakka - in zijn eentje op. Het publiek was in vervoering, maar van darts had hij minder kaas gegeten. En tot overmaat van ramp werd in het eerste jaar zonder de grote namen voor het eerst iemand winnaar van buiten het Verenigd Ko ninkrijk, de Canadees John Part. Toch zijn ze sindsdien bij de BBC dolgelukkig met Van Bar neveld, die met de 'Orange Ar my' in zijn kielzog letterlijk en figuurlijk kleur geeft aan het gedevalueerde WK. Ook bij de profbond WDC liep in de tussentijd niet alles naar wens. De 'rebellen' hadden hun eigen evenementen, maar werden van de rest van de in ternationale toernooien ge weerd. Bristow en consorten misten met name The Embas sy, dat het meest prestigieuze toernooi bleef en The Embassy kan eigenlijk nog steeds niet zonder de Johan Cruijff van de dartsport. Afgelopen zomer werd een voorlopig compromis bereikt tussen de twee organisaties. Met ingang van het nieuwe sei zoen is iedereen weer op elk toernooi welkom, alleen de twee wereldkampioenschap pen blijven voorlopig nog ge scheiden. Veelvraat Phil Taylor pakte op twee januari van dit jaar zijn zevende wereldtitel (2 maal Frimley Green, vijf maal Purfleet) en 'Barney' gisteren zijn tweede in Frimley Green. De komende dagen zal Van Barneveld weer in het middel punt van de belangstelling staan en in Nederland, waar het hele gedoe rond de twee dartsorganisaties niet of nau welijks bekend is, als een ware wereldkampioen worden ge huldigd. Maar pas als hij ook van Taylor wint, is hij dat ook daadwerkelijk. loman leefmans GESPROKEN ëFalko Zandstra over zijn zoontje in Het Parool: „Een schitterend kerel tje. Eén jaar en acht maanden ond. En nu al zie ik mijn karaktereigenschappen in hem terug. Die drang om te slo pen. Als ik iets nieuws kreeg, moest het kapot. Belangstelling wegen verder slopen. Hij rent de hele dag heen en weer om er zo'n groot mogelijke puinhoop van te maken. Ik ben onwijs trots op hem. Sylvia van Barneveld over haar man Raymond in Trouw: Vroeger was hij na een verlies- partij niet aanspreekbaar. Dan hoefde ik echt niet in zijn buurt te komen. Niemand trouwens, behalve de kinderen. Daar is hij altijd lief voor." Leen Pfrommer, coach van Brigt Rykkje, in HP/De Tijd: „Nadat het een keer helemaal was misgegaan en Rykkje slecht had gereden door de inmenging van Karlstad (de Noorse bonds coach en oud-stayer) heb ik in gegrepen. Brigt luistert alleen naar mij, Karlstad mag de ron detijden doen. Idem: ,De schaatsbeweging wordt schromelijk onderschat. De be weging is een heel moeilijke, als je hem tenminste perfect wil uit voeren. Dat kun je bijna verge lijken met het bewegen van een balletdanser. Omdat een ballet danser perfect speelt met zijn li chaam, met de beweging ervan Daarom vind ik ballet zo ver schrikkelijk mooi. Rintje Ritsma over Marianne Timmer in Nieuwe Revu: Bij haar moet je gewoon zeggen wat je denkt en voor de rest niet ouwehoeren. Marianne en Frou- ke Oonk zijn twee heel makkelij ke vrouwen en geen zeikerds. Als er iets is, zeggen ze het. Je hebt ook van die vrouwen die zich stil houden als er wat is, chagrijnig worden en dan de sfeer verzie ken in de ploeg. Zo zijn deze tivee vrouwen absoluut niet. Schaatser Kevin Overland, vriend van Marianne Timmer over hun relatie in Sport Inter national: Voor mij is het 'a big bonus'. We zijn min of meer een team. Als de een down is en de ander heeft goed gereden, kun je elkaar helpen. Bovendien hebben we geen keus. We zijn allebei top sporters en zitten midden in een relatie. We moeten het dus wel combineren. De reactie van Timmer: „Tsja..." Wielrenner Michael Boogerd in SI: „De rode kaart van '98 geef ik aan Dani, voor zijn overtreding tegen Lodewijks. En ja, rood ook voorde mannen die zijn betrapt op doping. Waarbij ik het vooral onbegrijpelijk vind dat iemand die positiefis bevonden, gewoon nog mag starten in volgende wedstrijden. Rode kaart dus ook voor de UCI, die de regels snel moet veranderen. Voetbaltalent Michael Owen in SI: „Ik kan alleen maar vooruitkij ken. Iedereen blijft me maar ver tellen hoe veel ik al heb bereikt, maar ik kan in dat opzicht nog niets laten zien. Voorlopig heb ik nog niet één medaille gewon nen. Idem, over de versierde straf schop tegen Argentinië op het WK: Daar heb ik niet veel op te zeg gen. Als die verdediger besluit zijn been daar neer te leggen.... Voetbaltrainer Foppe de Haan over zijn ouders in IQ: Hij was een prima man, maar totaal anders dan mijn moeder. Zij was erg bezeten in baardoen en laten. Ze was dominanter, agressiever. Ja, dat heb ik wel van mijn moeder. Toch ben ik nooit een moederskindje ge weest. Idem: ,Als er gepoot moest worden met voetballen, wees ik de jongens aan of ik zei dat het over moest als het me niet zinde. Dus ik was toen al redelijk dominant." Idem over Gullit, die hij als leerling had bij de KNVB: „Gullit is meer het mannetje hè. Gaat meer uit van zijn pose. Maar voordat je Gullit echt raakt, denk ik dat je een hele poos met hem aan tafel moet zitten. Hij heeft een grote regen jas aan. Nee, niet echt een bril jante leerling. Idem, over het tonen van emoties: „Zelfs mijn vrouw geef ^^^B ik niet zomaar een lief- ^^^B kozinkje.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23