Barcelona zwemt naar zege Theunisse laat iedereen versteld staan Sport Van der Poel telt titels niet m< MAANDAG 11 JANUAR11999 Bayern wil Litmanen münchen Bayem München vvil voor komend seizoen drie top- spelers aantrekken. Hén van de beoogde aanwinsten is de Finse Ajacied Jari Litmanen. wiens contract dit seizoen afloopt. Karl- Heinz Rummenigge, vice-voorzitter van Bayern, wilde het bod op Litmanen niet bevestigen. Wel beloofde hij de fans drie ver sterkingen. ..We zijn bovendien aan een echte knaller toe, type David Beckham. Een supervoetballer, die ook nog aantrekkelijk speelt.'' Liverpool en Barcelona hebben ook interesse getoond voor Litmanen. Maar volgens penningmeester Arie van Os staat nog niet vast dat Litmanen Ajax aan het einde van het seizoen gaat verlaten. Meijer kiest Liv erpool of Dortmund valkenburg Liverpool of Borussia Dortmund. Erik Meijer, de Limburgse spits van Bayer Leverkusen, kiest in het weekeinde zijn nieuwe club. De 29-jarige spits heeft onlangs opgezegd bij zijn huidige club. Hij neigt zeer naar een overstap van de Bun- desliga naar de Premier League. De overgang hangt mede af van een studiemogelijkheid voor zijn vriendin aan de Universiteit van Liverpool. Behalve van Liverpool en Borussia Dormund had de oud-aanvalsleider van MW, PSV en (eenmaal) van Oranje aanbiedingen van Stuttgart, Celtic en Glasgow Rangers. Petit is WK-niedaille kwijt londen De Franse international Emmanuel Petit is zijn gouden WK-medaille kwijt. Hij vertelde dat tijdens de wekelijke talkshow die zijn voormalige ploegmaat Ian Wright heeft bij de commer ciële zender ITV. Die was stomverbaasd dat de Franse midden velder van Arsenal daarbij zijn schouders ophaalde ten teken dat het hem niets kan schelen. „Wat moet ik nou met een medaille? Ik win liever elke wedstrijd", zei Petit, die nog geen contact heeft gehad met de FIFA over de mogelijkheid een ander exemplaar te krijgen. FIFA accepteert aanmelding Nigeria zürjch De wereldvoetbalbond FIFA heeft met de hand over het hart gestreken door de aanmelding van Nigeria te accepteren voor de organisatie van het WK in 2006. Het Afrikaanse land liet de FIFA per brief weten mee te willen dingen om de organisatie van de wereldtitelstrijd. Op 31 december 1998, de deadline, was het poststuk echter niet op de FIFA-burelen in Zürich gearri veerd. Nog zeven landen hebben zich aangemeld als kandidaat: Brazilië, Duitsland, Egypte, Engeland. Ghana, Marokko en Zuid- Afrika. De FIFA maakt in maart 2000 een keuze. Voetbalbestuur ders uit Ghana hebben een gemeenschappelijke kandidatuur van de Afrikaanse landen voorgesteld. Dunga terug naar oude club Rio de Janeiro* Carlos Dunga, jarenlang aanvoerder van het Bra ziliaanse nationale elftal, keert na veertien jaar terug naar zijn oude club Intemacional. De 35-jarige Dunga speelde de afgelo pen vier jaar in de Japanse J-League bij Jubilo Iwata. Daarvoor kwam hij onder meer voor VfB Stuttgart uit. Dunga stopte na de verloren WK-finale in Frankrijk als international. Hij speelde 90 interlands. Met Brazilië werd hij in 1994 wereldkampioen. Hockeyers verslaan Argentinië buenos aires» Het Nederlands mannenhockeyteam heeft in een oefenwedstrijd in Buenos Aires Argentinië met 3-2 verslagen. Onder moeilijke omstandigheden (35 graden, slecht veld) scoor den Jacques Brinkman, Tycho van Meer en Teun de Nooijer voor Oranje. De Argentijnen Lombi en Pellegrino deden wat te rug, beiden uit strafcomers. De Nederlandse hockeyers speelden eerder 2-2 gelijk tegen het Argentijnse B-team. Ze werken tijdens de oefenstage nóg drie duels af tegen Argentinië en één tegen Chili. Olympische status voor karatesport Apeldoorn Karate is met ingang van 2004 een Olympische spon. Dat werd gistermiddag bekend tijdens de nieuwjaarsre ceptie van de Karate-do Bond Nederland in Bunnik. De beslis sing of karate in Athene als demonstratiespon of als volwaardige onderdeel aan het programma wordt toegevoegd, wordt pas in mei genomen. Tijdens de nieuwjaarsreceptie werd tevens duide lijk dat voor NOCNSF de Karate-do Bond Nederland voortaan de enige officieel erkende bond is. Chelsea tracteert Gullit op nederlaag Het is Real Madrid gisteren niet gelukt de koppositie van Real Mallorca over te nemen. In een rechtstreeks duel werd de ploeg van trainer Guus Hiddink en international Clarence Seedorf met 2-1 verslagen. Barcelona bleef za terdag in eigen stadion Atletico Bilbao met 4-2 de baas en heeft vier punten minder dan koploper Mallorca. Te- nerife, de ploeg van de Nederlanders Makaay en Vier- klau, staat na de 2-0 nederlaag tegen Celta Vigo nog vas ter op de laatste plaats. Trainer Louis van Gaal kan na de derde achtereenvolgende ze ge van Barcelona weer opge lucht ademhalen. In een specta culair duel deed Barcelona za terdagavond met een 4-2 over winning op Athletic de Bilbao aan eerherstel. Mooi voetbal speelde de ploeg niet. Dat kon ook niet op het kletsnatte veld. Het duel had eigenlijk moeten worden afgelast. Phillip Cocu vergastte zijn trainer en de wei nige toeschouwers op een prachtige treffer. De volley van de ex-PSV'er in de veertigste minuut, op aangeven van Pa trick Kluivert, was van grote schoonheid. Barcelona stond op dat moment al voor. Luis Enri que kopte halverwege de eerste helft 1-0 binnen. Met de 2-0 voorsprong leek de thuisploeg zeker van de winst. Bilbao kwam echter terug in de wedstrijd via Urzaiz. Hij was er snel bij om een gekeerde vrije trap van Guerrero achter Hesp te tikken (2-1). Rivaldo plaatste meteen weer een te genstoot en maakte binnen een minuut 3-1. Guerrero bracht de bezoekers twintig minuten voor tijd terug in de wedstrijd (3-2), maar Rivaldo maakte vlak voor tijd aan alle onzekerheid een einde door de bal in het doel te hakken: 4-2. Mallorca kwam al snel op voorsprong tegen Real. De Ma- drileense doelman Ilggner stop te een inzet van Lauren Etame- Mayer maar was kansloos op de rebound van de Argentijn Ariel Ibagaza. Door een eigen doel punt van verdediger Sanchiz keek Real Madrid na 27 minu ten tegen een 2-0 achterstand aan. Clarence Seedorf bracht zijn ploeg na 56 seconden in de tweede helft terug in de wed strijd: 2-1. Sanchiz completeer de zijn ongelukkige avond door elf minuten voor tijd zijn twee de gele kaart van de wedstrijd te incasseren. Daarmee was het verzet van Madrid gebroken. Engeland In de Engelse Premiership heeft Chelsea zich gemeld aan de kop van de ranglijst. De ploeg van trainer-speler Vialli won met 1- 0 bij Newcastle United. Lijst aanvoerder Aston Villa bleef bij Middlesbrough op 0-0 steken. Daardoor kwam Chelsea in punten op gelijke hoogte met Villa. Dankzij een beter doelsal do nam de Londense ploeg de eerste plaats over. Dan Petrescu was de gevierde man bij Chelsea. Hij maakte vlak voor de rust het doelpunt. Ook doelman Ed de Goey blonk uit. Chelsea is nu ongeslagen in een reeks van twintig wedstrij den. Dat is een clubrecord. De ietwat onverdiende neder laag van de thuisploeg was vooral voor Ruud Gullit pijnlijk. De huidige trainer van New castle was een jaar geleden nog speler-manager bij Chelsea. Het was de eerste keer dat hij zijn oude ploeg op het veld tegen kwam. Arsenal verzuimde dichter naar de eerste plaats te kruipen. De ploeg van Bergkamp en Overmars moest in de subtop per tegen Liverpool genoegen nemen met 0-0. Het verschil met Aston Villa, en nu ook met Chelsea, bleef daardoor vier Phillip Cocu viert met doelpuntenmaker Rivaldo de derde treffer van Barcelona. Patrick Kluivert komt mee feesten. foto Van Gaal laat Giovanni vallen Louis van Gaal heeft Giovanni laten vallen. De Nederlandse coach van Barcelona besloot de Braziliaan buiten de selectie te houden voor de wedstrijd van zaterdagavond tegen Athletic Bil bao. De Zuid-Amerikaanse aanvaller had zijn coach woensdag in niet mis te verstane woorden laten weten dat hij zijn rol als reserve zo langzamerhand knap zat is. Van Gaal sloeg zaterdag op vergelijkbare toon terug. „De aanwezigheid van een bepaalde speler in de basis hangt niet alleen af van zijn kwaliteiten. Hij moet ook nog eens honderd procent inzet tonen. Ik begrijp best dat Giovanni niet gelukkig is met de situatie, maar iedereen is momenteel fit en dus moet iedereen knokken voor z'n plaats." punten. Bergkamp speelde niet tegen de Reds. Overmars liet een mooie kans liggen. Leeds verloor de aansluiting met de topploegen. De formatie van Hasselbaink, Molenaar, Wijnhard en Korsten ging met 1-0 onderuit bij laagvlieger Blackburn. Gillespie scoorde in de 22ste minuut. Kort daarna kreeg zijn ploeggenoot ^Sher wood de rode kaart. Leeds kon evenwel niet profiteren van de numerieke meerderheid. Has selbaink miste een fraaie kans op de gelijkmaker. Het wegsturen van trainer Bassett, afgelopen week, leidde bij hekkensluiter Nottingham Forest nog niet tot een positief resultaat. Coventry City, de ploeg van ex-Feyenoorder Boateng, won royaal met 4-0. Huckerby scoorde drie keer. Telfer bracht het andere doel punt op zijn naam. Boateng deed niet mee bij Coventry, Van Hooijdonk was bij Nottingham wel van de partij. Forest heeft de laatste achttien wedstrijden niet gewonnen. Italië De competitie in Italië was dit weekeinde een waar schut- tersfestijn. Inter verpletterde Venezia (6-2), Parma haalde uit tegen Piacenza (6-3), Cagliari verraste tegen AS Roma, 4-3. Zamorano was de grote man bij Inter. De Chileense spits scoorde drie keer. Ronaldo, een van de uitblinkers, schoot twee maal raak tegen de hekkenslui ter. Roberto Baggio maakte er één. Balbo schoot er drie in. De Argentijn deed dat voor Parma. Positief puntje voor het verlie zend Piacenza was hooguit dat veteraan Vierchowod (39) voor een jaar bijtekende. Muzzi en O'Neill scoorden beiden twee keer voor Cagliari tegen AS Ro ma. De beslissing in het nadeel van de Romeinen viel pas in de laatste minuut. Daarin werd O'Neill de matchwinner. Juventus en AC Milan waren dit weekeinde minder produc tief. Beide topclubs speelden 1 - 1. respectievelijk tegen Bari en Empoli. Milan kwam dankzij Ziege pas kort voor tijd terug van een achterstand. Davids zette Juve op voorsprong. Voor Bari maakte Andersson een kwartier voor tijd uit een straf schop gelijk. De kans is groot dat Ancelotti de volgende trainer van Juven tus wordt. Voorzitter Agnelli heeft dat gezegd. De oud-inter national gaat Marcello Lippi op volgen. Die kondigde de vorige maand aan dat hij het na vijf succesvolle jaren bij Juve voor gezien houdt. egmond aan zee theo brinkman gpd-verslaggever Ruim een jaar geleden zat hij nog in een rolstoel. Moest hij weer leren lopen. Maar Gert-Jan Theunisse (36), voormalig berg koning van de Tour de France, is niet klein te krijgen. Hij knok te zich wonderbaarlijk terug, ging weer op de fiets zitten en versloeg zaterdag in Egmond de vaderlandse mountainbike-top in een strandrace over 35 kilo meter. Zodoende liet Theunisse iedereen weer eens versteld staan. Anderhalf jaar geleden nog maar botste hij in de afdaling van een col met zijn fiets op een auto. Een botsing waar hij een bijna volledige dwarslaesie aan overhield. „Het zag er slecht uit, ja. De voorspellingen waren dat ik nooit meer zou kunnen lo pen", zegt hij koeltjes na zijn winst in Egmond. „Dus dat ik hier nu win, is wel een klein wonder te noemen." Als er één renner is bij wie het wonder baarlijke herstel past, is het Theunisse. Botbreuken, hersen schuddingen, bloedingen, een maagzweer, longontsteking: Theunisse kreeg er in zijn rijke carrière mee te maken. En altijd kwam hij terug. Nooit wilde hij zich neerleggen bij de beperkin gen van het lijf. Twee jaar geleden stapte Theunisse over naar het moun- tainbiken en werd hij ploeglei der van het team van Mountain Dew-Specialized, op voorspraak van zijn zwager Bart Brentjens. Sinds vorig jaar is Theunisse al gemeen manager van de ploeg. „Als ik op mijn 28ste had gewe ten dat het mountainbiken zo mooi was, had ik de overstap toen al gemaakt. Het mooie in deze sport is dat de beste bijna altijd wint. Je kunt niet, zoals bij het wegrennen, een hele koers uit de wind blijven en vervol gens in de eindsprint toeslaan", zegt hij. Niet alleen de sport, ook het wereldje bevalt hem Voetbal 'fansmisdragen zich Negen Romeinse voetbalfans moeten zich voor de recht bank verantwoorden voor an- ti-semitische acties tijdens de derby Lazio en AS Roma eind november. De mannen in de leeftijd tussen 23 en 37 jaar lie ten tijdens de wedstrijd anti semitische leuzen zien. .Auschwitz is jullie vaderland, de ovens jullie thuis", stond erop te lezen. De politie kwam de daders op het spoor aan de hand van video-opnamen. In het week einde verzamelde de politie het laatste bewijsmateriaal. De commissaris van politie heeft de negen inmiddels een sta dionverbod opgelegd. Wegens ernstige racistische uitlatingen van voetbalsup porters waren de beide clubs Lazio en AS Roma al tot astro nomische geldboetes veroor deeld. De joodse gemeen schap in Rome heeft op de spandoeken met grote veront waardiging gereageerd en le den geadviseerd de stadions niet meer te bezoeken. In Engeland zijn twee spe lers van Newcastle United tij dens de feestdagen slachtoffer geworden van smakeloze grappen. De Duitse internatio nal Dietmar Hamann kreeg een pakje toegestuurd met een uitgave van Adolf Hitlers 'Mein Kampf. De Italiaan Alessan- dro Pistone, voor tien miljoen gulden van Inter gekomen, ontving een schapenhart met een briefje erbij: „Jij hebt geen hart." ..fl in; I ïw L J Eenentwintigste speeldag: E Leeds 1-0, Coventry-Notting Everton-Leicester0-0, Nev.-; ,J sea 0-1, Middlesbr.-Aston V Sheff.Wed.-Tottenham 0-0, -Charlton A 3-1, Wimbledon -1, Arsenal-Liverpool 0-0, M West Ham 4-1 Stand: Chels 21-32, Middlesbr. 21-31,1 1 29, Derby C. 21-28, Tottenh Rll Newcastle 21-24, Everton2 ,-fn f.Wed. 21-23, Blackburn 2! try 21-20, Southampt. 21-1 Veil A 21-16, Nottingham 21-13 j^d ;t V) Coupe de la ligue, tweede ra vre-Bordeaux 1-0, Lorient-C ^or 2, Metz-Nantes 1-0, Monact p tit Niort-Auxerre 0-1, Paris S& 1-0, Laval-Rennes0-1, Soc j«N 1-0 nv. Valence-Toulouse 0- jrr: louse wns. Lyon-Montpell. 0 Beauvais 1-0, Strasbourg-Tr Marseille-Lens latr. icha, eluk Zestiende speeldag: Cagliari 0I1S Empoli-AC Milan 1-1, Inter-; Rill 2. Juventus-Bari 1 -1Lazio-I Ids I 2-0, Perugia-Udinese 1-3, P va Parma 3-6, Sampdoria-Bolcs i. Vicenza-Salernit. 1-0. Stand D 16-32, Fiorentina 16-32, La I K{ Inter 16-27, AC Milan 16-2! >op 16-24, Juventus 16-23, Bol ela 22. Bari 16-22. Udmese 16 de ri 16-20, Perugia 16-19, Pi; u 17, Vicenza 16-15, Sampdo p Empoli 15-13, Salernit. 16 ylr 15-11. Empoli 2 punten inr lhaa |uri| 1 De Zeventiende speeldag: BarcaDSU1 4-2. Alaves-Espanyol 1-1, A| dee Extremad. 5-0, Deportivo-Si| 2. Mallorca-R. Madrid 2-1,C lencia 2-2, Sociedad-Salami Valladolid-Betis 2-1Tenenfp Villarreal-Zaragoza 1-1. Stanv Mallorca 17-32, Celta 17-31 drid 17-29. Valencia 17-29,|aat 17-28, R Madrid 17-28, B Li,- i Sociedad 17-25 r Zeist: RKC Waalwijk-DordreclL 0) Doelpunt: Adilson dos Sanit Rips: NEC-TOP Oss 2-1 (2-0) NEC: De Gier 2. TOP Oss: Van «kail Veenendaal: GVW-Feyenoor:| Doelpunten: Tomasson 2. Bol Gastel Bijzonderheid: Van VoJ weest) en Cruz (net terug irfljjkt speelden niet mee F Wassenaar: Blauw Zwart-FC f (1-2). Doelpunten FC Utrechtpke Mols, Obradovic, Robbemond I (g Asten-Heusden: Ondo-Forturvl (0-6). Doelpunten: Hammnp11 Van Bommel. Bouma en Tyïli derheid: Jarda Paciorek (ex-Fit. Excelsior) speelde op proell tweede helft mee. 3 Rotterdam: Excelsior-Willem ijterk Doelpunt Excelsior: Cairo. V' Stevensweert: Roda JC-EmdhJ 1) Doelpunten Roda JC: Torma. Eindhoven: Jussila. Schuman. Eijsden: Eijsden-MVV 1-1 l-i> MW: Landzaat. Snoeijink selectie bekd heerlen «anp Bondscoach Herman f heeft de top-vijf van del le titelstrijd in Heerlei| teerd voor de wereld! schappen veldrijden, I deze maand plaatsra Poprad. Kampioen der Poel krijgt in Slovl zeischap van Wim Maarten Nijland, Rich/ nendaal en Gerben del Bij de neo-amatei| nationaal kampioen (T den Bergh, Bram Schl lant van Gils, Roel en Pascal van Bussel Ij vertegenwoordigen, moet komende weken vormbehoud tonen. I| dat niet, dan geeft van de Wereld de vooj Freek de Jong. Diezelfde voorwaail bij de junioren vooj Bastemeijer. Hidde F zesde kandidaat voor! plek. Wouter Bunninf van Spanje, Erik Verrijl pioen Thijs Verhagen zf zeker van een plaats ia equipe. De Vos in finale ondeniit Gert-Jan Theunisse en Ed Scholte racen over het Egmondse strand. veel beter. „Bij het wegrennen is zoveel haat en nijd. Daar zou ik niet naar terug willen. De spon taniteit in het mountainbiken is veel groter." Dat Theunisse aan de start van de tweede Egmond-Pier- Egmond race verscheen, was een grote verrassing. Niet één keer was zijn naam genoemd in de aanloop naar het evene ment, ondanks dat de organisa tie daar aardig wat toeschou wers mee had kunnen trekken. De reden was simpel: pas een paar dagen voor de race was be kend dat Theunisse mee zou doen. Natuurlijk wist Theunisse van zichzelf dat hij geen slecht fi guur zou slaan. In december was hij als 'expert hoogtestages' met de Olympische selectie meegeweest op trainingskamp in Zuid-Afrika. „En daarna ben ik goed blijven doortrainen, dus ik voelde me goed. Maar dit is eenmalig hoor, want de komen de tijd heb ik helemaal geen tijd meer om te trainen. Dan zit ik op kantoor of ben ik op pad om zaken te regelen voor het team. Ik werk honderd uur per week." Niemand moet dan ook den ken dat Theunisse dit jaar nog veel vaker in wedstrijden te zien zal zijn. „Nee, zeker niet. Ook al omdat de race van vandaag niet te vergelijken is met het echte mountainbiken. Dit is gewoon lomp rechtdoor rijden. Een World Cup-wedstrijd is wel even iets anders. Zonder tech niek heb je daar niets te zoe ken." In Egmond had Theunisse af te rekenen met ruim honderd wedstrijdrijders, onder wie naast Brentjens ook nog de na tionale toppers Patrick Tolhoek, Bas van Dooren, Edwin Raats en 'mister Beach Biker' Jan Weevers. Al op de heenweg richting IJmuiden maakte Theunisse zich samen met Ed Scholte, na tionaal veteranenkampioen, los van de rest. Het tweetal wist tot aan de streep in Egmond weg te blijven, waar Theunisse de man uit Den Helder het nakijken gaf. Bart Brentjens versloeg Jan Weevers in de sprint om de der de plaats. Adrie van der Poel kon de geïnteresseerden niet uit de brand helpen. Hij had geen idee hoeveel van die rood-wit-blauwe truien hij achter in de schuur van zijn kapitale huis in Kapellen (België) heeft hangen. Maar NOS-verslaggever Jean Nelis- sen bood uitkomst na Van der Poels overwinning op het NK. Inclusief de gisteren in Heerlen ver diende, zijn dat er nu zes. „Ik heb geen idee, maar als Jean het zegt, zal het wel zo zijn", lachte Van der Poel. In tegenstelling tot nationale kampioenstruien (weg en cross samen), is het aantal regen- boogshirts in huize-Van der Poel dun gezaaid. Er hangt er slechts één, in 1996 verdiend in Parijs. Van der Poel heeft nog twee kansen er één aan zijn 'verzameling' toe te voegen: over drie weken in Poprad (Slowakije) en volgend jaar in St. Mi- chelsgestel. Dan is het over en uit. Óf? „Ja, zeker weten. Ik stop ermee. Ik heb er hele maal geen moeite mee het wielrennen vaarwel te zeggen. Die jongens van mij zijn nu ook weer wat groter en ik beleef er steeds meer plezier aan er met ze op uit te trekken." Van der Poel heeft gezegd dat het de nieuwe generatie Nederlandse veldrijders ontbreekt aan eerzucht en Maarten Nijland (22) raakte zo geïrri teerd door die minachtende uitlatingen, Heerlen na het startschot brutaal de leii te. Richard Groenendaal (vierde) moes afhaken. Wim de Vos en Van der Poel kc aanpikken bij het talent uit Hengelo, beste er bij Nijland af was, bleven er twee kanshebbers over. De Vos viel en er nog maar een. Maar dat had volgens de sponsor vai Hans van Kasteren, niet zo mogen zijn bantse directeur van een bedrijf in asbes j\ve( tekende nog tijdens de wedstrijd protf* eev gen de op handen zijnde overwinning der Poel. Volgens Van Kasteren had de coureur 'zijn' Wimke in de vierde rond !n n fietswissel 'van de fiets gereden'. i va Na het zien van beelden van TV Brat stateerde De Vos dat het niet de schuld e( Van der Poel, maar van zijn mecanicié Adrie is verantwoordelijk voor zijn perso pei dus het slachtoffer, dat bij de val in de bi te|e blesseerd raakte. Zijn fiets was meteen ki De winnaar zei later: „Ik vind het li iu Wimke, maar het is echt niet met opze|jsc| Zo zit ik niet in elkaar. Het is zijn eigen: zie het simpel, het is net als op de snel» iemand van achteren in z'n hol rijdt, be schuldig." ll roei

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18