'Barney' lost zijn belofte in w et 'Friese vlindertje' De Jong fladdert weer IOC belooft een grote schoonmaak Brouwer begint slecht op WK Europe-klasse I JANUAR11999 LDAG 11 E N rj ers De Boer niet naar Barcelona' [dam* Frank en Ronald de Boer hebben een overgang naar lónadefinitief uit hun hoofd gezet. Dit verklaarde Rob Co- |én van de zaakwaarnemers van de bij Ajax voetballende Jng, gisteren. „Het is over en uit", zei Cohen. Het verschil fa vraagprijs (zestig miljoen) en bod (veertig) is te groot. Co- [Wat Ajax wil, heeft niets met de werkelijke marktwaarde te broers te maken. De vraagprijs is, mede gezien hun leef- ;el te hoog. Ik zie de partijen niet meer bij elkaar komen. 3or moet namelijk geen water bij de wijn worden gedaan, lor moeten sluizen worden opengezet." Ierland in Parijs tegen Portugal Het Nederlands elftal speelt woensdagavond 10 februari w Lissabon maar in Parijs tegen Portugal. De Portugese denkt in de Franse hoofdstad veel in Frankrijk wonende enoten naar het Pare des Princes te kunnen lokken en re- iokop de nodige Oranjefans. Het aanvangstijdstip staat iet definitief vast. De KNVB heeft verder 28 april gereser- i'oor een oefenwedstrijd van het Nederlands elftal. Tegen- :rwordt waarschijnlijk Marokko. nod el den; ebsH trop wore trompenburg stopt na dit seizoen pi bibbonaGerard Vanenburg stopt aan het einde van ui :oen met voetballen. Hij heeft zijn club 1860 München edeeld dat hij zijn besluit heeft genomen om gezondheids- 'en. Vanenburg is 34. Hij speelde 41 interlands en is bij üs libero wekelijks één van de uitblinkers. De beslissing anenburg is zaterdag bekendgemaakt door trainer Werner t in het trainingskamp van de club in het Italiaanse Marina bona. Vanenburg speelde in Nederland bij Ajax, PSV en FC ht. Hij kwam ook enkele seizoenen in de Japanse competi- oo (ter wil test met twee arbiters I n Sepp Blatter heeft al weer zijn volgende proefballonnetje aten. De FIFA-voorzitter wil binnenkort, als test, een wed- door twee scheidsrechters laten leiden. Dat zou tijdens een toernooi moeten gebeuren. Blatter legt zijn idee voor aan FA-bestuur. „Eigenlijk is het mijn doel de assistent- in Isrechters meer bevoegdheden te geven. Ze heten niet zo. Maar als dat niet lukt, moeten we over twee irechters nadenken", zei Blatter tegen de Franse sport- L'Equipe. rt Vierhouten breekt bekken e: u Aart Vierhouten heeft bij een training in Spanje zijn n gebroken. De beroepsrenner van Rabobank is naar een 'P thuis in Denia gebracht. Het is de bedoeling dat hij zo snel Tijk naar Nederland wordt vervoerd, voor een operatie. Hoe ierhouten, die lid is van het Leidse Swift, uit de roulatie is, indag nog niet worden gezegd. e di Isre Hagenaar wint bloedstollende dartsfinale Op de tonen van rockband Status Quo ging de Lakeside Country Club zondagavond uit zijn dak. Dat was te dan ken aan Raymond van Barneveld en een legioen oranje gekleurde supporters. 'Barney' greep op de Embassy World Darts voor de tweede maal op rij de titel en zong uit volle borst mee. „Darting all over the world", zo luid de de hit voor de gelegenheid. Met de Hagenaar als glun derend middelpunt na een bloedstollende finale. Raymond van Barneveld is voor het tweede achtereenvolgende jaar wereldkampioen darts. FRIMLEY GREEN «ANP Niet veel later kwamen er de tranen. Bij Van Barneveld, bij vrouw Silvia en in hun gevolg een leger begeleiders. De zege (6-5) op Ronnie Baxter had een emotionele lading. Van Barne veld loste een belofte in. Op oudjaarsavond gedaan aan een oom van Silvia, die in december zijn vrouw verloor na een sle pende ziekte. „Als ik win, draag ik de zege op aan je vrouw, heb ik hem gezegd. En ik ga die titel pakken." Zondagavond was het zover. Er was een zenuwslopende fina le aan voorafgegaan. Het was sinds 1992 niet meer gebeurd dat de nummer één en twee van de plaatsingslijst elkaar in de fi nale troffen. Toen ging het om Phil Taylor en Mike Gregory, het werd een heroïsche con frontatie eindigend in een 6-5 overwining voor Taylor. Ook de finale van 1999 werd een klassieker. Van Barneveld kende een moeilijke start, ver loor de eerste twee sets, maar na ruim anderhalf uur waren beide darters toch volkomen in evenwicht: 5-5 in sets, 2-2 in legs. Een tiebreak was nodig. '831116/ was de eerste die de vereiste twee legs verschil be reikte en pakte de meest presti gieuze dartstitel. „Ik wist het niet meer na de eerste twee sets. Ik zat met me zelf in de knoop, kwam niet in de partij. Baxter speelde ook zo goed." Van Barneveld is op zijn best als hij achter staat. „Dat weet ik, maar dat ik zo in de problemen zou komen in de fi nale had ik niet verwacht. Ik heb er echt voor moeten vech ten." De 6-5 zege maakt Van Bar neveld zeker in het dartsgekke Engeland een legende. Slechts de Brit Eric Bristow slaagde er eerder in zijn Embassy-titel te prolongeren. 'Barney' gooide de meeste 180'ers - de maximale score - van het toernooi: 39, een unicum. Het zal de Hagenaar een zorg zijn. Records zeggen hem niets. 'Bamey' wilde de ti tel en voltooide zondag met succes zijn missie. Van tegenstander Baxter werd lange tijd beweerd dat hij niet bestand was tegen de druk die het spelen van de Embassy met zich meebrengt. De 37-jarige darter, afkomstig uit Noord-En- geland, bewees vorig jaar in Blackpool eigenlijk al het tegen deel. Baxter won er de British Matchplay voor ruim 2.000 toe schouwers, meer nog dan zon dag in de bomvolle Lakeside Country Club. Ook toen draai den de tv-camera's en was er de wetenschap dat miljoenen kij kers zijn verrichtingen volgden. Baxters erelijst is enorm, maar 'Rocket', zoals zijn bij naam luidt, stond pas voor de eerste maal in de finale in Frim- ley Green. Tot aan deze editie van de Embassy had hij sinds zijn debuut in 1991 slechts vier partijen gewonnen. Alleen in 1996 bereikte Baxter de laatste acht. Er is veel waardering voor de prestaties van Van Barneveld in Engeland. Bobby George, een y de Jong en Annamarie Thomas rekenen af met kommervolle periode VAN DER HULST 'k, W EEN «PET R gaa celd ilende glimlach op het van Tonny de Jong is Bferug. Met haar Europese )del|iroun(j Zette het 'Friese tje' in haar woonplaats hij) veen een streep onder mmervolle periode. Niets [ar het vorige jaar te luk- s in Vaarom schaats ik eigen- njel f", vroeg zij zich af. Peter r gaf haar het plezier te- Jyeeg als dank zijn eerste is b idtitel als coach. Anna- d:jf Thomas maakte met de blij n medaille het feest voor hifl r compleet. Claudia ein pakte het zilver. ijnfc tweede maal door- De Europese kampioenen langebaanschaatsen Tonny de Jong en Rintje Ritsma geven elkaar de traditionele kampioenskus. Voor De Jong was het de tweede Europese titel. Ritsma stond voor de vijfde keer op het hoogste podium. foto gpd jan de vries standen en het EK. „In decem ber en januari was ik al erg aan het twijfelen. Ik had er helemaal geen plezier meer in." Onder Peter Mueller bloeide ze dit sei zoen weer op. „Al tijdens de Utrecht City Bokaal en de IJssel- cup voelde ik dat het weer lek ker ging." De Amerikaan dreef haar tot het uiterste van haar krachten te gaan. „Ik leer iedere wedstrijd steeds meer te geven, maar nu moest ik wel heel erg diep gaan. Hoeveel Mueller van zijn vrouwen eist, bewees Annama rie Thomas. Volledig moege streden zat ze minutenlang uit geteld op het bankje naast de baan. „Mueller beloofde mij na de finish op te vangen, maar dan gaat hij helemaal aan het einde van de kruising staan. Dat was een rotstreek, want ik plofte bijna", aldus Thomas. Nader hand zag ze er zelf ook de hu mor van in. Toch was haar krachtsinspan ning niet voldoende om de tweede plaats vast te houden. „Maar ik ben niet teleurgesteld. Ik heb twee slechte jaren achter de rug", aldus Thomas die deaf- gelopen jaren kampte met ver schillende blessures en erg moest wennen aan de klap schaats. „Dat ik zo zou terugko men, heeft niemand verwacht, ikzelf ook niet. Ik heb drie per soonlijke records gereden, dan kan het bijna niet beter." Thomas, die alleen op de 500 meter boven haar beste tijd bleef, vreesde nog eventjes dat ze ook haar derde plaats kwijt zou raken aan Niemann. „Op de vijf kilometer wist ik het on derweg niet meer; ik was zo dom aan het rijden." Maar ge voelens kunnen ook een schaatsster wel eens bedriegen. Ze was blij dat De Jong niet te snel van start ging en kon daar door lange tijd aanklampen. .Andere jaren hobbelde ik altijd op zo'n 200 meter achter Gunda aan." Kampioenenmaker Peter Mueller zag het allemaal tevre den aan. „Dit EK is voor mij zeer speciaal." De coach loodste tot nu toe louter sprinters naar goud. En het einde is volgens de Amerikaan nog lang niet in zicht. „Ik verwacht een prachtig seizoen met heel goede resulta ten. Ik heb nog nooit een beter team gehad. Ze kunnen alle maal op het podium staan." In deze vorm moet Tonny de Jong in staat worden geacht om als eerste vrouw sinds Atje Keu populair darter en dit toernooi door de BBC ingehuurd als ana lyticus, vindt het een goede ont wikkeling dat een Nederlander een hoofdrol speelt in een vroe ger toch vooral Britse aangele genheid. „Darten wordt op deze manier een mondiale sport. George is er van overtuigd dat 'Barney' ook in Engeland ge noeg fans heeft. „Al staat er een aap op het podium darts te gooien, als hij dat goed doet, is er waardering. Het maakt het publiek echt niet uit waar een darter vandaan komt. Bobby George heeft Van Bar neveld zien komen. Hij was zelf twaalf keer deelnemer aan de Embassy, dit jaar kwam hij niet door de kwalificaties. „Toen Raymond hier voor het eerst kwam, was hij in feite nog een foto cpd phil nijhuis baby. Dat is nu voorbij. Hij ziet eruit als een kampioen en speelt als een kampioen. Hij is op dit moment waarschijnlijk de beste darter van de wereld." Als het aan manager Ad Schoofs ligt, wordt darts nog eens een olympische sport. „Maar ik besef dat dat nog wel even kan duren. De erkenning is er in ieder geval wel. Darts zal toch onderhand wel worden ge zien als een echte sport. Ray mond heeft er vijftien jaar voor geleefd om dit te bereiken. Van Barneveld kijkt met angst en beven naar de komende da gen. „Het was vorig jaar een gekkenhuis, mijn hele leven werd op zijn kop gezet. Maar ik denk dat deze overwinning nog meer tot de verbeelding spreelri in Nederland." Corruptieschandaal neemt grote vormen aan LAUSANNE/SALT LAKE CITY IPA/ANP Van corruptie verdachte leden van het Internationaal Olym pisch Comité ontvangen deze week post uit het hoofdkwar tier in Lausanne. Zij krijgen enkele dagen de tijd verweer te voeren tegen aantijgingen van omkoperij door Salt Lake City in de vorm van baar geld, studiebeurzen, grondspecula- ties, medische behandelingen en betaalde seks. Volgens de Amerikaanse Anita de Frantz, vice-voorzitter van het IOC, gaat het om wel een stuk of twaalf verdachten. De onthullingen in het cor ruptieschandaal hebben grote vormen aangenomen. Salt La ke City kampt intussen met grote problemen over de orga nisatie van de Olympische Winterspelen in 2002, die met het aftreden van comitévoor zitter Frank Joklik en diens plaatsvervanger Dave Johnson niet zijn opgelost. Sponsors houden al betalingen in, ande re overwegen zelfs terugtrek king. Berichten dat IOC-leden zich op kosten van de stad hebben vermaakt met dames van plezier leidden in de mor- monenstad tot afgrijzen en een storm aan protesten. Met de omkoping zou een bedrag van 400.000 dollar (700.000 gulden) zijn gemoeid. Rond het organisatiecomité SLOC welen intussen ontsla gen, onder meer van adviseur Tom Welch, de man die de Spelen als comitévoorzitter haalde maar twee jaar geleden moest aftreden na mishande ling van zijn vrouw. Nu er in Utah koppen zijn gerold, is het wachten op maatregelen door en bij het IOC. Ken Bollack van SLOC, die bleef zitten, eiste het aftreden van voorzitter Juan Antonio Samaranch. „Zo lang Sama ranch niet het voorbeeld volgt van Joklik, zal de olympische beweging geen stap vooruitko men." Samaranch liet weten dat er van een voortijdig aftre den geen sprake zal zijn. „Ik blijf tot 2001." Intussen zijn er vier onder zoeken gaande in het corrup tieschandaal. Door het IOC, door het Amerikaans Olym pisch Comité, een ethische commissie van SLOC en de FBI. De positie van Jean-Clau- de Canga lijkt onhoudbaar. De Congolees verrijkte zich met grondspeculaties. Andere na men, die eerder rondgingen, zijn die van de de Rus Smir- nov, de Kameroener wijlen Es- somba, de Libiër Attarabulsi, Magwan uit Mongolië en An ton Geesink. Volgens De Frantz krijgt het dubbele aan tal dezer dagen post of een fax. De 78-jarige Juan Antonio Saramanch wees de beschul digingen dat hij van Salt Lake City geweren had aangepakt van de hand. „Het waren geen persoonlijke cadeaus. Ik nam ze aan voor het Olympisch Museum." De voorzitter kon digde harde maatregelen aan in het corruptieschandaal. „We zullen alles doen om de zuiverheid te herstellen, tot het uitsluiten van leden aan toe." len-Deelstra (1974) een serieuze gooi naar de wereldtitel te doen. Samen met Thomas is zij zeker van deelname aan het mondiale toernooi, volgende maand in Hamar. De overige twee schaatssters worden later aan gewezen. Toch lijken de keuze heren niet om Barbara de Loor (vijfde) heen te kunnen. Op haar thuisbaan verbeterde ze op alle afstanden haar record en dat terwijl ze in de aanloop naar het EK last had van een onwilli ge bilspier. Renate Groenewold, zevende tijdens haar verdien stelijke debuut, zal meer moeite hebben om zich te plaatsen. LEIDEN/MELBOURNE PETER VAN DER HULST Zeilster Carolijn Brouwer is de stijd om de wereldtitel in de Eu rope-klasse slecht begonnen. In het Australische Melbourne kwam de Voorhoutse in de twee gevaren races als eerste en tweede over de finish. „Maar omdat ik te vroeg van start ging, is die eerste plaats in een dis kwalificatie omgezet." Die maatregel van de wed strijdleiding is voor Brouwer een flinke domper. „Vooral ook omdat we nu nog in drie groe pen varen en de sterke vrouwen over die groepen zijn verdeeld. De kans om dan hoge klasserin gen te varen is groter. Het is dus een slecht begin van mijn kam pioenschap", aldus de titelver dedigster. Door de diskwalificatie heeft de Voorhoutse haar aftrek - na een aantal races mogen de zeil sters het slechte resultaat schrappen - nu al gevaren. „De weersomstandigheden zijn hier nogal wisselend. Je loopt dan de kans dat je eens een slechte ra ce vaart. Het liefste gebruik je daarvoor je aftrek. Door deze diskwalificatie kan ik me weinig meer permitteren", aldus Brou wer, die na de eerste dag laag in het klassement staat.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17