33 Gezondheid Rituelen «jJAANDAG 11 JANUARI 1999 160 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 1^ 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let ters van het gevraagde woord in dezelfde \olgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf'. Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) HORIZONTAAL: 1. Rijgsnoer; 4 niet dichtbij; 7. typograaf; 9. scheepsvloer; 10. stel; 11. mannelijk dier; 13. overtrek; 14. test; 17. oefentijd; 18. lid v.d. jongste padvindersgroep: 19. handvat; 21. woonplaats; 24. paar; 26. voertuig; 27. zwak; 29. spinnenweefsel; 30. wijze; 32. kaartterm; 33. inwendig orgaan. VERTICAAL: 1Eten voor dieren; 2. ogenblik; 3. Griekse letter; 4. cijfer; 5. Europeaan; 6. aardbei kleurig; 8. werkopdracht; 11. dieet; 12. bron; 13. varkensbout; 15. vaartuig; 16. fout; 17. naaldboom; 19. deel v.e. vliegtuig; 20. oorhanger; 22. opstootje; 23. treurig; 25. kerel; 27. legerleiding; 28. azijn; 30. honingdrank: 31. loof boom. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Gek; 3. gat; 6 er; 9. ai. 10. laan; 12. rest; 14 poeet; 16 kroegbaas; 19. es: 20 ga. 21 uitgerekt; 26. eiber: 27. veld; 29. deun: 31. en: 32. in: 33. rek: 34. ale Verticaal: 1Geluk; 2 era: 4. aas; 5. Titus, 7. gnoe: 8. greb: 11 apos tel; 13. etagère: 15 eg. 17. rei; 18. aak; 21. uiver; 22. gids; 23. eb; 24. rede: 25. tinne; 28. ene; 30. uil. Suikerziekte Volgens de WHO zal het aan tal mensen met diabetes (sui kerziekte), nu 130 miljoen, over 25 jaar verdubbeld zijn. Van hen heeft ongeveer de helft ook hoge bloeddruk. De medische fabrikant Bristol- Meyers Squibb heeft een groot internationaal opinieonder zoek laten houden. Daaruit blijkt dat de meeste mensen met diabetes het meest bang zijn voor een hartaanval of een beroerte. Andere compli caties, zoals verlies van ge zichtsvermogen of amputatie, houden hen minder bezig. Ook hebben veel mensen geen helder beeld van het ver band tussen diabetes, hoge bloeddruk en de middelen die Te veel ijzer 1 Hemochromatose oftewel ijzerstapeling wordt nu al de belangrijkste erfelijke ziekte van de volgende eeuw ge noemd. Het is een opeensta peling van ijzer in de li chaamscellen. ,,In zulke hoe veelheden dat het giftig ijzer wordt en de lichaamscellen verwoest", legt klinisch che- mica dr. D. Swinkels uit. He mochromatose is een erfelijke aandoening en komt veel voor. Eén op de tweehonderd Nederlanders lijdt eraan. Swinkels: „Het is een absorp- tiestoomis in de darmen. Het lichaam neemt te veel ijzer uit het voedsel op. Het teveel aan ijzer dat bij gezonde mensen het lichaam gewoon verlaat, blijft bij hemochromatose pa- ze slikken. Patiënten zijj VEL kennelijk niet bewust v; directe relatie tussen ho bloeddruk en hart- en ziekten. Dit terwijl veert cent van de ondervraag mensen aangaf goed te municeren met hun art enten kunnen zelf ookb gen aan een betere com catie met hun arts, doot goed te laten informere hun aandoening (Nedei Kir Diabetesvereniging: 03 566) en zich bewust te de risicofactoren van hc bloeddruk en de conse* ties. Laat regelmatig de druk meten bijvoorbeel maak van te voren een 1 met vragen voor de arts tiënten achter." Hemoc matose levert veel klach op: chronische vermoei leverfunctiestoomissen klachten, diabetes, gewi klachten, impotentie, 01 vruchtbaarheid, enz. De is al sinds 1889 bekend, pas in 1996 is het gen bi ven dat met de ziekte band wordt gebracht. Ti wordt de ziekte vaak nii kend, ook omdat de kla< vaag zijn. De behandelii de ziekte is opvallend: ting. Door deze middeli behandelmethode wort overtollige ijzer uit de li chaamscellen verwijden is de enig mogelijke beh ling en geen prettige. Een paar dagen geleden oi<erleed plotseling een jonge man in mijn prakrijk. Mijn collega was erheen gegaan, midden in de nacht. Zijn dochter had gebeld: ..Mijn vader heeft buikpijn, en zwetende han den. Hij voelt zich niet goed. Wilt u komen?" Gelukkig had de dok ter. die nachtdienst had, geen moment geaarzeld, en een visite afge legd. Bij aankomst was de patiënt al niet meer re redden. Een acuut hartinfarct, dat zich uitte door pijn in de bovenbuik. Mijn patiënt overleed binnen korte tijd. Her personeel van de reeds aanwezige ambulance, die gelijktijdig door de familie besteld was. hielp met reanimeren. Helaas zonder resultaat. Ik ging samen met een collega die ook in de praktijk werkt, op con- doleancebezoek. Bij aankomst werd ik on wan gen door de oudste dochter en haar moeder. Het gezin is afkomstig uit een plaatsje in Marokko. Hoewel de hele familie hier al jaren woont, wordt de overledene teruggebracht naar zijn geboortegrond, om daar te wor den begraven. In de kamer tref ik veel vrouiven. allen gezeten op dikke dekens langs de wanden van de kamer. Zwijgend, en oplettend. Er klinkt slechts een zacht gemompel, als ik binnen kom. Ik ken een aantal van hen. ze zijn ook al jaren in de praktijk. We verstaan elkaar niet goed. meestal is er een kind of familielid, dar tolkt. Soms redden we ons met gebarentaal, of een meegebracht briefje. Nu loopt het ge sprek via de oudste dochter, die goed Nederlands spreekt en ver staat. Moederen het jongste kind gaan met het vliegtuig mee naar Marokko, samen met de oudste broer van vader en de ouders van de overledenen. Alles wordt bijeengelegd om de kosten van de reis te dekken. Ik vraag of ik iets voor hen kan doen. ..Een ander huis, hier kunnen we niet blijven wonen, naailes wat er gebeurd is. Mijn moederen de kinderen willen hier niet meer slapen. "Ik begrijp her. maar weet niet of het te regelen is bij de woningbouwvereniging. Wellicht is ruilen een optie. Het huis is prachtig opgeknapt, nog door de heer des huizes zelf. Met veel liefde. Toch willen ze alles achterlaren om elders opnieuw te beginnen, als dat mogelijk is. Een van de vrouwen schenkt thee in mooie glaasjes. Zelf nemen ze niets, het is ramadan. Ze drinken pas weer na zonsondergang. Het samen zwijgen en mijmeren heeft iets plechtig. Dat geeft troost, zegt mijn collega als we weggaan. De taalbarrière staat dat niet in de weg. We hebben beloofd terug re komen als de familie weer terug is. om te zien wat we voor ze kunnen doen. Buiten zien we nog enkele vrouwen lopen, op weg naar het huis. We groeten. Het is duidelijk zonder woorden: we zijn er voor elkaar, en vooral voor de familie van de overledene. Hoe belangrijk zijn rituelen! Ze geven troost en steun in moeilijke rijden. We hoeven niet na te denken war re zeg gen of hoe te handelen. De voorschriften liggen er. zijn als het ware gebruiksklaar. Ik vraag me af of dat in ons land altijd wel zo is. Vroeger hingen de mensen witte lakens voor de ramen, als er iemand in de buurt ons ontviel. Als een blijk van respect. De familie droeg rouwbanden om de arm. of droeg donkere kleding, gedurende de rouwperiode. Dit ontsloeg ze van sociale plichten. We hebben deze gebruiken afge schaft. Daarmee hebben we ons tevens de kans ontzegd zonder woorden de troost te krijgen en re ontvangen die we in zo'n perio de zo hard nodig hebben. MARIEKE VAN SCHIE. huisarts Genen rondworm in kaart gebracht Britse en Amerikaanse weten schappers zijn er in geslaagd al le genen (meer dan negentien duizend) van een rondworm in kaart te brengen. Hun werk be tekent een historische stap vooruit in de ontrafeling van het mysterie van het leven, om dat zij nu alle stukken hebben om de worm 'te maken': de eer ste blauwdruk' van een inge wikkeld organisme. De genen- kaart van de Caenorhabditis elegans, een worm zo groot als een speldenknop, zal enorme gevolgen hebben voor de medi sche wetenschap. Hoewel een rondworm van een millimeter lengte een heel ander wezen is dan een mens, kan zijn genen- kaart wetenschappers helpen bij het onderzoek naar de men selijke genen. „Wat in een worm zit, zit ook in een mens. We kunnen nu analyseren waar bij mensen de genen zitten, hoe ze werken en hoe en wanneer het fout gaat", aldus Robert Horvitz, genetisch deskundige aan het technologisch instituut van Massachusetts. Van de menselijke genen die tot nu toe in kaart zijn gebracht, komt tweederde in vergelijkbare vorm in de worm voor. TOM POES Heer Bommel en de Killers Het leven van een heer is niet ge makkelijk. Wanneer hij niet met groot gevaar voor zichzelf en zijn omgeving bezig is met het bestrijden van een misstand, is er wel iets an ders wat zijn zorg opeist. Overal wordt zijn oplettend oog door on recht getroffen en als zijn scherp ver stand niet altijd waakzaam was, zou het leven al spoedig ondraaglijk wor den. Neem nu bijvoorbeeld heer Oli vier B. Bommel. Omringd door dom heid en onbegrip, spoedt hij zich nu reeds jaren voort op zijn eenzaam pad, hier een lichtpuntje versprei dend en daar een schurk ontmaske rend. Zelden echter heeft iemand begrepen wat hij bedoelde, zodat het geen wonder is, dat zelfs zijn sterk gestel uitgeput raakte. Op een avond in het late najaar zien we hem hier dan ook in zijn stoel aan de haard zitten, in een ontspannen houding naast het theeblad. Maar er is iets vreemds in zijn gedrag. Hij beweegt zich niet en de uitgezakte glimlach die zijn mondhoeken plooit, hing daar reeds toen het haardvuur nog helder brandde. Het is nu bezig uit te gaan; de laatste vlammen spelen over de houtresten en langzamer hand hult het vertrek zich in duister nis en koude. Want koud is het. Bui ten kruipen kille nevels om het oude slot Bommelstein en een dunne maansikkel werpt een bleek licht over het verstilde landschap. Plotse ling wordt deze stilte echter ver scheurd door een schel gehinnik, een dof hoefgetrappel doet de grond trillen en over de heuvelrug verschij nen... Doch halt. Het is duidelijk, dat zich hier iets onguurs heeft afge speeld en wie wil weten wat dit is, kan het beste bij het begin van deze ware geschiedenis beginnen. Erna de Bruijn en Christine Langeveld van het Focuscentrum. foto cpd/theo bohmers Focussen oftewel je concentreren op het gevoel van binnen. Dat is de kem van een nieuwe cursus voor migrainepatiënten. Een opzet van Christine Langeveld en de arts Ema de Bruijn, die samen het Focuscen trum Den Haag vormen. Langeveld en De Bruijn weten waarover ze praten, omdat ze zelf aan migraine lijden. De cursus, die zes avonden duurt, begint met oefeningen. Vervolgens kijken de deel nemers naar hun leefwijze: waardoor wordt iemands hoofdpijn uitgelokt? Daarna komt de vraag die altijd scoort: 'Hoe voelt het van binnen, als je je voorstelt wat je volgen de week moet doen?' „De een voelt druk of spanning, de ander irritaties of boosheid tegen alles wat moet", vertelt Christine Langeveld. „Het kan ook een soort moede loosheid zijn. De meeste migrainepatiënten zijn tamelijk perfectionistisch. Alles moet goed gebeuren. Van te voren zien mensen daar al tegenop." Bij alle vragen wordt de techniek van het focussen oftewel scherp stellen gebruikt: leren luisteren naar het gevoel in je lijf. Pas dan, zeggen ingewijden, krijgt dat knagen de, benauwende of verlammende gevoel van binnen de kans te veranderen. De methode is in de jaren zeventig ontwik keld door Eugene Gendlin. hoogleraar in de psychologie en filosofie aan de Universiteit van Chicago. Hij ontdekte dat vooral cliën ten die tijdens gesprekken een gevoel in hun lichaam waarnamen en daar ook iets mee deden, op den duur baat hadden bij de therapie. Volgens Christine Langeveld is migraine voor een deel erfelijk bepaald, maar andere factoren spelen evenzeer een rol, merkte ze. „Door het focussen ga je een ander soort relatie met je lichaam opbouwen, vooral ook met je hoofd. Vaak ga je over je grenzen heen. Het hoofd waarschuwt dan met signalen: pas op, straks moet je het be zuren". Door de methode is zij ook gaan inzien dat er diepere oorzaken zijn. „Ik heb van jongs af aan een enorm plichtsbesef en schuldge voel ontwikkeld. Mijn moeder was reuma- patiënte. Vanaf mijn zesde lag zij op bed. Ik was de enige dochter, dan wordt er veel van je verwacht. Toen ik wilde gaan stude ren. gaf dat problemen. Ik heb toch door gezet, wat weer schuldgevoelens gaf'. Als kind vond ze dat zij faalde, want al haar ge beden voor de genezing van haar moeder, hielpen niet. „Dan had ik niet hard genoeg gebeden. Ik was tekort geschoten. Dat heeft mijn leven verder bepaald. Ik moest tot het uiterste gaan als ik iets deed. anders liep het fout". Erna de Bruijn kent het focussen sinds be gin jaren tachtig. De beroemde psychater Kubler-Ross gaf min of meer de aanzet. „Tijdens een workshop van haar in 1981 zag ik dat zij in twintig minuten tot de es sentie kwam, waarmee een cliënt al dertig jaar tobde. Dat was voor mij een openba ring. In 1983 ontdekte ik dat dit ook zo werkt met focussen: iemand hoeft niet z'n hele verhaal te vertellen". Volgens haar kunnen mensen door de me thode verrassende zaken ontdekken, die dikwijls terugvoeren naar tientallen jaren geleden. „Ze zijn vaak diep verbaasd over welke dingen naar boven komen. Het zijn meestal lang vergeten herinneringen". „Er is moed voor nodig om naar jezelf te kijken, om stil te staan bij wat-er gebeurt van binnen. Komt er een stroom aan emo ties, dan leer je bij het focussen om je niet te laten meesleuren, jezelf er niet in te ver liezen. Het gaat om aandachtig kijken en erbij blijven. Daarmee maak je uiteindelijk ruimte voor wie je in wezen bent. Maar het streven om meer jezelf te worden, jezelf als het ware te ontvouwen, is een lange weg". Voor meer informatie (070) 363.4786. 5300 Te veel ijzer 2 Afhankelijk van de mate van de vergiftiging moet geduren de enkele maanden één tot twee maal per week een halve liter bloed worden afgetapt. De behandeling betekent niet dat de patiënt volledig is gene zen. Een 'onderhoudsbehan- deling' blijft nodig. Die houdt in dat vaak nog eens drie tot zes keer per jaar een halve li ter bloed moet worden afge tapt. Een leven lang. Veel pati ënten willen om zelf het idee te hebben ook iets aan de be handeling bij te dragen, min der ijzerrijk voedsel eten. Maar dat alleen is niet vol doende om van de ijzervergif tiging te genezen. Tijdig be handelen, dus aderlating, kan aantasting van hart, lever of gewrichtsaandoening voorko men. Als de ziekte de lever Meten zonschade eenmaal heeft aangetas wrichtsbeschadiging he veroorzaakt, is er niets aan te doen. Patiëntenvi gingen en sommige arts pleiten ervoor om ieden de ziekte te onderzoekei Maar dr. Swinkels is gee voorstander van zo'n 'b kingsonderzoek'. „Het nog te vroeg voor. Je kui iswaar van alle mensem bloedtest afnemen en di te al of niet vaststellen, we weten gewoon niet van het natuurlijke verlc van de aandoening. Mis krijgt een patiënt er alle* maar vermoeidheidsver schijnselen van. En het bekend of iedereen die lijdt ook aan de aandoet sterft." Ziekte van Lyme De fabrikant SmithKline Beecham heeft een vaccin ontwikkeld tegen de ziekte van Lyme. De ziekte van Lyme is een ernstige bacteriële in fectie, die wordt overgebracht door de beet van een teek. Het it om een of meerdere stammen van de Borrelia-bac- terie.De verschijnselen zijn een ringvormige huiduitslag en griepachtige verschijnse len, gewrichtsontstekingen en hartafwijkingen. De ziekte van Lyme is in de Verenigde Sta ten uitgegroeid tot een ware epidemie. Het vaccin (Lyme- Dl lia! rix) voor de Amerikaanse markt bevat een ondei van de bacterie Borrelial dorferi en is inmiddels VS goedgekeurd. Een vat Ba voor Europa is in de mal samenstelling daarvan v< schilt van het Amerikaan vaccin, omdat in Europa meerdere stammen van' Borrelia-bacterie voorkoi De ziekte treft vooral wal B( laars, kampeerders en ja| ai Maar ook bewoners van! id: achtige of landelijke strei i lopen risico. k Onderzoekers van de Katho lieke Universiteit Nijmegen hebben een meetmethode ontwikkeld om de schade aan de huid door zonlicht onmid dellijk vast te stellen. Het door hen ontwikkelde apparaat meet kleine hoeveelheden gassen, die vrijkomen als af braakproducten van de huid in de zon. Schade door zon licht ontstaat, zodra de zon op de huid schijnt. Dan vormen zich zogenaamde vrije radica len: stoffen die in de huidcel len dé celmembramen be schadigen, die voornakmelijk uit vetzuren bestaan. Daarbij worden gasvormige afbraak producten gevormd, zoals thyleen, ethaan en pentaan. De onderzoekers waren in staat een heel klein deeltje thyleen tussen miljarden an dere gasdeeltjes op te sporen. De ademanalyse of meting op de huid is niet de patiënt. En in vallen maakt het een ingpr( pende kijkoperatie o' Het opsporen van beurt met luchtmonster wordt nen met laserlicht van paalde golflengte. De gassen in het monster beren het laserlicht, op en zetten uit. Door vf )/i gens de laserintensiteit i minderen krimpt het gas in. Het steeds wisselen \i intensiteit veroorzaakt di ei golven die met een micri 2 gemeten kunnen wordei n gassen kunnen zowel via ire huid als via de adem vvoi lnc ook inwendige ziekten RA en hart- en vaatziekt* ee vroegtijdig kunnen word 1 opgespoord.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14