Schuttevaer: vijfde brug in Alphen onverantwoord 'Vroeger had ik een druk leven, nu een prettig' Veerman verhuurt elektrische boten Rijn Veenstreek ijnschans innaar lernooi [listallen en geesten Avifauna Alphen Woubrugge heeft een 'Dokhuis' bNDAG 11 JANUAR11999 tim brouwer de koning, 071 -5356417, plv.-chef marieta kroft, 071 -5356411 wee Harley's uit showroom gestolen Lm aan den rijn» Twee Harley Davidson motorfietsen zijn za- hgïïacht gestolen uit de showroom van een autobedrijf aan de bm. De daders forceerden een buitendeur en een schuifdeur [het pand om de motoren mee te nemen. De waarde van de rtuigen is niet bekend. De politie stelt een sporenonderzoek n landelijk wordt naar de Harley's uitgekeken. eel schade bij aanrijding aar. Twee auto's liepen zaterdag forse schade op bij een irijding op de Oostkanaalweg in Ter Aar. Door de gladheid te een 59-jarige Ter Aarse waardoor ze met haar auto op de keerde weghelft kwam. Daar botste ze op een 42-jarige inwo- uit Alphen. De Ter Aarse liep letsel op aan haar hand. uto's van de weg geraakt pKwouDE/LEiMuiDENEen 25-jarige man uit Alphen is zater- nacht op de Gemeneweg in Hazerswoude met zijn auto over ;op geslagen. Nadat hij een voorganger had ingehaald, kwam n de rechterberm terecht. De auto sloeg over de kop en be dde in de sloot. De bestuurder kon zelf uit zijn auto komen, ar raakte gewond aan zijn arm. Hij is voor onderzoek overge- cht naar het Rijnlandziekenhuis in Leiderdorp. Tegelijkertijd Icte een 19-jarige Leimuidenaar op de provinciale weg N207 hoogte van de Vriezenweg in Leimuiden in een slip en kwam le sloot terecht. Deze automobilist bleef ongedeerd. De man, te veel had gedronken, kreeg een boete. mgens plegen vernielingen [ibrugge De politie heeft zondagochtend om half vijf drie gens van 16 en 17 jaar oud aangehouden wegens het plegen vernielingen. Het drietal, afkomstig uit Alphen, Woubrugge ^angeraar, had op de Vrouwgeestweg met een luchtbuks de tbakken van 19 lantaarnpalen kapotgeschoten. Zij worden ir een straf verwezen naar het bureau HALT. [andplaats bibliobus Kerk en Zanen ien aan den rijn* Vanaf vrijdag doet de bibliobus de Alphense Kerk en Zanen elke week aan. Vrijdagochtend tussen 9.15 11.15 uur staat de rijdende bieb op het plein bij de Rabobank, •kOude Wereld - Evenaar, 's Middags staat de bus van 16.30- 50 uur bij winkelcentrum Atlas. De bibliobus doet de wijk de nende drie jaar aan. illson ondernemer van het jaar tcnaan den run. Het Alphense bedrijf Hillson Holding is van- ig door de VOA (Vereniging van Ondernemingen Alphen aan i Rijn) uitgeroepen tot onderneming van het jaar 1998. Het Irijf, dat onder meer beveiligingen maakt voor bouwplaatsen voertuigen, is vooruitstrevend en heeft potentie voor de toe rist, meent de VOA. Waardering uitte de jury bovendien voor milieubewuste bedrijfspand. Dat is gebouwd op holle hei en, waardoor warm water zomers ondergronds opgeslagen i worden en 's winters hergebruikt. Woubruggenaar Maarten van Egmond viert honderdste verjaardag woubrugge marun kramp Hij is er geboren en getogen, in de boerderij op de hoek van Ofwegen en de Kerkstraat in Woubrugge. Vandaag viert hij daar zijn honderdste verjaar dag. Want aan verhuizen heeft de krasse Maarten van Egmond nooit gedacht. ,,Ik ben vaak zat op bezoek geweest in een be jaardenhuis en als mensen daar gelukkig zijn is dat mooi. Maar voor mij is dat niks, zo'n huis. Laat mij maar lekker hier op de boerderij blijven zitten." Zijn schoondochter die in het huis naast de boerderij woont is zijn steun en toeverlaat. „Mijn eigen dochters, drie in totaal, trouwens ook hoor. Ik word bijzonder goed verzorgd. Anders was ik vast niet zo oud geworden." Een sprintje trek ken is er weliswaar niet meer bij. Maar als hij eenmaal uit zijn stoel is, iets wat hij rustig aan doet want anders wordt hij duizelig, loopt hij nog met ge mak een rondje om de boerde rij. Hij mag niet klagen vindt hij. Hij kan nog veel zelf en zijn geheugen werkt ook nog prima. Daarbij valt er nog genoeg te genieten in het leven, 's Zo mers bijvoorbeeld, zit hij de hele dag buiten in het zitje voor de deur. Een beetje kijken naar al het verkeer dat voorbij zoeft op de drukke N206. Elke week ziet hij wel een ongeluk gebeu ren voor zijn deur. „Maar ge lukkig nooit met dodelijke af loop. Het gaat hier altijd net goed." „Ze hadden ook nooit een bocht in die weg moeten ma ken. Ik weet nog dat dit een landweggetje was, bedekt met grind. In die honderd jaar dat ik hier woon hebben ze die weg drie keer verbreed en nog altijd wordt het drukker. Het mooie Maarten van Egmond met zijn zonen Peter en Jan die speciaal uit Australië zijn overgekomen om vandaag de honderdste verjaardag van hun va der mee te kunnen vieren. foto mark lamers is wel dat op die weg na, niets is veranderd in Ofwegen. Alle huizen zijn bijna hetzelfde ge bleven en dat vind ik toch wel iets unieks. De vaarweg hier voor de deur is natuurlijk niet meer wat 'ie was. Het is nu ge woon een sloot, maar vroeger kwamen alle boten uit Koude kerk aan den Rijn hier langs. Toen liep de weg ook nog over een houten ophaalbrug." Zijn hele leven is Van Eg mond boer geweest en ook toen zoon Maarten het bedrijf overnam, nu alweer enkele de cennia geleden, bleef pa actief in de varkensstal. Tot begin ja ren negentig was hij nog elke dag tussen de varkens te vin den. „Het was gezellig hoor, met al die beesten om je heen. Ik vond dat echt mooi. Maar op een gegeven moment gaat het je minder interesseren en dan hou je er mee op." Naast een veehouderij had Van Egmond ook wat land bouwgrond, maakte hij kazen en teelde hij druiven in kassen naast het huis. Ook heeft hij een tijd lang wat paarden ge had. „Die probeerde hij dan af te richten", grinnikt zoon Peter die net als zoon J^p na de oor log naar Australië emigreerde. De oude Van Egmond schiet in de lach als hij aan zijn paarden terugdenkt. De ene na de ande re anekdote wordt met de zoons, die voor pa's verjaardag in Nederland zijn, afgestoft. Dat africhten, blijkt uit de verhalen, viel niet altijd mee. In de 'tweede oorlog^ helemaal niet. „Toen moest ik de paar den verstoppen voor de Duit sers. Dat ging in het begin best goed. Maar op een dag, het was mooi weer en een beetje heiig enzo, wilde ik de paarden naar buiten laten. Alle koeien liepen in de wei dus ik dacht, daar kunnen die paardjes zich best wel tussen verstoppen. Mooi niet, zaten die rotzakken in het dorp met verrekijkers naar mijn vee te gluren. Die paarden wer den dus in beslag genomen. Hij raakte veel vee kwijt in die jaren. „Je kon er op een ge geven moment ook niets meer mee omdat de Duitsers de pol der onder water hadden gezet. Ze waren bang dat er hier op het land vliegtuigen zouden landen." Herenboeren Van Egmond had een groot be drijf. „We waren echte heren boeren", grinnikt hij. Het huis zelf was enorm. Meer dan 16 bedsteden waren er in te vin den. Voor het gezin zelf, de dienstboden en de knechten. Nu woont Van Egmond in de 'mooie kamer'. „Vroeger kwa men we daar nooit. Dat was het pronkstuk van het huis en heel zelden, als we dure visite hadden, gebuikten we die ka mer." Tegenwoordig wordt de deur van de pronkkamer plat gelopen." „D'r komen hier altijd zoveel mensen, ik hou het niet eens meer bij. Op mijn verjaardag zal het ook wel weer een volle bak zijn. Nee, ik mag in zijn ge heel niet mopperen. Ik heb het best. Maar het is niet van het luilakken dat ik zo oud ben ge worden. Ik heb vroeger altijd een heel druk leven gehad. En tegenwoordig is het vooral een prettig leven." 'oude natasja augustinus team van basisschool De chans uit Koudekerk aan lijn is zaterdagavond in het ijdscentrum De Ridderhof laar geworden van het olie- ntoernooi. Dit jaarlijkse ybaltoernooi tussen amb- ren, raadsleden en leraren de gemeente Rijnwoude voor de achtste keer ge len. it WWW-team (Wij Willen len), bestaande uit ambte- n, moest zijn titel uit han en. Vier keer wonnen ze óernooi. Dit keer moest het tevreden stellen met een e plaats. meeste deelnemers speel- voor de lol mee en stapten el ongetraind het veld op. raren dan ook maar liefst sporters die voortijdig met blessure het veld moesten iten. t als andere jaren zat bur eester Boelen langs de zij- Hij, 'de trouwe supporter' lemd, maakte de eindstand nd en feliciteerde de win- met een bos bloemen, les wijn en debeker. woubrugge Na een korte vaart uit Alphen, waar het gevaarte van 205 ton is gebouwd, is zater dag in Woubrugge nabij het We teringpad een uniek particulier droogdok (half afgezonken) ge plaatst. Zodra die is afgebouwd is het een overdekte ligplaats voor een ruim twaalf meter lang zeiljacht. Indien de toegangsklep dicht is kan het water uit de bak worden gepompt, waardoor de ligplaats een werkruimte wordt. Bevestiging van de vijfentwintig meter lange bak aan twaalf hei palen zorgt ervoor dat de bak bij het leegpompen niet omhoog komt. Het deel op de voorgrond blijft altijd droog en wordt inge richt als een verblijfsruimte. Eigenaar en bedenker van dit unicum, B. Feilze uit Reeuwijk, is ruim twee jaar bezig geweest om alle vergunningen, tot en met de toestemming van de gemeente lijke welstandscommissie, hoe wel het geen gebouw is maar een vaartuig, bijeen te krijgen. „En we noemen het ons Dok huis", aldus mevrouw Feilze. foto loek zuyderduin Schippers vrezen centrnmbrug De vijfde brug die Alphen in het centrum over de Rijn wil aanleggen is volgens de schippersvereniging Schuttevaer onverantwoord. Voorzitter S. van Ruiten van de vereni ging vreest dat met nog een brug onveilige situaties ont staan op het Alphense water. Hij trok daarom tijdens de ledenvergadering - zaterdag in Avifauna - stevig van leer tegen de plannen van de gemeente. alphen aan den run marun kramp Alphen wil na 2003 een voet gangers- en fietsersbrug aanleg gen ter hoogte van het Thorbec- keplein. De gemeente wacht hiervoor nog op toestemming van de provincie Zuid-Holland, de beheerder van de waterweg. Van Ruiten meent dat de belan gen van de schippers met dit plan buitenspel zijn gezet. De schippersvereniging heeft de gemeente er meermalen op ge wezen dat nog een brug nau tisch onverantwoord is. Uit een onderzoek dat de gemeente heeft laten uitvoeren is hetzelf de gebleken. „Maar nu dat on derzoek niet in het straatje van Alphen past, heeft het het terzij de geschoven en is het gewoon begonnen met de aankoop van grond en huizen op de plek waar de brug moet komen. Kortom, Alphen heeft zich er gens in vastgebeten en kijkt al leen nog maar vooruit. Omkij ken naar degene die last krijgen van die brug is er niet bij." Van Ruiten twijfelt sterk aan het belang van de vijfde brug. „Volgens de politici staat of valt het Alphense masterplan met een vijfde brug, de zogenaamde centrumbrug. Want, zo zeggen ze, dan kunnen mensen een achtje lopen en dat is belang rijk. Dan zeg ik, vraag nu eens aan die Alphenaren of zij zo graag een achtje willen lopen in hun stad. Ik betwijfel dat name lijk." In een gesprek met Schutte vaer, de gemeente, provincie en de ondernemersvereniging is het idee gelanceerd om na de aanleg van de vijfde brug alle bruggen tegelijk open te zetten. De schepen kunnen er dan in konvooi doorheen. Wethouder J. Groen in 't Wout zei tijdens de ledenvergadering wel iets in het plan te zien. Van Ruiten vindt echter dat zo n oplossing nog steeds on veilige situaties oplevert. ,A1 die schepen die voor zo'n brug moeten wachten en dan in een lange rij door Alphen moeten varen, dat is gevaarlijk." Hij vindt dat de bruggen vervangen moeten worden door tunnels of dat de vaarroute moet worden omgelegd. Volgens Groen in 't Wout is dat laatste voorstel ech ter een gepasseerd station. „Tig jaar geleden was dat misschien nog mogelijk maar nu niet meer. Daar moet je je dan gewoon bij neerleggen." Aquaducten maken zijn volgens hem nog niet aan de orde. „Na tuurlijk, de Julianabrug heeft niet het eeuwige leven, dat is ondertussen wel duidelijk. En tegen die tijd dat we die brug gaan vervangen zullen we abso luut bekijken of we daar een tunnel kunnen maken, maar zover is het nog niet." Van Rui ten onderstreepte echter dat de Julianabrug zelf voor een groot deel verantwoordelijk is voor de verkeersopstoppingen op het land. „Aan de vaart ligt het niet. Het komt door die brug. Die is traag en moet eerst helemaal open voordat hij weer naar be neden kan. Tegen die tijd zijn de schepen die er onder gingen al uit het zicht." en aan den run ivo pommerel locerus, ammoniet of ge il granaat. Koopjagers en amelaars liepen gisteren de edelstenen-, mine- en fossielenbeurs in luna plat, op zoek naar die speciale steen. Fel glinste- in alle kleuren van de re- >oog. grillig of gepolijst, in irtjes of 'au naturel'. De onder het parkrestaurant één grote juweliersbijeen- st. Opgedirkte dames en jarige jochies verdrongen el- voor goedgevulde kramen, in beetje weggedrukt in een t staat het kraampje van Lu- Schuijt uit Amsterdam. Bij i geen stenen, alleen 'teke- |en'. Een Alphense vrouw en moeder kijken gebiolo- d toe hoe Schuijt met gele, se en blauwe poüoden de •oonlijke betekenis' van Jtristal uitlegt. Wilde stre- een paar krassen en een 'paars klokkenhuis. „Iklees inergie van de steen en ik tegelijkertijd een binding mevrouw", legt de energie- lulente uit. „Er zit altijd een in een steen, voor elk t weer een andere, voor elk ridueel steentje weer een e'e." De Alphense vrouw 'enthousiast. aar moeder legt uit: „Als klein kind had ze al iets met bergkristallen. Lag er een stukje, glas op de grond dan raapte ze het op. Heel gek." Dochter: „Ik ben altijd op zoek geweest naar iets helders. Thuis heb ik een hele verzameling bergkristallen, in de vorm van pennen tot aan kristalbollen." Schuijt heeft haar tekening af en begint aan de persoonlijke uitleg. „Jij wilt ver anderen door middel van berg kristal. Je wilt helderheid bren gen in je probleem, die helder heid brengt je veiligheid." Op lichtende ogen geven aan dat de vrouw herkent wat er over haar wordt verteld. Enthousiast be taalt ze de tien gulden en is de trotse bezitter van een energie tekening met uitleg. Bij de kraam van Chris en Tonny Antheunisse uit Rotter dam denken ze heel anders over kristallen. Chris: „Het zijn mi neralen, estetische objecten, meer niet. 'Spirits'?" De kristal verkoper moet even nadenken. „Nou, laat ik het zo zeggen: ik sta er wat sceptisch tegenover." Antheunisse is al twintig jaar verzot op stenen en kristallen. „Het begon als een hobby. Ik verzamel veel en ik ben het overschot op een gegeven mo ment gaan verkopen. De fossie len die je hier ziet heb ik zelf uitgehakt in Frankrijk en Duits land. De kristallen koop ik Koopjagers en verzamelaars liepen gisteren massaal de edelstenen-, mineralen- en fosielenbeurs in Avifauna plat. foto henk bouwman meestal via de importeur." hij naar zijn moeder die slechts organisatoren van de beurs. „Ik succes. Een eindje verder toont een antwoord met een bars 'rustig', ben ook jong begonnen. Nu ga „Druk, druk, druk", aldus de jongetje van een jaar of tien vu- Opvallend veel jongetjes tonen ik zelf naar India of Brazilië om organisator uit Gouda. En in- rige interesse in een brok blau- dezelfde interesse. „Zo begin- stenen te zoeken." Volgens Na- derdaad, een por van een elle- wig gesteente. „Ja maar ik wi'l nen de meesten", grinnikt Ge- trop was de beurs in Avifauna boog geeft aan dat het weer tijd het! Het is mi'j'n geld!", bromt rard Natrop, een van de twee dit jaar weer een doorslaand is om op te stappen. woubrugge marun kramp Veerman W. van Leersum van het zonneveer over het Padde- gat gaat elektrische boten ver huren. Begin april verwacht Van Leersum de vier boten in de vaart te hebben. Het vaartuig haalt een snelheid van 12 kilo meter per uur en kan een dag varen op de batterijen. Recrean ten kunnen de milieuvriendelij ke sloep bij de pont over het Paddegat huren voor 25 gujden per uur. Volgens Van Leersum huren mensen liever een boot met een motortje dan een roeiboot. „Milieuvriendelijk varen is dan voor en bepaalde groep mensen helemaal aantrekkelijk." De bo ten kunnen ook voor meer da gen worden gehuurd. „Er is op laadapparatuur in de boot aan wezig. Dus mensen kunnen een tocht door de hele regio maken en overnachten in hotelletjes langs het water. Per dag kost de boot dan 125 gulden." Van Leersum onderzoekt of hij zonnepanelen op zijn woon boot kan plaatsen die de boten van energie voorzien. „De be doeling is dat we met de zonne- energie die overdag wordt op gevangen 's avonds de boten opladen. Als dat zou lukken zou het vanuit milieuvriendelijk oogpunt helemaal mooi zijn." Van Leersum heeft van de po- vincie subsidie gekregen voor het project. Met dit geld kan hij een boot kopen. Hij heeft te vens subsidie aangevraagd uit het potje voor de kwaliteitsim puls Groene Hart. Hierop heeft hij echter nog geen antwoord De gemeente stond aanvan kelijk huiverig tegenover het project, weet Van Leersum. „De polder hier is een stiltegebied en ze deden daarom een beetje moeilijk over de vergunningen. Uiteindelijk heb ik die van de provincie gehad. Die instantie was wel gelijk enthousiast over mijn plan." De gemeente heeft ondertussen ook geen moeite meer met de verhuur van elek trische boten. „Ze wil alleen dat het niet veel extra verkeer aan trekt. Dat zou het stiltegebied verstoren." Over dat extra ver keer maakt Van Leersum zich geen zorgen. Voorlopig gaat hij 'maar' vier boten verhuren. „Bij de Woubrugse zijde van het veer is ongeveer voor vier auto's parkeerruimte. Als er meer au to's op afkomen moeten ze aan de overkant van het water, dus in Roelofarendsveen, parkeren en dan met de pont oversteken naar de botenverhuur."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13