s bemiddelaar nodig voor looppanden Dalton-leerlingen debatteren het best Regio Inbraak in Warmond KvK vreest maatregelen Leiderdorp NB verwacht stijging omzet Overvallen door de gladheid E _aan ,NDAC 11 JANUAR11999 chef* ernastraatsma.071-5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 handelaarster valt over honden iccfnaar Een 56-jarige Dordtse brak gistermiddag op het t assenaarse strand haar enkel, toen ze struikelde over een Jaep spelende honden. Met een auto van de Duinwaterleiding ze van het strand afgevoerd en naar het ziekenhuis gebracht. pnderopvang Oegstgeest viert feest rcrc.eestDe Stichting Kinderopvang Oegstgeest (SKO) staat paf vandaag een week in het teken van clowns, leeuwentem- lat d ers en acrobaten. Het circus is het thema van een feestweek, ken larmee de kinderstichting haar tienjarig bestaan viert. De bij e «n stichting aangesloten peuter- en naschoolse opvanggroepen kun jjgen onder meer bezoek van een clown en van 'de vrouw van 7 «circusdirecteur*. Verder worden er 'circuspannenkoeken' "°- lcken en is er poppenkast en video. nelkraak antiekwinkel Oegstgeest !e r.stceestEen nog onbekende man heeft de afgelopen nacht gebroken bij een antiekwinkel aan de Geversstraat in Oegst- lcty est. De man heeft omstreeks half vier met een hamer de win- Iruit ingeslagen en vervolgens een aantal voorwerpen uit de ilage meegenomen. Een buurtbewoner zag dat een man op n moutainbike wegreed en belde de politie. Op de Rijnsbur- Wrweg vond de politie even later enkele gestolen voorwerpen en hamer teruggevonden. De dader werd niet meer gezien. p v heid t overleg tussen de huurders van de 27 sloopwoningen red ^oorschotense Vlietwijk en woningbouwvereniging rvoo lonzorg is vastgelopen. Een groot deel van de bewo- hop ;s wil dat de afgeschreven huurhuizen worden opge- 1 op ipt. Woonzorg kiest echter voor sloop. Een bemidde- 3aas rvan het Haagse bureau De Boog moet de partijen nu er op één lijn krijgen. irschoten dimitri walbeek nie e jonzorg heeft onlangs reno- van de huizen van de tafel en kiest alleen voor jp.Terwijl het daar voorheen dat er meer opties voor de lingen zijn. De bemiddelaar ,-j fèet nu proberen het overleg £5 stand te houden", zegt ichellingerhout. voorzitter de bewonersorganisatie twijk. De bewoners spraken angs voor het eerst met de schakelde bemiddelaar, ider Woonzorg erbij. „Dat is lewoners bijzonder goed be- tallen." 'oonzorg betaalt de Haagse )mj! cundige, die in het dagelijk- n" leven bewonerscommissies rTien eleidt. Dat gaat de corpora- m 'enkele duizenden guldens en.' „Maar we kijken in dit al niet op een dubbeltje", al ii. Geeririk, regiomanager Woonzorg. „Opdat de be iers goed begeleid worden, ze van ons iemand in- olgens Schellingerhout moet aemiddelaar het vertrouwen Woonzorg herstellen bij de ncia ïrders in de Tolstraat, Paik- lat en Stadwijkstraat. Woon de zorg heeft volgens de wijkvoor- zitter een verkeerde start ge maakt toen het de sloop vorig jaar als een voldongen feit pre senteerde. „Sindsdien bekijken de bewoners alle informatie van Woonzorg met de nodige wan trouwen." Toen Woonzorg re novatie van de woningen on langs afwees^ was voor de be woners de maat vol. De -woningbouwvereniging wil de huurwoningen slopen omdat renovatie te veel zou kosten. De bewoners willen lie ver in de huizen blijven wonen dan in, duurdere, nieuwbouw woningen. Regiomanager Geerink hoopt dat de door Woonzorg betaalde bemiddelaar het vertrouwen in de woningbouwvereniging weer kan herstellen. „We zetten de bewoners niet onder druk. Er is geen deadline. Alle bewoners hebben individuele argumenten om voor sloop of juist renovatie te stemmen. Er moet echter een zo breed mogelijk gedragen keuze worden gemaakt. Dat hebben we liever dan dat we over een half jaar met een kater zitten. Daarbij moet De Boog helpen." Scholieren van twee Daltonscholen gaan elkaar verbaal te lijf. foto loek zuyderduin Finale Lagerhuis in Leiderdorp leiderdorp jaap van sanduk Paul Witteman en Marcel van Dam zijn nergens te bekennen, maar dat is dan ook eigenlijk het enige grote verschil met het 'echte' Lagerhuis, het televisie programma van de VARA. De provinciale finale van 'Op weg naar het Lagerhuis', afgelopen zaterdag in de Leiderdorpse vestiging van lyceum Visser 't Hooft, doet in weinig onder voor de 'grote broer'. In de slotronde van de debat- teerwedstrijd. waaraan zeven Zuid-Hollandse scholen mee doen, moeten leerlingen van twee Daltonscholen uit Dordrecht en Voorburg elkaar verbaal te lijf gaan over drie stellingen. Een daarvan, die luidt dat de Amsterdamse poli tie harder moet optreden tegen de terreur van Marokkaanse jongeren, leidt tot een pittige discussie. „Meer politie werkt niet. Je moet de jongeren bezig houden, anders gaan ze weer over straat zwerven", roept Sel- ma. Net zoals in het VARA-pro- gramma is het een doorlopend opstaan-en-weer-zitten om be weringen aan te vallen of te on dersteunen. „Hoe wou je dat dan doen?", krijgt Selma voor de voeten geworpen, onder luid applaus van leerlingen en do centen in de aula van de Leider- dorpse school. Een andere op de jongeren afgestemde stelling luidt dat het schoolsysteem is verouderd waardoor leerlingen slecht zijn voorbereid op de maatschappij. „Shit", baalt een leerling van de Voorburgse scholengemeen schap Dalton-Vatel tijdens een kort vooroverleg met zijn team genoten: ,,Als Daltonschool zijn we het daar eigenlijk mee eens." De Voorburgers moeten de stelling echter verdedigen en doen dat zo goed, dat ze mede daardoor de wedstrijd winnen. Ze mogen daarom meedoen aan de achtste finale op 12 maart in het echte Lagerhuis decor in de Rode Hoed in Am sterdam. En wie weet misschien wel aan de finale, die op 24 april live wordt uitgezonden. Willen de debaters uit Voorburg ook de landelijke finale winnen, moe ten ze zich wel goed aan het on derwerp houden, geeft jury voorzitter Ton van Brussel, hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad, als tip mee: „Zorg dat het blijft gaan waarover het moet gaan." Dat van de zeven deelnemen de scholen uitgerekend de twee Daltonscholen de slotronde be reiken kan Daan van de scho lengemeenschap uit Voorburg wel verklaren: „Ons onderwijs systeem kent meer vrijheid. We zijn daarom veel vrijer in de omgang met docenten, kunnen veel eerder met ze in discussie gaan." De leerlingen van drie gym nasium van Visser 't Hooft vlo gen er al uit in de eerste ronde. H. Groenendijk, docent Neder lands op de Leiderdorpse school, is ondanks alles trots op haar klas: „Ze deden het heel goed en zijn tenslotte uitge schakeld door de latere win naar. Bovendien waren alle an dere leerlingen afkomstig uit de klassen vier, vijf en zes." VARA-woordvoerder H. El- sendoom roemt de kwaliteit van de jonge debaters. „Een aantal zou zeker niet misstaan in het 'grote' Lagerhuis. Het ni veau is bijzonder hoog en het plezier dat ze uitstralen werkt aanstekelijk". De VARA organi seert de debatwedstrijd in sa menwerking met het Instituut voor Publiek en Politiek (IPP). De winnende school krijgt een reis naar het echte Lagerhuis in Londen. Paspoorten, geld, bankpasjes en een geluidsinstallatie zijn zater dag buitgemaakt bij een inbraak in een woning aan het Buiten water in Warmond. Een raam pje is geforceerd, waarna de wo ning is doorzocht. De meeste gestolen spullen bevonden zich in twee koffers die in de woon kamer stonden. leiderdorp marc meu De Kamer van Koophandel heeft een hard hoofd in de ver keersmaatregelen die Leider dorp in petto heeft voor de Van der Valk Boumanweg en omge ving. De kamer vreest het ergste voor de bedrijven in Leiderdorp, maar ook in Leiden. „Eenrich tingverkeer op de Van der Valk Boumanweg heeft een nadelig effect op de bedrijvigheid. Het gaat hier om 1500 arbeidsplaat sen en die moeten worden ge koesterd", zegt adjunct-secreta ris B. Schuttenbeld. De Kamer van Koophandel vreest dat bedrijven slechter be reikbaar worden wanneer op de Van der Valk Boumanweg een richtingverkeer wordt inge voerd. Schuttenbeld heeft dan ook gevraagd om overleg met de gemeenten Leiden en Lei derdorp. Maar alleen met de laatste is oppervlakkig contact geweest. „Er lijkt in Leiden eni ge onwil te bestaan om te gaan praten met de ondernemers aldus Schuttenbeld. „Leiden wil de stad bereikbaar houden voor het vrachtverkeer, maar houdt er geen rekening mee hoe het de stad weer uitkomt. Ik kan me dan ook goed voorstellen dat Leiderdorp zijn maatregelen neemt en de Van der Valk Bou manweg afsluit." Volgens Schuttenbeld kan de Van der Valk Boumanweg niet los gezien worden van de Lage Rijndijk in Leiden, waar de ge meente Leiden eenrichtingver keer wil instellen. „En de Lage Rijndijk kan weer niet los gezien worden van industrieterrein De Waard. In het verleden zijn er wel plannen gemaakt om de La ge Rijndijk te verbinden met de Hoge Rijndijk, om De Waard zo beter bereikbaar te maken, maar daar is nooit iets van te rechtgekomen." conny smits ookl bloembollencentrale CNB verwacht dat de zet het komend jaar die van het topjaar 15/1996 zal evenaren of zelfs zal overtreffen, zegt financieel directeur J. Algera. Vorig jaar 1de de bollenveiling een omzet van ruim 489 joen, een stijging van bijna zeVen procent. )e dip van het seizoen 1996/1997 werd voor- nelijk veroorzaakt door het debacle met een te partij lelies die niet werd afgenomen. De wachte verdere omzetstijging kan nog worden emperd door de overvloedige regen en de ege vorstperiode aan het eind van 1998. Veel 02 >ers nemen een afwachtende houding aan. 01 J. Brouwer, voorzitter van het bestuur: „De 0; arische sector heeft het afgelopen jaar voluit kunnen ervaren dat we ondanks alle techniek en hulpmiddelen uiteindelijk toch erg afhankelijk zijn van omstandigheden waar we geen of nau welijks grip op hebben. Het natte weer van vooral het najaar hebben het uiterste gevraagd van het organisatie- en incasseringsvermogen van zeer velen. Ook emotioneel zijn dit voor gezinnen en be drijven zeer zware tijden", zegt Brouwer. „We ho pen van harte dat de waterschaderegelingen goed uitwerken zodat inderdaad de getroffen bedrijven worden geholpen. Te vrezen valt evenwel dat de gevolgen van het extreme najaar zich zullen uit strekken tot het volgende seizoen. Nogal wat bol len zijn onder minder gunstige omstandigheden geplant. Hierbij zal veel afhangen van het groei seizoen van 1999." ISSTceest De gladheid op sommige plekken kwam vanmorgen voor veel weggebruikers als een volsla- •n verrassing. Voor deze automobilist bijvoorbeeld. Hij wilde wegrijden bij de benzinepomp langs de W ter hoogte van Oegstgeest, maar raakte in een slip. Vervolgens raakte zijn voorwiel een betonnen >nd en de auto sloeg om. De bestuurder kwam met de schrik vrij. foto dick hogewoning De gaten in de Leiderdorpse vuilcontai ners zijn te klein en de gaten in de mu ren van het raadhuis in Oegstgeest zijn nog steeds niet gerepareerd. Geen enke le reden om er geen gat meer in te zien, vinden de twee gemeenten. en prachtig raadhuis is het. Oegstgeest t waardig. Echt schitterend. We kunnen er geen genoeg van krijgen. Nou ja, je kunt er je auto niet kwijt. Er is wel een parkeerveld, maar dat ligt een heel eind wande len verderop, aan het uiteinde van een donker bospad. Echt zo n plek waar je je auto neerzet als je even snel iets komt ophalen. En goed: er zitten wat vochtplekjes op de muren. Een bruine kring middenop het plafond van de raadzaal. Doffe wanden in de gangen. Af en toe valt er wat stucwerk van de muur. Ach, kniesoor die erop let. O, en de tuin is ook nog niet helemaal in orde. Er zit nog wat chemisch spul in de grond. Geen idee hoe dat daar is gekomen. Misschien zijn het nog wat restjes van die LSD waar professor Bas- tiaans altijd mee experimenteerde, grapte D66. Tja, dan is er nog die toestand met monumen tenzorg. Omdat het raadhuis ineens rijksmonu ment werd, moest de bouwtekening anders. Een paar ton, kostte dat. Terwijl die rijkssubsidie waar D66-wethouder Matt Poelmans altijd zo mooi over kon vertellen maar niet kwam. En ach, invaliden kunnen niet goed in het raad huis terecht. Er is wel een oprit voor looprekken en rolstoelen - staat er weer geen leuning langs. En inderdaad, die keukenstoeltjes in de hal van het raadhuis zijn niet erg geschikt voor mensen die slecht ter been zijn. En verder? Ach, nog wat losse dingetjes. De meubels zijn zeventigduizend piek duurder uit gevallen. De bouwdirectie eist vijftig ruggen ex tra, omdat die zich drie slagen in de rondte heeft gewerkt om de verbouwing rond te krijgen. Zo nu en dan vallen de lichten uit. Niet iedere amb tenaar kan z'n fax aansluiten. Er ontbreken wat brandmeldertjes. Het statige hekwerk in de hal moet opnieuw geverfd. Bij zon wordt het in t sommige kantoren zo warm dat de ambtenaren 'het loodje leggen. De geluidsinstallatie in de raadzaal piept zo erg dat een beetje politicus inmiddels rondloopt met een gehoorbeschadi- ging. Ach: nieuwigheid, details. Heb je bij elke verbouwing. Nee, het enige dat écht telt, is dat het raadhuis zo mooi is. Schitterend, in één woord. Of, in twee: schitterend, schitterend. Het nieuwe gemeentehuis in Oegstgeest: in één woord schitterend. Gaten Opwekkende zinsnede in de Leiderdorpse ge- meenteberichten, onder het kopje 'Belangrijk Reinigingsnieuws'. „Zo houden we Leiderdorp schoon!" Ho. Even de leesbril erbij, want bij het huidige vuilnisbeleid van Leiderdorp moetje goed op de kleine lettertjes letten. Zo is aan de nieuwe wijkcontainers anderhalf miljoen gulden aan belastinggeld besteed, maar daar hoefje als Leiderdorpse burger niet voor terug te verwach ten dat ze nog functioneel zijn ook. Bê-je-gek. Daar moet je wel wat voor doen. De feiten zijn bekend. De inwerpgaten van de nieuwe containers zijn zo klein, dat een gewoon volle vuilniszak er niet door past. Boze tongen beweren dat er niet meer dan een boterhamzak je doorheen kan, maar zo tendentieus willen wij niet zijn. Ook zijn, om de gevolgen te omschrij ven, termen als chaos, teringzooi en giller van het jaar niet van de lucht, maar gelukkig houdt de gemeente het hoofd koel. Met een beroep op dé stoplap voor gaten in het overheidsbeleid: een verwijzing naar de 'eigen verantwoordelijk heid' van de burger. En dus staat er in de gemeenteberichten: u foto hielco kuipers wordt verzocht uw vuilniszakken niet meer vol te stoppen. Dan passen ze er - met enig doordu wen - best doorheen. Zo. Dat is dat. Blijft het na deze goede raad nog steeds chaos en teringzooi (niet onze woorden), dan staat het de gemeente vrij om met een verzuchting over de tanende normen en waarden de handen in onschuld te wassen. Kortom, al zijn de gaten in het beleid vele malen groter dan die in de containers, er is niks mis. Als de burger maar luistert, gaat alles goed. Rest ons slechts één vraag. De nauwe inwerpgaten waren bedoeld om grofvuil uit de containers te weren. Het blijkt nu dat er voorlichtingscampag nes nodig zijn om de burger te leren met die kleine gaten om te gaan. Waarom dan niet ge woon grotere gaten, gepaard aan een voorlich tingscampagne om de burger te leren geen grof vuil in de container te doen? Komt op hetzelfde neer, dunkt ons. En dan kunnen de wijkcontai ners gewoon doen waar ze voor zijn: plaats bie den aan volle vuilniszakken. Zo houden we Lei derdorp schoon. afke van der toolen maarten keulemans

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11