'Bidders geen hobbyisten' 'Discussie pedofilie in kerk nog lang onmogelijk u t de Leidsch DagbladAllCHIliVJiN Kerk Samenleving Danneels: nederig^ middel tegen burn-( Overbelasting dreq voor regionale class Vaticaanstad Terwijl haar ouders toekijken doopt paus Johan nes Paulus II de Zwitserse Genevieve Maude Marie de Meeus d'Argentueil. Tijdens een mis in de Sixtijnse Kapel doopte de paus gisteren negentien baby's, ter gelegenheid van het feest van de doop van Jezus. foto reuters Doopfeest met handgranaat moskou Een Russisch-orthodoxe priester is gewond geraakt toen hij bij een doopfeest in Jaroslavl, ten noordoosten van Mos kou. de pin uit een handgranaat trok. Ook de grootmoeder van de dopeling Liep verwondingen op. Volgens het persbureau Itar- Tass namen de 45-jarige priester en de deelnemers aan de doopplechtigheid na afloop een borrel. Daarbij ging de geestelij ke zo onhandig met de granaat om dat het wapen in zijn handen afging. De priester zei zich niet te kunnen herinneren hoe het wapen in zijn handen terecht was gekomen. Indiase premier veroordeelt geweld ahwa» De Indiase premier Atal Behari Vajpayee heeft aange- j drongen op strenge straffen voor de aanstichters van recente ge- j weid tegen christenen in Gujarat. Na een bezoek aan het getrof- 1 fen district in de westelijke deelstaat toonde de gematigde hin doe-nationalist zich geschokt over de aanvallen op kerken. Vaj payee heeft de deelstaten opgeroepen hard op te treden tegen aanvallen op minderheden. Priesters en religieuzen hadden de premier op de hoogte gebracht van brandstichting en vernieling in het verarmde gebied. Aanvallen op religieuze gebouwen bren gen volgens Vajpayee de eenheid van India in gevaar. De pre mier wil een nationaal debat over bekeringen. Volgens sommi gen is het geweld tegen christenen een uiting van verzet tegen zieltjeswinnerij. Rijdende kerk op Russisch spoor moskou Twee tot kerk omgebouwde treinstellen maken in maart hun eerste rit in het oosten van Rusland. De rijdende kerk, voorzien van altaar en koor, zal op afgelegen stations stoppen om de gelovigen de gelegenheid te geven hun huwelijk te laten inzegenen, hun kinderen te laten dopen of andere religieuze plechtigheden bij te wonen. De mobiele kerk zal ook een restau rant herbergen, zei een functionaris van de Russische spoorwe gen tegen het persbureau Itar-Tass. De trein wordt genoemd naar de russisch-orthodoxe bisschop Innokentv. De Russisch- Orthodoxe Kerk speelt ook op deze manier in op de religieuze opleving in Rusland sinds het einde van het communisme. Promotie voor aartsbisschop Vaticaanstad» Paus Johannes Paulus II heeft Juan Luis Cipriani tot aartsbisschop van Lima benoemd. Cipriani, die eind 1996 bekendheid kreeg als bemiddelaar bij de gijzelingscrisis in de Ja panse ambassade in Peru, behoort tot de zeer behoudende rooms-katholieke beweging Opus Dei. Hij was sinds 1995 aarts bisschop van Ayacucho. De promotie van Cipriani (55) tot hoofd van de Peruaanse RK-Kerk past in het benoemingsbeleid van de huidige paus. De rooms-katholieke kerkleider heeft sinds zijn aantreden in 1978 veel coservatieve bisschoppen benoemt in Latijns-Amerika, dat de bakermat is van de linkse bevrijdings theologie. Ongeveer 1850 mensen kwamen zaterdag naar de achttiende Nationale Ge bedsdag in Apeldoorn om te bidden tegen individua lisme, consumentisme en verdeeldheid. Het waren er zo'n vijftig meer dan vorig jaar. „Dat belooft veel voor ons land", vond spreker Henk Binnendijk. apeldoorn anp ,.U hoeft niet te bidden, u mag bidden. Maar ik neem aan dat u hier gekomen bent, omdat u wilt bidden", veronderstelde programmaleider Eugene Pop- pe. De zeven 'gebedsblokken' met elk een eigen thema vulden het grootste deel van het pro gramma. De bezoekers verdeel den zich in kleine groepjes, bo gen hun hoofden en vouwden hun handen, waarna gemompel de zaal vulde. De pianist maak te door zacht te gaan spelen de bidders duidelijk wanneer ze hun gebed moesten afronden. Henk Binnendijk werkte het thema 'hand aan de ploeg' uit. De EO-coryfee veronderstelde dat iedereen slechte eigen schappen heeft. Stenen in uw levensakker, noemde Binnen dijk die. Volgens de spreker is het zaak te ploegen om die ste nen eruit te halen. „Als de ploeg door ons leven gaat, komen er allerlei dingen boven. Ploegen betekent dat God van binnen de dingen open mag gooien, zodat het on derste bovenkomt." Binnendijk gaf toe dat dat met pijn gepaard kan gaan, maar vond het toch essentieel naar dat proces te verlangen en ervoor te bidden. „Daar word je een ontspannen mens van." Om de daad bij het woord te voegen, konden de bezoekers hun persoonlijke 'stenen' op een kaartje schrijven en dat bij een kruis voor in de zaal neer leggen. Ook lagen her en der in de zaal echte stenen die de bid ders samen naar voren moesten brengen. Die daad moest hen ervan doordringen dat veel mensen met dezelfde zonden worstelen. „Sommige stenen zijn zo groot dat we elkaar no dig hebben om ze uit ons leven te halen." Honderden gelovigen baden in de Americabal in Apeldoorn tegen individualisme en verdeeldheid. foto»anp De spreker wees op het be- stelletje hobbyisten die het ook wie Jezus woont. Laten we be lang van een goede communi- nog belangrijk vinden om te seffen dat we meer dan gelief- catie met God. „We zijn geen bidden, maar we zijn mensen in den van Hem zijn." Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven. Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. MAANDAG 11 JANUAR11999 Paus doopt negentien baby's Door nederig te zijn kan een bisschop voorkomen dat hij overspannen en emotioneel uit geput raakt. „Leiden is dienen", zei de Belgische kardinaal Dan neels vrijdag bij het afscheid van vicaris-generaal dr. W. van Paassen van het bisdom Rotter dam. Een 'bum-out' bij kerkelijk leiders komt niet zozeer voort uit de stijgende werkdruk, maar meer uit een overtrokken ver antwoordelijkheidsbesef. Het idee dat alles van de bisschop afhangt is eigenlijk 'een stuk verkapte hoogmoedbenadruk te de aartsbisschop van Meche- len-Brussel. Die houding past niet meer in de huidige kerkcul- tuur van samenwerking en in spraak. Een bisschop moet zich te genwoordig veel meer waarma ken als persoon. Hij kan zijn ge zag niet langer uitsluitend ont lenen aan zijn gewijde! Zijn persoonlijke kwal# charisma zijn medebf Gelovigen accepteren I niet meer dat een I slechts doorgeefluik va! hand is, zei Danneels! andere veeleisende en| genstrijdige verwachtii tekenen een grote psl en morele belasting kerkelijk leider. Na de toespraak vJ neels nam bisschop VI van Rotterdam afscheid» vicaris-generaal. Van was sinds 1993 de redf van Van Luyn. Daarvoc hij onder de bisschop! en Simonis. In het op| De Bazuin zei Van Paasf week dat vrouwen en J de mannen priester kunnen worden. Het P verbod in de Rooms-K Kerk past volgens henj 'politiestaat, maar nie| kerk'. De regionale kerkvergaderingen (classes) in de Nederlandse Hervormde Kerk dreigen over belast te raken. De hervormde synode moet daarom ingrijpen voordat de Samen-op-Wegkerk van hervormden, gereformeer den en lutheranen een feit is. De kerkbestuurders zijn niet in staat meer werk te verzetten dan zij nu al doen, waarschu wen de zes classicale vergade ringen binnen de kerkprovincie Utrecht in een gezamenlijke brief aan de hervormde synode. De briefschrijvers pleiten voor aanpassing van de zogeheten ontwerp-ordinanties (uitvoe ringsbepalingen van de SoW- kerkorde). De agenda's van de classes zouden de taakverzwa ring, die bij aanvaarding van de ordinanties onvermijdelijk op treedt, niet toe. In de huidige plannen vervalt de provinciale kerkvergadering (PKV). Daardoor krijgen classes meer werk te doen. Ook is het de bedoeling dat de classes de taken van de PKV-scriba erbij krijgen. Deze fulltimei vertrouwenspersoon vol en een kerkordespecij uitstek, menen de bestff Het is onmogelijk om zj er even bij te doen. van de classes nemenl mende jaren toch al inf en zwaarte toe. De briefschrijvers stel synodebestuur voor t nale vergadering van ij omvang in te stellen. F nauw gaan samenwerk de landelijke synode ene sis. De scriba van deze rf synode moet een ambtsdrager zijn die deflj taken van de provincial uitvoert. De bestuurders medewerkers van de J beidsorganisatie geen tel ambtsdragers mogen I men. Administratieve! steuning is wel welkom r De brief is geschreii de classes Amersfoort! len, Doorn, Woerden! en Zeist. Ze zullen ookl classes informeren overp gende overbelasting. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A.J.B M Brandenburg, chef eindred regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i red. Duin en Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden leidsch dagblad op cassel Voor mensen die moeilijk lezen, sle hebben of blind zijn (of een andeit hebben), is een samenvatting van f nieuws uit het Leidsch Dagblad op, beschikbaar Voor informatie 0486- (Centrum voor Gesproken Leduur, - ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdI Leids Universitair Medisch Centrum. 24 u per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. ANN01899 Woensdag 11 Januari LEIDEN Een paar juffrouwen te Leiden, die alhier beiden een winkel hielden, waar zoo ongeveer dezelfde artikelen worden verkocht, hadden het, zooals meer ge beurd, niet erg op elkaar begrepen vanwege de concur rentie. Zoo nu en dan werden er weieens van die 'be leefdheden' gewisseld, die prikkelen en in den regel eindigen met handtastelijkheden van een der partijen. Zoo ging het ook hier. Buitenlui waren in den eene win kel niet geslaagd bij het koopen van een lamp en gin gen nu bij de concurrerende firma, waar de lamp werd gekocht. Gevolg: nijdig voorbijloopen van de eene juffrouw en gelach anderzijds. Daarna: scheldwoorden van een der partijen en tot slot: mishandeling van de winkeljuffrouw van den bevoorrechten winkel. LEIDEN Voor belanghebbenden van minder opwek- kenden, maar voor het algemeen van meer belangrijken aard is het feit, dat op een Zaterdag-avond geplaatste advertentie, waarbij een vertrouwd persoon voor toe zicht en lichte werkzaamheden werd gevraagd, nu reeds 160 brieven zijn ingekomen. DEN HAAG In Den Haag heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan. Op Nieuwjaarsmorgen kreeg een bewoonster van de Rembrandtstraat, na een gewo ne nachtrust genoten te hebben, een onweerstaanbare behoefte om nog wat te gaan liggen. Er werd niets bij zonders in gezien, haar man zou dan alvast vooruit gaan naar de ouders om te feliciteren met het nieuwe jaar. Maar de vrouw bleef slapen en de geneesheer consta teerde een geval van nona. Tot woensdag duurde de slaap en ging toen zacht en ongemerkt in den doods slaap over. telefax e„g Advertenties: 0) Familieberichten: 02 ,ers m j. Redactie: 0/ atis Hoofdredactie: Oï advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 to: 07 RUBRIEKS ADVERTENT: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 0! abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vtf het automatisch afschrijven van beta! geld, ontvangen 1,- korting per beta Oud synodevoorzitter Vissinga voelt zich slachtoffer De voormalige gereformeerde synodevoorzitter ds. R. Vissinga voelt zich slachtoffer van de pedo- filie-affaire die hem een jaar geleden deed op stappen. „Dat op zich goede mensen het veld moeten ruimen, geeft een slachtoffergevoelzei hij zondag in het tv-programma Kruispunt (RKK/KRO). Het pleidooi van de gereformeerde predikant L. van Drimmelen om pedofilie te aanvaarden deed vorig jaar januari een storm van protest opsteken. Vissinga verdedigde Van Drimmelen aanvanke lijk, hoewel hij wist dat de predikant zich ten on rechte voor pedofiel had uitgegeven. De synode- voorzitter besloot op te stappen. Van Drimmelen nam ontslag als docent kerkrecht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en stopte als adviseur van de synode. Volgens Vissinga lijdt Van Drimmelen onder het feit dat de VU noch de synode van zijn dien sten gebruik wil maken. „Hij heeft het er heel moeilijk mee dat hij op deze manier monddood is gemaakt, op een zijspoor is gezet. Daar kan ik iets van begrijpen." Van verzoening, waar de ker ken hun mond vol van hebben, heeft de predi kant weinig gemerkt, vindt Vissinga. „Van Drim melen krijgt geen enkele mogelijkheid om op nieuw te beginnen." Vissinga erkende dat hij bij zijn verdediging van Van Drimmelen te weinig oog voor de slacht offers van seksueel misbruik door pedofielen heeft gehad. „Achteraf denk ik dat het beter was geweest als ik me er meer in verdiept had, zodat ik meer had geweten van de sporen van vernie ling die pedofielen in hun misbruik hebben ge trokken en de slachtoffers die ze hebben ge maakt." De reacties van woordvoerders van slachtoffers op het pleidooi van Van Drimmelen vond hij 'fel en niet altijd even genuanceerd'. Pedofielen die met hun geaardheid worstelen zijn ook slachtoffers, houdt Vissinga vol. Als ge volg van de affaire-Dutroux beschouwt het pu bliek hen bij voorbaat als misdadigers. „Het is ons niet gelukt te bereiken waar Van Drimmelen op uit was: veiligheid voor mensen die met hun pedofiele geaardheid in de knoei komen." Hij distantieerde zich van het pleidooi van de Rotter- ANN01974 damse dominee Hans Visser voor bep! ceptatie van seks tussen volwassenen en|c jarigen. K De predikant in Kampen vreest dat de discussie over pedofilie in de kerken! onmogelijk maakt. „Ik heb soms de i we de komende tien jaar niet meer kui ten over pedofilie, omdat dat woord zoV den is met deze kwestie en met Dutroux'! Vissinga's opvolger als synodevoonf J.W. Doff verdedigde in het Radio 1 Jom] opstappen van zijn voorganger en Van I len. „De schade aan henzelf is door hen oorzaakt. De geloofwaardigheid van del in het geding. De kerk moet bij slachter een betrouwbare instantie overkomen." E Vrijdag 11 januari RIJNSBURG/ROELOFARENDS- VEEN Er groeit de laatste tijd steeds meer verzet tegen het op zaterdag in bedrijf zijn van de bloemenveilingen in ons land. In de kring van grossiers en hande laren zijn er heel wat van me ning, dat het totaal geen zin heeft op deze dag bloemen aan te voeren en af te slaan. Ze zou den graag zien, dat de Kring van Bloemenveilingen tot het besluit kwam de deuren van de veilin gen op zaterdag gesloten te hou den. Daardoor zouden de wer kers in de bloemensector einde lijk over een wekelijkse vrije dag de beschikking krijgen en tevens over een vijfdaagse werkweek. Of het eenmaal zo ver zal komen is nog een open vraag. Daarvoor zijn de meningen in die sector te veel verdeeld. KOUDEKERK A/D RIJN - De Hondsdijkse molen die in het hartje staat van de polder met de gelijkluidende naam, dateert uit 1644. De vervallen staat waarin het monument jaren geleden verkeerde is, voor wat de woon ruimte betreft, opgeheven. Het echtpaar De Graaf en zijn drie Ook op zaterdagmorgen gaan tientallen wagens vol bloemen onder de klok van de Rijnsburgse bloemenvei ling Flora" door. foto archief leidsch dagblad kinderen wonen als vorsten in de fraai opgeknapte molen. Maar er moet nog het een en ander aan het monument worden gerestau reerd. De wieken, het scheprad, diverse tandraderen en ga zo maar door, moeten nodig door de vakman onder handen wor den genomen wil de watermolen weer optimaal kunnen fungeren. Het is de bedoeling, dat deze laatste werkzaamheden dit jaar zullen worden uitgevoerd. Of dit werkelijk realiteit zal worden is ook voor molenaar De Graaf nog maar een vraag. De hele restau ratie kost ongeveer anderhalve ton. En dat is al heel wat meer dan aanvankelijk was begroot. De provincie heeft het laatste woord in deze zaak.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10