Leidsch lÈH Dagblad CAO uit China in Chinese restaurants Senaat als jury beëdigd In gebed verzonken TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. JAC 8 JANUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 |GNE IESPREK VAN DE DAG NR. 41895 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Economie Kunst i» Sport Negentig jaar elfstedentocht een spannend verhaal Prijs van kantoren in regio Amsterdam blijft sterk stijgen NewMetropolis blijft open, maar de toekomst is onzeker 'Barney' is snel klaar met Duke ■nten geschrokken van forse premieverhogingen ziektekosten Verandering geslacht soms al bij kinderen HET WOORD IS AAN Franz Marijnen Wat zou het mooi zijn als de behoefte aan een kunste naar even groot zou zijn als die aan een tandarts. jêkerden zijn massaal op zoek gegaan naar een l4ve ziektekostenverzekering. De verzekeringsmaat- ppijen worden momenteel overstelpt met verzoe- §jb )m informatie en offertes. Anoz Verzekeringen krijgt tenteel drie keer zoveel verzoeken om informatie als gsiaal en de CZ Groep meldt 20 procent meer activi- keraars zijn klanten geschrok ken van de forse premieverho gingen waarover zij eind vorig lis de verschillende verze- Aimmelder "«Nijmegen ^gehouden jaar werden geïnformeerd. De verhogingen lopen uiteen van 7 tot 15 procent. Aangezien de verzekerden tot een maand na de verhoging vrij zijn om over te stappen, begonnen ze vol gens Jan Hol van VGZ deze week een beetje rond te bellen. De verhoging van de premies is volgens de verzekeraars no dig door de gestegen kosten van medische behandelingen. Hiernaast hebben de zieken fondsverzekerden een verdub beling van de nominale premie voor de kiezen gekregen door de afschaffing van de eigen bij drage. De verzekeraars betalen deze kosten nu weer zelf, maar rekenen die wel door aan de klanten. De verzekeraars hadden de zoektochten van de consumen ten aan zien komen en sprin gen hierop in met extra recla me-inspanningen. Zo stelt Mo nique van der Ven namens FB- TO elk uur op de televisie dat iedereen zich een ziektekosten verzekering moeten kunnen veroorloven. De Tilburgse CZ Groep grijpt de gelegenheid aan om middels een advertentie campagne ook in achterhoek vaste grond onder de voeten te krijgen. Volgens Sicco Louw, woord voerder van de Consumenten bond, heeft het rondkijken naar goedkopere verzekeraars altijd zin. ,,De premies zijn gemid deld 10 procent hoger gewor den, maar er zijn er ook die met 15 of 20 procent zijn gestegen. Als mensen nu massaal naar goedkopere verzekeraars gaan zou het kunnen dat de anderen hun premies verlagen, dat is de kracht van de concurrentie." 71 jmeegse politie heeft van- atvwp een 23-jarige man op- in verband met een val- ommelding. De politie 71 de man, die dronken ip het spoor via nummer- ^SAlInning bij de meldkamer, id uit een telefooncel naar jlitie gebeld, om te melden Ai studentensociëteit Dio- een bom zou afgaan. WASjieldingen in Nijmegen, Roosendaal, Gronin- Rotterdam en Hendrik- van gisteren ble- reneens loos alarm. meeste gevolgen had gis- de melding in Nijmegen et Business Center van "elecom. Het gebouw zelf, flats in de omgeving en :beidsbureau werden ont- I. Een bommenteam van iopolitie Gelderland-Zuid met speciaal getrainde in naar een bom die er in de middag" zou af- aldus een anonieme bel- werd niets aangetroffen, bij het Arbeidsbureau in :gen kwam een bommel- linnen. Rotterdam kwam een elding binnen bij een [ing van hamburgerketen maid's. Het restaurant en |e tientallen winkels wer- intruimd, maar ook hier niets gevonden. Andere igen kwamen binnen bij lonald's in Roosendaal, ly, Groningen en Hendrik - ibacht. nsdag en ook zaterdag al diverse vestigingen van iburgergigant ontruimd aanleiding van bommel- in. De meldingen van za- Ig zijn opgeëist door de ac- JKPlbepen Earth Liberation dra9ft en Radical Anti-Imperia- 73prgction. Slemoloog Leon Wecke van Matholieke Universiteit Nij- §n denkt dat er een hoop 7r^Jers tussen de bommelders S$i. Wanneer de pers niet ^ceert, heeft dat volgens ,direct effect. „Publiciteit is loei, veel eerder dan om :o'n actie ook werkelijk po- effect te bereiken." pa 3: Voor een prikkie op erste rij ^idenaar (21) °Rkr0ngelukt jpdens skiën 21-jarige Leidenaar Niels jLiempt is bij een skionge- n het Franse La Plagne om leven gekomen. Samen met \j andere skiërs werd hij op een gesloten piste rï°or een lawine- Pas na en3| 25 minuten kon Van rijs'iipt door reddingswerkers /izijn benarde positie onder fijipak sneeuw worden bevrijd. KAptwee andere skiërs bleven iter, '11deerd. In zorgwekkende JQ'tand is de student fysiothe- |(je vervolgens overgebracht IK Af het ziekenhuis van Anne- ien -paar overleed hij woensdag- jnd. Jïels van Liempt was een ge citeerde schaatser en ama- vielrenner. Vorig jaar werd Jesde tijdens de NK-wielren- gvoor studenten. Dit seizoen ■hij de overstap maken van |Leidse Swift naar de nieuwe ■peurploeg van Trias. Washington De honderd Amerikaanse Senatoren legden gisteren hun 'eed van eerlijk heid' af bij het begin van het impeachment-proces tegen president Clinton. De Senaat komt vandaag weer bijeen om te praten over het proces. Een deel van de Senatoren wil getuigen oproepen, een ander deel wil het proces het liefst zo snel mogelijk afhande len. Pagina 7: Vertraging van proces-Clinton dreigt. Al in de puberteit worden in Nederland kinderen behandeld voor transseksualiteit. Nergens in de wereld durven medici zo'n vroege behandeling aan. In het VU-ziekenhuis in Am sterdam krijgen jongens van veertien jaar hormonen toege diend die de baardgroei afrem men en voorkomen dat de stem breekt. Bij een meisje van twaalf hebben artsen met hor monen de menstruatie en borstgroei gestopt. Na de pu berteit is zij geopereerd en gaat nu als man door het leven. Volgens de Amstedamse hoogleraar Gooren en zijn Utrechtse collega Cohen-Kette- nis bespaart een vroege behan deling transseksuelen veel el lende. „Juist in de puberteit worden jongens steeds manne lijker en meisjes steeds vrouwe lijker. Bovendien leggen ze in die leeftijd de eerste contacten met het andere geslacht", aldus Cohen-Kettenis. Gooren: „We hebben mensen behandeld die op die manier met een nieuw geslacht naar de universiteit zijn doorgestoomd. Zij beste den nu nog maar nauwelijks aandacht aan hun transseksua liteit. Het heeft niet zo'n in vloed op de rest van hun le ven." Vroege behandeling van transseksuelen is zeer omstre den. Vanuit het buitenland volgt een handvol deskundigen de ontwikkelingen met grote belangstelling, maar argwaan overheerst. Zelfs medische tijd schriften weigeren soms artike len over het onderwerp. Cohen- Kettenis: „Iedereen vindt het al tijd eng. Mensen fantaseren er wild op los als ze dit horen. Als of we hormonen geven aan ie der die maar wil. Het gaat tot nog toe om enkele kinderen." Politici en ethici zijn ver baasd. Het SP-Kamerlid Kant heeft na berichten in deze krant opheldering gevraagd aan mi nister Borst van volksgezond heid. „Ik vind het een vreemd verhaal en ben benieuwd naar de wetenschappelijke stand van zaken", aldus Kant. Zij wil van minister Borst weten of een zo'n vroege behandeling ethisch aanvaardbaar is. „Die onderzoekers zijn vaak zo bezig met hun onderwerp, zijn ze dan nog wel bezig met de realiteit? Ik heb zelf lang genoeg in dat wereldje rondgelopen om te weten hoe wetenschappers werken." wiqfe/s r weekënd a VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Twaalf dagen vakantie en salaris ver beneden minimumloon Jeugdige Alphenaar verdacht van gooien lawinevuurpijl Werknemers die slechts twaalf vakantieda gen per jaar krijgen en een salaris ver bene den het minimumloon. In de Chinese res taurants komt het maar al te vaak voor, heeft de Horecabond FNV ontdekt. Hoe dat kan? „Veel Chinese ondernemers hanteren doodleuk de CAO uit China!" Volgens voorzitter M. Koster krijgt de bond steeds vaker klachten van mensen die werken in Chinese restaurants. Daarom stelde de bond een onderzoek in naar de oorzaken daarvan. Wat bleek? De onderne mers leefden integraal de regels van de ho- recfl-CAO na, maar dan wel van die in Chi na. „Die CAO is hartstikke slecht en telt hier hélemaal niet. Bedrijven hier moeten gewoon onze CAO naleven." Sommige werkgevers waren zich van geen kwaad bewust. Die dachten dat het normaal was om een Chinese CAO te ge bruiken. Maar bij anderen was het een kwestie van pure onwil. „Die zeggen dat ze geen Nederlands kunnen lezen en dat ze dus de CAO niet kunnen naleven", vertelt Koster. „Ze deden niet eens moeite om de CAO door iemand te laten uitleggen of ver talen." De bond wil die smoes nooit meer horen en heeft daarom de CAO in het Chinees vertaald. De bond wil het boekwerkje op een passend moment presenteren. Liefst 16 februari want dan begint het Chinese nieu we jaar. „En een goed begin is het halve werk." Koster moet nog één probleempje oplos sen. „We willen de werkgeversvereniging vragen om bij de uitreiking te zijn. Dan slaat het beter aan, want in China worden vakbonden nog steeds beschouwd als slechte monsters." Onduidelijk is hoeveel werknemers er zijn gedupeerd. „We weten niet eens hoe veel er in die sector werken. Uit een inven tarisatie bleek dat er twee keer zoveel werk nemers zouden zijn als restaurants, kortom twee man personeel per vestiging. Dat kan natuurlijk niet." alphen aan den run marieta kroft De 17-jarige Alphenaar die vori ge week met nog drie plaatsge noten is aangehouden in ver band met een overval in een woning op 28 december, wordt er ook van verdacht op 22 no vember een lawinevuurpijl in een huis aan de Tsarenhof in Alphen te hebben gegooid. De kinderrechter in Den Haag, die de zaak van de vier verdachten gisteren behandelde, besloot zijn verblijf in de gevangenis te verlengen. Datzelfde geldt voor een 16-jarige, terwijl de jongste twee, jongens van 14 en 15 jaar, voorlopig op vrije voeten zijn gesteld. De politie hield de vier jon gens op 29 en 30 december aan omdat ze op 28 december een 46-jarige Alphenaar onder be dreiging van een imitatiepistool geld en vijftien gram softdrugs afhandig zouden hebben ge maakt. Dat gebeurde in zijn flatwoning aan de Eikenlaan. Het Openbaar Ministerie maakte gisteren bekend dat één van hen, de 17-jarige, ook wordt verdacht van het naar binnen gooien van een lawine pijl in de woning aan de Tsarenhof. De pijl die door de brievenbus in de gang terecht kwam, richtte grote schade in de woning aan. Er raakte nie mand gewond. Persofficier van justitie M. Horstink weigert in te gaan op details over de delicten waarvan de jongeren worden verdacht. „Het gaat hier om minderjarigen. De behandeling gebeurt achter gesloten deuren. We komen er alleen maar mee naar buiten omdat er over deze zaken in Alphen veel commotie is ontstaan." Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 Rubrieken10 RTV/programma's11 Sport20,21,22 Strips10 Uitgaan18 Ziekenhuis wil rijke patiënten sneller helpen groningen gpd Het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZGJ werkt aan plannen om patiënten die extra betalen sneller te gaan behan delen. Ook denkt het zieken huis aan snellere zorg voor werknemers. Dat zei voorzitter drs. Jan Hamel van de raad van bestuur gisteren in zijn nieuws- jaarstoespraak. In een toelichting zegt Hamel te denken aan verlenging van de bedrijfstijd: het opereren in de avonduren en op zaterdag. De kosten van de operatieka mers worden daarbij integraal in rekening gebracht aan de pa tiënt of zijn verzekeraar. Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) voelt weinig voor het plan van het AZG. „Het is een vorm van rechtson gelijkheid. Wij vinden: gelijke monniken, gelijke kappen. Daar komt bij dat het plan praktisch onuitvoerbaar is. Je hebt im mers meer personeel nodig en iedereen weet dat operatieka- merpersoneel erg moeilijk te krijgen is." Volgens Hamel is er een groeiende groep ouderen die geld heeft en bereid is extra te betalen voor snellere zorg. „Ze zullen hun rechten opeisen en niet accepteren dat ze bepaalde vormen van behandeling niet thuis kunnen krijgen of drie maanden moeten wachten op een heupoperatie." Hamel verwijt politici, zie kenhuisdirecteuren en 'andere moraalridders' dat ze de dis cussie nooit zakelijk hebben ge voerd. Met extra geld van het bedrijfsleven hadden bedrijven- poli's kunnen worden opgezet, zonder de capaciteit voor niet- werkenden aan te tasten. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. parkminster In gebed verzonken overdenken de kartuizermonniken in Engeland hun beslissing om hun nachtelijke gezangen op cd op te nemen. De kartuizermonniken behoren tot een van de meest teruggetrokken levende kloosterordes. FOTO EPA GERRY PENNY 10.00 -16.00 uur SHOWROOM! ^Cieba Kmtoormeubelen Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: i Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 96.90) i automatisch (f. 33,70) O acceptgiro if. 97.90) W d*b iNr. bank/giro: Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1