'Barney' gaat langs rand van afgrond Feyenoord wacht nog op Mols en Beenhakker en wielerboek iet twee trieste hoofdstukken Sport mm^ckcv ers Amsterdam in stand tegen Brinkman Lissenaar Barry Opdam twee jaar langer bij AZ Beijing officiaal kandidaat voor zomerspelen in 2008 JSDAG 6 JANUARI 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 ik Wisman blijft in Rijnsburg jrg» Henk Wisman heeft zijn contract met Rijnsburgse venb<nel een jaar verlengd. De trainer uit Amsterdam is bezig 71-5yn tweede seizoen bij de hoofdklasser. De 41-jarige trainer wel afgesproken met Rijnsburgse Boys dat hij weg mag in- •jch een club uit het betaald voetbal meldt. ..Dat is niet zo tnderlijk, gezien mijn ambities", aldus Wisman. geplj nen.fuw 'e'dt in rally Granada - Dakar allee) zelfs de zwaarste krachtproef in de rally Granada - Dakar 'oe8 coureur Jutta Kleinschmidt niet van de wijs gebracht. In de TU béjjn van Mauretanië behield de Duitse voor de derde op- ctie (Jjgende dag de leiding in het autoklassement. Ze is de eer- ïd deDUW 00it die in de rally aan kop staat. In de vijfde etappe. 8e piflometer Sahara, van Bir Morgrein naar Atar, finishte Klein- swijkjdt (Mitsubishi) met haar Zweedse navigator Tina Thörner tter^rde. Haar Japanse teamgenoot Kenjiro Shinozuka won de rije Opslag. De Spanjaard Jordi Arcarons deed het bij de motor- as Y*irs het beste. Jaap van der Kooy eindigde als 79ste en be- le) d(p plaats ook in het algemeen klasement. niet» lam dgedienden bij roeiselectie '^(jKERKNico Rienks en Niels van der Zwan gaan met de na- atlorr^roeiselectie mee naar het trainingskamp in Sevilla in fe- st Hun deelname aan deze trainingen duiden op steeds se cuur bedoelingen. De twee dertigers, initiatiefnemers en be- i is éê*n% van gouden Holland Acht, sloten zich in de herfst uste/j de jonge selectie van bondscoach Kris Korzeniowski. De m ipd Acht II wist zich vorig jaar niet te kwalificeren voor de gend Keulen. Rienks en Van der Zwan roeiden af en toe mee (jie selectie. Korzeniowski heeft ze er graag bij vanwege hun steran8 en talent inspiratiebron. Nico Rienks: ,,We zien wel de v#18aat- moet eerst een snelle boot komen die naar de spira» St. Catherines gaat. Lukt dat en komt de Acht in de buurt (je ge medailles, dan is het misschien de moeite er in het olym- 3 Kat|jaar weer ^es voor opzij te zetten." >na ft uitgeschakeld in eerste ronde lt in Ik Hij heeft zijn loopbaan wel verlengd om de doping- ?giorïdvlek van zijn blazoen te wissen, maar goed tennissen ?hou|>eter Korda dit jaar nog niet. De Tsjech vloog gisteren in de et wij ronde uit het toernooi van Doha, waar hij titelverdediger et hefarda verloor van de Marokkaan Karim Alami met 6-7 6-2 hap fe. Hij stond in de eerste set voor met 5-2. *rane Voerj ri wdenque kan naar Lampre wiftï n ;aleiiki Richard Virenque zou terecht kunnen bij de Italiaanse ielreff°rmalie Lampre-Daikin. De Fransman van Festina, die in StonIPuigaffaire de vermoorde onschuld speelde, heeft volgens jorepgische krant Het Laatste Nieuws besprekingen gevoerd Ie gepamleider Giuseppe Saronni. De oud-campionissimo heeft i'erstptacten niet tegengesproken. „Het geld is geen probleem, VB-vhij moet zich wel aanpassen aan zijn ploeggenoten." De terwjsing valt rond 15 januari. Bij Lampre rijden onder anderen ?sen|dkampi°en Oskar Camenzind (Zwi), Franco Ballerini (Ita) s vod1 Svorada (Tsj). Virenque kondigde kort voor kerst zijn af- oneltf van de wielersport aan. Het klonk ongeloofwaardig om- n zijjj volop in training was. Hem staat waarschijnlijk een lang- nie# schorsing wegens dopinggebruik te wachten. lip M Les Wallace verzuimt Nederlander laatste duwtje te geven Raymond van Barneveld was gisteravond om tien voor negen zeker van een ticket voor de kwartfinales van de Embassy World Professional Darts Championship. Les Wallace was met 3-2 verslagen via de setcijfers 2-3, 2-3, 3-0, 3-2 en 3-1. Maar amper een kwartier eerder was de titelverdediger nog op sterven na dood geweest. Hij ba lanceerde op de rand van een gapende afgrond en het enige dat zijn tegenstander nog behoefde te doen was 'Barney' het laatste zetje geven. FRIMLEY GREEN ERIK WINKSTER GPD-VERSLAGGEVER De Schot had, met een 2-1 voorsprong, de vijfde leg van de vierde set voor het grijpen. Les 'MacDanger' Wallace kreeg zes keer de kans te finishen. Eerst op 40 (vier keer) en later 20 (twee keer). „Het enige dat ik toen nog kon doen was bidden dat hij eindelijk eens zou mis sen", zei een opgeluchte en dol gelukkige Van Barneveld na af loop. „En dat gebeurde. Niet één, niet twee, niet drie, maar zes keer. Ongelooflijk. Weet je, ik word er wel eens gek van dat niemand tegen mij een dubbel laat liggen. Nu had ik dat geluk wel." Het was de tweede keer in de adembenemende partij dat de Hagenaar zich tot de Heer richt te. Bij een 2-0 achterstand in sets, net voordat de derde zou beginnen, had hij het voor de eerste keer gedaan. Het riep sterke herinneringen op aan het toernooi van een jaar geleden, toen 'Barney' in zijn tweede ronde-partij tegen Andy For- ham ook met 2-0 achterstond. Barneveld pakte toen z'n hals ketting, streelde z'n Bamey en gaf er een kusje op. „Ik gaf er nu voor alle zekerheid maar drie kusjes op en zei in mezelf: Help me God, geef me de kracht. En ik flik het dus wéér, ik win wéér met 3-2. Ik ga steeds meer in God geloven." Les Wallace deelde al vroeg in de partij een dreun uit die lang in het hoofd van Van Barneveld nagalmde. De in Southampton woonachtige Schot won met 3-2 de eerste set, een set die eigen lijk niet door Barney kon wor den verloren. De Hagenaar gooide in die fase als een 'waan zinnige'. Vijf keer de maximale score van 180, vier keer een 140'er en met een onaards ge middelde van 40 per dart. „Wat kon ik meer doen", al dus Van Barneveld. „En dan toch met 3-2 verliezen. Daar word je toch simpel van. Ik be gon deze partij met zoveel zelf vertrouwen, ik wist zeker dat ik De vreugdeuitbarsting van Raymond van Barneveld, na de moeizame overwinning op Les Wallace. hem met 3-0 zou verslaan. Als je Het heeft me ook de tweede set De volgende tegenstander dan op zon manier de eerste gekost. Ik kon het maar niet uit van Raymond van Barneveld is set door de vingers ziet lippen, m'n gedachten bannen. Pas in Steve Duke. De als achtste ge- krijg je wel even een tikkie. Ik de derde set, na dat schietge- plaatste Australiër klopte de wist even niet meer waar ik was. bedje, was ik weer bij de les." Welshman James met 3-1. De FOTO CPD kwartfinale-partij van Barney' staat voor morgenavond op het programma en wordt opnieuw rechtstreeks uitgezonden door SBS6. Van den Herik hekelt overheidsbeleid tegen supportersgeweld Dnda alir tiers van hockeyclub Am- pi willen niet langer spe- ider speler-coach Jacques eldbtian. Oene van Brunschot, /laritfierritsen, Rogier van 't rantóregory van Hout en Rein erbifian hebben dat maandag brief aan bestuur, bege- ;a Gq en medespelers laten Den denjommunicatie met Brink- risti^at slecht en hij haalt het r uit het spel, vind het vijf- aanjid december vond bij de ie eqer zes uit de hoofdklasse wefisberaad plaats over het I d'Isbneren van Brinkman. Acht hockeyers pleitten toen voor het vertrek van de 32-jarige coach. Het bestuur koos partij voor Brinkman. Als concessie werd wel Richard Brinkman, de broer van de trainer, vervangen door commissaris tophockey Joep Brenninkmeijer, oud-coach van Amsterdam. Vijf van de acht hockyers blij ven bij hun weigering onder Brinkman te spelen. Volgens Brenninkmeijer verandert het bestuur niet van gedachten. „Ze zijn nota bene zelf met het voorstel gekomen om hem aan te stellen. We zijn pas twaalf wedstrijden onderweg. ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Of Leo Beenhakker trainer blijft bij Feyenoord zal nog even de vraag blijven. Jorien van den Herik kon 'm, op de nieuwjaars receptie gisteren in De Kuip, in elk geval nog niet beantwoor den. Achter de schermen, zo onthulde hij, wordt er op dit moment wel aan de invulling van 'het plaatje' voor volgend seizoen gewerkt. Maar of die in vulling inhoudt dat de man, die Feyenoord op dit moment 'stijf bovenaan' de KPN-Telecompe- titie heeft gezet, zijn contract gaat verlengen of dat hij over stapt naar Varkenoord en vrij willig plaats maakt voor bijvoor beeld John Metgod, blijft nog geheim. „We zullen geen maanden meer wachten met het bekend maken van die beslissing", gaf Van den Herik in elk geval aan dat er ook wat Feyenoord be treft duidelijkheid is gewenst. De bal ligt in de hoek van Been hakker zelf, die zelf kan uitma ken of hij zin heeft om in de Kuip nog één of twee jaar langer het gras tussen zijn tenen te voelen groeien. Van den Herik kon in het ver leden, als spelers en bobo's uit de voetbalwereld uit hun win terslaap waren ontwaakt, nog wel eens stunten bij de eerste bijeenkomst in januari. Gisteren bleef een stuntje dus achterwe ge. Zelfs Michael Mols werd niet aan het grote publiek onthuld. De spits van FC Utrecht had er voor kunnen kiezen om in de kerstvakantie een contract te te kenen bij Feyenoord, maar hij wenst - net als Leo Beenhakker - nog een aantal nachtjes te sla pen voordat hij zijn definitieve plannen voor na dit seizoen be kend maakt. Feyenoord zal met de huidige spelersgroep een plaats in het elite-toernooi van de Cham pions League moeten afdwin gen. Dat is bijna een eis gewor den van de leiding, die de uit schakeling in de UEFA Cup dit seizoen als een van de grote ne gatieve uitschieters van het jaar 1998 beschouwt. „Feyenoord kan zonder een aantal ronden Europees voetbal niet meer rond komen. De verkoop van Giovanni van Bronckhorst was daarom bittere noodzaak", al dus de voorzitter. Een andere negatieve uit schieter in '98 was voor Feye noord de inval van de FIOD. Van den Herik zegt dat zijn club nog altijd een 'hele nare smaak' heeft overgehouden aan de ma nier waarop de FIOD in Rotter dam-Zuid tekeer is gegaan. „Ze ker als men zich realiseert dat in de verhoren daarna alles zich toespitste op die ene vraag: in welk land moet belasting wor den betaald. Die vraag had men ons ook kunnen stellen zonder die hele show waardoor mede werkers van Feyenoord onnodig werden beschadigd en in hun privé-leven werden aangetast. Feyenoords voorzitter kan zich opwinden op de manier waarop de overheid omgaat met supportersgeweld. Vanda len worden weliswaar gearres teerd, maar de zwaarste straf wordt nooit uitgesproken of niet goed gehanteerd: de meldings plicht. „Het is toch zo simpel lijkt mij. Wie zich misdraagt, wordt in z'n kladden gegrepen en moet zich vervolgens een sei zoen lang bij elke wedstrijd van z'n club in zijn eigen woon plaats op het politiebureau mel den. Afhankelijk van de mate van zijn misdragingen, voor mijn part meerdere seizoenen. Want dat heb ik wel geleerd in de afgelopen jaren: de zwaarste straf die je een voetbalsupporter kunt opleggen is het verbod om de wedstrijden van zijn club te zien. Er is veel te veel door de vingers gezien. We hebben in ons land een heel schuw beleid. En die meldingsplicht is nog steeds niet goed van de grond gekomen." Van den Herik wees ook de verantwoordelijkheid van de clubs niet af. „Die moeten wij nemen en de politie de helpen de hand bieden in het stadion. Dus als er bij Feyenoord - Ajax bij de hoekvlaggen allerlei voor Jorien van den Herik tijdens de nieuwjaarsreceptie. werpen op het veld worden ge gooid op het moment dat een Ajax-speler wil ingooien of een corner wil nemen, dan horen de stewards met hun gezicht naar het publiek te staan en die gooi- ers aan te wijzen. Alleen in een drachtige samenwerking komen we tot een oplossing. Niet met vluchtgedrag door wedstrijden dan maar op een ogenschijnlijk veilige donderdagmiddag vast te stellen of door het invoeren van clubcards, persoonsgebon den clubcards of goldcards. Ik geef toe; ook wij hebben solidair 'ja' gezegd tegen al die pasjes, maar wat moet je anders als de overheid al meer dan twintig jaar alleen maar woorden ge bruikt en de daden achterwege laat." biologen raden Nelissen aan te stoppen redrij 0.00 ie/3) ü/5) «FREDSEGAAR -r Neif1 c°Uega's begin februari agyoirtlijsten tekenen van de llw0<j Zuid-Franse wielerkoer- joogpl Danny Nelissen ontbre- ;d) j)e wielrenner uit Sweik- Grant kreeg begin deze ;Chaijvan de Maastrichtse car- 21 loeien Wellens en Smeets het Tuinde advies te stoppen i (Rüjvielrennen. Tijdens een 1 6-4ig vlak voor kerst was Ne er'" onwel geworden. Uit de- <ucecoeken bleek opnieuw dat va/Ki|art ritmestoornissen ver- 1 je! Vijf jaar geleden keurden van het Sint Jozefzieken- d Veldhoven hem om die al af. Maar Nelissen ging :en 'second opinion' naar ^q1, de Wellens en Smeets, die i-2, «rvolg van zijn wielerloop- 6 zal erm'nst r's'cant achtten. BancJ60 kon Zijn carrière met jaar verlengen. Maar nu f\ ook Wellens en Smeets (et langer verantwoord. Islagl ter (icarr^re van Danny Nelis- rgr ((|ie negen seizoenen in be- Funiam, kan grofweg worden feld in drie episodes. Een ,r,i fcn, zijn wereldtitel bij de sseiturs (1995), is weergege- [Ch()jl de kleuren van de regen- 8.79Pn vertelt een fraai verhaal 21 ^00r rancune gedreven j 58?nner die in een ver land ïó.itnbia) wraak neemt. 2 Ubverige twee dienen, als er een boek wordt geschre ven, zwart omrand te worden afgedrukt. De een verhaalt over een nooit bijgelegd conflict met TVM. nadat bij Nelissen begin 1994 hartritmestoornissen wa ren geconstateerd. De ander gaat over zijn eenzame strijd te gen het dagblad De Limburger dat hem verdacht van doping gebruik omdat hij patiënt was van Wim Sanders, de huisarts die na een inval van de FIOD ervan werd beticht EPO aan sporters te hebben verstrekt. Als een samoerai vocht Nelis sen zijn strijd. Hij voelde zich onbegrepen, onbemind en trok een stevige muur op tussen hem en de buitenwereld. Con tacten met de pers verlopen sinds de affaire-Sanders via zijn vader Ger en zijn oom Jean Ne lissen, wielerverslaggever. Hoe anders was hij zijn eerste jaren als prof. Nelissen was een van de jongste beroepsrenner uit de geschiedenis van het wielrennen in Nederland toen hij in 1990 tekende bij PDM. Op 28 juli reed hij in Elsloo zijn eer ste wedstrijd. En won. Het waren de nadagen van een succesteam waarin de Lim burger zich met zijn onbevan gen rijgedrag en zijn frivole le venswandel een verrijking voor het conventionele wielermileu toonde. Na zijn overstap naar TVM liet Nelissen zich van een geheel andere kant zien. De renner die het voorheen niet zo nauw nam met de wielerwetten Danny Nelis sen in 1996, toen hij reed voor de Rabo- bankploeg. In zijn tweede le ven als wieler- prof kon hij de in Colombia gewekte ver wachtingen niet inlossen. en de arbeid/rust-verhouding zelden op juiste waarde wist te schatten, toonde zich plotseling een liefhebber, maar vooral ook een vechter. Met name Cees Priem (ploegleider) en Ad Bos (directeur) zouden dat ervaren. De kiem van het nooit bijge legde conflict tussen Nelissen en TVM ligt in een inspannings test op 18 januari 1994 in het St. Josefziekenhuis van Veldhoven. De cardiologen ontdekten hart ritmestoornissen en achtten be- roepswielrennen veel te riskant. Priem en Bos volgden het ad vies. Nelissen, 23 pas, verloor zijn contract en zijn onschuld. Op advies van zijn vader en zijn oom liet hij zich voor een 'se cond opinion' onderzoeken door de bij het Academisch Zie kenhuis van Maastricht aange sloten cardiologen Wellens en Smeets. Volgens de uitkomst van de nieuwe testen bestond er geen enkel gevaar voor voort zetting van zijn carrière. Nelis sen vvilde terugkeren bij TVM, maar Priem en Bos wilden niet verder, bang als zij waren voor herhaling van wat eerder met Johannes Draaijer en Connie Meijer was gebeurd. Beiden stierven aan een hartstilstand. De eigenzinnige Nelissen vocht voor zijn recht en zijn geld. Te vergeefs. Nelissen keerde noodge dwongen terug naar de ama teurs. In de Dextro-ploeg won hij de belangrijkste amateur- koersen zoals Olympia's Tour. Het NK liep hij slechts mis door rancune van zijn oud-ploeg maats van TVM die Servais Knaven de titel meer gunden. Hij wekte verbazing met zijn wereldtitel in de Colombiaanse stad Duitama waar hij de Italia nen en de thuisrijders - gewend aan de omstandigheden - in de voorlaatste ronde losreed. Terug in Nederland had Jan Raas een profcontract voor hem klaar lig gen bij de Rabobankploeg. In zijn tweede leven als wie- Ierprof kon hij de in Colombia gewekte verwachtingen niet in lossen. In de Tour van 1996 ein digde hij als tweede in het klas sement van de strijdlustigste renner en was hij twee keer dicht bij een etappe-overwin ning. Hij kreeg daarna last van zijn knie. De blessure stuurde zijn tweede seizoen bij Raas in de war. De Tour van '97 verliet hij in Perpignan. Oorzaak: de zelfde knieproblemen. Bij de Deense ploeg Home Jack Jones was hij weinig suc cesvol, niet in het minst vanwe ge het doorsudderende conflict met De Limburger, dat hem als patiënt van Sanders verdacht maakte. Hij won een kort ge ding tegen de krant, maar tus sen hem en de twee verslagge vers kwam het niet meer goed. „Als die gasten ooit overlijden, dan pis ik op hun graf." LEIDEN» JANET VAN PUK Barry Opdam heeft zijn contract bij AZ met twee jaar verlengd. De Lissese voetballer had nog een verbintenis tot 2001 bij de Alkmaarse club. De 22-jarige Opdam is blij met de 'extra ze kerheid' die het nieuwe contract hem biedt. „AZ heeft goede toe komstplannen. Er komt een nieuw stadion en de club wil hogerop. Het is prachtig als je dat kunt meemaken", aldus Op dam, die twee seizoenen gele den van FC Lisse overstapte naar AZ. De gesprekken over een ver nieuwd contract begonnen in oktober, maar toen lagen de ei sen en wensen van de speler en de club te ver uiteen. „Begin de cember zijn we weer gaan pra ten, en toen bleken er wel din gen te kunnen", aldus de Lisse naar. AZ wilde dat hij voor 1 ja nuari zou tekenen, in verband met de Flexwet die daarna van kracht werd. Volgens de nieuwe wet kunnen spelers die drie jaar bij een club spelen transfervrij vertrekken. Voor Opdam was het vooral ook belangrijk dat trainer Willem van Hanegem bijtekende, omdat die het in hem ziet zitten. De profvoetballer speelde in zijn eerste seizoen 24 wedstrij den in de hoofdmacht, maar scheurde in het tweede seizoen zijn enkelbanden in. Zijn ver vanger op de linksback-positie, Fortes Rodriquez, voldeed en bovendien begon het elftal, dat was gedegradeerd naar de eer ste divisie, heel goed te draaien. „Zo is de voetballerij. De een z'n dood is de ander z'n brood. Dit seizoen, terug in de eredi visie, stond de Lissenaar vier wedstrijden in de basis, en viel hij een flink aantal keren in. Niet als linksback, want daar kan ook Abdelkarim El Hadrioui uit de voeten. De zestigvoudige Marokkaanse international, die werd gehuurd van Benfica is in middels voor vijfeneenhalf jaar gecontracteerd. Barry Opdam viel daarom vaak in als mid- mid. „Dat is even wat anders. Het is wel een ideale plek. Je bent veel in balbezit, maar het is wel hard werken", aldus Op dam. „Maar de trainer zegt dat hij mij op veel plekken kan in zetten, als laatste man, als voor stopper. maar ook achter de spitsen." BEUING REUTERS Voor de tweede keer heeft het Chinese olympisch comité Beijing kandidaat gesteld voor de organisatie van de zomer spelen. China wil de spelen in 2008. Het was eerder in de ra ce voor de spelen in 2000. Die werd gewonnen door Sydney. De kandidatuur van Beijing voor 2008 werd woensdag unaniem ondersteund door de 75 leden van het Chinese olympisch comité. Beijing on dervindt concurrentie van Buenos Aires, Parijs, Toronto, Kuala Lumpur. Istanbul, Osa ka en Sevilla. Het IOC wijst in juni 2001 de organisatie toe.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23