Kerkleer avondmaal op losse schroevee r i Kerk Samenleving Pauselijke toespraak in Poolse parlement Trouwlustige geestelijken verlaten kerP11 Leidsch Dagblad WOENSDAG 6 JANUAR11999 NSC redactie dick van der plas.i Leiden bejubelt nieuwjaar leiden Er is een korte bijbeloverdenking, maar dat is bijzaak. Met zoveel mogelijk mensen zingen voor God is het eerste doel van de 'nieuwjaarsjubel', die zaterdagavond wordt ge houden in de kerk aan de Steenschuur 9-11 in Leiden. Er wordt gedankt voor het afgelopen jaar en het nieuwe jaar wordt aan God opgedragen. De 'jubel' beleeft dit jaar zijn vijfde editie. De kerk is om half acht open, het zingen beging om acht uur. Kerstavond in Rusland sint petersburg» Een jonge vrouw brandt een kaars in de Kazans- ky kathedraal in Sint Petersburg. De Russisch Orthodoxe christe nen vieren vandaag kerstavond. foto alexander demianchuk/reuters Ruzies duperen rk kerk Oostenrijk wenen Het aantal rooms-katholieken in Oostenrijk dat de kerk verliet was vorig jaar 15 procent hoger dan in 1997. Eind novem ber telde de rk kerk in Oostenrijk al meer dan 33.000 kerkverla- ters. Ongeveer tachtig procent van de 7,5 miljoen Oostenrijkers is rooms-katholiek. Als oorzaak voor de leegloop wordt de on rust binnen de kerk genoemd. Tussen de conservatieve bisschop Kurt Krenn van het bisdom St. Pölten en de meeste andere bis schoppen bestaat grote onenigheid. Begin 1998 ontsloeg Krenn de populaire pater Udo Fischer, die de Oostenrijkse kardinaal Hans-Hermann Groer beschuldigde van seksueel misbruik van kinderen. Een groep progressieve gelovigen eiste het aftreden van Krenn. Paus Johannes Paulus II nam de bisschop tijdens een bezoek aan Oostenrijk in juni vorig jaar in bescherming. Hij riep de gelovigen op de Kerk niet te verlaten. Videobewaking op joods kerkhof berujn In Berlijn start een proef met videobewaking van het joodse kerkhof. De autoriteiten hebben tot plaatsing van de ca mera's besloten nadat binnen enkele maanden het graf van Heinz Galinski, de voormalige joodse leider in Duitsland, twee keer is geschonden. De joodse gemeente in de Duitse hoofdstad is blij met de maatregel. Als videobewaking voor meer zekerheid kan zorgen, moeten dat gestimuleerd worden, zei voorzitter An dreas Nachama maandag. Na de aanslag op het graf zei hij, dat de daders niet alleen Galinski. maar de hele joodse gemeen schap op het oog hadden. Vorige maand bliezen zij de grafsteen met springstof op. De politie heeft nog steeds geen spoor van de daders. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Dirksland: G. de Fijter te Vriezenveen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Leusden: R.Th. de Boer te Ureterp. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Ridderkerk-Slikkerveer: P. Mulderte Capelle aan den IJs- sel-Middelwatering; voor Rotterdam-Zuidwijk: J.J. van Eckeveld te Zeist. warschau rtr/afp Voor het eerst tijdens zijn bewind spreekt paus Johannes Paulus II dit jaar een nationaal parle ment toe. Dat gebeurt deze zomer, als de paus voor de achtste keer een bezoek brengt aan zijn vaderland Polen. Johannes Paulus zal beide ka mers van de volksvertegenwoordiging toespre ken. Hij voerde eerder wel het woord in de alge mene vergadering van de Verenigde Naties en in het Europees Parlement. Het achtste bezoek van de paus aan Polen duurt van 5 tot 17 juni. De dan 79-jarige kerklei der zal het land van noord naar zuid doorkruisen en negentien plaatsen bezoeken. De paus bezoekt onder meer het spoor in War schau dat de nazi's gebruikten om joden uit het ghetto naar de vernietigingskampen af te voeren. Hij staat ook stil bij het nabijgelegen monument voor Poolse burgers, die tijdens en na de Tweede Wereldoorlog door de Sovjets naar kampen in Si berië zijn getransporteerd. Tijdens zijn reis van Gdansk in het noorden via Warschau en Torun naar zijn geboorteplaats Wadowice in het zuiden zal de paus de 13e- eeuwse prinses Kundegunde heiligverklaren. In Starv Sacz vindt ook de zaligverklaring plaats van 108 Polen die wegens hun geloof slachtoffers wer den van de naziterreur. Een oecumenische dienst met vertegenwoordi gers van de Orthodoxe Kerk en ontmoetingen met religieuze en etnische minderheden zijn an dereprogramma-onderdelen. Zijn eerste buitenlandse reis in 1999 voert de paus eind januari naar Mexico en de Verenigde Staten. madrid» dpa Steeds meer rooms-katholieke geestelijken in Spanje ergeren zich aan het celibaat. Volgens voorstanders van afschaffing van het celibaat hebben over de hele wereld al ongeveer 100.000 priesters de kerk verla ten, omdat ze wilden trouwen. Alleen in Spanje en Italië zouden al 20.000 voormalige priesters wonen die besloten hebben in het huwelijk te tre den. De meesten van hen zijn uit het ambt gezet, maar blij ven als gewoon lid wel actief in hun gemeente. Maar er zijn ook getrouwde priesters die de mis blijven leiden, wat ooglui kend wordt toegestaan door de bisschop. Het celibaat weerhoudt veel jonge mannen ervan priester te worden. Tegenstanders van het celibaat vinden dat het ver bod op trouwen tegen de men selijke natuur ingaat. Boven dien heeft het een negatieve invloed op het werk van de priester. Hij zou gezinsproble men minder goed begrijpen. „Het is gewoon realiteit dat priesters trouwen. Daarom moet hierover gesprok^ den", zegt Julio Pinillo' zitter van de internlLo vereniging voor geü priesters. Eeuwenlang was het^c kelijk dat rk priesters gezin hadden. Pas in de eeuw werd het celiljP gevoerd. Paus Johannes J II heeft de priesters o?F pen het celibaat te b men. Zolang hij aanbj het officiële standpunt Rooms-Katholieke celibaat waarschijnlijk q anderen. er Leidse kerkhistoricus: sacrament gaat terug op Grieks-Romeinse rituelen De eerste christenen gaven hun avondmaal naar heidens model vorm. Het was aanvankelijk een echte maaltijd, die diende om de gemeente tot een eenheid te smeden. Verwijzingen naar het lichaam en bloed van Christus waren niet algemeen verbreid. De kerkleer, die de huidige praktijk van avondmaal en eucharistie direct op Jezus terugvoert, lijkt moeilijk te rijmen met de bevindingen van de Leidse nieuwtestamenticus dr. H.J. de Jonge. Zijn hiistorisch onderzoek naar de oorsprong van het avondmaal laat weinig heel van met name de rooms-katholieke aanspraak op de waarheid inzake eucharistie. soesterberg guido de bruin/anp De Jonge presenteerde zijn bevindingen dinsdag tijdens een internationaal congres van de Neder landse Onderzoeksschool voor Theologie en Reli giewetenschap (NOSTER). De vierdaagse confe rentie brengt voor het eerst Nederlandse theolo gen van verschillende gezindten en vakgebieden bijeen. Zij buigen zich over de oorsprong van ver schillende godsdienstige tradities en verschijnse len. In de commotie rond de eucharistieviering tij dens het huwelijk van prins Maurits en Marilène van den Broek voerde kardinaal Simonis aan, dat de Rooms-Katholieke Kerk haar leer inzake de maaltijd des Heren van Jezus zelf heeft. Jezus zelf gaf volgens Simonis opdracht om zijn vlees te eten en zijn bloed te drinken. Wie niet geloven dat brood en wijn tijdens de communie werkelijk in Jezus' lichaam en bloed veranderen - pro- Prof. De Jonge: „De kerk mag wel zeggen datJezus het avondmaal heeft ingesteld, maar moet ruimte bieden aan de opvatting dat dat niet zo is." archieffoto loek zd^ testanten bijvoorbeeld - kunnen dus niet aan de eucharistie deelnemen. De deelname van drie hervormde leden van het Koninklijk Huis aan het avondmaal tijdens de veelbesproken huwelijks viering was dan ook tegen de regels. Die opvatting over eucharistie is volgens De Jonge ver verwijderd van de oorspronkelijke vorm van het avondmaal. De eerste christenen kwa men op zondagavond naar Grieks-Romeins mo del bijeen voor een gezamenlijke maaltijd die te gelijkertijd een godsdienstig ritueel was. „De ge dachte was dat de gemeente zo op een bovenna tuurlijke manier tot een eenheid werd gesmeed." De apostel Paulus en de evangelisten geven daar een theologische interpretatie aan, die in andere bronnen uit die tijd niet voorkomt. De ge lijkstelling van brood en wijn aan lichaam en bloed van Christus heeft weliswaar oude papie ren, maar was volgens De Jonge in de begintijd van het christendom bepaald niet gemeengoed. De Jonge en veel van zijn vakgenoten gaan er bovendien van uit dat Jezus het avondmaal niet zelf heeft ingesteld. De verhalen daarover in de evangeliën berusten niet op historische feiten. Uitspraken van Jezus in Johannes 6 - „Want mijn vlees is ware spijs en mijn bloed is ware drank" - hebben volgens De Jonge niets met eucharistie te maken. Simonis haalt die passages juist steeds aan om het gelijk van de kerkleer aan te tonen. Toch zit De Jonge er niet mee dat Simonis de rooms-katholieke eucharistie op Jezus terugvoert. „Het is een historisch legitieme leer, maar hij mag niet als enige ware worden gepredikt. De kerk mag wel zeggen dat Jezus het avondmaal heeft ingesteld, maar moet ruimte bieden aan de opvatting dat dat niet zo is." Volgens de rk-theoloog dr. A. Houtepen kan onderzoek als dat van De Jonge bijdragen aan toenadering tussen rooms-katholieken en pro testanten. „Voor de zoektocht naar de oorspron kelijke intentie waarmee de christenen^ kwamen, hebben we zulke bijbeluitlefw dig." De Jonges nadruk op de heidel sprong van het avondmaal vindt hij echt« Dat is ook de opvatting van dr. G. ImnkT vormd kerkelijk hoogleraar in Utrecht. Dj^J daagse protestantse avondmaalsliturgie j uit van de joodse wortels van de maaltijd ren, die De Jonge ontkent. De Leidse nieuwtestamenticus beschft, oorspronkelijke avondmaal bovendien tr?' dig als een gemeenschapsgebeuren zon wijzing naar Jezus' dood en opstanding Immink. „De parallel met gemeenschappelijke*1'V den in de Griekse wereld zal er wel zijn, r christelijk avondmaal was er zonder de r schap met Christus zelf natuurlijk niet gel uit de WyllIK iYEN Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 Vrijdag 6 Januari LEIDEN INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Het heeft menigmaal mijn aandacht getrokken - en er is vroeger al op gewezen - dat landbouwers en andere bewoners der omliggende dorpen, die Vrijdagen Zater dag zich naar Leiden begeven, om onze markten te be zoeken, gewoonlijk op erg woeste manier onze stad ko men binnenrennen, hetgeen met het oog op de talrijke kinderen, die des morgens tegen negen uren naar school gaan, niet van gevaar ontbloot is. Zou daar bij de Politie verordening niet in voorzien zijn? Dezen morgen zag ik een ware steeplechase tusschen twee karren, vermoedelijk om het eerst de uitspanning plaats te bereiken. X. KATWIJK De laatste der oud-strijders alhier, Jan Schaap, te Katwijk-aan-Zee, is gisteren op ruim 90-jari- gen leeftijd overleden. LEIDERDORP De twee eerste gevallen van de be smettelijke ziekte 'roodvonk' in deze gemeente zijn ge nezen. Een derde geval heeft zich nog voorgedaan, doch verder breidt de ziekte zich niet uit. NIEUW VENNEP Zekere S., te Nieuw-Vennep, Haar lemmermeer, wilde aan T. een rijwiel in ruil afstaan voor een hit. T. stemde hierin niet toe, doch zeide-. ,,lk heb thuis nog een kleiner diertje, dat nog veel harder loopt dan deze; dit wil ik voor de fiets wel aan u overdoen." Dit werd goed gevonden en aldus overeengekomen, nam T. de fiets mee naar huis en deed het kleine dier aan de woning van S. bezorgen, die bij zijn thuiskomst vreemd stond te kijken toen hij ontwaarde, dat hem in plaats van een hit een kat was bezorgd. Hij had zich al reeds in het bezit van een hit verheugd. ANNO 1974 Zaterdag 5 januari LEIDEN In 1701 richtte de bekende schilder Frans van Mie ris de stichting voor tekenonder wijs op in Leiden. Deze school heet Ars Aemula Naturae wat betekent: 'Kunst wedijvert met de natuur. Deze vrije academie is al sinds onheugelijke tijden gevestigd op de Pieterskerk gracht 9 te Leiden en geeft on derricht in alle vakken van de beeldende kunst. De academie telt momenteel ca. 150 leerlin gen en dat is erg veel. Vele leer lingen en leden van Ars gaven aan de uitnodiging gehoor om tijdens de nieuwjaarsborrel in de school de warme bisschopswijn te drinken. WARMOND De Warmondse mevrouw A. van Leuveren kan zich sinds gisteren eigenaresse noemen van twee Austin Mini's. Rijkelijk veel in dit benzine- schaarse tijdperk, maar toch wel de beste keus die ze kon doen. De Warmondse had namelijk in de prijsvraag voor het astma fonds een Austin 2200 Saloon gewonnen, beschikbaar gesteld door British Leyland. De Saloon is echter geen zuinige auto en Dr. WJ. Maan, voorzitter van de stichting, is erg trots op zijn academie en Been, conciërge en rechterhand van Ars. daarom kreeg de prijswinnares de keus tussen twee Mini's of een Saloon. Die beslissing was voor mevrouw Van Leuveren niet moeilijk, het werden er twee.... LEIDEN Een automobilist die gistermiddag nog gauw even 1000 liter benzine wilde in slaan, kwam bedrogen uit. De politie stak daar een stokje voor. De al in de tank van de bestel wagen van de man gepompte proost op de foto met de heer fo to archief leidsch dagblad bezine moest weer worden over geheveld naar de ondergrondse tank van het benzinestation aan de Haagweg. Tegen de hamste raar is procesverbaal opge maakt. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-53 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W F Wegman, chef redactie Leiden A.J.B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a i. red. Duinen Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 ti it®w tn' llT ABONNEMENTEN f bij vooruitbetaling: F per maand acceptgiroMg1 per kwartaal (acceptgiro) hee per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) k Abonnees die ons een machtiging ver het automatisch afschrijven van het at>e geld. ontvangen 1,- korting per betins VERZENDING PER P0ST^w Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt een toeslag) vo aan portokosten per verschijndag, LEIDSCH DAGBLAD OP CASSElJm( Voor mensen die moeilijk lezen, skriil] hebben of blind zijn (oleen anderet ee hebben), is een samenvatting van helLgj- nieuws uit het Leidsch Dagblad op get* beschikbaar Voor informatie 0486-4ir (Centrum voor Gesproken Leduur, Grrei ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd f({ Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag P Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. geen ongevallendienst inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen !i Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071 -5454545. a Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131li Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14