Leidsch Dagblad 21 iuro in Brussel feestelijk ingehaald tJ T Bewoners van Vlietpark lijden een nederlaag VW Beetle onder de kamer bij Kamsteeg! Burgemeesters uit regio gaan Ouwerkerk niet achterna r" V/5 In Ter Aar tweeduizend kilo vuurwerk gestolen Een droeve gebeurtenis Kom naar de Kijkdagen t/m 2 januari Overval op geldtransport in Katwijk interlübke Winnaars van menu-prijsvraag TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. )NDERDAG 31 DECEMBER Gesprek van de Dag Zieners werpen een blik op het nieuwe jaar OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41889 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Buitenland Republikeinen r» verdeeld over kwestie-Clinton Sport Cultuur en Kunst Hapoel Holon makkelijke prooi voor basketballers Arnold Bezuyen ster op internationaal y operapodium illonnen van voor- en tegenstanders de lucht in ssel/amsterdam anp nieuwe Europese munt, de euro, is sinds vanmiddag lf twee een feit. Op dat tijdstip maakten de centrale aken van elf Europese landen, waaronder de De Ne- rlandsch Bank en de ministers van Financiën de offï- le koers van de euro bekend. Die zal rond 2,20 gulden ard zijn. De exacte koers - tot zelfs vijf cijfers achter de mma - was bij het drukken van deze editie nog niet tend. bank om elf uur vanochtend de koersen van de oude valuta's van de eurolidstaten ten op zichte van de nieuwe munt vaststelde, gaven de Europese ministers daaraan vervolgens hun goedkeuring. Duizenden bankmedewer kers in Nederland en enkele tienduizenden in de rest van Europa gingen direct daarna aan de slag om hun apparaten en software definitief eurobc- stendig te maken. Alleen al de invoering van de eurokoersen aanwezigheid van de presi- ït van de Europese Centrale uk, Wim Duisenberg en de jrzitter van de Europese Co- ssie Jacques Santer werden ir het gebouw van de Euro- se Raad in Brussel na de be- ïdmaking duizenden blauwe ro-ballonnen opgelaten. Te- ijkertijd liet de SP protest- lonnen op met als motto iro nee', ladat de Belgische centrale bezorgt 150 mensen van De Ne- derlandsche Bank overwerk. Het is de grootste operatie die ooit in de financiële wereld is gehouden. De europese munteenheid wordt vanaf januari gebruikt in het girale betalingsverkeer tus sen banken. Dat is vooral van belang voor het bedrijfsleven en de beurzen. De beurzen in Europa zijn vanaf 4 januari op de euro inge richt. Op die dag opent de Am sterdamse beurs haar deuren met koersen die in euro's wor den berekend. In plaats van een AEX van 1186,38 (stand 30 de cember 1998) verschijnt er be gin volgend jaar een index van ongeveer 539 punten op het koersenbord. Analisten en han delaren verwachten niet dat de eurokoers voor onzekerheid zorgt onder beleggers. lEindejaarsbijlage fees Goekoop moet vertrekken en TV West mag voorlopig Rijven, maar over het lot van de Leidse Meelfabriek staat nog niets vast. De hoogte- en dieptepunten van het jaar 1998 zijn hditiegetrouw samengevat in de \indejaarsbijlage die vandaag bij de krant verschijnt. Over gedoogbeleid in Lisse, Afvalscheiding in Zoeterwoude'en kerkenbranden in Alphen. En \net Edwin van der Sar over het y/ereldkamptoenschap voetbal, Carolijn Brouwer over de Olympische Spelen en Maxim Bezembinder over de Gay Games. ruswijk/ter aar anp vol aan jongeren die niet tot de jaarwisseling kunnen wachten en hun vuurwerkvoorraad nu alvast afschieten. Bij de 63 HALT-bureaus in het land stro men de doorverwijzingen bin nen voor jongeren die vuur werk hebben afgestoken. HALT-Nederland denkt dat het aantal jongeren met een alter natieve straf net als vorig jaar zal uitkomen tussen 2.500 en 3.000. Op veel plaatsen in het land stuitte de politie ook op illegaal vuurwerk. Het speciale vuur werkteam van het korps Haag landen nam in de maand de cember tot dusver achtduizend kilo illegaal vuurwerk in beslag. Uit een bedrijf aan de Korte- raarseweg in Ter Aar is gister nacht tweeduizend kilo vuur werk gestolen. De dieven for ceerden de deur van een op slagloods en namen behalve het vuurwerk ook enkele dui zenden guldens aan contanten mee uit de kassa. Nederland spendeert dit jaar 70 tot 73 miljoen gulden aan vuurwerk, ongeveer net zoveel als vorig jaar. Volgens H. Kapel van de Federatie Vuurwerk Ne derland gaat het geld groten deels (80 tot 85 procent) op aan siervuurwerk. De politie heeft de handen leiden Het was een zwarte episode uit het leven van Rembrandt van Rijn: de dood en begravenis van zijn dochtertje Cornelia. Gisteren werd de ge beurtenis nagespeeld in de Hooglandse kerk, voor een film over de meesterschilder die aanstaand na jaar in de bioscopen te zien is. Cornelia's echte graf is in de Amsterdamse Westerkerk, maar regisseur Charles Matton was gecharmeerd van de lichtval in de Leidse kerk. „Van dat mooie, stille, licht dat in schuine banen naar beneden valt", zegt koster Ar nold Vroomans. Zijn nichtje, Lisa Favier(8), heeft een rolletje gekregen in de productie. Pagina 23: 'De schilder draagt zijn dochtertje ten grave'. FOTO LOEK ZUYDERDUIN den haag/leiden persbureau cerberus De bewoners van bungalowpark Vliet park in Leiden moeten verhuurder M. Laken een voorschot van twee ton beta len voor achterstallige huur. Het gaat daarbij om de huur van '96, '97 en '98. Dit heeft de Haagse rechtbankpresident mr. A. van Delden besloten in een kort geding dat Laken aanspande. De ruim negentig huurders weigeren al die tijd al pacht te betalen voor de grond waarop hun huizen staan. Zij ver wijten Laken dat hij niet heeft gezorgd voor goede voorzieningen zoals water, gas, elektra en riolering. Laken zelf zegt echter dat die voorzieningen wel dege lijk aanwezig zijn: De bewoners op hun beurt zeggen weer dat ze die zelf hebben moeten aanleggen. Een tijdje terug werd besloten een onafhankelijke arbitrage commissie in te stellen die moet bepa len hoeveel huur de bewoners uiteinde lijk moeten betalen. Laken wilde in elk geval niet langer wachten op de uitkomst en vroeg recht bankpresident Van Delden twee weken geleden de parkbewoners te verplichten alvast een voorschot van vier ton op zijn rekening te storten. Volgens zijn advo caat zou de totale achterstallige huur wel een miljoen gulden kunnen bedra gen. Tijdens het kort geding weigerden leiden annemiek ruycrok Slechts vier inzenders hadden het goed, de kerst- menuprijsvraag van deze krant. De gelukkige winnaars zijn: de familie Schoenmaker uit Oude Wetering; zij gaan binnenkort in restaurant-boer derij In den Houtkamp dineren. Manon van Heek uit Roelofarendsveen mag met een partner eten in restaurant De Fransche Brug in haar woonplaats. Het Leidse restaurant de Gouver nante kan binnenkort mevrouw T. Gotterbos uit Leiden met partner aan tafel verwachten. regio leiden In de nieuwe Kamsteeg Auto Plaza in Alphen aan den Rijn wordt tijdens het Open Huis* op zaterdag 2 januari om 15.00 uur een gloednieuwe Volkswagen New Beetle geveild. De gelukkige die biedt als de hamer valt, kan zijn of haar nostalgische en toch futuristische Kever maandag 4 januari al ophalen! Desgewenst is er een aantrekkelijke financieringsregeling. Bent u niet in de markt voor een heuse VW Beetle, kom dan toch naar Kamsteeg Auto Plaza, want er is veel te zien en er gaan ook Beetle gimmicks onder de hamer. Vanwege de verwachte belangstelling wordt belangstellenden aangeraden zater dag tijdig in het gloednieuwe 'Kunstwerk van Kamsteeg' te verschijnen. \»®cv,c* «n n,Q6// De burgemeesters van gemeen ten uit de Leidse regio zijn en blijven dat ook na de laatste nacht van het jaar. Dat garan deren ze. De handhavers van de openbare orde kunnen niet ge loven dat wat hun vroegere col lega Ouwerkerk in Groningen bij de vorige jaarwisseling over kwam, hen ook we|, eens zou kunnen gebeuren. In de wijk Oosterpark braken hevige onlusten uit en de poli tie verscheen pas ten tonele toen alles al achter de rug was. Ouwerkerk raakte het ver- trovvuen kwijt van de burgers en de gemeenteraad. Ook korpschef Veenstra en hoofdof ficier van justitie Daverchot moesten het veld ruimen. De Rijnsburgse burgemeester A. van der Lee noemt de ge beurtenissen in het verre noor den een incident, dat op zijn agenda rond oud en nieuw geen invloed heeft. ,,Ik handel niet anders dan vorig jaar, en toen wist ik nog niet van een Ouwerkerk-syndroom. Ik zorg net als altijd dat ik thuis ben. En bereikbaar. Na twaalven ga ik een rondje mee met politie en brandweer, en ik bezoek de feesttent." Bereikbaarheid zou voor de burgemeester van Oegstgeest, E. Timmers, misschien wel eens het grootste probleem kunnen worden. Zij brengt haar oude jaarsavond in Den Haag door om dicht bij het 'vuur' te zitten. Ze is niet zo lang geleden be noemd en woont nog in Rotter dam. „Stel dat er relletjes uit breken. dan ben ik zo ter plek ke. Anders zou ik een hotel in Oegstgeest moeten nemen." katwuk eric de jager Een vingervlugge dief heeft gis teren bij de ABN Amro-bank aan de Katwijkse Hoorneslaan een zak geld met enkele dui zenden guldens buitgemaakt. De man slaagde er in het geld te pakken uit een gepantserde Geldnetwagen. die bijna tegen de muur van het bankgebouw stond geparkeerd. De dader ging er vervolgens te voet van door. De politie, die al was afgeko men op een melding dat de da der zich 'verdacht ophield' in de buurt van de bank, zette ver volgens de achtervolging in.De dief vluchtte via het park naast de Rijn en de Julianabrug de wijk Cleyn Duin in. Vroeg in de avond pakte de politie daar een 24-jarige verdachte op, die vol deed aan het signalement. De aangehouden Katwijker zit nog vast, maar ontkent elke betrok kenheid bij de diefstal. De poli tie is nog op zoek naar de buit en naar de man die de vermoe delijke dader onder de Juliana brug heeft aangesproken. HET WOORD IS AAN Michel Sibenko Als we ons blindstaren op het verleden, lopen we het risico te worden ingehaald door de toekomst. ry]'_ WEERSVERWACHTING VOOR VRIJDAG vetef_ r bewöflking "77° 378° 6710° &pg 60% 50% 40% Söi? 10% 10% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina24 VANDAAG 34 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Vanaf 1 december een nieuw Internet adres: /.leidschdagblad.nl de bewoners echter de vier ton te vol doen. Hun advocate mr. L. Bruins zei dat de bewoners de afgelopen jaren geen enkel 'huurgenot' hebben gehad. Rechter Van Delden noemt deze be wering 'niet aannemelijk' en vindt dat Laken wel degelijk recht heeft op een voorschot. De geëiste vier ton vindt hij echter veel te hoog. In het vonnis heeft de rechter daarom een bedrag van twee ton toegewezen. OPRUIMING 40 tot 60% korting Gelderland ÜLEOLUX jan bentveld/interieur Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 RTV/programma's10,11 Sport20,21 Strips16 Uitgaan18 KLM: afspraken over doorreisvisa haarlem rudolf kleun De KLM wil met het ministerie van justitie afspraken maker over het vervoer van passagier: zonder doorreisvisum. De KLM is op 11 decembei veroordeeld tot een boete var 3,2 miljoen gulden voor het ver voer van 2.148 passagiers zon der doorreisvisum naar Schip hol. Dat bedrag zou voor 199f echter nog kunnen oplopen to zo n zes miljoen gulden. In to taal heeft de marechaussee di jaar namelijk ongeveer vijfdui zend processen-verbaal opge maakt. De KLM wil nu bereiken da 'ze niet meer wordt beboet voo het vervoer van passagiers dii op Schiphol aankomen, maa in het bezit zijn van een geldij ticket en visum voor een anderi eindbestemming. De goede oplossing: de frisse salade met gegril de Canadese kreeft: Wilfred Tegelaar van De Gouvernante in Leiden, de vegetarische Frans-Ja panse paddestoelensoep: orbert Aronds van het Leidse theaterrestaurant James More voor te kent, van André van der Zeeuw van restaurant boerderij is het tussengerecht, de licht gebakken zeeduivel, Kees van Es van De Rozeboom in Lei- muiden stelde het Kerstvrouwtje samen en gast- vrouwe Annet de Jong van De Fransche Brug in Roelofarendsveen tenslotte maakte de amandel mousse in chocoladebakje. Timmers maakt zich veel meer zorgen over de oudejaars avond van '99 dan die van mor gen. „Dat is erger denk ik, van wege het millennium." Ze is in Den Haag paraat met een mo biele telefoon, maar verwacht geen grote problemen. „Ik ben in Rotterdam wel ergere dingen gewend op oudejaarsavond dan Oegstgeest", aldus de vrouw die tot voor kort voorzitter van de Rotterdamse deelraad Kralin gen was. De Leidse wethouder J. Lau rier is als loco-burgemeester op alles voorbereid. „We hebben alles ruim van tevoren goed ge regeld. Ik heb mijn 06-nummer bij politie en brandweer achter gelaten. En ik beschik over een draaiboek voor het geval de boel uit de hand loopt Daarin staat precies wie waar is te be reiken." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I.v Na de eerste twe |D Per maand I automatisch ff. 33,7(1) controle bezorging) weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Qautomatisch (f. 96.90) Oacceptgiro (f. 97.90) d - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. elop. zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag Curieweg 5, 2408 BZ Alphen aan den Rijn tel.: 0172 - 427 427, fax: 0172 - 427 497 'I Nieuwjaarsdag gesloten Kamsteeg Auto Plaza

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1