Leidsch Dagblad flexwet kost duizenden banen 14 19 albergen Vers voor Kerst! [an dit kerstaanbod bent u ast en zeker weg! Vervroegde verkiezingen in Israël £eus burgemeester iet langer uitstellen' Geesink 'weet niets' van corruptie in IOC M Hoge onderscheiding voor Reve Ze Kerstdag geopend VUURWERK VERKOOP ^sintratuin Massaal protest tegen bomenkap Calorama TWEE DE WERELD OM l INSDAG 22 DECEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 i Gesprek van de Dag Muziek voor doven in gebarentaal Economie Kerk en Samenleving Actie tegen invoering van de euro Pastores willen meer bevoegdheden voor leken Cultuur en Kunst Blood Brothers: Joke Bruijs grijpt terug op straatarme jeugd juridisch advies rijdens hel inloopspreekuur var Hengst Advocaten Iedere woensdagavond van azoenswerkers en oproepkrachten volgens branche-organisaties dupe nieuwe wet ior de invoering van de flexwet per 1 januari zullen izenden mensen hun baan verliezen. Dat voorspellen drijven en branche-organisaties die geregeld een be- >p doen op tijdelijke arbeidskrachten vanwege een tselinge piek. hrlem ed blaauw ;ens de nieuwe wet moet organisatie een freelancer iproepkracht in vaste dienst ïen als deze binnen 36 anden drie keer op contract- werkt. „Veel bedrijven die met seizoenswerk bezig- lden bedenken zich wel keer alvorens iemand daarom maar in vaste dienst te nemen", zo luidt de opvatting van vertegenwoordigers uit on der meer horeca, onderwijs en tuinbouw. In tal van bedrijven en orga nisaties heerst onzekerheid over de gevolgen van de wet Flexibiliteit en zekerheid. „La ten we nou eerst maar even af wachten", zegt voorzitter J. Kraayeveld van de werkgevers vereniging FME/CWM. „Ik voorspel dat het aantal uitzend krachten en andere flexwerkers zal verminderen en dat meer mensen in vaste dienst ko men." Directeur B. van Eerden burg van het Hillegomse bloembollenhandelsbedrijf W. R. Vanderschoot is het daar niet mee eens. „Heel veel mensen raken door die wet hun baan kwijt." Ook het onderwijs luidt de noodklok. Ambtelijk secretaris mevrouw C. Lentink van schoolbestuur St. Bavo, waar toe een groot aantal b^sisscho- ief Leiden aan kabinet janneke de jonge Leidse wethouders hebben n bij het kabinet aange- ngen op een spoedige he lming van de nieuwe burge ester van Leiden. In een schrijven B en W dat 'het g van onze stad niet on- jeschikt mag worden ge- "ct aan ontwikkelingen el- in het land'. „Het college It het een slechte zaak dat len zo lang op een nieuwe [gemeester moet wachten", hoofd Communicatie van gemeente Leiden J. Maat i de brief wijzen B en W er- lat de vacature die ontstaan oor het leeftijdsontslag van jemeester Goekoop 'be id niet onverwacht kwam', oiddels wacht Leiden al vele Vanaf 1 december m nieuw Internet adres: vw.leidschdagblad.nl weken in spanning op 'witte rook' uit de Trèves-zaal', zo schrijven zij. Ook brengen ze het kabinet in herinnering dat de procedure voor de burge meestersvacature al is gestart in mei. De uiterste iïizenddatum van sollicitatiebrieven was zes maanden geleden. Op het ministerie van alge mene zaken is de brief nog niet aangekomen. Directeur Van der Ploeg reageert verbaasd als hij hoort dat de brief aan Algeme ne Zaken is gericht. „Wij gaan daar helemaal niet over. Die brief moet gericht worden aan Binnenlandse Zaken. Dat gaat over de burgemeestersbenoe ming." Van der Ploeg wil niet op het verzoek uit Leiden in gaan. „Ik ga niet reageren op een brief die er niet is. En ook al zou de brief nog komen, dan stuur ik hem door naar Binnen landse Zaken." De Leidse wethouders beslo ten vrijdagmiddag tot het schrijven van de brief. „De brief is vooral bedoeld als signaal, maar we zijn toch ook be nieuwd naar de reactie van het kabinet", aldus voorlichter Maat. Wij zijn vandaag open tot 22.00 uur! Morgen zijn we geopend vari H.30 - 22.00 uur! FOON 07 1 -402 l len behoort, zegt dat de nieuwe wet nadelige gevolgen heeft voor het bijzonder lager onder wijs. „Ook wij moeten straks ie mand, die we al drie keer als oproepkracht hebben opgeroe pen, bij de vierde keer in vaste dienst nemen. Dat geld hebben we niet. Bovendien willen we dat niet. Als een zieke leer kracht terugkeert, is er geen werk meer voor de inval kracht." De bijzondere scholen in Leiden en omgeving kampen met hetzelfde probleem. Uitzendkrachten, oproep krachten, tijdelijke werkplek ken, het draait allemaal om dat ene zinnetje, flexibilisering van arbeid. Overheden, bedrijven, mensen, onderwijsinstellingen, iedereen moet flexibel (kunnen) werken. Maar wil iedereen dat ook? Eén van de drie afgestu deerden van universtiteit of HBO begint eerst aan een tijde lijke baan, als invaller of op roepkracht. De meerderheid wil uiteindelijk een vaste baan. Om al die freelancers, telewerkers, oproepkrachten etc. 'vastigheid en veiligheid' te bieden is deze flexwet er gekomen. Pagina 7: Flexwet vooral nade lig voor betaald voetbal hamburg anp Anton Geesink wordt één van de eerste slachtoffers van het interne onderzoek van het In ternationaal Olympisch Co mité (IOC) naar corruptie. Dat meldde gisteren het Duit se weekblad Der Spiegel. Het Nederlandse IOC-Üd ontkent te zijn omgekocht. Volgens Der Spiegel ging Geesink, met vijf andere IOC- leden, in de fout bij het aan wijzen van Salt Lake City als olympische winterstad van 2002. De Amerikanen zouden hebben toegegeven dertien IOC-leden voor totaal 632.000 dollar te hebben 'omge kocht'. Die omkopingen variëren volgens Der Spiegel van con tant geld tot bijzondere din gen zoals een behandeling voor hepatitis (1.862 dollar), een schoonheidsoperatie (1.581 dollar) of een kunst knie (24.324 dollar). „Ik weet van niets", meldde Geesink gisteren in een eerste com mentaar vanaf zijn vakantie adres. Pagina 21: 'Geesink is niet in de fout gegaan' HET WOORD IS AAN André Maurois Wat de mensen u het minst vergeven is het kwaad dat ze van u verteld hebben. 'f"' WEERSVERWACHTING j i VOOR WOENSDAG i af etf toe r regen7 x r den haag Schrijver Gerard Reve is benoemd tot Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De hoge koninklijke onderscheiding wordt zelden toegekend. De 'volksschrijver' valt de eer te beurt vanwege zijn 75ste verjaardag, vorige week maandag. Reve kreeg de onder scheiding gisteren in Den Haag uitgereikt door minister Peper van binnenlandse zaken en staatssecretaris Van der Ploeg van Cultuur. Dank baar en ontroerd onderging Reve, in gezelschap van zijn levensgezel Joop Schafthuizen, de korte plechtigheid in het Uitgevershuis. Minister Peper, een vriend en bewonderaar van Reve, werd mét drie ferme zoenen bedankt, nadat hij de schrijver de versierselen had omgehangen. Peper herhaalde zijn woorden die hij bij de zeventigste verjaardag van de schrijver sprak: „Het schrijverschap van Gerard wordt getekend door de nietigheid en de kwetsbaarheid van het menselijk bestaan. Gerard is een dwarsligger zonder pretenties. Hij eert het kleine, omdat het grote niet te vertrouwen is." FOTO ANP NOORDWUK marijke den hollander Een groot aantal Noordwijkers voelt niets voor 'kasteelmuur- woningen' aan de rand van landgoed Calorama. Bezwaar makers waren gisteren massaal naar het gemeentehuis getogen om te worden gehoord door de commissie voor beroep- en be zwaarschriften. De tegenstan ders van het door baron H.M. Taets van Amerongen ingedien de bouwplan vinden dat te veel groen moet verdwijnen voor de bouw van 29 woningen. Verder brachten ze naar voren dat de leefbaarheid in het toch al dichtbebouwde gebied verder onder druk komt te staan. Niet alleen door het verdwijnen van een van de laatste groenzones in de kern van Noordwijk-Bin- nen, maar ook door een grotere parkeerdruk. Ze zien ook niets in het argument dat alleen op deze manier het landgoed te gen vandalisme kan worden be schermd. J. van Dijk, voorzitter van de plaatselijke Vereniging voor Na tuur- en Vogelbescherming, zei geschrokken te zijn van de ar gumenten die de gemeente aanvoert om de medewerking aan de plannen te rechtvaardi gen. Zo stelt Noordwijk vast dat er geen monumentale bomen hoeven te verdwijnen. Op zich zelf is dat volgens Van Dijk juist. Maar de strook bos aan de Itervolle en gezellige Kerst' Daarvoor heeft Baalbergen volop keus. Als u vóór imber a.s. uw meubelaankopen doet. krijgt u van ons gratis theaterbonnen, gratis es of een gratis midweek of weekend in éen van de bungalowparken van Landal Met andere woorden sfeervol uit én thuis. Wij heten u van harte welkom. tel aviv ad bloemendaal correspondent Israël gaat vervroegd naar de stembus. Na een lang en rumoerig debat aanvaardde de Knesset gisteravond een wetsvoorstel van de oppositie met 81 tegen 30 stem men. De meerderheid was onverwacht groot door de steun van een groot aantal leden van dé Likud, onder wie premier Netanyahu zelf. De premier zag geen andere mogelijk heid meer. Kort voor de cruciale stem ming had hij nog een demonstratieve op roep gedaan aan de oppositie een rege ring van nationale eenheid te vormen. Hij stelde voor de zitting 72 uur te verdagen om in een commissie te kunnen onder handelen over de vorming van een een heidskabinet. Maar oppositieleider Ehud Barak maakte onmiddellijk duidelijk dat hij daarvan niets wilde weten. „Het is nu te laat. Het is afgelopen met deze rege ring". oordeelde hij. Het wetsvoorstel voor de ontbinding van de Knesset en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen moet nog in een tweede en een derde lezing worden aan vaard, maar dat is een formaliteit. In de komende dagen proberen regering en op positie het eens te worden over de verkie zingsdatum. Beide partijen lijken zich het best te kunnen vinden in 27 april als ver kiezingsdatum. Wat het vredesproces betreft, lijkt het erop dat er niets meer zal veranderen voor 4 mei, als de looptijd van de Oslo-ak koorden verstrijkt en de Palestijnse presi dent Arafat een eigen staat wil uitroepen. De regering heeft al besloten de uitvoe ring van het Wye-akkoord te bevriezen. Volgens Netanyahu wordt zijn beleid gesteund door de overgrote meerderheid van het volk. ,Als een meerderheid in het parlement mijn beleid niet wil steunen, dan staan we voor een keuze", zei hij. „We veranderen het volk of we kiezen een nieuwe Knesset. Ik stel het laatste voor." De belangrijkste slachtoffers van het Knessetbesluit lijken de Palestijnen, al- dians op korte termijn. „Het ziet ernaar uit dat we acht maanden gaan verliezen", zei gisteravond Freih Abu Meidan, de Pa lestijnse minister van justitie. Hij kondig de aan dat het Palestijnse bestuur er alles aan zal doen om te voorkomen dat de is lamitische verzetsbeweging Harnas ter reuraanslagen uitvoert tijdens de Israëli sche verkiezingscampagne en zodoende tegenstanders van het vredesproces in de kaart speelt. Pagina 5: Werkstraffen hoofdverdachten mistongeval A9 haarlem anp/olof van joolen De Haarlemse rechtbank heeft gisteren vier vrachtwagen chauffeurs voor hun betrokken heid bij het mistongeval op de A9 veroordeeld tot werkstraffen van maximaal 120 uur en voor waardelijke ontzeggingen van de rijbevoegdheid. De recht bank koos ervoor om de rijbe wijzen niet in te trekken omdat er twee jaar tussen het ongeluk en de rechtszaak zat en omdat de vier zonder rijbewijs hun baan verliezen. De hoogste straf is opgelegd aan een 43-jarige Amsterdam mer die een dodelijk ongeval veroorzaakte. Hij kreeg een werkstraf van 120 uur en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van negen maanden. Twee andere bestuurders, een 34-jarige vrachtwagen chauffeur uit Aalsmeer en een 43-jarige collega uit het Bra bantse Velden kregen beiden zestig uur dienstverlening voor het toebrengen van ernstig let sel. De Aalsmeerse kreeg tevens negen maanden voorwaardelij ke ontzegging van de rijbe voegdheid. Een 54-jarige man uit Retranchement (Zeeuws- Vlaanderen) werd veroordeeld tot tachtig uur dienstverlening en negen maanden voorwaar delijke ontzegging. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Justitie overweegt hoger beroep mistongeval 20% 10% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina20 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Kerk en Samenleving 14 Regio13,15,16,17 RTV/programma's11 Sport21,22 Strips10 Uitgaan9 29-30-31 december Bij bestelling voor de kerst - 10% korting 0e Mien s VOORSCHOTEN vanalnu Leidseweg 518 verkrijgbaar bij: lel. 071-5322203 HET GROENE WARENHUIS Theater Agente Magenta en de zaak van de gele papagaai woensd. 23 en zondag 27 dec. 14 en 15 uur Museum Boerhaave, Leiden zuidwestkant van Calorama die moet worden gekapt is, zo leg de hij uit, van cruciaal belang voor het behoud van monu mentale bomen elders op het landgoed. De populieren, iepen en esdoorns vormen 'een noodzakelijke windkering'. Van Dijk: „Deze strook vangt de eer ste klappen op bij zware storm. Het gaat hierbij niet alleen om de windkracht, maar ook om de aanvoer van zout door de lucht." la, ik wil een abonnement op het Leidsch fi—- i Postcode: - 'Tel: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: i Per maand O Per kwartaal Qautomatisch (f. 94, L5I i automatisch (f.32,70) O acceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1