Leidsch Dagblad I rak voor derde lacht onder vuur Verdeelde reacties op Schipholbesluit Spaarndamse eist dorpsverbod 'ex' Ifer$ op zonda?! Topform TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Kerst zesdaagse KQUMar Nieuwe poging katwijk in Dickens-sfeer NÜ BIJ Cj ZONDAG OPEN! ZONDAG 20 DECEMBER GEOPEND ERDAG 19 DECEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 kin het dse stadshart, rOLUW E^-AtntiSLlM -<> De lessen van de jeugdgevangenis. Slot van de serie 'Teylingereind' 'In dit wereldje vloeien veel tranen'. Legerbasis Seedorf Tien jaar na de ramp: nog steeds vragen rond Lockerbie Heelal blijft eeuwig uitdijen den haag gpd Het heelal groeit nog steeds en zal dat ook blijven doen. Astronomen van de Europe se Zuidelijke Sterrenwacht ESO in Chili hebben duidelij ke aanwijzingen gevonden dat het heelal altijd zal blij ven uitdijen. Zij leiden dat af uit de enorme sterexplosies, zogeheten supernova's, die zij met de allergrootste tele scopen nog net kunnen waarnemen. Uit de analyses van het op gevangen licht moet worden geconcludeerd dat het heelal sneller groeit dan de tot nog toe aangehouden standaard (de zogeheten Hubble-con- stante) aangeeft. Omdat bij het observeren van sterren als het ware wordt terugge keken in de tijd, betekent dit dat de versnelling al optreedt sinds het ontstaan van het heelal. Tot dusver waren de astro nomen in drie kampen ver deeld. Een categorie gelooft dat het heelal ooit weer zal inkrimpen, een tweede groep denkt dat het stationair is en de overigen, tot wie zich in zijn tijd ook de natuurkundi ge Albert Einstein rekende, menen dat het heelal alleen maar groter zal worden. De jongste ontdekking heeft ook gevolgen voor de leeftijd van het heelal. Die is hiermee 'gestegen' tot vijf tien miljard jaar. De sterrenkundigen publi ceren hun ontdekking in het Amerikaanse wetenschappe lijke weekblad Science dat vandaag verschij nt. NR. 41881 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Deze winter wordt een feest f 65,- korting per man per dag* wesselman schilders f 071-3312908 Oude Wetering HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Niemand lijdt onder ander mans zonden; je hebt ge noeg aan die van jezelf. .274° -i*/4° °*/5° 50% 40% 50% 30% 20% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1 g VANDAAG 48 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 10,11 2 Gesprek van de dag Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's20,21 Sport25,27 Strips8 Fact brengt 'Oom Wanja' in de Leidse Schouwburg, waarvoor een kortingsbon op de pagina Uitgaan. Luchthaven mag naar 600.000 vluchten haarlem richard mooijman hans jacobs rudolf klun De luchtvaartsector heeft met instemming gereageerd op het besluit van het kabinet om Schiphol voorlopig te laten groeien. De milieubeweging is sceptisch gestemd en organisa ties van omwonenden zijn ronduit teleurgesteld. Het Plat form Leefmilieu Regio Schiphol vreest dat de groei van het aan tal vluchten op Schiphol leidt tot meer lawaai, vervuiling en gevaar. Het kabinet wil Schiphol bin nen nieuwe milieunormen tot het jaar 2010 laten groeien tot 500.000 a 600.000 vliegbewegin gen. Volgend jaar komt er een onderzoek naar de haalbaar heid van een luchthaven in zee. Ook wordt een studie verricht naar een nieuw banenstelsel op Schiphol als mogelijke oplos sing voor de lange termijn. Het kabinet neemt daarover pas la ter een besluit. Schiphol en de luchtvaart maatschappijen zijn tevreden. Dit is een belangrijke stap om duurzame groei van de lucht vaart in Nederland mogelijk te maken, zo stelt de sector. Schip hol en de vliegmaatschappijen vinden het van groot belang dat er een systeem van geluidsnor men komt dat gebaseerd is op metingen. Milieudefensie en Natuur en Milieu noemen het kabinetsbe sluit over de groei van Schiphol 'niet realistisch'. Wel zijn de or ganisaties verheugd dat het ijk- punt voor dé milieu- en veilig- heidsgrenzen de stituatie in 1990 is. Ze zeggen daar de afge lopen weken 'hard voor geknokt te hebben'. De organisaties overwegen om met het kabinet te gaan praten over de nieuwe milieugrenzen. Organisaties van omwonen den zijn verbitterd. ,,Dit bete kent voor ons meer lawaaihin der, meer uitstoot en meer on veiligheid". aldus secretaris I. Ebbers van het Platform Leef milieu Regio Schiphol. Vertrou wen in de door het kabinet be loofde nieuwe normen heeft ze niet. „Die zullen ongetwijfeld ruimer zijn." De Haarlemmermeerse wet houder M. Schoenmaker is in genomen met het besluit om het vliegverkeer op Schiphol voorlopig te laten groeien. Haarlemmermeer wil meepra ten over de nieuwe milieunor men. Hij is tegen het idee om de luchtvaart te verhuizen naar een eiland in de Noordzee. Pagina 3: Luchthaven Schiphol mag blijven groeien Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam:VooilriKrs:M 1 Adres: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: i Per maand Per kwartaal Oautomatisch i f. 94,15) l automatisch (f. 32,70) Oacccptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030 712141 400121 zaterdag marrakech De Britse zakenman Richard Branson, de Amerikaanse miljonair Steve Fossett en hun Zweedse teamgenoot Per Lindstrand zijn gisteren begonnen aan een nieuwe poging per luchtballon een vlucht rond de wereld te maken. Ze stegen op vanaf een luchtmachtbasis in Marokko. Voor Branson is het de vijfde en voor Fossett de vierde poging. Als alles goed gaat zal de tocht naar verwachting acht tot achttien dagen duren. foto reuters peter nicholls 19 t/m 24/12 6 dagen een gezellig kerstfeest in ons centrum. Na overtredingen van straah'erbod spaarndam pieter van hove De Spaarndamse Lia Tauber (37) eist een toegangsverbod tot haar woonplaats voor haar voormalige echtgenoot. Dit eist zij in een kort geding dat maan dag voor de Haarlemse recht bank dient. De vrouw wordt al meer dan zeven jaar met grote regelmaat lastig gevallen door haar 39-jari- ge ex-man, die momenteel in Haarlem woont. Ondanks eer dere straatverboden blijft hij Lia en haar twee kinderen achter volgen en intimideren. Ook is herhaaldelijk sprake geweest van mishandeling. Lia heeft er nu genoeg van en eist voor haar belager behalve een toegangsverbod tot Spaarn- dam ook een verbod voor de Haarlemse winkel waar zij werkt en de manege waar haar oudste dochter paard rijdt. De afgelopen jaren heeft Lia tevergeefs geprobeerd diverse instanties in te schakelen. De politie kan alleen ingrijpen wanneer het tot daadwerkelijk geweld komt of wanneer er sprake is van bedreigingen. Vol gens een woordvoerder van het openbaar ministerie is alleen te lefoneren en achtervolgen niet strafbaar. Wellicht gaat dat in de toekomst gebeuren. De Tweede Kamer-fractie van D66 heeft voorgesteld om 'herhaal delijk inbreuk doen op de priva cy' strafbaar te stellen. In de ernstigste gevallen kan dan zelfs verplichte dwangverpleging vol gen. De Kamer beslist komend voorjaar over het voorstel. Morgen is de Konmar in Leidschendam geopend van 12.00 - 17.00 uur! LEIDSCHENDAM: I.eidsenhage. Iedere maandag t/m vrijdag koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.) itagon redelijk positief over voortgang 'Desert Fox' Amerikaanse ministerie van defensie is 'redelijk posi- over de voortgang van operatie Desert Fox. De Ame- len en de Britten hebben door het bombarderen van itaal 75 doelen sinds woensdag een aanvalscorridor hapen door het zuiden van Irak. Dat zei vice-admi- Fry gisteren in Washington. Op het hele traject is de ise luchtafweer uitgeschakeld. ngton anp-afp-Rtr-dpa-gpd kruisraketten op Irak zijn afge vuurd dan gedurende de hele operatie Desert Storm in 1991. Overigens erkende hij dat een aantal raketten en bommen op de verkeerde plaats terecht komt. Aan Amerikaanse en Brit se zijde was tot gisteravond nog geen sprake van slachtoffers. De Amerikaanse minister van de fensie Cohen gaf gisteren toe dat behalve militaire doelen ook televisie- en radiostations zijn beschoten, alsmede een olieraf finaderij in de Zuid-Iraakse stad Basra. De Amerikaanse en Britse strijdkrachten hebben boven le- gerbases in het zuiden van Irak ravond ging de derde ikaans-Britse aanvalsgolf tart boven Irak. In Bagdad r i den opnieuw zware ex- Ook de Iraakse luchtaf- kwam weer in actie. Hoge lijke diplomaten en func- ssen in Koeweit zeiden vond te verwachten dat anvallen in Irak zullen ;aan gedurende een deel Ie moslimvastenmaand ra- J m, die dit weekeinde be- '"hef Shelton van de Ame- se strijdkrachten ver- de dat er inmiddels meer vlugschriften afgeworpen, waar in de Iraakse militairen het ad vies krijgen zich koest te hou den. In de pamfletten staat dat de militairen niet zullen worden beschoten zolang ze in hun ka zernes blijven en zich niet groe peren langs de Iraakse grens met Koeweit of Saudi-Arabië. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright reist komende maand naar Moskou, in een poging de di plomatieke relaties tussen de VS en Rusland te herstellen. Rus land riep donderdag zijn am bassadeurs in de VS en Groot- Brittannië terug naar Moskou, uit protest tegen de bombarde menten op Irak. De ernstig verdeelde Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties komt maandag opnieuw bijeen om de crisis in Irak te be spreken. Verbitterde sfeer in debat GROOTSTE KEUS IN i0ndag 20 december i geopend van u .00 tot 17.00 uur j meubelen bij Casba Wonen de volledige ollectie TopForm meubelen, to langs en breng een bezoek ln onze vernieuwde toonzaal, i U bent van harte welkom! Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude, tel. 071 - 589.9 over Clinton ÜLi Kerstmarkt in Katwijk. In Charles Dickens-kledij zorgden figu- nvoor een schilderachtig tafereeltje, waarin warme chocolademelk loep, een arrenslee en zingende koren een gezellige koopavond in ideentrum omlijstten. foto hielco kuipers ALPHEN A/D RIJN: GOUWESTRAAT 60a - 0172-476672 TER AAR: WESTKANAALWEG 100 - 0172-604441 NIEUW VENNEP: HOOFDWEG 1300 - 0252-672082 Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is gisteren in een verbitterde atmosfeer begonnen aan zijn histori sche debat over de vraag of president Clinton uit zijn ambt moet worden gezet. De afgevaardigden zullen van daag opnieuw bijeenkomen om te stemmen. Het ziet er naar uit dat Clinton door het Huis zal worden aangeklaagd bij de Senaat, de zogenaamde im peachment. De Senaat zal in dat geval begin volgend jaar bepalen of Clinton voortijdig uit het Witte Huis moet wor den verjaagd. De oorlog met Irak heeft de Republikeinse meerder heid in het Huis van Afge vaardigden niet kunnen weerhouden van haar plan om de stemming over Clin tons politieke lot dit week einde door te drukken, tot grote woede van de Demo craten. „Dit is een verkeerd signaal aan Saddam Hus sein". vond de Democrati sche afgevaardigde Martin Frost. „Het conflict zou hier door wel eens langer kunnen duren. Dit zou Amerikaanse levens kunnen kosten." De voorzitter van de justitie- commissie in het Huis, de Republikeinse afgevaardigde Henry Hyde, motiveerde het besluit om het debat door gang te laten vinden ondanks de vijandelijkheden in Irak echter alsvolgt: „Des te snel ler wij het debat zouden be ginnen, des te beter wij aan de wereld zouden kunnen la ten zien hoe een democratie werkt." Woensdag verklaarde Hyde nog dat hij het 'peni bel' zou vinden als het debat zou plaatshebben op een moment dat Amerikaanse militairen in de Golf hun le ven in de waagschaal stellen voor hun land en hun opper bevelhebber, de president. Pagina 7: Meeste argumen ten in Clinton-debat zijn oud Op zondag 20 december zijn de IKEA vestigingen Amsterdam, Delft, Duiven, Groningen, Sliedrecht en Utrecht geopend van 10.00-17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1