Leidsch Dagblad S openen aanval op Irak 28 Vluchtelingen protesteren in Leiden tegen Saddam én VS l wesselman Republikeinen boos over tijdstip aanval Brandstichters van Scala-college gepakt Ontslag voor 140 medewerkers Dentex Colporteurs speuren naar werklozen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X DERDAG 17 DECEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 isprek van de DaG 'Negeren van kledingetiquette is belediging van gastheer' Economie Luchthaven Frankfurt barst uit zijn voegen Cultuur en Kunst Sport Van Roozendaal is 24 De toekomst van PSV y i - j uur per dag liedjesboer ligt in handen van Eric Gerets LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Cerkstraat 110a, 2377 BB Oude Weterinc Tel071-3316800 Fax:071-3316502 Showroom óók op zaterdag geopend RAMEN DEUREN frpe reacties van Rusland, China en Frankrijk merikaanse en Britse krachten zijn gister- j een gecombineerde al begonnen op mili- doelen in Irak. De aanvallen zullen naar :hting tot zondag tan en voornamelijk inds en 's nachts wor- litgevoerd. De Ameri- s-Britse aanval lokte reacties uit van ind, China en Frank- Er zouden in Bagdad joden en dertig ge lenzijn gevallen. qON- JOHN WANDERS en voor één vannacht, lo- ijd, werd de hemel boven ld plotsklaps verlicht door chtspoor van honderden en van de Iraakse luchtaf- Er klonken luide explo- en half uur eerder was het larm al afgegaan, start van de grootschalige "itie volgde ongeveer uur nadat Unscom iale agentschap van de Naties dat moet toe- de ontmanteling van massavernietigingswa- - zich genoodzaakt zag terugtrekking van al zijn uit Irak. im-leider Richard Butler teerde aan zijn superieu- het VN-hoofdkantoor in fork dat de Iraakse militai- haar beloften had ge en wederom alles deed wapeninspecteurs het lOgelijk te maken. rapport van Butler en het van de wapeninspec- aanleiding voor crisis- op het Witte Huis. Na ■gmet zijn veiligheidsadvi- en met de Britse premier orlopig geen 'hoging van ierdijken jAG.GPD Debat over Lewinsky-zaak opgeschort Een jongetje bekijkt de schade die een van de raketten aanrichtte in een wijk in het zuiden van Bagdad. Daarbij werd behalve een aantal woningen ook een waterleiding geraakt. foto ap peter de jong Tony Blair, gaf president Clin ton het bevel tot 'substantiële en aanhoudende luchtaanval len'. De operatie kreeg de code naam 'Desert Fox' (woestijn vos). De operatie begon met de lancering van Tomahawk-kruis raketten en zal, volgens waarne mers op het Pentagon, de ko mende dagen worden gevolgd door een intensieve bommen- campagne op militaire doelen. De Amerikaanse generaal Henry Shelton leidt de militaire opera tie. „We hebben besloten nu toe te slaan, teneinde Saddam zo min mogelijk tijd te geven zijn troepen te verspreiden en te genmaatregelen te nemen", zei president Clinton vannacht in een televisietoespraak tot het Amerikaanse volk. „Ik heb Sad dam een maand geleden een kans gegeven, niet een vrij brief', aldus Clinton. „Irak heeft zijn kans misbruikt. De bewij zen van Unscom-leider Richard Butler zijn sterk, gedetailleerd en overtuigend." Blijkens een opiniepeiling van het dagblad USA Today en om roep CNN staat 74 procent van de Amerikanen achter het be sluit om Irak aan te vallen, ter wijl dertien procent Clintons beslissing afkeurt. „We hebben mede besloten om nu aan te vallen, omdat het lanceren van een aanval gedurende de Rama dan een grove belediging van alle moslims zou inhouden", zei Clinton in zijn speech. Pagina 2: Commentaar Pagina 5: Extra pagina over de crisis in de Golf WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Tijdens de vooralsnog donker ste dagen van zijn regeerperio de, in de derde week van augus tus, verraste president Clinton vriend en vijand met een mili taire actie tegen een reeks on duidelijke doelen in Sudan en Afghanistan. Die luchtaanvallen op de terreurorganisatie van Osama bin Laden kwamen op de dag dat Monica Lewinsky haar meest belastende verkla ringen tegen de president afleg de. En de aanvallen kwamen kort na Clintons roemruchte te levisietoespraak waarin hij zijn 'ongepaste' relatie met Lewins ky opbiechtte. Sommige Republikeinse con gresleden spraken bij die gele genheid hardop uit dat ze de sa menloop van omstandigheden te mooi vonden om waar te zijn. Gisteren trad Clinton op nieuw op een opmerkelijk mo ment naar buiten in zijn rol van opperbevelhebber van de strijd krachten. Opnieuw klonk de zelfde kritiek als in augustus: het was allemaal wel heel toe vallig. De vooralsnog grootste militaire operatie uit Clintons presidentschap ging van start aan de vooravond van een his torisch debat in het Huis van Afgevaardigden. Het debat zal mogelijk uitmonden in Clintons 'impeachment', het eerste sta dium van een gedwongen ver wijdering uit het Witte Huis. Terwijl steeds meer Republi keinse afgevaardigden bekend maakten dat zij 'na lang naden ken' hun steun zullen geven aan een resolutie die aandringt op de afzetting van Clinton wegens diens leugens in de Lewins ky-zaak, haalde de president vrij onverwacht uit naar Irak. „Na zes jaar van wankelmoedig optreden tegen Saddam Hus sein, maakt hij nu ineens haast met bombarderen", smaalde Matt Salmon, Republikeins af gevaardigde uit Arizona. „Ik heb mij laten verzekeren dat er geen verband is met het 'impeachment'-proces, maar ik kan deze militaire actie in de Golf op dit moment niet steu nen", oordeelde de leider van de Republikeinse fractie in de Senaat, Trent Lott, in een eerste reactie. „Onderschat nooit de daden van een wanhopige pre sident. Wat voor andere opties had hij nog om het 'impe achment'-debat van de voorpa gina's te krijgen?", zei afgevaar digde Gerald Solomon. Kort voordat de aanval van start ging, besloot de leiding in het Huis van Afgevaardigden het voor vandaag geplande de bat uit te stellen. De nieuwe Re publikeinse leider in het Huis, Speaker Bob Livingston, maan de de afgevaardigden in Was hington te blijven opdat er snel kan worden begonnen met het debat, zodra de ontwikkelingen in Irak dit toelaten. Vandaag zal het Congres een resolutie aanvaarden waarin steun wordt uitgesproken voor de Amerikaanse militairen in de Golf. Deze resolutie dient te on derstrepen dat Amerika een drachtig en daadkrachtig is in zijn optreden tegen Saddam Hussein. „Laat niemand denken dat de Verenigde Staten hun besluit vaardigheid hebben verloren", zei Clinton zelf, onder verwij zing naar het 'impeachment'-debat in het Huis. Vier Alphense jongens aangehouden ten langs de grote rivie- ogen voorlopig niet hoger tn dan de commissie- en begin jaren negentig aangegeven. Dat heeft de van State deze week be- een geschil tussen het schap Veluwe en de Gel- Milieufederatie, waterschap wilde, na de nde overstromingen in en 1995, de IJsselbandijk oogte van Wapenveld op- naar zestien meter. Dit k is één van de vele die 000 versterkt moeten zijn. mmissie-Boertien, die he elde in een conflict over ing tussen water- in en natuurbescher- stelde destijds vast dat meter een veilige hoogte ijn. Raad van State vindt dat iterschap onvoldoende aangetoond dat de IJssel- ijk alweer hoger zou moe- iorden. De Milieufederatie met de uitspraak van de van State. peltjes van Donald's als ligsweegschaal ALPHEN AAN DEN RUN» TIM BROUWER DE KONING Vier Alphenaren in de leeftijd van 17 en 18 jaar hebben de brandstichting in het Scala Col lege bekend. Zij gaven proble men met de schoolleiding op als motief voor hun daad. Som mige verdachten zijn leerling dan wel oud-leerling van de school in de Diamantstraat. De uitslaande brand legde in de nacht van 8 op 9 juni een deel van de school in de as. De scha de bedroeg ongeveer drie mil joengulden. Eén van de vier verdachten werd ook in augustus al aange houden. Op dat moment was er voor zijn betrokkenheid bij de brand echter geen overtuigend bewijs. Een vervolgonderzoek leidde in de maanden daarna wel tot resultaat. De verdachten zijn in verzekering gesteld en worden morgen voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. Volgens politiewoordvoerder H. Schimmel was er geen spra ke van louter baldadigheid. „Je mag van jongens in deze leeftijd verwachten dat ze de gevolgen van hun daden kunnen over zien", aldus Schimmel. „Boven dien hadden ze een motief." De politie van het district Rijn- en Aarlanden investeerde veel tijd in deze zaak. Schimmel: „Getui genverklaringen en buurt- en sporenonderzoek hebben bijge dragen aan de oplossing." Kantbedrijf in Nieuw-Vennep sluit deuren HET WOORD IS AAN Judith Martin Als je niet aardig kunt zijn, wees dan in ieder geval vaag. Uitgebreid weeroverzicht op pagi VANDAAG 34 PAGINA'S .5,7 Binnenland Buitenland Cultuur13,14,15,17,19 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving22 Regio21,23,25,27 Rubrieken10 RTV/programma's11 Sport29,31.33 Strips10 Uitgaan16 Theater Muzenhof in Leider dorp presenteert 'Van Mer- wijk Werkt!waarvoor een kortingsbon. ROTTERDAM GPD De 'waanzinnige' vraag naar personeel heeft de gemeentelij ke banenbemiddelaar 'Nieuwe Banen Rotterdam Werkt' (NBRW) genoopt een legertje colporteurs in te huren om op straat werklozen op te sporen. Brieven van het arbeidsbureau of de sociale dienst om deze doelgroep te bereiken halen in veel gevallen niets uit. NBRW hoopt dat een in het winkelcen trum uitgereikte folder meer ef fect heeft. De gemeentelijke banenbe middelaar constateert dat er een groot gat bestaat tussen enerzijds de duizenden vacatu res in Rotterdam en omstreken en anderzijds de duizenden Rotterdammers die van een uit kering leven. Dat veel langdurig werklozen niet reageren op brieven van de overheid, bete kent volgens NBRW niet dat mensen geen zin hebben in een baan. „Maar sommigen hebben tien keer of meer vergeefs gesol liciteerd en zijn ontmoedigd", aldus een woordvoerder. Feestdagenkrant Morgen bij deze krant: de Feestdagenkrant, 28pagina's over alle aardige dingen rond de feestdagen. Met uitgebreide agenda's van muziek- en theatervoorstellingen en extra aandacht voor bijzondere uitjes.- van wereldberoemde schaatsers in de shows van Holiday on Ice en Disney on Ice tot meezingconcerten in de kerstnacht. Wie liever films kijkt dan naar het theater gaat, kan zijn hart ophalen aan de informatie over films in de bioscoop en op televisie. En ook lekker eten hoort, verzorgden koks uit de regio een aantal gerechten om het kerstdiner te laten slagen. En natuurlijk staan in de Feestdagenkrant allerlei aardige weetjes: over waarom er gezoend wordt onder de mistletoe bijvoorbeeld, en over wat u nou eigenlijk aan moet als er 'cravate noire'op de uitnodiging vooreen feest staat. De demonstranten voor het stadhuis in Leiden. LEIDEN PETER BLOK 'oodketen McDonald's gaat plastic koffielepeltjes in Nederlandse vestigingen togen door staafjes. Drugs- Klaren gebruikten de lepel- het wegen van hun één lepeltje bleek pre- honderd milligram drugs in -stö' worm te passen. 'techniek werd recent in ijnet ïlse vestigingen van de ke- Stntdekt. „Wij kopen de le- fsechter centraal in samen Een aantal Noord-Europese Ea, waaronder Engeland", Woordvoerster Hijsterborg McDonald's Nederland, to zij besloten de lepels te togen, hebben wij ook de toapgemaakt." Ruim vijftig Iraakse vluchtelin gen hebben afgelopen nacht urenlang voor het Leidse stad huis geprotesteerd tegen zowel Saddam Hussein als de Verenig de Staten. Eén van de actievoer ders dreigde zichzelf in brand te steken als 'de kinderachtige machtsstrijd tussen Saddam en de VS onverminderd doorgaat'. De Iraakse vluchtelingen eisten zo snel mogelijk contact met de WD, omdat die partij volgens hen het 'beste buitenland-be- leid' voert. Dat verzoek werd niet ingewilligd. Saddam, die zich in zijn schulp in Bagdad heeft terugge trokken, speelt op gruwelijke wijze met mensenlevens. En wel met die van mijn vrouw en kind die nog in Irak zijn. Dat is voor mij volstrekt onaanvaard baar", verklaarde actievoerder Achmed Al-Akabi vannacht. „Voor mijn gezin ben ik best bereid te sterven. Op dit mo ment loopt mijn familie groot gevaar, want óf Saddam óf de VS dreigt hen te vermoorden, enkel en alleen in.een strijd om LEZERSSERVICE Deze week in lezersservice Kerstconcert Vox Humana Zie aanbieding elders in de krant foto henk bouwman pure, ordinaire macht. De Vere nigde Naties moeten dat koste wat het kost zien te voorkomen. Onze familie zit niet net zoals Saddam hoog en droog in Bag dad, maar woont elders in Irak. Precies daar waar de VS op dit moment zogeheten strategische doelen beschiet." Met de strijdkreet down, down, USA hoopten de protest voerders in elk geval de VS een halt toe te roepen. „Met Sad dam valt helemaal niet te pra ten. Al jaren niet", zei actielei der Dorad Al-Azam. „De men senrechten worden door zowel de VS als Saddam Hussein op grove wijze geschonden. Ik denk dat dit het begin van een heleboel ellende is." De groep brak de demonstratie omstreeks twee uur vannacht af. NIEUW-VENNEP ED BLAAUW Kantproducent Dentex, dat ves tigingen heeft in Nieuw-Vennep en Kerkrade, sluit zijn deuren. Voor de 140 werknemers is ont slag aangevraagd. In Nieuw- Vennep verliezen ongeveer 55 mensen hun baan. De werkne mers zijn gisteren op de hoogte gebracht van de sluiting. Dentex, dat al ruim veertig jaar halffabrikaten maakte voor lingerie, kampte al geruime tijd met forse verliezen. De sluiting komt voor het personeel daar om niet geheel onverwacht. Al leen het tijdstip, net voor de kerst, is op zijn zachtst gezegd ongelukkig. „Hadden we het dan begin januari moeten mee delen? Zo van: een gelukkig nieuwjaar en hier is je ontslag brief?", zegt financieel directeur C. Bunschoten. Dit jaar zal Dentex afsluiten met een verlies van 6,5 miljoen gulden. In de jaren daarvoor schommelde het verlies telkens rond de vier miljoen gulden. De afgelopen jaren heeft Dentex verschillende reorganisaties doorgevoerd waarbij tientallen mensen hun baan verloren. Volgens de directie is Dentex in de problemen geraakt door een forse afname van de vraag naar kant. Tegelijkertijd is de prijs van kant door overproduc tie wereldwijd fors gedaald. Volgens Bunschoten wordt, in overleg met vakbonden en on dernemingsraad, binnenkort een begin gemaakt met het op stellen véin een sociaal plan. Volgens een woordvoerder van de ondernemingsraad is de stemming gelaten. „Het is voor de mensen niet zozeer een ver rassing, maar de mededeling kwam wel als een schok." Postcode: - 1 Tel: i. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iDPermaand Per kwartaal Qautomatisch (f. 94,15) I automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95.15) Leidsch sÉÉ:Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ivelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 '712141 "4001 14' maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1