Olsen: 'Keuze tussen pest en cholera' 'Het lijkt me een prachtige baan' >y (CL gaat boven RC elle Sport Scheidsrechter heeft spijt van de vele kaarten Vrouwen van Katwijk hebben een mindere dag: 19-0 PSV maatje te groot voor Excelsior jtterdam PSV won in de tweede ronde van de KNVB-beker gisteravond weliswaar afgetekend met 5-0 bij Excelsior, maar dat ;on niet verbloemen dat de Eindhovense club vooral verdedi gend knoeide. Zeker in de eerste helft schutterde de linie Lucius, Nikiforov, Dirkx en Van der Weerden. Excelsior miste in de eer ste twee minuten twee enorme kansen. PSV-trainer Robson Icvvam woedend uit de dug-out, maar kon in de negende minuut weer rustig gaan zitten toen Van der Weerden Excelsior-doel- idg; man L'Ami van grote afstand kansloos liet. In de 19de minuut ibsZ betrok Nilis middenvelder Khokhlov in een combinatie. Met diens voorzet had Van Nistelrooy geen moeite: 0-2. Dirkx beslis i on te het duel nog voor rust. In de tweede helft bepaalden Nikiforov der fn De Bilde de eindstand op 0-5. eel- Lastige loting Ajax jtterdam Ajax heeft gisteren een lastige opgave gekregen bij de loting voor de derde ronde van de KNVB-beker. De ploeg van jan Wouters speelt op 3 februari uit bij Roda JC. PSV lootte AZ ihuis, Feyenoord moet op bezoek bij FC Utrecht. Voor Herbert Neumann, trainer van Vitesse, wordt het een bijzondere beker ronde. Zijn ploeg moet thuis aantreden tegen NAC, waar Neu mann eerder dit seizoen vertrok. Verder werden vier eerstedivi- sieclubs aan elkaar gekoppeld: Eindhoven - FC Groningen en FC 6 ia Zw°"e - Go Ahead Eagles. De overige twee duels gaan tussen - Emmen en Cambuur en FC Twente en Fortuna Sittard. Drie kandidaten voor eretitel lof erna ionoen Ronaldo, Davor Suker en Zinedine Zidane zijn de drie Leid overgebleven kandidaten voor de titel 'Wereldvoetballer van het i Jen jaar 1998'. De winnaar, uit een verkiezing onder 129 bonds- ehn] coaches, wordt 1 februari 1999 bekendgemaakt tijdens een gala kni in Barcelona. De Braziliaan Ronaldo won de titel de afgelopen Lx, Tl twee jaar. De laatste Nederlander die in de verkiezing bovenaan 22 d eindigde was Marco van Basten, in 1992. tide ngl li Weersing bedankt voor Oranje els» Henriëtte Weersing stelt zich niet meer beschikbaar auor het Nederlandse volleybalteam. In elk geval niet zolang ,?.V| herre Mathieu bondscoach is. „Met hem erbij heb ik er sowieso geen zin in", aldus de routinier. Weersing. aanvalster van INN Capoli. is 33 jaar. „Het wordt op deze leeftijd steeds moeilijker c x altijd maar beschikbaar te zijn. En zo'n man als Mathieu stimu leert mij niet privé altijd maar weer concessies te doen. Hij riep jat we in Sydney een medaille gaan winnen, maar met een grote nond alléén kom je er niet. Ik heb drie weken onder Mathieu 1 v? ;etraind en denk dat die man de groei van bepaalde jonge speel- tersin de weg staat." Westerhof bondscoach Zimbabwe iarare» Clemens Westerhof is aangesteld als bondscoach van lerei Ie Zimbabwaanse voetbalbond. De Arnhemse voetbaltrainer te el Be ende een contract van twee jaar. Westerhof (58) was tijdens het VK van 1994 bondscoach van Nigeria. Zimbabwe is in 2000 daD pstheer van het Afrikaans kampioenschap. Daardoor is het land ivoor het eerst in achttien jaar op een eindtoernooi weer bij. ndl iesterhof ziet een mooie uitdaging in zijn nieuwe baan: „Er zijn oede spelers genoeg, maar er valt nog veel te verbeteren. Vooral fove ian de instelling. Spelers moeten bereid zijn dag en nacht voor •res iet voetbal te leven. rk, rgef)echeiver: „Dit wordt niets meer" ieventer Harry Decheiver stopt met voetbal. De 28-jarige spits >CHA' overlegt vrijdag met zijn club Borussia Dortmund over de finan- ïële alwikkeling van het contract. „Ik heb nu een paar weken liet getraind, maar nog steeds verschrikkelijke pijn aan mijn tup. Nee, dit wordt niets mper." Decheiver kampt met een af- fijlang aan de heup. die het onmogelijk maakt op niveau te iresteren. Enkele weken geleden nam hij de beslissing voorlopig estoppen. „Ik ben toen bij artsen door heel Europa geweest, naar iedereen gaf mij hetzelfde advies: ophouden. Een operatie an de situatie niet verbeteren." <g) (rown best betaalde honkballer .in.' g (ja os angeles Kevin Brown is met één pennenstreek de best be- aalde honkballer van de wereld geworden. De 33-jarige rechts- landige werper zette zijn handtekening onder een zevenjarig ?rsl2| ontract bij de Los Angeles Dodgers. Die ondertekening had de raarde van 210 miljoen gulden, 30 miljoen gulden per jaar. Irown kwam het afgelopen seizoen uit voor de San Diego ■adres. Die voerde hij naar de finale van de World Series waarin denl Ie Padres verloren van de New York Yamkees. Het seizoen er- .^0 j oor won hij als werper van de Florida Marlins de World Series. et damesvoetbal heeft bin nen onze vereniging een ei- plaats verworven. Ook de mes en de meisjes werken 'os) di rd aan prestatievoetbal en EB rdienen een aantal facilitei- Echter, in het geval er prio- ;iten gesteld moeten worden, er aan het voetbal bij de he- i voorrang gegeven worden. 0, ;j/Der Deze passage stond te lezen het 'beleidsplan prestatie- ïu'j etbal' van het Leiderdorpse kan ine voorstellen dat een wethouder met emacipa- wken in haar portefeuille dit ze om nadere uitleg WlulW n^er^aa<^- na r aanleiding Keen n bovenstaande zinnetjes, !3 ju ieg WD-wethouder Pauline liman-Backbier Racing om USH 'eg- Een opmerkzame ambte- eerit ïr had het RCL-stuk gelezen d O aan zijn superieuren gemeld: In het beleidsplan wordt f'its drie zinnen aandacht be- ed aan vrouwenvoetbal. Al- issfhet normaal gesproken aan de gemeente is om in te ipen in het beleid van een ver- ng. geeft deze zin voldoende tleiding om bij RCL te infor- 5, Kn naar de betekenis en het d van deze zin. Inmiddels heeft Verheijen de fnnen uitleggen dat het alle- op een misverstand be- 1 Politiek Leiderdorp kan CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 bunnik gpd vervolg van voorpagina Na Hans Jorritsma (KNVB), Gijs van Heumen (Eindhoven) en Rob Bianchi (AFC) gaat ook hockeybondscoach Roelant Oltmans zijn geluk beproeven in de voetbalwereld. De succes volle bondscoach van de Ne derlandse hockeyers wordt per 1 januari algemeen directeur bij NAC. Oltmans had nog een contract met de KNHB tot en met de Olympische Spelen in 2000 in Sydney. Oltmans werd twee weken geleden door NAC-voorzitter John Peek benaderd voor de nieuwe functie in Breda. „Ik heb altijd al eens werkzaam willen zijn in het voetbal, maar dat het zo snel aan de orde zou zijn had ik nooit verwacht. Dit was zeker niet gepland", be weerde de Oltmans gister avond. De hockeybond deed niet Oltmans verlaat hockeybond en wordt algemeen directeur bij NAC moeilijk over het contract en verleende medewerking aan de tussentijdse ontbinding. „We vinden het niet leuk, maar ie mand met zo'n verdienste moet je niet in de weg staan om aan iets nieuws te laten be ginnen," zei bondsdirecteur Jo- han Wakkie. Oltmans, eerder clubcoach bij Leiden en Bloemendaal, was negen jaar in dienst van de 1CNHB. Drie jaar als vrouwen- coach, de laatste zes jaar als coach bij de mannen. Hij won met Oranje vier 'grote' prijzen: olympische goud in Atlanta, de wereldtitel in Utrecht en twee keer de Champions Trophy. „Negen mooie jaren", blikt Olt mans terug. „Was ik pas twee jaar coach geweest en stond ik nog voor een groot toernooi, dan was ik waarschijnlijk ge bleven." Oltmans stelde gisteren per soonlijk zijn spelers op de hoogte van zijn vertrek. Aan voerder Stephan Veen reageer de teleurgesteld. „Dit is erg jammer. We hebben een uitge balanceerd elftal en begelei dingsteam waarmee we de laatste twee jaar veel succes hebben geboekt. Met deze groep zouden we op weg naar Sydney gaan. Ik hield er reke ning mee dat Oltmans pas daarna voor een andere baan zou kiezen. Aan de andere kant begrijp ik best dat hij zo'n kans niet kon laten lopen." Recordintemational (287) Jacques Brinkman voelde zich overdonderd, maar kon begrip opbrengen voor het besluit van Oltmans. „Het betekent voor hem toch een positieverbete ring. De voetballerij spreekt nu eenmaal veel meer aan en heeft ook financieel veel meer te bieden. Hij zit al een lange tijd bij Oranje en heeft veel successen gekend. Dan komt er een moment dat je vertrekt. Dat is blijkbaar eerder dan Syd ney." Brinkman houdt er rekening mee dat assistent Maurits Hen driks, nu met jong Oranje op stage in Italië, de opvolger zal worden van Oltmans. Hen driks, ook clubcoach van HGC, zal in ieder geval Oranje begin januari begeleiden tijdens het verblijf in Argentinië. „Het lijkt me logisch dat hij de nieuwe man wordt," vindt Brinkman. „Hij kent de groep en kan het werk van Oltmans voortzetten. Alleen zal hij dat straks niet meer kunnen in combinatie met HGC. Het zal overigens best wennen zijn als straks ie mand anders eindverantwoor delijk is." Ook Oltmans zelf vindt Hen driks de meest geschikte kandi daat. „Wat mij betreft mag hij het zo overnemen, maar daar ga ik niet over." De 44-jarige Oltmans weet niet precies waarom NAC juist bij hem terecht is gekomen en wat zijn taken in Breda exact zullen worden. „Het staat nog niet allemaal vast. Het is een nieuwe functie. NAC is nu nog een vereniging. Er wordt vol gend jaar een structuurwijzi ging doorgevoerd. De alge meen directeur krijgt de hele staf en het personeel onder zich. Het lijkt me een prachtige baan," aldus Oltmans. Afgelopen zomer liet hij zijn volledige dienstverband bij de hockeybond nog omzetten in een deeltijdbaan. Samen met een vriend had hij een bedrijf opgericht, gespecialiseerd in sportsponsoring, sportconsul- ting, evenementenorganisaties, bedrijfspresentaties en relatie- marketing met als invalshoek de sport. „Je werkt als bonds coach, maar zo iets duurt niet eeuwig. En wat doe je dan de periode daarna," vroeg de voormalig gymnastiekleraar zich dit jaar af. Een vraag die gisteren is beantwoord. Met een indrukwekkende waardigheid, beheerst en beschaafd, stak Morten Ol sen zijn afscheidsrede als Ajax-trainer af. Op dezelfde stoel waarop voorzitter Van Praag voor hem bittere woorden sprak, hield de ontslagen trainer een be toog van 35 minuten, dat zelfs applaus oogstte. „Ik heb mijn eigen graf gegra ven", zei hij. Hij had in au gustus al moeten opstap pen, Frank en Ronald de Boer moeten wegsturen. Maar hij moest kiezen; tus sen pest en cholera. amsterdam henk houtink gpd-verslaggever Morten Olsen toonde zich een uitzonderlijk man. De Deen, die volgens zijn bestuur een ver deelde en ongedisciplineerde spelersgroep bij Ajax achterliet, veegde een pluisje van zijn re vers, noemde Ajax een fantasti sche club en zei dat hij met le gendarische mensen had ge werkt als hersteltrainer Bobby Haarms en materiaalman Sjaak Wolfs. Wie bloed rook, sprak Ol sen, zou bedrogen uitkomen. Slechts even trok een zweem van ergernis over zijn gelaat. Hij was teleurgesteld over de ver nietigende uitspraken van Van Praag ('zaken waarvan ik dacht dat ze intern zouden blijven'). Het ontslag is keihard aangeko men. Hij is gekwetst maar de sierlijke Deense libero van wel eer, met 102 interlands onlangs opgenomen in de Hall of Fame van zijn land, zal niet natrap pen. „Dat heb ik nooit gedaan als speler, dat zal ik nooit doen als trainer." „Ik vergeet nooit de laatste dag van ons trainingskamp in Denemarken, eind juli. Ik hoor- W" Morten Olsen: „Ik heb het Nederlandse woord saai leren kennen. Ik wist hoe het zou gaan: een saaie trainer zou al gauw een saai persoon heten, zonder verstand van tactiek." foto cpd de van de kritiek van Frank en Ronald de Boer op mij en ik wist: dit wordt een heel moeilijk seizoen. Toen heb ik mijn eerste fout gemaakt. Ik had moeten stoppen. Ik heb me laten over tuigen om voor de club door te gaan. Dat was mijn beslissing, mijn verantwoordelijkheid. Maar de werkomstandigheden waren zeer bijzonder. Ik heb veel collega's gesproken en ze zeiden: niemand zou dit kun nen, onmogelijk." „In de arbitragezaak-De Boer stond ik 100 procent achter Ajax. Het ging om een princi pieel besluit: contract is con tract. Maar ik heb geprobeerd het bestuur ervan te overtuigen welke impact hun terugkeer zou hebben. Van die kant heb ik te weinig steun gekregen. En toch kan ik dat ook begrijpen. De be stuursleden van Ajax weten niet hoe het er in de kleedkamer aan toegaat. Ik heb er twintig jaar in rondgelopen. Ik weet wat er leeft, hoe het werkt. „In de eigen keuken heb ik razend gereageerd. Ik besefte dat de gebroeders De Boer met hun kritiek aanstuurden op een arbeidsconflict. Als Ajax de zaak had verloren, was ik de boeman geweest. Dan was gezegd dat twee goede spelers door mij wa ren vertrokken. Het was goed voor de club en voor het voetbal dat Ajax won, maar daarna maakte ik m'n volgende fout: ik had ze weg moeten sturen." „Ik heb het Nederlandse woord saai leren kennen. Ik wist hoe het zou gaan: een saaie trai ner zou al gauw een saai per soon heten, zonder verstand van tactiek. Ajax kreeg twee spelers terug die er eigenlijk niet meer wilden spelen. Dat was toch duidelijk op de persconfe rentie voor hun terugkeer? Er zaten twee teleurgestelde spe lers die liever bij Barcelona had den gezeten." „Het lag niet alleen aan de af faire rond de gebroeders De Boer, maar dat was wel de kata lysator", zei Olsen. Spelers bo den minder waar ze meer had den moeten bieden na het suc ces van vorig seizoen: de titel en de beker. „En ik zal eerlijk zijn: ik kon dat niet oplossen", er kende de Deen die vanuit zijn landsaard de persoonlijke ver antwoordelijkheid van sporters aanspreekt. De Zweedse ex-Aja- cied Pettersson en de Fin Lit- manen kunnen daarmee om gaan, zei Van Praag, de meeste profvoetballers kennelijk niet. hoe rijkelijk beloond ook. Olsen: ,Als persoon haat ik arrogantie. Als persoon houd ik van bluf, gebaseerd op vertrou wen. Maar het probleem van Ajax is dat er te veel betweters zijn. Jonge spelers accepteren te weinig. Ik begrijp dat niet van jongens die alleen de trainingen en het milieu van Amsterdam hebben meegemaakt." „Een gebrek aan discipline? Deense journalisten zullen dat niet geloven. De generaal, heet ik in mijn land. Misschien ben ik wel te vergelijken met Louis van Gaal. Maar het moet niet geforceerd gaan. Belangrijk is: welke ploeg heb je, en op welk moment? Ik kon met deze groep van Ajax niet op dezelfde ma nier werken als Van Gaal met de jonge Seedorf, Davids, de jonge De Boers. Had ik de spelers har der moeten maken? Misschien is dat te weinig gebeurd. Maar voor spelers van 29, 30 jaar is dat een zaak van henzelf, niet van de trainer." „Ik heb mijn eigen g ven", concludeerde Morten Ol sen in de persruimte van Ajax. Een vreemde plek voor een af gedankte werknemer? Niet voor Olsen. „Het is bij mij altijd om de club gegaan, en daarom ben ik hier. Ik heb hier genoten. Het is een mooie tijd geweest, voor het plakboek. Ik hoop dat het tij keert voor Ajax. Het is normaal dat ik me gekwetst voel, maar het gaat niet om mij. Ik zal overleven." Bijdragen: Gerard Baas en Loman Leefmans rustig slapen, van seksisme is op De Bloemerd geen sprake. Verheijen: „Ik heb de wethouder - die af komstig is uit de hockeywereld waar mannen en vrouwen een gelijke positie hebben - gepro beerd uit te leggen hoe voetbal in elkaar steekt. Dat de zaken daar nu eenmaal iets anders liggen, of je dat nou leuk vindt of niet. We hebben zeker niet de indruk wil len wekken dat het vrouwen voetbal bij ons ondergeschoven wordt. Integendeel, in de nota. die gaat over prestatiegericht voetbal, hebben wij de vrouwen juist opgenomen. Maar we heb ben daar duidelijk bij vermeld waar onze prioriteit ligt. Klinkt mooi en aardig, maar hoe komt dat tot uiting? „De vrouwen trainen drie keer per week en timmeren behoor lijk aan de weg. Maar als bij voorbeeld het eerste elftal van zowel de mannen als de vrou wen thuisspeelt, dan hebben de mannen voorrang op het hoofd- veld. Dat soort zaken hebben we getracht op schrift te regelen. Desondanks, niet een beetje verbaasd met de aandacht van de gemeente op dit punt? „Zeker. Achteraf ben ik blij dat ze zoiets als ons beleidsplan ook op het gemeentehuis lezen. We hebben de wethouder over tuigd en nu is het zand erover. De strekking was duidelijk maar bij een eventuele volgende keer zullen we iets zorgvuldiger zijn in onze formulering. Het gaat niet best met het Leidse waterpolo, maar bij LZ 1886 denken z het aantal tegendoelpunten zal drastisch dalen. ri oplossing te hebben gevonden. Laat het doel in het water zakken en foto henk bouwman Het eerste vrouwenteam van w Katwijk kreeg afgelopen zaterdag een ongenadig pak op de broek. DZB uit Capelle haal de met 19-0 uit. Dat is een goal op elke vier minten en 45 se conden. En toch ligt niemand er bij de oranjehemden echt wak ker van. „Tsja, het ging gewoon iets minder". reageert trainer/leider Kees Vooys laconiek. IETS MINDER????? „Ach, het is voor dit team het eerste seizoen bij de senioren en wij zijn wat te hoog ingedeeld. We dachten dat we de derde di visie wel aankonden, maar dat is toch wat tegengevallen. Bij de w Katwijk ontstonden drie jaar geleden problemen met het toenmalige eerste vrou wenelftal. Het team verliet de club waardoor de vrouwentak op De Krom alleen nog maar uit meisjes bestond. „Dat jeugdteam boekte goede resultaten. Afgelopen jaar is het merendeel van die meisjes senior geworden en moest er dus op nieuw een seniorelftal worden geformeerd en ingedeeld. De uit slagen van de laatste weken zijn redelijk te noemen. Slechts klei ne verliespartijen met een paar goals verschil. Alleen zaterdag was de motivatie even zoek en hadden we maar tien man. Dan gaat het hard. Maar 19-0, daar wordt de mo tivatie toch niet beter van. „Welnee, die meiden hebben er vrijwel altijd veel zin in. Als het niet wordt afgelast, zijn we er de komende keer weer hele maal klaar voor. Op de instelling valt in ieder geval weinig aan te merken. Tien gele en twee rode kaarten gaf scheidsrechter Simon Taal in het duel Ter Leede 2 - ARC 2 (1-3). Een enorm aantal, geeft hij zelf toe, maar het had volgens de 39-jarige Hagenaar, die mag fluiten tot en met de tweede klasse standaardelftal len, nog hoger kunnen zijn. „Er werd doordat ik al die kaarten gaf zoveel geprotesteerd dat ik daar nog wel vijf of zes kaarten voor had kunnen geven. Dan had ik bijna niemand over gehouden. Eerlijk gezegd kon ik me wel vinden in hun commen taar. Sterker nog ik heb die wedstrijd voor die ploegen verziekt en ik schaamde me dan ook kapot. Na afloop ben ik nog even in de kleedkamer van Ter Leede ge weest om mijn excuses aan te bieden. rm „Ja, ik floot tegen mijn natuur in en dat deed ik omdat ik in de afgelopen weken minder goede rapportages heb gekregen. De rapporteur vond dat ik te losjes floot en meer de regels moest volgen. Met andere woorden: men nam het mij kwalijk dat ik sommige gevallen, waar officieel een gele kaart voor staat, oploste met een stichtend woord. U bent dus een scheidsrech ter, die 'in de geest van de wed strijd fluit'? „Ja, zo noemen ze dat. Ik noem het meer interpretatie van de re gels. ik voeg de smeerolie aan de voetbalregels toe. Als je fluit zoals de KN\TJ her officieel wil, ben je rigide, maar wel conform de regels, bezig. Dan krijg je blijkbaar hoge cij fers. Zaterdag fluit u Excelsior Maas sluis 2- Katwijk 2. Hoe gaat u dat doen? „Volgens mijn eigen methode Zoiets als bij Ter Leede zal mij niet meer overkomen. Dat was eens maar nooit meer Je kunt niet iedereen plezieren en ik kies voor mijn plezier en dat van de spelers. De bond en mijn scheidsrech terscarrière zullen daaronder moeten lijden, maar dat heb ik er voor over. Dus als ze nu bijvoorbeeld de bal wegtrappen, krijgen ze. geen kaart maar een verbale repri mande, zoals dat heet. Hoe reageerde Ter Leede? „Die waren stomverbaasd, want dat hadden ze nog nooit meegemaakt. Een scheidsrechter die excuses maakt?!" Johan Verloop, bestuurslid pr- zaken bij Ter Leede, ving Simon Taal na de wedstrijd op. „Het duurde even voor hij zich meldde in de bestuurskamer en je kon aan alles merken dat hij er vreselijk mee zat. Hij was he lemaal van de kaart en bood ons zelfs aan om aan de bond te vra gen of hij nooit meer naar Ter Leede hoefde. Dat vinden wij niet nodig, meneer Taal is hart stikke welkom bij ons.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23