Leidsch Dagblad Spanning VN-Irak loopt weer op 21 Etienne Urka mag op kerstvakantie Animo voor onderwij sstaking niet overal even groot Raad van State: onderzoek naar veiligheid gemanipuleerde planten 'Arbo-maatregelen niet goed voor het lichaam' Sfe\ Naturalist al kwart miljoen bezoekers Schoolbesturen houden loon stakende leraren in TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM HEEN. WOENSDAG 16 DECEMBER 1S lmerikacinse regering noemt situatie 'zeer ernstig OPGERICHT 1 MAART 1860 Gesprek van de Dag Economie Cultuur en Kunst iSport Opa en oma staan tien miljoen keer op de decemberzegel Vliegveld in zee is voor Britten een luchtkasteel Oefenstudio The Box floreert Morten Olsen maakt indruk met afscheidsrede )e spanningen tussen de Verenigde Naties (VN) en Irak jjn opnieuw hoog opgelopen. De VN begon vanochtend r iet de evacuatie van haar personeel uit Irak, nadat kort laarvoor was vastgesteld dat Bagdad onvoldoende heeft neegewerkt aan de wapeninspecties door VN-teams. Het mogelijk dat het westen de Iraakse obstructie militair fil vergelden. [Ashington-bagdad anp-afp COM) in Irak vertrokken in drie bussen met elk dertig tot veertig [edevverkers van de speciale personen naar de luchthaven N-inspectiecommissie (UNS- Habbaniya. Ook medewerkers van humanitaire organisaties van de VN is gevraagd zich voor te bereiden op vertrek. De evacuatie van VN-mede- werkers kan een aanwijzing zijn voor luchtaanvallen door de Verenigde Staten en bondge noot Groot-Brittannië. Ook in november verlieten de inspec teurs het land nadat hen het werken onmogelijk was ge maakt. Enkele dagen later, toen Amerikaanse bommenwerpers al op weg waren, beloofde Irak op het nippertje alsnog volledi ge medewerking. De VN-teams keerden daarop terug en her vatten hun werk. Washington en Londen verzekerden echter dat ze bij nieuwe problemen zonder waarschuwingen of raadplegingen gewapender hand zouden ingrijpen. UNSCOM-hoofd Butler over handigde gisteravond een rap port aan de VN-Veiligheidsraad, waarin hij stelt dat Irak niet vol doende heeft meegewerkt aan de wapeninspecties door zijn teams. In een eerste reactie noemde de Amerikaanse rege ring de conclusies 'zeer ernstig'. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn alle opties open. Maar hij voegde eraan toe dat er nog geen be sluiten zijn genomen over even tuele luchtaanvallen op Irak. De Iraakse vice-premier Aziz meld de dat het rapport van Butler de 'Brits-Amerikaanse agressie te gen Irak moet rechtvaardigen'. Het rapport van Butler zal be palend zijn voor het besluit van de Veiligheidsraad om de relatie met Irak al dan niet te herzien. Door de negatieve stemming is de kans op verlichting van de sancties tegen Bagdad gering. De VN legden de strafmaatrege len op na de Golfoorlog in 1990. lockeycoach )ltnians stapt jver naar NAC unnik/brepa anp i •JE as hem kees van der linden oelant Oltmans wordt alge lij- leen directeur van de voetbal- ub NAC. De bondscoach van Nederlandse hockeymannen eéindigt zijn contract met de Dckeybond per 1 januari. Olt- lans. die in Oegstgeest woont, 1 nog een overeenkomst tot met de Olympische Spelen 2000 in Sydney. De hockeybond verleent me ewerking aan de tussentijdse ïtbinding van het contract ge ien de uitstekende relatie met trainer en de goede resulta- ivan de afgelopen jaren. Olt- ans won met Oranje de drie rote' prijzen: Olympische Spe- i, het wereldkampioenschap de Champions Trophy Twee weken geleden bena- irde de Bredase voetbalclub m. „Blijkbaar zag NAC in mij i kwaliteiten waarnaar ze chten. Welke dat waren? Dat iet ik niet." Voorzitter John ■ek van NAC wel: „Hij is een (stekende trainer en heeft veel eer gedaan dan alleen ge- aind. Hij heeft zich bij de hoc- ybond ook bezig gehouden et organisatie." $na 23: 'Het lijkt me een J achtigebaan' (lacht tegen erbod dragen ioofddoekje :AU1 in 18-jarige stagiaire van de larlemse pabo heeft een Sï lcht ing diend tegen openba- r* basisschool De Piramide in tarlem. Ze beschuldigt de ^jhool van discriminatie omdat 1997 tijdens haar stagepe- geen hoofddoekje mocht 'Si .gen De Commissie Gelijke handeling boog zich gisteren er de zaak, die aanhangig is maakt met steun van het Anti |4 Eliminatie Bureau (ADB). )irecteur H. Visscher van De amide inmiddels directeur de Bos en Vaartschool ïft tegenover het ADB ver- ard dat het dragen van I ofddoekjes op De Piramide i 5t verboden was, maar 'niet wenst'. Volgens De Piramide voelen Klimmeisjes zich vrijer in de >ep als ze geen hoofddoekje 'gen. Na onderling overleg iden alle islamitische ouders NDP '•oord zijn gegaan hun doch- zonder hoofddoekje naar jol te sturen. Van de jaire werd verwacht dat ze [h ook aan deze afspraak zou [Iden. Onderwijsambtenaren van de neente Haarlem verdedigden 'standpunt van de school te- M 'over de commissie. Het dra- li n van een hoofddoek getuigt IC. gens hen van een 'stringente oofsopvatting'. Zij menen een hoofddoek bedreigend rkomt op islamitische vrou- 1 en meisjes die zich met me moed het recht op een tie leefwijze hebben verwor- De Haarlemse wethouder onderwijs maakte gisteren :rigens duidelijk het absoluut -"i op korte termijn ook "hen duidelijk maken. Stoa 3: 'Zonder hoofddoek e'ikme ongelukkig' Leerlingen van de Leidse Lorentzschool hulden zich vanmorgen in Ot en Sien-kleding, om te onderstrepen dat ook de onderwijssalarissen niet helemaal van deze tijd zijn. leiden/regio caroline van overbeeke De openbare basisschool De Stevenshof in Leiden sluit vandaag als één van de weinige scholen haar deuren omdat de meerderheid van de leerkrachten staakt. De kinderen blijven thuis. „De ouders hebben er begrip voor", vertelt directeur M. Zandbergen-Oostergo. Op andere scholen in de regio legt een deel van de leraren het werk neer of wordt er hele maal niet gestaakt. Veel basissscholen zijn wel solidair met de actie van de Al gemene Onderwijsbond, maar werken door vanwege de kerstvieringen deze week. De christelijke bonden hebben niet opgeroepen tot staking, omdat ze niet willen dat die vieringen worden ver stoord. De onderhandelingen over de onder- wijs-CAO zijn gisteravond afgebroken omdat minister Hermans blijft bij zijn bod van 2,25 procent salarisverhoging. De bonden vragen 6,25 procent, waar van 5,75 procent voor salarisverhoging is bedoeld. De leerkrachten van de Leidse Lorent zschool willen vandaag de kinderen en hun ouders niet duperen en dragen daarom alleen een T-shirt met de tekst: 'Ik ben administratieve kracht. EHBO'er. maatschappelijk werker, verzorger, com puterdeskundige. klusjesman, organisa tor. psycholoog, burgerwacht, decorateur, sociaal werker, bemiddelaar, diplomaat, pedagoog: ik ben een leerkracht'. Leerlin gen gaan gekleed in Ot en Sien-kos- tuums, om te onderstrepen dat de on derwijssalarissen niet van deze tijd zijn. Ook de animo voor de staking in het voortgezet onderwijs is wisselend. Op het Fioretticollege in Lisse legt vanmid dag een deel van de leraren het werk neer, op het Leidse Bonaventuracollege FOTO LOEK ZUYDERDUIN (dat deel uitmaakt van de Alvemascho- lengemeenschap) staken veertien van de vijftig docenten. Het Alverna overweegt leraren die niet werken te korten op hun salaris. „Bij de vorige staking dreigde de minister te korten op ons budget omdat we geen salaris hadden ingehouden. En de bonden hebben een stakingskas, neem ik aan. Als we korten op de salaris sen zal dat niet meer dan een paar tien tjes zijn. Dat wordt wat anders als de sta king weken gaat duren", zegt hoofd per soneelszaken J. Eijsermans. Verzoek om schorsing vergunningen voorlopig aangehouden Fysiotherapeut pleit voor meer beweging den haag/leiden persbureau cerberus De Raad van State wil met spoed een onderzoek naar de veiligheid van veldproeven met genetisch gemanipuleer de kool-, aardappel- en suiker- bietplanten. Het rechtscollege zal voor het komend voorjaar bepalen of het toegestaan is om materiaal in de buiten lucht te planten dat resistent is gemaakt tegen antibiotica en landbouwgif. Twee particulieren en de Al ternatieve Konsumentenbond vroegen gisteren bij de Raad van State om schorsing van drie vergunningen die door de ministeries van VROM en Landbouw zijn verstrekt voor veldproeven in onder meer Leiden, Ileerhugowaard, Tho- len, Dronten, Kapelle en Utrecht. De proeven hebben plaats op percelen van elk één hectare groot. De precieze plaatsen die de vergunning houders Bejo Zaden B.V. uit Warmenhuizen en D.J. van der Have uit Kapelle op het oog hebben worden niet-bekend gemaakt. De planten worden resistent gemaakt tegen ziektenbestrij- ders en, in het geval van de suikerbieten, ook tegen land bouwgif. Volgens de tegen standers staat de overheid te weinig stil bij de risico's voor de gezondheid van consu menten. De Cogem, de com missie die de overheid in deze kwesties adviseert, begaat vol gens hen een blunder door een gen toe te laten dat resis tent is gemaakt tegen het anti bioticum Amikacyn. Dit medi cijn is een laatste redmiddel bij ziekenhuisinfecties en wordt met opzet zeer weinig voorgeschreven, zei E. Eijsten uit Amsterdam. De tegenstan ders vrezen ook voor vervui- ling van de voedselketen met resten van bestrijdingsmidde len. Resistent gemaakte plan ten slaan het bestrijdingsmid del immers op, aldus Eijsten. Het ministerie van VROM kijkt vooralsnog alleen naar de proefnemingen zelf. Volgens woordvoerders van het minis terie zijn de proeven klein schalig en zonder risico. amsterdam anp De voorgeschreven Arbo-regels zijn niet altijd goed voor het li chaam. „Door steeds meer maatregelen te bedenken die het lichaam ontzien, wordt dat steeds slapper en kan het min der verduren." Dit zegt W. Kroon, fysiotherapeut en brand weerman in het decembernum mer van 'Brand Brandweer'. Volgens Kroon zorgen instru menten als armleggers, tiptoet- sen en steunen voor de polsen ervoor dat het lichaam zelf niets meer hoeft te doen om sterk en gezond te blijven. „Het gevolg is functievermindering, minder kracht, minder lenigheid en minder uithoudingsvermogen. Kroon pleit juist voor meer be weging in plaats van meer rust. NR. 41878 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Leidsch ^Dagblad m HET WOORD IS AAN Perzisch spreekwoord De geduldige muilezel die dag en nacht voortstapt, komt tenslotte verder dan de Arabische volbloed. leiden caroline v Het Leidse museum Naturalis verwacht komende vrijdag al zijn 250.000ste bezoeker te ver welkomen. Het natuurhisto risch museum, dat dit jaar op 8 april openging, had rekening gehouden met 150.000 bezoe kers per jaar. „Dit is ver boven verwachting", zegt directeur W. van der Weiden. Het publiek stroomt sinds dit voorjaar massaal toe om de op gezette dieren van Naturalis in hun volle glorie te bekijken. Het museum is vooral erg in trek bij ouders met kinderen. Veel men sen komen nog een keer terug. Een topdag voor Naturalis was Tweede Paasdag, toen meer dan vierduizend bezoekers het museum bevolkten. „Onze kracht is de collectie en de presentatie daarvan in een fraai gebouw", zegt Van der Weiden. „We hebben de dieren bijvoorbeeld verlicht met pro fessionele toneelverlichting, zo dat ze nog beter tot hun recht komen. Bovendien hebben de media bijgedragen aan de stormloop: we hebben erg veel aandacht gehad." Naturalis is nog wel bezig met een aantal verbeteringen. Zo is er een derde kassa bijgekomen en is de entree aangepast, zodat mensen niet meer in een meter slange rij buiten hoeven te wachten. Het museum hoopt ook op een grotere en snellere lift voor kinderwagens en rol stoelen. Pagina 21: 'Onze aai-ezel is al op-geaaid' 578° «77° *75° 60% 70% 50% 10% 10% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagin, VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 21 8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Meningen16 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport22,23 Strips10 Uitgaan20 amsterdam anp De vier verdachten in de hoger beroepzaak tegen de vermeen de drugsorganisatie van Etienne Urka mogen op kerstvakantie. Het gerechtshof heeft woensdag toestemming geven dat Urka en zijn medeverdachten hun pas poort in de periode 20 decem ber tot en met 10 januari terug krijgen. Ze mogen in deze periode maximaal tien dagen naar het buitenland. Wel moeten-de vier vooraf het adres waar ze dan verblijven en een telefoonnum mer van deze plaats bij justitie achterlaten. Het openbaar ministerie maakte tevergeefs bezwaar te gen het tijdelijk teruggeven van de paspoorten. Volgens procu reur-generaal Brilman bestaat er nog steeds een onderzoeks belang om de verdachten niet naar het buitenland te laten gaan. Daarbij wees hij naast de huidige zaak ook op het finan cieel onderzoek dat naar leden van de vermeende bende loopt. den haag anp Leraren die vandaag een halve dag staken omdat ze het loon- bod van minister Hermans voor een nieuwe CAO te laag vinden, worden gekort op hun loon. De vereniging van samenwerkende werkgeversorganisaties in het onderwijs (VSWO) heeft beslo ten dat het schoolmanagement loon mag inhouden voor de niet gewerkte uren van haar perso neel. Volgens woordvoerder B. We ver staat de VSWO sympathiek tegenover een aantal doelen van de onderwijsbonden. „Maar als er niet wordt gewerkt, hoeven we ook niet uit te beta len. Er is niet voor niks een sta kingskas bij de bonden." Ongeveer 4.300 leraren uit het basisonderwijs hebben zich vanmorgen laten registreren als staker. Op grond van dit aantal schatte de Algemene Onder wijsbond (AOb) dat vandaag in totaal vijftienduizend leerkrach ten het werk hebben neerge- ook als iemand pijn heeft. ..Al.is het maar beperkt bewegen." Rugklachten zijn de meest voorkomende reden van ziekte verzuim en afkeuring, ook bij de brandweer. Arbo-maatregelen en ergonomische aanpassingen blijken niet tot vermindering van deze klachten te leiden. In 1996 bedroegen de medische kosten voor rugklachten zestien miljard gulden. Ter vergelijking: in 1991 ging het nog om 8,5 miljard gulden. Het is volgens Kroon niet de oplossing om voortdurend de omgeving aan te passen. „Je moet de mens zelf verantwoor delijk maken en ervoor zorgen dat de mens zich aan zijn om geving aanpast." Hiermee zijn de kosten voor een deel terug te dringen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: 'Tel: - Plaa U v.it] role bezorging: 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: l Per maand Per kwartaal OaiKomatisch (f. 94.15} i I automatisch (f. 32.70) Oacceptgiro (f. 95.15) i Nr. bank/giro; - - Handtekening: - Leidsch Tl*-; Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 712141'400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1